Middenschouwen verhoogt subsidie Muziekschool Padmos-kotter naar Frankrijk Aanleg riolering van Eikerzee naar Scharendijke Gildepoortje wordt weer in ere hersteld Koopavond Scharendijke op vrijdag DELTAWERKEN KUNNEN GROTE ROL SPELEN IN WATEIISCENARIO Met limitering aantal kursusjaren Sleepbedrijf sleept slepers naar Nigeria Analyse Toeristisch Produkt Nederland 4 BRUINISSE-DUINKERKE - Zaterdag 20 augustus vond vanuit de haven van Duinkerke de offici- ïe proefvaart plaats van de DK 588823, de Jonathan". De uiterst moderne kotter is door Padmos Bruinisse gebouwd, in opdracht van de heer Christian Maes uit Bray-Dunes. Hij is hiermee schipper-eigenaar geworden van de grootste Franse kotter. Het kasko werd gebouwd bij Veldthuis, de totale afbouw vond plaats bij Padmos Bruinisse. De .Jonathan" is het tweede schip dat door Padmos BV aan de fami lie Maes is geleverd. Het is de achtste kotter die Padmos in Frankrijk heeft verkocht, men hoopt dit jaar de negende nog af te leveren. Nadat de .Jonathan" zaterdag zee had gekozen met alle genodig den aan boord, werd eerst een krans gelegd voor alle vissers die bij de uitoefening van hun beroep het leven lieten. Terug aan land werd het schip gedoopt door de pastoor ter plaatse, die het schip een behouden vaart wenste. Technische gegevens: lang 29 m, breed 7.30 m, holte 3.80 m. De voortstuwing geschiedt door een 900 pk Stork Werkspoor Diesel, waarachter een Masson- koppeling. Het schip, dat is uitgerust voor de bokken- en rondvisserij, heeft twee Mitsubishi-hulpmotoren van 180 pk voor elektriciteit en aan drijving van de 6-trommelige vislier. Betrekkelijk nieuw voor een kotter is de plaatsing van een hydraulische kraan aan dek. In het voorschip staat een Padmos boegschroef. Op de moderne brug staat de schipper alle nautische hulpmid delen ter beschikking, zoals ra dars, spoetniks, plotser, sonar. netsonde, kleuren-echolood en aut.piloot. Het schip is gebouwd onder klasse Bureau Veritas Haute Mer" en onder toezicht van de Franse scheepvaart inspektie. De zeer goede stabiliteit van het schip, welke 100% boven het door de Franse S.I. gestelde minimum uitkomt, ondanks de zeer zware eisen, ligt in het feit dat de ont werpers van Padmos BV beschik ken over een computer die de stabiliteits-berekeningen op een zeer moderne manier uitvoert. Padmos was de eerste werf in Nederland die de goedkeuring kreeg van de Nederlandse, Engel se en Franse overheid om alle sta- biliteitsberekeningen volgens dit programma uit te rekenen. De familie Maes toonde zich zeer kontent met dit fraaie kwali- teitsprodukt van de fa Padmos Bruinisse. SCHARENDIJKE - Evenals vorige week bij de advies- kommissie welzijn vergde het agendapunt subsidiëring Zeeuwse Muziekschool woensdagavond een langdurige diskussie tijdens de raadsvergadering van Middenschou wen. Het resultaat was, dat 27 leerlingen uit Middenschou wen (onder wie acht nieuw aangemelde) in het kursus- jaar '83/'84 lessen van een half uur aan de school kunnen volgen. Daarbij werd een tijdslimiet gehanteerd: van '84/'85 af wordt alleen nog maar tot en met het vijfde kursusjaar (het behalen van het B-diploma) gesubsi dieerd. Dit voorstel ging de fraktie van de P.v.d.A. niet ver genoeg. Voor deze partij vormde het struikelblok de li mitering van het aantal jaren, zodat de heer W. G. Renden en mevrouw J. Kloet-Schellingerhout tegenstem den. Toch gingen de overige vijf raadsleden met hun beslissing verder dan B. en W. hadden voorgesteld. Het kollege had het aantal lesduureenhe- den slechts willen verhogen van 380 naar 412, waardoor wel acht nieuwe leerlingen naar de muziekschool kon den, maar dan - zoals tot op heden het geval was - voor twintig minuten per les. WD, CDA en SGP/RPF konden zich weliswaar vinden in het tegen voorstel van Renden om die les- duureenheden te verhogen tot 472, zodat alle leerlingen het gewenste half uur les gesubsidieerd krijgen, maar zij wilden - evenals het kollege had voorgesteld - wèl de