stukken berichten streeknieuws WêlË ERIC DE NOORMAN OPHEFFINGS UITVERKOOP ORIENTAL CARPETS Het zevende paardje 6 1983-1938 't Is vrêêd! Je draoi ma '11 ciefertje omme in j'ei 'n êêl ander beeld op 't schèrrem....' In noe è'k 't allêên nog ma over de kerremisse...! 't Is vandaege awêê a de laoste dag! 't Is ma tikken...! Zaeterdag 3 september is 't begonne, in noe m'n 't wï a g'èd! Noe jè, wat m'n g'ad?? In ieder geval gin stoamkarrusèl, g'n luchtschom- mel, g'n cake-walk" (dat wóórd 'k nooit goed be- grepe) mè 't was wè leutig! M'n nie gezie 'n deugezaegd meisje, gin dikke da me, gin waerzegster, gin ouwerwets urgel, g'n kope- re Ko, gin blind paerd om de kindermole rond te dra- oien, gin zweef..., in zó kan'k nog 'n stuitje deugae! 't Is 'n motorisch gebeuren geworre, êêmèe wars van de romantiek van vroeger. Toen was't wel even wat anders! In dae kan'k gelukkig over mee praete, want toen was Arjaon d'r oak 'n Snotneusje na tuurlijk, ma 'k 't wè beleefd! 'k Weet wè, m'n adde 't in die tied nie brêêd! Wie wè? Enkeliengen daegelaete natuurlijk! Je most 't in de êêrste plaes doen mit de verwach ting! Die wier a wat afgedempt, omdat je wist, dat'r ma èrreg weinig piengels waere om kerremisse te vieren! Ma toch, de mensen leefde toen nog nae dat gebeuren toe in onbewust lei dat beslag op je dien ken. 't Was nie zó as noe! Noe is't bekant iedere dag kerremisse! Die kerremisse duurde toen oak g'n dag of wat, zöas noe, nêêë, nêêë, die duurde van donderdag tot in mit donderdag, 'n Êêle weeke lang, minus de zondag natuurlijk, dan stieng êêl de boel zó stil in ingepakt, 'n bitje vreemd eigelijk, op 't Aevenplein in de Krae- ne te wachten om wt te kunne losbarsten! Donderdag's dan wier de kerremisse ingeluud deu de klokke van 't staduus! Net of't 'n kerrekdienst an- gieng! Dan kreeg'k tuus 'n bolus! 't Was dan a druk in 't stadje in dan vloog je nae 't Aevenplein, wae aol die wonders, die je stik vö stik ad op zie bouwe tot leven waere gekomme. De zweef spreidde z'n èrremen steeds verder in verder uut, de kinderkarrusèl mit d'r donkerbruune, mit kraelen in glitters bezette, franjeachtige doeken, de lucht- schommel, die stieng aoltied tegenover de Beuze, het deftige poffertjeskraem tegenover Concordia, mit z'n èkkens in de glinster van de prachtige kopere ke tels in bekkens, in achter dat aolies, 't geheim van de tenten, wae binne de wonderlijkste zaeken gebeur de...! In wat dienk je van de stoamkarrusèl! 't Ru moer, de op in nêêrgaende kannapees in paerden, de serpentines rond de kopere gedraoide stangen...! In dan 's aevens...!! De lichtjes...! Het flonkeren in de kraelen in de glitters...! Boven j'n ööd den donke ren émel, rond je, de ööge iepen, wè voele, ma nie be- griepe, wat 't leven was... Dan stieng je te gaepen nae de deftige ménsen, die in 't helle licht poffertjes zae- te te eten...! 'n Onbereikbaer paradijs! Vó ons bleef dan nog over het „meeliften" op de paerekarrusèl! Dat was nie zó éénvoudig, want 'n oud baesje mit 'n rottinkje in z'n arrd, liep tegen de draoirichting in, in dan was't weg weze...! Om an 't kerremisgebeuren mee te kunnen doen kleefde ik as 't waere an ménsen, die wè 's bie ons tuus kwaeme, noemde ze uut eigenbelang „ome" in „tante", in om van 't gezeur af te wezen, viel d'r dan wè 's 'n stuuver af of 'n vriekaertje...! Tuus waerte ze d'r nie zó gek van, da 'k op de kerre misse rondzwierf. Zó most ik oak tiedens dat festijn nae 't Verêênegingsgebouw in 't Vrie! Dae draoide dan 'n bibberige zendingsfilm! Dae kó je dan zie, oe m'n an „topless" in êêmae naekende ménsen onze cultuur brochte...! 