Minister wil Welstandscommissies (woning)bouw opheffen Patroon vrijetijdsbesteding verandert door dalende koopkracht Loongrens ziekenfonds naar 47.850 gulden Staatsbosbeheer wil deel toeristenbelasting Partikuliere inzameling huisvuil iets duurder dan gemeentelijke Geen bouwvergunning nodig voor dakkapel, garage en schuur Bestrijding bacterievuur Noordoostpolder succesvol ERIC DE NOORMAN •Esa PvdA wil startpremie nieuwe bedrijfjes Brokx wil sloop krotten niet opvoeren 5 DEN HAAG - Minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer wil de zogenoemde welstandseisen waaraan woningen en andere bouwwerken moeten voldoen, alsmede de welstandskommissies die daarover moeten adviseren, bijna volledig afschaffen. Dat blijkt uit een donderdag verschenen rapport van zijn ministerie waarin wordt aangegeven welke regels en voorschriften uit de bouw moeten verdwij nen. De regering-Lubbers heeft bij haar aantreden vorig jaar oktober af gesproken dat zoveel mogelijk overbodige regels in de samenleving moeten worden afgeschaft. Met een deftig woord deregulering. De minister wil van de welstands kommissies af, omdat hij vindt dat ze veel te subjektief zijn in hun oor deel over bouwplannen. Burge meester en wethouders baseren hun beslissing over verlening van bouw vergunning mede op het advies van zo'n groep „deskundigen", vroeger schoonheidskommissie" geheten. Een welstandskommissie wordt dooi de gemeenteraad benoemd. De minister vindt bovendien dat de welstandseisen zelf ook niet objek- tief zijn. Het enige wat schriftelijk vastligt is dat bouwwerken moeten voldoen aan „redelijke eisen van welstand". In de dagelijkse praktijk blijken de leden van welstandskom missies en de ambtenaren van bouw- .en woningtoezicht verschillende op vattingen te hebben over wat „rede lijk" is, staat in het rapport. Uitzondering De minister wil alleen een uitzon dering maken voor wat hij noemt de „gevoelige gebieden". Voor land schappelijk mooie stukjes natuur bij voorbeeld, wil Winsemius dat ge meenteraden een lijst met voor schriften opstellen, die duidelijk maakt of een bepaald bouwplan wel of niet mag worden uitgevoerd. Winsemius noemt versnelling van de bouwprocedures als voordeel van zijn plannen. Lagere kosten zullen hiervan weer een gevolg zijn, ver wacht hij. Om zwart werken in de bouw beter te kunnen bestrijden, is de minister van plan om gemeenten te verplich ten tot het aanleggen van een open baar register van alle verleende bouwvergunningen. Hij wil hen te vens voorschrijven welke gegevens er in zo'n register moeten worden bij gehouden. Over de aard ervan spreekt hij nog niet. De bewindsman zegt dat de ekonomische kontrole dienst met de openbare registers on der handbereik „op vrij eenvoudige wijze" sluikbouw kan opsporen. Verbetering verplichten Gemeenten kunnen als de plannen van Winsemius doorgaan verhuur ders in de toekomst schriftelijk som meren hun woning(en) te laten voor zien van keukens, toiletten en dou ches, voorzover die nog niet of onvol doende aanwezig zijn. Daarbij zal de huurder verplicht zijn tot aanvaar ding van die verbeteringen en de daaruit voort vloeiende huurverho ging. De subsidie voor de verhuurder gaat dan wel omlaag, omdat zijn wo- ningbezit door de nieuwe voorzienin gen in waarde stijgt en omdat hij meer huur mag vragen, blijkt ook nog uit het dereguleringsrapport. DEN HAAG - Arbeidstijdverkorting en daling van de koopkracht zullen er in de toekomst toe leiden dat de vrije tijd dichter bij huis en op een goedkope re manier wordt besteed. Dat konkludeert