Amerikaanse mariniers in Beiroet weer onder vuur Storm spaart Scheveningse strandtenten op het nippertje Massale demonstratie tegen Chileens regiem Inleveren is mogelijk voor korter werken èn hogere sociale premies agBIEET Pinochet tart verzet Opnieuw geweld in Chili Wilde staking treft treinverkeer met België Verkeersdienst neemt afscheid van Rode Kruis vrijwilligers Prijzen 0,3 procent gestegen Ierland wijst Sowjet- diplomaten uit Arrestaties in Egypte Staking bij ziekenfondsen en GAK Manifestatie tegen eigen bijdrage rechtshulp Auto in publiek, meisje dood 2 BEIROET - Islamitische strijders hebben zondagavond aan de zuidkant van Beiroet Het Libanese leger en de Amerikaanse mariniers van de internationale vre desmacht weer onder vuur genomen. De Libanese rege ring heeft geweigerd op een aantal belangrijke punten koncessies te doen aan de oppositie in Libanon. Volgens Radio-Beiroet werden het geregelde Libanese leger en de Amerikaanse mariniers beschoten vanaf door Druzen beheerste gebieden in het Shoufgebergte en vanuit Sji'itische wijken in het zuidelijk deel van de hoofdstad. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse strijd macht hebben de mariniers met automatische geweren teruggeschoten. Voor zover bekend zijn aan Amerikaan se zijde geen slachtoffers gevallen. De adviseur van president Amin Gemayel voor veiligheidszaken, Wa- dih Haddad, heeft de Saoedische be middelaar prins Bandar Bin Sultan op Cyprus laten weten dat de Libane se regering niet van plan is op een aantal punten koncessies te doen. Zo blijft Gemayel bij zijn standpunt dat het Libanese leger de kontrole over het Shoufgebergte, waar na Israëls terugtrekking een week lang hevig is gevochten, moet overnemen. T SANTIAGO - Generaal Pinochet van Chili heeft zondag verklaard zijn termijn als president tot 1989 vol te zullen maken. Hij deed dit in een re de ter gelegenheid van de officiële herdenking van de machtsovername van de regering Allende tien jaar ge leden. Dit terwijl de toestand in Chili naar het oordeel van de oppositie steeds meer op een burgeroorlog gaat lijken. In het buitenland werd zon dag in diverse steden zoals Madrid, Amsterdam en Londen gedemon streerd tegen het bewind van Pino chet. Aan de vooravond van de officiële viering in Santiago deden zich zater dag opnieuw tot in de nacht voortdu rende botsingen voor tussen tegen standers en politie, niet alleen in de hoofdstad, maar ook in de provincie. Daarbij raakten tientallen mensen gewond. In Santiago voerde oproer politie zaterdag charges uit op kerk hof waar een van de acht slachtoffers van de protestdag van donderdag werd begraven. Ca. 10.000 rouwen den hadden op de tien kilometer lan ge route door de stad „Pinochet moordenaar" geroepen. In Concepci- on 500 kilometer ten zuiden van de hoofdstad werden drie hoogspan ningsmasten opgeblazen. Dit gebeur de ook met dé waterinstallatie van de staalfabriek Huachipato. Zaterdag had de oppositie voeren de demokratische alliantie van de christendemokartische leider Ga- briël Valdes aangekondigd dat zij de gesprekken met minister Sergio Jar- pa afbreekt. Valdes gebruikte de term burgeroorlog. Druzen-leider Walid Jumblatt wil niet dat het geregelde leger het berg gebied binnenkomst voordat de rege ring koncessies heeft gedaan aan de Druzen. President Gemayel verlangt dat eerst een staakt-het-vuren tot stand komt en dat kompromissen worden besproken op een bijeen komst voor nationale verzoening, waarbij ook oppositieleiders aanwe zig kunnen zijn. Prins Bandar Bin Sultan, afgezant van koning Fahd van Saoedi-Arabië, is in de nacht van zondag op maan dag vanaf Cyprus naar de Syrische hoofdstad Damascus teruggekeerd. De prins was naar Cyprus gegaan om te praten met de Libanese veilig heidsadviseur Haddad en om hem een kompromisvoorstel voor te leg gen. Duizenden vluchtelingen Duizenden moslims en christenen vluchten achter de Israëlische linies naar Zuid-Libanon en Israël om aan de oorlog in de Shouf te ontkomen. Een stroom vluchtelingen stak de ri vier de Awali over om een veilig heenkomen te zoeken. De meeste vluchtelingen zijn christenen, die naar de stad Sidon gaan, waar zij een onderkomen zochten in kerken en openbare gebouwen. Er zou al een te kort ontstaan aan voedsel en