Waterschap Schouwen-Duiveland wil pijpleiding voor zoet water W 4 LHNO-afdelingen Pr. Julianaschool en Chr. Scholengemeenschap te Zierikzee met opheffing bedreigd Zonnebloemaktie voor nationale ziekendag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verkeersdrempels Kerkwerve Mosselpercelen beschadigd Onderzoek geloofsbrieven WA> 1Kb P 81 tr Slotkoncert met lampionoptocht in Zonnemaire ^ÉpSStxÉlüii/Ó5^s RIKZEESCHE NIEUWSBODE Kampeerplaatsenplan Een onderzoek van het buro Stad en Land schap moet resulteren in aanbevelingen aan de gemeenten inzake het opstellen van een kampeerplaatsenplan. (Pag. 2). Landbouwmuseum Het Landbouwmuseum in Dreischor krijgt nog regelmatig bezoek van groepen, on danks het feit dat het museum officieel gesloten is. (Pag. 2). Gekombineerd leerlingenvervoer De gemeenten van Schouwen-Duiveland gaan gezamenlijk een onderzoek verrichten naar de mogelijkheden van kombinatie van het leerlingenvervoer. (Pag. 4). Mede-koploper Door een 3-1 zege op Skol Boys is Toren Boys In de eerste klas van de Schouwen- Duivelandse zaalvoetbalkompetitie mee aan de leiding gekomen. (Pag. 5). DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23384 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geen verbetering in het onderwijs is mogelijk zolang de leiding in handen blijft van academi ci, die de wereld door hun boeken heen kennen. Gustave Le Bon Door bezuinigingsplannen staatssekretaressen van onderwijs KERKWERVE - Het rijdend verkeer zal het van nu af wat rustiger aan moe ten doen in de Rengerskerkestraat. Deze week zijn er twee verkeersdrempels aangebracht die er voor moeten zorgen dat de kinderen (met name dié kinde ren, die uit de peuterspeelzaal aan het Wervepad en de kleuterschool komen) veilig kunnen oversteken. In het begin van dit jaar werd een overstekend kind aangereden waarna na het gemeentebestuur schriftelijke reakties kreeg. Nu is het dan zover dat het stukje Rengerskerkestraat (tussen de bejaarden woningen) wat veiliger is. Ook zijn een tweetal bloembakken in de straat ge maakt die, wanneer ze straks beplant zullen zijn, de buurt een fraai aanzicht zullen geven. ZIERIKZEE - Als de plannen van de staatssekretaris- sen Ginjaar-Maas en Van Leijenhorst van het ministerie van onderwijs doorgang vinden dan worden de LHNO- afdelingen van de Prinses Julianaschool en de Chr. Scho lengemeenschap te Zierikzee met opheffing bedreigd. Staatssekretaris Ginjaar-Maas wil volgend jaar op het voortgezet onderwijs vijf miljoen, oplopend tot 58 mil joen in 1988, bezuinigen. Dat hebben de besturenorgani saties meegedeeld. LHNO-scholen, die onder de norm van zestig leerlingen per leerjaar zit ten, zouden moeten worden opgehe ven. Een medewerkster van de afde ling onderwijs van de provincie Zee land bevestigde dat zowel de LHNO- afdeling van de Prinses Juliana school als van de Chr. Scholenge meenschap volgens de laatste telda tum (1 september 1982) onder die norm zitten. Volgens die laatste teldatum be schikt de Prinses Julianaschool in het eerste leerjaar over 51 leerlingen, in het tweede leerjaar over 52 leerlin gen, in het derde leerjaar over 52 leerlingen en in het vierde leerjaar over 53 leerlingen. Bij de Chr. Scho lengemeenschap liggen de aantallen als volgt: 42 leerlingen in het tweede leerjaar, 45 leerlingen in het derde leerjaar en 29 leerlingen in het vierde Indien Grevelingen zout blijft ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van het water schap Schouwen-Duiveland blijft van mening dat de voorziening met zoet water van goede kwaliteit in het waterschap meer gewaarborgd zal zijn wanneer die aan voer plaats vindt vanuit een zoete Grevelingen dan wan neer die aanvoer zou komen vanuit het zoete Zoommeer. Vooral ook vanwege het meer konstante chloridegehalte van het aangevoerde water, juist in droge periodes. We blijven ons ook afvragen of het landelijk gezien wel een juist beleid zou zijn