Gemeenteraad Zierikzee kiest voor zoet Grevelingenmeer Sfeervol slotkoncert in St. Nicolaaskerk REKONSTRUKTIE LANGE BLOKWEG Fel protest VVD tegen tolgeld voor dammenweg DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Westerschouwen Aanrijding op Brouwersdam Lepelaars gesignaleerd PÊ Jltr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vragen omtrent Toeristendagen De PvdA-fraktie van de gemeenteraad Zie- Geen tolweg Evenals Westerschouwen zal ook Zierikzee rikzee heeft vragen gesteld met betrekking blijven protesteren tegen eventuele plan- een zout Grevelingenmeer kenbaar te ma- W.-schouwen: Grevelingen zoet Gouden avond Na aanvankelijk een lichte voorkeur voor De zaalvoetbalploeg van Sporthuis ZZ be- tot de gang van zaken rond de Toeristenda gen. (Pag. 3). nen om een tolweg aan te leggen over de ken, koos het kollege van Westerschouwen stormvloedkering. (Pag. 3). uiteindelijk voor zoet. (Pag. 4). leefde een gouden avond. De ploeg won van medekoploper Toren Boys, terwijl Country Club klop kreeg van Mevo. (Pag. 6). DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23391 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat al genot missen zij die geen smaak bezit ten. Lady Blessington PvdA-fraktie stemt tegen ZIERIKZEE - Voor de ontsluiting van het nieuwe sportveldenkomplex is een rekonstruktie noodzakelijk van een gedeelte van de Lange Blokweg. De werkzaamheden hiervoor zijn al in volle gang; onder andere dient het fietspad dat langs de Lange Blokweg loopt, ter hoogte van de ingang naar het toekomstige sportpark te worden verlegd. De raad van Zierikzee gaf maan dagavond goedkeuring voor de overdracht van zo'n 725 m2 grond, tegen de prijs van f 1,- teneinde de rekonstruktie mogelijk te maken. BURGH-HAAMSTEDE - De fraktie van de WD van de gemeente Wester schouwen heeft maandagavond tijdens de raadsvergadering een fel protest laten horen tegen eventuele tolgelden voor de toekomstige dammenweg over de pülerdam in de Oosterschelde. Dit naar aanleiding van een ingekomen stuk van het ministerie van Verkeer en Waterstaat inzake de wegverbinding Hellegatsplein-Stormvloedkering. ZIERIKZEE - Met vier stemmen tegen heeft de ge meenteraad van Zierikzee zich gisteravond, maandag 19 september, uitgesproken als voorstander van een zoet Grevelingenmeer, ten gunste van de land- en tuinbouw op Schouwen-Duiveland. De voltallige PvdA-fraktie in de raad, alsmede de wethouder J. Groen (PvdA) waren van mening dat de keuze voor een zoute Grevelingen, ge koppeld aan de aanleg van een pijpleiding vanuit één van de zoete bekkens naar Schouwen-Duiveland ten be hoeve van de watervoorziening van de landbouw, een goed alternatief vormt. De keuze voor een zoete of zoute Grevelingen werd aan de orde gesteld naar aanleiding van het gereedkomen van een koncept-eindnota van Rijkswaterstaat Zeeland over deze zaak. In het kader van het bestuurlijk overleg dienen de staten van Zeeland, het waterschap „Schou wen-Duiveland" en de gemeenten van Schouwen-Duive land dienaangaande een standpunt in te nemen. Fraktie-voorzitter dr. H. J. van Zuij- len noemde de brief een „deceptie". „Zijn we in Nederland zo'n achterge bleven gebied, dat we maar voor alles moeten betalen," vroeg hij. Hij was fel tegen de eventuele tolheffing - in de brief „alternatieve financiering" ge noemd - en was van mening dat de raad van Westerschouwen zich tegen deze plannen fel moet verzetten. Fraktie- voorzitter van de PvdA, S. Roos, was het helemaal met hem eens. Burge meester J. L Niemantsverdriet-Leen heer antwoordde dat de raad al tegen het Rijkswegenplan 1982 bezwaar had gemaakt „Tot 1990 worden voor de toekomstige weg slechts gronden aan gekocht Het zal ook een Rijksweg moeten worden. „De provincie voelt niet voor een tolweg over de stormvloedkering. Er moet gepraat over een mogelijkheid tot financiering, waarbij wij (de ge meente Westerschouwen) nog niet zijn betrokken. Wij moeten proberen om in overleg de tolheffing eraf te krijgen. Wij (blijven) pleiten voor een vrije weg van Schouwen naar Walche ren. Onze gemeente en onze inwoners hebben er het grootste belang bij dat SCHARENDUKE - Op de Brou wersdam heeft maandag een aanrij ding plaatsgevonden tussen twee au to's. De Westduitser D. A E. R. uit Neus kwam vanuit de richting Scha- rendijke en reed via de invoegstrook de hoofdrijbaan op. R. zag dat hij ver keerd was en keerde op de rijbaan. Op dat moment naderde vanuit de rich ting Serooskerde de automobilist L. M. v. E. uit Rotterdam, die op de wagen van R. inreed De auto van R. liep lichte schade op en de wagen van E. raakte zwaar beschadigd, takelbedrijf Jan de Jonge uit Zierikzee voerde de wagen