Dick van der Koogh verdiept zich in Brouwershaven en zijn handelsscheepvaart tóGEsdiEnkEnhuis Jacht in moeilijkheden op de Oosterschelde M£ Jltetnisse DRIE FOTOGRAFEN STELLEN WERK TEN TOON IN HAAMSTEDE kvic^ OE ZIERIKZEESCHE COURANT Huishoudelijke artikelen Boom versperde auto doorgang in Haamstede Tientallen planken gestolen in Zierikzee In de Bewaerschole UW TAXATEUR WA> ffih P£ 8ii.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sociaal-kultureel programma Bru Grevelingen zoet Het kollege van Bruinisse heeft, ten aan- Het Landbouwschap houdt vast aan een Op Drift Unieke wedstrijd De toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse Maandagavond 19 september wordt in Mid- zoete Grevelingen. Zij maakt dit kenbaar in staat vijfentwintig jaar op de planken. Een delburg een unieke voetbalwedstrijd zien van de subsidie's voor het sociaal-kul tureel werk, de tering naar de nering gezet een reaktie op de projektnota Grevelingen terugblik op de gebeurtenissen van deze ja- gespeeld. (Pag. 6). (Pag. 2). zout/zoet. (Pag. 3). ren staat op pag. 4. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23389 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het heden is dor en troebel, de toekomst is ver borgen. Alle rijkdom, alle schittering, alle be valligheid der wereld is in het verleden. Anat. France BROUWERSHAVEN - De 25-jarige Dick van der Koogh, student maatschappij-geschiedenis aan de Eras- musuniversiteit te Rotterdam, gaat zich de komende tijd verdiepen in de historie van Brouwershaven. Hij gaat zich met name bezighouden met de geschiedenis van de scheepvaart en de handelshaven, zodat zijn voornaamste onderzoeksperiode vóór 1872 zal liggen. In dat jaar na melijk kreeg Rotterdam zijn Nieuwe Waterweg en er wordt gezegd, dat dit kanaal Brouwershaven de doodsteek op scheepvaartgebied heeft gegeven. „Wordt gezegd", benadrukt Dick van der Koogh, want deze uitspraak is een van de onderwerpen die hij wil gaan aanpakken. Is dat nu werkelijk zo geweest of zijn er nog andere fak- toren die de teruggang van Brou wershaven als havenplaats hebben bewerkstelligd? En trokken daarna al die schepen naar Rotterdam? An ders gezegd: wat is het belang van Brouwershaven voor Rotterdam ge weest. Want de Haven Rotterdam Advertentie vormt in feite het hoofdonderwerp van zijn skriptie, waarin hij het on derzoek over Brouwershaven wil in passen. Archieven Deze week bracht hij reeds een aan tal uren door in het streekarchief te Zierikzee, waar de heer J. C. Uijl hem een eind op weg hielp. Twee aspekten van het voornamelijk historische onderzoek staan voorop. Het eerste is al genoemd: het belang van Brouwershaven voor Rotter dam. Het tweede is: de invloed van scheepvaart op Brouwershaven zelf. Behalve de gegevens die het streek archief verschaft, gaat Dick gebruik maken van het archief van de Zierik- zeesche Nieuwsbode, waarmee hij tot 140 jaar terug kan gaan. Behalve over het openstellen van de Nieuwe Waterweg hoopt hij in die kranten gegevens over de reakties van het toenmalige gemeentebestuur van Brouwershaven te vinden op het in gebruik nemen van de Waterweg. Daarnaast gaat hij zich via allerlei instanties (onder andere het Rijksar chief in Den Haag) bezighouden met te onderzoeken, wat voor invloed het scheepvaartverkeer heeft gehad op de bevolking van Brouwershaven. Kwamen er meer mensen te wonen (onder andere door de vestiging van een scheepswerf) en hoe was het gesteld met de opvang van zeelieden. Wat voor soort handel er gedreven werd, kan weer worden opgemaakt uit het archief