Luchtkompr essor- installaties voor verre olievelden worden al jaren in Zierikzee gebouwd streéknieuws Groep kunstenaars schildert Zierikzee Zelfgemaakte spullen in De vijf zinnen Airpack naar Groene Weegje 25 Winkel in Dreischor MIDDEN MIDDENSTAND Bielzen banken Artilami uit Laren Speeltoestellen voor „d'Eerste Stap" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 augustus 1983 Nr. 23377 3 ZIERIKZEE - „Er is echt een wensdroom in vervulling gegaan", zegt de heer Piet Warnar, belast met algehele leiding, verkoop en theoretische ontwerpen van het be drijf „Airpack" in zijn kantoor in het fraaie pandje Oude Haven 24. Die wensdroom betreft de aankoop van de royale bedrijfshal aan het Groene Weegje, waar voorheen het veel besproken Delta Centrum in was gevestigd. Voor Airpack betekent deze aan koop eindelijk de beschikking te krijgen over een eigen werkplaats. Daar bestond al langer behoefte aan, maar „toen we ons in maart 1979 in Zierikzee vestigden in ons kantoor aan de Oude Haven zijn we wel op zoek gegaan naar eigen werkplaats, maar als jong bedrijf konden we financieel geen bokkesprongen maken", aldus Warnar. Tussen maart 1979 en nu maakte Airpack gebruik van diverse ruim ten op het industrieterrein om de werkplaats in onder te brengen: een gedeelte van Aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland, het pand aan de Julianastraat naast de Brogum- boerderij en ten slotte een gedeelte van de bedrijfshal van Aannemings bedrijf Roggeband. Met ingang van 1 oktober hoopt Airpack in de eigen fa briek van start te gaan. Om een duidelijk beeld van dit be drijf te krijgen, lijkt de vraag: „Wat is Airpack?" wel relevant. Piet War nar en zijn bedrijfsgenoot Frits de Nijs- blijken in staat dat in simpele bewoordingen duidelijk te maken, hoewel het produkt dat zij leveren toch eigenlijk niet zo simpel is en voor het funktioneren ervan veel technisch vernuft nodig is. Jaar lang Bij Airpack worden lucht-kom- pressorinstallaties gebouwd. Ze zijn te vergelijken met elektriciteits-in- stallaties maar dan met samenge perste lucht. Deze lucht-kompressor- installaties worden gebruikt voor het pompen van olie uit de grond. Het gebruik van elektriciteit zou daarvoor teveel risiko's hebben. Olievelden bevinden zich normaliter niet in druk bevolkte gebieden, maar in woestijnen en vlakten waar op minstens honderd kilometer afstand geen mens is te bekennen. De belang rijkste eis, die in dit verband aan de lucht-kompressorinstallatie wordt gesteld is het zonder toezicht en on derhoud gedurende een vol jaar te kunnen funktioneren. Na een jaar vindt dan een grote onderhoudsbeurt plaats om het vervolgens weer 365 dagen zonder mankementen vol te houden. Om een en ander inderdaad vlek keloos te laten verlopen wordt ook - een honderd procent stand by instal latie gebouwd. Met andere woorden: alle onderdelen, die nodig zijn om de luchtkompressor te laten werken, zijn in tweevoud geproduceerd. Zo dra het ene onderdeel uitvalt, neemt het reserve-onderdeel de funktie over. Voor de aandrijving van de luchtkompressor op zich is wel elek triciteit nodig; een dieselmotor wordt echter ingebouwd voor het ge val de stroomvoorziening stagneert. De kwaliteit van het door Airpack geleverde produkt moet dus opti maal zijn. Van veel belang in dit ver band is de opbouw van een zo volle dig mogelijke expertise. Niet alleen op technisch gebied, maar ook wat betreft het klimaat en extremiteiten, die zich in de betreffende landen kunnen voordoen. Als voorbeeld noemt Frits de Nijs de zandstormen, die in de woestijn soms voorkomen. „Ook met zulke omstandigheden dient uiteraard bij de produktie re kening te worden gehouden. Je moet echt