bedden. Uit Israëlische militaire bron werd vernomen dat zich al bijna 70.000 vluchtelingen bevinden in de kust plaats. UTRECHT - Het treinverkeer tus sen Nederland en België is maandag morgen vroeg getroffen door een plotselinge wilde staking onder het Belgische spoorwegpersoneel. Vol gens een woordvoerder van de NS is tot nu toe bekend dat drie spoorweg verbindingen door de staking zijn ge troffen. Op de lijn Maastricht-Luik wordt niet verder gereden dan tot de grensplaats Eijsden, terwijl de lijn Roosendaal-Oostende geheel is uitge vallen. Op de lijn Amsterdam- Brussel wordt niet verder gereden dan tot Mechelen. Volgens een woordvoerder van de NS zou de sta king onder het Belgisch spoorweg personeel tot tenminste elf uur maandagochtend duren. Afgelopen vrijdag vond er even eens een wilde staking onder het Bel gische spoorwegpersoneel plaats. De achtergrond vormt een geschil over arbeidsvoorwaarden. Duizenden op de been in Amsterdam AMSTERDAM - Ondanks een gestaag vallende regen hebben duizenden mensen zondagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd tegen het regiem van generaal Pinochet in Chili, dat precies tien jaar geleden na een bloedige staatsgreep tegen de wettig gekozen regering-allende aan de macht kwam. Met leuzen als „tien jaar dictatuur, tien jaar verzet, tien jaar solidaritiet" en „stop fascistische terreur in Chili" trokken de demonstranten -Chilenen, andere Zuid-Amerikaanse bannelingen en Nederlanders- in regenkledij en onder talrijke paraplu's van het beursplein naar het Amsterveld waar de slotmanifestatie plaatsvond. SANTIAGO - In Santiago's kort- tenwijken brak zondagavond op nieuw geweld uit nadat president Augusto Pinochet in een toespraak de protesten tegen tien jaar militair bewind in Chili terzijde had gescho ven. Er vielen enkele gewonden. Vol gens radiostations en inwoners van de hoofdstad richtten demonstranten barricades op en ontstaken zij vuren om de wegen te versperren. Eerder op de dag waren er twee mensen omgekomen in de krot- tenstad Pudahuel, bij het internatio nale vliegveld van Santiago. Sprekend op de tiende verjaardag van de coup die hem aan de macht bracht, noemde Pinochet de ekono- mische krisis en de tegen de regering gerichte protesten slechts tijdelijke moeilijkheden. In een ruim ander half uur durende toespraak hield hij een gloeiend betoog over de verrich tingen van het regiem sedert de Marxistische regering van Salvador Allende ten val was gebracht. Een radiostation meldde dat er na de toespraak twee mensen werden gewond door schoten die vanuit een auto in de voorstad El Pilar werden afgevuurd. Ook in andere gebieden vielen gewonden. De politie deed een beroep op de demonstranten ambulances en taxi's door te laten om de gewonden naar het ziekenhuis over te brengen. De rechtstreekse televisie uitzending van een voetbalwedstrijd tussen Chili en Uruguay hield Santi- ogo in de avond rustig. Maar na de wedstrijd, die Chili won, brak er op nieuw geweld uit. De protestakties duurden tot laat in de nacht. Volgens niet-officiële cijfers werd een 20-tal door kogels getroffen personen naar ziekenhuizen overgebracht. Met de twee doden die zondag vie len, bedraagt het aantal burgerslach toffers sedert donderdag, de vijfde dag van nationaal protest, negen. In totaal zijn er sedert in mie de protest- dagen begonnen, 42 mensen omgèko- LIMA - Onbekenden hebben een dynamietaanslag gepleegd op het huis van de konsul-honorair van Ne derland in de Peruaans stad Chiclayo op 750 kilometer ten noorden van Li ma. Volgens een mededeling van de Peruaanse politie op vrijdag is slechts geringe materiële schade aan gericht. De daders gooiden twee dy- namietstaven naar het huis van ere- konsul Ricardo Guerra Quintin en beschadigden er de voordeur mee. „De Nederlandse regering moet haar ambassadeur in de Chileense hoofdstad Santiago opdracht geven bij Pinochet duidelijk te maken dat de terreur tegen de demonstranten niet kan", aldus FNV-voorzitter Wim Kok, namens de Chili-beweging Nederland op het Amstelveld. Kok wierp tijdens zijn betoog de vraag wat de balans is van tien jaar Pinochet en antwoordde: „Duizen den doden, massale terreur van poli tie, leger en geheime dienst, folterin gen die steeds verfijnder worden, honderden personen die