Landbouwschap begint medisch onderzoek Veel schade aan fruit Greenpaece in aktie bij Terneuzen Prijsstijging in horeca voortaan vrij Canada boycot SU-vliegtuigen Doodstraf geëist in Turks massaproces Twee Amerikaanse mariniers in Beiroet omgekomen San Salvador zonder stroom na sabotage I Naar arbeidsomstandigheden in agrarische sektor BERGEN OP ZOOM - In het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom is tot en met 25 september een tentoonstel ling te zien van weefsels, gebruiks voorwerpen, sieraden, beelden en maskers uit de Sahara en de Sahel (dinsdags tot en met zondags BERGEN OP ZOOM - Voor de elfde keer beleeft Bergen op Zoom zondag 11 september zijn jaarlijkse „Maria- omgang". DEN HAAG - Ongeveer honderd Zuidkoreanen in Nederland hebben maandagmiddag voor de Russische ambassade in Den Haag een protest demonstratie gehouden naar aanlei ding van het vorige week boven Rus sisch gebied neergehaald Zuidkorea- anse verkeersvliegtuig met 269 pas sagiers aan boord. De demonstratie, waarbij sommige deelnemers hun tranen de vrije loop lieten, had een beheerst verloop. DEN HAAG - Het Landbouwschap begint half oktober een medisch onderzoek. Het hoopt op die wijze meer te weten te komen over de arbiedsomstandigheden in de agrarische sektor en de gezondheid van de mensen die in deze sektor werken. Centrale vraag is echter of het zin heeft in de agrarische wereld te komen tot een vorm van bedrijfsgezondheidszorg. Voor het onderzoek zullen on geveer 450 werkgevers en evenveel werknemers worden gevraagd medewerking te verlenen. Het onderzoek wordt uitgevoerd in de gemeenten Schipluiden, Doetin- chem en Noordwijkerhout en in oostelijk-Noord- Brabant en de Flevopolder. De sektoren die worden on derzocht zijn de tuinbouw, het loonwerk, de fruitteelt, de varkenshouderij en de bloembollensektor. Kick van der Pol, sekretaris van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap, noemt het een uniek onderzoek, omdat zowel werk gevers als werknemers er in worden betrokken. De waarde van het onder zoek is volgens hem tweeledig. ,,Tot nu toe blijft het altijd gissen of een bedrijfsgezondheidsdienst bruik baar is voor de agrarische sektor. Ik hoop dat we op die vraag een ant woord krijgen. Ten tweede geeft het onderzoek indikaties over de gezond- OTTAWA - Canada heeft vliegtui gen van de Sowjet-luchtvaartmaai schappij Aeroflot gedurende 60 da gen verboden te landen op het inter nationale vliegveld van Montreal Dit is een vergeldingsmaatregel vooi het neerhalen van een Zuidkoreaans passagiersvliegtuig. De maatregel gaat dinsdag in. Die maatregel betekent een drasti sche beperking van het vervoer van Aeroflot naar Noord-Amerika. In ja nuari 1982 trokken de Verenigde Sta ten al landingsrechten van genoemde maatschappij op Amerikaanse vlieg velden in. Voor sommige charter vluchten kreeg zij nog wel rechten. Canada besloot ook plannen op te schorten voor de ondertekening van een akkoord dat Sowjet-vliegtuigen op geregelde basis zou toestaan op het vliegveld Gander op Newfound land bij te tanken. De maatregelen werden op een perskonferentie bekendgemaakt door de ministers van buitenlandse zaken en transport, Allan Maceachen en Lloyd Axworthy. Er waren 10 Canadezen onder de 269 inzittenden die omkwamen bij het incident met het Zuidkoreaanse vliegtuig eind vorige week. ISTANBUL - In een maandag te Istanbul begonnen massaproces heeft een militaire aanklager de doodstraf geëist tegen 61 van de 254 verdachten die ervan worden be schuldigd lid te zijn van de illegale beweging Dev-Yol (revolutionaire weg). Tegen anderen vorderde hij ge vangenisstraffen van een tot 38 jaar. De 453 bladzijden tellende tenlaste- leging omvat beschuldigingen inzake 38 morden, akties tot wijziging van de grondwettelijke orde, pogingen tot moord, gewapende aanvallen en berovingen. In Istanbul waren al vier massa processen tegen leden van Dev-Yol aan de gang. Elders in Turkije zijn nog verscheidene van dit soort recht zaken gaande. Vastgeketend aan dumpschip VLISSINGEN - Vier leden van de milieu-organisatie Greenpeace heb ben zich maandag bij Terneuzen vast geketend aan het Belgische dump schip Falco. De aktievoerders willen zo verhinderen dat de Falco, die maandagochtend vertrok uit de ha ven van Gent, haar giftige lading overboord zet. Door de aanwezigheid