Europese bossen zijn nauwelijks te redden Bollen hloeiden om Parijs Rabobank Q Zeeuwse TBC-bestrijding wordt mobiel voor ondernemers uit het en voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven midden- en klein bedrijf Zure regen brengt ook veel schade toe aan landbouwgewassen Kamer wil meer mogelijkheden voor stemmen per brief Dronken man werkt zich voor de klas Margarine weer duurder NOS-televisie bij perenveiling in Burgh Betaalcheque beter beveiligd tegen fraude ,,Hier en Nu" met Jimmy Carter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 september 1983 Nr. 23392 9 Advertentie De Rabobank is een brede bank U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak. KARLSRUHE - De Europese bossen zijn nauwelijks meer van de ondergang te redden. De achteruitgang van de bomen, die door de zure regen zijn aangetast, gaat zo snel dat maatregelen om de sluipende ziekte tegen te houden of de bossen weer gezond te maken weinig uitha len. Dit is de mening van verschillende deskundigen en be leidsmakers, die deelnemen aan de driedaagse Europese konferentie over zure regen in Karlsruhe. De Europese Commissie, die de bijeenkomst heeft georganiseerd om te redden wat er te redden valt, geeft zelf toe dat herstel van de bossen veelal niet mogelijk is. De schade die de zure regen heeft toegebracht aan de Europese bossen, die afgezien van de natuurwaarde ook grote ekonomische betekenis hebben, valt moeilijk te schatten. Op de konferentie in Karlsruhe werden cijfers genoemd van 300 tot 500 mil joen gulden per jaar. Een vertegenwoordiger van de Westduitse overheid verklaarde woensdag dat wanneer de bomen eenmaal zijn aangetast er weinig of niets meer valt te doen om ze te gene- nezen. Ook de voormalige minister van milieuhygiëne. Ginjaar, vraagt zich af of de schade wel te herstellen DEN HAAG - De film ,,Nog eens" van Hans Nassenstein, geproduceerd door Schmeink Filmproduktie, is on derscheiden door het Nationaal Cen trum voor Cinematografie, een in stelling van de Franse overheid. Landbouw Behalve aan de bossen brengt de zure regen ook veel schade toe aan landbouwgewassen. Er zijn aanwij zingen dat met name in de teelt van sla, granen en aardappelen in Neder land en Engeland een verlies van 10 tot 25 procent optreedt als gevolg van de zure neerslag. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil de mogelijkheden voor de kiezers om bij verkiezingen hun stem per brief uit te brengen verruimen. Dat zou met name moeten gelden voor kiezers die niet in staat zijn om we gens hun lichamelijke gesteldheid hun stem in het stemlokaal uit te brengen. Door het aannemen van een motie over deze kwestie sprak de Kamer woensdag uit dat deze extra moge lijkheid om te stemmen met zijn in gevoerd voor de eerstvolgende ver kiezingen voor de Tweede Kamer. De PvdA stemde tegen. De Kamer ging zonder stemming akkoord met het voorstel van het ka binet om in het buitenland verblij vende Nederlanders de mogelijkheid te geven hun stem per brief uit te brengen. Op voorstel van de GPV-er Schutte werd de termijn waarop men een verzoek tot het stemmen per brief moet indienen teruggebracht van 43 dagen tot 28 dagen voor de verkiezingsdag. VLISSINGEN - Het Zeeuwse Kruis begint op 1 oktober met een bus experiment tuberculosebestrijding. Dan gaat er een bus door Zeeland rijden waar mensen die door hun arts zijn doorverwezen naar het Bureau voor Tu berculosebestrijding, zich kunnen laten kontroleren. Het experiment is een idee van dr. J. Wieringa, hoofd van de Zeeuwse TBC-bestrijding. Hij hoopt daarmee de in de gezondheidszorg noodzakelijke bezuinigingen te kunnen doorvoeren zondat dat daardoor de bewaking, de begeleiding en bestrijding van TBC in het slop raakt. De Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging ter Bestrijding van Tuberculose heeft het idee van het Zeeuwse Kruis met grote instem ming begroet en promt een bus met inrichting beschikbaar gesteld. Na een jaar zal het experiment ge- evalueerd worden. Er bestaat