P O P c Lisa voelt zich geen wereldster DE OPEL JUNIOR: BLIK OP DE TOEKOMST General Motors bestaat 75 jaar Gedichtje Kippen kweken O R N E R PLAAT-PRAET Film in Brogum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 september 1983 Nr. 23393 11 NOORDGOUWE - Op de 50e Frank furter automobieltentoonstelling pre senteert Opel momenteel de Junior, een ontwerpstudie van een kleine auto in de klasse onder de Corsa, een vier- zitter voor jonge mensen. Naast ruim te voor het vervoer van vier personen plus bagage biedt de Junior een aantal interessante oplossingen, zoals af neembare stoelbekleding die gebruikt kan worden als slaapzak, een vergren- delbare draagstang die draagbare instrument- en accessoiresmodules be vat, die ook buiten de auto kunnen worden gebruikt. De Opel Junior heeft een luchtweerstand- scoëffcient van Cw 0.31, extreem laag voor een wagen van slechts 341 cm lang. Men heeft bere kend dat de Junior, uit gerust met een 1.2 liter motor van 40 Kw/55 pk een topsnelheid heeft van ±150 km/uur en in minder dan 15 sekonden van 0 tot 100 km accele reert. De kleine Opel die 21 cm korter is dan de Corsa, zal bij een konstante snelheid van 90 km/uur ongeveer 4 li ter brandstof verbrui ken. Deze auto is een op de toekomst gericht kon- cept, waarbij innovatie en kreativiteit een be langrijke rol spelen. Hij werd ook gebouwd met een blik op de markt- onderzoek-gegevens over verkooptrends in de mini-klasse voor de jaren 1990, waarvan men in deze klasse dan een miljoen registraties per jaar verwacht (thans bij na 700.000). De reakties van het publiek op de tentoonstelling zullen zeker van belang zijn voor een mogelijke serie-produktie. Drie daken De Opel Junior biedt keuze uit drie daken. De standaard versie, een tweedelig snel afneem baar dak dat het gehele dakgedeelte bedekt kan worden vervangen door een opvouwbaar dak van zeildoek of een gla zen panorama dak. Een bagagerek kan eenvou dig worden gemonteerd. Het interieur is funktio- neel met een hoge mate van passieve veiligheid en kan eenvoudig wor den gewijzigd. Een paar voorbeelden: - de bekleding van de vier stoelen kan eenvou dig worden verwijderd en dan worden gebruikt als slaapzak of plaid; - de radio-cassetterecor der en luidsprekers kun nen in zijn geheel wor den verwijderd en dan als draagbare radio wor den meegenomen; - de achterbank kan met een handbeweging wor den opgeklapt waarbij de rugleuning dan als bagage vangnet dient en - afneembare opbergdo zen aan de binnenzijde van de deuren. De rugleuning van de achterbank van de Juni or bestaat uit een sterk net dat over het raam werk is gespannen. De achterbank kan met een handbeweging worden opgeklapt, waardoor een bagagekomparti- ment van 768 liter be schikbaar komt. In deze positie dient de rugleu ning tevens als vangnet. Door middel van een in het net ingebouwde ritssluiting kan de ach terban gedeeld worden opgeklapt. Door R.E.Olds in 1897 opgericht, is Oldsmobile de oudste personenwagen fabrikant uit de Verenigde Staten. Dit touringmodel was een van de 1145 auto mobielen, die Oldsmobile in 1908 verkocht. Toen een koetsbouwer in 1907 omschakelde op auto's bracht hij de Oakland uit, die gebouwd werd in Pon- tiac, een stad genoemd naar een legendarische India nen opperhoofd. In 1926 bracht Oakland een model uit, Pontiac genaamd, wat later de merknaam werd. Op deze foto een Oakland 1908, het geboortejaar van General Motors. 