aan alles denken tot het glaasje voor de manometer toe". Veel kontroles Het produktieproces kent - om konkrete bewijzen van optimale kwaliteit te hebben - veel kontroles. Alle lassen worden bijvoorbeeld ge röntgend om te zien of ze alle deugde lijk zijn. Een zeer uitgebreide exper tise, rekening houden met alle moge lijkheden, die zich ter plaatse kun nen voordoen, scherpe kont role tij dens de produktie moeten derhalve verzekeren, dat zo'n installatie van Airpack inderdaad een jaar zonder toezicht en onderhoud kan draaien. Dat blijkt in de praktijk uiteraard ook het geval te zijn. Bij de produk tie werd zelfs uitgegaan van bereke- ningscijfers voor drie jaar funktione ren zonder toezicht en onderhoud. Toch kan er ooit weieens iets mis gaan, zoals enkele jaren geleden, toen er iets gebeurde, dat onmogelijk werd geacht: het vroor tien graden C in de woestijn. Het koelwater bevat te geen antivries, dus sindsdien krijgt elk reservoir koelwater wel een scheut antivries mee. Gat in de markt Hoe komt iemand erop een derge lijk bedrijf op te bouwen? Piet War nar laat weten zelf sinds 1968 in de kompressoren te hebben gezeten. Vooral in Iran deed hij de ervaring op, dat de bouw van een luchtkom- pressorinstallatie ruim ƒ1,— miljoen vergde, omdat materialen en specia listisch geschoolden van ver moesten komen. Hij kwam tot de konklusie dat dezelfde installaties voor de helft van genoemd bedrag geproduceerd zouden kunnen worden als deze vol ledig op één plaats zou worden ge bouwd en ter plekke in het olieveld alleen gemonteerd en in werking gesteld zouden moeten worden. Airpack was - in 1978 - het eerste bedrijf in Nederland, dat zich toeleg de op de bouw van deze installaties. In Houston, Engeland en Finland zijn vergelijkbare ondernemingen. In 1978 werd in Delft gestart. Reeds snel ontlaadde de hinder wetbui zich over Warnar en De Nijs en moest met de werkplaats plotse-•- ling worden uitgeweken naar een. ruimte in Lekkerkerk. Het kantoor bleef echter in Delft gevestigd en dat gaf wel enige problemen. Zierikzee gunstig In 1979 werd gezocht naar een gunstiger vestigingsplaats voor Air pack. Die werd, zoals gezegd, gevon den in Zierikzee. Hier lag het bedrijf aardig centraal ten opzichte van de havens van Rotterdam en Antwer pen; met de komst van Nemag was hijskapaciteit gewaarborgd, het areaal aan gespecialiseerde techni sche mensen bleek, hoe vreemd dat ook mogen klinken, in Zeeland rui- mer dan in de Randstad. Heel vaak werden inmiddels tijdelijk specia listen aangetrokken van „De Schel de" en van „Maaskant". Verder wa ren ook de vestigingsvoorwaarden in Zierikzee gunstig te noemen en Air pack streek derhalve neer aan de Ou de Haven, althans wat het kantoor betrof. Het ligt in de bedoeling, dat die kantoorruimte straks - over onge veer een jaar - ook in het pand aan het Groene Weegje zal worden onder gebracht. Warnar en De Nijs twijfe len er echter nog over of ze het heren- huisje aan de Oude Haven zullen ver kopen. Belangrijke klanten, vooral Amerikanen en Arabieren worden helemaal week van deze bouwstijl. „Als ze ons kantoor zien, heb je de or der al half in je zak", grapt Warnar. Anderzijds lijkt het ook niet lo gisch werkplaats en kantoor geschei den te houden. Vooral gedurende de afgelopen toeristendagen leverde het heen en weer rijden heel wat proble men op. Overtuigen Toen Airpack in 1978 van start ging, werd door de olie-VIP's skep- tisch tegen dit kleine bedrijfje aange keken. Het moeilijkste bleek aan vankelijk de potentiële klanten er van te overtuigen, dat het inderdaad voordeliger was een kant-en-klare lucht-kompressorinstallatie naar het olieveld te transporteren, dan een dergelijke installatie ter plekke te bouwen. Zaken werden het eerst gedaan mei Libië, daarna volgden in snel tempo: Saoedie Arabië, Aruba, Curacao, Singapore, Maleisië, een booreiland op de Noordzee, Yoegoslavië, Iran, Griekenland, Nigeria en thans is voor de eerste maal een order in de wacht gesleept voor Egypte. Ook in Nederland zelf, op een B.P.