RIJKSPOLITIE LOST 80 INBRAKEN OP Bruinisse krijgt zijn historie op presenteerblad aangeboden ,<<t C Potloodventer opgepakt V Wi DE ZIERIKZEESCHE COURANT Buit bestond uit apparatuur met een totale waarde van 100.000 Jtietnisso Informatie avond voor kerkeraden en bijbelkringen UK* pa Bitr UW TAXATEUR MC Door S. A. Jumelet geschreven: Nederlanders, wordt het niet eens tijd om aan de winter te denken? VERWARMINGS- EN INTERIEURSHOW DEURLOO BV. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Walgelijke brief C. Bij de Vaate 25 jaar raadslid Schaakspellen Handbaltoernooi Een inwoonster van Zierikzee raakte totaal Vandaag is het op de kop af 25 jaar geleden Op initiatief van oud-bestuurslid F. Visser Handbalvereniging Delta Sport organiseert overstuur na de ontvangst van een walgelij- dat de heer C. Bij de Vaate lid werd van de van Schaakvereniging Zierikzee maakten zondag voor de elfde keer haar eigen sterk- gemeenteraad van Zierikzee. (Pag. 3). een aantal lagere schoolleerlingen zelf een bezette toernooi met zeven herenploegen. schaakspel. (Pag. 4). (Pag. 6). ke brief van een anonieme briefschijver (ster). (Pag. 2). VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23381 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Misdrijven kunnen veilig zijn, maar zonder angst en zorgen niet. Seneca BRUINISSE/ZIERIKZEE - Na een intensief onder zoek door het personeel van de rijkspolitie, groep Schou wen-Duiveland en de recherchegroep Middelburg van de rijkspolitie, is een groot aantal inbraken en diefstallen op Schouwen-Duiveland opgelost; deze vonden in de zo mermaanden van 1982-1983 voor het merendeel plaats in Bruinisse en in Duiveland. De totale waarde van de buit bedraagt ongeveer 100.000 gulden. In totaal betreft het ongeveer 80 zaken, waarvan 30 inbraken in auto's, 25 in vakantiebungalows (hoofdzakelijk bij Aquadelta) en woningen in Bruinisse en verder een aantal inbraken in jeugdsozen, kantine's en café's. Ook werd een boot in de rekreatiehaven van Aquadelta bezocht. De buit bestond voornamelijk uit kleurentelevisie's, stereo-apparatuur, meubilair, autoradio's, foto-apparatuur en geld. Een klein gedeelte van de buit werd in de woningen van de aangehouden verdachten teruggevonden, voor een totale waarde van ongeveer 10.000 gulden. Advertentie Restaurant ZIERIKZEE - De Gereformeerd Hervormde Commissie tot Toe rusting van de gemeenten op Schouwen-Duiveland streeft er naar kerkeraden, gespreksgroepen, bij belkringen en andere belangstellen den te informeren of te instrueren. Daartoe heeft deze commissie vo rig jaar verschillende aktiviteiten ondernomen, zoals een oriëntatiedag voor ambtsdragers, een minitraining voor kerkelijke medewerkers en een enkele liedboekmiddag en enkele -avonden. Als handreiking voor de komenden winter zal op maandag 12 september een presentatie-avond gehouden worden in de grote zaal van de Licht boei, het gebouw van het Leger des Heils in de Poststraat te Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Op deze avond kan kennis worden genomen van kursusmateriaal en van boekjes voor gesprekskringen. Er zal een lektuur- tafel aanwezig zijn. Bovendien krijgt men gelegenheid suggesties en wen sen naar voren te brengen. De politie konstateerde de afgelo pen maanden een sterke verhoging van het aantal gepleegde inbraken en diefstallen in Bruinisse en omgeving. Om een grondig onderzoek naar deze misdrijven mogelijk te maken, wer den tien politiemensen van het korps Schouwen-Duiveland vrijgemaakt van de normale dienst. Mede door een intensieve surveillance in burger en het nagaan van de gedragingen van verdachte personen kwam de zaak aan het rollen. In eerste instan tie werd een drietal jonge inwoners van Bruinisse aangehouden: T. N. (19 jaar), E. B. (19 jaar) en R. v. O. (18 jaar). Deze aanhouding vond plaats op 22 augustus 