Bollen bloeiden om Parijs Rommelmarkt-gedicht Tsjechoslowaakse kritiek op pausbezoek aan Oostenrijk Nederlandse slachtoffers noodweer Italië Dode bij steekpartij in Best Snelheidsmaniak stopt pas na politieschot Administrateur rijkspolitie verdacht van verduistering TOTO X X X X X Fa. Maaskant op Franse beurs Koningin viert eeuwfeest Vereniging Rembrandt Opslagtank lekt zoutzuur Motorrijtuigen belasting hoger Amerikaanse exposeert in Middelburg Brandpunt over hongerstakers SUCCESJES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 september 1983 Nr. 23386 7 WENEN Tsjechoslowakije heeft zondag kritiek geoefend op het be zoek dat paus Johannes Paulus II mo menteel brengt aan Oostenrijk. Het officiële persbureau Ceteka kon- trasteerde de kosten van het be zoek" met de .behoeften van gezin nen zonder woning in Wenen". Volgens Praag kost het bezoek van de paus aan Oostenrijk 75 miljoen schilling, plus 20 miljoen voor over werk van de politie. Terzelfdertijd hebben ,,5.000 gezinnen in Wenen geen huis en wonen in slechte gezond heid in onderkomens". NOVARA - Twee Nederlandse toe risten in Italië, de 69-jarige J. M. uit Heiloo en de 71-jarige Th. H. uit Box meer zijn zaterdagavond in meer dan 4 meter hoog water verdronken dat door de camping „Valle Romantica" in het noordwesten van de provincie Novara bij Verbania stuwde tijdens zwaar noodweer. Volgens de politie probeerden de slachtoffers in afzonderlijke auto's het aanstormende water te ontvluch ten, maar werden de wagens om gespoeld. Men vond de auto van de vrouw zondag met het stoffelijk overschot achter het stuur. De andere auto vond men 300 meter verder, half weggezakt in de modder. Het stoffe lijk overschot van de heer H. is niet gevonden. Nog minstens vijf andere mensen - Italianen - kwamen om het leven of worden vermist. Er is omvangrijke schade aangericht. In het dorp Bladramsdorf in het zuiden van Oostenrijk zijn zondag vier mensen om het leven gekomen toen door regen losgewoelde modder, vermengd met puin en boomstron ken, door de straten stroomde. De plaatselijke rivier de Drau was na ruim twaalf uur onafgebroken regen buiten zijn oevers getreden. BEST - Bij een steekpartij in het Brabantse Best is zondagavond de 22-jarige J. D. uit die plaats om het leven gekomen. In verband daarmee is een 21-jarige inwoner van Best aangehouden. Dit heeft een woord voerder van de rijkspolitie zondaga vond meegedeeld. Het slachtoffer werd door de poli tie die avond levensgevaarlijk ge wond aangetroffen in de Hoofdstraat in Best. De jongeman overleed op weg naar het ziekenhuis. Terplaatse hield de politie de ver dachte aan, die nog gewapend bleek te zijn met een mes. Volgens de poli tiewoordvoerder maakten het slach toffer en de verdachte vermoedelijk deel uit van twee groepen jongeren, die om een meisje vochten. Naar de juiste toedracht van de steekpartij wordt een onderzoek ingesteld. DALFSEN - Na een wilde achter volging heeft de rijkspolitie zondag in samenwerking met de politie van Zwolle een inwoner van het Drentse Ruinen aangehouden. De onder meer wegens diefstal ge zochte automobilist negeerde in Dalfsen en omgeving diverse keren een stopteken en ging er met een snelheid vandoor die opliep tot 170 km per uur. Met vijf auto's en twee motoren zette de politie de achtervol ging in. Omdat