van het Greenpeace-aktieschip Cedarlea in de haven van Terneuzen lag de Falco vier dagen vast bij de titaandioxyde- fanriek NL-Vhemicals in Gent. Toen de Laco maandagmorgen toch uit wilde varen, ketenden de viert be manningsleden van de Cedarlea, drie vrouwen en een man afkomstig uit Nederland, Engeland en Ierland, zich vast aan de lozingspijpen van de Fal co. NL-Chemicals stort per jaar 300.000 ton afvalzuur in dc Noordzee, enkele tientallen kilometers voor de Nederlandse kust bij Walcheren. Greenpeace eist dat het dumpen van dit afval zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. De Falco was maandagmiddag op weg naar Vlissingen en heeft de rijkspolitie om hulp gevraagd. heidstoestand van de werkers in de agrarische sektor". Voor bedrijven met meer dan 500 werknemers is krachtens de arbeid somstandighedenwet een bedrijfsge zondheidsdienst verplicht. Doel daarvan is het voorkomen van klach ten over de gezondheid, niet het gene zen. In de agrarische sektor met meer dan honderdduizend kleinschalige bedrijven geldt die verplichting niet. Materiaal aandragen Het schap wil met het onderzoek materiaal aandragen voor een even tuele diskussies binnen de landbou worganisaties over bedrijfsgezond heidszorg. Gedacht zou kunnen wor den aan de opzet waarvoor in de bouw is gekozen. Verspreid over het gehele land opereren een ongeveer vijftig bedrijfsgezondheidsdiensten. Het voordeel daarvan is volgens Van der Pol, dat de diensten aktie kunnen ondernemen als zij met bepaalde klachten vaak gekonfronteerd wor den. Zij kunnen een signaal geven aan de beleidsmensen en zeggen dat zij onderzoek moeten gaan doen, al dus Van der Pol. Over de gezondheid van de mensen in de agrarische wereld is onvoldoen de bekend. Het ziekteverzuim lig in het algemeen laag. Dat komt deels doordat in het agrarisch bedrijf nog steeds de sfeer heerst door te wrken zolang als het kan, aldus Van der Pol, die van oordeel is dat bij voorbeeld naar de gezondheid van dieren al wel het nodige onderzoek is verricht. Van de 16.000 a 18.000 voormalige agrarische ondernemers die thans ge heel of gedeeltelijk afgekeurd in de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (AAW) zitten kan volgens Van der Pol grofweg worden, gezegd dat ongeveer de helft is afgekeurd we gens problemen met gewrichten of de rug. In de fruitteelt blijken veel men sen als gevolg van het snoeien een „tennisarm" te hebben. In de varkens- en pluimveehouderij kan stof voor medische problemen, irrita tie van de longen en slijmvliezen zor gen. Chemische stoffen Van der Pol wijst verder op het werken met chemische stoffen. De mensen werken er bewuster mee dan tien, vijftien jaar geleden, maar toch is er nog sprake van onbekendheid met de gebruiksvoorschrigen. Van der Pol: „Van een boer midden in een weiland kun je niet verwach ten dat hij op de verpakking nog eens de gebruiksaanwijzing vaak nog in verschrikkelijk kleine letters, gaat BEIROET - Twee Amerikaanse ma riniers van de multinationale vre desmacht in Libanon zijn dinsdag omgekomen bij gevechten tussen het Libanese leger en Druzische strijders in de buurt van de luchthaven van Beiroet. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse militairen bekendge maakt. Twee andere mariniers wer den gewond. De slachtoffers vielen bij gevech ten rond het internationale vliegveld een bunker van de Amerikanen werd geraakt door een raket, aldus de woordvoerder. SAN SALVADOR - Een groot deel van de Salvadoraanse hoofdstad, San Salvador, zit sinds maandag zon der stroom als gevolg van verschei dene sabotagedaden van de guerrilla beweging. Dat heeft een woordvoer der van de elektriciteitsmaatschap pij van de stad verklaard. Het afsnijden van de stroomvoor ziening heeft belangrijke sektoren van handel en industrie verlamd en voor enorme verkeersopstoppingen gezorgd. Volgens dè elektriciteitsmaat schappij heeft de guerrillabeweging verschillende relaisstations tussen de stuwdam „Erron Grande" in het noorden van het land en de hoofdstad opgeblazen. lezen." Hij pleit daarom voor meer voorlichting over het gebruik van chemische stoffen. Bovendien vindt hij het zinvol het gekombineerd ge bruik van chemische stoffen nader te onderzoeken. MOSKOU - De Russische politie heeft maandag vier leden van een on officiële vredesgroep opgepakt, toen