de Rijksplanologische Dienst (RPD) in een studie naar de ruimtelijke gevolgen van de ontwikkelingen op het gebied van vrijetijdsbesteding in ons land. Indien de arbeidsverkorting per jaar wordt ingevoerd, wat neerkomt op meer vakantie, zullen steeds meer mensen door verminderde financiële armslag hun toevlucht nemen tot wande len, fietsen of kamperen in eigen land. Verre vakantiebestemmingen zullen dan nog slechts zijn weggelegd voor een kleine groep, zoals gezinnen met dub bele inkomens, aldus de RPD. De druk op de traditionele Nederlandse vakan- tiegebieden zal dan ook toenemen. Vindt de arbeidstijdverkorting per week plaats, dan zullen meermensen het in weekeind-uitstapjes gaan zoe ken, en zich toeleggen op goedkope aktiviteiten. Daardoor zullen natuur- en rekreatiegebieden aan po pulariteit winnen, met name in de nabijheid van stedelijke zones, zoals bij voorbeeld het Groene hart van Holland. Arbeidstijdverkoring per dag tenslotte, levert een grotere be hoefte op aan rekreatie in, of in de di- rekte omgeving van, de woning. Voor niet-werkenden, zoals werk lozen, arbeidsongeschikten en be jaarden verwacht de RPD een aktie- ver vrije tijdspatroon. Behalve het deelnemen aan maatschappelijke en politieke aktiviteiten gaat die vrije tijd zitten in goedkope aktiviteiten, zoals fietsen en wandelen. In de steden moeten voorzieningen in woonwijken worden gerealiseerd, zoals volkstuinen en sportkom- plexen, om de druk op de stadsrand te verminderen, aldus de RPD. De Slierkèrreke d'Ouwere begriepe noe metêên, wae 'k 't over Juist! Over de Groate of Nieuwe Kèrreke bie den Dikken Toren! An weerskanten van de trappen ei je van die blauwstêêne taluuds In vooraol, die an de kant van de Poststraete was bie ons, kinders, èr- reg gewild, om vanaf te slieren! De trap op, zitte ge- blaeze, un roets d'r af! Oe meer gebruuk 'r van wier gemaekt, oe gladder 'n was! Dae waere ze tuus noe aok wï nie zó gek van! Want glad, of minder glad, je broek kreeg daenig vö d'r döaze! Dae motte wè generaosies vanaf gegleejen 'k Dienke, da je mit de broeken, die daedeu verslete bin, de leuniengen van de Oósterscheldebrugge van ènstènde kan beange A m'n trammelant adde mit andere kinders, in m'n ze 't genot van 't slieren nie gunde, noe, dan piste je d'r op, in 't fêêst was over! 'k Zat zö te dienken: „Wat mot dat bie de jeugd van noe as 'n simpel genoegen overkomme, mit d'r rolschaesen, d'r ski-boards, d'r surfplanken, in gae zö ma deu!" Je wier ouwer, in dan kwam je op 'n goeie dag in de Groate Kèrreke! 'k Proeve de sfeer nog! Die ööge rae- men, die „bochten" mit baldakijnen d'r bove - dae zaete de notabelen - de „tuun", zoas ze dat noeme, rond de preekstoel, in dan vooraol vö mien, dat, in m'n oagen, machtige urgel mit aol z'n glimmende pu- pen! Toen was dat urgel nog in z'n goeie doen, de kèr reke nog goed bezet, in as 'n dan gieng spele, in iede reen zong mee, liepe de rillingen over m'n rik! 'k Glo- ave achteraf, da 'k 't mêêste vö dat urgel nae de kèr reke gieng! Mit Kossemisse, stieng in de tuun an weerskanten van de preekstoel 'n knots van 'n kerstboam, mit echte kaersen d'r in! Die wiere dan angestoke mit 'n kaerse op 'n lange stok, deu de koster! Geruststel lend, stienge d'r oak emmers waeter in sponzen, vö 't geval dat Je zat dan, mit 'n Kossewaegen in j'n and, te luusteren nae 't Kerstverael, je pakje ad je a gekrege - mêêstè 'n bostrok - gebreid, twêê recht, twêê aeve- recht deu de dames van de Dorcas! Wi dat urgel, mit Stille nacht, Eilige nacht! Dae wier 'k wèrrem van, vanbinne! 