Zeeuws onderonsje bij dames met zege Brigitte van de Water Konkoers De Weelruiters organisatorische chaos ERIC DE NOORMAN Zal suikerbietencampagne medio september starten Frans Swinkels wint voor de vijfde keer bij de heren Landbouw lijdt 1,2 miljard schade door korrosie machines Gedroomde bom Verbod gevaarlijke katapulten Verbindingen met België verbeteren Eindhovenaar beroofd van honderdduizend gulden Aardappelen van de boerderij Goede prijs voor aardappelen '82 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdui; 25 augustus 1983 Nr. 23376 7 Brigitte van de Water (rechts) en Tanja Tienpond samen in aktie tijdens de finale van het dames dubbelspel. Van de Water klopte haar klubgenote in het enkelspel. ZIERIKZEE - In hert twaalfde Onderdak badminton- toernooi van de BC Zierikzee zijn de geprogrammeerde winnaars ook uit de bus gekomen in de hoogste katego- rie. Frans Swinkels van het Helmonds Charlton '80 won voor de vijfde keer in suksessie bij de heren in de A2- klasse en Brigitte van de Water zorgde voor Zeeuws suk- ses bij de dames. Samen met haar Avanti-klubgenote Tanja Tienpond werd zij ook winnares in het dames dub bel. Samen met Frans Swinkels verloor Tanja Tienpond haar derde finale tegen John IJzermans en Diana van der Wielen. ENSCHEDE - Uit een onderzoek van de TH Twente blijkt, dat de Agrari sche bedrijven in Nederland als gevolg van roestvorming (korrosie) aan het machinepark per jaar een schade lijden van ruim 1,2 miljard gulden. Volgens de onderzoekers komt slechts een derde van deze kosten direkt in de boekhou ding van de bedrijven tot uiting. In totaal worden naar hun schatting 827 mil joen gulden aan indirekte kosten gemaakt door opbrengst verliezen, be- drijfsstagnatie, verspilling en afschrijvings- en renteverliezen. In het heren enkelspel moesten drie aangekondigde spelers verstek laten gaan, waardoor het toernooi wat geweld werd aangedaan. De Zeeuwse troef bleef weg voor het en kelspel vanwege werkzaamheden. Ruud Snijders liet de klubtraining voor gaan en Igo Dongen, de getipte mogelijke konkurrent voor Frans Swinkels, bleek geblesseerd, maar toonde wel zijn belangstelling. Door zijn afwezigheid kreeg Frans Swin kels wel de zege in de schoot gewor pen. In de finale had hij geen enkel probleem om zich de meerdere te to nen over Philip Weijling van Bad- mintonklub Oosterhout: 15-9, 15-7. Overtuigend Bij de dames draaide het A2- toernooi uit op een Zeeuwse finale tussen Brigitte van de Water en Tan ja Tienpond. Brigitte van de Water versloeg Diana van der Wielen in de halve eindstrijd en Tanja Tienpond toonde zich sterker dan Lonny Lava- lette. In de finale won Brigitte van de Water voor de zoveelste keer van Gerard de Ruiter met Tennik van Bru skoorede in de L2-dressuur 121 punten, een goed resultaat voor deze kombinatie. Annelies Wisse met Ra- pide van dezelfde vereniging bleef steken op 106 punten in de Ll- dressuur. In de B-dressuur kwamen een aantal Westelijk Schouwen-kom- binaties in aktie. Jeanet Kooman met Unica kwam uit op 124 punten. Arine Verburg haalde met Surrender nog net een winstpunt met 120 pun ten. Rianne Boot kwam met Natasja niet verder dan 116 punten. Z-klasse In de L-klasse skoorde Margo Ver weer met Salazar 125 punten, een puik resultaat. In de Z-klasse kwam Jan van de Bijl met Scoobidoo uit op 109 punten, terwijl echtgenote Jori van de Bijl het dit keer met zes punten minder moest stellen. Van de kombinaties van de Schouwse Ruiters zijn alleen de punten van Kees Stouten met Tor nado bekend, hij kwam uit op 120 punten en dus een winstpunt. Ook de beide menkombinaties Pe ter Hanse met Sunny en Monique van der Werve met Natascha hadden last van organisatorische tekortkomin gen. Onder hun proeven was het mo gelijk dat er