Koorzang in Nieuwe Kerk sloeg geweldig aan Feestelijk jubileum voor tienjarige peuterspeelzaal Windsurfer uit Goes bezorgt politie handenvol werk Jaarlijkse Oranjereis Oosterland groot sukses pa DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAAT DER NEDERLANDEN 9LENING 1983 PER 1989/1993 8U.r Aanrijding met gewonde bij Oosterland NIEUWSBODE Storm Se westerstorm heeft het afgelopen week' einde bijna gezorgd voor een grote financier Ie strop voor de Fcheveningse strandten' thoudersO Pag04!0 Muziekprojekt afgesloten Vrijdagavond werd in Haamstede op feeste' lijke wijze het muziekprojekt van de scholen afgeslotenO .Pag05!0 Verdiende nederlaag Se hoofdmacht van Yruse Yoys heeft zater' dag een meer dan verdiende nederlaag ge' leden tegen FFC'770Pag06!0 Kansloos Se dames van wiek kwamen op wonderlij' ke wijze in de finale van hun eigen toernooi maar verloren die kansloos Pag08!0 MAANühü U ShtlLMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23380 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie van zijn herinneringen kan genieten, leeft tweemaal. Martialis De organist van de Nieuwe Kerk, de heer D. Visser, kon voor het eerst sinds jaren weer eens spelen voor een grote schare kerkgangers. OOSTERLAND - Op vrijdag 9 sep tember werd de jaarlijkse Oranjereis gehouden, welke zeker een sukses mag worden genoemd gezien de grote deelname. Twee bussen van de fa. Van Oeveren (met de chauffeurs Tuinman en Manni) vervoerden to taal 75 deelnemers, die om 7.30 uur vanaf de Markt te Oosterland werd begonnen. Het eerste reisdoel was restaurant ,,De Ruigenhoek", waar koffie werd gedronken, met een prachtig uitzicht op de nationale luchthaven Schiphol. Vervolgens werd Volendam vereerd met een bezoek van de Oosterlan- ders, waar de koffie-maaltijd werd gebruikt. Het middag-programma stond in het teken van een grootste boottocht naar Marken en Monnic- kendam. Advertentie inschrijving op 13 september 1983 van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Voor het eerst in jaren weer een dienst in de Nieuwe Kerk te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE - Het grootse moment van een unieke zan gavond in de Nieuwe Kerk te Zierikzee van vrijdaga vond was ongetwijfeld het moment dat het eerste lied door allen werd aangeheven. Voor het eerst sinds vele ja ren werd er weer op deze historische plek gezongen. Ze ker voor de vele ouderen, die deze avond bezochten, moet het geheel een bijzondere ervaring zjn geweest. Vanuit de kerk straalde de (noodverlichting naar buiten en binnen in de doodse kerk van weleer was weer leven. Vooraf had mevrouw H. M. Pannekoek-Van der Weele een kort welkomstwoord gesproken. Zij was de grote sti mulator achter de in het voorjaar gehouden schoon- maakaktie en het is niet overdreven te stellen dat zonder haar enthousiasme en doorzettingsvermogen de nieuwe aktiviteiten rondom de Nieuwe Kerk niet hadden plaatsgevonden. Het AC-restaurant in Meerkerk was een volgende ankerplaats, voor dat men de avond doorbracht in Rijs- bergen in „De Napoleon". De klan ken van het draai-orgel nodigden de Oranje-reizigers uit voor het maken van een dansje: gezelligheid was troef. Omstreeks 22.30 uur was iede reen weer terug in Oosterland. Gezien het sukses van de Oranje- reizen overweegt het bestuur om vol gend jaar een bijzondere reis te orga niseren. Een tweedaags bezoek aan de stad Parijs (op vrijdag en zater dag) zou bij voldoende deelname tot de mogelijkheden kunnen behoren. De plannen in deze richting bevinden zich echter nog in het begin-stadium. Uiteraard is de verwezenlijking af hankelijk van de interesse bij de le den. Het openingswoord werd zonder de mogelijkheid van een geluidsinstal latie uitgesproken. Wat een enorm stemvolume moeten de sprekers in de vorige eeuw hebben gehad toen men zonder hulpmiddelen de hele