af. Maandagmorgen zijn boven het werkeiland Neeltje Jans vierentwin tig lepelaars gesignaleerd, die op weg zijn naar hun overwinteringsge- bieden in Spanje en Noord-Afrika. Volgens Ted Sluijters van de Vo gelwerkgroep van Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland worden steeds vaker overtrekkende lepe laars gesignaleerd op het eiland. Zij zijn afkomstig van hun broedplaat sen op Texel, de Naardermeer en het Zwanewater bij Callandsoog. De vo gels brengen de winter door in moe rasachtige gebieden in zuidelijker streken. die weg er komt", aldus de Burge meester. Volgens de memorie van toelich ting op dit agendapunt was binnen het kollege van B. en W. een meerder heidsstandpunt ingenomen ten gunste van een zoete Grevelingen. Dat standpunt luidt, dat ,,het belang van de landbouw bij een zoet Greve lingenmeer dient te prevaleren. De landbouw is al jarenlang zoetgehou- den met de belofte dat voor de aan wezigheid van zoet water zou worden zorggedragen. Mede door het open houden" Van de Oosterschelde is met de belangen van visserij, rekreatie en ecologie reeds terdege rekening gehouden." Hoewel de meerderheid binnen het kollege begrip heeft voor de belangen, die met het zout houden van het Grevelingen gediend zijn, acht zij het van uitermate groot be lang dat de voorkeur wordt gegeven aan het scheppen van de mogelijk heid om op korte termijn zoet water BROUWERSHAVEN - Kaarslicht, een monumentale kerk met een goede akoestiek, en perfekte zang en mu ziek maakten het slotkoncert, dat vrijdagavond in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven werd gehouden tot een bijzondere belevenis. Misschien was het afgelopen toe ristenseizoen er de oorzaak van dat er niet meer dan on geveer 100 mensen kwamen om te luisteren naar de Chr. Gem. Zangvereniging Hart en Stem uit Ouddorp onder leiding van Jan Bezuijen, met als organist Abram Bezui- jen. Het uit ±75 leden bestaand koor, heeft een repertoire uit alle perioden en dat was aan het programma dat ten gehore werd gebracht goed te merken. Het bevatte liederen en mu ziekstukken van o.a. Heinrich L. Becu (WD): inhoudelijke komt nauwelijks aan de orde ter beschikking van de landbouw te kunnen stellen." Aldus het kollege in haar toelichting. De meerderheid binnen de gemeen teraad van Zierikzee kon. zich maan dagavond met dit standpunt vereni gen. De heer L. Becu (WD) noemde het zoet water voor de landbouw een moreel recht; hij had echter liever ge zien dat de behandeling van de kon- ceptnota op een andere manier plaats zoii vindbrr. ,,Nu staan we slechts voor de keuzezoet of zout, terwijl het inhoudelijke van de nota nauwelijks aan de orde komt. Ik had ten aanzien van de behandeling van de nota een geheel andere regie voor ogen." Naar de mening van de heer Becu was deze nota bedoeld als praatstuk, om ver volgens met vragen en op- en aan merkingen geretourneerd te worden aan rijkswaterstaat." Hij kon echter Schütz, J. S. Bach, Felix Mendelsson, maar ook van Camille Saint-Saëns en Hugo Distier. Gevarieerd Het programma kwam zeer geva rieerd over door het afwisselend op treden van koor en orgel, koor ca- pella, koor en koperquintet en solo's van het orgel en het koperquintet. Deze koperblazers zijn een selektie uit korpsen van het eiland. Zij wer ken momenteel samen onder direktie van Jan Bezuijen voor een drietal koncerten. Het gebodene op deze avond was zeer de moeite waard en het is dan ook te hopen dat deze zo- merkoncerten in de St. Nicolaaskerk volgend jaar een voortgang zullen vinden. Koncert in de sfeervol verlichte St. Nicolaaskerk. vrede hebben met deze gang van za ken als het kollege de toezegging kon doen dat een aantal vragen duidelijk onder de aandacht van rijkswa terstaat zou worden gebracht in de reaktie van de gemeente Zierikzee op de koncept-nota. De VVD-fraktie wil met name meer duidelijkheid hebben in zaken als: de eventuele aanleg van een pijp leiding, wie daarbij vopr de kosten moei opdraaien,' welke problemen er zich kunnen voordoen bij de inlaat van die pijpleiding en hoe die eventu eel het hoofd geboden kunnen wor den, het funktioneren van een kwel- scherm en uitgebreidere informatie omtrent het belang van de landbouw bij de zoetwater-voorziening en de daaruit voortvloeiende voordelen. Paar druppels zoet water ,,Met de aanleg van een pijpleiding zou de landbouw op Schouwen-Dui veland worden afgescheept met een paar druppels zoet water. Naar de mening van de R.U. dient het Greve lingenmeer ingeleverd te worden ten gunste van de zoetwatervoorziening voor de landbouw. Deze bedrijfstak is tot nu toe duidelijk ondergewaar deerd." Met deze woorden vertolkte de heer K. T. de Jonge het standpunt van de R.U.