limitering tot en met vijf kursusjaren. Daarbij werd in overweging genomen, dat het financieel effekt op lange termijn anders een te grote financiële aderla ting zou betekenen, hetgeen het kol lege door middel van een bijgevoegd staatje had berekend. Niet ideaal De subsidiëring, zoals die woens dagavond werd aangenomen, kost de gemeente voor het nieuwe kursus jaar 16.637,—, bijna 2000,— meer dan B. en W. in gedachten hadden ge had. Renden deed verwoede pogingen om voor de leerlingen een ideale si tuatie" te scheppen, waardoor de be gaafden de negen kursusjaren van de muziekschool geheel gesubsidieerd zouden kunnen volmaken. Zo luidde ook het unanieme advies van de wel- zijnskommissie. Het PvdA-raadslid gaf als zijn me ning, dat Middenschouwen al te veel had afgehaakt als het sociaal-kultu- rele aktiviteiten had betroffen. Het daarbij vaak gebruikte argument „De inwoners van Middenschouwen hebben daarvoor geen belangstel ling" kon ditmaal tot zijn genoegen niet worden gehanteerd. „Waarom is Middenschouwen zo terughoudend wanneer het kuituur betreft", vroeg hij zich af, waarbij hij er tevens op wees dat Midden schouwen in vergelijking tot andere gemeenten op een na de laagste bij drage voor de muziekschool geeft. Burgemeester W. den Boer riep nog eens in herinnering dat zijn gemeente in 1984 50.000,— a 60.000,— min der rijksbijdrage voor welzijnszaken krijgt en dus een voorzichtig beleid geboden is. Wethouder L. C. Hart haakte hierop in. Niet billijk Hij zei het niet billijk te vinden om SCHARENDIJKE - Na een schorsing, waarin voorna melijk financiële toelichting werd gegeven, heeft de ge meenteraad van Middenschouwen woensdagavond de aanzet gegeven tot de aanleg van een riolering van Ei kerzee naar Scharendijke. Met bijkomende aanpassings- werken aan het stelsel van Scharendijke is daarvoor in totaal een bedrag van 551.000,- nodig. De provincie heeft een subsidie toegezegd tot veertig procent van de aanleg- kosten tot een maximum van 216.000,-, waardoor nog 335.000,- ten laste van de gemeente blijft. Na aftrek van een uitkering ingevolge de verfijnings regeling rioleringen blijft ten slotte nog 199.290,74 over, welk bedrag wordt onttrokken aan de reserve nieuw rioolstelsel. i De technische dienst Bruinisse Middenschouwen, waarvan direk- teur F. P. B. van Wychen ter vergade ring aanwezig was voor eventuele toelichting, maakte een plan op basis van het zogenaamde drukriolerings- systeem. De aanpassingsmaatrege len aan het stelsel van Scharendijke (vergroten van het riool in de Akker- bloemstraat, Ingridstraat en Elker- zeeseweg) zijn noodzakelijk om de reeds bestaande problemen, die bij' lozing van rioolwater uit Eikerzee nog groter zouden worden, geheel weg te nemen. Financiële toelichting Voordat de raadsleden het krediet overeenkomstig het voorstel van B. en W. beschikbaar stelden, werd in besloten zitting financiële toelich ting verstrekt. De reden daarvan was, dat de wer ken nog niet zijn gegund, terwijl de inschrijvingen wel zijn verricht. De cijfervergelijking bracht kennelijk voldoende duidelijkheid en de raadsleden spraken de hoop uit, dat de uitvoering van de aanleg zo snel mogelijk zal geschieden. Herstel wegdek Wanneer dat gebeurt, zal er tegelij kertijd aandacht worden besteed aan de verkeerssituatie in de omgeving van het gemeentehuis te Scharendij ke. Voor het a^jma^sen van de riole ring zal ter plaatse graafwerk moe ten worden verricht, zodat dan met een het wegdek kan worden verbe terd. Overigens merkte burge meester W. den Boer hierbij op, dat de recente ongelukken meer te wij ten zijn aan te hoge snelheid dan aan het slechte wegdek. de bijdrage aan de muziekschool met vijftig procent te verhogen, terwijl die rijksbijdrage vorig jaar met tien procent werd verlaagd en er voor dit jaar op twintig procent minder moet worden gerekend. Vandaar dat zijn VVD-fraktie zich kon vinden in het uiteindelijke resultaat, samen met de CDA- en SGP/RPF-frakties. 