plotseling een paard in een trailer werd geladen in de dres- haar klubgenote, al scheelde het dit keer slechts een haartje: 11-9, 12-10. De Beide finalisten waren in de dub belspelfinale superieur aan hun te genstandsters Ilse Jongen van Charl ton '80 en Lonny Lavalette van BC Yonex. In een partij over „best of fi ve" wonnen zij in drie sets vrij over tuigend: 15-8, 17-14, 15-12. Frans Swinkels won ook een twee de titel. Samen met klubgenoot John IJzermans was hij te sterk voor het 16-jarige talent Antonie Meulendijks en Wouter van Voorthuyzen (15-2, 15- 9). Eerder wonnen de latere winnaars met 15-7, 15-11 van het gelegenheids duo Danny Mol van BC Avanti en Philip Weijling. Frans Swinkels kreeg met Tanja Tienpond een derde titel binnen bereik, maar moesten zij hun meerdere erkennen in John IJ zermans en Diana van der Wielen (15- 6, 15-6). Tienpond/Swinkels had zich eerder wel het Zeeuws dubbel Mol Van de Water van het lijf geschud. B-groep In de B-groep won Erwin Latuheru in de eindstrijd met 15-5, 15-7 vrij ge suurring, waarin de kombinaties be zig waren om hun proeven te rijden. Ook kwam het voor dat er tientallen andere paarden door de ring reden, die de parade gingen vormen. Jury Bram Maljaars moest dit met lede ogen aanzien. Menproeven Peter Hanse reed in handikap z'n Z-proef met de M-kombinaties en kreeg 87 punten, hetgeen hem een tweede prijs opleverde. Zijn oppo nent David Coppoolse bleef hem een punt voor en werd zodoende eerste. In L pakte Monique van der Werve de derde prijs. Samen met Natascha behaalde ze 89 punten. De eerste twee plaatsen waren voor de broers Arjan en Christiaan Provoost met respektievelijk 96 en 90 punten. Hiermee stopt het dan wat de uitsla gen betreft. Van alle andere Schou- wen-Duivelandse kombinaties - en dat waren er nogal wat - gingen de startkocpons de Lewedorpse mist in. Aan het eind van de dag kon met tevredenheid de opbrengst worden vastgesteld op het mooie bedrag ad 4.463,15. Deze opbrengst is bestemd voor het bestrijden van de hout- wormd in orgelkast en dak van de kerk. De bezoekers en medewerker(st)ers van zaterdag wordt hartelijk dank gezegd. makkelijk van Robin Hofland. Bij de dames ging de zege naar Angela van Dijk. Zij klopte Gerda Riemens met 11-8, 11-5. Friso Veldkamp en Randy Berend- se wonnen de eerste rpijs in het heren dubbelspel van Erwin van Hooij- donk en Robin Hofland met 17-14,15- 7. Het damesdubbelspel ging naar Marjan Muller en Angela van Dijk. Zij klopten Laura Schaier en Zeeuws kampioene Catherine Christiaansen met 17-14 en 15-7. Het gemengd dub belspel tenslotte was voor Johan van der Werff en Ingrid Geschiere. Robin Hofland werd hierbij voor de derde keer verliezend finalist, dit keer sa men met Claudia van Raalten: 15-11, 15-4. AMSTERDAM - Meldingen over een „geweldige dreun" hebben don derdagochtend de Amsterdamse ge meentepolitie en de rijkspolitie voor een raadsel gesteld. Sinds ongeveer tien uur probeert men er achter te ko men'waar zich mogelijk een explosie heeft voorgedaan. DEN HAAG - In 1981 is in 18 pro cent van de gevallen ten onrechte de eenmalige uitkering verstrekt omdat de ontvanger een hoger inkomen had dan hij had opgegeven. De eenmalige uitkering is nedoeld om voor mensen die van een minimuminkomen moe ten leven de koopkracht niet al te zeer te laten dalen. Dat blijkt uit een onderzoek van de accountantsdienst van het ministerie van sociale zaken. ISTANBUL - Een DC-10 van de Turkse luchtvaartmaatschappij is dinsdag kort na het vertrek uit Istanbul teruggekeerd omdat een passagier had gedroomd dat er een bom in zijn koffer zat. De Westduitser Wolfgang Stroppe gaf zijn bomalarm toen hij uit een diepe slaap ontwaakte, zo meldde woensdag het Turkse dagblad Hurriyet. Het vliegtuig, met meer