1.25 miljoen auto's per jaar ZIERIKZEE - De oprichting van General Motors op 16 september 1908, dus 75 jaar geleden, was zeker geen wereld nieuws. In die tijd ver schenen overal automo bielfirma's en sukses was voor het jonge kon- cern zeker niet bij voor baat verzekerd. Er was geen garantie voor een redelijk marktaandeel en zeker niet voor winst. Van de bijna 1000 bedrij ven die vóór 1927 tracht ten auto's te bouwen en ze te verkopen bleven er slechts 200 lang genoeg in zaken om een kom- mercieel aanvaardbaar produkt op de markt te brengen. De totale verkoop voor 1909, het eerste volledige fiskale jaar, bedroeg 25.000 personen- en be drijfswagens, 19% van de Amerikaanse markt. Thans produceert GM 30.000 voertuigen per dag, terwijl de verkoop in 1982 totaal 6.244.000 stuks bedroeg. Buick Leden van het eerste uur van de General Mo tors familie waren Buick, Oldsmobile, Ca dillac, Oakland (nu Pon tiac), Ewing, Marquette, Welch, Scripps-Booth, Sheridan en Elmore die personenwagens produ ceerden en Rapid en Re liant trucks. Chevrolet werd in 1918 in de Corpo ration opgenomen. Rond 1930 waren er meer dan 30 maatschap pijen door GM overgeno men. In de 75 jaar jaar van haar bestaan produ ceerde GM meer dan 275 miljoen voertuigen. De personeelssterkte be draagt nu, gespreid over bijna 40 landen 670.000 mensen. In 18 landen in Euro pa, waar GM al reeds 60 jaar automobielen bouwt, werken 135.000 emplyees in 50 fabrieken en verkoopkantoren. De produktiekapaci- teit bedraagt 1.25 mil joen auto's per jaar. De grootste werkgever bin nen GM in Europa is Opel in West-Duitsland met zo'n 60.000 mede werkers. Noviteiten Technische noviteiten die General Motors door de jaren in serieproduk- tie introduceerde, zijn ondermeer de eerste elektrische zelfstarter, remmen op 4 wielen, de energieabsorberende stuurkolom, onafhanke lijke wielophanging, splintervrij veilig heidsglas en zowel de ge synchroniseerde ver snellingsbak als de auto matische transmissie. In de eerste helft van, dit jubileumjaar werden in Europa door zo'n 6500 verkooppunten 661.991 Opel en Vauxhall model len verkocht, een rekord toename van 25.2% ver geleken met dezelfde pe riode vorig jaar. GM's marktaandeel in Europa steeg tot 11.9 procent, slechts 1.1% achter num mer één. Een belangrij ke faktor is het sukses van de Opel Corsa die in de modernste GM fa briek ter wereld, nabij Zaragoza wordt ge bouwd. Eén van de brieven, die deze week aan de redaktie van de Zeeuwse Bab belaar werden gestuurd, bevatte een prachtig gedichtje. De afzenders zijn Christien en Adriana Bolijn, Oudeweg 29 te Zierikzee. Het velletje papier, waarop het gedichtje was geschreven, was tevens voorzien van mooie teke ningen. Er stond een olifant op en een giraffe en ook een struisvogel. Prinses Eén dag, een enkel dagje maar een echt prinsesje zijn. Dat lijkt mij, zegt Marjanneke, nou zo geweldig fijn! Ik zet een kroontje <op mijn hoofd, vol echte parelmoeren. En in een gouden koetsje ga ik dan door het straatje tüeren. Mijn borden zijn van zilver en mijn lepel is van goud. Ik eet alleen nog dingen waar ik vrees'lijk veel van houd! Dan woón ik in een echt paleis met 60 sjieke zalen. Het is groot, ik denk dat ik er vaak in zal verdwalen. Maar mijn vader is geen prins, mijn moeder geen prinses. Als baby kreeg ik ook geen melk uit een gouden fles. En daarom zal ik, dat is waar, nooit een prinsesje zijn. Maar ach, gewoon Marjanneke dat is toch ook heel fijn? Deze tekeningen kunnen we helaas niet in de krant zetten, omdat ze niet op tekenpapier zijn gemaakt. Maar het gedichtje laten we hieronder volgen. We vragen ons alleen of of ze het zelf hebben geschreven of misschien iemand anders. De tekening, die erbij is afgedrukt, is gemaakt door Christien. Vorige week stond er een tekening van een kip en een haan in de Babbe laar, waarvan we de te kenaar niet kenden. Hij heeft zich inmiddels ge meld en tevens