kerk moest aanspreken. Deze avond was georganiseerd door het bestuur van de korengemeenschap van Schouwen-Duiveland. De deelne mende koren waren het kerkkoor van de Ned. Herv. Kerk (o.l.v. de heer J. P. Knop), het Chr. Ger. koor ,,De Lofstem" (o.l.v. Jaap Schouls) en het kerkkoor van de Gereformeci de Kerk (o.l.y.. Mar van der Veer). Het waren juist leden van deze koren die in het voorjaar hebben meege werkt om de Nieuwe Kerk weer schoon te krijgen. Al stoffend en schrobbend kwam bij verschillende mensen het idee op om de Nieuwe Kerk niet alleen voor de toeristen maar ook voor de eigen Zierikzeese bevolking open te stellen. Dit idee kreeg vrijdag gestalte. De medewerkers en bezoekers van deze avond bewezen dat het niet persé noodzakelijk is dat een kerk in al z'n oude glorie hersteld moet zijn om er toch een fijne muziekavond in mee te maken en dat men nu al wil genieten van de fraaie akoestiek van deze kerk en het prachtige orgel dat deze avond als vanouds weer werd bespeeld door de heer D. Visser. De deelnemers en bezoekers bewe zen aan de andere kant dat men ook metterdaad wil meewerken aan een spoedige restauratie van kerk en or gel. Dat deed men door op deze ma nier daadwerkelijk te laten blijken dat men deze kerk zo graag weer ge- HAAMSTEDE - Zaterdag was het precies tien jaar ge leden dat in Haamstede enige vooruitstrevende moeders het idee opvatten om te proberen een peuterspeelklasje van de grond te krijgen. En dat gelukte. Met zeven peu ters werd in de oude school aan het Duinwegje begonnen met mevr. v. d. Brul als eerste leidster, terwijl mevr. L. Karstens voorzitster werd. Weldra was het schoollokaal te klein en werd met de gemeente een gesprek aangegaan om een lokaal van de voormalige Beatrixschool te kun nen krijgen. Dit leidde tot het huidige onderkomen van de peuterspeelzaal, waar reeds 350 kinderen hun eerste kennismaking met school meemaakten. Dit maakte de voorzitster, mevr. L. de Bruine, zaterdagmorgen in een kort toespraakje op de Beatrixweide bekend. Zij verwelkomde daar onder andere loco-burgemeester J. C. de Feiter en andere genodigden, waaronder jeugdleider Gabri de Groot en de konsulente Ria Geluk. Dankwoorden sprak zij tot de ge meente Westerschouwen en de Lan- WAt Wh bruiken wil en het prachtige bedrag van 730,- voor de restauratie van het orgel, resultaat van een niet tevo ren aangekondigde kollekte, spreekt voor zich. Het is nog maar het begin. In haar openingswoord vertelde mevrouw Pannekoek dat de korenge meenschap dit seizoen grote plannen heeft voor akties ten bate van de restauratie van het orgel van de Nieuwe kerk. Een bijzondere ervaring was het ook voor de deelnemende koren. In feite zong men in een geheel nieuwe, grote ruimte, wat wel even wennen is. ,,Je hoort de andere stemmen niet" en ,,Je hoort jezelf zo sterk zingen" zijn in dit verband bekende uitdruk kingen. Het was voor de luisteraars nauwelijks te merken. Zij genoten van de koorzang mede ook door de fraaie akoestiek. Zij waren er getui ge van hoe de drie koren zich voor 100% gaven en elk voor zich tot een goede prestatie kwamen zeker reke ning houdend met het gegeven dat de koorreptities amper begonnen zijn. Voor en na het zingen van elk koor was er samenzang en zong men naar hartelust enkele prachtige psalmen en gezangen uit het Liedboek der Kerken. Wellicht heeft de korenkommissie hiermee een formule gevonden die op andere plaatsen in ons land erg aan slaat: korte zang- en muziekavonden in de vooravond met aan het eind een kollekte. In samenwerking met I.W.Z., ziekenomroep etc. zon een re gelmatige ^avond wellicht suksesvol blijken te zijn, waarbij aan de ene kant gelukkig even de menselijke kerkmuren vervallen en men zich te gelijkertijd gezamenlijk inzet voor het goede doel. Wat zou de slotzin van deze avond ,,tot de volgende keer" anders