Gemeentebestuur niet blij met verfilming vrijpartij Gemeenteraad voteert krediet voor onderzoek Hinderwet „Rust Roest" besloot laatste Toeristendag Brand in Bruinisse Milieutechnische overlast firma Groenleer „Glaasje op" Informatiestand Avondschool Krachtig, maar kort Raadsvergadering Zierikzee Open avond Theo Thijssenschool Braderie kabouters ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 augustus 1983 Nr. 23376 3 ZIER1KZEE - De Zierikzeese gemeenteraad ging maandagavond met algemene stemmen akkoord met het voorstel een krediet van 6.000,— beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar mogelijke voorwaarden, die in het kader van de Hinderwet te stellen zijn aan slopers-, afvalverzamel- en sorteerbedrijf Groenleer. Dit bedrijf aan de rand van de binnenstad veroorzaakt milieutech nisch bezien, volgens de toelichting van b. en w., de nodi ge overlast. Deze overlast dient aldus het kolle ge aan banden te worden gelegd het zij door stringente voorwaarden te verbinden aan af te geven vergunnin gen en verplichte bodemsanering, hetzij door verplaatsing van het be drijf en daarop volgende bodemsane ring. R.U.-fraktievoorzitter W. F. Spren- gelmeijer toonde zich niet zo over tuigd, van de overlast, die bovenge noemd bedrijf zou veroorzaken. Hij had met een bewoner aldaar gespro ken, die in 29 jaar tijd nog nooit hin der van de firma Groenleer had on dervonden. De heer Sprengelmeijer liet nu reeds weten er niets voor te voelen betreffend bedrijf op kosten te jagen door een verplaatsing af te dwingen. De heer L. Bécu (WD) kreeg desge vraagd de mededeling dat klachten van omwonenden geleid hadden tot de wens dit onderzoek uit te voeren. Eveneens kreeg de WD-woordvoer- der een bevestigend antwoord op de vraag of met de eigenaar nader gesproken zal worden als dit onder zoek negatief uitvalt. Nader bodemonderzoek Wethouder P. de Rijke wees er voor alle duidelijkheid met nadruk op, dat het door de raad te voteren kre diet betrekking had op een onder zoek naar de voorwaarden in het ka der van de hinderwetvergunning en derhalve niets van doen had met bo demsanering. Wel merkte hij op, dat het onderzoek in het kader van de hinderwetvergunning pas uitge voerd zal worden als het door de pro- BRUINISSE - Gisteravond (woens dag) ontstond er brand in de woning van de familie L. in de Deestraat. De familie was op dat moment (om streeks half tien) niet thuis, maar de buren die rook uit de huiskamer za gen opstijgen, waarschuwde de Bru- se brandweer, die met vier perslucht dragers en een hogedruk-spuit de wo ning binnendrong. Aldaar konstateerde de brand weerlieden vlammen in de omgeving van het tropisch aquarium, waarvan- de ruiten al bezweken waren door de hitte. De inhoud (500 liter water) stroomde vrijelijk door de woonka mer en de vissen derhalve ook. Door de rookontwikkeling vonden ook de parkieten van de familie de dood. Als oorzaak denk de brandweer aan een kortsluiting in de lichtkap van het aquaarium. De schade laat zich raden, en groot was de onsteltenis van de familie die bij thuiskomst alle vissen en parkieten dood vonden, be nevens grote water-, rook- en roet- schade moest konstateren in de woonkamer. zeggen. Op voorstel van de raads voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester, werd ten slotte besloten het voorstel aan te houden en eerst bin nen de kommissie Jeugd- en Jonge renwerk te bespreken. Herzien ontwerp Het herziene ontwerp voor de brief aan Werkzoorzieningsschap De Zuid hoek betreffende het aan derden uit besteden van een gedeelte van het schooltuinonderhoud kon thans ge nade vinden in de ogen van alle raadsleden. In de juni-bijeenkomst van de gemeenteraad deed dit punt zeer veel stof opwaaien. De