-terrein in Rozenburg staat, inmiddels een Airpack-installatie. In totaal werden reeds negenender tig installaties in Zierikzee gebouwd. Daartoe behoren ook twee hogedruk- installaties en enkele olie-injektie- systemen. Bij dit laatste gaat het er om water in de grond te injekteren onder de olie, zodat die olie omhoog komt en er niet gepompt behoeft te worden. Airpack heeft zeven mensen in vaste dienst en werkt daarnaast ge middeld met tien meer ol minder gespecialiseerde krachten. Tot nu toe moest, wegens ruimtegebrek in de gehuurde werkplaatsen de bouw van ,de tanken worden uitbesteed, maar daar komt in de toekomst uiteraard verandering in. Dan kan de volledige installatie in het pand Groene Weeg je 25 worden afgewerkt en, wat uiter aard ook zeer belangrijk is, worden uitgetest. Daartoe worden klimato logische omstandigheden van hel land van bestemming gesimuleerd: de temperatuur wordt opgevoerd tot 50°C en de luchtvochtigheid wordt verhoogd. Eigen jargon De uiteenzettingen van Warnar en De Nijs blinken uit door helderheid. Een eigenschap, die ze zich bewust hebben aangeleerd. Belangrijke klanten uit de ontwikkelingslanden met technisch jargon om de oren slaan, bleek psychologisch niet juist. Getracht wordt deze mensen op hun gemak te stellen door alle vragen, hoe opmerkelijk ze soms ook kunnen zijn, serieus te nemen. Het kan da overigens weieens voorkomen dat, gevraagd wordt naar een peilglas op een luchttank Frits de Nijs neemt dan overigens rustig de tijd om uit te leggen, dat je lucht niet op een peil glas kunt aflezen. Het feit, dat de heren van Airpack zich een eenvoudige vaktaal hebben aangemeten, werd hen in eigen land overigens niet zo in dank afgenomen. Toen ze deelnamen aan de besprekin gen over het kolenvergassingspro- jekt in Rotterdam werd er soms wat merkwaardig naar hen gekeken. Warnar en De Nijs liggen daar ech ter niet wakker van en gaan rustig door met het bewerken van de markt in het Midden- en Verre Oosten. Met die landen doe je volgens hen overi gens gemakkelijker zaken dan met bijvoorbeeld Amerikanen. „Die la ten je rustig overkomen en geven dan alsnog voor je neus de order aan een ander". Voor de acquisitie maakte Airpack gebruik van agenten, die voor hun bemoeienissen soms 1 van de order toebedeeld krijgen. Een voorwaarde in ontwikkelingslanden is vaak, dat voor het onderhoud van de installa tie een apart steunpunt in het land zelf wordt opgericht, in de vorm van een B.V. Piet Warnar zegt dit per soonlijk wel een goed systeem te vin den, omdat de mensen uit dat land zelf ook aan werk moeten komen. De belangrijkste agent voor Air pack zit in Houston, het oliebrein van de wereld. De man heeft nog nooit een order aangedragen, maar zit wel boordevol informatie over nieuw aan te boren proefvelden. Zo wist hij ook als eerste te mel den, dat Shell een poging in Bangla Desh wilde gaan wagen. Voor Air pack is het dan uiteraard zaak er snel) bij te zijn. Er wordt verder gewerkt met agenten in Koeweit, achter het IJzeren Gordijn en met een man voor de Verenigde Emiraten. Frits de Nijs is binnen Airpack be last met het uitwerken van de tech niek, de prijskalkulatie, de supervi sie van werkplaats en de leiding van het opstarten van de installaties ter plaatse en van het onderhoud. Zowel bij hem als bij Warnar zijn kompres soren werk en hobby tegelijk. Dat beide