de man zo hard reed en bovendien zig-zag over de weg ging, zag de politie geen kans hem in te halen. Pas nadat de politie een keer op de vluchtauto had geschoten stopte de man en gaf zich over een de agenten. De leeftijd van de man kon de politie zondagavond niet geven. DRUTEN - Een 34-jarige admi nistrateur van de Rijkspolitie in het Gelderse Druten wordt ervan ver dacht een bedrag van tenminste tien duizend gulden te hebben ver duisterd. De man is sinds vrijdag spoorloos. De verduistering werd enige uren na zijn verdwijning ont dekt, aldus een politiewoordvoerder zondag. De rijksrecherche zal maan dag een onderzoek starten. De administrateur, R. K. uit Dru ten, beheerde onder meer het geld af komstig van geïnde boetes. Hij ver dween vrijdag tijdens de koffiepau ze, naar zijn zeggen om even een be zoek te brengen aan zijn zieke vrouw. Toen hij 's middags nog niet terug was, werd een vluchtig onderzoek in gesteld. Daaruit bleek volgens de po litiewoordvoerder dat er vermoede lijk sprake is van verduistering. De woordvoerder kon zondag nog niet zeggen hoeveel geld er precies is verduisterd. Volgens hem is inmid dels wel duidelijk, dat de admi nistrateur daarmee al „enige tijd" moet zijn bezig geweest. BROUWERSHAVEN - Dat iedereen met veel plezier aan de rommel markt van de school met de bijbel „De Schouw" op 28 augustus jl. in Brouwershaven heeft meegewerkt, bleek woensdagavond tijdens een nabespreking voor alle medewerkenden. Op heel bijzondere manier kwam dit tot uiting in het volgende, door een van de medewerksters zelf gemaakte, gedicht: In onze tent met kleding Kleren, wat hadden wij die een hoop dózen vol, van alles te koop voor allen groot en klein, daar zou voor ieder wat bij kunnen zijn. En een lol dat wij hadden. Soms schudden wij van het lachen. Nou Lenie, dét die praten kan! Een B-H wou ze verkopen aan een heer. ,,Nou", zei hij „nü weet ik het niet meer". Lenie zei: „Mijnheer, je mag hem passen en ook hebben wij nog jassen". Nee eerst jij en dan doe ik het voor. Maar die koop ging toen niet door. Ook Anneke die verkocht wat voor een kwartje, maar die mevrouw zei: „hier is wat voor de school mijn hartje". Inplaats van een kwartje weet je wat ze gaf? Tien gulden, we stonden allebei paf! Het is voor het goede doel, dat doe ik met een fijn gevoel. Ook hadden wij een bontjas. Dat was wat, wat een gepas! Maar niemand die hem hebben wou, dus geen bontjas voor de kou. Wat hebben wij toen gedaan? De bontjas is in de veiling gegaan. De heer Hanse deed hem aan, en voor 5 gulden is hij weg gegaan. O ja daar was een mevrouw uit Zierikzee, die kocht en kocht, alles kon niet mee. Want zakken vol, hoe vind je zo iets wou ze meenemen op de fiets. Maar een mevrouw zei: „dat gaat niet door", „maandag kom ik bij thuis met de auto voor." Mijnheer Soeters kon er een baantje bij doen, als veilingmeester, want die zat achter de poen, elke keer kwam hij de geldkisten na en jawel hoor, weer een handvol geld in de la. O, o wat was die man in zijn sas en maar lachen, allemaal voor de schoolklas! Het was wel warm, maar heerlijk fijn, om zo alleen samen een dag bij elkaar te zijn. namens de 3 dames van de kledingtent DS'79-Sparta Utrecht-Excelsior Willem, II-Roda JC PEC Zwolle-PSV Volendam-AZ'67 Helm. Sp.