Bietenkampagne start op maandag 3 oktober Schoolbesturen werken mee aan opheffing kleine scholen Programma „Big S" is nogal eenzijdig samengesteld Verminking koninklijke paarden in Engeland Politie vindt stoffelijke resten van vermist meisje Tongvisserij in Golf van Biskaje verboden U itvoerwaarde agrarische produkten gestegen installatiebedrijf DEURLOO BV 2 Grote verschillen in opbrengst en suikergehalte verwacht BREDA/DIEMEN - De Suiker Unie en CSM Suiker be ginnen maandag 3 oktober met hun bietenkampagne. Dat is ongeveer drie weken later dan normaal. Woord voerders van beide bedrijven schatten de gemiddelde op brengst per hektare op ongeveer 49 a 50 ton, maar als ge volg van de weersomstandigheden van de laatste maan den zullen de onderlinge verschillen zeer groot zijn. De totale opbrengst zal ergens tussen 750.000 en 800.000 ton bieten liggen, afhankelijk van het weer in de komende twee weken. Over het uiteindelijke suikergehalte valt nog moeilijk een schatting te maken. Ons land heeft voor dit jaar een quotum van de Europese Gemeen schap van totaal 872.000 ton zoge noemde A- en B-suiker. Dat wil zeg gen dat hiervoor gegarandeerde prij zen gelden. Alles wat daar boven komt moet als zogenoemde C-suiker op de vrije markt, dus zonder garan tie, worden afgezet. De opbrengst zal dit jaar echter veel lager uitvallen. Er is zelfs 50.000 ton C-suiker van vo rig jaar over, dat nu in het quotum onder de garantieregeling zal worden gebracht. DEN HAAG - Staatssekretaris De Graaf van sociale zaken houdt vast aan zijn voornemen om per 1 oktober de WAO-uitkeringen (arbeidsonge schikten) te verlagen voorzover in de uitkering de „dertiende maand" is verwerkt. Die dertiendemaandsuit- kering mag niet meer meegeteld wor den in de grondslag voor de bepaling van de WAO-uitkering. TOKIO - Ruim 150 Amerikaanse en Japanse oorlogsschepen zullen aan staand weekeinde grootscheepse marine-oefeningen beginnen in de wateren rond Japan, waarbij de ver- dedigig van doorvaartwegen en de blokkade van vitale zeestrate be proefd worden. Dit is dondedag uit militaire bronnen vernomen. DEN HAAG - Minister Braks van visserij heeft de visserij op tótfg ih'de Golf van Biskaje met ingang van vrijdag 23 september voof de' Neder landse vissers verboden. De Nederlandse vissers hebben de hun toegewezen hoeveelheid van 100 ton opgevist. Aldus heeft het mi nisterie van landbouw en visserij donderdag meegedeeld. Eerder deze week verbood de bewindsman om de zelfde reden het vissen op schol in de Ierse Zee. DEN HAAG - De totale Nederland se uitvoerwaarde van landbouwpro- dukten en voedings- en genotmidde len is ten opzichte van de zelfde peri ode vorig jaar in het eerste halfjaar gestegen met 0,4 miljard tot 22,2 mil jard gulden. Ook de waarde van de invoer van deze produkten steeg met bijna twee procent tot 14,5 miljard gulden. Het ministerie van land bouw en visserij heeft deze cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bekendgemaakt. De stijging van de uitvoerwaarde is grotendeels behaald in de sektor produkten die niet van Nederlandse herkomst zijn. Het gaat hier dus in het algemeen om goederen die wor den doorgevoerd. In de sektoren (vrijwel) onbewerkte en bewerkte produkten van Nedelandse herkomst werd een lichte waardedaling ge boekt. Bij de verschillende sektoren waarin de invoer is in te delen deed zich een gelijkmatige stijging voor. Ons land voerde in het eerste half jaar voor 8,63 miljard akkerbouw- produkten in, 0,4 miljard meer dan in de vergelijkbare periode van het vo rig jaar. De invoer van veehouderij- produkten daalde met 0,2 miljard tot twee miljard. De invoer van bos- bouwprodukten steeg met een kleine tachtig miljoen gulden tot 717 mil joen. Aan de uitvoer-kant staat voor al een sterke waardestijging bij de doorvoer van akkerbouwproducten met 0,6 miljard tot 4,85 miljard gul-' den. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het is niet uitgesloten, dat er zaterdag in ons land regen valt. Deze neerslag hangt samen met' een depressie die zich vrijdagmorgen nog ten westen van Ierland bevond. Dit lagedrukgebied trekt snel naar het noordoosten en zal in de nacht van vrijdag op zaterdag boven het" zeegebied tussen Schotland en Noor wegen aankomen. Aan de achterzijde ervan stroomt zaterdag koelere lucht de Noordzee op. De voorste begrenzing ervan zal ons land tegen de middag bereiken. Het is dan half tot zwaar bewolkt en mogelijk valt uit die bewolking dan enige tijd regen. Voor deze regen uit kan het in het zuiden nog een graad of 20 worden. In het Waddengebied ligt de middagtemperatuur enkele graden lager. Na deze inval van wat koelere lucht herstelt het weer zich zondag. Vorig jaar werd een gemiddelde opbrengst per hektare gehaald van 61,8 ton, een rekord dat te danken was aan het mooie weer. Het gemid delde over de laatste negen jaar be draagt 50,7 ton per hektare. Het In stituut voor Rationale Suikerpro- duktie heeft twaalf september monsters genomen, waarbij een sui kergehalte werd vastgesteld van 14,2 procent, tegen 15,6 procent vorig jaar en 15,4 gemiddeld. Gebleken is toen dat de bieten de laatste weken krach tig zijn gegroeid. Het suikergehalte kan nog worden verhoogd als er nog echt „suikerweer" komt: droog en zonnig overdag met koele nachten. Sterke verschillen Hoe sterk de opbrengsten per ge bied zullen verschillen bleek tijdens de jongste monsterneming door het IRS. Op de noordelijke zandgronden werd per hektare 26,9 ton gemeten met een suikergehalte van 15,7 pro cent. Per hektare omgerekend was dat 4.230 kilo suiker. In Zuidelijk en Oostelijk Flevoland werd 62,1 ton per hektare gemeten met een suiker gehalte van 13,3 procent. Dat is 8.280 kilo suiker per hektare. Ook de nor- delijke klei- en dalgronden lagen nog ver achter bij de rest van het land. Dergeljke verschillen zijn volgens een woordvoerder van de CSM nog niet eerder in ons land voorgekomen. De normale zaaidatum voor suiker bieten ligt rond 12 april. Als gevolg van het natte voorjaar zijn de laatste gezaaid in juni, terwijl in een aantal gevallen helemaal niet meer is ge zaaid. In het rekordjaar '82 was het areaal suikerbieten in ons land 135.000 hektare. Vanwege de enorme produktie adviseerden de fabrieken aan hun leden boeren niet verder te gaan dit jaar dan cirka 125.000 hekta re. Door de weersomstandigheden is het ongeveer 115.000. hektare gewor- den. Na de problemen met het zaaien kregen de boeren te kampen met de droogte, waardoor - vooral als er niet beregend kon worden - de bieten in sommige streken slecht groeiden. De laatste weken is er volgens het IRS sprake van een sterke groei, die bo ven het gemiddelde ligt. Wat betreft het suikergehalte verklaarde een woordvoerder van de Suiker Unie blij te zijn als dit op 15 procent zou uitkomen. Totale opbrengst De totale bietenopbrengst zal dit jaar ongeveer 5,7 miljoen ton bedra gen. Daarvan neemt de Suiker Unie ongeveer vijf-achtste en de CSM drie- LEEUWARDEN - De vereniging van Kleine en Kleiner wordende Scholen (KKS) is hevig verontrust door de voorgenomen herstrukture- ring in het toekomstig basisonder wijs. Door de voorgestelde verhoging van normen moeten vooral kleine scholen in dunbevolkte gebieden sluiten. De KKS noemde dat donder dag ,,een ernstige slag voor de toe gankelijkeheid van onderwijs en leefbaarheid van het platteland". achtste voor haar rekening. Bij eerst genoemde worden de bieten ver werkt in de zes fabrieken in Dintel- oord, Groningen, Puttershoek, Roosendaal, Sas van Gent en Zeven bergen. De CSM heeft haar fabrieken in Breda, Sas van Gent, Halfweg en Vierverlaten. De CSM verwacht dat de kampagne dit jaar ongeveer 75 da gen zal duren, tien korter dan nor maal. In het topjaar '82 duurde kam pagne zelfs honderd dagen. Over de uiteindelijke suikerprijs die de boer krijgt valt nog weinig te zeggen. De bedrijven heben vaste produktiekosten, die per kilo lager worden naarmate er meer bieten worden aangevoerd en er meer sui ker uit de bieten kan worden ge haald. De direktie van de Unie heeft eerder al de verwachting uitgespro ken dat er een relatief goede prijs uit de bus zal komen. De woordvoerder va de CSM verwacht