HM O 1 Wethouder J. Groen stelde Theo Thijssenschool vrijdagmiddag in gebruik Reinigingspolitie op Schouwen-Duiveland geen haalbare zaak DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in kiosk Smalstadskoor blijft zingen WA> ffih PÊ Bitr Illegaal kamperen Aanrijding Zierikzee Walkman gestolen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 140ste jaargang Nr. 23378 WAARIN OPGENOMEN Afscheid kantonier 99 x Zierikzee Vrijdagmiddag nam Kantonier W. van Gilst Vrijdagmiddag werd de uitslag bekend ge- afscheid van „zijn" dienstkring Zierikzee maakt van de amateurkunstenaarsmani- Eerste doelpunt Het Korfbalnest In het oefenduel tegen Duiveland maakte Zaterdagmiddag opende wethouder L. J. Jacob van de Berge na een afwezigheid van van Gastel van sportzaken van Zierikzee het van rijkswaterstaat. Vele genodigden festatie, die de afgelopen maanden in Zie- een jaar een korte rentree in de Bruse nieuwe klubgebouw van korfbalvereniging woonden de afscheidsreceptie bij. (pag. 2). rikzee is gehouden. (Pag. 3). hoofdmacht. (Pag. 4). All Ready. (Pag. 5). (1797 - 1889) Het onderwijs moet niet het opzeggen van leer boeken tot doel hebben, maar het scheppen van gewoonten in denken en doen. Gustave Le Bon ZIERIKZEE - Een statieportretvan de leerlingen van de Theo Thijssenscho oldie vrijdag gekleed waren in ,,Ot en Sien"-stijl, zoals dat in de tijd van Theo Thijssen gebruikelijk was. Ophouden met kletsen, we moeten nog zoveel leren!" ZIERIKZEE - Ot en Si en: ze her'.«efd en weer eens, tij- ken" betreffende het onderwijs had j j a*- -->1 -i nra i aangeroerd, en tevens dat het woord dens de ofliciele opening van de Theo Thljssenschool, bezuiniging niet was gevallen. Laat vrijdag. Niet alleen door de leerlingen, die bijna alle- maal in kledij uit de Theo-Thijssen-tijd verschenen, en ruitspraak, opgetekend uit de mond ii -xi jj jj van een kind dat voor de eerste dag spelletjes uit de oude doos deden, maar vooial in de „grote" schooi bezocht. en daar middaguren na de openingshandeling herleefde de een gezcUige en zich oriënterende t i ..jut aantrof. Deze nog jonge leer- onderwijzer-politikus-schrijver uit de Jordaan, aan wie ling zei: „Laten we nu stoppen met al de school z'n naam te danken heeft. Die naam stond trou- J?ea^,?,eklets'we moeten no« zoveel le" wens centraal bij de openingshandeling door wethouder van (o.m.) onderwijs, de heer J. Groen. Via een portofoon Open school riep hij een aantal kinderen op uit het oude gebouw, die De voorzittel} van de vereniging allemaal een letter bij zich hadden, en de laatste (Marko voor openbaar onderwijs de heer c. Sprengelmeijer) de sleutel. Nadat de heer Groen enige karakttr™anbdêadniUeuweh8sch?o" moeite vertoonde met de spelling van de naam, hingen .Open en openbaar, het ligt dh-ekt naast elkaar. Iedereen is nier van uiteindelijk alle letters op de juiste volgorde en kon hij harte welkom, katholiek ot pro- de deur openen. Het vervolg: het inwerking stellen van testanl< humanist of humorist: hier is een sirene, was het sein voor het loslaten van talloze bal- lonnen. De kinderen, die vanwege het aantal toch het meeste profijt van de nieuwe school hebben, brachten de dag door met de al genoemde spelletjes, film en een „vroegertje". De spelletjes (wie kent ze nog?) waren veertien in getal: bik kelen, sjoelen, diabolen, touwtrekken, steltlopen, touwtje springen, tollen, hinkelen, pedje-worp, blindemannetjes, hoepelen, zaklopen en kaatseballen. Overal deden ze aan mee, en dat in Ot en Sien-kledij, een lust om te zien? Dik Trom, ook al zo'n figuur uit die tijd, was op het witte scherm te