'n Klein artje in die ööge, groate Kèrreke! Wat gebeurde daerin omae nie!? 't Ellef- onderjaerig bestaen van Zierikzêêë! 'n Dankdienst op 'n zonnige ochend Aol die mensen, verkleed as poorter of poorteres 'k Zie ze nog gae deu de zonovergote Poststraete, op 't plein vö de kèrreke, in de banken in de kèrreke De gerdienen 'n bitje dichtgetrokke, anders scheen de zonne recht in de snute van de dominee! In natuur lijk wi dat urgel, mit muziek uut Valerius Gedenck- klank Zö gieng 'r êêl wat omme in de Groate Kèrreke! d'Uutvoeringen van de Oratoriumverèêneging, mit orkest! De Wienersangerknaben è'k 'r ööre zienge, bruloften van prominenten ménsen Nêêë, as t'r wat van belang was, dan was't dae! 'k Kan 't goed begriepe, dat 'r véé belangstelling was, Vriedag vö 'n weeke, vö die kooraevend! 'n Nostalgisch gebeuren, zeker vö de ouwere onder ons! Die Groaete Kèrreke, was, in mö wi, 'n centraal punt worre in onze Zierikzêêse gemêênschap! Z' ei pas 'n opknapbeurte g'ad van binne in van buute! Vraeg je noe an Arjaon of 'k ze mooi vinde, nêêë, da kan'k nie trek zégge! Mö, al is iets nie zö mooi, dae- rom kè j'r wè van ouwe!! Zie bove! De vraeg leit 'r a 'n stuitje, om mit wijlen Wim Kan 'n bitje mee te praeten: „Wae gae m'n de volgende jaeren mit de Groate Kèrreke nae toe?". Vö bede-uus is ze nie te verwèrremen, noch mit 'n kachel, noch mit de arten van de geloavige, want die blieke 'r zö véé nie mi te wezen As m'n d'r ma gin mart in gae ouwe, gin bowling- baenen in bouwe, of 'r 'n overdekte iesbaene van maeke Dan bluve m'n sliere, in nae benée, in scheure m'n onze geestelijke broek, in die laet d'r ei- ge nie opónge, an welleke leunieng oak! 'n ieselij- ke gedachte op 't ènde! Ieselijk, vö twêê uutlèggen vatbaer, mè dat be greep j'a, van ARJAON. Advies Ziekenfondsraad: UTRECHT - Een kommissie van de Ziekenfondsraad vindt dat de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering (werknemers) volgend jaar om hoog moet van 46.550 naar 47.850 gulden. De voltallige Ziekenfondsraad brengt donderdag een advies over de loongrens uit aan staatssekretarissen van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en Sociale zaken en Werkgelegen heid. UTRECHT - De algemene beschou wing over volksgezondheid in de me morie van toelichting bij de begro ting van WVC hangt in de lucht. De belangrijkste gegevens ontbreken namelijk. Steeds wordt verwezen naar nog niet verschenen stukken, zoals de septembernota, het finan cieel overzicht gezondheidszorg en de beleidsbrief over decentralisatie. Dit konstateert de Nationale Zieken huisraad in een eerste reaktie op de begroting. DEN HAAG - Het Praeventie- fonds, een onafhankelijke instelling die subsidies voor wetenschappelijk onderzoek toekent, heeft besloten vier miljoen gulden ter beschikking te stellen voor onderzoek naar Aids, de ziekte waarbij weerstand tegen virussen volstrekt verdwenen is. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en kuituur woensdag meege deeld. DEN BOSCH - De Rijkspolitie heeft vijf inwoners van Den Bosch, in leeftijd variërend van 23 tot 49 jaar, aangehouden in verband met een serie diefstallen waarbij voor meer dan 1ÜU.