2e waren ter wille, maar zoals CDA- raadslid A. B. Koster het formuleer de: „We kunnen niet ongelimiteerd doorgaan. Subsidiëren tot en met het vijfde kursusjaar en dan klaar." LEERSUM - De bekende schrijfster van streek- en familiero mans Mien van 't Sant uit Leersum stopt ermee. Deze week rolt haar honderdste roman van de persen en de nu 82-jarige schrijfster, die in 1948 debuteerde met haar meisjesroman „op de drempel", is niet van plan nog ooit voor een boek achter haar schrijfmachine te kruipen. „Oude- rom komt met gebreken", zegt ze, „de vingers willen niet meer zo". terreinen op 26 augustus (na een week uitstel van de periode) leeg moeten zijn, willen ze geen kans ma ken op een proces-verbaal. Hij gaf toe, dat de beslissing over die over loopterreinen dit seizoen wat aan de late kant was, maar wilde daar vol gend jaar een duidelijke lijn in vol gen, in samenspel met de gemeente Westerschouwen. Peuterspeelzaal PvdA-raadslid W. G. Renden infor meerde naar de gang van zaken met betrekking tot de peuterspeelzaal Scharendijke. Er had woensdagoch tend een gesprek plaatsgevonden, deelde de burgemeester mee, waarbij de betrokken dames was voorgehou den dat het oorspronkelijke plan om een noodlokaal uit Kerkwerve naar Scharendijke te verplaatsen te zware financiële konsekwenties heeft. Men had daarvoor begrip getoond en het kollege zoekt andere wegen voor de huisvesting van de peuters. Renden bracht de 80.000,— reserve voor de peuterspeelzaal in herinnering, maar de burgemeester antwoordde dat het bedrag voor de verplaatsing van het lokaal te hoog is in vergelijking tot de twee ochtenden per week die de zaal draait. ZIERIKZEE - Gisteren (woensdag) werd het oude Gildepoortje weer in ere hersteld. Met behulp van een takelwagen werd het aloudemeester-werk" ge plaatst in de Paternoster straat. Het poortje is afkomstig uit de Beddeweeg, waar het in april 1977 werd weggehaald omdat het daar niet meer paste in de omgeving: het zou een alleenstaar i objekt zijn geworden. Het poortje werd netjes ingepakt door de dienst gevieentewerken en opgeslagen op het terrein van de dienst aan de Korte Nobelstraat, waar het bewaard werd met de be doeling om ooit eens geplaatst te worden als de Meelstraat-panden zouden worden gerestaureerd. De gemeentelijke financiën laten dit (voorlopig) niet toe, zoals bekend. Voorts werd naarstig gezocht naar een bestemming, die nu gevonden werd in de Paternosterstraat. Het Gildepoortje werd derhalve weer .uitgepakt" waarna bleek dat het nog in prima staat verkeerde. Woensdag werd het vervoerd van de Korte Nobelstraat naar zijn nieuwe bestemming. Vandaag (donderdag) zijn de mannen van gemeentewerken begonnen met het weer inmetselen van het poortje. Eind volgende week is het karwei geklaard. Horeca Het toeristisch produkt is een snel groeiend bedrijf en in het rapport wordt voorspeld dat dit zeker nog twintig jaar zo doorgaat. Daarbij wordt opgemerkt, dat het goed is om zich te realiseren dat het gros van de werkgelegenheid in de toeristische sektor wordt geboden in de horeca. Zeker is dat de opleiding in deze sek tor verbeterd moet worden, ook uni versitair niveau, heeft men ervaren. Ook de kwaliteit van de logiesak- kommodatie werd vaak minder be- ROTTERDAM - Het Tcrncuzense sleepbedrijf Willem Muller is in op dracht van Nedbargcs Sublift BV vanuit Rotterdam begonnen aan een sleep van 24 dagen naar Nigeria, waar vier sleepboten en een ponton met baggermatcricel moeten worden afgeleverd. Drie van de vier sleepboten zijn op het afzinkbaar ponton aangebracht. de vierde vaart in tandem mee. Het konvooi wordt gesleept door de „Groenland" (7.000 pk) van Willem Muller, zo heeft het bedrijf dinsdag meegedeeld. De vier sleepboten zijn eigendom geweest van het Antwerpse bedrijf Unie van reddings- en sleepdiensten (UNION) en verkocht aan een Nige- riaanse reder. ZIERIKZEE - Het Ministerie van Ekonomische Zaken heeft door de advieskommissie Toeristisch Produkt Ne derland een inventarisatie