loodsgelden. Het ar- chief meestoven kan-Jlem helpen bij zijn onderzoek in verband met de ex port van meekrap. Politieke achtergrond Ook de politieke achtergrond van Brouwershaven - ook weer gelieerd aan die scheepvaart - gaat onderdeel van zijn onderzoek vormen. Dat er toendertijd op zondag kermis werd gehouden (nog steeds trouwens) wijst al op de liberale opvattingen van de Brouwse bevolking in de negentien de eeuw, die weinig kerkelijke bin ding kende. Maar ook die materie gaat Dick nog verder uitdiepen. De Rotterdamse student is van plan voorlopig twee dagen per veer- Waar nu plezierjachten liggen was in de vorige eeuw de plaats voor handelsschepen in Brouwershaven. (Inzet: Dick van der Koogh). tien dagen naar Schouwen-Duive- land te komen voor zijn onderzoek. Dick is trouwens erg te spreken over zijn onderwerp in het Zeeuwse, om dat hij er van op de hoogte was dat in Zeeland nog „onontgonnen" geschie denis lag. Advertentie ÖOSTËRSCHELDE - Tijdens"de hrirde tbt^stormachtige wind van bègin de-" ze week is in de Witte Tonnen Vlij, de oversteek tussen Zierikzee en Wemel- dinge, het jacht „Thalask" in moeilijkheden gekomen. Tijdens het strijken van de fok viel een man overboord en de schipper van het jacht zag geen kans z'n maat op te pikken. Een passerend binnenvaartschip, de „Dullaert" uit Terneuzen, pikte de drenkeling op en leverde de man verkleumd maar gezond af op de RP 18, de politieboot uit Wemeldinge. FA. W. J. GOUDZWAARD NOORDSTRAAT 33-35 4328 AK HAAMSTEDE TEL. 011T5-1331 HOOGERHUIS B.V. HOOGEZOOM 194-200 4325 BJ RENESSE TEL. 01116-1343 Intussen vocht de schipper van het jacht een verbeten strijd met de ele menten. Tijdens een navigatie- manoeuvre verspeelde hij een topje van een vinger en werd de toestand vrij hachelijk. De opgeroepen sieep- bergingsboot „Walrus" nam het jacht toen op sleeptouw en bracht de schipper hevig bloedend binnen in de haven van Bruinisse. Met een taxi van de fa. Van Oeveren werd hij naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierik zee gebracht waar het topje van de vinger er vakkundig werd aange naaid. Het jacht had als thuishaven Middelharnis en was onderweg naar Colijnsplaat. Ook de drenkeling werd door de RP 18 in Bru aan land gezet. BURGH-HAAMSTEDE - Bestuur der C. v. d. W. uit Zierikzee moest va- nacht om 02.00 uur op de Klooster- weg te Burgh-Haamstede uitwijken voor een over de rijweg gevallen boom. De auto kwam half in de greppel en half op de rijweg tot stilstand. C. v. d. W. heeft het voertuig verlaten en liet zijn auto achter. Een passant waarschuwde de Rijkspolitie. Takel- bedrijf Jan de Jonge uit Zierikzee sleepte de auto, die total loss was, weg. ZIERIKZEE - S. v. K„ bedrijfslei der van de Hillegomse houthandel bv, gevestigd aan de Vissersdijk te Zierikzee, heeft aangifte gedaan van het vermissen van tientallen plan ken. Tussen woensdagavond en don derdagochtend zijn 45 vuren houten planken en 38 andere planken ver dwenen. De totale waarde bedraagt f 1200. De planken lagen op een tas. Advertentie Advertentie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. van onroerende goederen in geheel z.w. Nederland MBEIJS/I1E KOEPEL, Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamslede 01640-41900 01115-1224 Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten DEN HAAG - Het Internationale Water Tribunaal, dat in de herfst van vorig jaar een uitgebreid onderzoek verrichtte naar de afvallozingen op de Rijn, heeft na een uitvoerige ana lyse van de meetgegevens de daders bekend gemaakt. In een donderdag openbaar gemaakt rapport noemt de organisatie een groot aantal in dustrieën langs de rivier, zowel in Duitsland en Frankrijk als in ons land. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole te Burgh- Haamstede exposeren tot en met woensdag 28 september drie fotografen van Schouwen-Duiveland. Leen Koper, Wim Oudesluijs (beiden uit Zierikzee) en Joop van Houdt uit Noordgouwe hebben voor de tentoonstelling recent werk beschikbaar gesteld. Tijdens de opening, woensdagavond, bestond er grote belangstelling voor de expositie. den chemisch omgekleurd, waardoor de afdrukken een bruine tint krijgen. Daarna worden ze met de hand inge kleurd. Daarvoor gebruikt hij pastel krijt, aquarelpotlood en waterverf. „Dat werk kost me uren per foto, het is een heel precisiewerk. Deze tech niek komt de laatste jaren een beetje Leen Koper heeft ingekleurde zwart-wit fotografie ingeleverd. Van de zomer is hij in het graafschap Yorkshire geweest, speciaal om te fo tograferen. „Engeland is hèt land om te fotograferen. Het is er lekker rustig," vertelt hij. Leen gebruikt een aparte techniek. De foto's wor- De drie exposanten: v.l.n.r. Leen Koper, Wim Oudesluijs en Joop van Houdt. in de mode. Zelf ben ik er ai zo'n vijf a zes jaar mee bezig," aldus Leen Ko per. Naast foto's van het Engelse landschap stelt deze beroepsfoto graaf ook impressies van het Ver dronken land van Zuid-Beveland ten toon. Grove korrel Wim Oudesluijs, in het dagelijks leven kok, maakt veel gebruik van de grove korrel. Hoe grover, hoe mooier, vindt hij. Zijn kontrastrijke afdrukken zijn meestal op een groot formaat te zien. Met zijn werk zoekt Wim naar de tekens van de mens in het landschap. Zijn foto's variëren in oudheid van enkele weken tot één jaar. Technisch perfekt De part-time fotograaf Joop van Houdt levert technisch perfekt werk af. Naar de mening van Leen Koper is hij van de drie exposanten de beste in de donkere kamer. Joop zou in eerste instantie enkele gomdrukken leveren voor de tentoonstelling, maar omdat de foto's naar zijn idee niet goed genoeg waren, heeft hij dat plan laten varen. Joop heeft twee soorten foto's in de Bewaerschole. Het ene soort is heel scherp, waarbij geen korrel te zien is en het andere soort is juist heel vaag. Deze foto's zijn gemaakt vanuit een rijdende auto. Om het uiteindelijke resultaat te bewerkstelligen zijn er nog enkele donkere kamerbewerkin gen op gevolgd. Zijn werk als drukker speelt ook een beetje in zijn foto's door. Sommi ge zijn voorzien van reclametechnie ken. De expositie is tot en met woens dag 28 september geopend van twee tot vijf uur 's middags. Tijdens de openingsuren is altijd één van de ex posanten aanwezig. Zij kunnen het publiek nadere informatie verschaf fen. Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui en; in de middag van het westen uit meer zon; minimumtemperatuur om streeks 12, middagtemperatuur onge veer 17 graden; matige zuidwesten wind, maar aan de kust en boven het IJsselmeer eerst nog krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 20 sept.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 6 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 7.16, onder 19.52 Maan op 18.33, onder 1.32 18 sept. Zon op 7.18, onder 19.50 Maan op 19.03, onder 2.35 19 sept. Zon op 7.20, onder 19.48 Maan op 19.25, onder 3.42 Volle Maan: 22 sept. (08.36) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 sept. 12.32 6.06 18.47 18 sept. 1.23 13.44 7.22 19.54 19 sept. 2.35 14.31 8.17 20.41 Springtij: 24 september

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1