1983. In de loop van het onderzoek, dat toen van start ging, werden nog drie verdachten aangehouden: A. de G. (19) uit Bruinisse, J. K. (22) uit Rot terdam en A. C. S. (17) uit Sliedrecht. Volgens mededelingen van de rijkspolitie worden de zes genoemde verdachten beschouwd als de hoofd daders van de reeks inbraken. Zij gingen in de meeste gevallen op stap, steeds in wisselende kombinaties met zes andere verdachten, te weten W. R. (18) uit Bruinisse, D. G. (20) uit Nieuwerkerk, M. L. (21) uit Rotter dam, A. J. d. D. (20) uit Bruinisse, J. d. J. (19) uit Bruinisse en J. B. (17) uit Rotterdam. Enkele van de bovenstaande ver dachten verbleven gedurende de zo mermaanden op campings in Brui nisse en omgeving. In café's en disco's leerde men elkaar kennen en daar werden vervolgens de plannen gesmeed. Brutaal In veel bungalows en woningen kwam men binnen via openstaande ramen en niet- of niet goed afgesloten deuren. Dat in vele gevallen zonder enige vorm van angst of schroom werd gewerkt, bewijst het voorbeeld van een in braak van één van de da ders: Hij presteerde het om een woning door de openstaande achterdeur bin nen te gaan, een kleurentelevisie weg te nemen om vervolgens weer door de voordeur te vertrekken, met het toestel onder arm, terwijl de bewo ners van het huis in de tuin zaten. Helers De gestolen goederen werden over het algemeen ver onder de prijs ver kocht aan kennissen of weggegeven aan familieleden. Van de opbrengst werd weer vrolijk verder vakantie gevierd. Ook deze helers werden aangehou den. Het zijn J. C. L. (19) uit Nieuwer kerk, E. C. M. S. (38), moeder van één van de verdachten en wonende te Bruinisse, J. L. (20) uit Zierikzee, C. S. H. (20) uit Zierikzee, C. A. C. (20) uit Rotterdam, P. H. E. (34) uit Oosterland, M. J. v. d. W. (23) uit Oosterland, R. K. W. (39) uit Ooster land en A. T. de G., vader van één van de verdachten, wonende te Brui nisse. In totaal zijn 21 verdachten aange houden, waarvan er uiteindelijk twee zijn voorgeleid aan de Officier van Justitie te Middelburg. Daarna zijn zij door de Rechter-Commissaris in bewaring gesteld. De overige ver dachten zijn, na enkele dagen kost en inwoning op de diverse politiebu reaus op Schouwen-Duiveland, na verhoor weer in vrijheid gesteld. Opgelucht Korpschef J. Hoekman geeft in zijn toelichting op bovenstaande duide lijk te kennen dat hij opgelucht is, dat deze zaken zijn opgelost. „Je weet dat een groot deel van de Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Dit restant bleef over van de brandkast van jeugdsoos ,,De Pul" in Bruinisse, nadat hij .bewerkt" was door de inbrekers. bevolking door het groot aantal in- brakenrin grote onrust leeft. Het is een goede prestaite, die is geleverd door het gehele korps. Uiteindelijk hebben we tien man onttrokken aan de normale dienst. Dat.geeft toch een Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE - Met de aanhouding van de 38-jarige J. v. B. uit Nieuw- Vossemeer heeft de rijkspolitie van Schouwen-Duiveland een viertal gevallen van schennis van de eerbaarheid opgelost. Bruinisse en aan een 26-jarige vrouw uit Sirjansland. Toen hij dat woensdag opnieuw deed aan 2 meisjes (van 13 en 14 jaar) uit Haamstede, waren de beide kin deren in staat om een duidelijk signalement te verstrekken. Aan de hand van dat signalement kon de man tenslotte worden aange houden. De man maakte er een gewoon van om langs de kant van de weg de indruk te wekken dat hij een plasje moest doen. Wanneer vrou welijk voorbijgangers hem in die omstandigheden passeerden, toonde hij hen zijn geslachtsdeel. Enkele weken geleden deed hij dat aan een 20-jarige vrouw uit HET WEEROVERZICHT DE BILT - Verscheidene schepen op de Atlantische Oceaan meldden de laatste dagen windkracht 10, zware storm. Eerst op' het westen van de oceaan, vannacht ook zuidwest van