dat de lagere produktie wellicht gunstig op de prijsvorming zal uitwerken. BRUSSEL - Het Zilveren Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) voor dit jaar is toegekend aan de Belgische theatermaker Tone Brulin. DEN HAAG - Op het departement van binnenlandse zaken wordt hard gewerkt aan een nieuw systeem voor de landelijke bevolkingsadministra tie. Invoering ervan, ruwweg over vijf jaar, houdt onder andere in, dat de persoonskaart verdwijnt. Afge zien wordt van een landelijke opslag van gegeven. Minister Rietkerk kon digde het nieuwe systeem aan tijdens een persbijeenkomst op zijn departe ment. LONDEN - Op een weide van het rijk in het Midden-Engelse graaf schap Leicestershire hebben onbe kenden van 19 militaire paarden die voor ceremonieel rond Buckingham Palace in Londen zijn bestemd, het staarthaar afgesneden. ,,lk heb nog nooit zoiets gehoord", zei een politiewoordvoerder donder dag. De paarden, wier staarthaar bij zonder fraai was, werden door de die ven niet verwond. Daarbij was er groot risiko voor de dieven zelf. Niemand weet wat met dé onge veer 20 kilo paardehaar is gebeurd. De radeloze berijders vermoeden dat men er antieke stoelen mee wil ver nieuwen of paardehaarmatrassen maken. Advertentie Bij zoekaktie in Sluiskil TERNEUZEN/SLUISKIL - De stoffelijke resten die woensdag bij een zoek aktie in Sluiskil zijn gevonden in de tuin van een woning, zijn de stoffelijke resten van het sinds 17 april 1980 vermiste meisje Ramonda Danneels (toen ze ven jaar oud). Dit is gebleken bij de sektie, die is uitgevoerd op het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk. Dit heeft de politie van Terneuzen donderdag middag meegedeeld. Bij de sektie heeft men nog doodsoorzaak kunnen vaststellen. De stoffelijke resten en resten van woensdag al geïdentificeerde kle ding zijn gevonden in de tuin van het huis naast dat van de familie Dan neels. In die woning woonde ten tij den van de verdwijning van het meis je de nu 26-jarige L. de D., die mo menteel in zijn hudige woonplaats Gent ingesloten is op verdenking van moord op zijn buurvrouw. Naar aan leiding van de resultaten van de sek tie op de stoffelijke resten zijn poli- tiefunktionarissen uit Terneuzen naar Gent gereisd om De D. te horen over de verdwijning en de begraving van het meisjes. De D. heeft tijdens dat verhoor verklaard niet betrok ken te zijn geweest bij de dood en be graving van het kind, aldus de poli tie. Het onderzoek wordt voortgezet. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café ,,Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Zaterdag 24 september Gezinsvervangend tehuis Schouwen- oord. Disco ,,De Piramide" disco avond. 20.00 uur. Bioscoop. Flying high II. 20.00 uur. Burgh Ring. Jaarlijkse verkoop peren. 9.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Inschrijven jubileum puz- zelrit M.A.C. Sparta. Vanaf 18.30 uur. Start 19.15 uur. Zondag 25 september Brouwershaven Grote Kerk. Liedboekmiddag Schou wen-Duiveland. 14.30 - 16.30 uur. Maandag 26 september Zierikzee Groene Kruisgebouw, Jannewekken 10. Bijeenkomst begeleidingsgroep borstkankerpatiënten. 14.00 uur. Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Raadzaal stadhuis. Commissie wel zijn. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur. weekend servlcedienst tel. (01110)6255 Bruinisse Gemeentehuis. Openbare raadsver gadering. 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Helpt Elkander. 19.30 uur. Dinsdag 27 september Kerkwerve Vanaf café Kerkwerve. Vertrek be jaarden voor uitstapje. 14.00 uur. Burgh De Koebel. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Demonstratie Conimex, Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Jaarlijkse ver koping. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Zeeuwsche Herberghe, 19.00 uur start kursus cafébedrijf. Inschrijven 18.00 - 19.00 uur. Kerkwerve Consistorie Ned. Hervormde Kerk. Werkavond CHJR. 19.30 uur. Ellemeet Ons Durpsuus. Soos voor ouderen. 14.30 uur. Raadsvergadering. Scharendijke Brouwershaven Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Verenigingsgebouw N.H. Kerk. Soos voor ouderen. 