Ontwerp-verpleeghuisplan voor Zeeland aangeboden diensten IpoUieek Politie vindt kleding van vermist meisje Iedereen één tot anderhalf procent inleveren Plannen voor de korte en lange termijn Extra strop voor wachtende schepen Antwerpen Nederlandse militairen gewond bij Atlantic Lion Pleidooi voor bestraffing onverbeterlijke neo-nazi's Beschadigde Iraanse oliebron gedicht Bij zoekaktie in woning Terneuzen: FNV-alternatief: Nieuwe burgemeester voor Kortgene 2 MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben provin ciale staten het ontwerp-verpleeghuisplan voor Zeeland ter vaststelling aangeboden. Het plan is dan het „officië le provincieadvies" aan de minister van WVC, die de uit eindelijke beslissingen neemt over de toekomst van de verpleeghuizen Het verpleeghuisplan bevat onder meer voorstellen voor de grootte van de verschillende verpleeghuizen, nieuwbouw, renovatie en uitbrei- VLISS1NGEN - De vele tientallen schepen, die op de rede van Vlissin- gen liggen te wachten op het einde van de staking van overheidsperso neel in België, zin de afgelopen dagen met extra kosten gekonfronteerd. Schepen, die langer dan drie dagen op de rede van Vlissingen voor anker liggen, moeten namelijk door de Ne derlandse douane worden inge klaard. Omdat de meeste kapiteints geen Nederlands spreken, moet daar voor een scheepsagent worden inge schakeld, die alle formaliteiten re gelt. De douane en scheepvaartinstan ties in Vlissingen maken dan ook overuren, zo wordt van die zijde ge meld. Intussen liggen er nu in totaal 204 schepen te wacht op beëindiging van de havenstaking in Antwerpen. 51 schepen liggen op de rede van Vlis singen. 44 zeer grote schepen wach ten buitengaats voor anker en 109 schepen zitten opgeblokt in de haven Antwerpen, zo meldt het loodswezen in Vlissingen. RHEINE/DEN HAAG - Door een aanrijding met een vrachtwagen van het Westduitse leger nabij Rheine (W.Dld.) zijn vijf Nederlandse mili tairen woensdagmiddag licht ge wond geraakt. De chauffeur van de> Duitse vrachtwagen raakte éveneéns gewond. Zowel de Duitse vrachtwa gen als de radiowagen waarin de Ne derlanders zaten namen deel aan de NAVO-oefening Atlantic Lion. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Den Haag woensdag bevestigd. Het vijftal, twee majoors, een kor poraal en twee soldaten, is evenals de Duitser overgebracht naar een zie kenhuis in Rheine. De verwondingen variëren van een gebroken neus tot schouderletsel. De toedracht van het ongeval is nog niet helemaal duide lijk, al „zou de vrachtwagen de radi owagen hebben aangereden". Het Westduitse persbureau DPA meldde, dat de schade door de aanrijding on geveer 400.000 mark bedraagt. De woordvoerder kon dit niet bevesti gen. WEST-BERLIJN - De Westduitse minister van justitie. Hans A. Engel- hardt, heeft woensdag op een verga dering met de juridische commissie van de Bondsraad in West-Berlijn ge pleit voor bestraffing bij de wet van Westduitsers die ontkennen dat de nazi's 6 miljoen Joden hebben uitge roeid. „Ik vind het een zaak van politieke hygiëne aan de hand van het wet boek van strafrecht op te treden te gen verklaringen uit neo-nazistische hoek die van de historische waarheid een aanfluiting maken", aldus En- gelhardt. De minister wees erop dat er op dit ogenblik geen wet is die vervolging mogelijk maakt van mensen die het hebben over „de leugen van Ausch witz" en die de „Holocaust" ontken- TEHERAN - Een van de ten minste drie bronnen in het Iraanse olieveld Nowruz die door Iraakse raketten zijn beschadigd, is gedicht, zo heeft het ministerie voor oliezaken in Te heran woensdag bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking is er geen buitenlandse hulp aan te pas ge komen. Tijdens de maandenlange werkzaamheden waren door nieuwe Iraakse raketaanvallen verscheidene franiërs om het leven gekomen. Over de stand van zaken bij de andere twee bronnen werd niets gezegd. Uit de nu gedichte