heren zich niet uitsluitend met techniek bezig moeten houden, zal duidelijk zijn. Er worden zaken ge daan met regeringen, er moet reke ning worden gehouden met gebrui ken en verboden in de betrokken lan den en uiteraard worden politieke ontwikkelingen scherp gevolgd. De eerste order voor Egypte zal in de derde week van september vanuit Zierikzee worden vervoerd. Wellicht geschiedt dat reeds vanuit het nieu we pand aan het Groene Weegje. De bouw van deze lucht-kompressorin stallatie vindt plaats in een gedeelte van de hal bij Roggeband. Een officiële opening van de Airpack-vestiging aan het industrie terrein zit er thans nog niet ilï.' „Waarschijnlijk over een jaar, als ook ons kantoon -hier. wellicht ge vestigd zal zijn", aldus Piet Warnar. DREISCHOR - Sinds kort is in de Ooststraat in Dreischor de winkel „De vijf zinnen" geopend, gerund door Joke Zom. De gezellige etalage nodigt direkt uit tot het nemen van een kijkje in het opgeknapte pand. In het midden van het winkeltje staan een tafel en twee stoelen. „Het is een echt praatwinkeltje, hè. Net als vroeger", zegt Joke. „De mensen kunnen hier binnen komen om wat te kopen, maar ook voor een bab beltje zijn ze welkom". Joke Zom in haar praatwinkeltje. De eigenaresse drijft niet alleen de winkel, maar zorgt ook voor tach tig procent van de kollektie. „Ik maak bijna alles zelf, dus als er wat wordt verkocht, dan moet ik hard aan de slag om de voorraad aan te vullen". Maar dat is geen enkel probleem, want dat doet Joke graag. Zelf noemt ze haar winkel een uit de hand gelopen hobby. Jaren geleden had Joke thuis een doos vol met barbiekleertjes, waarmee de kinderen uit de buurt kwamen spelen. „Zo is het eigenlijk begonnen en nu heb ik een voorraad, die voor 80% uit zelfgemaakte spullen bestaat". Kinderen Ze verkoopt onder meer spullen uit grootmoederstijd, poppekleding, eigengemaakte azijn, zeep, badzout, kussentjes, handwerkjes, tweede hands babykleding, kinderspelletjes en kinderboeken. Een groot deel van het assortiment richt zich op de kinderen. Volgens Joke is dat een markt, die er altijd zal zijn, zelfs in deze tijd van bezuinigen. INDE Het voordeel van zelf spullen maken is dat Joke wel met orginele din gen voor de dag kan komen. „Er zijn natuurlijk vele mogelijkheden en elke maand komt er dan ook wat nieuws bij. Ik heb ook een heleboel plannen, die nog moeten worden uitgevoerd. De winkel slaat ook aan bij de eigen bevolking. Eigenlijk had ik een beetje op het toerisme ge gokt, maar de klanten bestaan voor 90% uit inwoners van Dreischor". De naam van de winkel, De vijf zinnen, heeft een historische achter grond. Voor 1910 hebben op de plaats van het pand vijf arbeidershuisjes gestaan, die in de volksmond de vijf (ge) zinnen werden genoemd. Joke vond.het.leuk haar winkel daarnaar te vernoemen. Piet Warnar, Jannie de Oude (boekhouding en inkoop) en Frits de Nijs vormen een hecht Airpack-team. Samen aan schouwen ze de luchtkompressor-installatie, die over enkele Weken naar Egypte zal worden getransporteerd. Omdat het hier een eerste order uit dit land betreft, zal dit paradepaardje nog van een extra glansvorm worden voorzien. ZIERIKZEE Ruil en verkoop sportkleding Maandag 29 augustus van 19.00 tot 21.00 uur krijgt iedere jeugdige spor ter de gelegenheid om zijn of haar te kleine sportschoenen of -kleding te ruilen of te verkopen. De plaats van handeling is het nieuwe klubhuis van Korfbalvereniging All Ready aan de ingang van sportpark Ban- nink in Zierikzee. RENESSE Illegaal kamperen De Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland heeft afgelopen nacht te gen zes illegale kampeerders in Re- nesse proces-verbaal opgemaakt. Ze stonden langs de