c Veel schade aan fruit door eerste najaarsstorm meè Liesbeth Kort en Marjon van Dongen heersen op Europees kampioenschap Geen sprake van botulisme in Zierikzee DEURLOO B.V. pa DE ZIERIKZEESCHE COURANT Goud en zilver voor Schouwen-Duivelandse surfsters Commissie grond-en pachtzaken Haamstede Nederlanders, wordt het niet eens tijd om aan de winter te denken? VERWARMINGS- EN INTERIEURSHOW Bitr- ,wv Vier inbraken op Schouwen- Duiveland Diefstallen in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwbouw in centrum Zierikzee Voor de 31 woningen, die in het centrum van Zierikzee worden gebouwd op de Jege plaatsen, bestaat bij woningzoekenden veel belangstelling. (Pag. 2). Luidklok op oude nest terug De eeuwenoude luidklok van de Nederland- Verrassende winst Mosselvissers willen buitenom Ondanks wat overplaatsingen naar de da- De Zeeuwse mosselvissers hebben de se Hervormde Kerk in Haamstede is na vele mes, op de valreep, boekte het verzwakte A- vaste kamerkommissie voor visserijzaken jaren weer op de plaats van herkomst geïnstalleerd. (Pag. 3). meisjesteam van hockeyklub HSD toch een overwinning. (Pag. 5). dringend verzocht om een regeling voor het varen via de Noordzee. (Pag. 6). DINSDAG 6 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23383 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geen verlies is onherstelbaar, behalve het ver lies van zelfvertrouwen en achting van zichzel- ve. René Doumic ZIERIKZEE - Drie keer is ook voor Zierikzeese Lies beth Kort scheepsrecht geworden. Na in 1981 derde te zijn geworden achter Europees kampioen Pernile Stör- ling uit Denemarken en het vorig jaar vice-Europees kampioene achter thuisvaarster Mama Berner uit Noor wegen, eiste de 18-jarige kinderverzorgster-in-de-dop nu op het Balaton-meer in Hongarije de Europese titel sur fen voor zich op met klubgenote Marjon van Dongen uit Burgh-Haamstede direkt in het spoor. Het duo van Windsurfvereniging Grevelingen beheerste het gebeuren in het Oostblokland volledig. Nadat Marjon van Dongen in de eerste twee manches het spel gedikteerd had moest zij uiteindelijk toch haar meerdere erkennen in haar een jaar oudere klubgenote, die vier manches op rij op haar naam schreef en daardoor loon naar werken kreeg. De volgende stap voor de kersverse kampioene ligt nu op het tropische Barbados, waar van 20 november tot 3 de cember de wereldkampioenschappen in de Mistralklasse worden gehouden. Bijzonder verrassend is de Europe se titel allerminst voor Liesbeth Kort. De opbouw in haar prestatie- kurve was bijzonder regelmatig en eigenlijk zat het er het vorig jaar al een beetje in, dat zij de titel voor zich op zo-i eisen, maar in Noorwegen had zij het geluk niet aan haar zij en moest zij Marna Berner nog net voor rang verlenen. Ook in Hongarije dreigde het aanvankelijk mis te gaan voor de Zierikzeese, maar de hege monie werd desondanks toch op geëist door een surfster van de WSV Grevelingen. Vechtjas Marjon van Dongen won de eerste mache en leidde ook nog na de twee de. Deze manche dreigde voor Lies beth Kort fataal te worden, toen zij uren training per week nodig om tot een topprestatie te komen, maar Liesbeth Kort en Marjon van Dongen bedrijven hun sport („Zeg maar lie ver hobby alleen maar als werk en/of school het toelaten. Lies beth Kort doorloopt in Middelburg de opleiding kinderverzorgster en loopt daarnaast nog stage en Marjon van Dongen zit op de HAVO. Dit heeft voor haar overigens tot gevolg, dat zij niet naar de WK op Barbados kan. Een lange reeks tentamens ver hindert haar dat, zodat het duo na de eerste twee plaatsen op de nationale en dezelfde klasseringen op de Euro pese kampioenschappen behaald te hebben op de WK niet op dezelfde manier kan uithalen. DEN HAAG - Een onderzoek dooi de nationale ombudsman dr. J. F. Rang neemt gemiddeld zes maanden in beslag. Hij heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. HAAMSTEDE - De commissie voor grond- en pachtzaken houdt dinsdag 13 september in het gemeentehuis te Haamstede een vergadering, ring. De agenda ziet er als volgt: ver nieuwing huurkontrakten sportvel den en opstallen, verhuur opstal sportterrein Weiand weg te Noord- welle, vernieuwing huurkontrakt ijsvereniging Renesse, herziening pachtprijzen agrarische gronden, herziening huur