Overdracht archieven betekent extra kosten voor Zierikzee GEZAMENLIJK ARCHIEF VOOR GEMEENTEN MIDDENSCHOUWEN, DUIVELAND EN WATERSCHAP SPIT-ZAAIMACHINE IS IDEAAL VOOR BEWERKING NATTE GROND Streekarchivariaat niet blij met standpunt minister Open dag bij de Zuidhoek in Zierikzee „Zeeland op maat" Prima jazzavond in ,,De Waag" Kinderkleding beurs in Scharendijke Lampion- tocht in Nieuwerkerk Expositie illustrator Sterna in Haamstede Konferentie Volwassenen- edukatie Mede zegge n- schapraad Willibrordus en Onder de Wieken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 september 1983 Nr. 23392 3 ZIERIKZEE - Het vorige jaar heeft de Commissie Nota Archiefbeleid haar diskussienota aangeboden. De mi nister van WVC heeft verleden maand zijn voorlopig standpunt ten aanzien van deze nota bekend gemaakt. De minister stelt dat elke overheidslaag blijvend de zorg dient te dragen voor haar archieven. De rijksoverheid dient zorg te dragen voor de overdracht van die archie ven, waarvan zij de zorg in vroeger jaren heeft overgeno men en voor de archieven, die qua herkomst beter bij de gemeente kunnen worden geplaatst. De aan de gemeente Zierikzee over te dragen archieven betreffen in hoofdzaak de rechterlijke archieven tot 1811, de weeskamerarchieven, de kerkelijke doop-, trouw- en begraaf- boeken, de registers van de overlede nen, de bijlagen bij de huwelijksak ten van de burgerlijke stand en de re gisters van eigendomsovergangen (1812-1832). Momenteel kunnen vrijwel al de ze archieven in bewaring worden ontvangen. Uit archivitisch oogpunt is deze keuze een juiste, met name ten aanzien van de rechterlijke ar chieven," schrijven de streekarchi varis W. H. Keikes en de adjunkt- streekarchivaris H. Uil. De minister wil voorwaarden ver binden aan de eigendomsoverdracht. Hoewel deze voorwaarden nog niet bekend zijn, ligt het voor de hand aan te nemen dat hij denkt aan de zelfde mogelijkheden tot beheer en raadpleging, zoals die er momenteel zijn bij de Rijksarchieven. Dit bete kent een veilige bewaring, een des kundig beheer en de mogelijkheden om de archieven te kunnen raadple gen. De mogelijkheden tot raadple ging zijn echter zeer beperkt. Bij on derbrenging in de gemeentelijke ar chiefbewaarplaatsen kan raadple gingen niet op elke dag plaatsvinden. In de regel slechts om de veertien da gen en ten aanzien van Zierikzee ge durende vier dagen per week. Extra kosten De gemeentesekretaris van Zierik zee, de heer A. G. Izeboud: ,,Op zich is het een goede gedachte, maar als de minister deze voorwaarden stelt - dus extra kosten voor de gemeente - is het laatste woord er nog niet over gezegd. Want een en ander zal wel personeelsuitbreiding betekenen Het streekarchivariaat vroeg zich af hoe een en ander in de toekomst dan wel zal gaan en besloot een reaktie op de diskussienota te zenden naar de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en naar het ministerie van WVC. DEN HAAG - Ruim 1.200 deelne mers hebben zich aangemeld voor het nationaal tandheelkundig congres „Mondjesmaat" dat van volgende week woensdag tot en met vrijdag in Den Haag wordt gehouden. ZIERIKZEE - In het werkvoorzie ningschap de Zuidhoek te Zierikzee wordt zaterdag 1 oktober een open dag gehouden. Daarop zal zowel het Industrieel toeleveringsbedrijf als de Cultuurtechnische dienst van het Werkvoorzieningschap de Zuidhoek in brede kring een presentatie geven. Praktisch alle werknemers zijn aan wezig om informatie te verstrekken. De open dag beging om 09.00 uur en eindigt om 12.00 uur. ZIERIKZEE - Het streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland is akkoord gegaan met de uitbreidingsplannen voor het gemeentehuis van Duive land, waarin een nieuwe archiefbewaarplaats moet ko men voor de archieven van de gemeenten Duiveland en Middenschouwen en het waterschap Schouwen-Duive- land. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de archie ven van de gemeenten Brouwershaven en Sint Philips land ook zouden toetreden, maar bij nader inzien hebben deze gemeenten zelf ruimte genoeg. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland vertelde tijdens de verga dering van het streekarchivariaat, dinsdagmiddag, dat de uitbreiding daardoor wel kleiner wordt dan was geraamd. „We kunnen niet stellen dat deze wijziging geen kosten- konsekwenties zal hebben", zei hij. SEROOSKERKE - Met het optre den van The New Orleans Wild Cats uit Dordrecht transformeerde Nel Evers haar Herberg De Waag voor de tweede maal van eethuisje tot jazzca fé. Het werd een geanimeerde, soos- achtige gebeurtenis, die een kleine honderd belangstellenden trok. Het frappante was, dat buiten een kleine kern die ook de jazzavond in juni bezocht, er toch ook weer ander publiek naar Serooskerke was geko men, waarmee zeker tot uiting komt dat Schouwen-Duiveland best be hoefte heeft aan een dergelijk evene ment. Nel Evers is dan ook vast van plan om op geregelde tijden, zo onge veer om de zes weken, een jazzorkest naar Serooskerke te halen. Met het uitnodigen van de New Or leans Wild Cats heeft zij duidelijk een goede keus gedaan. De leden van de band zijn stuk voor stuk ervaren musici, maar ook - misschien omdat zij amateur bleven - erg enthousiast in hun optreden. Die geestdrift wisten zij op professionele wijze over te brengen op hun publiek, dat spon taan reageerde met open doekjes en stimulerend applaus. De stijl van het orkest, een hedendaagse versie van de oorspronkelijke jazzmuziek zoals deze rond 1900 ontstond in New Or leans, sprak goed aan. Talloze „ever greens", voorzover je daar in de jazz muziek van mag spreken, passeerden de revue, een enkele keer met zang van orkestleider Herman Vomberg Voor een aardig extra'tje zorgde de jonge Linda, die de toehoorders goed op haar hand kreeg bij haar optreden als zangsoliste, een belofte voor de toekomst. SCHARENDIJKE - De peu terspeelzaal te Scharendijke organi seert voor zaterdag 1 oktober een kinderkledingbeurs in de kleuter school Pinkeltje. Het inleveren van de kleding (op hangers) kan vrijdag 30 september gebeuren van 15.30 - 17.30 uur. Zaterdag is de kledingver- koop van 10.00 - 14.00 uur. Van 14.00 - 15.00 uur kan de onverkochte kleding worden opgehaald. Twintig procent van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal. NIEUWERKERK - De muziekver eniging Oefening en Uitspanning te Nieuwerkerk organiseert voor zater dag 24 september in samenwerking met Nu met Hope uit Bruinisse een lampion-optocht door Nieuwerkerk. Het vertrek is om 20.00 uur voor het Verenigingsgebouw Ons Dorpshuis. Met Middenschouwen en het water schap kunnen verdergaande bespre kingen worden gevoerd. Van Bom mel vroeg zich wel af of het nu nog zin heeft om met de plannen door te gaan. Hij voegde eraan toe dat Dui veland wel bereid is zich positief te blijven opstellen. Effektief De heer P. C. B. Maarschalker- weerd, provinciaal' archiefinspek- teur antwoordde positief, net als de heren W. H. Keikes en H. Uil, respek- tievelijk streekarchivaris en adjunkt-streekarchivaris van Zierik zee. „Als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan. Iets is beter dan niets, zeker gezien het feit dat één centraal archief op Schouwen-Duiveland voorlopig toch van de baan is", aldus de heer Maar- schalkerweerd. „Het is veel effektie- ver als er zoveel mogelijk gecentrali seerd is". De heer Keikes merkte op dat men zich wel moet afvragen wat de voor- en nadelen zijn. De gemeenten Brui nisse, Zierikzee en' Westerschouwen hebben zelf nog ruimte genoeg voor hun archief en Brouwershaven wil haar archief in de eigen plaats hou den. Van Bommel zegde toe weer een nieuw ontwerp te zullen maken voor het gezamenlijk archief van Duive land, Middenschouwen en