om van de mogelijkheid die een zoete Grevelingen biedt aan de totale zoet water huishouding in ons land geen gebruik te maken door ze zout te houden", aldus dijkgraaf M. J. Steur tijdens de vergadering van het waterschap, dinsdagmiddag. „Mocht men evenwel toch beslui ten de Grevelingen zout te houden dan verwachten wij van de overheid Grootse plannen Oosterschelde- monding ZIERIKZEE - De provincie Zee land verwacht dat op lange ter mijn het Oosterscheldemondings- gebied tot een van de grootste toe ristische trekpleisters van Neder land kan uitgroeien. Dat bleek woensdag in Middel burg, waar het door de Grontmij opgestelde provinciale be leidsplan recreatie en toerisme Zeeland werd gepresenteerd. De Grontmij heeft voor de uit breiding van de toeristische sek- tor vier speerpuntgebieden aange wezen. Deze gebiedenzijn Wester- schouwen De Brouwersdam, het damvak Geul (werkeiland Neeltje Jans) bij de Oosterscheldemon- ding, de stad Vlissingen en Cad- zand in Zeeuws-Vlaanderen. Bij haar berekeningen is de maat schappij uitgegaan van een jaar lijkse groei van 2,5 procent voor de toeristische sektor in Zeeland die 1250 nieuwe arbeidsplaatsen kan opleveren. Volgens de Zeeuwse recreatie gedeputeerde J. Ventevogel zijn de plannen van de Grontmij haal baar als de partikuliere en over heidsinvesteringen in die aange wezen speerpuntgebieden op fifty-fifty-basis plaatsvinden. Elders in dit nummer een uitge breid verslag van de Grontmij- studie en de plannen voor Wester- schouwen Brouwersdam Scha-' rendijke en het Damvak Geul. dat zoet water van voldoende kwali teit en kwantiteit aan de grens van ons waterschap beschikbaar komt door middel van bijvoorbeeld een pijpleiding. Daarbij gaan we ervan uit dat de extra kosten, die dat met zich meebrengt voor rekening van de overheid komen". Het dagelijks bestuur vindt dat ook de ombouw van de hevelsluis, die bij de keuze voor een zoet Greve lingen noodzakelijk is, door het Rijk dient te worden bekostigd. De heer L. Bécu hoopte dat die pijpleiding dan niet bij Bruinisse zou ophouden, maar dat er ook gelijk een distributienet over heel Schouwen- Duiveland kwam. De dijkgraaf merkte op dat het distributienet er toch moet komen, ook al wordt de Grevelingen zoet. Studiekommissie Een tweede zaak, die de aandacht vraagt van het waterschap Schouwen-Duiveland is de zoge naamde studie traditionele taken van de Zeeuwse waterschappen. Na een gesprek hierover tussen provin cie en waterschappen is besloten een studiekommissie aan te stellen, die op woensdag 14 september zal verga deren. Van de zijde van de Zeeuwse waterschappen zijn alle dijkgraven en de sekretaris van de Zeeuwse Wa- terschapsbond lid. Uitgangspunt is dat de Zeeuwse waterschappen op dit moment in staat zijn de traditionele taken uit te oefenen naar de eisen, die daaraan worden gesteld. In een notitie van de provincie wordt voorgesteld te on derzoeken wat de invloed zal zijn van de toekomstige wetgeving en andere zaken op de uitoefening van de tradi tionele taken van de Zeeuwse water schappen. Met name worden ge noemd. a) het gereed komen van de storm vloedkering en het beheer daarover en de aanleg van de Oester- en Phi- lipsdam in de Oosterschelde; b) de nieuwe waterschaps wetge ving, namelijk de wel op de water huishouding en de algemene water schapswet; c) de eventuele overkomst van Goeree-Overflakkee naar Zeeland; d) de zoetwatervoorziening en e) de voorgenomen' sanering van het wegenbeheer. Omdat er bij al deze zaken afge wacht moet worden hoe een en ander ten slotte zal worden geregeld, wordt voorgesteld om eerst per waterschap te inventariseren hoe het op dit mo ment toegaat bij het uitoefenen van de taken, ook in financieel opzicht. Verbetering wegen De vergadering ging akkoord met uit te voeren verbeteringen aan de Dillingsweg te Sirjansland en de Schelpweg te Ellemeet. Voor beide wegen worden de kapitaalslasten over twintig jaar