gebruik Vliegveld, plaatsen onderkomen Bouvierdres- suurgroep sportterrein Weilandweg te Noordwelle en herziening van het huurbedrag Haven Burghs luis. Aan vang 19.30 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Marjon van Dongen voerde aanvan kelijk de ranglijst aan. maar moest naar het einde van de EK toe toch de leiding afstaan aan haar iets meer er varen klubgenote Liesbeth Kort. wegens „pompen" werd gediskwali ficeerd. De Zierikzeese vechtjas herstelde zich evenwel fantastisch en won ver volgens vier keer, terwijl Marjon van Dongen na de tweede manche in de befaamde hoek met de klappen te recht kwam. De Haamsteedse werd haar zeil ontstolen, maar bij het on geluk bleek toch ook nog een portie plaats over te zijn voor wat geluk. Van een Nederlandse jongen kon zij een identiek zeil overnemen, waar door zij haar dikverdiende zilveren plak toch nog prima kon vasthouden. De twee Schouwen-Duivelandse surfsters lijken geboren talenten. Normaal hebben topsportsters vele ZIERIKZEE - De redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt overspoeld met meldingen van botulisme in de Zierikzeese wateren. In de overloopvijver, langs de Grevelingenstraat, zouden honderden vis sen bezweken zijn aan deze gevaarlijke en besmettelijke ziekte, voor vogels en vissen dodelijk. De meldingen berusten op een vergissing: er zijn op die plaats wel vissen uit het water gehaald die weinig leven meer vertoonden, maar eert en artder heeft echter niets met de gevreesde botulisme te maken. De heer J. J. Doeswijk, hoofd van de Zierikzeese plantsoenen dienst meldde desgevraagd dat het hier om een aktie van de hen gelsportvereniging Oosterschelde ging, die in bedoeld water paling had uitgezet voor haar leden. Door de weersomstandigheden van de laatste week is deze paling een beetje traag geworden, waar door het mogelijk was om de die ren vanaf de kant te vangen (en mee naar huis te nemen). Dat is uiteraard niet de bedoeling van de vereniging, dus togen leden er op uit om de paling naar dieper wa ter te brengen: Kaaskenswater. Met nadruk zegt de heer Does- wijk, dat er nergens in Zierikzee botulisme heerst. Dit ter ge ruststelling van diervrienden en -vriendinnen. Liesbeth Kort veroverde tijdens de Europese kampioenschappen in de Mistralklasse de gouden plak na in de voorgaande jaren brons en zilver te hebben gepakt. DORDRECHT - De Nederlandse kring van beeldhouwers vindt dat meer dan ooit de kunst vogelvrij wordt verklaard. De kring zegt dit naar aanleiding van twee recente voorvallen. Zo heeft een aantal ge meenteraadsleden van de PvdA uit Dordrecht in feite een vrijbrief gepu bliceerd voor een volksgericht tegen beeldende kunst, en heeft een groep bewoners-in Apeldoorn een werk van Evert Strobos nagenoeg afgebroken. DEN HAAG - De op sommige plaatsen zwaar vervuilde bodem van Zuid-Hollan moet tegen 1992 weer brandschoon zijn. De provincie wil de sanering van de bodem uitsmeren over tien jaar. De kans dat voor 1992 nog verontreinigingen van een alar merende omvang als in Dordrecht of Lekkerkerk worden ontdekt, is bij zonder klein. Zierikzeese fruitteler verliest zo'n 30 van zijn oogst Advertentie Bezoek dan onze enorme op 22, 23 en 24 september aanstaande in Zonnemaire, Zuidweg 20a Installatiebedrijf ZIERIKZEE - De vroege najaarsstorm, die het afgelo pen weekeinde over ons land raasde, heeft vooral in de provincie Zeeland nogal wat schade berokkend bij fruit- teeltbedrijven. In heel veel gevallen is een groot gedeelte van de oogst voortijdig van de bomen geraakt, waardoor veel fruittelers in meerdere of mindere mate schade heb ben geleden. In enkele gevallen is de geleden schade zelfs aanzienlijk te noemen. Eén van de fruittelers, die een uitermate gevoelige klap te inkasseren hebben gekre gen, is de heer Kees van de Velde. Hij heeft zijn bedrijf aan de Oudeweg 25 in Zierikzee. Kees van de Velde nam op 1 januari 1980 het fruitteeltbedrijf van zijn va der over. Het bedrijf is verdeeld over een tweetal percelen: 2,5 hektare pe ren een het Groene Weegje en zo'n 6 hektare appels en peren aan de Oude weg. Hoewel het aantal ontwortelde bomen gering is, heeft de storm een slachting aangericht aan de vruch ten. In totaal kwam zo'n dertig pro cent van de gehele oogst op de grond terecht of werd beschadigd aan de