Zeemeeuwen per meter Nederlandse graanproduktie berichten stukken Lardinois acht behoudt pachtgrond noodzakelijk Mosselvissers willen over zee Televisie-rechtbank met echte zaken in nieuw AVRO-seizoen Promotie van vis en visprodukten tijdens Zeeland Lekkerland" ERIC DE NOORMAN vijf procent lager De Z.L.M. en zoet water DEN HAAG - De Nederlandse graanproduktie blijft dit jaar vijf pr - ZIERIKZEE - De natuur is flexibel: Flora en fauna weten zich over het algemeen goed aati te passen aan hun omgeving. Het is echter zeer de vraag of de zeemeeuwen, gefotografeerd op het stratid van Westenschouwen, in dat geval ook be zig zijn met zo'n aanpassing. Het is evenwel een leuke toevalligheid dat de meeuwen onderling een exacte afstand be waren, net als de pijlers van de hulpbrug naar het werkeiland Neeltje Jans. WOUDENBERG - Het behoud van een aanzienlijk deel pachtgrond is nood zakelijk, maar wil dit ook lukken dan zullen de verpachters een beter jaar lijks rendement moeten kunnen behalen. Volgens ir. P. J. Lardinois, voorzit ter van de Hoofddirektie van Rabobank Nederland, wordt het tijd een studie kommissie aan het werk te zetten met de opdracht bouwstenen aan te dragen om dusdanige wijzigingen in ons grond- en pachtsysteem aan te brengen dal de verpachter sterker wordt gestimuleerd om te blijven verpachten en minder sterk om te verkopen. Lardinois sprak in Woudenberg tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van het Schoutenhuis, een rentmeesterkantoor dat onder andere partikuliere gronden beheert voor de eigenaren. Volgens Lardinois hoeft niet alle grond eigendom te zijn van boer of tuinder. Van pachten kan een a,antal positieve effekten uitgaan voor de moderne landbouw. Belangrijkste is dat de vermogensvereisten voor een grote groep grondgebruikers binnen aanvaardbare grenzen blijven. „Dit is vooral een groot goed in een perio de als de huidige, waarin modernise ring en uitrusting van een landbouw bedrijf alleen al een groot vermo- gensbeslag vereisen", aldusa Lardi nois. Als er voor de Nederlandse land bouw geen of onvoldoende pacht grond meer beschikbaar zou worden gesteld, zou dit aanzienlijke gevol gen hebben voor samenstelling, kwa liteit en slagvaardigheid van het bestand van agrarische ondernemers in ons land, zo meende de voormalige Europees landbouwkommissaris. De risiko's voor de financiering zouden volgens hem aanzienlijk toenemen en vele beginnende boeren of tuin ders zouden ondanks goede vakken nis gedwongen worden af te haken. 40% verpacht Van de twee miljoen hektare kul- tuurgrond in ons land is ongeveer 40 procent verpacht. Een vijfde van de verpachte grond is in handen van de overheid, de rest in die van partiku- lieren. Het areaal pachtgrond is de laatste jaren sterk teruggelopen. Het verpachtersvermogen nam sterk toe, omdat het prijspeil van landbouw gronden in de afgelopen dertig jaar HILVERSUM - De AVRO brengt in het nieuwe televisieseizoen onder de ti tel „Het komt voor..." een serie rechtzittingen op de televisie, waarbij een kantonrechter in de studio echte zaken behandelt, kompleet met getuigen, ad- vokaten en andere betrokkenen. In elke uitzending komen twee algemeen herkenbare zaken aan bod, „waarin iedere Nederlander verzeild zou kunnen raken", aldus de AVRO dinsdag bij de presentatie van het seizoen 1983/1984. De vonnissen die de kantonrechter voor de televisie zal doen, hebben evenveel rechtsgeldigheid als in de rechtszaal. De voorbereidingen voor het nieuwe programma zijn nog niet afgerond, maar de AVRO verwacht genoeg mensen te vinden die hun zaak voor de televisie willen