-fraktie in de raad. ,,'In eerste instantie zou de Ooster schelde zoet worden. Uiteindelijk zijn de belangen van de visserij daar veilig gesteld door de bouw van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Dan is het nu de beurt voor de landbouw door te kie zen voor een zoet Grevelingenmeer." Aldus de heer De Jonge. Landbouw niet prevaleren Namens de fraktie van de PvdA voerde de heer D. van der Wekken het woord. Hij lichtte de bezwaren van zijn fraktie tegen een keuze voor een zoet Grevelingenmeer toe. ,,Er zijn meerdere groeperingen, die een recht van bestaan hebben. We hebben dan ook bezwaar tegen de benade ringswijze door de meerderheid van het kollege van deze keuze; de argu mentatie wordt duidelijk vanuit de landbouwhoek belicht. We moeten echter rekening houden met een veel voud van faktoren, hoewel de zoet watervoorziening voor Schouwen- Duiveland van het allergrootste be lang is. Maar ook het milieu, de vis serij, de rekreatie en de ecologie heb ben belangen bij deze keuze. Daar hoeft de landbouw niet persé te pre valeren." De heer Van der Wekken verwoor de het standpunt van zijn fraktie als- volgt: ,,De gehele materie overziende zijn we voorstander voor de keuze van een zoute Grevelingen, gekop peld aan de aanleg van een pijplei ding voor de zoetwater-voorziening, vanuit het belang van de natuur en de ecologie. De pijpleiding is voor de zoetwater-voorziening op Schouwen- Duiveland een redelijk alternatief, alhoewel het niet de eenvoudigste en goedkoopste oplossing is." Beloofd Ten aanzien van het landbouwbe lang was de CDA-fraktie echter een geheel andere mening toegedaan. Bij monde van de heer C. Bij de Vaate stelde zij, dat het landbouwbelang in dezen wél moet prevaleren. „Na het besluit tot de bouw van de storm vloedkering is de landbouw op Schouwen-Duiveland een zoet Greve lingenmeer beloofd. Bovendien is de aanleg van een pijpleiding helemaal geen goed alternatief, omdat dan bo vendien het systeem van de waterlo pen op het eiland moeten worden aangepast. En dat is een kostbare en moeilijke zaak." Aldus de heer Bij de Vaate, die bovendien van mening was dat het koncept-rapport een erg eenzijdig beeld geeft. „Je moet alle faktoren wegen, maar dan niet het ene erg zwaar en het andere nauwe lijks." Enige mogelijkheid Wethouder L. J. van Gastel liet in zijn antwoord op de toelichting van de frakties geen onduidelijkheid bestaan over zijn standpunt. „Een zoet Grevelingenmeer is de enige mo gelijkheid om nog een groot zoetwa terbekken in Zeeland te kreëren. Ge beurt dat niet, dan is die kans voor Zuid-Nederland voorgoed voorbij. Bovendien speelt in de keuzebepa ling ook de drinkwatervoorziening op Schouwen-Duiveland mee." De wethouder zette grote vraagte kens bij het funktioneren van een pijpleiding voor de zoetwater-voor ziening, „De pijpleiding zal niet al tijd kunnen voorzien in voldoende aanvoer van zoet water van voldoen de kwaliteit." In antwoord op de woorden van PvdA-fraktievoorzitter Van der Wekken stelde de heer Van Gastel dat de visserij tenaanzien van de gang ^an zaken rond de Oosterschel de alles al had binnengehaald wat er binnen te halen viel. „De visserij moet echter ook zijn grenzen kennen. Destijds is de schadeloosstelling met betrekking tot de gang van zaken rond de afsluiting van de Grevelin gen gehanteerd in het verleden. Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. WA> Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon, later op de dag meer bewolking en mogelijk regen; minimumtemperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur rond 18 graden; naar het zuiden draaiende wind, toenemend tot matig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 24 sept.- Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%-. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 sept. Zon op 7.23, onder 19.43 Maan op 20.00, onder 6.01 22 sept. Zon op 7.25, onder 19.40 Maan op 20.15, onder 7.10 Volle Maan: 22 sept. (8.36) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 21 sept. 4.07 15.30 9.26 21.48 22 sept. 4.46 16.00 10.00 22.21 Springtij: 24 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De woensdag zal droog, zonnig en tamelijk warm beginnen, maar in de loop van de middag komt van het zuidwesten uit bewolking opzetten, waarna er later weer regen zal gaan vallen. Deze regen hangt sa men met de nadering van een oceaan depressie, die via Ierland naar Schot land zal trekken. Donderdag zet een nieuw hoge- drukgebied een weersverbetering in, met geleidelijk hoger wordende tem peraturen, die zich waarschijnlijk tot in het weekeinde zal voortzetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1