zien. Limona de en koek kompleteerde deze feestochtend. Inspektrice, mevrouw W. P. Bouwman (l.) verrichtte samen met wethouder J Groen de openingsceremonie: de kinderen droegen letters aan van de oude - naar de nieuwe school, de inspektrice pakte de letters uit en de wethouder hing ze op hun juiste plaats. „Met zulk weer op zo'n dag, zo'n mooie school openen!", begon de heer Groen als eerste van een serie van tien sprekers zijn toespraak, waarin vooral de geschiedenis naar boven werd gehaald. Enkele belang rijke data uit zijn toespraak: 1966, voor het eerst komt de bouw van een nieuwe Theo Thijssenschool in de ge meenteraad aan de orde. 20 dec. '66: besluit tot bouw van een semi- permante school in afwachting van een definitieve school. 28 augustus 1966: opening van die semi- permanente school. 1979: rapport uit gebracht over nieuwe school. 20 no vember '79: beslissing deze school te gaan bouwen. 13 januari 1981: toestemming van het ministerie van onderwijs. 21 juni 1982: gemeente raad voteert krediet, geschat op acht ton. Gebroeders Van de Nieuwendijk uit Stellendam was de laagste in schrijver met 595.192,— en de bouw werd deze aannemer gegund. De eerste paal ging in novermber vorig jaar de grond in en vrijdag dus de of ficiële opening. „We kunnen nu gaan werken aan een geïntegreerde basis school", was de konklusie van de onderwijswethouder, die zijn toespraak besloot (na uitvoerige dankwoorden aan alle medewerkers) met het aanbieden van een wandver siering in de vorm van een tekening van Schouwen-Duiveland. Voorzichtig „Haast u niet. Doordenkt het goed. Wees voorzichtig". Waarschuwende woorden van de inspektrice voor het kleuter- en lager onderwijs, me vrouw W. P. Bouwman, naar aanlei ding van de door Groen genoemde in tegratie van de basisschool. De in spektrice was van mening dat die volledige integratie de leerkrachten voor grote problemen zal zetten. Eén daarvan is: wie wordt de baas op de nieuwe basisschool? Mevrouw Bouwman liep op deze beslissing al vooruit door op te merken dat de kans groot is, dat de heer Goedhart nog vóór het einde van het jaar alleen de scepter zal zwaaien over kleuter en lagere school. Over de veranderingen in het on derwijs zei mevrouw Bouwman, dat niet alléén de kinderen veranderen, maar dat iedereen verandert in dit tijdsbeeld, dus ook de leerkrachten. „Hier is een grote taak voor het on derwijzend personeel de komende tijd, en tevens wens ik het gemeente bestuur sterkte met uw scholenpro blemen", aldus de inspektrice. Grote rust Rektor van de R.S.G., drs. P. Vis las een gedeelte uit één van Theo Thijssen's boeken voor en bracht daarmee zijn gehoor terug naar het begin van deze eeuw. Verder prees de rektor de school om de goede sfeer, de grote mate van rust en het open oog voor de ontwikkelingen in het onderwijs, hetgeen hij van nabij meemaakte als vader van twee leer lingen die op de Theo Thijssenschool het lager onderwijs genoten. Namens de scholen voor voortgezet onderwijs bood de heer Vis sportboeken aan voor het dokumentatiecenlrum. Kort maar kernachtig was het be toog van de heer C. J. de Graaf, di- rekteur van dc pedagogische akade- mie. Het was de heer De Graaf opge vallen dat geen van dc voorgaande sprekers het heersende „doemden ken" betreffende het onderwijs had aangeroerd, én tevens dat' het woord bezuiniging niet was gevallen. „Laat het zo", adviseerde de direkteur, die zijn toespraak besloot met een kinde ruitspraak, opgetekend uit de mond van een kind dat voor de eerste dag de grote" school bezocht, en daar een gezellige en zich oriënterende „juf" aantrof. Deze