ÜÜU gulden aan goede ren werd buitgemaakt. Dat heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie woensdagmiddag meegedeeld. SCHOONEBEEK - Staatsbosbeheer overweegt geld te vragen aan rekrean- ten voor het gebruik van zijn terreinen. Het zou niet onredelijk zijn als een deel van de door gemeenten geheven toeristenbelasting ten goede zou komen aan Staatsbosbeheer. Dat zei woensdag ir. F. C. Prillevitz, algemeen direk- teur van Staatsbosbeheer in Schoonebeek. De peildatum is 1 november. Het vaste loon van een werknemer op die datum is bepalend voor de vraag of hij in 1984 verplicht verzekerd is, tenzij hij na 1 november van baan verandert. De voorgestelde verhoging komt neer op een stijging met 2,79 procent. Dat is meer dan de stijging van de loonindex. Het loonindexcijfer gaat volgens ramingen van het Centraal Planbureau over de periode 1 novem ber 1982 - 1 november 1983 met iets minder dan 1,7 procent omhoog. Het gevolg van dit verschil is, dat het aantal verplicht verzekerde werknemers met ongeveer 26.000 zal toenemen (op een totaal van ruim 3,5 miljoen). Ondanks deze absolutie stijging blijft het aantal ziekenfonds verzekerden uitgedrukt in een per centage van de bevolking geleidelijk dalen. Bij de nieuwe loongrens hoort een maximum premiedagloon - het loon bedrag waarover maximaal rente wordt geheven - van 156 gulden (dit jaar 152 gulden). HELMOND - De inzameling van huisvuil door een partikuliere firma is iets duurder dan wanneer dat gebeurt door een gemeentelijke dienst. Tot die slot som is het adviesbureau Ime Consults uit Nijmegen gekomen na een onder zoek bij zeven gemeenten en eventueel partikuliere inzamelaars. Dit onder zoek werd verricht in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Reini- gingsdirekteuren. De belangrijkste konklusie van het onderzoek werd woens dagmiddag op een perskonferentie in Helmond bekendgemaakt door voorzit ter J. den Duik van deze vereniging. Plan minister Winsemius (VROM): DEN HAAG - Met het oog op de zogenoemde deregulering zal het in de toe komst niet langer nodig zijn een vergunning aan te vragen voor kleine bouw werken zoals dakkapellen, schuren, garages, carports, duivehokken en tuin huisjes. Dit plan ontvouwt minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer in een donderdag verschenen nota over ver simpeling en afschaffing van regels en voorschriften in de bouw. Gemeenten in een bosrijke omge ving profiteren daarvan door een heffing van toeristenbelasting, ter wijl wij voor de kosten opdraaien, al dus Prillevitz. Hij noemde verder de bezuinigingen die dinsdag in de Mil joenennota voor zijn dienst zijn aan gekondigd „desastreus". Naarmate meer mensen vakantie in eigen land doorbrengen wordt een natuurbele ving als vorm van openluchtrekrea- tie belangrijker. Op jaarbasis vinden op dit moment ongeveer 200 miljoe nen bezoeken aan bos en natuur plaats. Bovendien zullen de vakan ties in eigen land naar verwachting in de toekomst nog met acht procent stijgen. De rekreatiesektor biedt werk aan ruim 200.000 mensen, dat is vijf pro cent van de totale werkgelegenheid. Jaarlijks wordt er vijf miljard aan vakanties in eigen land en 8,5 mil jard aan dagjes-uit besteed. De na tuur vormt voor de Nederlandse eko- nomie een niet onbelangrijke aktivi- teit, aldus ir. Prillevitz. Staatsbosbe heer komt op dit moment al ongeveer zes tot tien miljoen gulden tekort, terwijl nu al investeringen in voor het beheer noodzakelijke voorzienin gen over een langere tijd worden uit gesmeerd dan noodzakelijk is. Staatsbosbeheer stelt van alles in het werk om efficiënter te werken en geld terug te verdienen, naast het streven om tot een verlaging van de vaste lasten te komen. Die vormen nu ongeveer de helft van het budget voor het beheer van bos en andere na tuurterreinen. Dertig procent van het totaal aan man-uren en beheers- kredieten komt ten laste van de post rekreatie, aldus ir. Prillevitz. Het rapport met de