heer D. van der Wekken (PvdA) sprak zijn in stemming uit met het feit, dat het ge meentebestuur in de nieuw opgestel de brief duidelijk haar bevorde ringsplicht erkent. Zowel mevrouw De Jonge als de heer J, J. Geleijnse (VVD) maakten aanmerkingen op het feit, dat de kommissie Concertzaal schriftelijk advies werd gevraagd betreffende het verrichten van enkele voorzie ningen aan de Concertzaal voor een totaalbedrag van 11.360,17. Mevrouw De Jonge wees erop, dat na 1 februari dit jaar geen vergade ring van de kommissie Concertzaal meer heeft plaatsgevonden. Zij vroeg zich waarom de kommissieleden niet wat vaker bij elkaar werden geroe pen om over een toekomstig beleid te praten. De voorzitter zegde toe, dat op korte termijn een vergadering van de kommissie Concertzaal zal wor den belegd. De laatste toeristendag met de wie lerronde, heeft de nodige alkohol doen vloeien. Twee automobilisten die dinsdagavond Iaat niet zachtzin nig met elkaar in aanraking kwa men, bleken teveel aan ..Bachus" te hebben geofferd. De aanrijding vond plaats op de hoek van de Nieuwe Boogerdstraat en de Nieuwe Haven. Twee Zierikzeeënaars, N. v. L. en M. N. werden een blaas- en bloedproef afgenomen. S. W. uit Noordwelle is wel erg lang in Zierikzee blijven hangen om na te feesten: woensdagochtend om streeks 3 uur werd hij door de man nen van Hermandad staande gehou den op de Laan van St. Hilaire, om dat hij met zijn auto zigzaggend ge bruik maakte van het wegdek. Waar schijnlijk wandelend moest hij zijn weg vervolgen. ZIERIKZEE - Donderdag en vrij dag richt de Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap voor Mavo en Havo een informatiestand onder de Beuze in. Met speciale toestemming van b en w krijgt de scholengemeen schap de gelegenheid om wat meer ruchtbaarheid te geven aan de moge lijkheid om in de avond-uren iets (bij) te leren. Er kunnen nog voldoende leerlin gen geplaatst worden in alle vakken. Vakken ook waarover alle inlichtin gen zijn te verkrijgen op de stand on der de Beuze. De stand is geopend op donderdag van 13.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur. In teresse? Ga even kijken! oude stadsbeeld na - wedederom - een warme en goed bezochte toeristen dag. Alleen op de Nieuw Haven ver toefden tot in de kleine uurtjes de be zoekers van de Hawaiïan-Night, die georganiseerd werd onder auspiciën van horeca-ondernemer K. Weber van Auberge Maritime. De Kiiima Hawaiians traden niet, zoals aanvan kelijk aangekondigd op vanaf de ZZ8 in de Nieuwe Haven, maar op het ter ras van genoemd restaurant. Heel vertrouwd en zelfs een beetje nostal gisch klonken hun zwoele, meiodieu- se Hawaiïaanse liedjes. Extra verras sing betekende het kleurrijke optre den van vier charmante danseressen: de Hilino Kalami Hula Girls. Na de onthulling van een indruk wekkende kreeftenbak, gevuld met Oosterschelde-water werd aan de overzijde van de Nieuwe Haven bo vendien rood en blauw Bengaals vuur ontstoken. Onder de aanwezi gen op de Nieuwe Haven bevonden zich ook enkele leden van Motorklub „The Lost Ones", die zich overigens verre van Hawaiïaans ophielden. vincie te verrichten nader bodemon derzoek zal zijn afgerond. Een oriën terend onderzoek heeft inmiddels uitgewezén, dat een dergelijk nader onderzoek wel gewenst is. Bij de behandeling van de ingeko men stukken haakte de heer K. T. de Jonge (R.U.) in op de koncept-begro- ting 1984 van de Stichting Sportcen trum Schouwen-Duiveland. On danks dat er zoveel mogelijk en zeer verantwoord werd bezuinigd, signa leerde de R.U.