Agrarisch Nederland moet niet worden belast met verborgen werkloosheid wee diensten NIEUW SAMENWERKINGSVERBAND REVALIDATIEGENEESKUNDE De Koning waarschuwt tegen te gemakkelijk werken met uitkering Bestuur Oosterscheldeziekenhuizen stelt zetels ter beschikking 2 Tweede arts in Goes noodzakelijk FNV: Inbouwen vakantiebijslag in het loon mag Na slepend konflikt over ontslag algemeen direkteur C. Lampe Vice-voorzitter Raad van Beheer Rabo-bank: ZIERIKZEE - Deze week werd in het Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil de Stichting Samenwerking Reva- lidatiegeneeskunde Zeeland (RGZ) opgericht. Het bestuur van de Stichting bestaat uit vijf personen, van wie er een werd aangewezen door de Oosterschelde Zie kenhuizen in Goes en Zierikzee. De andere bestuursle den zijn afkomstig van het Kinderrevalidatiecentrum Zonneveld te Oostkapelle, de ziekenhuizen op Walche ren en in Zeeuws-Vlaanderen en de gezamenlijke ver pleegtehuizen. Als een van de belangrijkste aan te pakken problemen wordt een voldoende bezetting van de pas gestarte volwassen revalidatieafdeling te Goes aange merkt, waar dokter Dijkema als revalidatiearts in Zeeland werkzaam is. Om de konsultverlening naar Schouwen-Duiveland en Walcheren te kunnen ga randeren en om ook een effektieve samenwerking met ZeeuWs-Vlaanderen op te bouwen blijkt ten minste een tweede revalidatiearts noodzakelijk te zijn. Na enkele jaren van voorbereiding en overleg op het terrein van de volwassenen- en kinderrevalidatie werd tot oprichting besloten van de RGZ, die tot doel heeft: het bevorde ren van een goed bereikbaar en sa menhangend geheel van revalidatie- geneeskundige voorzieningen, in goede samenwerking met alle hierbij UTRECHT - De FNV vindt dat de vakantiebijslag in principe in het' loon zou kunnen worden ingebouwd. Dat betekent dat er dan niet zoals nu een keer per jaar in een klap vakan tiebijslag hoeft worden uitbetaald maar bij voorbeeld elke maand een beetje. Tot nu toe moet de vakantiebijslag volgens de wet jaarlijks in hoogstens twee keer worden uitbetaald. De werkgevers willen echter meer vrij heid op dat punt en uitbetaling bij voorbeeld twaalf keer per jaar, tege lijk met het maandloon. Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) is voor het werkgeversidee wel te porren. Ook de FNV heeft er geen bezwaren tegen. Maar wel stelt de vakcentrale als voorwaarde dat de vakantiebijslag op jaarbasis mini maal 7,5"procent van het minimum loon moet blijvèn bedragen. betrokken instellingen, zowel intra- als extramuraal. Tot voor kort was op dit gebied al leen het klinisch kinderrevalidatie centrum Zonneveld te Oostkapelle werkzaam. In juni 1983 werd in Goes een revalidatie-afdeling voor ambu lante volwassenen-patiënten inklu- sief hartrevalidatie officieel in ge bruik genomen. Deze afdeling te Goes heeft ook een regionale funktie. Gespreide werkwijze De realisering van soortgelijke vol ledig bemande en toegeruste afdelin gen in overige subregio's lijkt voor alsnog om financiële redenen niet haalbaar. Het draagvlak van Zeeland voor dergelijke gespecialiseerde voorzie ningen is door zijn inwonertal te klein. Ook blijkt het door de verbin dingen en reistijden niet voor alle pa tiënten haalbaar hiervan gebruik te maken. Daarom zal een meer gespreide werkwijze van de beschikbare reva lidatieartsen onder andere door het houden van spreekuren en het ver strekken van konsult in de algemene ziekenhuizen, verpleeghuizen en overige instellingen, verder moeten worden uitgebouwd. De Stichting wil er middels een ge zamenlijk op te stellen en nader uit te werken stappenplan toe bijdragen dat een deskundige behandeling zo dicht mogelijk bij de patiënt in bestaande ziekenhuizen kan worden