'k Kwam 'r aoltied 'n bitje be duusd vandaen...! Nêêë, 't spannendste was toch die kerremisse...! 'n Zoete zonde in die tied...! Nie te vergelieken mit de zonden van noe...! Zü m'n dae 'n „joint" op draoie....? Toch ma nie.... ARJAON guiste vaarzen 1500 - 1900; pinken 700 - 1500; graskalveren 500 - 1100; nuchtere kalveren fok- mesterij roodbont 250 - 685; zwartbont 220 - 530; Holsteiner 125 - 250; weideschapen 80 - 140; lammeren 70 - 160; vette schapen 175 - 225; vette lammeren 150 - 235. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,40 - 9,20, 2e 7,45 - 8,40; vaarzen le 7,80 - 8,95, 2e 7,15 - 7,80; koeien le 7,80 - 8,90, 2e 6,70 - 7,80, 3e 6,20 - 6,70, worstkoeien 5,30 - 6,60; vette kalveren le 6,75 - 6,90, 2e 6,60 -ƒ 6,75, 3e 6,15 - 6,60; slachtzeugen le 2,73 - 2,88, 2e 2,58 - 2,73. 3e 2,00 - 2,58. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer groter, handel rustig, en prijzen lager; guiste koeien: aanvoer groter, handel traag, en prijzen ge lijk; graskalveren: aanvoer gelijk, handel lui, en prijzen gelijk; vette kalveren: aanvoer minder, handel rustig, en prijzen hoger; nuchtere kalveren en schapen en lammeren: aanvoer hoger, handel vlot, en prij zen hoger; slachtvee: aanvoer hoger, handel traag, en prijzen gelijk; slachtzeugen: aanvoer hoger, handel vlot en prijzen hoger. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken ztjn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Inbraken (2) Ingezonden stuk n.a.v. uw artikel d.d. 2 september 1983 over 80 inbra ken. Vier a vijf maanden geleden kocht mijn zoon van een collega een radio cassetterecorder voor in de auto. Mijn echtgenote heeft dit apparaat voor hem betaald, hetgeen haar 150,- kostte. Dit is voor eenge bruikt apparaat van het bewuste ty pe bepaald geen dusdanig lage prijs, dat men ook maar in de verste verte zou kunnen vermoeden dat het van diefstal afkomstig was. De politie kwam op donderdag j.l. overigens in het geheel niet voor de radio bij mij aan de deur; zij ver moedde dat er een gestolen kleuren televisietoestel bij ons in huis was, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Mijn echtgenote heeft bij die gelegen heid de politie zelf geattendeerd op het feit, dat de autoradio bij de zelfde figuren was gekocht als waarvan wij de K.T.V. van zouden hebben betrok ken. Dit apparaat is vervolgens in beslag genomen. Ondanks het feit dat ik van het ge heel absoluut niet op de hoogte ben geweest en ondanks het feit dat mijn vrouw de radio geheel te goeder trouw heeft aangeschaft (hetgeen moge blijken uit het feit dat zij op ei gen initiatief melding heeft gemaakt van het bezit door onze zoon ervan), stonden in de krant van 2 september mijn initialen in de reeks van helers vermeld. Ik vraag mij af: is Nederland nu een demokratie of een politiestaat? R. K. WOOLDRIDGE Oosterland Inbraken (3) Ingezonden stuk n.a.v. uw artikel d.d. 2 september 1983 over 80 