-GA Eagles Fortuna S-Ajax F ey enoord-Groningen Den Bosch-Haarlem RBC-Heracles Heereveen-Cambuur Twente-NEC De winnende kolom van de toto ziet er als volgt uit: 2-1-2-2-1-2-2-1-2 -3-2-1 Deelnemers: 69.765. Inleg: 282.893. Prijzenbedrag incl. jackpot: 147.866. Toto-Gelijk De winnende wedstrijden zijn: 7 -13 - 14-16- 19. Toegevoegde wedstrijd: 3. Deelnemers: 6290. Inleg: 26.974. Prijzenbedrag incl. jackpot: 13.751. Lotto De winnende getallen zijn: 11 -15 - 29 - 30 - 31 - 36; en het reservegetal is: 14. Deelnemers: 547.442. Inleg: 2.835.803. Prijzengeld: 1.347.006. Cijferspel Winnend in het cijferspel is: 362228. Deelnemers: 242.879. Inleg: 364.319. Eredivisie DS'79-Sparta 1-4; FC Utrecht-Ex- celsior 7-4; Willem II-Roda JC 1-2; PEC Zwolle-PSV 1-3; Volendam- AZ'67 4-0; Helmond Sport-Go Ahead Eagles 0-1; Fortuna S-Ajax 1-2; Feye- noord-FC Groningen 2-0; FC Den Bosch-Haarlem 0-2. Ajax 6 5 1 0 11 21- 6 Feyenoord 6 5 1 0 11 18- 6 RodaJC 6 3 3 0 9 10- 6 PSV 6 4 0 2 8 13- 5 GA Eagles 6 3 2 1 8 14- 9 Groningen 6 3 2 1 8 12- 7 FC Utrecht 6 3 2 1 8 12- 8 Sparta 6 2 3 1 7 12- 9 PEC Zwolle 6 2 2 2 6 10-10 Fortuna S 6 2 1 3 5 11-12 Haarlem 6 2 1 3 5 6- 7 Willem II 6 2 1 3 5 13-17 AZ'67 6 1 2 3 4 5- 9 Excelsior 6 1 1 4 3 10-17 Volendam 6 1 1 4 3 7-15 DS'79 6 1 1 4 3 5-15 Den Bosch 6 0 2 4 2 5-14 Helmond Sport 6 0 2 4 2 5-17 Eerste divisie Telstar-FC Den Haag 1-3; Veen- dam-MW 2-3; RBC-Heracles 1-1; Vi- tesse-FC WV 1-0; Heerenveen-Cam- buur 2-4; Eindhoven-Wageningen 4-3; SW-NAC 1-1; FC Twente-NEC 3-1. Graafschap 5 4 1 0 9 10- 6 Cambuur 6 4 1 1 9 13- 8 MW 6 3 3 0 9 10- 5 Vitesse 6 3 2 1 8 10- 5 FC Twente 5 2 2 1 6 10- 7 NEC 5 3 0 2 6 9- 9 Wageningen 6 2 2 2 6 12-10 Den Haag 6 2 2 2 6 9- 9 Heracles 6 0 6 0 6 5- 5 Telstar 6 1 4 1 6 8- 9 SVV 5 1 3 1 5 7- 6 NAC 5 2 1 2 5 8-11 Eindhoven 5 2 0 3 4 13-14 Veendam 6 1 1 4 3 9-12 FC VVV 6 1 1 4 3 8-12 RBC 6 I 1 4 3 6-13 Heerenveen 6 0 2 4 2 7-13 Dinsdag 13 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur Een maandag in Groningen 17.00 uur De smokkelaar 17.25 uur De Paus bezoekt Oostenrijk 18.55 uur Circus Gusto 19.00 uur Gloria 19.25 uur Dolly Dots 20.00 uur Journaal 20.28 uur Ter land, ter zee en in de lucht. Herhaling van de hoogtepun ten van de zomer opgenomen pro gramma's in deze serie. 21.25 uur Surrogaat moeder. Een Amerikaanse film over de jonge vrouw Joleen, die gelukkig ge trouwd is. Haar arts vraagt haar zich kunstmatig te laten bevruchten en dit kind tegen betaling af te staan aan een kinderloos echtpaar. 23.00 uur Aktua tv 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur D'r kan nog meer bij 19.30 uur Het kleine huis op de prai rie 20.20 uur Tijdsein 20.45 uur Leger des Heils zangcon cours 21.30 uur Het evangelie van Johan nes. Bijbelstudie. 21.50 uur Beeldspraak literair 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven BRUINISSE - Op de Internationale visserijtentoonstelling in het Franse Nantes heeft het Bruse bedrijf A. Maaskant machinefabrieken een ex positie ingericht waarin het hele Maaskant programma gepresenteerd wordt. Op de tentoonstelling, de derde „Salon International de La Pêche", komen de reders en partikuliere eige naars van vissersschepen uit de hele wereld bij elkaar. Vooral de be langstelling uit het Midden-Oosten om vissersschepen in het Westen te laten bouwen vanwege hun kwali teitswerk, is dit jaar