zij op de Britse ambassade in Moskou een brief van premier Margaret That cher wilden afhalen. Dit heeft een woordvoerder van de groep meege deeld. SEOEL - Zuid-Korea wil nauwere militaire samenwerking met Japan en de VS met het oog op een dreiging van de Sowjet-Unie na het neerschie ten van een Zuidkoreaans lijntoestel afgelopen week. Dat heeft de Zuid koreaanse minister van defensie, Yoon Sung-Min, maandagavond ge zegd tegenover de parlementskom- missie voor defensie. BONN - De Westduitse bondskan selier, Helmut Kohl, acht over eenstemming op het Geneefse ontwa- peningsoverleg dat dinsdag hervat wordt, mogelijk en hoopt dat het neerschieten van een Zuidkoreaans vliegtuig door de Sowjet-Unie de vorderingen niet in de weg zal staan. Dit heeft de regeringswoordvoerder in Bonn maandag meegedeeld. DEN HAAG - De prijzen in hotels, restaurants en café's zijn met ingang van 13 september vrij. Dat betekent dat maximale prijsstijgingen niet langer via prijsbeschikkingen door de overheid worden vastgesteld. Zo heeft staatsse- kretaris Van Zeil van ekonomische zaken maandagavond meegedeeld aan de horeca fedratie (werkgevers) en het bedrijfsschap Horeca (werkgevers en werknemers). soepelen. De horeca is daar volgens Van Zeil ook aan toe. Zo liet de op 13 september aflopende prijsbeschik- king van september vorig jaar, die dus niet wordt verlengd, een prijsstijging van 6,3 procent toe. Maar daarvan is tot en met juli 1983 slechts 2,7 procent „gebruikt", zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Bovendien wees een onderzoek van de Economi sche Controle Dienst uit dat de hore ca de prijsgedragsregels het laatste jaar steeds groter is gaan naleven. Volgens Van Zeil geven konkurrentie- en marktverhoudin gen in de horeca niet langer aanlei ding aan het prijsbeleid vast te hou den. Hij gaat er van uit dat de horeca slechts externe kostenstijgingen (loonkosten, rente, energiekosten, b.t.w.- en accijnsverhoging) zal door berekenen in de prijzen en daarin bo vendien zeer terughoudend zal zijn. Van Zeil sprak van een „vrijheid met een grote mate van verantwoorde lijkheid" voor de horeca. De werkge vers en werknemers zeiden verheugd te zijn over het loslaten van het prijs beleid, dat twintig jaar de prijsstij gingen in de sektor bepaald heeft. Versoepeling Het beleid van het kabinet- Lubbers is er op gericht het prijsbe leid in sektoren waar de konkurren- tieverhoudingen het toelaten, te ver- Omdat er echter nog geen sprake was van een ideale situatie zal er na het loslaten van het prijsbeleid een prijsbewakingssysteem worden op gezet om de prijsontwikkeling in de horeca te volgen. De ECD zal prijson- derzoeken doen en de CBS-cijfers zul len nauwlettend in de gaten worden gehouden. V (Vervolg van pag. 1) vruchten tegen uiterst gereduceerde prijzen aan de man te brengen. Daar toe zal de komende dagen iedere par- tikulier op zijn bedrijf terecht kun nen om appels of peren per kist te ko pen. De vruchten worden overdag met man en macht geraapt en in kisten gedaan. „Het gebeurt meestal zo dat we de mensen zelf laten rapen, maar om te voorkomen dat het nog hangende fruit nog meer schade oploopt, doen we dat zelf". Het fruit is volgens Van de Velde nog heel goed enkele weken houdbaar. „Maar om het in de koelcel te bewaren heeft geen enkele zin, omdat de gekneusde plekken dan snel gaan rotten. En dan is het helemaal niets meer waard." Voor veel fruittelers is 1983 overi gens helemaal een slecht jaar. Bijna het gehele voorjaar heeft men te kampen gehad niet een overvloedige regenval. Vervolgens brak een lange periode aan van grote droogte, die mogelijk nog funester was. „Want door het goeddeels ontbreken van zoet water op Schouwcn-Duivcland behoorde dc mogelijkheid tot kunst matige aanvoer van water al bij voorbaat tot de onmogelijkheden. De vruchten zijn dit jaar daardoor naar verhouding erg klein. En dan zo vroeg in het najaar een dergelijke storm, dan kun je het verder wel ver geten." Aldus de ernstig gedupeerde fruitteler. Niet uitzonderlijk De heer P. Flikweert, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie (N.F.O.), afdeling Noord- Zeeland, vertelt desgevraagd dat overal op Schouwen-Duiveland vrij veel schade is aangebracht aan de fruitoogst. „Maar de situatie is van bedrijf tot bedrijf verschillend. Vooral die be drijven. die in het open veld liggen, hebben het zwaar te verduren gehad. Wanneer er een aantal fruittelcrsbe- drijvcn bij elkaar liggen dan valt de situatie nog wel mee. Er is echter geen sprake van een uitzonderlijk zware storm voor deze tijd van het jaar." Dinsdag 6 september Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Alge mene vergadering bestuur water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Stadhuis-raadzaal. Extra raadsver gadering. 