het water schap Schouwen-Duiveland. BURGH-HAAMSTEDE - Frans Jansen, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland opent vrijdag 7 oktober om 15.00 uur de expositie van Henk Doornekamp in de Bewaerschole te Burgh-Haam- stede. Doornekamp stelt aquarellen, tekeningen en illustraties ten toon, die hij voor het maandblad Sterna van de Natuur- en Vogelwacht heeft gemaakt. De expositie loopt van za terdag 8 tot en met vrijdag 21 okto ber, behalve op zondag. De ope ningstijden zijn van 14.00-17.00 uur. MIDDELBURG - Wat is ruimtelij ke ordening, hoe noodzakelijk is zij in een dichtbevolkt land als Neder land, wat is de betekenis van Zee land? Hieraan besteedt de film „Zee land op maat" op een speelse manier aandacht. Die aandacht is er ook voor knelpunten en goede voorbeel den van ruimtelijke ordening, op grote en kleine schaal, door de hele provincie heen. „Zeeland op maat" is gratis ver krijgbaar voor vertoning aan groe pen bij het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middelburg, te lefoon 011180-3140 (doorkiesnummer). Technische gege vens: kleur; 16 mm; optisch geluid; 21 minuten. Zeer geschikt voor bijvoor beeld sociale geografie in voortgezet onderwijs. MIDDELBURG - Het Zeeuwse steunpunt voor kunstzinnige vor ming en volwassenenedukatie orga niseert op dinsdag 4 oktober a.s. een konferentie „Toekomstig beleid vol wassenenedukatie". De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Britannia in Vlissingen en duurt van 10.00 tot on geveer 15.30 uur. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen zal de konferentie bijwonen en een toespraak houden. Ter diskussie staan de nieuwe be leidsintenties van het rijk, die zijn neergelegd in zg. hoofdlijnennotities over: inhoud en omvang van basise- dukatie%, wet- en regelgeving en edu- katief verlof. De hoofdlijnennotities zullen tij dens de konferentie aan een forum-' diskussie worden onderworpen. Be halve de minister hebben in dit fo rum zitting enkele stafleden van het projektbureau volwassenenedukatie van het ministerie, de voorzitter van de landelijke projekgroep Open School, wethouder G. W. Eyssens van Borseleenmr. J. P. Boersma, lidged. staten Zeeland, die ook voorzitter van het forum is. Informatie over de konferentie wordt verstrekt door Zeeuws steun punt, Rouaansekaai 43, 4331 HB Mid delburg, telefoon 01180-34880. HAAMSTEDE - De landbouwtech niek staat niet stil. Opnieuw is een machine uitgevonden, die het voor de boeren makkelijker maakt om na een bijzonder nat najaar en winter toch het zaaizaad aan de grond toe te vertrouwen zonder de voorberei dingswerkzaamheden zoals ploegen, cultivatoren of het hanteren van de aangedreven eg. Bij het laatste wordt de grond zo hard aangedrukt dat bij veel regenval plassen ont staan op het gezaaide veld, wat weer een geringere oogst ten gevolge heeft. Gebr. Boot uit Haamstede schafte een spit-zaaimachine aan en de monstreerde daarmee op een stuk landbouwgrond van G. de Vrieze aan de Bouwmansweg te Haamstede. Het systeem is vrij eenvoudig. Het appa raat wordt achter een (zware) tractor gehangen en via aftak-assen in be drijf gehouden. De grond wordt eerst gespit en vlak daarachter komen een aantal zogenaamde zaaipijpen die in de breedte en hoogte verstelbaar zijn waarbij een klein scharretje onder de pijp, er zorgt voor draagt dat het zaad niet bloot komt te liggen. Ty pisch en vreemd aandoend is de zaad tank die voor op de trekker is gemon teerd. Andere zaaimachines hebben de zaadtank of bak boven de pijpen. Er is grote belangstelling voor deze spit-zaaimachine van Italiaanse ma kelij, merk Celli. Er kan ongeveer 3/4 ha per uur bewerkt worden en na - eggen is overbodig. Vele landbou wers kwamen een kijkje nemen en konden zich overtuigen van de goede werking, waardoor geen struktuur- bederf ontstaat bij het zaaien. De grond laat beter