groter dan ooit. i; Kwaïiteitsschepën Het gepresenteerde Maaskant pro gramma omvat een grote verschei denheid aan nieuwbouw vissersche pen. Schepen, die in de praktijk stuk voor stuk bewezen hebben dat ze, ook internationaal tot de beste kwa liteitsschepen behoren welke op scheepsbouwkundig gebied te ver krijgen zijn. Maaskant, die een vaste vertegen woordiger heeft voor de Franse markt, heeft in deze expositie scheepsmodellen van o.a. vries- trawlers, purse-seiners en verder schepen voor de bokkenvisserij en de garnalenvisserij. Ook een komplete nettenrol siert de stand waar veel re ders en mensen uit de scheepsbouw elkaar ontmoeten. DEN HAAG - Koningin Beatrix is op 24 september in het Rijksmuseum in Amsterdam aanwezig bij de vie ring van het honderdjarig bestaan van de Vereniging Rembrandt,.Nati onaal Fonds Kunstbehoud, aldus heeft de Rijksvoorlichtingsdienst maandag laten weten. Aansluitend opent de vorstin daar de tentoonstelling „Het beste be waard, een Amsterdamse verzame ling en het ontstaan van de Vereni ging Rembrandt". Deze expositie is door het Rijksprentenkabinet inge richt ter gelegenheid van het eeuw feest. COEVORDEN - Op het industrie terrein van Coevorden zijn zondag middag enige tientallen liters zout zuur met een koncentratie van 30 procent in een droge sloot gestroomd nadat een opslagtank van 3750 liter door nog onbekend oorzaak was gaan lekken. Gewaarschuwde perso neelsleden van een onderhoudsbe drijf pompten de inhoud van de tank in andere opslagtanks over. Daarbij kwam nog een aanzienlijke hoeveel heid zoutzuur op de grond terecht. De brandweer van Coevorden, bij gestaan door de brandweerhulpver leningsdienst, Zuidoost-Drenthe, verdunde de gevaarlijke stof door er water en een loogmiddel aan toe te voegen. Gekleend in gasdichte pak ken hebben brandweerlieden het lek ind e opslagtank vervolgens proviso risch gedicht. Tijdens de werkzaamheden werd een deel van een weg langs het ter rein afgesloten. Volgens de politie is er geen gevaar voor voorbijgangers of omwonenden geweest. Het Zuive ringsschap Drenthe heeft water- en grondmonsters genomen en zal de zaak verder onderzoeken. DEN HAAG - Volgend jaar zal de automobilist gemiddeld een tientje meer moeten betalen voor zijn mo torrijtuigenbelasting. Voor perso nenauto's (benzine) met een gewicht tot 700 kg wordt het verschuldigde bedrag verhoogd van 300 tot 312 gul den! Tot 900 kg gaat het bedrag omhoog van 436 tot 446 gulden en tot 1200 kg van 728 tot 742 gulden. Berijders van motorfietsen gaan 193 gulden in plaats van 188 gulden betalen. Dit is vrijdag na afloop van het kabinets beraad meegedeeld. Voor bestelauto's gaan de tarieven omhoog van 539 tot 562 gulden en voor vrachtauto's van 2.416 tot 2.453 gulden. Voor autobussen wordt het tarief verhoog dvan 3.181 tot 3.230 gulden. Deze verhogingen vloeien voort uit het vrijdag genomen kabinetsbesluit om de opcenten op de motorrijtuigen belasting af te schaffen met ingang van volgend jaar. Het Rijkswegen fonds zal dan niet langer gevoed wor den uit opcenten en een bijdrage uit de algemene middelen, maar louter uit de nieuwe toeslag op de motorrij tuigenbelasting. MIDDELBURG - In het Zeeuws kunstenaarscentrum te Middelburg exposeert vanaf zaterdag 17 septem ber tot en met 6 oktober de Ameri kaanse kunstenares Barbara