bron was sinds maart van dit jaar dagelijks tussen de 300.000 en 800.000 liter ruwe olie weggestroomd. ding tot het jaar 2000. Ook gaat het plan uitgebreid in op de zorg in de te huizen zelf. Het valt uiteen in plannen voor de korte en lange termijn. De korte ter mijn bestrijkt de periode 1984 tot en met 1987. De lange termijn gaat tot het jaar 2000 en heeft meer het karak ter van een opsomming van wense lijkheden. Konkrete aktiviteiten zijn volgens het verpleeghuisplan: - uitbreiding en renovatie De Blaau- we Hoeve 1983-1985 (46 extra bedden); - vervanging en uitbreiding Corneli- astrichting, 1984-1986 (56 extra bed den); - bouw tweede verpleeghuis op Wal cheren en inkrimping Der Boede na 1987 (60 extra bedden; zie ook elders in deze rubriek); - samenvoeging Maria Terweel en de Werfkampen, 1987-1989; - Renovatie Der Boede (gebouw Ter Poorte); - Eventuele uitbreiding Ter Schorre, na 1987. Het verpleeghuisplan is ontworpen door de provinciale raad voor de volksgezondheid. De eerste versie werd begin dit jaar gepubliceerd. Het doorliep een procedure met de mogelijkheid vooreen ieder om kom- mentaar te geven en bezwaren in te dienen. Reakties In de loop van de gevolgde proce dure is van verschillende kanten ge reageerd en kommentaar geleverd. Nu de voorlaatste fase is aangebro ken laten ook gedeputeerde staten weten hoe zij zich tegenover enkele belangrijke punten opstellen. In het oog springende diskussiepunten wa ren: de mogelijkheid voor een ver pleegtehuis voor buitenkerkelijke; de samenvoeging van De Werfkamen en Maria Terweel en de bouw van een tweede verpleeghuis op Walcheren. Gs vinden dat de voorgestelde sa menvoeging van De Werfkampen en Maria Terweel in Goes moet door gaan. Er ontstaat dan een betere sa menhang tussen allerlei voorzienin gen. Dat de Werfkampen op korte af stand van het station en bushalte ligt doet niet af aan het feit dat de inrich ting op zichzelf afgelegen ligt. Het gaat - aldus Gs - om de totale reis- duur naar het verpleeghuis. Gs verschuiven de realisering van een tweede verpleeghuis op Walche ren van 1987 naar 1988. Aldus valt dit plan buiten de korte termijnplan ning en blijft men onder het van rijkswege voorgeschreven financiële plafond. Verder vinden Gs dat het beleid moet worden gericht op het verbre den van de levensbeschouwelijke sig natuur van de verpleeghuisbesturen in plaats van het scheppen van speci ale tehuizen van buitenkerkelijken, met name humanisten. Zouden er bedden worden toegewezen aan een humanistisch tehuis dan zou ook zo'n bestuur bereid moeten zijn andere geestelijke en maatschappelijke stro mingen toe te laten in het bestuur van de instelling. Experiment Tegenwoordig gaat men ervan uit dat men bejaarden zo min mogelijk van de ene instelling naar de andere moet verplaatsen. Vandaar dat er een experiment zal worden gedaan met het scheppen van een klein aan tal verpleeghuisbedden binnen een bejaardentehuis. Het Jacob Roggeveenhuis heeft al zo'n kleine verpleegafdeling. In prin cipe zal het nu startende officiële ex periment aan dit tehuis worden ver bonden. Gs tekenen hier wel bij aan dat de voor het experiment in te stel len begeleidingskommissie de vrij heid krijgt eventueel voor een andere plaats te kiezen. Procedure De opvattingen van Gs zijn samen gevat in enkele tekstwijzigingen, be horende bij het gedrukte verpleeg huisplan. De eindbehandeling vindt, plaats in de statenvergadering van 28 oktober a.s. Vervolgens zal het ter of ficiële vaststelling worden aangebo den aan de staatssekretaris van WVC. Het verpleeghuisplan omvat de „gezondheidsregio Zeeland". Dat is de hele provincie, behalve Tholen en Sint Philipsland. ...jbll iïf 11 TERNEUZEN/SLUISKIL - Bij een zoekaktie in een woning in Sluiskil heeft de politie woensdag sporen gevonden van kleding, die - zo is bij identifi- katie gebleken - heeft toebehoord aan de sinds 17 april 1980 vermiste en toen zeven jaar oude