nog een tekening ingestuurd. Kijk en lees maar: ,,Ik was de tekenaar van de tekening vorige week vrijdag de 16e. Nu heb ik weer een tekening voor de Zeeuwse Bab belaargemaakt en ik ga er nog een paar ma ken. Ik vind het leuk om kippen te tekenen en te kweken. In mei heb ik eieren uit laten broeden, er zijn er maar drie uit gekomen. Er was maar één hennetje bij én twee haantjes. Later in au gustus heb ik aan een vriend nog broed-eieren gegeven er is er_ toen maar één uitgekomen de andere eieren zijn kapot gepikt. Maar dat is later ook nog dood gegaan. Maar volgend jaar ga ik er weer kweken dus wie er nog behoefte aan heeft belt maar, mijn te lefoonnummer is 01113- 1653". MARINUS PADMOS Tot slot nog een stripje van onze kuisstriptekenaar" Danny van den Dungen uit Zierikzee. ZIERIKZEE - Al jarenlang grasduint Lisa Boray in allerlei achtergrondkoortjes. Met haar 27 jaar en al vele jaren ervaring als zangeres mag de Bredase zich zonder blikken of blozen een zangeres met aardig wat ervaring noemen. Voor het grote pu bliek kwam zij echter pas goed op de voorgrond, toen haar eerste single „Break It Out" plotseling als een komeet de hitladders besteeg en zij in minder dan geen tijd een van de meest gevraagde zangeressen van Nederland werd. Het grote vervolg bleef evenwel uit, want de opvolger „Tonight" deed het aanmerkelijk minder. In middels is single nummer drie een feit en als de schijn niet bedriegt wordt „I'am Falling Out Of Love" weer een superklapper. Deze nieuweling werd getrokken van haar album „Searchlight", dat afgelopen zomer in Rome werd gepresenteerd en dat internationaal geweldig werd ontvangen. De Popcorner-redaktie praatte met Lisa over haar ervaringen. Lisa Boray zou zich probleemloos Ne derlands meest suksesvolle zangeres in het buitenland kunnen noemen om de simpele reden, dat haar debuutsingle „Break It Out" in maar liefst 76 landen werd uitgebracht, maar dat niet alleen, het werd ook bijna overal een hit. „Het is bepaald nog niet zo. dat ik in al die landen nu ook een wereldster ben", zegt Lisa. „Daar zullen we eerst het respijt van de elpee voor af moeten wachten. Gaat die ook goed van de hand, dan zou het best wel eens kunnen, dat Lisaatje het gaat maken, maar voorlopig is het nog echt afwachten". Haar derde single „I'am Falling Out Of Love" werd in Hilversum erg goed ontvangen, zodat het best gerechtigd is te veronderstellen, dat de sprong van Li sa van de achtergrondkoortjes naar de voetlichtpositie geslaagd is. „Ondanks dat voel ik me nog steeds een beginne ling", onderkent zij. „Zelf heb ik nooit zo in een solokarrière geloofd, ondanks het feit, dat iedereen me al tijdens mijn konservatoriumtijd aanraadde om al- „Om solo te gaan meende ik, dat ik leen te gaan". Inmiddels bouwde Lisa eerst veel meer van het vak zou moeten een fikse ervaring op in de studio en bij Ieren. Bovendien is het in Nederland groepen als Herman Brood And His hoe dan ook een enorme gok om voor je- YVJld Romance en American Gypsy en la- zelf te gaan. Er zijn legio voorbeelden ter The Houseband. bekend van zangers en zangeressen, die ai na hun eerste plaatje bleken te zijn af gebrand. Nu is het er dan wel van geko men, maar dat is nog louter de ver dienste van mijn producer Jacques Zwart. Hij stelde me voor om te gaan grasduinen in materiaal dat American Gypsy nog had liggen en daar kwam „Break It Out" bij voor de dag. Door het sukses van deze single ben ik plotseling in een stroomversnelling gekomen. Maandenlang moest ik avond aan avond optreden tot ik er zowat bij neerviel. Daar ben ik snel op teruggekomen. Nu sta ik een week of drie op de planken en dan is het een week uitblazen