dan een grote kans dat mobiele TBC- kontrolepunten ook elders in Neder land zuilen worden ingevoerd. Voor Zeeland betekent het inzetten van de mobiele TBC-bestrijdingspost het verdwijnen van drie van de vaste kontrolcpunten. Tot ontslag van ver pleegkundigen hoeft dat niet te lij den, aangezien het verlies aan ar beidsplaatsen door natuurlijk ver loop kan worden opgevangen. Voorts tast de zure regen de visstand aan, met name in de meren van Scandinavië en de rivieren in Groot-Brittanië. Uit tal van meren en rivieren is de vis thans volledig verdwenen. De schade aan gebouwen en aan installaties is eveneens aan zienlijk. Tenslotte blijft ook de mens zelf' niet buiten schot. Prof. H. Holzer van het genootschap voor stralings- en milieuonderzoek in München toont aan dat de zure regen de luchtwegen van de mensen aantast. Vooral bij kinderen komt veel meer bronchitis voor en in veel ernstiger mate dan voorheen. De geleerde wijt dit aan het verhoogde gehalte aan zwaveldi- oxyde in de lucht. APELDOORN - Een 42-jarige dron ken man uit Apeldoorn heeft dins dagavond amok gemaakt op de Ko ninklijke Scholengemeenschap Apel doorn (KSA). Hij rende een van de lo kalen binnen, greep de dienstdoend leraar in de kraag en werkte de man op de gang. Daarna hield hij een les in politiko- logie, waarbij hij met lallende stem zijn ongenoegen over het gemeente lijk kunstbeleid uitte. De poltie ver wijderde de man uit het leslokaal, waarna hij ter ontnuchtering werd ingesloten, aldus de politie. DEN HAAG - De margarine wordt voor de derde keer binnen twee maanden in prijs verhoogd. Een pak je margarine zal afhankelijk van de soort in de winkel vier tot zes cent duurdèr worden, halvarine twee tot drie cent. Dit heeft een woordvoer der van de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten desgevraagd bevestigd. De prijzen die de fabrieken aan de handel in rekening gaan brengen gaan met ingang van 26 september voor plantaardige margarine met 24 cent per kilo omhoog, die voor de overige margarines met 16 cent. Deze verhoging zal met enige vertraging doorwerken in de winkels. De prijs in de winkels is vrij, maar de fabri kanten zijn wel verplicht prijsverho gingen aan te melden bij het ministe rie van Ekonomische Zaken. Dat mi nisterie heeft inmiddels ingestemd met de hogere prijzen af-fabriek. Op 29 augustus ging de prijs af- fabriek al omhoog met 36 tot 48 cent per kilo voor margarine en begin au gustus ging die prijs met 20 cent om hoog. Niet alleen margarine, maar ook produkten als sauzen en mayonaise zullen naar verwachting duurder worden in de winkels. Voor deze pro dukten gelden echter geen prijsbepa lingen. AMSTERDAM Ongeveer 40 van de 65 direkteuren van de Gewestelij ke Arbeidsbureaus in ons land heb ben een vereniging opgericht ter be hartiging van de gemeenschappelij ke belangen zij die bij de uitoefening van hun tunktie hebben. BURGH - Tijdens de traditionele peren-veiling op de Ring in Burgh, zaterdag aanstaande, zal de NOS- televisie opnamen maken voor het programma ,,Van gewest tot gewest". Hoewel de eigenlijke veiling pas om 9.30 uur begint, zullen de opna men worden gemaakt vanaf 09.00 uur. Daarbij zullen ook interviews worden gemaakt met de plaatselijke bevolking, veilingmeester Herman Slager en leden van het kollege van B. en W. De opnamen, die zaterdag worden gemaakt, zullen tijdens de eerste week van oktober worden uitgezon den. Volgens Gerard van Breugel, PR- man van de gemeente Westerschou- wen, zal de opbrengst van de peren verkoop minder zijn dan vorig jaar, omdat men de afgelopen weken re gelmatig val-fruit heeft moeten opruimen. HILVERSUM - 1 oktober is tot voorzitter van de Omroepraad be noemd de 61-jarige dr. H. J. Roethof. AMSTERDAM - Het uiterlijk van de groene betaalcheques wordt ingrijpend gewijzigd. De vormge ving zal moderner zijn waarbij ge bruik wordt gemaakt van de nieuwe mogelijkheden voor beveiliging te gen fraude. De bijbehorende betaal- pas zal worden voorzien van een kon- trolenummer