Ramonda Danneels uit die plaats. De kledingresten werden gevonden in de tuin van het huis naast dat van de familie Danneels, samen met resten van hoofdhaar en nog niet nader geïdentificeerde stoffelijke resten. Dit heeft de politie van Terneuzen woensdagmiddag meegedeeld. De resten zijn inmiddels overge bracht naar het gerechtelijk labora torium in Rijswijk, waar ze nader on derzocht en geïdentificeerd zullen worden. De politie verwacht donder dag nadere mededelingen te doen over de herkomst van de stoffelijke resten. De politie was woensdagavond on der toezicht van de Middelburgse rechter-kommissaris mr. R. A. Fibbe begonnen met een zoekaktie in de woning, die ten tijde van de verdwij ning van het zevenjarige meisje werd bewoond door de nu 26-jarige L. de D. uit België. Deze man zit momen teel in voorarrest op verdenking van moord op zijn buurvrouw in Gent. In zake die moord heeft hij voor de Gentse politie een volledige bekente nis afgelegd. Gelet op het door de D. DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan de NAVO-oefening „Atlantic Li on" in de Bondsrepubliek Duitsland. Dit heeft de Rijks Voorlichtings dienst meegedeeld. AMSTERDAM - De FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) wil als al ternatief voor de plannen van het kabinet iedereen volgend jaar er in koop kracht een tot anderhalf procent op achteruit laten gaan. De FNV heeft het Centraal Planbureau, het rekenbureau van de overheid, laten uitrekenen dat met de eigen „miljoenennota" van de FNV een solidaire lastenverdeling kan worden bereikt. Daarbij kunnen de extra inkomensoffers die het kabinet bij de dinsdag gepresenteerde miljoenennota van de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers vraagt, worden vermeden. Dat bleek woensdag in Amsterdam waar de fNV haar alternatief voor de regeringsplannen presenteerde. De FNV gaat er in haar alternatief van uit dat de overheid in 1984 in totaal zes miljard gulden bezuinigt. Daar van komt 3,5 miljard gulden doordat ambtenaren, trendvolgers en uitke ringstrekkers (evenals de werkne mers in het partikuliere bedrijfsle ven) één tot anderhalf procent inleve ren. De overige 2,5 miljard gulden komt voor een groot deel door bezui nigingen op de rijksbegroting. Nadeel van de FNv-aanpak is dat Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdagavond 20.00 uur Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Zaterdag 24 en zondag 25 september Bruinisse ROBERT HAYS JULIE HABERTY LLOYD BRIDGES CHAD EVERETT WILLIAM SHATNTR PRODUCED BY HOWARD W KOCH 'WBIITfN m üfffl By KEN HKMfMMI upmhmpmehimhim alle leeftijden MIDDELBURG - Tot burgemeester van Kortgene (Noord-Beveland) is benoemd de 36-jarige mevrouw Edith Jeanne Hoogendijk-van Duyn. Me vrouw Hoogendijk is momenteel wethouder in Hardinxveld-Giessen- dam. Ze is lid van de P.v.d.A. De be noeming gaat in op 1 oktober. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft dit woensdag meegedeeld. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de benoeming inmiddels bevestigd. Mevrouw Hoogendijk-van Duyn volgt J. L. D. van der Linden op, die in maart van dit jaar werd benoemd tot burgemeester van de Noordbra bantse gemeente Made en Drimme- len. in Gent gepleegde feit leek het de justitie in Middelburg gerechtvaar digd de man nogmaals te verhoren inzake de verdwijning van het meis je. Kort na de verdwijning van het meisje was een onderzoek ingesteld, waarbij ook de D. werd gehoord, maar daaruit waren geen verdachten voortgekomen, aldus de politie. UTRECHT - Ook in het streekver voer zijn akties op komst tegen de plannen van het kabinet om volgend jaar 3,5 procent te korten op de sala rissen van ambtenaren en trendvol gers en op de uitkeringen. DEN HAAG - De theologe me vrouw drs. G. M. Speelman (27) is door het breed moderamen van de hervormde synode benoemd tot funktionaris voor de relatie tussen moslims en christenen. Zij studeerde theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam met als hoofdvak gods dienstwetenschap, vooral islam, en als een der bijvakken arabisch. het financieringstekort iets oploopt, voordelen zijn onder meer dat de werkloosheid wat minder snel stijgt (tot 870.000 volgens het FNV- alternatief en tot 900.000 volgens de kabinetsplannen in '84) en dat de kol- lektieve lastendruk omlaag kan. De rendementspositie van de bedrijven kan ook aanmerkelijk worden verbe terd vooral door een betere binnen landse afzet als gevolg van het feit dat de koopkracht minder wordt aangetast, zo heeft het CBB volgens de FNV berekend. Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schou wen-Dui veland De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Schou wen. Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakta- dres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Donderdag 22 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus Duits. 19.00 uur. RSG. ZVU-kursus Kunstgeschiede nis. 20.00 uur. Gymzaal „De Werve". Meer bewegen voor ouderen. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring sport-, jeugd- en kulturele za ken. 19.30 uur. Vrijdag 23 september Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Bazar vrouwenvereniging „Helpt Elkan der". Vanaf 14.00 uur. Zaterdag 24 september Zierikzee Gezinsvervangend tehuis Schouwen» oord. Disco „De Piramide" disco avond. 20.00 uur. Bioscoop. Flying high II. 20.00 uur. Burgh Ring. Jaarlijkse verkoop peren. 9.30 uur. Zondag 25 september Brouwershaven Grote Kerk. Liedboekmiddag Schouwen-Duiveland. 14.30 - 16.30 uur. Maandag 26 september Zierikzee Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Raadzaal stadhuis. Commissie wel zijn. 19.30 uur. Gemeentehuis. Openbare raadsver gadering. 19.30 uur. Dinsdag 27 september Haamstede Gereformeerde kerk. Demonstratie Conimex, Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.00 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Zeeuwsche Herberghe, 19.00 uur start kursus cafébedrijf. Inschrijven 18.00 - 19.00 uur. Ons Durpsuus. Soos voor ouderen. 14.30 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw N.H. Kerk. Soos voor ouderen. 14.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 29 september Renesse Dorpshuis. Plattelandsvrouwen, zelfmaak-modeshow. 20.00 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee „Huis van Nassau". Open dag ANIB. 10.00 - 17.00 uur. Scharendijke Peuterspeelzaal. Inleveren kleding- beurs. 15.30 - 17.30 uur. Nieuwerkerk Verenigingsgebouw Ons Dorpshuis. Oprichtingsvergadering Oranjever eniging, 19.30 uur. Zaterdag 1 oktober Burgh-Haamstede Restaurant de Hofstede, receptie K.M. Witte van Haemstede, 16.30 -18.00 uur. Scharendijke Peuterspeelzaal. Kinderkleding- beurs. 10.00 - 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Dansen voor leerlingen en oud-leerlingen van dansschool me vrouw Kramer. 20.00 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Bovenzaal Geref. Kerk St. Domus- straat, ledenvergadering CFO- Schouwen/Oost, 19.30 uur. Eethuis Marktzicht. Gespreksgroep VARA afd. Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Woensdag 5 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. NCVB bejaardenmiddag. 14.30 uur. Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst voor nieuw ingezetenen. 19.30 - 10.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden Senio renorkest Zeeland en Plat telandsvrouwenkoor Noordgouwe voor ouderen op Schouwen-Dui veland. 14.00 uur. Donderdag 6 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Dinsdag 11 oktober Zierikzee LTS. Opening. 14.20 uur. Woensdag 12 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 24 oktober Zierikzee Eethuis Marktzicht. Najaarsvergade ring VARA afdeling Schouwen-Dui veland. 20.00 uur. Woensdag 26 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Donderdag 3 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2