dan 100 passagiers aan boord, loosde zijn brandstof in zee en keerde terug naar Istanbul. Daar ontdekte de veiligheidsdienst in de koffer van Stroppe slechts een fles Raki (Turkse alcoholische drank), of volgens een andere lezing, een pot honing. De dromer is aangehouden en de overige passagiers zijn met een volgende vlucht naar München ge bracht. DEVENTER - Naar de gemeente po litie van Deventer donderdagmorgen heeft meegedeeld zijn er woensdag avond na afloop van de voetbalwed strijd Go Ahead Eagles-FC Utrecht bij rellen nabij het NS-station in De venter twee supporters zodanig ge wond geraakt dat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. DEN HAAG - Gevaarlijke katapul ten worden met ingang van 1 oktober verboden. Door een koninklijk besluit worden deze katapulten voor taan gezien als ongewenste handwa pens, aldus donderdag een medede ling van het ministerie van justitie. Speelgoedkatapulten vallen niet on der het verbod. Onder een gevaarlijke katapult wordt verstaan een schiettuig, dat bij mensen ernstig lichamelijk letsel kan veroorzaken. Proeven hebben volgens justitie uitgewezen, dat door katapulten afgeschoten projektielen sneller kunnen gaan dan kogels uit sommige vuurwapens. Gevaarlijke katapulten worden niet alleen ge bruikt bij baldadigheden en vernie lingen, aldus het ministerie. Ook de monstranten bij grootschalige pro- testakties gebruiken ze. Gevaarlijke katapulten kunnen de eerste twee weken van oktober bij de politie worden ingeleverd. Voor een ingeleverde „professionele" kata pult betaalt de politie in die periode vijf gulden. Een ingeleverde zelf ver vaardigde katapult levert twee kwartjes op. Een dubbeltje tenslotte wordt betaald voor ingeleverde .katapult-onderdelen. GS Zeeland: MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat het openbaar vervoer tussen Oost- Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische steden Sint Niklaas en Gent moet worden verbeterd. Zij schrijven dit aan minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat. Gs ondersteunen het pleidooi van me vrouw H. A. Hendriks-Tak uil Axel, waarin de minister wordt gevraagd weer personentreinen te laten rijden tussen Terneuzen-Axel-Hulst-Sint- Niklaas en Terneuzen-Sas van Gent- Zeizate-Gent. Mocht een spoorverbinding ntet tot. de reële mogelijkheden horen,'dan vinden gs dat de busverbindingen moeten worden verbeterd. Het kolle ge wijst de bewindsvrouwe op de huidige slechte verbindingen: een een-uurs dienst van Terneuzen naar Sas van Gent en vanaf Sas van Gent een twee-uurs dienst naar Zelzate, waar wederom moet worden over gestapt op een lijn met slechte aan sluiting naar Gent. De lijn Terneuzen-Sint Niklaas is geregeld' via een een-uurs dienst over Axel en Hulst, waarbij tweemaal over gestapt moet worden. Gs vragen de minister zowel de mo gelijkheden van trein als busvervoer te onderzoeken en de uitkomsten van die onderzoeken aan hen mee te de len. EINDHOVEN - Twee onbekende mannen hebben woensdagavond bij een overval in Eindhoven honderd duizend gulden buitgemaakt. Dat heeft een woordvoerder van de ge meentepolitie donderdagmorgen meegedeeld. Het geld werd geroofd van een 44- jarige Eindhovenaar. Het slachtoffer is eigenaar van vijf tabakzaken in Venlo. De overval vond plaats toen de man op het punt stond zijn woning aan de Aalsterweg binnen te gaan. De twee overvallers bedriegden het slachtoffer met een vuistvuurwa pen en sloegen hem daarmee op het hoofd. Naar de mening van de onderzoe kers kan door een goede roestbehan- deling zeker de helft van die kosten worden bespaard. Dit is volgens hen mogelijk door een betere voorbehan deling van de landbouwmachines en vooral door goed roestwerend onder houd in de agrarische bedrijven zelf. De voor