door, de verkruime ling is ideaal, er ontstaat een ideaal zaaibed, de oude ploegzool wordt op gebroken door het spitten (40 cm diep) en er is geen begin- of eindvoor meer, zodat vlak langs de slootkan ten gewerkt kan worden. De spit-zaaimachine werd voor belangstellenden gedemonstreerd. SCHOUWEN-DUIVELAND Kollekte Nierstichting In de week van 26 september tot en met 2 oktober wordt de jaarlijkse kollekte gehouden van de Nierstich ting. Voor de Nierstichting is de kol lekte bijzonder belangrijk om haar veelomvattend werk te kunnen voortzetten. De kollekte-opbrengst maakt ongeveer 609r uit van de in komsten. In 1982 was de kollekte- opbrengst 5,7 miljoen. De Nierstichting hoopt dat het Ne derlandse volk ook dit jaar weer haar bijdrage zal willen leveren. Een bijdrage die meer dan ooit nodig is, want door de besnoeiingen van de overheid op het gebied van de ge zondheidszorg wordt een steeds gro ter beroep gedaan op de Nierstich ting, niet alleen door instellingen op het gebied van de gezondheidszorg, maar ook door nierpatiënten. Door hun ziekte zijn veel chronische nier patiënten ook wat inkomen betreft zeer kwetsbaar. De Nierstichting blijft van mening dat iedere chronische nierpatiënt in Nederland, jong of oud, de behande ling moet kunnen blijven krijgen die voor hem/haar in de eigen specifieke situatie het beste is. ZIERIKZEE Inbraak LTS In de afgelopen nacht werd in het gebouw van de Technische school in Zierikzee ingebroken. Een bedrag van 150,- werd ontvreemd. Door een deur te forceren konden de da ders het pand binnenkomen. De tech nische recherche stelt een onderzoek N.C.V.B. Bejaardenmiddag De N.C.V.B. afdeling bejaarden- werk organiseert iedere woensdag om de veertien dagen een interkerke lijke bejaardenmiddag. Iedereen van 60 jaar of ouder is welkom. Deze bij eenkomsten worden gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw aan 't Vrije in Zierikzee en beginnen om half drie. De eerstvolgende bejaar denmiddag wordt woensdag 5 okto ber gehouden. Gespreksgroep VARA Dinsdag 4 oktober is er in eethuis Marktzicht een bijeenkomst van de gespreksgroep VARA Schouwen- Duiveland. Deze avond zal gespro ken worden over kernbewapening in verband met de demonstratie op 20 oktober. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Witte van Haemstede De receptie van de Koninklijke Muziekvereniging de Witte van Haemstede, zaterdag 1 oktober in restaurant de Hofstede te Burgh- Haamstede, is voor alle belangstel lenden toegankelijk. De receptie, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de muziekvereniging, wordt van 16.30 - 18.00 uur gehouden. RENESSE Bejaardensoos begint weer Dinsdag 27 september wordt in het dorpshuis van Renesse de eerste bij eenkomst gehouden van de bejaar densoos. Iedereen van zestig jaar of ouder is van harte welkom. Deze bij eenkomsten vinden plaats om de veertien dagen en beginnen om 14.00 BROUWERSHAVEN Bejaardensoos Een gezellige sfeer met veel gelach, heerste er op de eerste drukbezochte bijeenkomst van de bejaardensoos Brouwershaven in dit seizoen. Tij dens de bingo gingen er o.a. eieren, suiker en meel van de hand, maar dan wel vergezeld van de opdracht er babbelaars en oliebollen van te bak ken voor iedereen! Een van de leden die jarig was, stelde een taart ter beschikking, die verloot werd. Daarna vertoonde de voorzitster mevrouw Slabbekoorn dia's. Hierbij beleefde men weer op nieuw de boottocht over de Ooster- schelde, die op 27 augustus j.l. bij schitterend weer door de bejaarden van alle kernen van Brouwershaven, op kosten van de gemeente gemaakt werd. Met het muziekgezelschap Con Amore aan boord voer men langs het werkeiland Neeltje Jans, Krabben- dijke en Wemeldinge en zag men jachten van de zeilrace Breskens- Zierikzee langs varen, evenals de versierde mosselboten uit Yerseke. Hierna werd de middag besloten