en verkenning van ontwikke lingsmogelijkheden laten opstellen. Het omvangrijke rapport valt in deze contreien met name op door de foto van pijlers voor de stormvloedkering (van Joh. D. C. Berrevoets), die de omslag siert. Bij de aanbevelingen in het rap port worden de Deltawerken en vooral de bouw van de Oosterschel- dedam genoemd om een grote rol te spelen bij bijvoorbeeld de gewenste bevordering van sight-seeing vanaf het water. In de programma's gericht op de toervaart zou aan deze water werken in de presentatie en promotie een hoge prioriteit moeten worden gegeven meent de kommissie. Behalve de toeristisch aantrekke lijke vernieuwing als een dergelijke sight-seeing kunnen volgens het rap port aan het waterscenario voor Ne derland worden toegevoegd vaar- trektochten, en groepstochten over water door gebruik te maken van amfibiebussen. Botenverhuur naar analogie van het „rent-a-car"-sy steem kan nuttig zijn om te vermij den dat de deelnemende toerist niet steeds weer op de plaats van vertrek terugkeert, aldus een aanbeveling in het rapport. Ook bij de verkoop- en marketing- paragraaf komt het water als num mer één naar voren. Bij de promotie van Nederland wordt het belangrijk gevonden, wan neer het eigene van gebieden als Zee land, de Veluwe en Limburg wordt versterkt, een algemene versterking trouwens van wat Nederland traditi oneel is en biedt. Bovendien moet ten opzichte van de buitenlandse toerist worden bena drukt dat Nederland in vergelijking korte afstanden kent (New York doorkruisen kost bijna net zoveel tijd als door Nederland rijden, wordt als voorbeeld gegeven). Prijsbeheersing in vakantiecentra acht de kommissie gewenst, super markten op campings zijn bijvoor beeld vaak te duur, aldus werd naar voren gebracht tijdens een diskussie met „het veld". Dat toeristenbe lasting op de konsument wordt ver haald, wordt unaniem als een ver werpelijke regel gekenschetst. Dit schaadt het Nederlands gastheer schap. is de konklusie van de betrok kenen. vonden dan in het buitenland. Kwa liteitsverbetering vinden de onder zoekers noodzakelijk. Aan de kwaliteit van management en dienstverlening schort er veel, al dus het onderzoek, waaraan wordt toegevoegd dat het nog altijd een wet is, dat de sfeer en de service minstens zo belangrijk zijn als de kwaliteit en het komfort van de akkommodatie om een tevreden klant te krijgen. Onvoldoende steun In het hoofdstuk Beleid wordt aan gestipt, dat badplaatsen op meer ni veau zouden moeten worden ge bracht. Maar investeerders vinden dat ze onvoldoende steun krijgen. Verandering daarin wordt noodzake lijk geacht. De geïnterviewde groepen vonden alle dat er teveel regels zijn. De over heid moet voorwaarden scheppend te werk gaan, niet dirigistisch. s" Het blijkt voor de ondernemer frusterend te zijn dat er vaak op vele punten een slechte afstemming is tus sen gemeente IJ en Rekreatieschap X aangaande het toeristisch produkt. In het algemeen is de filosofie van de toeristische produkten Nederland beter, nadat er voordien nogal wat verknald werd door te weinig over leg en coördinatie, aldus de analyse. Beleid en ondernemer moeten weten wat ze aan elkaar hebben. VVV's Afstemming van de promotie-in spanningen van de regio's op die van het Nationaal Bureau voor Toeijisme (bijvoorbeeld bij themajaren.J als „Water") verzekert een geïntegreer de marketing-aanpak. De VVV'|s zijn bij uitstek geschikt voor deze 'taak. die op dit gebied vooral bestaat uit bundeling van de promotionale be langen van het bedrijfsleven. Dje ver mindering van de door de overheden beschikbaar gestelde middelerj voor de VVV's, acht de kommissie een er nstige bedreiging voor het gehele voorlichtings- en wervingsapparaat en dus een bron van ernstige zörg. I De kommissie beveelt aan hét lan delijk informatienet van VVV's in stand te houden door blijvende, ade quate financiële bijdragen van be drijfsleven, overheid en toerist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4