inbra ken. Begin juni 1983 ruilde ik een in mijn bezit zijnde oude auto (waarde 500,-) voor een gebruikte klein- beeld kleurentelevisie met een mij onbekende jongeman. Gezien de waarde van de auto achtte ik de tele visie zeer goed betaald, ik was der halve ter goeder trouw en heb geen moment vermoed, dat de T.V. gesto len zou kunnen zijn. Dit bleek mij pas, toen de politie onlangs bij mij naar de televisie kwam informeren. Ondanks het bovenstaande staan mijn initialen vermeld in de krant van 2 september j.l. als heler, en dat terwijl de hele zaak nog niet eens ter beoordeling is voorgelegd aan de rechter. Bij die beoordeling zal ik on- Advertentie PERZISCHE TAPIJTEN Meer dan 1000 stuks tegen prij zen ver beneden inkoopsprijs, leder tapijt met certificaat van echtheid. Maak dat ritje! Het ioont de moeite! Geopend: alleen vrijdag en zaterdag van 10.00-17.00 uur. VOORSTRAAT 1 - OUDE TONGE TELEFOON 01074-2254 getwijfeld vrijgesproken worden, maar het kwaad is dan reeds ge schied: niet alleen ik, maar ook mijn vrouw en mijn schoolgaande zoontje worden door deze zaak met de nek aangekeken. M. J. v. d. WERF Oosterland Kom vrijdag naar de Grote Kerk! Inwoners van Zierikzee. Tijdens en na de schoonmaak in de Grote kerk hebt u heel leuk gerea geerd op dit gebeuren. Vaak hebben wij de opmerking gehoord: Wat jam mer dat deze kerk niet meer in ge bruik is, ik ben er in getrouwd, of mijn kinderen zijn er gedoopt, of ik heb er belijdenis gedaan. Maar u hebt (wellicht maar één keer) de gele genheid om nog eens een dienst mee te maken, een zangdienst wel te ver staan, georganiseerd door het bestuur van de .korengemeenschap, als dank aan de koorleden, schoon- ma(a)kers(sters). Op vrijdagavond 9 september om half acht wordt u die gelegenheid ge geven, en u bent van harte welkom. Zou u ook eens aan uw wat oudere buren of familieleden willen denken en voor hun vervoer willen zorgen, zodat zij nog eens één keer in hun ge liefde Grote kerk kunnen komen? Graag tot ziens op vrijdagavond a.s. H. M. Pannekoek-v. d. Weele voorz. korengemeenschap Schouwen-Duiveland Beursbericht Markt Goes van dinsdag 6 september 1983 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon," franko leveringsplaats en per 100 kg. Tarwe, basis 16 51,75 - 52,25; brouw- gerst, basis 16 60,50 -ƒ 61,50; voergerst, basis 16 47,50 - 49,00; haver 46,00 - 47,50; erw ten, kleine groene 81,00 - 87,00.; ca- pucijners 105,50 - 118,00; schok kers 95,00 - 100,00; bruine bonen, droog, vrij van grond en halve 180,00 - 185,00; blauwmaanzaad 385,00 - 430,00; karwij, boeren schoon 237,50 - 262,50; karwij, pri ma doorsneekwaliteit 277,50. Ex- -F u .TT Ned. Herv. Kerk SIRJANSLAND. Donderdagavond 8 september, vanavond, hoopt om 19.30 uur in een extra kerkdienst voor te gaan ds. H. J. Boer, Her vormd predikant te Gameren. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stellendam: M. A. van den Berg, Aalburg; te Vrouwenparo chie: mevr. M. A. Oosterveld-van Aken, kand., Engwierum; te Mel- kwerum en Warns (toez.): G. de Lang, kand., Oegstgeest. Bedankt voor Maasdijk: J. M. D. van den Berg, Werkendam. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Dwingeloo: H. Koetsveld, Sliedrecht, die bedankte voor Nieuw-Amsterdam; naar Beetsterzwaag: drs. J. van Opstal, Opperdoes (N.H.); maar Vuren (als predikant in tijdelijke dienst): J. F. ter Hart, emeritus predikant te Val- kenswaard. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zaamslag: drs. R. A. Houtman, kand., Kampen; te Groningen-Oost: J. de Gelder, Damwoude-Driesum; te Velp: drs. R. A. Houtman, kand., Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Utrecht: P. Honkoop, Kampen; te Moerkapelle: A. B. van der Heiden, Enkhuizen. klusief b.t.w. Uien Plant- en zaaiuien, direkte levering 37 - 40 cent per kg. Exklusief b.t.w. Ongerepeld, op auto geleverd, 40 tot 70 cent per kg. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, op auto geleverd 32 - 38 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Alles per 1000 kg: Weidehooi, le snede, 265,300,—; weidehooi, 2e snede, 220,250,—; dijkhooi 220,— - 250,—; lucernehooi 325,- - 350,—; Veldbeemd 175,— 200,—; Roodzwenk 115,— -ƒ 125,—; Engels raaigras 100,— - 125,—; Italiaans raaigras 120, 125,—; tarwestro 55,— - 60,—; gerstestro 115,— - 135,—; erw tenstro 140,- 160,—; schok kerstro 110,120,—. Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 8-9. Totaalaanvoer: 8169 stuks. Runderen 2372, graskal veren 332, vette kalveren 55, nuchte re kalveren 2264, schapen 2198, gei ten 79, slachtvarkens 86, slachtrun- deren 1358. Prijzen per stuk: Melk- en kalf koeien 2100 - 3150; guiste koeien 1300 - 1900; kalfvaarzen roodbont 1750 - 3000, zwartbont 1700 - 2700; klamvaarzen 1500 - 1900; ZIERIKZEE Kennismakingsbijeenkomst voor nieuwe ingezetenen De gemeente Zierikzee nodigt nieu we ingezetenen uit voor een ken nismakingsbijeenkomst, die woens dagavond 5 oktober in het stadhuis wordt gehouden. Burgemeester Th. H. de Meester spreekt in de trouwzaal een wel komstwoord, waarna het voorstellen van het gemeentebestuur volgt. Er wordt algemene informatie over de stad gegeven en de bezoekers worden in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Met het vertonen van de vilm „Zierikzee- stad als een kasteel", een rondleiding door het stadhuis en een drankje wordt de bijeenkomst geëin digd. Aanvang: 19.30 uur. Leerlingen Beatrixschool kampeerden in België De geslaagde kampweek van de af deling Praktische Vorming van de Beatrixschool begon 's maandags, toen alle leerlingen bepakt en gezakt bij hun school aan de Raamstraat klaarstonden. Per auto vertrokken ze naar Lichtaart in Noord-België. Onderweg werd in Hoogerheide het zwembad bezocht, waarna een bezoek aan Antwerpen werd bracht. Op de eerste avond werd het kamp huis ingericht en de omgeving ver kend. Dinsdags trokken de scholie ren er voor een puzzeltocht per fiets op uit (de fietsen waren door fa. Van der Wekken gebracht) en werden al lerlei opdrachten gedaan. Ook werd weer een bezoek aan een zwembad gebracht, want het bleef maar mooi weer. Op woensdag gingen de leerlingen naar Turnhout en donderdags werd Bobbejaanlang bezocht. De avonden werden onder andere gevuld met bingo, avondspelen en een dropping. Veel te snel was het vrijdag en moest het kampgebouw schoonge maakt en opgeruimd worden. Om half een kwamen de kampeerders weer in Zierikzee aan, waar ze door hun ouders werden opgewacht. Vernieling bouwplaats De bouwplaats aan de Hoge Mo lenstraat was het terrein van balda