aangeboden. Behalve uitbreiding van de Goese afdeling, wordt als belangrijke aan pak gezien om in overleg met het kin derrevalidatiecentrum Zonneveld een uitbouw van de benodigde kon- sulten op dit gebied na ar verschillen de regio's in Zeeland na te streven. Eerder is overlegd over de invul ling van de plaats en het aantal beno digde nog ontbrekende klinische re- validatiebedden voor volwassenen ten behoeve van Zeeuwse patiënten. Op dit terrein kon door de voorbe reiding van nieuwe landelijke nor men en door de bezuinigingsmaatre gelen op het departement nog geen besluitvorming plaatsvinden. Het overleg- en samenwerkingsorgaan RGZ acht het voor de provincie van groot belang, dat deze ontbrekende voorziening nu in Zeeland zelf wordt gevestigd, gezien de reisafstanden naar de centra in Kijkduin, Leersum en Hoensbroek. Bestuur Tijdens de oprichtingsvergadering, afgelopen maandag in Sluiskil, werd de heer G. Joosten uit Oostkapelle benoemd tot voorzitter en de heer B. Grosfeld uit Oostburg tot sekretaris van het bestuur. Het sekretariaat van de nieuwe stichting wordt waar genomen door de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie te Goes. Van de ge zamenlijke verpleegtehuizen uit is vooralsnog een vertegenwoordiger in het bestuur aangewezen, maar er zal nader worden bezien of dat er twee kunnen worden. Adviseurs van het gevormde bestuur zijn afkomstig uit de Provinciale Raad voor Volksge zondheid, de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie en de Geneeskundige In- spektie van de Volksgezondheid. Aan de vergaderingen van de Stich ting wordt ook deelgenomen door de doktoren Dijkema en Gerrits (van Zonneveld). Advertentie •- STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zondag 20.00 uur 12 jaar wordt volgende week geprolongeerd LEERDAM - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid heeft woensdag bij de opening van een werklozenprojekt in Leer dam een waarschuwing laten horen tegen het al te lichtvaardig werken door werklozen met behoud van uit kering. Door daar voorwaarden aan te stellen en goede afspraken te ma ken tussen het plaatselijk bestuur, de arbeidsbureaus, werkgevers en werknemers zal moeten worden voorkomen dat in snel tempo een verloedering optreedt van het sociale stelsel, aldus de minister. .XX Het is verleidel^om werk, dat aan- GOES/ZIERIKZEE - De problemen, die binnen het bestuur van de stichting Ooster scheldeziekenhuizen zijn gerezen in verband met het ontslag van algemeen direkteur C. Lampe, hebben geleid tot het opstappen van het bestuur van de stichting Ooster scheldeziekenhuizen. Woensdagavond vergaderde het ai- gemeen bestuur van de stichting (ge naamd: Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording) in het verzorgingstehuis Ter Valcke te Goes om te beraadslagen over de heersen de problemen tussen het dagelijks bestuur en de algemeen direkteur. Omdat voorzitter J. Kram zich on langs, vanwege het vele werk dat er mee is gemoeid, heeft teruggetrok ken uit die funktie, werd de vergade ring voorgezeten door de burge meester van Bruinisse, de heer T. C. Hekman. Tijdens de vergadering legden zo wel de ex-direkteur als het bestuur verklaringen af. Het daaropvolgende beraad van de raad leidde in eerste instantie tot aanvaarding van een motie waarin de raad een dringend beroep deed op beide partijen om als nog akkoord te gaan met een bemid delingspoging onder leiding van een neutrale buitenstaander in de per soon van dr. F. A. van Spanje (direk teur van de Raad Volksgezondheid in Zeeland). De heer Lampe stelde zich positief op ten aanzien van het ver zoek, maar het bestuur achtte deze bemiddelingspoging, gezien de huidi ge situatie, niet zinvol. Zij verzocht de raad om een