bren gen. Paradepaardje Het paradepaardje van het nieuwe AVRO-seizoen moet de tiendelige se rie Willem van Oranje worden. Van deze co-produktie met BRT en Vero nica zal de AVRO vanaf 12 januari zes delen uitzenden. Veronica neemt de overige vier delen voor haar reke ning. Onder regie van Walter van der Kamp hebben 61 akteurs en aktrices en 1.400 figuranten uit Nederland en België aan de opnames voor de serie meegewerkt. Jeroen Krabbe speelt de Vader des Vaderlands. Andere be langrijke rollen worden vertolkt door Ramses Shaffy (graaf Egmond), Liz Snoyink (gravin Anna van Bu- Abida, 5-9 van Santotomas naar Car- don Acila, 5-9 T.A. Port Sudan Acteon, 5-9 15 noord west Helgoland naar Duitse bocht Nedlloyd Amersfoort, 6-9 te Caldera Nedlloyd Dejima, 5-9 van Tokio naar Hongkong Nedlloyd Tasman, 5-9 te Antwerpen Onoba, 23-9 te Hamburg verw. Zafra, 5-9 van Teesport naar Auck- field De gemiddelde produktie van tar we wordt geraamd op 7.100 kilogram per hectare, vier procent lager dan vorig jaar. de produktie is wel acht procent hoger dan het vijfjarig ge middelde. De opbrengst van de win tertarwe wordt geraamd op 7.200 kg (min vijf procent) en van zomertarwe op 5.300 kg (min 15). Het CBS raamt de totale produktie van tarwe op 1,045 miljoen ton (plus 8), waarvan 1,012 miljoen ton wintertarwe (plus 18) en 34.000 ton zomertarwe (min 70). De gerstproduktie ligt met 179.000 ton 27 procent lager dan vorig jaar. De produktie per hectare van 4.800 kilogram ligt 16 procent beneden 1982 en drie procent lager dan het meerjarig gemiddelde. Er is dit jaar meer wintergerst en minder zomert- gerst. Per hectare liggen beiden ach ter bij vorig jaar. Rogge ligt met 26.000 ton één pro cent achter bij vorig jaar. Per hectare is de achterstand twaalf procent. De geraamde haverproduktie van 61.000 ton is 55 procent lager. Per hec tare is er ten opzichte van vorig jaar een daling van negentien procent en ten opzichte van het meerjarig ge middelde vijftien procent. Erwten De erwtenproduktie ligt met 4.200 kilogram per hectare dertien procent lager dan vorig jaar, maar wel gelijk aan het vijfjarig gemiddelde. Omdat er meer hectares met erwten beteeld zijn, stijgt de totale produktie met 26 procent tot 27.000 ton. Van de andere peulvruchten (schokkers, kapucij ners en grauwe erwten) blijft de pro duktie per hectare en in het totaal ver achter bij vorig jaar. Bij de handelsgewassen komt de produktie van koolzaad vermoede lijk op 37.000 ton, tien procent meer dan vorig jaar. De produktie per hec tare daalde met tien procent tot 2.800 kilogram. met ongeveer een faktor vijf verme nigvuldigde tot 28 miljard gulden. Jaarlijks wordt aan pacht ongeveer een half miljard gulden opgebracht. Zouden de boeren de grond in eigen dom hebben, dan zouden zij ongeveer 2,5 miljard jaarlijks aan rente moe ten opbrengen. Dilemma Lardinois signaleerde dat de massa van de pachters enerzijds de prijs niet kan betalen, terwijl anderzijds het rendement voor de verpachter onvoldoende is, omdat de grond ei genlijk pas bij verkoop een goede prijs opbrengt. (Dan immers kan de vermogenstoename in klinkende munt worden omgezet). Voor dit di lemma moet, oordeelde Lardinois, een oplossing worden gevonden door de studiekommissie. De kommissie zou zich volgens hem met name moe ten richten op fiskale aspekten. Over het rentmeesterschap zelf zei Lardinois dat het beheer van de grond en de visie op land- en bos bouwkundige ontwikkelingen van eminent belang zijn, vooral in ons land met zijn schaarse bossen en zijn vooraanstaande plaats in de Europe se landbouw. Het vereist volgens