Vrouwencafé en VOS-groep bundelen hun krachten Bollen bloeiden om Parijs dit biedt de beeldbuis berichten Ouwerkerk gaat Muziektent en Ring feestelijk openen Tekort op begroting dorpshuis niet nodig V rouwenontmoetingscentrum De Bathpolders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 augustus 1983 Nr. 23375 3 OUWERKERK - Ouwerkerk staat zaterdag 27 augustus een feestelijke inge bruikname te wachten van de her-ingerichte Ring en de gerenoveerde muziek tent. Onder auspiciën van de Culturele Vereniging werd een gevarieerd pro gramma voor deze dag opgesteld. In het dorpshuis zal een tentoonstelling worden in gericht van oude foto's en prentbriefkaarten van de Ring. Deze expositie zal 's middags van drie tot vijf uur en 's avonds van negen tot tien uur te bezichtigen zijn. Een programma onderdeel, dat vooral gericht is op de oudere Ouwerkerkers, maar waar natuurlijk ook de jeugdigen veel plezier aan kunnen beleven is de zogenaamde „Dorpspraat". Het gaat hierom een bij eenkomst in de bovenzaal van het dorpshuis 's mid dags om half vier en 's avonds om half negen. Er zul len dan herinneringen worden opgehaald aan het dorpsleven van vroeger aan de hand van dia's van Ouwerkerk in de eerste helft van deze eeuw. Jeu de boules De aanleg van een jeu de boules baan op de Ring is reeds lang een wens van de Culturele Vereniging, om die wens nog eens te onderstrepen worden zowel 's middags als 's avonds jeu de boules spelen voor jong en oud georganiseerd. Op de Ring zal in de middaguren van drie tot vijf uur verder een zogenaamde kindermarkt worden ge houden met koekhappen, doelschieten, sjoelen, za- klopen, ponyrijden, ijsverkoop en een poffertjes kraam. Optreden Nieuw Leven 's Avonds omstreeks kwart over zeven wordt het tijd de fraai gerenoveerde muziektent, reeds date rend uit 1929, feestelijk te openen. De drumband van muziekvereniging „Nieuw Leven" zal daartoe alle dorpsbewoners optrommelen om naar de Ring te ko men voor een feestelijk openingsconcert door voltal lig „Nieuw Leven". Een fijn evenement voor de jeugd staat daarna nog om half negen op het programma. Voorafgegaan door de muzikanten zal dan een lampionnenoptocht worden gehouden. Deze hoogtijdag in Ouwerkerk zal worden beslo ten met een gezellig samenzijn op de Ring met mu ziek, drankjes en hapjes. ZIERIKZEE - De werkgroepen van Vrouwencafé en V.O.S-kursussen hebben zich verenigd in de werkgroep Vrouwenontmoetingscentrum. Het betreft een nieuw sa menwerkingsverband, waarin zowel het V.O.S.-werk als de aktiviteiten van het vrouwencafé vertegenwoordigd zullen zijn. De werkgroep Vrouwenontmoetingscentrum heeft inmiddels bij alle zes de gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland een verzoek om subsidie voor 1984 ingediend. Is er met het kreeren van dit sa menwerkingsverband nu sprake van flink wat water bij de wijn doen? De ze vraag werd gesteld aan Joke 't Hooft van de voormalige werkgroep Vrouwencafé en aan Maaike de Jong, tot voor kort betrokken bij het VOS- werk. Joke vindt persoonlijk, dat er inderdaad wel wat konsessies wor den gedaan nu het in al die jaren niet is gelukt gemeentelijke subsidies voor het Vrouwencafé te bemachti gen. Die subsidie-afwijzing vond overi gens nooit plaats op grond van inhou delijke bezwaren, althans aan die diskussie waagden de regionale bestuurders zich vrijwel niet. Een fi nanciële bijdrage aan het Vrouwen café werd geweigerd omdat de subsi dieverzoeken niet aan de normen zouden voldoen, omdat geen eigen bijdrage van de bezoekers werd ge vraagd en omdat