14.30 uur. Raadsvergadering. DEN HAAG - De schoolbesturen gaan meewerken aan de plannen voor opheffing van de kleine basisscholen. Staatssekretaris Van Leijenhorst van onderwijs heeft daartoe woensdag overeenstemming bereikt met de besturenorganisaties voor het kleuter- en lager onder wijs en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het Inter-Provinciaal-Overleg onderwijs (IPO- onderwijs) is voorgesteld er ook aan mee te werken. Het ministerie heeft dit woensdag meegedeeld. De bewindsman stelde tijdens het overleg de herstrukturerings-opera- tie voor scholen in het basisonder wijs (HOB) voor. Afgesproken is, dat per gewest spreidingsplannen wor den opgezet die passen in het kader van de overgangswet basisonder wijs. Gestreefd wordt naar een even wichtige herschikking van het scho lenbestand. Gezamenlijk worden verder de procedures en kriteria op gesteld. De besturenorganisaties hadden enige weken geleden in een eerste reaktie op de plannen van Van Lei jenhorst laten weten dat hij niet alles overhoop moest halen en dat hij de opheffing van schooltjes voor dit jaar maar moest laten zitten. Dit laatste gebeurde ook met het oog op de sanerende werking die uitgaat van de komst van het basisonder wijs, dat ontstaat uit het samengaan van kleuter- en lagere scholen. Wel licht kan ook de invoering van de ba sisschool worden versneld. Voor de nieuwe basisschool die in 1985 wordt ingevoerd, geldt dat ze in de kleinste gemeenten tenminste vijftig en in de grootste gemeenten minimaal 125 leerlingen moet heb ben. Deze getallen gelden nu ook voor de nog bestaande lagere scho len, terwijl ze dertig en zestig bedra gen voor de kleuterscholen in respek- tievelijk kleine en grote gemeenten. Besparing Met verhoging van deze normen kan snel een fors bedrag worden bespaard, gedacht wordt aan meer dan 75 miljoen gulden. In ieder geval wil Van Leijenhorst af van de grote aantallen ontheffingen om kleine schooltjes in stand te houden. Dit jaar zijn er 1700 van die ontheffingen verstrekt en voor '84 staan naar schatting 2000 scholen hiervoor bij het departement op de stoep. De staatssekretaris heeft herhaald, dat dat hij zijn best wil doen om het laatste schooltje in een kleine woon kern met name op het platteland te behouden. Advieskommissie sport-, jeugd- en kulturele zaken Westerschouwen: WESTERSCHOUWEN - Donderdagavond kwam de advieskommissie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken van de gemeente Westerschouwen in het gemeentehuis te Haamstede in openbare vergadering bijeen. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergade ring deelde de voorzitter de heer J. C. de Feiter, naar aanleiding van een vraag van de heer G. de Groot, mee, dat een werkgroep de subsidieregeling nader zal bezien. Het streven is hierbij, dat in mei-juni van het volgend jaar, in ieder geval voor het opstellen van de begroting, het advies ter tafel zal liggen. Volgens de voorzitter zal moeilijk alles op een lijn te brengen zijn. Op de vergadering van de kommissie op 24 november a.s. zal de voorzitter hier nog konkreter mede delingen over doen. Naar aanleiding van een opmer king van dr. H. J. van Zuijlen zal door het gemeentebestuur worden getracht voor volgend jaar nog een subsidie te verkrijgen voor de spor tieve rekreatie. Naar aanleiding van een binnenge komen overzicht van de aktiviteiten welke door de jeugdsocicteit Big ,,S" in het seizoen 1983/1984 zullen wor den ontplooid werd opgemerkt, dat hierin veel muziek en films voorko men. Algemeen was men van me ning, dat het programma nogal een zijdig is samengesteld. Gedacht werd, dat men hieraan meer inhoud had kunnen geven door het organise ren van diskussieavonden waarmee de kommunikatie wordt bevorderd. Desgevraagd deelde de heer G. de Groot mee, dat dit in andere sozen nog wel met wisselend sukses plaats vindt. Naar zijn mening is de tijd een beetje voorbij voor het thema werk en gebeurde dit vroeger met meer en thousiasme. „Momenteel is het ge beuren in de sozen meer rekreatief