met sjoelen en kaarten. De volgende bij eenkomst is op dinsdag 4 oktober. Vredesweek De interkerkelijke vredeswerk- groep organiseert op 23 september a.s. vrijdagsavonds om 8 uur in eht verenigingsgebouw te Brouwersha ven een film- en forumdiskussie- avond. Het eerste deel van de avond zal gevuld zijn met de film „Warga me" en het tweede deel van de avond is bedoeld om over de film na te pra ten. Hiertoe is een forum gevormd waarin zitting hebben een predikant, een burgemeester en een lid van de werkgroep. Iedereen wordt hierbij uitgenodigd om op deze avond aan wezig te zijn. Plattelandsvrouwen aan het brooddeeg Dinsdag 20 september werd de eerste bijeenkomst gehouden van de Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Brouwershaven. De avond stond in het teken van het maken, bakken en verven van brooddeegfiguren. Dit gebeurde onder leiding van mevrouw A. Druijven-van Boven. Allereerst heette de presidente, mevrouw Hanse-Menheere alle aan wezigen hartelijk welkom. Zij sprak de hoop uit dat iedereen zal meewer ken om er een geslaagd wintersei zoen van te maken. Na de huishoudelijke mededelin gen en de informatie over de diverse kursussen, kreeg mevrouw Druijve het woord. Zij hield eerst een inlei ding over het maken van deeg van bloem, zout, water en glycerine. Ver volgens konden de dames zelf aan het werk. Er werden prachtige werkstukken gemaakt die na het bakken in de oven, geschilderd konden worden. Het werd een bijzonder gezellige bij eenkomst. Ten slotte dankte de presi dente mevrouw Druijve voor haar uitleg en demonstratie, waarna zij haar een attentie aanbood. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds (kanker bestrijding) heeft in Nieuwerkerk 1.971,55 opgebracht. OOSTERLAND Geslaagden Reanimatie Dinsdag 20 september deden 12 kandidaten het examen reanimatie van de Nederlandse Hartstichting. In het wijkgebouw van Oosterland kon instrukteur M. J. den Haan aan alle deelnemers het diploma uitreiken. De geslaagden zijn: de dames Nikerk-Fierens, Waasdorp, Olree, Padmos, Stouten en de heren Brou wer, J. v. d. Have, J. v. d. Have, Steenpoorte, A. van Dijke, M. van Dijke en Hoogedoorn. De volgende kursus wordt in Scha rendijke gehouden,gevolgd door een kursus in Zierikzee. Opgave of in lichtingen: mevrouw Dorreman, Ire- nestraat 6 in Scharendijke. Kollekte In de week van 26 september tot en met 2 oktober vindt de nationale kol lekte van de Nier Stichting Neder land plaats. In Oosterland staat deze kollekte onder leiding van mevrouw J. Ista-Both. ZIERIKZEE - De Stichting Katho liek Onderwijs Zierikzee j heeft op maandag 19 september officieel de definitieve Medezeggenschapsraad voor het scholenkoppel „Willibror dus" en „Onder de Wieken'[ geïnstal leerd. Op 28 april 1982 werd eed eerst ge volg gegeven aan de uitvoering van de wet Medezeggenschap Onderwijs door een verkiezing uit te schrijven voor een voorlopige Medezeggen schapsraad. De aan het ministerie ge vraagde toestemming om een geza menlijke raad voor het scnolenkop- pel te mogen samenstellen werd ver kregen. Het schoolbestuur stelde voorts het reglement vast nadat de V.M.R. zich hiermee akkoord had verklaard. Tenslotte werd op 19 juni 1983 door ouders en personeel gekozen tot defi nitieve Medezeggenschaps Raad: Na mens ouders van kleuters mevr. M. de Bree-Verhage; namens ouders la gere schoolleerlingen: mevr. A. de Muijnck-Valckx, de heer J M. Vos. Namens personeel beid 2 scholen: mej. G. Buijsse, mevr. T. Geleijnse- Verbeek, dhr. A. Vercauteren. De Stichting is aangeslo en bij een Geschillenkommissie en de Medezeg genschaps Raad zal nu gaqn funktio- neren. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Laken Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging! J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110- 6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3