het vróuwencafé niet toegankelijk was voor mannen. Niet op hoge toren Volgens Maaike verdient het der halve aanbeveling niet op een hoge toren te blijven zitten als je op eman cipatorisch gebied voor veel vrou wen toch wat wilt bereiken. Ten aan zien van de doelstellingen wordt vol gens haar geen water bij de wijn ge daan, maar het is wel zaak rekening te houden met de plaatselijke situa tie en dus de aan de raadstafels geui te bezwaren ter harte te nemen. In het nieuwe seizoen dan ook geen vrouwencafé in „De Gekroonde Sui kerbiet", maar een Vrouwenontmoe tingscentrum in het voormalig C.J.V.- pand in de Visstraat met thema avonden, waar een eigen-bijdrage voor gevraagd zal worden en waar van tijd tot tijd ook mannen welkom zullen zijn. De samenwerking tussen Vrou wencafé en V.O.S.-werkgroep kwam tot stand na het besluit gezamenlijk een notitie te maken voor de binnen kort aan te stellen emancipatie- werkster. Een nota, waar duidelijk in wordt omschreven wat er op het gebied van emancipatorische aktivi- In Renesse HAAMSTEDE - De kommissie fi nanciën van de gemeente Wester- schouwen was maandagmiddag na een uur afgelopen. De meeste tijd werd nog in beslag genomen door de toelichting van gemeentesekretaris J. W. de Jonge op de exploitatiebe groting 1983 van de Stichting Dorps huis Renesse. De begroting is op jaar basis opgesteld. De heer L. Tieleman (CDA) merkte op dat de inkomsten van de zomer maanden wel een vertekend beeld kunnen geven op de begroting. Voor zitter, J. L, Niemantsverdriet-Leen- heer antwoordde dat hiermee reke ning was gehouden en dat voor de overige maanden per jaar een inko men van 1000,— per maand is ge raamd. Quitte spelen Het tekort dat eventueel toch zou teiten op Schouwen-Duiveland tot stand is gekomen en wat de verdere wensen zijn. Bakens verzetten Ook de V.O.S.-werkgroep bleek wel te voelen voor het oprichten van een vrouwenontmoetingscentrum. De tijd leek rijp ook voor het V.O.S.-werk de bakens enigszins te verzetten. Na de grote toeloop op V.O.S.-kursusen enkele jaren gele den door vrouwen van uiteenlopende leeftijdsgroepen en met zeer verschil lende vooropleidingen, bleek de be langstelling wat tanende. Maaike de Jong is ervan overtuigd, dat er nog wel behoefte is aan V.O.S.- kursussen, maar dat vrouwen er door de verslechterende ekonomische si tuatie er steeds minder toe komen aktiviteiten buitenshuis te volgen. „Je komt er als vrouw niet zo gemak kelijk toe een kursus te volgen als je man of één van de kinderen werkloos is; dat drukt nou eenmaal zijn stem pel op de gezinssituatie". Met de oprichting van het vrou wenontmoetingscentrum stelt men zich voor een kombinatie tot stand te brengen tussen thema£avonden en daarop aansluitend korte kursussen van vier k vijf bijeenkomsten. Inspelend op de wensen van de deelneemsters kunnen die kursussen dan overdag of 's avonds worden ge houden. Bij het organiseren van thema-avonden wordt gedacht aan onderwerpen als: De vrouw en haar rechtspositie, arbeid, kinderopvang, gezondheidszorg, maatschappelijke stromingen en dergelijke. Verder wordt ook een thema-avond „Vrouw en theologie" voorbereid. Voor begeleiding en ondersteuning van het kursuswerk kan een beroep worden gedaan op de provinciale konsulente vormingswerk met vrou wen, die trainingen, bijscholing en werkgesprekken verzorgen. Bijdragen Indien de kursussen 's ochtends of 's middags plaatsvinden, zal gezorgd ontstaan wordt gedekt door de ge meente. Maar de sekretaris liet we ten dat als er binnen de gemeente één dorpshuis is dat quitte