worden ver mist, soms worden er massagraven gevonden, de identiteit van de doden is dan meestal niet meer vast te stel len. Vrijheid van organisatie werd opge heven", zo vervolgde Kok zijn opsom- DRIEBERGEN - De algemene ver keersdienst heeft zondag, na 17 jaar, afscheid genomen van 600 vrijwilli gers van het Rode Kruis, die sinds 1966 gedurende weekens en feestda gen hulpposten langs de Nederlandse autosnelwegen hebben bemand. Het projekt werd in de jaren vijftig opgezet, omdat op bepaalde wegge deelten de ambulancezorg onvoldoen de was. De verkeersdienst verzocht Weer tot leven gewekt MOSKOU - Sowjet-geleerden op de Zuidpool zijn erin geslaagd organismen tot leven te brengen, die ongeveer 12.000 jaar geleden zijn bevroren. Dit heeft het Russi sche partijblad Pravda deze week gemeld. De krant schreef dat de onder zoekers mikroskopische sporen ontdekten in ijsmonsters die op een diepte van 400 meter waren genomen. Nadat zij waren ont dooid en op een voedingsbodem waren uitgezet, begonnen de spo ren te ontkiemen, aldus de Prav da. De geleerden op het poolstation ,,Vostok" hebben een nieuwe boorput in de ijskap geslagen met een diepte van 2.000 meter. Zij hebben daar mikro-organismen gevonden die ongeveer 50.000 jaar oud zijn en hopen ook deze tot le ven te wekken. Aldus de Pravda. DEN HAAG - De prijzen zijn tussen half juli en half augustus gestegen met 0,3 procent. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dat be kendgemaakt. Duurder werden heren- en dames kleding, bezine, shag, verse groenten en aardappelen. Goedkoper werden vers fruit en tweedehands auto's. De prijsstijging van half juni op half juli bedroeg 0,5 procent. Het tempo van de inflatie daalt nog steeds, aldus het ministerie. Het in flatiegemiddelde over de afgelopen twaalf maanden ligt nu op 3,4 pro cent. Vorige maand lag het nog op 3,7 procent. Deze ontwikkeling loopt volgens het ministerie in de pas met de verwachte inflatie van 2,5 tot drie procent over 1983. FNV-bestuurder Frans Drabbe: ming, „van een fldrija.ontwikkeling op kultureel vlak is geen sprake meer, via het onderwijs en de media vindt een voortdurende fascistische indoktrina- tie plaats en de ekonomische politiek leidt tot verpaupering van het grootste deel van het volk". Volgens de FNV- voorzitter slinkt de aanhang van Pi nochet over de groepen die hem aan vankelijk steunden met de dag. ROTTERDAM - Een korte felle brand heeft zaterdagochtend vroeg hotel Statendam aan de Diergaarde singel in Rotterdam in de as gelegd. De Rotterdamse brandweer gaf uit voorzorg groot alarm. Het hotel was gevestigd in een oud pand en was verbonden met een gebouw aan de Westkruiskade. De gasten konden op tijd in veiligheid worden gebracht. toen het Rode Kruis om op 10 plaatsen ambulances te stationeren. Door het in werking treden van de wet op het ambulancevervoer werd de behoefte aan deze vorm van hulpverlening ech ter gaandeweg overbodig, zodat het projekt dit jaar met succes kon worden afgesloten. Op de afscheidsbijeen komst, die door circa 300 personen werd bijgewoond, kregen de vrijwilli gers een certigfikaat als dank voor hun medewerking aan het projekt AMERSFROOT - De FNV vindt dat het voor werknemers mogelijk is om èn de kosten van arbeidstijdver korting en hogere sociale premies te betalen, mits aan de essentiële voor waarden wordt voldaan dat het kor ter werken een aanvaardbare hoe veelheid arbeidsplaatsen oplevert. De werkgevers en de overheid zullen op dat punt tot duidelijke afspraken bereid moeten zijn, omdat het anders voor de vakbeweging onmogelijk wordt om het arbeidstijdverkor- tingsbeleid nog aan de leden te ver kopen. Dit zei FNV-bestuurder Frans Drabbe maandag in Amersfoort op een diskussiedag van de FNV met vertegenwoordigers van politieke partijen. Drabbe waarschuwde er voor dat dubbele kosten - loon inle veren voor korter werken en hogere premies als gevolg van de stijgende werkloosheid - zonder het zichtbare resultaat van nieuw werk zijn vak centrale tot de keuze kan dwingen de koerst te wijzigen. „Wij kiezen voor tzetting van het herverdelingsbeleid, maar werkgevers moeten dat wel mogelijk maken en daarvoor is van DUBLIN - De regering van Ierland heeft vrijdag drie Sowjetrussische diplomaten aangezegd het land te