moeten betekenen? M. v. d. V. delijke Organisatie van Peuterspeel zalen voor de verleende medewer king. Loco-burgemeester De Feiter bood zijn gelukwensen aan en was blij dat al veel wensen door de gemeente wa ren ingewilligd. Vervolgens gaf hij het sein om de ballonnen lost te laten die snel naar het noordoosten ver dwenen. Met de genodigden waaron der bestuursleden van andere peu terspeelzalen op Schouwen-Duive land werd, zonder de kleuters die nog een ijsje en een herinneringsge schenk kregen, een aperitiefje ge bruikt. Met het draaiorgel van de heer Gieskes en de poppenkast van Lyda Karstens en niet te vergeten de kleurrijke ballonnen kwam een ein de aan een fijne voormiddag, waar van de allerkleinsten nog niet veel gesnapt zullen hebben. Verwachting tot dinsdagavond: Minder buieen Af en toe zon, ook nog een enkele bui; minimumtemperatuur ongeveer tien, middagtemperatuur circa ze ventien graden; matige naar west draaiende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 16 sept. Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuid 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 7 ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 7.10, onder 20.02 Maan op 15.17, onder 23.09 Volle Maan: 14 sept. (8.36) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 13 sept. 8.01 20.17 1.36 14.01 Doodtij: 16 sept. HET WEERO VERZICHT DE BILT - Dinsdag worden er min der buien verwacht en ook schijnt dan af en toe de zon. Ook de wind is minder, in het algemeen wordt hij matig. De wind draait naar west. De temperatuur wordt rond zeventien graden, iets hoger dan maandag. Dit alles hangt samen met een de pressie, die van de Noordzee via het noorden van het land naar de Duitse- bocht is getrokken en die verder naar oost-Europa koerst. In de loop van de week komen we onder invloed van volgende depres- sies, en nemen de regenkansen weer toe. Maar het wordt dan wat warmer, met middagtemperaturen van onge veer achttien graden. OOSTERLAND - Ter hoogte van de Pleisterplaats op de N 59 raakte za terdag de 78-jarige W. G. uit Ooster land gewond bij een aanrijding. G. stak de Rijksweg over en werd gegre pen door automobilist L. F. uit Grijpskerke. G. werd met hoofdlet sel naar het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis vervoerd. Grootscheepse zoekaktie op Oosterschelde COLIJNSPLAAT - De 18-jarige windsurfer Christiaan Prince uit Goes heeft zaterdagavond en -nacht een kleine twintig man politie op en rond de Ooster schelde handenvol werk bezorgd. De jongen, die zaterdagavond tegen half ze ven zijn ouders meldde bij Colijnsplaat „nog even met zijn surfplank het water op te gaan", werd pas na een grootscheepse zoekaktie om kwart over één 's nachts door een surveillancewagen verkleumd aangetroffen op het werkeiland Neeltje Jans. De ouders van Prince sloegen te gen tien uur 's avonds alarm toen hun zoon nog niet terug was. Daarop werden op de Oosterschel de de reddingboot Jan Leis, de Watersnip, een partikulier jacht alsmede de Rijkspolitie te Water en twee surveillancewagens op de oevers van Schouwen-Duiveland en van Noord-Beveland in stelling gebracht. Om half één 's nachts Kwam een helikopter van de Dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie de zoe kaktie versterken. Om kwart over één ontdekte een surveillan cewagen de jongen, die bleek aan gespoeld op het eiland Neeltje Jans. Hij had door de sterke stro ming en de harde wind zijn surf plank niet onder kontrole kunnen houden en was de Oosterschelde afgedreven. Na op het bureau op verhaal te zijn gekomen kon Prin ce naar huis. Een aantal van de (ex)peuters waren best bereid om even voor de fotoaraaf te poseren. Het draaiorgel van de heer Gieskes op de achtergrond zorgt voor een leuke entourage van deze Duinkonijntjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1