deze roestbestrijding aanwe zige kennis is in Nederland aanwezig bij onder meer het Imag, de land bouwhogeschool Wageningen, de drie TH's en het Nederlands Korro- siecentrum. Bundeling kennis De THT-onderzoekers dringen in hun rapport aan op een bundeling van deze kennis en een gerichte over dracht ervan naar de agrariërs en de loonbedrijven door de landbouw voorlichting en de mechanisatiebe- drijven. Op basis van eigen onder zoek en een vergelijking met een En gelse studie heeft de THT de mogelij ke besparingen per bedrijf berekend. TAIPEH - Op een middelbare school in Feng Yuan op Taiwan zijn woensdag 27 meisjes omgekomen en 84 gewond toen het dak boven de au la instortte. De provinciale onderwij- sinspekteur, Huang Kun-Huei, die zich verantwoordelijk stelde, heeft zijn ontslag ingediend, aldus is in of ficiële kringen in Taipeh vernomen. NEW DELHI - In India zijn deze zo mer tegen de 1.000 mensen omgeko men door overstromingen die voorts voor omgerekend 700 miljoen schade aanrichten. Dit heeft de minister voor irrigatiewerken, Ram Niwas Mirdha, maandag in het parlement meegedeeld. DEN HAAG - Van de aardappelen die gezinnen kopen wordt 27 procent rechtstreeks op de boerderij gekocht. Bij eieren is dat 21 procent, zo blijkt uit het antwoord van staatssekreta- ris Van Zeil van ekonomische zaken op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Schartman (CDA). Voor kip ligt dat percentage op elf, voor konsumptiemelk op zes, voor fruit op zeven en voor kaas op een. Overigens zijn de verkopen aan par- tikulieren yanaf dë boerderij de laatste jaren'-nieMbegenomen, aldus de staatssekretaris. Het jaar 1981 werd al een topjaar in opbrengst genoemd (56,6 ton per ha), maar 1982 verbeterde dat rekord met ruim 5 ton (61,8 ton per ha). De tegenslagen met het inzaaien voorjaar 1983 zorgden niet alleen dat 10.000 ha minder werden ingezaaid maar de voortdurende regenval in april en mei zorgde voor een zeer ver spreide inzaai, onder ongunstige om standigheden. Dit resulteert dan weer in een ongelijke stand van het gewas wat betreft de kilo opbrengst per hectare. In tegenstelling tot vorige jaren was er per 1 augustus slechts een klein verschil tussen Zeeland en de Noordoostpolder en de Flevopolder. Zeeland had toen een wortelgewicht van 24.500 kg/ha, de Noordoostpol der 25.100 kg/ha en de Flevopolders 23.700. In vorige jaren scoorden de nieuwe polders altijd veel hoger. De noordelijke klei gaf een heel wat slechter beeld met 13.100 kg/ha. Later starten? Afgewacht dient te worden of ge- Voor een gemiddelde melkveehoude rij is een besparing mogelijk van vierduizend gulden per jaar. Voor een akkerbouwbedrijf is dat 2400 gulden en voor een varkenshouderij 800 gulden per jaar. AMERSFOORT - Een aantal Ne derlandse bedrijven hebben hun krachten gebundeld in de Holland Transport Consulting Group (HTCG) om tegemoet te komen aan de toene mende behoefte aan integrale advise ring op het gebied van openbaar ver voer in de derde wereld. ZIERIKZEE - Door de fa brieken van chips en voor gebakken frites zijn de af gelopen maanden alle nog in de koelhuizen bij de landbouwers aanwezige aardappelen van de oogst 1982 opgekocht. Het be treft vele tienduizenden tonnen. Deze aardappelen waren bestemd om voor enkele centen per kilo in de voersektor terecht te komen, maar nu is er een stevige prijs voor be taald. De aanleiding voor deze trans- aktie was het feit dat door de late pootdatum en de daarop gevolgde droogte de aardappelen van de nieu we oogst vrij klein bleven en ook veel doorwas vertoonden. Blijft het droog, dan worden de aardappelen voor de frites industrie nog verder ongeschikt, omdat de aardappel dan hard wordt (het zoge naamde glas). De regenbuien van de afgelopen dagen zullen wat dit