verlaten wegens aktiviteit die niet verenigbaar is met internationaal overeengekomen gedrag van diplo matiek personeel. Dit is vrijdaga vond van Ierse officiële zijde verno men. CAIRO - Acht mensen, onder wie enkele Palestijnen, zijn gearresteerd wegens poging tot sabotage in Egyp te. Dit hebben kringen van het mi nisterie van binnenlandse zaken zon dag meegedeeld. Zij zeiden dit in kommentaar op een bericht in het semi-officiële dagblad Al-Achram. De arrestaties zijn ongeveer twee we ken geleden verricht. Volgens Al-Achram hadden de vei ligheidsautoriteiten kort geleden een komplot verijdeld dat was opgesteld dooor een neit met name genoemd ander land. Er zouden sabotageda den en moorden in Egypte moeten worden uitgevoerd. Volgens het blad waren de gearresteerden leden van een radikale Palestijnse organisatie waarvan de naam niet werd ge noemd. Er waren grote hoeveelheden wapens, explosieven en munitie in beslag genomen toen de later gear resteerden probeerden deze het land in te smokkelen. DEN HAAG - De westerstorm die de meester houders van strandpaviljoens op het Scheveningse strand er in de vroege maandagmorgen toe noopte hun inventaris in veiligheid te brengen heeft de paviljoens op het nipper tje gespaard. Tussen kwart over zeven en kwart voor acht, toen het water zijn hoogste stand bereikte, werden de meeste paviljoens wel door het zeewater omspoeld. Enkele terrassen vielen ten prooi aan de golven. Volgens een woordvoerder van de politie ter plekke mogen voor al de houders van strandtenten ten noorden van de pier van geluk spreken dat de storm niet naar het noord westen is gedraaid, maar uit het zuidwesten bleef waai en. De golven rolden daardoor niet recht op het strand af. Veel eigenaars van de 51 tegen on der boulevard in Scheveningen slaagden er in de loop van de nacht in om een deel van hun inventaris op het droge te brengen. Een woord voerder van de Vereniging van Pach ters in Scheveningen zei te verwach ten dat zeker negentig procent van de tenten in de loop van de komende week geheel wordt afgebroken. Nor maal gesproken loopt het seizoen pas aan het eind van deze maand af. Volgens betrokkenen bij de exploi tatie van strandtenten aan de boule vard ligt er dit jaar zeker een halve meter te weinig zand op het strand. Dat het zand nu al jarenlang bij Sche veningen van het strand wordt gezo gen wordt geweten aan de verlening van het havenhoofd en het graven van geulen voor het Europoortgebied enkele jaren geleden. Door het tekort aan zand weigeren de verzeke ringsmaatschappijen op het ogenblik de risiko's van de pachters voor hun rekening te nemen. Verantwoorde exploitatie Een woordvoerder van de Vereni ging van Strandtenthouders greep de gebeurtenissen van maandagmorgen aan om nog eens te wijzen op bij de gemeente Den Haag ingediende plan nen voor een verantwoorde strand tentexploitatie. De aanleg van een betonnen weg op het strand raison van twintig miljoen gulden zou alle gevoor voor overstroming uitsluiten. Volgens de pachters houdt de ge meente deze plannen tegen, omdat het Konsortium Scheveningen, dat samen met de gemeente werkt aan de ontwikkeling van de rest van de bad-: plaats, de strandtenten liever ziet gaan dan komen. hun kant meer nodig dan tot nu toe is gebeurd'^, zo stelde Drabbe, terugkij kend op de oogste van het eerste jaar va het akkoord over arbeidstijdver korting in de Stichting van de Ar beid. UTRECHT - De Dienstenbond FNV gaat de circa 23.000 werknemers bij ziekenfondsen en sociale verzeke ringsorganen (GAK, bedrijfsvereni gingen) oproepen om woensdag sta- kingsakties te voeren tegen het besluit van minister De Koning om deze sektoren trendvolgers te ma ken. De protestakties zal variëren van werkonderbrekingen tot een hele dag staken. Het is de bedoeling dat de stakers woensdag kamerleden en andere poilitici gaan bombarderen met telefoontjes, zowel op kantoor als thuis, om uiting te geven aan hun ongenoegen. Ook zal er een brieven- aktie worden ontketend, aldus heeft een woordvoerder van de Diensten bond FNV vrijdag meegedeeld. Het doel hiervan is, de betreffende politici tot een duidelijke keuze te gen het trendvolgersbesluit te bren gen. Volgens de Dienstenbond is het nog niet duidelijk wat de drie grote partijen willen in deze