17.15 uur. Stadhuis. Vergadering advieskom missie onderwijs. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Seizoenstart Zierikzeese Bridge Klub. 19.30 uur. Aula RSG. ZVU-kursus Frans ken nismakingsavond. 20.00 uur. Renesse Start danslessen van mevr. Kramer- de Groot. Tel. 01117-1901 of 1484. Gymzaal. Eerste les Meer bewegen voor ouderen. 14.30 - 15.30 uur. Woensdag 7 september Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste les volksdan sen voor ouderen. 10.00 - 11.00 uur. Start danslessen mevr. Kramer-de Groot. Tel. 01117-1901 of 1484. Donderdag 8 september Zierikzee Rekreatiezaal Borrendamme. Eerste les Volksdansen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. „Huis van Nassau". 58e Algemene vergadering Rabobank „Zierikzee en omgeving". 20.00 uur. Kerkwerve Consistorie Ned. Herv. kerk. Leden vergadering tafeltennisvereniging Kerkwerve. 20.00 uur. Vrijdag 9 september Zierikzee Theo Thijssenschool Kanterlaan. Prijsklaverjaswedstrijd HV Delta Sport. 20.00 uur. Kerkwerve Kantine sportpark „De Vospit". Le denvergadering W.I.K.-voetbal. 19.30 uur. Zaterdag 10 september Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkonsert „Nut en Uitspanning" met aansluitend lampionoptocht. Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Sluitingskoncert „Nu met Hope" „Oefening en Uitspan ning". 19.30 uur. Muziektent. Start lampionoptocht. 20.30 uur. Maandag 12 september Zierikzee ,,'t Kofschip". ZVU-kursus Tuinaan leg en onderhoud. 19.30 uur. Pr. Julianaschool. ZVU-kursus En gels kennismakingsavond. 19.30 uur. Dinsdag 13 september Zierikzee „De Lichtboei". ZVU-kursus Teke nen en schilderen kennismakings middag. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering Zierikzeese Bridge Klub. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenbijeenkomst. 14.00 uur. Konditorei Hogenaar. Modeshow Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen. 13.30 uur. Gemeentehuis. Commissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Donderdag 15 september Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Scharendijke Restaurant „De Koepel", Dorps straat 14. Informatieve bijeenkomst met betrekking tot de oprichting van een modelbouwvereniging. Aanvang 19.00 uur. Vrijdag 16 september Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Flikweert benadrukt dat niet al leen schade is toegebracht aan het fruit, maar dat vooral ook veel blad- schade is ontstaan, waardoor de nog hangende vruchten in hun groei wor den belemmerd. „En vooral bij de nog jonge bomen is de klap soms hard aangekomen. Takken zijn afge broken en in sommige gevallen zijn de bomen volledig uit de grond ge rukt." Volgens de heer Flikweert va rieert de schade van 10 tot 40 Akkerbouw In de akkerbouw zijn geen bijzon dere schadegevallen bekend. „Door zo'n storm worden de gewassen er echter beslist niet beter op. Maar de schade is in de akkerbouw in derge lijke gevallen moeilijk te bepalen. Bij fruitbomen zie je wat er af ligt en wat niet, en kun je bij wijze van spre ken de afgebroken takken en ont wortelde bomen tellen. In de akker bouw is dat veel moeilijker in te schatten." Maandag 19 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus Computerkunde/ informatika. 19.00 uur. „Theo Thijssenschool". ZVU-kursus Hindeloper schilderwerk. 20.00 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee „De Lichtboei". ZVU-kursus Verven en versieren van textiel. 09.30 - 11.00 uur. Chr. Scholen gemeenschap. ZVU- j kursus Natuur op Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Donderdag 22 septembfer Zierikzee RSG. ZVU-kursus Duits. 19.00 uur. RSG. ZVU-kursus Kunstgeschiede- nis. 20.00 uur. Dinsdag 27 september Haamstede Gereformeerde kerk. Demonstratie Conimex, Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Westerschouwen. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2