dige jeugdigen: een transformator- kast werd van de steiger gegooid (en was onherstelbaar defekt) en enkele profielen werden omvergeworpen. Poging tot diefstal Toen de heer V. naar zijn in de Bed- deweeg geparkeerde auto ging, in de nacht van woensdag op donderdag, zag hij enkele personen bezig bij zijn auto met de bedoeling benzine te ste- Vrijdag 9 september Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Alfabet 16.05 uur Het geheimzinnige kistje 16.50 uur Rood en zwart 17.00 uur Sherlock Schmidt en Co 18.55 uur De avonturen van muis op mars 19.00 uur Clips 19.25 uur Wie heeft de toekomst? 20.00 uur Journaal 20.26 uur Hard tegen hard. Yosser raakt steeds dieper in de put. Zijn vrouw kan zijn geestesgesteldheid niet meer aan en vertrekt. 21.35 uur Achter het nieuws(?) 22.20 uur De hemel ligt aan de hori zon. Ongewenst geboren worden kan bij het kind een levenslange stempel drukken op de geest van dit indivi du. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Circus Custo 19.20 uur De Hulk. Dit groene sterke monster zal weer een spannend avon tuur beleven. 20.05 Triple Cross. Hoofdfiguur is Eddy, een handige jongen die voor de oorlog als brandkastkraker aan de kost kwam en die in de oorlog van zijn handigheid gebruik maakte zo wel bij vriend als vijand 22.30 uur Journaal 22.45 uur Vredesconcert 23.25 uur Dorp aan de rivier. De film is gesitueerd in Lith aan de Maas en toont vaak het harde en dramatische leven van mensen op het arme Bra bantse boerenland in vroegere tij den. Vrijdag 9 september, 23.35 uur, Nederland 2. Dorp aan de rivier. Een sce ne uit de Nederlandse film met Max Croiset links en Hans Kaart rechts. len. De onverlaten namen de kuier latten, met achterlating van drie jer rycans. V. bracht de (lege) benzine- blikken naar het politibureau in Zie rikzee uit zijn auto verdween géén brandstof. ge. Aanhouding in Ede Dinsdag bereikte de Zierikzeese politie het bericht, dat de in Ede woonachtige H., aldaar was aange houden in verband met een inbraak. Bij het verhoor bekende H. tevens di verse diefstallen in juni-juli gepleegd op Schouwen-Duiveland. Hier ont vreemde hij voornamelijk radio's, si garetten en frisdranken. H. is overi gens een goede bekende van de regio nale politie. RENESSE Telefooncel vernield De telefooncel op de Rampweg in Renesse werd woensdag (deels) ver nield. Nog onbekenden sloegen de achterruit in en bewerkte de kies- schijf dusdanig dat de telefoon bui ten gebruik moest worden gesteld. Het geld in de automaat werd niet buitgemaakt. KERKWERVE Oud papier 10 september is het tweede zater dag van de oneven maand. Dat bete kent dat de sportvereniging W.I.K. naast het sporten weer aktief zal zijn in het ophalen van oud papier. Vanaf negen uur zullen vrijwilligers langs komen in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. U wilt het mee te geven papier wel gebundeld klaar zetten?! V.V. W.I.K. vergadert Vrijdagavond wordt in de kantine op sportpark „De Vospit" de leden vergadering van de voetbalvereni ging W.I.K. gehouden. Elf punten zijn op de agende geplaatst. Het bestuur hoopt op een goede opkomst. OOSTERLAND Opbrengst Mbuma-zending De opbrengst van de maandkollek- te voor de Mbuma-zending is vast gesteld op een bedrag van 351,90. Milde