hem meesterschap zich te begeven in de spanningsvelden van agrarische en niet-agrarische bestemming, grondverbruikers en -eigenaren, overheden en aktiegroepen. KRUININGEN - De Zeeuwse mossel vissers hebben maandag een dringend beroep gedaan op de leden van de vaste Tweede kamerkommissie voor Visserijzaken, die maandag een werkbezoek aan Zeeland brachten, om zich in te zetten voor versoepeling van de wet, die mosselschippers verbiedt met hun mosselschepen over zee te varen. Deze wet heeft de afgelopen hete zomer volgens de mosselvissers een groot obstakel gevormd voor de mosselhandel in Zeeland. Het gaat om mosselschepen die met hun lading mosselen van de Wadden zee naar Zeeland moeten varen om de mosselen in de Oosterschelde te kun nen laten verwateren. De meeste mosselschepen voldoen niet aan de zeewaardigheidseisen die de scheep- vaartinspektie stelt. De mosselsche pen moeten dan via de binnenwate ren naar Zeeland varen. Dat bete kent een tijdverlies van minstens zes uur per reis vergeleken met de route over zee. Dat lijdt vooral met warm weer tot ernstig kwaliteits verlies van de mosselen, aldus de vissers. De voorzitter van de Tweede Ka- merkommissie, H. Eversdijk, zei na afloop van het werkbezoek, dat deze zaak tijdens de behandeling van de visserijbegroting door de Tweede Kamer aan de orde zal worden gesteld. Het VVD-Tweede-Kamerlid J. te Veldhuis zei zelfs te menen dat Donderdag 22 september in hotel Piccard te Vlissingen „Zeeland Lekkerland": onder deze slogan wordt op donderdag 22 septem ber een promotie presentatiedag gehouden. Op deze dag zullen vis, schaal- en schelpdieren flink in het zonnetje worden gezet. Deze promotie presenta tiedag is tot stand gekomen door Zeeland Magazine en Best West hotel „Pic card" in nauwe samenwerking met het Produktschap voor Vis en Visproduk ten en ondersteund door de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Zoals gezegd worden deze dag de produkten uit de Zeeuwse wateren op velerlei manier naar voren ge bracht. Er is een culinaire show te be zichtigen van uitsluitend vis en visprodukten, welke wordt ge maakt, verzorgd en gepresenteerd door de Zeeuwse afdeling van de Club van Chef Koks (N.C.C.K.). Vis fileren komt uitgebreid aan de orde, evenals de verwerkingsmogelijkhe den van mosselen, krukels, kokkels, kreeft, garnalen, enz. De voorlichting is ook in ruime ma te aanwezig; zo is er een video presentatie van het Produktschap en een voorlichtingsstand van het mi nisterie van landbouw en visserij met folders en receptenboekjes. Zeeuwse Avond Aansluitend op dit gebeuren, wordt 's avonds vanaf acht uur een Zeeuwse Avond georganiseerd in de grote zaal van hotel „Piccard". De gehele avond staat natuurlijk in het teken van het Zeeuwse en de vispro dukten in het bijzonder. Zo zullen er op deze avond allerlei visschotels worden aangeboden aan de aanwezi gen, zodat met alle gepresenteerde produkten ook daadwerkelijk kan worden kennis gemaakt. Tevens wordt op deze Zeeuwse Avond de vierde editie van de L.P.-serie „Zee land Plat" gepresenteerd en aange boden. Alle Zeeuwse artiesten, die hieraan hun medewerking hebben verleend, zullen deze avond een op treden verzorgen. De toegang tot beide evenementen is gratis, echter voor de Zeeuwse Avond is een toegangsprijs noodza kelijk, dit in verband met de be schikbare ruimte (400 pers.). De kaarten voor de Zeeuwse Avond zijn af te halen op de volgende adressen; Best West Hotel Piccard, Badhuisstraat 178, Vlissingen; C. A. van Boven, Voorstraat 30, Wissen- kerke; V.V.V. Middelburg, Lamme- rensteeg 5; V.V.V. Goes, Grote Markt 