-woordvoerder hier een behoorlijke aanslag op het bud get van de gemeente Zierikzee. Ver der noemde hij het betreurenswaar dig, dat Zierikzee steeds meer alleen deze kar moet gaan trekken. Wethouder van sportzaken de heer L. J. van Gastel bleek ten aanzien van dit punt echter wat minder in mi neur. Hij had goede verwachtingen, dat de gemeente Brouwershaven, Middenschouwen en Westerschou- wen alsnog de bijdrage zullen leve ren, die hen werd gevraagd. Verder was de wethouder van mening, dat de piek in de exploitatiekosten in middels wel was bereikt en hij achtte het derhalve niet aannemelijk, dat de bijdrage nogeens de 30,- per in woner zal bereiken. De heer Van Gastel was wel van mening, dat de gemeentebesturen moeten beseffen, dat het sportcentrum destijds met zeer veel inzet van de bevolking tot stand is gekomen en dat die gemeen ten derhalve nu zich niet kunnen per- miteren het sportcentrum in de steek te laten. Subsidie C.J.V. Mevrouw M. R. de Jong-Van Loo had moeite met het kollegevoorstel betreffende de wijze van subsidië ring van het C.J.V. „Samen Verder" in verband met de huisvesting in het schoolgebouw in de Raamstraat. Zij verwonderde zich over het feit, dat de eigen inkomsten van het C.J.V. (kontributies) op geen enkele wijze door de kosten van huisvesting wor den gebruikt. De heer C. Legemaate (CDA) vond dat mevrouw De Jong hiermee de zaak op z'n kop draaide, omdat juist in het belang van de ge meente het C.J.V. dit schoolgebouw heeft betrokken, zodat het pand te gen vernieling wordt beschermd. Wethouder P. de Rijke leek de aan merkingen door mevrouw De Jonge geüit niet zeer op prijs te stellen. Wat agiteert liet hij weten, dat de kontri buties van het C.J.V. het klubwerk ten goede komen. Verder voegde hij eraan toe, dat „de dames, die zo snel in het voormalige C.J.V.-pand moesten" nog geen kwartje huur hadden betaald. Met „die dames" doelde de wethouder op de Emanci patie Steungroep. Dit laatste klonk mevrouw De Jon ge als een soort verwijt in de oren en ze liet wethouder De Rijke derhalve weten een dergelijke opmerking niet op haar brood te willen krijgen, om dat dit een zaak van genoemde Steungroep was. Verder liet ze we ten, hoewel ze zelf een andere vorm van jeugdwerk voorstaat, het C.J.V. zijn aktiviteiten niet te willen ont Het muziek- en majorettenkorps ,,Rust Roest" gaf de laatste toeristendag van dit seizoen een waardig slot. De show op het Kraanplein was echter, naar de mening van de vele toeschouwers, veel te kort. ZIERIKZEE - De laatste Toeristendag kreeg dinsdaga vond een krachtig, maar zeer kort besluit met een optre den van muziek- en majorettenkorps „Rust Roest" op het Kraanplein. Gerard van Wagtendonk en zijn pupil len konden zich verheugen in een flinke publieke be langstelling voor hun verrichtingen. Na de zeer stijlvolle entrée op het Kraanplein volgde een pittige uit voering van het bekende „Tuana Brass". Direkt daarna begaven de schijnwerpers het, die voor deze gele genheid aan de historische lantaarn waren bevestigd. E ven em en t en k om m issi el ed en L. Kaashoek en H. Lindhout schoten als duveltjes uit een doosje naar het mankement. Een jochie, dat zichzelf een riante plaats in de historische lichtmast had verschaft, kreeg heel wat boze ogen van de vele aanwezi gen op zich gericht. Hij leek aanvan kelijk de schuldige van het euvel. maar dat bleek niet hel geval. De stoppen waren niet bestand tegen de elektrische kracht, die de schijnwer pers eisten en derhalve moest snel bij de Corneliastichting worden aange klopt voor tijdelijke stroomvoorzie ning. Dat werd bereidwillig toe gestaan. Inmiddels hadden de leden van Rust Roest een fraaie Beatles-medley laten zien en horen, te weten: „Mi chel", „Yellow Submarine" en „Yesterday". Zowel muzikanten als majorettes spreidden bij regionale taptoe-optredens al een zeer hoog ni veau ten toon. Dinsdagavond deden zij dat ook voor eigen publiek. Des te jammer was het, dat „Rust Roest" na een luttel kwartiertje al weer de afmars inzette. Dit optreden had minstens tweemaal zo lang moe ten zijn. Hawaiïan-Night Zierikzee herwon langzaamaan het Op het terras van „Auberge Maritiem" brachten de Kilima Hawaiians een vertrouwd en beetje nostalgisch sfeertje. ZIERIKZEE - De R.U.