voorstellen is aan de Tweede Kamer aangeboden. Het vloeit voort uit het regeerak koord van vorig jaar, waarin staat dat zoveel mogelijk overbodige re gels in de samenleving moeten ver dwijnen. Wie een dakkapel, een garage of een andere kleine voorziening aan zijn huis wil bouwen, zal dat alleen nog moeten melden bij de gemeente. Voor nog kleinere bouwwerken als een schutting, een pergola of een an tenne, behoeft geen bouwvergunning te worden aangevraagd en ook hoeft er geen melding van te worden ge maakt, aldus het plan. NOORDOOSTPOLDER - Dankzij een gezamenlijke aanpak hebben Staats bosbeheer, de Plantenziektekundige Dienst, de gemeente Noordoostpolder en fruit- en boomtelers vorig jaar het bakterievuur in de Noordoostpolder be langrijk teruggedrongen. Samen hebben ze in dat jaar bijna 340.000 gulden uitgetrokken om de strijd aan te binden tegen deze voor tuin, landschap en fruit- en boomteelt bedreigende ziekte. Dit heeft E. Rijnders van de Planten ziektekundige Dienst woensdag meegedeeld tijdens een exkursie van de Overijsselse Staten. Uit een eerder onderzoek, dat vol gens Den Duik minder omvangrijk was, bleek dat partikulieren vaak een kleine dertig procent goedkoper werken dan gemeentelijke reini gingsdiensten. „Uit ons onderzoek is naar voren gekomen dat wanneer al le kosten in aanmerking worden ge nomen de partikuliere bedrijven een tikkeltjes duurder zijn". DEN HAAG - Mensen die een klein schalig bedrijf willen beginnen zul len gesteund moeten worden met een belastingvrije startpremie van 10.000 gulden en een aanvullende renteloze lening van 40.000 gulden. Die lening zal binnen een termijn van maximaal 10 jaar moeten worden terugbetaald. Dit is de kern van een woensdag ge publiceerd plan van het P.v.d.A.-be stuur, dat tijdens de partijraadsver gadering op 1 oktober in Zutphen ter diskussie zal staan. De sociaal-demokratische bestuur ders beogen met dit plan een toena me van het aantal mensen dat alleen of met anderen een bedrijf gaat be ginnen, het vergroten van de levens vatbaarheid van kleine bedrijven en als gevolg daarvan nieuwe ar beidsplaatsen in de marktsektor. Volgens Den Duik is uit het onder zoek ook gebleken dat partikuliere bedrijven die veelal opereren in klei nere gemeenten een betere beladings graad van de vuilniswagen bereiken dan de gemeentelijke diensten. „Dat komt omdat partikuliere bedrijven per wagen nogal eens meer vuilnis la den dan is toegestaan. Zij aanvaar den gewoon dat het bedrijf af en toe wordt geverbaliseerd. Een gemeente lijk bedrijf zorgt er altijd voor onder de toegestane norm te blijven", aldus Den Duik. Overigens heeft de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirekteu- ren nog geen standpunt ingenomen naar aanleiding van het rapport van Ime Consults. „Het is zeker niet zo dat we een dam willen opwerpen te gen pri vatisering van de gemeentelij ke reinigingsdiensten. Als het op een andere manier beter kan dan moet het maar op een andere manier ge beuren. Maar zover is het voorlopig nog lang niet", aldus voorzitter Den Duik. AMERSFOORT - Dc overheid moet het tweede inkomen in een huishou den dat een premiewoning koopt voor de helft meetellen ter bepaling van de subsidie. De vereniging Eigen Huis stelt dit aan de regering voor in reaktie op de nota Eigcn-woning- bezit die op Prinsjesdag gepresen teerd is. UTRECHT - De organisatie van verpleegkundigen en ziekenverzor genden „Het Beterschap" gaat zich samen met andere werknemersorga nisaties bezinnen op akties tegen het ziekmakende beleid van de regering. Het