dat de akseptant moet overschrijven op de cheque, zo heeft de Stichting Bevordering Chequever keer bekendgemaakt. Vóór de komende jaarwisseling zullen alle gebruikers van groene be taalcheques door hun (spaar) bank worden uitgenodigd een vernieuwde betaalpas te komen ophalen. De oude betaalpassen zijn vanaf 1 januari 1984 ongeldig. De verspreiding van het nieuwe model begint op 1 okto ber. Eind 1976' introduceerden de ban ken de groene betaalcheque. Ruim 1,2 min Nederlanders hebben deze cheque. In 1974 werd met sukses de Eurocheque geïntroduceerd die nu omstreeks 2,2 min gebruikers telt. HILVERSUM - NCRV's aktualitei- tenrubriek „Hier en Nu" brengt don derdag (Nederland 1, 21.20-22.00 uur) televisiebeelden van oud-president Jimmy Carter van de Verenigde Sta ten over zijn initiatief om het vastge lopen vredesoverleg in het Midden- Oosten nieuw leven in te blazen. Ook is er met hem een gesprek over het in cident met het Zuidkoreaanse ver keersvliegtuig. De Amerikaanse kommentator Jack Anderson gaat ook op die zaak in. Verder komen nog aan de orde de situatie in Libanon en de positie van de Druzen, de alternatieve troonrede van een aantal maatschappij- en mi lieubewegingen en de voorgenomen levering van Franse vliegtuigen en raketten aan Irak, die zijn bestemd voor de al jaren slepende strijd met Iran. Vrijdag 23 september Ned. 1 9V30 en 13.00 uur Nieuws vöor doven 11.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Van afgescheidene tot mil jonair 17.05 uur Sherlock Schmidt en Co 18.55 uur Clips 19.20 uur De Achterhoek 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Willem Ruys lotto show 22.00 uur Haagse bluf. Politiek café. 23.05 uur Journaal 23.15 uur Film Thuis. Looks en smi les. Een Engelse film die zich afspeelt in Sheffield. Onder de jeugd heerst een grote werkloosheid, vooral ten gevolge van de staalcrisis. De rege ring maakt daar gebruik van door jonge mensen op te roepen in dienst te gaan van het leger als beroepsmili tair. De drie jongeren in de film besluiten dienst te nemen, hetgeen bij familie of vrienden niet altijd in goede aarde valt. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18730 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Het bloemencorso van Aalsmeer 19.45 uur Nederland kikkerland 20.50 uur Stiefbeen en zoon. Dirk ziet meer brood in het vak van televisie monteur dan in de lompen en metaal- handel. 21.25 uur Mary Benjamin. Mary is ge noodzaakt haar vrije dag uit te stel len, vanwege technische storingen die op haar afdeling aanwezig zijn. 22.15 uur Tot besluit 22.30 uur Journaal 22.45 uur Het afgebroken geweertje. Een programma over de Wereldraad van Kerken over bewapeningswed loop. 23.15 uur Nieuws voor doven 52 Het duurde trouwens maar enkele minuten, of ze waren op een der bre de boulevards terechtgekomen, wat het zó druk was, dat ze onmogelijk naast elkaar konden blijven gaan. Nita keek haar ogen uit, de oude da me sloeg haar met een sympathieke blik gade, ze vond de struise blonde vrouw net een groot kind. Een echt Hollands kind, waarom de sfeer nog hing van water en wijde verten. Haar frisse geest was als de pasgeploegde akker, waar het zaad, dat gezaaid werd, fier op zou schieten. Het was goed, dat ze haar ongemerkt wat konden inleiden tot de Parijse ge neugten, anders genoot ze niet half van haar verblijf, dat zou zonde zijn van haar tijd en geld. Alles was als in een droom, Nita wilde wel overal blijven kijken, maar de oude dame spoorde haar aan met de woorden: ..Loop deze dag nog achter ons aan, voor al die andere dingen heeft u wekenlang de tijd. Straks komt u in een echt Frans mi lieu, doe daar uw voordeel mee. Toen ik op uw leeftijd was, trachtte ik al tijd het nuttige met het aangename te verenigen Kom, hier heen." Zes trappen klom Nita op, het hart zat haar in de keel, de heren waren vooruit gegaan bij vijf treden tege lijk. De oude dame kwam doodbe daard achteraan en rustte op iedere overloop wat uit. Eindelijk waren zij er en werd een deur