boom. In geld omgerekend lijdt de heer Van de Velde in twee dagen tijd een schade van meer dan 25.000 gul den. „En daar ben ik niet tegen ver zekerd. Een verzekering tegen hagel- schade is nog wel te doen, maar een stormschade-verzekering voor fruit is een onbegonnen zaak." De heer Van de Velde draait er beslist geen doekjes om: door de gang van zaken in het afgelopen weekein de is hij ernstig bedreigd in de voort zetting van zijn bedrijf. Vooral het perceel aan het Groene Weegje heeft ernstig te leiden gehad van de storm. Aan de Oudeweg is de boomgaard nog redelijk tegen de storm be schermd door de aanwezige wind schermen (lange rijen bomen met een behoorlijk bladeren-dek, waardoor de windkracht ten dele wordt gebro ken - red.). Maar ondanks deze scher men ligt er toch veel fruit op de grond en zijn veel takken, zwaar be laden met appels of peren, afgebro ken. Ook de vruchten, die nog wel aan de boom hangen, zijn in vele ge- Wh vallen beschadigd doordat zij twee dagen lang tegen elkaar zijn geschud. In de meeste gevallen resulteert dat in beurse plekken, die er voor zorgen dat het fruit op de veiling nauwelijks meer iets oplevert. Verkoop aan partikulieren Om toch nog enige inkomsten van het val-fruit te kunnen inkasseren, heeft Van de Velde besloten om deze Vervolg pag. 4 Kees van de Velde toont een afgebroken tak van een jonge fruitboom. Vooral de jonge bomen hebben het tijdens de storm van het afgelopen weekeinde zwaar te verduren gehad. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 sept.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 4 Vrijdag: Veel bewoling Kans op neerslag: 80 Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: z.west 5 Zaterdag: Veel bewoling Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 sept. Zon op 7.00, onder 10.15 Maan op 6.59, onder 20.56 8 sept. Zon op 7.02, onder 20.13 Maan op 8.27, onder 21.15 Éérste Kwartier: 14 sept. (4.24) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 sept. 4.27 15.50 9.40 22.09 7 sept. 5.15 16.34 10.22 22.54 Doodtij: 9 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen zijn er zonnige perioden en het is op de meeste plaat sen droog. Een depressie boven Zwe den neemt langzaam verder in bete kenis af en een hogedrukgebied breidt zijn invloed via het kanaal naar deze omgeving uit. Deze druk- verdeling houdt een westelijke stro ming in stand waarmee lucht wordt aangevoerd, waarin de middagtem peratuur waarden aanneemt rond 17 graden. Vannacht daalt de temperatuur in het binnenland bij een heldere hemel en weinig wind tot 5 graden. Vlak aan zee wordt het minder koud, onge veer 13 graden. De westenwind is matig. ZIERIKZEE - Inbrekers hebben in het weekeinde hun slag geslagen, on der meer in de Aldi-markt in Zierik zee en de daarnaast gelegen Hajo aan de Schelphoekstraat 1 en 3. Vooral de Aldi-markt leed schade: ongeveer 40.000,-. De inbrekers verschaften zich toe gang tot de panden door aan de zij kant van Hajo een ruit in te slaan. Uit deze winkel verdwenen gereed schappen en mistlampen ter waarde van ongeveer 1500,—. Via de in gang zijnde verbouwing tussen Hajo en Aldi konden de ongewenste bezoe kers heel makkelijk naar de Aldi- markt, waar men op het gemaak even „gratis winkelden". Hier ver dwenen aanzienlijke hoeveelheden koffie, sigaretten, wijn. suiker e.d. tot een bedrag van 30.000 a 40.000 gul den. Het juiste schadebedrag kan pas na inventarisatie worden vast gesteld. Ook de Aldi-slagerij kreeg bezoek, maar hier vond men niets van hun gading. In Scharendijke, aan de Rampweg verdween een kompressor en een ge nerator, uit het gebouw van Rijkswa terstaat. De goederen waren eigen dom van v. D. uit Haamstede. Via een ingeslagen ruit werd ook hier toegang tot het gebouw verkregen. ZIERIKZEE - De heer H. uit de Keetenstraat in Zierikzee maakte maandag melding van het openbre ken van zijn auto die in de Kee tenstraat geparkeerd stond. Uit zijn auto verdween een doos met buiten lands geld (munten) plus de kente kenbewijzen. Bakker B. van de Var- remarkt miste maandag zijn reklame-pop en -bord, waarmee hij zijn waren placht aan te prijzen. De pop en het bord staan normaal bui ten, maar niet met de bedoeling dat ze door passanten zouden worden meegenomen...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1