betreft zeker gunstig werken, omdat het gewas nu weer genoeg water kan opnemen. En daardoor daalde de prijs op de ter- mijnmarkt deze week met 10 cent per kilo. De opbrengst van graszaad en peul vruchten is beduidend minder dan normaal, maar de graanopbrengsten vallen mee. Er zijn dit jaar door het natte voor jaar 20.000 ha minder suikerbieten uitgezaaid, de verwachte opbrengst is ruim 40 ton per ha tegen vorig jaar ruim 60 ton. noemde gebieden de achterstand nog zullen inhalen, maar in normale ja ren ligt het begin van de bietenkam- pagne altijd al medio september. De grote vraag is nu: wordt dan de 40 ton per ha gehaald of zal besloten worden de kampagne wat later te starten? Mogelijk kan een uitstel van enkele weken nog veel goedmaken. Bezien we de cijfers per 1 augustus dan is het gemiddelde over het gehele land 20.900. In 1982 was dat op de zelfde datum 34.800, over een acht- jaarlijkse periode gerekend 1974/82 is het 26.000 kg/ha. Beter suikergehalte Als het waar is dat de zon de suiker in de bieten brengt dan staal tegen over een minder fors wortelgewicht misschien wel een beter gehalte aan suiker. Voor de voornaamste suikerbieten teelt centra als het Zuidwestelijk kleigebied (Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden en West-Brabant) en de Zuiderzeepolders verwacht men ech ter inmiddels wel een opbrengst van 40 tot 45 ton per ha. Meer dan vijftig startkoepons zoek LEWEDORP - Zaterdag organiseerde de LR en PC De Weelruiters uit Lewe- dorp haar jaarlijks konkoers voor paarden. Het geheel werd onder ideale weersomstandigheden afgewerkt, maar dit kon niet gezegd worden van de or ganisatie. Deze klopte van geen kanten. Meer dan vijftig startkoepons bleken na afloop zoek te zijn, waardoor evenzoveel kombinaties niet in de diverse uitslagen werden verwerkt. De prijzen kwamen zodoende herhaaldelijk bij de verkeerde kombinaties terecht, hetgeen vanzelfsprekend tal van veront waardigde ruiters, amazones en instrukteurs tot gevolg had, die na afloop dan ook hun beklag kwamen maken bij het sekretariaat. Het heeft daarom totaal geen zin om de uitslagen vergezeld te laten gaan van klasseringen, vandaar hierbij een opsomming van de resultaten van de Schouwen-Duivelandse kom binaties van wie de skores nog wel bekend waren. Het zevende paardje 4. Nou mannen, roept Arman bedaart naar voren tredende, „we zijn toch geen kinderen, dat we zulke dwaze praatjes ernstig nemen." „Ge zult zien hoe we het menen", schreeuwt dezelfde boer, „die dwerg moet hangen, nu!! Of we moeten zo allemaal het slachtoffer wor den van de Grijze Man?" „Komaan," antwoordt Arman. maar met weinig overtuiging, „de Grijze Man is ons ze ker niet kwaadgezind en „Uit de weg," snauwt de aanvoerder der boeren, terwijl hij heer Arman ruw bij de arm grijpt, „of we gebruiken geweld en niet alleen tegen de dwerg." „Nu is hel wel genoeg", mompelt Eric, die met stijgende woede heeft toegeluisterd. Ook Axe - onder wiens bevel de boeren staan komt in beweging, maar de Noorman is sneller. Hij duwt Arman opzij, zijn vuist schiet hard en zuiver naar voren en de belhamel zakt, nog na- wauwelend, door de knieën. „Geweld wordt met geweld gekeerd". klinkt de stem van de Noorman onheilspel lend kalm. „Terug jullie lafaards, ik ik gebruik geweld." Als een vlees geworden dreigement komt Svein Langtand naast hem staan; Axe, Tristan en Eric's Noren krijgers sluiten zich aaneen. „Laat iemand van jullie proberen de dwerg aan te raken", bijt Eric de boeren toe, „en let op, wat er dan gebeurd". ZIERIKZEE - Men behoeft niet over profetische gaven te beschikken om te voorspellen, dat de suikerbieten- oogst 1983, in opbrengst dit jaar belangrijk minder zal zijn dan vorige jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7