Beterschap zegt dit in een reak tie op de Miljoenennota. wonen gezien de lage huur. Het gaat hier om 120.000 woningen. Het gron dig opknappen van die woningen kost zeker de helft van wat een ge heel nieuw huis kost. Dat vindt de staatssekretaris niet interessant. De staat van onderhoud van die huizen is zodanig dat er nog wel en kele jaren in kan worden geleefd, meent hij. De overige 130.000 wonin gen zijn echt te slecht. Rond de eeuw wisseling zal de laatste zijn gesloopt. Brokx geeft toe dat dit erg laat is. Gemeenten en corporaties mogen van hem naar hartelust slopen, als ze het maar zelf betalen. DEN HAAG - Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting denkt er niet aan meer geld uit te trekken voor de sloop van de 250.000 krotten in Nederland. Hij heeft dit donder dag duidelijk gemaakt tijdens het congres „Werken aan wonen" van de Nationale Woningraad, de centrale van enkele honderden corporaties. Voor de sloop van woningen in 1984 heeft hij negen miljoen gulden gere serveerd. Voor dat bedrag kunnen zesduizend krotten tegen de grond. Brokx wil het bedrag niet verho gen omdat er volgens hem nog steeds mensen zijn die in een krot willen Met dit geld zijn de besmettings bronnen geruimd door het omzagen en verbranden van bomen en strui ken, waarmee is voorkomen dat af gezaagde voor bakterievuur vatbare bomen niet opnieuw zouden uitlopen en is een wekelijkse kontrole in gesteld in diverse boomgaarden op de aanwezigheid van de ziekte. Als gevolg van die maatregelen hoefde dit jaar niet zoveel geld meer te worden gestoken in de bestrijding van het bakterievuur in de Noor doostpolder. Rijnders wees er met klem op, dat de aanpak van de be wuste ziekte in de Noordoostpolder, maar ook elders in het land, een bit tere noodzaak blijft. Niet alleen wor den tuinen en landschap ernstig aan getast door de ziekte, maar de aan- aanwezigheid ervan in fruitteelt en boomteeltgebieden kan ook tot grote problemen leiden voor de export. DEN HAAG - Het merendeel van de salarissen in het onderwijs moet op grond van funktie-analyse en - waardering worden verhoogd in plaats van verlaagd. Alleen het te rugschroeven van de hoogste salaris sen is te rechtvaardigen. Dit heeft de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) donderdag gekon- kludeerd uit het rapport, dat het organisatie- en efficiënty-bureau Be renschot in zijn opdracht heeft ge maakt. Het bureau onderzocht de ni veaus van vier funkties van onder wijsgevenden. Het zevende paardje ",A J. Zich tot het uiterste inspannend, sleept de Noorman zich in de diepe schaduwen onder het geboomte. Een verdwaalde pijl schramt zijn arm, maar hij let er niet op. Zijn kleren scheu ren open aan scherpe takken en stenen, hij meent nog even een zwaar hoefgedreun te ho ren voor hij het bewustzijn verliest. Hoelang hij daar gelegen heeft weel hij niet, maar eensklaps voelt hij hoe iets, of iemand zijn kleren betast. Met ingehouden adem blijft hij roerloos liggen, als het Nomaden zijn. is het te hopen dat ze denken dat hij dood is. Een hand grijpt naar zijn keel en pakt het paardje, Eric waagt het erop, in het donker door zijn oogharen te gluren, er is er maar een en de man schijnt zich bijzonder voor het bron zen paardje, dat om Eric's hals hangt te inte resseren. Bliksemsnel schiet Eric's hand uit en sluit als een klem om de pols van de ander, er klinkt een diep gebrom en de onbekende deinst iets achteruit, het volgende ogenblik laat Eric ver- brouwereerd los, de ander is grijze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5