uitspraak in het sle pende konflikt. De raad voor maatschappelijke re kening en verantwoording gaf toen te kennen dat het zich niet kon ver enigen met het beleid van het bestuur en dat het vertrouwen in dat beleid niet gegeven kon worden. Daarop stelde het voltallige bestuur haar zetels ter beschikking. De op gestapte bestuursleden gaven de raad te kennen dat zij zich nog wil den beraden over de afhandeling van de lopende zaken. TILBURG - Agrarisch Nederland moet er voor zorgen dat het niet opnieuw wordt belast met een soort verborgen werkloosheid zoals dat ook gebeur de omstreeks 1950. Rond die tijd was het aantal thuiswerkende zoons veelal te groot. Men bleef wel op de boerderij werken maar daar stond onvoldoen de beloning tegenover. Die waarschuwing liet C. Mertens, vice-voorzitter van de raad van beheer van de Rabo-bank, dinsdag horen in Tilburg bij de start van een nieuw schooljaar van de middelbare agrari sche school voor volwassenen van de Noordbrabant se christelijke boerenbond. Mertens wees er op dat de werk gelegenheid in de land- en tuin bouw de komende jaren blijft af nemen. „Het is echter te verwach ten dat de huidige grotere be langstelling voor werk in de agra rische sektor pas zal verminderen als de werkloosheid in zijn alge meenheid sterk wordt terugge drongen". aldus Mertens. Tweede-kans-onderwijs zoals de middelbare agrarische school voor volwassenen dat biedt is zeer aan te bevelen, zo betoogde me vrouw K. Eisses, een praktise rend boerin uit Dwingeloo en lid van de emancipatieraad, aanslui tend in een openbare les. Door dergelijk onderwijs wordt voor komen dat de boeren-ondernemer zich op het eigen terrein als een kat in een vreemd pakhuis gaat voelen. „Een kwaad dat zich eer der aandient naarmate er meer op een bedrijf wordt geïnvesteerd en naarmate er meer moderne tech nieken en methoden worden toe gepast". Mevrouw Eisses voegde daar nadrukkelijk aan toe dat ze niet alleen de boer op het oog heeft. „Als ik het heb over de onderne mer dan heb ik het zowel over de boer als over de boerin. In een tijd waarin een gedegen landbouwop- leiding voor een boer nog niet zo'n strenge voorwaarde was kon ook de boerin met weinig volstaan. Nu echter die tijd voor de boer voorbij is is dat zeker ook het ge val voor de boerin". Meedenken en meebeslissen De boerin kan zich naar de me ning van mevrouw Eisses niet af zijdig houden. „De boerin komt meer toe dan het eten verzorgen en verder bij te springen wanneer zulks door de omstandigheden ge wenst wordt. Ze kan veel meer in geschakeld worden bij belang rijke beslissingen op het bedrijf en ook meedenken en meebeslis sen in coöperaties, landbouworga nisaties en instellingen". Volgens mevrouw Eisses moet dat in de eerste plaats worden ontdekt door de boer en de boerin zelf. „Het is echter de taak van het on derwijs en de standsorganisaties daar voortdurend en met nadruk de aandacht op te vestigen". Zaterdag 27 en zondag 28 augustus Zierikzee Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-H aamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. Duiveland Vrijdag 18.00 - zaterdag 24.00 uur: Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Speelman vankelijk door regulier betaalde art- beidskrachten werd gedaan en waar nu geen geld meer voor is, te laten verrichten door werklozen met be houd van uitkering. Maar, meent De Koning, als een dergelijke weg wordt ingeslagen zonder strakke grenzen dan zal in korte tijd het fundament onder ons arbeidsbestel verdwenen zijn. De Koning zei wel te begrijpen dat de brief van staatssekretaris De Graaf aan de gemeentebesturen, waarin staat dat regionale kommis sies projekten unaniem moeten goed keuren, door velen als een beperking zal worden