J^n. Zij studeerde zes jaar-aan de Uni versity of Minnesota en behaalde daar haar BA en MA degrees. In die periode was ze geregeld betrokken bij zogeheten summer-programs van het Minneapolis Istitute of Art. Na haar studie vertrok ze naar Europa, waar zij twee jaar studeerde aan de Rijksakademie te Amsterdam. De in teresse van Barbare Jean gaat uit naar steden-architektuur, leefge woonten en sociologische patronen, met name de hele mozaiekstruktuur van West-Europa en zijn kuituur. Voor haar werk, dat in het kunste naarscentrum hangt, liet zij zich in spireren door een tweetal reizen door de prairies en woestijnen van Noord- Amerika. De expositie is geopend: dinsdag en donderdag 10.00-17.30 uur, woensdag en vrijdag 13.30-17.30 uur en 19.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. HILVERSUM - In de uitzending van de KRO-aktualiteitenrubriek Brandpunt is maandagavond een re portage te zien over elf hongersta kers die in verscheidene Europese en Amerikaanse steden al 38 dagen alle voedsel weigeren. Zij zullen hun ak- 'tie pas staken als bij het kernwapen- overleg in Geneve een beduidend re sultaat wordt geboekt en zijn bereid om voor deze zaak te sterven. Verder een gesprek met 1KV- sekretaris Mient Jan Faber over de opstelling van het IKV in de komen de maanden. Brandpunt besteedt voorts aan dacht aan de vleeswarenbedrijven Homburg en Van Salland, waar het personeel een brief heeft gekregen met het verzoek 7 procent loon in te leveren. Wie nee zegt wordt ontsla gen. (Maandag 12 september 22.00 uur Nederland 1). Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Strijen: drs. A. de Reu ver, Capelle a/d IJssel. Bedankt voor Randwijk: J. Bos, Otterlo. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Uithuizermeede: J. Slotman, Enschede; te Steenwij.k: F, J. van HuJst^Byitenpost. Aangenomen naar Surhuisterveen in kombinatie met Opende: drs. E. Heres, kand. te Bergentheim, die be dankte voor Marknesse in kombina tie met Nagele, Bergschenhoek, An na Paulowna in kombinatie met Enkhuizen, Beverwijk, Diever in kombinatie met Smiide, Nijverdai, Pernis, Siegerswoude-Frieschepalen in kombinatie met Wijnjewoude, Vlissingen en" voor Winsum-Ober- gum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Alphen a/d Rijn en te Nieuwkoop: L. W. van der Meij, Z aamslag. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Boskoop: L. Blok, Nunspeet. Te koop: Altijd en overal telefonisch bereikbaar met de automati sche doorkiezer. Standaard doorkiezer geschikt voor het inprogrammeren van twee telefoonnummers. Volledig spraakgestuurd een beeper- signal - constant geheugen en lijnwisselaar met div. pro grammeer mogelijkheden (excl. telediai) PTT goed ge keurd. Tijdelijk inruil van Uw (ouderwetse) telefoon- beantwoorder mogelijk. In Zeeland ging de politie U reeds voor. Estafette Habi- mat v.a. 1695,- excl. btw. in cl. aansluiting. Persoonlijk alarmsysteem aan te sluiten op de telefoon voor alleenstaanden - ouden van dagen en diegenen die soms accuut hulp nodig heb ben b.v. bij inbraak of be dreiging. Wij kunnen u uitge breid informeren. Estafette P.A.S. v.a. 895,-excl. btw. Professioneel autoalarm. Gestolen auto's - open gebro ken en vernielde auto's de kranten staan er bol van. Met een NO Start alarm kan dit voor 80 worden voorko men. In