nog jonge leer ling zei: „Laten we nu stoppen met al dat geklets, we moeten nog zóveel le ren!" Open school De voorzitten van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs de heer C. P. Polderman benadrukte het open karakter van de nieuwe school. „Open en openbaar, het ligt direkt naast elkaar. Iedereen is hier van harte welkom, katholiek of pro testant, humanist of humorist: hier is De heer Hendrikse is van mening dat dit geld ook weer besteed moet worden in de personele sektor en pleitte daarom voor de instelling van een funktionaris in de zin van een reinigingsambtenaar, die eventuele overtredingen kan opsporen of kon stateren bij het aanbieden van huis vuil en in zijn funktie ook verbalise rend kan optreden. Volgens de heer Hendrikse wordt er nogal eens de hand gelicht met de regels voor het aanbieden van huis- en grof vuil. Voorzitter W. den Boer was het ten aanzien van het laatste wel met hem eens, maar voorzag in de toekomst de nodige financiële lastenverzwarin gen, omdat eens trukturele uitbrei ding van het personeel met een opsporingsambtenaar in de toekomst de post personeelskosten te zwaar zou belasten. „Er is over deze mate- iedereen welkom". Polderman be treurde het, dat het schoolhoofd van „Binnen de Veste" geen toestem ming kreeg dit „openbaar-feestje" mee te kunnen maken, en zag daar ze ker nog een taak voor het V.O.O. Vervolg pag. 2 rie vrij uitvoerig gesproken in het dagelijks bestuur. We zijn het er alle maal over eens dat er de nodige over tredingen worden gemaakt, maar de kosten van een opsporingsambte naar zijn te hoog." Ook het idee van de heer Hendrik se om dan een opsporingsambtenaar in part-time funktie tjdens de zomer- manden aan te stellen, vond geen weerklank in het dagelijks bestuur. De bestuursleden waren het er over sens dat niet de toerist de grootste vervuiler is, maar de eigen bevolking en het bedrijfsleven. Een oplossing van de heer C. Slabbekoorn, om eni ge kontrole uit te laten oefenen door de mensen van de vuilophaaldienst, met behulp van een waarschuwings- kaart bij gekonstateerde overtredin gen, werd eveneens van de hand ge wezen omdat, volgens de heer Den BRUINISSE - In de kiosk op de Grevelingendam, naast het AC-res- taurant, werd vrijdag ingebroken. Een groot aantal blikjes limonade verwisselde van „eigenaar", het juiste schadebedrag is nog niet be kend. Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Met grote meederheid van stemmen is donder dagavond in een speciale ledenverga dering besloten om dóór te gaan met de zangvereniging „Het Smalstads Koor" te Brouwershaven. Binnen de leden bestond wat onvrede over de gang van zaken, zodat het bestuur besloot tot deze speciale vergadering waarin meningen en kritiek geuit konden worden^ jU| Hierna werdenJénkeie zeer positie ve besluiten vöoi$het komende jaar genomen, waarover het meewerken met de korenv&shiging Schouwen- Duiveland aan v^ëh optreden in de Dóelen te Rott^Kpim. Tot slot werd afscheid genome/van dé heer P. van Rhoon die zich de^afgelopen jaren als voorzitter zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het koor. Boer, „deze mensen al voldoende be last zijn." Voorzitter Den Boer zegde toe de zaak opnieuw in het dagelijks bestuur aan de orde te stellen, waar bij het voorstel van de heer Hendrik se de nodige aandacht zal krijgen. „Los daarvan zullen we periodiek de nodige aandacht van de mensen vra gen voor deze problematiek, via ad vertenties en via de regionale pers". Mini-computer Het bestuur van de dienst besloot vrijdagmiddag tot de aanschaf van een mini-computer; met deze appara tuur zal