gevers worden hartelijk dank gezegd. De ijverige kollektantjes wa ren Jolande Verhoek, Carola de Jon ge, Arianne Morks, Irma Pieper, El- na Steenpoorte, Trijnie Verhoek en Joanke IJzelenberg. BRUINISSE Kop-staart-botsing Woensdag deed zich voor de Brui- nisser brug een kop-staart-botsing voor, waarbij drie auto's (en bestuur ders) betrokken waren. J. H. I. S. B. uit Zierikzee was de eerste die stil stond voor het rode licht. Achter hem stelde L. K. uit Oosterland zich op, maar E. H. M. v. Z. uit Nieuwerkerk remde te laat, waardoor hij achterop de wagen van v. Z. reed, die op zijn beurt de wagen van B. ramde. Geluk kig viel er alleen materiële schade te betreuren. GUETEMALA-STAD - De nieuwe Guatemalaanse president, generaal Mejia Victores, heeft woensdag ge vraagd om hervatting van de Ameri kaanse hulp, ook militaire, aan zijn land. Abida, 6-9 300 zuid west Jamaica naar Cardon Acmaea, 6-9 te Singapore Acteon, 6-9 ten Anker Duitse bocht (voor orders) Aldabi, 6-9 90 west Monrovia naar la Pallice Nedlloyd Adelaide, 6-9 540 zuid oost Colombo naar Singapore Nedlloyd Delft. 6-9 130 oost zuid oost Aden naar Jeddah Nedlloyd Houtman, 6-9 30 oost Kp. Guardafui naar Port Kelang Ononba, 6-9 van Puerto Miranda naar Hamburg 12. Eric is niet de enige, die het gevaar beseft, waarin ze zich bevinden ingeval Attilla ze hier op de vlakte zou aantreffen. Ook Heer Gon- dalf houdt voortdurend de omgeving in het oog en het is met een gevoel van opluchting, als ze na een paar dagen de eerste uitlopers van het gebergte voor zich zien. Hier hebben ze tenminste een kleine kans zich te verdedigen tussen de boomgroepen en de heuvels. Regelrecht leidt de Noorman de kolonne rui ters naar de ingang van het dal, dat de door gang door het gebergte vormt. Ze naderen de kloof, als ineens een schelle kreet weerklinkt en aan alle zijden duiken krijgers op de hoog ten op „Uw krijgers zullen er aan moeten wennen, dat dit onze bondgenoten zijn, zegt Eric tot Gondalf, als een grote groep nomaden langs de steile hellingen omlaag komt. Hoofdschud dend slaat Eric hen gade. Bijna allen zijn ge wond, de pijlenkokers der meesten zijn leeg en als een troep hongerige wolven, mager, ver vuild, omringen de troep. Maar als ware het zijn eigen brpeder, zo be groet Eric de kleine Teresh, de aanvoerder van deze dappere bende. „Dat laatste tien, twaalf uur is er bijna niet gevochten", meldt de no- madenhoofdman, nadat Gondalf aan hem voorgesteld is. „Wij vrezen, dat Attila een vreselijke, grote aanval voorbereid maar de aanblik van u en uw dapperen. Oh Kahn, heeft mijn krijgers de moed weer teruggegeven Geef ons iets te eten, Oh machtige laat hij er abrupt op volgen. „Wat wij hebben is voor 'u. brave vriend", zegt Eric, „maar had gij niet de paarden, die op Attilla buitgemaakt werden, kunnen doden voor voedsel?" Met afgrijzen kijkt Teresh hem aan, dan schudt hij langzaam het hoofd. „Bij het volk der Hiung-Nu is het paard een broeder, Oh Khan. Doodt men zijn broeder?" Gondalf staart de spreker verbrouweerd aan, maar deze heeft het hoofd al afgewend. Het lijkt, of hij luistert „Vlug, verbert U allen stoot hij dan uit. „Er nadert een troep ruiters uit de rich ting van de vlakte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6