23. DEN HAAG - De Nederlandse graanproduktie blijft dit jaar vijf procent achter bij de produktie van vorig jaar als gevolg van lagere opbrengsten per hectare. Ook bij de peulvruchten en handelsgewassen is de opbrengst per hec tare lager dan vorig jaar, maar omdat er een flinke uitbreiding van de beteel- de oppervlakte heeft plaatsgevonden, zal de totale produktie toch hoger uit vallen. Dit blijkt uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek opge maakte voorlopige oogstraming, die het ministerie van landbouw en visserij maandag bekend heeft gemaakt. Karwijzaad scoort met 2.900 ton even hoog als vorig jaar, maar de produktie van 1.400 kilogram per hectare ligt 20 procent lager. Blauw- maanzaad ligt met eveneens 2.900 ton tien procent lager, terwijl de hectare opbrengst van 1.200 kilogram 28 pro cent lager uitvalt. Het CBS raamt de vlasproduktie op 23.000 ton totaal (-7) en 7.100 kilogram per hectare -10). Z1ER1KZEE - Donderdag en vrij dag 1 en 2 september heeft de afde ling Tuinbouw van het KNLC een be zoek gebracht aan het werkgebied van de ZLM. Donderdag stonden o.m. twee bedrijfsbezoeken op het programma. Bezocht werden de fruitteeltbedrijven van M. A. •Hoogersteger en C. Zuidweg, beiden te Kapelle. Het 25 man tellende gezelschap kreeg hier ondermeer te horen dat beide ondernemers in de gelukkige omstandigheid verkeren druppelbe- vloeiing toe te kunnen passen dank zij de zoetwater reservoirs die zich ter plaatse in de bodem bevinden. De teelt van fruit is daardoor be- drijfszekerder en de opbrengsten zijn groter, zeker in een droge zomer als die van het vorig jaar en de huidige. De noodzaak voor de land- en tuin bouw om over zoet water te kunnen beschikken kwam wel heel duidelijk naar voren toen vrijdag bezoeken werden gebracht aan een drietal be- dijven op Schouwen-Duiveland. Op zowel het bedrijf van De Vlieger in Nieuwerkerk als op de bedrijven van J. L. Manni te Ouwerkerk en H. Ge luk te Ellemeet heeft de oogst van akkerbouwmatige tuinbouwproduk- ten en bloemzaden, tulpen en gladio len ernstig te lijden van de droogte. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5-9. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 164 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt; Luxe paarden 3000 - 3900; werk paarden 2150 - 3300; oude paarden 1750 - 2400; 3-jarige paarden 1700 - 2650; 2-jarige paarden 1425 - 2500; veulens 400 - 1300; hitten 600 - 1500; pony's 250 - 950. Prijzen per kg geslacht gewicht; Oude slachtpaarden 4,30 - 6,00; jonge slachtpaarden 6,00 - 7,20. De handel was vriendelijk. Veemarkt Leiden LEIDEN, 5-9. Aanvoer totaal 1565. Slachtrunderen 957, schapen en lam meren 608. Prijzen per kg: Stieren le 8,40 - 9,30, 2e 8,10 - 8,40; vaarzen le 8,00 - 9,05, 2e 7,00 - 7,90; koeien le 8,00 - 9,00, 2e 7,15 - 7,90, 3e 6,65 - 7,05; worstkoeien 5,60 -ƒ 6,85; dikbillen extra kwaliteit 9,75 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 180 - 225; lammeren 205 - 255. Overzicht: slachtrunderen: aan voer redelijk, handel goed, en prijzen stabiel; schapen en lammeren: han del redelijk, en prijzen iets hoger. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Warffum-Breede (part time): Y. C. de Groot, kand., Gronin gen, die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken Beroepen te Genemuiden: G. P. Wijnbeek, Voorthuizen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Aduard: drs. R. A. Houtman, kand., Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Zeist: M. C. Tanis, Slie- drecht en J. Westerink, Urk. Tweetal te Veenendaal (Pniëlkerk): B. de Graaf, Zierikzee en H. H. Klomp, Zwaagwesteinde. de mosselvissers door deze beper king in feite gediskrimineerd wor den ten opzichte van andere vaartui gen die de zee bevaren. De rechter in Middelburg heeft mosselvissers die zonder geldig certi- fikaat met hun lading over zee voe ren al diverse keren tot hoge geldboe tes veroordeeld. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Inbraken Door middel van dit ingezonden stuk wil ik reageren op een uitge breid artikel in de Nieuwsbode over de reeks van inbraken, die door het politiekorps Schouwen-Duiveland zijn opgelost. In het artikel stonden mijn initialen en leeftijd vermeld on der het kopje „Helers". Daardoor zijn nogal wat problemen en mis verstanden ontstaan, zowel met men sen van het eiland als met personen van daarbuiten. Ik wil hierbij alle mensen, die in de veronderstelling leven dat ik ook maar iets met deze inbraken te ma ken heb, uit de droom helpen met on derstaande verklaring, waaruit blijkt dat dat niet het geval is. Door een defekt aan mijn T.V. heb ik op verschillende plaatsen geïnfor meerd naar de prijs van een goed tweedehands apparaat. Via kennis sen is mij toen een toestel aangebo den, dat ik ter goeder trouw heb ge kocht; zonder ook maar de geringste vermoedens te hebben dat het toestel gestolen was. Verder wil ik verklaren dat ik met de daders van deze inbraken geen en kele familieverband of andere rela tie heb. Ik had met deze mensen nog nooit eerder ook maar één woord ge wisseld. P. H. EHINGER, Bredeweg 1, Oosterland Het zevende paardje ren), Linda van Dijck (Anna van Sak sen) en Willem Nijholt (koning Phi lips II). De Amerikaanse serie „Dallas" zal voorlopig niet te zien zijn, omdat de AVRO nu gelijk loopt met het land van herkomst. De 26 nieuwe afleve ringen moeten eerst worden bekeken op bruikbaarheid. Waarschijnlijk komen deze vanaf maart 1984 op tele visie, zo verwacht de AVRO. DEN HAAG/REYKJAVIK - Het wrak van het VOC-schip dat voor de zuidkust van IJsland ligt, blijkt niet dat te zijn van de in 1667 vergane Oost-Indiëvaarder „Het Wapen van Amsterdam" maar dat van de Duitse treiler „Friedrich Alberts" af komstig uit Getsemunde, die in 1903 vergaan is. Dit heeft een woordvoer der van de IJslandse bergingsgroep „Het Goudschip" uit Reykjavik za terdagavond tegenover het ANP be vestigd. 11. „Gij sluil u dus mei uw krijgers bij ons aan", roept Eric uil. „Uitstekend. Dan vormen we met Bleda's nomaden meegerekend een flinke krijgsmacht Voorlopig kunnen we de strijd dus even voortzetten. Maar alle na ties en volken moeten ons te hulp snellen, want Attilla is een gevaar, dat ons allen be dreigt „Ik zal boden uitzenden naar alle windstre ken". knikt Gondalf. „Mijn naam telt gering onder de grote vorsten der F ranken en Gothen. maar een boodschap en oproep uit naam van Eric, de vorst der Noren, zal niet nalaten in druk te maken." Ook voor Isolde, Aranrod en de dwerg Pritt weet Gondalf een oplossing. Zij zullen voorlo pig een veilig onderdak vinden in Gondalf's burcht. En zo vertrekken zij even later onder geleide van de boden en een aantal zwaarbe wapende krijgers naar het westen. Snel wordt nu verzamelen geblazen; de wa pens worden nagezien en dan stormt de grote troep ruiters de vlakte op. Grimmig rijdt de Noorman aan het hoofd van de schare en zijn ogen glijden rusteloos over het kale land schap want maar al le goed beseft hij. dat zou Attilla er inmiddels in geslaagd zijn door te breken en hen hier op de vlakte treffen - dit voor Gondalf, hem zelf en al deze dappere rui ters het einde betekent

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6