niet alleen de administratie van de reinigingsrechten worden ver werkt, maar kan bovendien de boek houding van de dienst op een snellere en doeltreffender wijze worden ge voerd. De bestuursleden waren het er op de heer Hendrikse na, over eens dat de meevaller van de post perso- neelkosten goed zou worden besteed wanneer het geld voor deze aanschaf zou worden gebruikt. Tevens werd besloten om, samen met de gemeente Tholen en Sint Phi- lipsland, een gezamenlijke regeling aan te gaan in het kader van de Af valstoffenwet 1981-1986. Gedurende deze periode zal binnen dit samen werkingsgebied een beraad plaats vinden over de afvalverwijdering in ruime zin. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog; mini mumtemperatuur ongeveer 11 gra den; middagtemperatuur rond 23 graden; matige oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 sept. Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Minimumtemp.: 11 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. Zon op 6.47, onder 20.34 Maan op 23.19, onder 14.09 Laatste Kwartier: 31 aug. (13.22) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 30 aug. 8.08 20.06 1.39 13.56 Doodtij: 2 sept. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 20.0° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dinsdag zullen er perio den met zon zijn waarbij de tempera tuur in de middag tot drie en twintig a vier en twintig graden kan oplo pen. Dit weer is te danken aan een ge bied van hoge luchtdruk dat zich van de Noordzee verplaatst naar Duits land en Polen. Hierdoor ontstaat in onze omgeving een osstelijke stro ming waarmee drogere lucht wordt aangevoerd, waarin perioden met zon voorkomen. Meer zuidwaarts in de landen rond de Middellandse Zee en ook ten noor den van de Alpen komen flinke buien tot ontwikkeling. Veel van deze bui en gaan vergezeld van zwaar onweer. SCHOUWEN-DUIVELAND - Het illegaal kamperen gaat overminderd door. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de rijkspolitie in drie gemeenten een aantal bekeuringen hiervoor liitgedeeld, te weten: in Middenschouwen 9, in Westerschou- wen 15 en in Zierikzee 5 stuks. ZIERIKZEE - Het niet juist hante ren van de voorrangsregels was cr de oorzaak van dat vrijdag een aanrij ding ontstond op het kruispunt Sas - Scheepstimmerdijk - De Zille - Ca- lantsweg. Automobilist C. V. uit Zierikzee, komend uit De Zille, zou geen voor rang verleend hebben aan J. C. uit Brouwershaven, die het kruispunt naderde vanaf de Callantsweg. De auto van V. werd dusdanig bescha digd, dat deze moest worden weg gesleept. Persoonlijk letsel deed zich gelukkig niet voor. BROUWERSHAVEN - Een muzi kale dief is met dc „walkman" en een casetterekorder van M. v. 't H. gaan wandelen. V. 't H. deed daar vrijdag aangifte van. De Rotterdam mer M. v. d. L. is aangehouden op verdenking van deze diefstal. Hij is gehoord en heeft bekend. In Brouwershaven werd vrijdag ook nog een regenpijp van de gevel gesloopt, ten nadele van de heer S. aan de Noortdijkstraat. Na het sloop werk werd de pijp op straat geheel geplet. Wel noodzakelijk, maar financieel niet haalbaar SCHARENDIJKE - Het instellen van een reini- gingspolitie op Schouwen-Duiveland is een onverant woorde zaak, omdat de kosten daarvan erg hoog zijn. Tot deze konklusie kwam het algemeen bestuur van de reini gingsdienst Schouwen-Duiveland vrijdagmiddag in haar vergadering in de Putmeet te Scharendijke. Bestuurslid J. C. Hendrikse had daarom gevraagd, in het licht van een financiële meevaller op de post personeelskosten over 1983.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1