opengeworpen, waar een jongeman hartelijke uitroe pen liet horen. Wel hartelijk, doch niet luid, stelde Nita direkt vast. De heren drongen haar eerst naar voren en stelden haar voor, al spoedig kwam ook de gastvrouw opduiken achter haar man. Ze was niet veel meer dan een meisje. Nita schatte haar op twintig jaar. vast niet ouder. De begroeting was levendig en de uit roepen klonken vleiend, doch Nita verstond er geen woord van. Uitbun dig werd het jonge paar. toen de oude door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS dame de bovenste trede had bereikt, ze werd door de jongelui om het hardst geknuffeld. Er volgde een ra telend gesprek, terwijl allen naar- binnen gingen. Nita verstond nu toch enkele woorden, alleen het verband begreep ze niet. Ze dacht onbewust aan de leesstukjes, die ze zo goed met Jan had gerepeteerd, haar ogen gle den over de schaarse meubelen, die kon ze toch allemaal noemen in de Franse taal. Maar wat had ze daar nu aan? De oude dame zag haar hulpeloos heid, ze zei opbeurend: „Luister maar goed, het went wel, de taal is heus zo moeilijk niet, we hebben in het Hollands immers al zoveel Fran se woorden? En onze gastheer is een jaar in Amsterdam op de tekenacade mie geweest, hij kent wel een klein beetje Nederlands." „Nita was blij, dat ze haar eigen taal weer eens hoorde spreken, ze vroeg nog vlug het een en ander, voor weer beslag zou worden gelegd op de geestige reisgenote van haar. Ieder een scheen van haar te houden, ze was toch vast wel een bijzondere vrouw. Maar lang denken kon Nita niet, ze moest drinken en klinken op de vriendschap, op Parijs en op nog vele andere dingen die ze niet thuis kon brengen. Ze waagde een oogje aan de grote ronde tafel, die voor zes personen stond gedekt. Een mooi ge borduurd linnen tafellaken van licht blauw met omgehaakte vingerdoek jes naast de borden. Dat moest ze dus onthouden voor het artikel, want na tuurlijk was dit de eerste en enige keer, dal ze in de gelegenheid werd gesteld in een echt Frans milieu te eten. Als een echte Hollandse huisvrouw bezwaarde het haar. dat de gast vrouw het druk had in de keuken, ze wilde best een handje meehelpen en bracht dit voornemen over aan de ou de dame. Maar deze zei heel beslist: „Bemoei u vooral nooit met de keu ken van de gastvrouw hier, ze zou het als een belediging opvatten. U moet net doen, alsof u haar niet mist. als zc tussen de gangen in wat lang weg blijft, want dan wast ze weer af wat aan vaatwerk is gebruikt. Ik hoop. dat u goede eetlust heeft, want de Franse keuken is beroemd en het di ner duurt soms uren." Terwijl de dames aan het redene ren waren, haalde de gastheer onder een divan allerlei doeken vandaan, die hij geschilderd had. Do heren hadden vreemde opmerkingen hiero ver, toen Nita goed keek, zag ze dal het grotendeels naaktfiguren waren van vrouwen en kinderen. Ze bekeek nu pas op haar gemak de tafel en stoelen, daar was niets ongewoons aan, zo eenvoudig waren zc. Alleen de ruststoelen maakten een uitzonde ring, die leken meer op hun eigen klapstoelen uit de tuin. Dc grond was onbedekt, de planken waren echter gebeitst en opgewreven, de kleur deed warm aan, maar het klonk hol als je er over liep. Een groot deel van het plafond was van dik glas ge maakt, daarom was het vrij warm in de kamer, de zon had er nog de hele middag op geschenen. Voor de ramen waren aan de buitenkant de luiken bijna dicht, maar toch scheen vrij veel licht naar binnen. Nu begreep Nita pas, dat de huizen van de Parij- zenaars er niet zo somber van binnen uit zouden zien als van buiten. Ze had dit trouwens niet alleen in Parijs, maar ook onderweg vanuit dc auto al gezien op het platteland, het was dus een echte Franse gewoonte. Dan be keek ze de boekenrekken aan de wand, de gastheer liep onder zijn druk gesprek door naar haar toe en trok een boek tussen de andere uil. Hij reikte het haar hoffelijk aan met de woorden: „U wil plaat-jus zien van Paris?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9