afgeschreven. Voor het jaar 1984 bedragen de netto- kapitaalslasten van de Dillingsweg 13.532,- en voor de Schelpweg f 10.679,-. Voor de Dillingsweg wordt een subsidie van 20.135,- per jaar gegeven en voor de Schelpweg een subsidie van 15.900,-. De dijkgraaf vertelde de vergade ring dat zij met dit besluit wel een ri sico nam. Zolang de wegen onder be heer van het waterschap blijven is er niets aan de hand, maar zodra de we gen door het Rijk worden overgeno men wordt het verkrijgen van subsi die onzeker. „De kosten zullen dan geheel door het waterschap moeten worden gedragen", zei Steur. De ver gadering was bereid dat risico te ne men, vooral omdat zij met het dage lijks bestuur van mening was dat de wegen echt verbeterd moeten wor den. „Als de verbeteringen niet wor den toegepast, dan heeft dat konse- kwenties voor het jaarlijks onder houd", aldus dijkgraaf Steur. „Als wegbeheerder moet je zorgen dat de wegen in goede staat verkeren". De rekening van het dienstjaar 1981 van de technologische dienst Zeeuwse waterschappen werd goed gekeurd, net als de begroting 1984 van de technologische dienst. De ver gadering besloot tot een vestiging van een zakelijk recht ten behoeve van de huisaansluitingen aan de Lan- geweg op de transportleiding voor rir ooiwater met de gemeente Bruinisse. WESTERSCHOUWEN - Dinsdag werden drie mannen aangehouden en bekeurd wegens het schade toebre- gen aan mosselpercelen aan de Schelphoek. De drie waren aan het pieren steken en zagers zoeken. De drie mannen zijn: A. T. J. T. en J. P. uit Schiedam en P. J. M. uit Ouden bosch. leerjaar. Het eerste leerjaar is ge kombineerd met de MAVO-afdeling. Geen zorgen De heer H. van Dam, direkteur van de Prinses Julianaschool, maakt zich voorlopig geen zorgen over de be kend geworden plannen van de staatssekretaris. „Geen enkel offi cieel bericht heeft ons hierover be reikt. Wij weten nergens van. De mi nister heeft gewoon een proef ballonnetje opgelaten om een diskus- sie op gang te krijgen, maar ik ben er niet zo ongerust over", aldus de heer Van Dam. „Ik heb begrepen dat de laatste woorden over deze kwestie nog niet zijn gesproken, zeker niet van de zijde van de bonden. Daar komt bij dat Zeeland tot de platte landsgebieden behoort en ik denk dat er voor die gebieden wel onthef fingen zullen worden verleend. Ook de Prinses Julianaschool maakt daar kans op. Zo niet, dan moeten de leer lingen van de LHNO-af deling naar Goes, dus ik denk dat ze voor dit ge bied wel bepaalde voorzieningen zui len treffen", is hij van mening. Vol gens hem zijn er uit de plannen nog geen direkte konsekwenties te trek ken, ook niet voor de Prinses Julia naschool. ..Bloedserieuze zaak f>l De difektetil4 van de Chr. Scholen gemeenschap, de heer A. van Drie, is heel wat minder optimistisch. „Dit is een bloedserieuze zaak. Ik maak me hier wel degelijk zorgen over, ondanks dat ook wij nog geen officieel bericht hebben ontvangen. Op Schouwen-Duiveland hebben we een vrij klein voedingsgebied. Over tien jaar hebben beide scholen (Prin ses Julianaschool en de Chr. Scholen gemeenschap) een mondjesmaat aan leerlingen. Het is dus pompen of ver zuipen; fuseren of opheffen", vertelt de heer Van Drie. Het bestuur van de Chr. Scholenge meenschap zal zich waarschijnlijk over de plannen gaan beraden. De school is aangesloten bij de Besturen- raad in Voorburg en de heer Van Drie neemt aan dat deze Raad over de kwestie zal gaan praten. Aktie ondernemen De medewerkster van de afdeling onderwijs van de provincie Zeeland vertelde dat de Zeeuwse Provinciale Onderwijs Raad aan Gedeputeerde Staten zal voorstellen om tegen de plannen aktie te gaan ondernemen. „Wij vindep dat er overal (in Zee land) onderwijsmogelijkheden moe- ZIERIKZEE - De Zonnebloem, de Katholieke Nationale Vereniging tot bevordering van het welzijn der zie ken van alle gezindten, houdt zondag ten blijven. Als de plannen door gaan, dan is er