kwestie. De aktie dient als „opfrissertje" voor het geheugen van de kamerleden. In een brief aan alle leden van de Tweede Kamer wijst het bestuur van de Dienstenbond erop, dat niemand het trendvolgerschap eigenlijk wil. Werkgevers en werknemers in de SER, de Sociale Verzekeringsraad en de Ziekenfondsraad hebben het afge wezen. „Het beeld dringt zich bijna op dat minister de enige persoon in Nederland is, die vindt dat de werk nemers van de sociale verzekerings organen en de ziekenfondsen gerang schikt dienen te worden onder de trendvolgers", aldus het bonds- bestuur. UTRECHT - Op het Vredenburg in Utrecht is vrijdag een landeljke ma nifestatie gehouden tegen de rege ringsplannen om de gratis rechtshulp af te schaffen door invoering van een eigne bijdrage van minimaal 50 gul den. De demonstratieve bijeenkomst was georganiseerd door de Landelij ke Vereniging voor Rechtshulp, Wetswinkels, Advokatenkollektie- ven en belangengroepen van werklo zen, woningzoekenden, arbeidson- gegschikten en bijstandvrouwen. Ongeveer 325.000 mensen doen jaarlijks een beroep op de dienstver lening van de sociale advokatuur. Het merendeel van deze mensen be hoort tot de laagste inkomenskatego- rie, en de problemen liggen vooral op het gebied van de sociale verzekerin gen en voorzieningen, wonen en werk. De tegenstanders van de eigen bij drage vrezen dat de financiële drem pel om deskundige juridische hulp in te roepen voor steeds meer mensen te hoog wordt, terwijl de sociaal- ekonomische situatie juist steeds meer problemen met zich meebrengt waarbij mensen de rechter in moeten schakelen. Tijdens de manifestatie werd een zwartboek over de gevol gen van de bezuinigingen, opgesteld door mensen die gebruik maken van de gratis rechtshulp, overhandigd aan de aanwezig politici. NEUFFEN Bij de negentiende ADAC-bergklim in Neuffen (Wcst- Duitsland) is zondag een auto in het publiek beland. Een negenjarig meis je kwam om het leven, zes toeschou wers werden gewond. De toeschou wers zaten op een bankje naast de baan. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Renesse Start VW-kantoor. Fietswandel- tochten. 14.00 - 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Renesse VVV-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Maandag 12 september Zierikzee ,,'t Kofschip". ZVU-kursus Tuinaan leg en onderhoud. 19.30 uur. Pr. Julianaschool. ZVU-kursus En gels kennismakingsavond. 19.30 uur. Dinsdag 13 september Zierikzee „De Lichtboei". ZVU-kursus Teke nen en schilderen kennismakings middag. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering Zierikzeese Bridge Klub. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Fraktie-ver- gadering PvdA. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenbijeenkomst. 14.00 uur. Haamstede Konditorei Hogenaar. Modeshow Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 13.30 uur. Gemeentehuis. Commissie grond- en j pachtzaken. 19.30 uur. Woensdag 14 september Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie- be stuursvergadering V.V.D. afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Bejaar densociëteit. 14.30 uur. Donderdag 15 september Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Scharendijke Restaurant „De Koepel", Dorps straat 14. Informatieve bijeenkomst met betrekking tot de oprichting van een modelbouwvereniging. Aanvang 19.00 uur. Haamstede Kleuterschool 't Kleuterbosje. Ouderavond. 20.00 uur. Vrijdag 16 september Serooskerke Herberg De Waag. Optreden New Or leans Wild Cats uit Dordrecht. 21.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee „Huis van Nassau". Voorlichtings middag vogelvereniging „Zang en Kleur". 13.30 uur. Maandag 19 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus Computerkunde/ informatika. 19.00 uur. „Theo Thijssenschool". ZVU-kursus Hindeloper schilderwerk. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst „Philatelica". 20.00 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee „De Lichtboei". ZVU-kursus Verven en versieren van textiel, 09.30 - 11.00 uur. Stadhuis. Vergadering streekarchief kommissie Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Chr. Scholen gemeenschap. ZVU- kursus Natuur op Schouwen-Duive land. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2