geblazen. Als je dat niet doet ga je er onderdoor". Lisa had na haar overstap van bij een band zingen in een koortje naar het solo- werk niet al te veel problemen met het zingen zelf. „Nee, dat opvullen tussen de nummers, dat vond ik een ramp. Ik ver zon wel eens grapjes, maar die sloegen bijna nooit aan. Op advies van Anita Meyer ben ik toen korte spelletjes gaan doen. Sindsdien gaat het veel beter. Waar ik ook aan moest wennen, was de verschillende manier van opvatting van publiek, dat in een diskotheek komt en dat in een jongerencentrum komt luiste ren. Het is belangrijk, dat je op de zaal kunt werken. Het gaat wel ten koste van de perfektie die je als zangeres pro beert na te streven, maar dat moet je maar voor lief nemen". Lisa verlangt ernaar ooit nog eens met een eigen groep te kunnen gaan optre den, „maar", zo stelt zij lakoniek, „het wordt dan bijna ondoenlijk om jezelf nog aan werk te helpen. Tenslotte sta je er ook garant voor, dat de muzikanten, die je begeleiden een belegde boterham moeten hebben. Als je alles bij elkaar telt moet je dan al gauw zo'n driedui zend gulden vragen voor een optreden, waardoor een groot aantal gegadigden voor een optreden al afvallen. Dat zou me aan mijn hart gaan. Wat dat betreft heb ik bijzonder veel respekt voor Mar griet Eshuijs, die pertinent weigert om andes dan met een band te verschijnen". Lisa zal ondanks het sukses, dat zij als soliste heeft, niet afstappen van het werken in achtergrondkoortjes. „Als je daarin je naam gevestigd hebt, kun je er een leuke boterham in verdienen en het geldt voor mij als een slag achter de hand, voor wanneer het solistisch weer eens wat minder zou gaan". Lisa dankt de vaardigheid in het En gels aan haar Amerikaanse moeder, die haar tweetalig opvoedde. Met haar avontuurlijke levenswandel aardt zij echter naar haar vader. Hoe rusteloos zijn aard is bewijst alleen al het feit, dat de familie 23 keer verhuisde. „Ik heb mijn hele jeugd besteed aan in- en uit pakken". Aan het bouwen van een eigen nestje wil Lisa nog niet denken. Dat komt pas als zij genoeg mocht krijgen van hetgeen haar vanaf haar vijfde jaar obsedeert: „Zolang je zingt kun je er geen gezin naast hebben. Ik in ieder ge val niet", besluit zij. ZIERIKZEE - In jeugdsoos Brogum wordt zondagmiddag 25 september de film Shining vertoond. De aanvangstijd is 15.00 uur en leden kunnen gratis naar binnen. Niet-lcden betalen een rijks daalder. ZIERIKZEE - Al maandenlang staat „Codo" in Duitsland en Oostenrijk op de eerste plaats van de single-hitparade. Vele weken prijkt ook de gelijknamige langspcler op dezelfde glorieuze positie in deze landen, waaruit de drie landen van DÖF -afkorting van Dcutsch- österreichisches Fcingefühl - afkomstig zijn. De beide heren Tauchen en Prokopetz hebben de Oostenrijkse nationaliteit, terwijl alles- kunner Annette Humpe uit Duitsland stamt. Inmiddels veroverde de single over het sterret je Codo ook Nederland en bereikte de puik in het gehoor liggende kompositie van het drietal oo de hoogste trede van de hitladders bij ons. Sinds enkele dagen ligt de langspeler „Codo... düse im Sauseschritt" ook in Neder land in de winkels en vindt hij flink aftrek. Of dat allemaal terecht is, daar valt zeker over te twisten, feit is, dat het illustere drietal een aantal nummers heeft gekomponeerd en van teksten voorzien vol vindingrijke effekten en prima, alleszeggende volzinnen, die zeer zeker het beluisteren waard zijn. Opmerkelijk is de kompositie „In der Tierhandlung", die in drie vervolgen over de langspeler vedeeld is, maar ook de aubade op Yassir Arafat mag er zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11