gezien. Maar zij beseffen niet altijd de gevaren die aan het werken met behoud van uitkering verbonden zijn, zoals konkurrentie- vervalsing en vervanging door wer klozen van „normaal" betaalde werknemers, zo meent de bewinds man. Over het miljard dat de regering, zoals aangegeven in de voorjaarsno ta, heeft uitgetrokken voor aanvul lende werkgelegenheidsprojekten in 1984 en 1985, zei De Koning dat een mogelijke voortzetting van dergelij ke projekten vooral afhangt van het feit of er veel langdurig werklozen aan mee kunnen doen, waardoor er minder werkloosheidsuitkeringen betaald zouden hoeven worden. URK - De schippe van de Neder landse kotter KW25 „Willem Adria- na" wordt door de Franse autoritei ten in de haven La Rochelle vastge houden op beschuldiging van bedrei ging van een Franse visserij-inspek- teur. Zijn schip heeft inmiddels de haven verlaten. AMSTERDAM - De Vereniging Mi lieudefensie vindt, dat de Tweede Kamer in elk geval moet verhinde ren, dat ons land via deelnema aan de snelle kweekreaktor in het Duitse Kalkar „medeplichtig" wordt aan de „modernisering van de Franse atoomstrij dkracht maandag 8.00 Zaterdag 24.00 uur uur: Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg. Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 6190 neemt waar voor Schou wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van.17.00-17.30 upr. Zuster Du Croo, Kloostérweg 30, Haamstede,, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.3Q uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Zomerbridge- ledere donderdag Haamstede Hotel Haamstede, drive. 19.30 uur. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Vertrek Slotlaan, rondleiding Slot Moermond, 15.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dagelijks Van 15 tot en met 27 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Vis- straat. Tentoonstelling werken over Zierikzee door amateur-schilders, uitgaande van de Evenementenkom missie. Iedere dag (behalve 's zon dags en op maandagochtend) van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uur, bo vendien op dinsdagavonden van 19.00-21.00 uur. Tot en met 27 augustus Haamstede Bewaerschole. Expositie het leven op het land (van Westerschouwen). Za terdag en zondag gesloten. Openings tijden 14.00-17.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Donderdag 25 augustus Zierikzee Ontmoetingscentrum. UVV-bijeen- komst. 19.30 uur. Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Krijn Koetsveld, orgel; Lex de Haas, blokfluit. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 26 augustus Zierikzee Theo Thijssenschool, Kaerserpaker- straat. Open huis. 19.00 - 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet, openbare bestuursver gadering Reinigingsdienst j Schou wen-Duiveland, 15.30 uur. Zaterdag 27 augustus I Zierikzee Galerie „Tussen de Haveris", prijs uitreiking werken over Zierikzee door amateurs-kunstenaars (Evene mentenkommissie), 15.00 uur. Bioscoop. An officer and a gentle man. 20.00 uur. Brouwershaven Schoolplein „De Schouw"/ Rommel markt vanaf 9.00 uur. Bruinisse Muziektent. Kinderbraderie. 10.00 uur. Dinsdag 30 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Open-parenwed- strijd o.l.v. Bridgeclub Zierikzee. 19.30 uur. Woensdag 31 augustus Zierikzee Pand Visstraat 5. Eerste bijeenkomst Vrouwenontmoetingscentrum. 20.30 uur. Dinsdag 6 september Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Alge mene vergadering bestuur water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Zaterdag 10 september Zonncmaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkonsert „Nut en Uitspanning" met aansluitend lampionoptocht. Aanvang: 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2