sommige gevallen kan dit leiden tot verlaging van Uw verzekeringspremie. Het alarm bestaat uit max. 6 sensoren voor inbraak-start en sleepbeveiliging Klakson- signal. No Start cmplt. excl. btw en inbouw 475,-. In bouw door erkende garages 275,- excl. btw. H.H. horecaondernemers - campingexploitanten - bak kers -vishandelaren - slagers. Uw gehele onderhoudspak- ket in een hand met o.a. alles- reinigers - ontkalkers -ont stoppers -handzeep - sanitair reinigers en div. speciaal pro- dukten. Standaard pakket van 6x5 ltr. v.a. 275,-(ge middeld voor een jaar on derhoud). Mammoettoiletrol- houder met slot en zes mam- moetrollen toiletpapier onge veer 180 normale rollen 120,- (Uw normale rollen kunnen niet meer gestolen worden.) Papermates groot en klein formaat tevens papier hier voor v.a. 40,-. H.H. aannemers. Problemen met waterafdichting - gevel reiniging of innovatie - mo numentenrestauratie. Wij hebben alles op bouwchemies en protektie gebied. Exclu sief voor Nederland leveren wij brandvertragende verf voor stalen en ijzeren objek- ten. (Voor hout bestond dit al.) Vraag Dokumentatie of vertegenwoordigers bezoek. Knip deze advertentie uit, bel naar of bestel bij Han- delsondern. P. G. de Ronde, Jan Verhoef fstraat 6 4318 AZ Brouwershaven. Tel. 01119- 1992 1961. Kan niet voorde liger. Abida, 9-9 te Cardon Acila, 8-9 van Port Sudan naar Mena al Fahal Nedlloyd Dejima, 8-9 40 west Kee- lung naar Hongkong Nedlloyd Houtman, 8-9 700 zuid west Bombay naar Port Kelang Onoba (pass.), 8-9 St. Croix naar Hamburg 46 „Je weet, dat ik nog altijd kontakt heb met mijn vroegere kollega's, soms schrijf ik zelfs een stukje voor hun bladen. Daarvan heb ik een spaarpotje gemaakt en ik wil je daar van geld voorschieten. Geen inter rupties alsjeblieft ik zeg, voor schieten Nita, want je verdient het zelf terug. Een vriend van mij, Roel Govers, is bezig met een vrouwen blaadje op te richten, maar het moet veelzijdig worden, want er bestaat op dat gebied al heel wat. En nu maakt hij ook een rubriek van „Hol landse huismoeders in het buiten land". Ik heb hem zelf die tip gege ven, Nita en toen direkt aan jou ge dacht. Voor het eerste artikel zenden we jou eens uit Nita haalde snel adem. ze ontplofte bijna van nieuwsgierigheid, ze kon zich niet langer bedwingen en terwijl het bloed naar haar wangen vloog, zei ze hakkelend als een schoolmeis je: „Nee Koos, je maakt maar een grapje Koos waar wil je me dan heenzenden ik weet nauwe lijks de weg in Amsterdam ik ken geen talen en wat zal dat duur zijn Koos lachte zacht, hoe lief was Nita met die opgewonden blos, hoe jeug dig zag ze er plotseling uit. Alleen die jongens zouden het plan nog lelijk kunnen bederven daar begon ze al, haar gezicht werd veel te ernstig „Lach jij maar, Koos, maar je weet best, dat ik de jongens niet zo maar in de steek laat, het is gewoon onmo gelijk." „Maar je zou het wel leuk vinden? Zo'n uitstapje naar Parijs „Wat zeg je! Parijs maar Koos hoe verzin je het?" Het was een stralende Nita, die de terugreis ondernam. Koos had ge zegd, dat het niet hing op een maand, ze kon er rustig over nadenken. Henk sloeg zijn vrouw nu en dan door NEL SCHUTTEVAER-VELTHUYS ernstig gade, hij had veel zorgen, want natuurlijk was Claudette toch op een zolderkamer gaan wonen en had haar baantje als gouvernante er aan