Laone, de Ramp- weg, de Jan van Renesseweg en het Watergat. NOORDWELLE/ NIEUWERKERK Open dag fruitteelt Zaterdag 27 augustus wordt de open dag in de fruitteelt gehouden. In Noordwelle is het fruitteeltbedrijf van de heer A. Leeuwe te bezichtigen (Zuidwelleweg 2) en in Nieuwerkerk het bedrijf van de heer W. van den Berge (Muyeweg 22). De bezoektijden zijn van 10.00 - 12.00 uur en van 12.30 - 17.00 uur. BRUINISSE - Donderdagavond is door behulpzame ouders een begin gemaakt ter verfraaiing van de geza menlijke schoolpleinen. Zowel om de Openbare school „De Meerpaal" als' om de Christelijke school „Op Dreef' werden zitbanken neergezet, gekonstrueerd van bielzen. In totaal werden 16 banken op de pleinen gezet. Deze banken zijn een eerste aanzet tot een betere en gezel liger aankleding van de schoolplei nen. Hiervoor is een potje van 3600,— beschikbaar. Dit geld is het resultaat van twee grote akties vorig jaar. Eerst bracht de braderie voor het gemeentehuis op Koninginnedag een flink bedrag op, waarna de bra derie tijdens het 400-jarig schoolfeest de rest opbracht. ZIERIKZEE - Artilami, een groep kunstschilders uit Laren, brengt begin september een vier dagen durend bezoek aan Zierikzee. Tien kunstschilders, in de leeftijd variërend van veertig tot negentig jaar, zullen in de binnenstad verschillende objekten schilderen, welke te koop zijn voor het publiek. Maan dagmiddag maakte een kleine afvaardiging van Artilami een oriëntatierit door Zierikzee om te bekijken welke objekten wel en welke niet in aanmer king komen voor de schilders. Volgens Gerrit-Jan Heeman is er in elk geval voldoende materiaal voor handen en hebben de leden van Arti lami meer dan genoeg mogelijkheden om de vier dagen (6, 7, 8 en 9 septem ber) door te komen. In principe wil de groep zich toch rond de Oude Ha ven koncentreren. Zij maken aqua rellen en olieverfschilderijen. Het kontakt met Zierikzee kwam al vori ge tot stand toen Artilami een maand lang exposeerde in galerie Tussen de 2 Havens te Zierikzee. Dat gebeurt dit jaar niet, wel stelt Gerrit-Jan Heeman vanaf 29 augustus tot 11 sep tember werk van hem in de galerie ten toon. De kunstschilders zouden tijdens die vier dagen ook graag kontakt krijgen met andere kunstenaars in Zierikzee. Zij hopen dat er in de gale rie een bijeenkomst kan worden ge organiseerd, waarop zij wederzijdse ervaringen met kollega's kunnen uit wisselen. BRUINISSE - De Chr. kleuter school „d'Eerste Stap" heeft deze week enkele prachtige klim- en speeltoestellen op het schoolplein in gebruik genomen. Voor de aanschaf van deze houten toestellen is het be drag aangesproken dat de school op een apart boekje had staan sinds 1978. In dat jaar werd namelijk de oude kleuterschool aan de Dreef opgehe ven waarna de Culturele Stichting er in trok met de musea. Bij de ophef fing had de kleuterschool nog een fors positief saldo. Hiervan werd eerst 15.000,— geschonken aan een objekt tegen de hongersnood in de Sahelzone. Van dit bedrag werden waterput ten geslagen in Rwanda. Hierna kreeg zowel de Openbare- als de Christelijke kleuterschool ieder nog 7000,—, wat aan de kleuters ten goede moest komen. Het school bestuur denkt aan deze doelstelling zeker wel te voldoen, mede gezien het enthousiasme waarmee de kleu ters van „d'Eerste Stap" van de klimtoestellen gebruik maken. Het schoolbestuur hoopt ook dat de wat oudere jeugd in wil zien dat deze toestellen alléén voor de kleuters zijn. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktfe: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar M41.00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (tlm 4 regels) t 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3