-fraktie in de Zierikzeese ge meenteraad sprak maandagavond haar afkeuring uit over een filmopname van een blote vrijpartij op vrijdag middag 12 augustus aan de overzijde van de Nieuwe Ha ven. De R.U.-fraktie wilde weten of voor een dergelijke filmopname toestemming van het gemeentebestuur is vereist, of die toestemming was gevraagd en was ver leend. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester zei blij te zijn met deze vraag, zodat hij duidelijk kon laten weten, dat voor het maken van een filmopname geen goedkeuring van het gemeentebestuur is vereist. Ware dat wel zo geweest, dan had het kol lege die in dit betreffende geval ze ker niet verleend. In strijd met A.P.V. De voorzitter merkte verder op, dat men met de verfilming van deze vrijmoedige vrijage wel in strijd had gehandeld met artikel 92 van de Al gemene Politie Verordening, waarin wordt bepaald, dat men zich niet op een voor publiek toegankelijke plaats of op een plek van de openbare weg af zichtbaar in onzedelijke hou ding mag bevinden. Op het moment van de filmopname was echter geen agent ter plaatse. „Als er op dat ogenblik wel een politieman was langs gekomen, dan was er zeker op getreden". aldus de voorzitter. Hij omschreef de hele kwestie als „een schandelijke vertoning", maar acht te het nog schandelijker, dat voor dergelijke films rijkssubsidie wordt verleend. Voorlopig fraktievoorzitter van het C.D.A., de heer C. Legemaate gaf tijdens de rondvraag uiting van de bezorgdheid van zijn fraktie betref fende de huidige situatie van molen „De Haas", waar de eigenaar enkele weken geleden plotseling de wieken afsloopte. De Zierikzeese bevolking was naar de mening van de C.D.A.-fraktie te recht verontwaardigd over de wijze waarop de molen op het Bolwerk er thans bijstaat. Het C.D.A. hoopte van harte, dat het beleid van het kol lege ertoe bijdraagt, dat deze molen in oude glorie wordt hersteld. De voorzitter gaf daarop een zeer uitgebreide opsomming van alle stappen, die b. en w. sinds 1975 ter behoud en restauratie van deze mo len hebben ondernomen. Hoewel de gesprekken met molen-eigenaar de heer Dekker in goede harmonie plaatsvonden, werd nooit over eenstemming bereikt over aankoop door de gemeente, zelfs niet toen de heer Dekker werd aangeboden de molen na restauratie voor bewoning te mogen gebruiken. Maatregelen In juni dit jaar werd de eigenaar te kennen gegeven, dat op korte ter mijn maatregelen genomen dienden te worden om het monument voor verder verval te behoeden en om te voorkomen dat schade aan derden zou worden toegebracht. Zonder me deweten van het gemeentebestuur werden daarop plotseling de wieken van de molen verwijderd in opdracht van de eigenaar. Volgens de voorzit ter een uitermate trieste situatie voor het stadsbeeld van Zierikzee. Verder merkte hij op, dat de heer Dekker hiermee ook in strijd met de Monumentenwet heeft gehandeld. Hij liet weten, dat het gemeente bestuur zich zal blijven inspannen de molen in eigendom te verwerven, zo dat in elk geval konsoliderende maatregelen getroffen kunnen wor den. Financiële ruimte voor een vol ledige restauratie ad 400.000,— heeft de gemeente Zierikzee thans ook niet beschikbaar. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) drong aan op waakzaamheid, dat de eigenaar toch niet verder zal gaan met het aftakelen van molen „De Haas". De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) liet weten enkele suggesties in deze kwesties naar voren te willen brengen, maar was slechts bereid, dat in besloten bijeenkomst, na af loop van de raadsvergadering te doen. Tolheffing De V.V.D.-fraktie diende een schriftelijke rondvraag in betreffen de de berichten over de korting op de! tolheffing voor inwoners van Schou wen-Duiveland. Deze fraktie signa leerde grote tegenstellingen in de destijds door g.s. gedane toezeggin gen en de huidige voornemens. In dit verband vroeg de V.V.D.-fraktie of het kollege bereid was hierover schriftelijke vragen aan g.s. te stel len. Hoewel de kwestie op dat mo ment nog binnen het kollege bespro ken moest worden, liet de raadsvoor zitter weten, dat inmiddels door de eigen dienst al een notitie was op gesteld en dat wellicht nadere stap pen ondernomen zullen worden. Per soonlijk was hij van mening, dat de zaak het beste in regionaal verband kan worden aangekaart. De heer Sprengelmeijer haakte in op berichten, dat ook een groot deel van de Zierikzeese ondernemers het niet eens zou zijn met de huidige op zet van de Toeristendagen. Zelf vond hij, dat een en ander te ver begint te gaan en een te grote druk legt op de eigen bevolking. De voorzitter zegde toe, dat de op zet van de toeristendagen na afloop van het seizoen uitgebreid door be: trokkenen zal worden besproken. Zelf had de voorzitter ook zeer posi tieve geluiden over de huidige opzet van die toeristendagen. De heer K. T. de Jonge (R.U.) maakte aanmerkingen op het feit, dat circus Holiday enkele weken ge leden op zondag de attributen voor een voorstelling op maandag aan voerde. Hij informeerde of het kolle ge erop toe wil zien dergelijke aktivi teiten in de toekomst te voorkomen. De voorzitter gaf die toezegging niet, omdat hier volgens hem sprake was van een afweging van belangen, van de gehele bevolking. ZIERIKZEE - Vrijdag 26 augustus houdt de Theo Thijssenschool aan de Kaersemakerstraat van 19.00 tot 21.00 uur open huis. Ouders, oud- leerlingen en belangstellenden zijn van harte welkom om het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. Deze „open avond" zal muzikaal worden opgeluisterd door de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". BRUINISSE - Op zaterdag 27 au gustus organiseert de kaboutergroep „Prinses Margriet" weer de jaarlijk se braderie voor de muziektent. Hoe wel de naam officieel Scouting Ne derland is. kent iedereen de groep als „Oehoe" (Neeltje Kok) en haar ka bouters. De braderie begint precies om tien uur en de kabouters verkopen zelf al de spulletjes. Hoewel daarbij weer veel „kwartjes-spul" zit, zijn er ook leuke voorwerpen zoals handwer ken, oliebollen, taarten, leuke din gen van brooddeeg maar ook voor werpen met volksschilderkunst, en gebruiksvoorwerpen. DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft donderdagochtend twee Italianen die vorig jaar betrok ken waren bij de ontvoering van me vrouw A. van der Valk-Capelle, con form de eis van de officier van justi tie mr. R. Peters tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het zijn de 32-jarige G. R. en de 34-jarige F. C. -B. Beide verdachten worden afper sing en medepleging van mensenroof verweten. DEN HAAG - Van bestuurlijke de centralisatie - het overhevelen van bevoegdheden van rijk naar provin cies en gemeenten - is de afgelopen tien jaar door politieke tegenstellin gen en besluiteloosheid erg weinig terecht gekomen. Het roer moet om, aldus de Raad voor het Binnenlands Bestuur (RBB) in een overzicht. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktle (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 137,00; per jaar M41.00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3