gegeven. Ze stond nu als winkel juffrouw in een modezaak en leefde, zoals ze dat gewoon was in Parijs. In de ochtend doopte ze droog brood in haar zwarte koffie, tussen de middag at ze een paar luxe broodjes en 's avonds kookte ze iets in een soort wonderpan. Ze voelde zich heel ge lukkig en heel zelfstandig, had zelf enkele meubelen en een bed aange schaft, een breed bed, al vast voor la ter, had ze gezegd. Over de verloren gegane brief had ze alleen maar een binnenpretje gehad, nu wist Nita ten minste hoe de zaken er voor stonden en had ze een bewijs in handen om te gaan scheiden. Vrouwen wisten im mers precies hoe andere vrouwen reageerden in liefdeszaken? Maar al les liep toch anders, dan ze had ver wacht. Het scheen, dat Nita zich geheel en al bij de stand van zaken had neerge legd. Henk kon gaan en komen wan neer hij maar wilde. En dan was er ook nog, dat hij naar Duitsland moest. De baas had hem les laten ge ven in autorijden, hij wist er al veel van af, maar struikelde toch met het examen, zodat hij het weer over moest doen. Nee, Claudette was niet meer zo triomfantelijk als eerst, want dat autorijden nam veel van Henks vrije tijd in beslag en zijn ge dachten werden er zo door geabsor beerd. Enfin, ze had nu een eigen ho me, het was leuk zelf inkopen te doen en uiteindelijk zou Henk toch wel gaan samenwonen met haar. Nu moest hij die Duitse reis eerst achter de rug hebben, ze kon helaas niet meegaan, want dan raakte ze het baantje kwijt in de modezaak, waar ze nu en dan dok als mannequin op trad. Nita zorgde trouw voor Henks uit rusting en informeerde elke dag naar zijn vorderingen met de auto. Als de zaken goed ginen, zou de baas een Volkswagen aanschaffen, de jongens waren er nu al van ondersteboven. Het was erg vreemd, vond Henk, dat Nita zo zorgzaam was en nooit meer vroeg waar hij vandaan kwam. Ze scheen van iets vervuld te zijn, maar hij kon er niet achter komen wat het was. Ze liep niet best trouwens, ze zou eens naar de dokter moeten gaan, anders werd die pijn nog chronisch. Hij zei het echter nooit, want hij ging geheel in zichzelf op. Eind september reisde Henk af in het bestelwagentje, het was heel an ders dan de vorige keer, Nita was zo kalm en de jongens hingen niet zo aan hem als toen hij voor de eerste keer op reis ging. Pas toen ze wat tot rust kwam, be gon Nita zich ziek te voelen, een paar dagen hing ze rusteloos om van de ene stoel op de andere, er was nauwe lijks een houding te bedenken, die haar pijnlijke spieren ontspande. In die toestand vond haar vriendin Thea haar en bij de eerste woorden van medelijden, stroomde plotseling Nita's tranen over de bleke wangen. Thea werd er zelf ook door aangesto ken, maar ze overwon deze zwakte en zei streng: „En nou ga je naar bed en je laat mij voor je zorgen. Ben je hele maal betoeterd, altijd maar sjouwen voor Henk en de jongens en jezelf verwaarlozen. Jan vertelde laatst al, dat je mank liep van de pijn en je ziet er uit als een geest." Na een uurtje lag Nita tussen war me kruiken in haar bed, de pijn bleef, maar was nu toch draaglijk, werd slechts fel bij een onverwachte beweging. Ze sliep na een aspcrine wat in, werd weer wakker, toen Jasper uit school kwam, luisterde dan naar de geluiden in de huiska mer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7