Ierland. De depressie die deze stormen ver oorzaakte was gisteravond al uitge diept tot een kerndruk van 962 milli bar, maar leek vanochtend over het dieptepunt heen te zijn. Zaterdag wordt de depressie boven het noor den van de Noordzee verwacht. Van avond zal aan onze kust een storm achtige zuidenwind staan, die mor gen langzaam afnemend naar zuid west draait. Een regenzone van de depressie trekt in de avond en nacht over ons land. Overdag blijft er veel bewolking en kunnen opnieuw af en toe regengebieden overtrekken. Zondag wordt een lichte weersver- betering verwacht, maar in de eerste helft van de volgende week blijft het weer onder invloed van een westelij ke luchtstroming, waarmee storin gen naar onze omgeving komen. Die zullen het weer een wisselvallig en koel karater geven. Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan regen Half tot zwaarbewolkt met nu en dan regen; minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Krachti ge tot stormachtige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 6 sept.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 sept. Zon op 6.54, onder 20.25 Maan op 01.25, onder 18.49 4 sept. Zon op 6.56, onder 20.22 Maan op 02.36, onder 19.34 5 sept. Zon op 6.57, onder 20.20 Maan op 03.59, onder 20.09 Nieuwe Maan: 7 sept. (04.35) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 sept. 12.11 5.44 18.08 4 sept. 0.45 13.31 7.02 19.36 5 sept. 2.19 14.31 8.10 20.40 Doodtij: 9 september Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEUS/DE KOEPEL Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 Advertentie Bezoek dan onze enorme op 22, 23 en 24 september aanstaande in Zonnemaire, Zuidweg 20a Installatiebedrijf BRUINISSE - Na de vele pennevruchten die van de hand van de heer S. A. Jumelet Az. verschenen de laatste 58 jaar, staat er nu een groots werk op stapel; de historie van Bruinisse die een periode van 500 jaar omvat. Het boek, dat, behalve de titel, voor wat de heer Jumelet be treft klaar is, zal binnen twee jaar verschijnen; een peri ode die veel te lang is naar het oordeel van de schrijver samensteller. Het boek is ook onderwerp van gesprek op de Bruse raadsvergadering van vrijdag 16 september, waar de raadsleden gevraagd wordt in te stemmen met het beschikbaarstellen van een krediet ad 60.000,—, voor druk- en andere kosten aan het boek verbonden. In het kollegevoorstel wordt ook vermeld, dat er géén schrijversloon wordt berekend. De heer Jumelet schrijft dus een (400 pagina's tellend) boek, zónder er een cent aan te verdienen. Waarom? Om het waarom beantwoord te krijgen moeten we even terug in de tijd en (opnieuw) kennismaken met de schrijver. In zijn huis aan de Mo lenstraat vertelt Jumelet over het ontstaan van het idee voor het boek, waarvoor de eerste hoofdstukken ei genlijk al in zijn jeugd geschreven werden. „Van jongsaf ben ik korrespondent van diverse kranten. Mijn moeder en grootvader deden dat ook, en je rolt daar eigenlijk vanzelf in. Ik was 15 vanaf die tijd goed op de hoogte ben van het Zeeuwse en Bruse gebeuren." De heer Jumelet was in die tijd korrespondent van diverse kranten, waaronder de Zierikzeesche Nieuws bode (nu nóg), het Rotterdams Nieuwsblad en het A.N.P. Daarnaast was hij (part-time) boekhouder van drukkerij L. en O. in Zierikzee (de (Vervolg pag. 7) jaar oud (nu 73) toen mijn moeder in '24 overleed en ik heb haar werk overgenomen. Er was toen een boek. de „Kroniek van Zeeland", waaruit ik gegevens putte voor historische stukken in de krant. Want alleen plaatselijke gegevens doorgeven naar kranten, daar kon je geen boter ham mee verdienen, dus een „extra" stuk was altijd welkom. Die Kroniek maakte de liefde voor geschiedenis in me wakker en kreeg er steeds meer interesse in. Vandaar dat ik 5. A. Jumelet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1