geen evenwichtige spreiding van het onderwijs meer. In Zeeland kan je niet de landelijke nor men hanteren,-zijn wij van mening", aldus de woordvoerster. ZIERIKZEE - In een openbare raadsvergadering heeft de gemeente raad van Zierikzee dinsdagmiddag besloten tot de toelating van me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal als raadslid voor het CDA. Deze be noeming is noodzakelijk geworden door het overlijden van de heer L. S. P. van Velthoven. Een commissie van onderzoek, bestaande uit de fraktievoorzitters D. van der Wekken (PvdA), K. de Jonge (RU) en J. J. Geleijnse (VVD) zag, na een onderzoek van de geloofs brieven van mevrouw Bij de Vaate, in aanwezigheid van gemeentesekre- taris A. G. Izeboud, geen enkel belet sel voor de beëdiging van mevrouw Bij de Vaate als CD A-raadslid. Loco-burgemeester L. J. van Gastel, die bij afwezigheid van bur gemeester Th. H. de Meester de raadsvergadering voorzat, sloot daarop de vergadering met de mede deling dat de beëdiging van het nieu we raadslid zal plaatsvinden tijdens de eerstvolgende raadsvergadering, op maandag 19 september aanstaan de. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Op 1 augustus begon het waterschap Schouwen-Duiveland met het aanleggen van de persleiding voor de afvoer van het effluent van de rioolzuiverings installatie Zierikzee naar Kerkwerve. Momenteel is het waterschap langs'de Prov. weg bezig. Eind november wordt de pomp geleverd en de persleiding kan in december in bedrijf zijn. 11 september een landelijke aktie voor de nationale ziekendag. Deze aktie vindt ook op Schouwen- Duiveland plaats. Vanwege het jubi leum, de nationale ziekendag wordt dit jaar voor de tiende maal gehou den, krijgen de zieken een extra at tentie. De vrijwilligers, die zich hier voor inzetten bezoeken zondag de zie ken in de Corneliastichting, in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis en de ziekenafdelingen in de bejaarden centra. Ook worden zoveel mogelijk de bedlegerige mensen thuis bezocht. ZONNEMAIRE - Zaterdagavond sluit de harmonievereniging Nut en Uitspanning het zomerseizoen af met het traditionele slotkoncert. Onder leiding van dirigent E. A. de Looff zal vanaf half acht af een licht popu lair koncert worden afgewerkt. De mobiele tent zal hiertoe weer worden opgesteld op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Vanaf half negen komt ook de oranjevereniging in aktie. Zij delen dan aan de aanwezige kinderen gra tis lampionnen uit. Harmonie en drumband gaan daarna de stoet voor af voor een rondgang door het dorp, waarmee het zomerseizoen wordt af gesloten. Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk regen Eerst regen, in de loop van de dag gevolgd door opklaringen, afgewis seld door enkele buien. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden, middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 12 sept. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Veel bewoling Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht; west 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 9 sept. Zon op 7.03, onder 20.11 Maan op 9.52, onder 21.33 Eerste Kwartier: 14 sept. (4.24) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 9 sept. 5.58 17.27 11.15 23.41 Doodtij: 9 september HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de nacht van donder dag op vrijdag trekt een zone met veel bewolking en regen van west naar oost over ons land. In de loop van vrijdagmiddag klaart het echter van het westen uit weer op, maar er komen dan ook weer buien tot on- wikkeling. De regenzone behoort bij een oce aandepressie, die van het zee-gebied in de omgeving van IJsland naar Schotland trekt. Deze depressie blijft ook na vrij dag het weer in ons land gedurende een paar dagen in minder gunstige zin beheersen, en het weerbeeld kan een nogal wisselvallig karakter ver lenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1