gericht." Naar de mening van de voorzitter hangt het samenstellen van de pro gramma's veel af van de aktiviteiten van de besturen, terwijl de leden en de begeleiding hieraan ook nog wel wat kunnen doen, en een en ander kunnen stimuleren. Volgens de door hem ingewonnen informatie draait de jeugdsociëteit naar behoren. Met het bestuur heeft er een goede bespreking plaats gevonden waarbij er nota van de gemaakte opmerkin gen werd genomen. Bij de soos heeft men er begrip voor om de verstand houdingen zo goed mogelijk te hou den en zo weinig mogelijk overlast te bezorgen. IJsvereniging Renesse Van de IJsvereniging Renesse was een subsidie-aanvraag binnen geko men voor het onderhoud van de baan, dat door de gemeente wordt verricht. De voorzitter wilde weten of de le den van mening waren, dal hierbij dezelfde procedure moet worden ge volgd als bij de andere sportvereni gingen. De vergadering was van mening dat, zoals bij alle subsidie-aanvragen gebruikelijk is, de aanvraag van de subsidie gepaard moet gaan met het indienen van de jaarrekeningen van de afgelopen twee jaar en de kontri- burieregeling van de vereniging. Bij het behandelen van de aan vraag kan dan een en ander worden meegenomen. Gelijke monniken, geiijke kappen De heer J. Bom was van mening, dat alle verenigingen gelijk moeten worden behandeld, „gelijke monni ken gelijke kappen". De voorzitter deelde verder mee, dat het in de bedoeling ligt om op de vergadering van 24 november a.s. de subsidies van de sportverenigingen DFS, Renesse en Velocitas te behan delen daar met ingang van 1984 de 4- jarige huurovereenkomst afloopt. Hij gaf hierbij de leden in overwe ging zelf hun licht eens bij de vereni gingen op te steken voor zover zij zelf niet de nodige informatie verstrek ken. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. C. Hendrikse in de vorige vergadering deelde de voorzitter mee, dat men in het vervolg aan het begin van de vergadering zal meede len welke besluiten er zijn gevallen naar aanleiding van de uitgebrachte adviezen. Aan het slot van deze korte verga dering vroeg de heer G. de Groot, of het niet verstandiger was een verga dering te laten vervallen als er maar een summiere agenda is. De voorzit ter moest hem hierbij, naar hij zei, wel gedeeltelijk gelijk geven. Hij zag het vergaderen dan ook niet om het vergaderen, maar men weet nooit waar de leden soms mee voor de dag kunnen komen, aldus de voorzitter. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 29 september Renesse Dorpshuis. Plattelandsvrouwen, zelfmaak-modeshow. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering gemeente Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee „Huis van Nassau". Open dag ANIB. 10.00 - 17.00 uur. Scharendijke Peuterspeelzaal. Inleveren kleding- beurs. 15.30 - 17.30 uur. Nieuwerkerk Verenigingsgebouw Ons Dorpshuis. Oprichtingsvergadering Oranjever eniging, 19.30 uur. Zaterdag 1 oktober Burgh-Haamstede Restaurant de Hofstede, receptie K.M. Witte van Haemstede, 16.30 -18.00 uur. Scharendijke Peuterspeelzaal. Kinderkleding- beurs. 10.00 - 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Dansen voor leerlingen en oud-leerlingen van dansschool me vrouw Kramer. 20.00 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Bovenzaal Geref. Kerk St. Domus- straat, ledenvergadering CFO- Schouwen/Oost, 19.30 uur. Eethuis Marktzicht. Gespreksgroep VARA afd. Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Woensdag 5 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. NCVB bejaardenmiddag. 14.30 uur. Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst voor nieuw ingezetenen. 19.30 - 10.00 üur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden Senio renorkest Zeeland en Plattelands- vrouwenkoor Noordgouwe voor ou deren op Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Donderdag 6 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 7 oktober Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 11 oktober Zierikzee LTS. Opening. 14.20 uur. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2