moet kunnen spelen het dorpshuis Renesse is. De kommissie adviseerde 10 cent per inwoner te verstrekken aan de Stichting Samenwerkingsschool voor Middelbaar en Beroepsonder wijs. Deze éénmalige bijdrage is be doeld om de aanloopkosten te dek ken. De kommissie ging akkoord met een krediet van bijna 8000,— voor het aanbrengen van een optimalisa- tor ten bate van de basisschool Haamstede. Ook ging de kommissie akkoord met vervanging van het leerlingenmeubilair op de basis school Serooskerke. De kommissie adviseerde 3V4 cent per inwoner te verstrekken voor de tweede Zeeuwse Beroepenmanifesta- tie in Goes. Deze wordt van 1-4 febru ari 1984 gehouden. worden voor kinderopvang. Een en ander is uiteraard wel afhankelijk van de beslissingen, die de regionale gemeenteraden straks gaan nemen over het subsidieverzoek. Het gaat om een totaal bedrag van 2.695,—, uitgaande van tien thema-avonden en drie kursussen. De kursisten beta len voor vier vijf bijeenkomsten dan 15,—. Men gaat ervan uit dat met twaalf deelneemsters een kursus kan worden gestart. Voor thema-avonden waar veel on kosten aan verbonden zijn, worden toegangsgelden gerekend. Op de an dere thema-avonden wordt een vrij willige bijdrage gevraagd. Volgens de ingediende begroting zal in totaal met een bedrag van 770,— aan eigen bijdragen worden gerekend. Aan de zes gemeenten op Schou wen-Duiveland zijn de volgende subsidie-verzoeken ingediend: Brou wershaven 321,55; Bruinïsse 292,53; Duiveland 490,22; Midden- schouwen 229,09; Westerschouwen 472,45 en Zierikzee 889,28. De leden van de werkgroep hopen in nieuwe opzet ook veel meer vrou wen te bereiken. Wat dit betreft is hun hoop gevestigd op de emancipa tiewerkster, die binnenkort haar werkzaamheden in deze regio zal starten. Het openstellen van het vrouwen ontmoetingscentrum voor mannen lijkt ook binnen de werkgroep nog een wat omstreden begrip te vormen. Om het emancipatorische aspekt een zo groot mogelijke kans te(geven, zou tijdens thema-avonden met man nen en vrouwen gediskussieerd moe ten kunnen worden. Anderzijds is het echter zo, dat mannen vaak een diskussie domineren, omdat ze ge makkelijker het woord voeren en niet zoals vele vrouwen nog duide lijk tegen een fikse achterstand zit ten aan te hikken. „Eerst op gelijk niveau komen en dan pas samen ver der gaan", vindt Maaike de Jong. Ze begrijpt niet goed, dat er aan de raadstafels vaak zo moeilijk wordt gedaan over het feit, dat in het vrou wencafé geen mannen worden toege laten. „Bij groeperingen als Lions en Rotary mogen vrouwen ook niet echt lid zijn en daar hoor je nooit bezwa ren tegen", aldus Maaike. Het vrouwenontmoetingscentrum start woensdagavond 31 augustus har eerste seizoen met een bijeen komst in het nieuwe onderkomen in de Visstraat, waar via de Steungroep Emancipatiewerkster gebruik van gemaakt kan worden. Er zal op die avond een fototentoonstelling over het eiland Mauritsius te bezichtigen zijn en verder zal de zanggroep „De Lange Janna's" uit Middelburg op treden. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd als pastoraal medewer ker te Piershil (part-time): H. van Oostende, hulpprediker, wonende te Veenendaal, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepen te Serooskerke (W.): R. J. Perk, kand., Serooskerke; te Eder- veen (toez.) en te Nunspeet: M. A. van den Berg, Aalburg; te Randwijk, J. Bos, Otterlo. Aangenomen naar Den Helder (part-time): M. de Heer, Harlingen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Anna Paulowna in kombinatie met Enkhuizen; te Diq- ver in kombinatie met Smilde: E. Heres, kand., Bergentheim; te Kaapstad: F. J. van Hulst, Buiten post. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Eindhoven: A. B. v. d. Heiden, Enkhuizen. RILLAND-BATH - Voor land- bouwmaatschappij De Bathpolders is het op 31 maart geëindigd boekjaar 1982-1983 teleurstelliend geweest. Het bedrijfsresultaat was 177.000,— negatief tegen een posi tieve uitkomst in het voorgaande boekjaar van 130.000,—. Door bij zondere baten, terugontvangen be lastingen en WIR-premies komt de winst uiteindelijk uit op 28.800 (v.j. 190.700,—). Voorgesteld wordt een divident van 5 pet. (v.j. 12 pet.). Het dividend wordt voor een deel betaald uit de dividendreserve, zo blijkt uit het jaarverslag. Het geringe resultaat is vrijwel ge heel veroorzaakt door het optreden van een schimmelziekte in de grote partij gladiolen. Aangezien is beslo ten de bloembollenkultuur te beëin digen, vertrouwt De Bathpolders er op, dat dit soort risiko's is geëlimi neerd. De grote appeloogst in West- Europa veroorzaakte tenslotte een langdurig prijsbederf en een overi gens zeer beperkt verlies voor de fruitteeltafdeling. Veemarkt Leiden LEIDEN, 22-8. Aanvoer totaal 1501. Slachtrunderen 908, schapen en lammeren 593. Prijzen per kg: Stieren le 8,50 - 9,40, 2e 8,20 - 8,50; vaarzen le 8,00 - 9,05, 2e 7,10 - 7,90; koeien le 8,00 - 9,00, 2e 7,20 - 7,95, 3e 6,75 - ƒ7,10; wo^stkoeien 5,75 -ƒ 6,90; dikbillen extra kwaliteit 9,75 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 180 - 220; lammeren 200 - 255. Overzicht: slachtrunderen: aan voer iets minder; handel vlot, en prij zen stabiel; schapen en lammeren: aanvoer redelijk, handel vlot, en prijzen stabiel, lammeren hoger. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 22-8. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 307 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 3900; werk paarden 2150 - 3300; oude paarden 1900 - 2550; 3-jarige paarden 1700. - 2650; 2-jarige paarden 1425 - 2500; veulens 400 - 1325; hitten 550 - 1525; pony's 250 - 1000. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 5,30 - 7,00; jonge slachtpaarden 6.00 - 7,20. De handel was resp. lui en onveran derd. Acila, 19-8 te Dubai Aldabi, 18-8 160 zuid oost Monrovia naar Libreville Nedlloyd Delft, 18-8 te Kobe Abida, 21-8 van Freeport naar port au Prince Acila, 21-8 te Bahrain Nedlloyd Adelaide, 19-8 van Matadi naar Kaapstad Nedlloyd Amersfoort, 21-8 te San Jo se Nedlloyd Houtman, 21-8 te Bremer haven Nedlloyd Tasman, 21-8 te Jeddah Onoba, 21-8 330 west noord west Ber muda naar Curagao Wim maakte het lint van zijn riem los en riep naar Truus, dat ze moest vangen. Het meisje ving en riep la chend naar boven, dat ze het een goeie mop vond, maar dat ze een an der bergplaats zou zoeken. Nita voel de een onbehaaglijke sfeer aan tus sen Henk en de grote jongens, alleen Jasper vond het geval nog grappig. Opa was al eerder naar zijn huisje te ruggeslenterd, ook hem was niet ont gaan welke indruk Jans woorden op zijn vader hadden gemaakt. Terwijl ze allemaal thee en limona de dronken probeerde Henk de on aangename stemming uit te wissen. Hij maakte een plannetje voor een fietstochtje. Nita viel hem bij, maar Jan zei ronduit, dat hij liever met Truus alleen weg wilde. Natuurlijk mocht Wim ook mee, maar die scheen het boven in die boom erg leuk te vin den, hij klom steeds hoger en hoger. Óm zijn woorden goed te maken te genover Wim, liep Henk de weg weer op en floot het bekende deuntje, maar de jongen gaf geen antwoord- deuntje terug zoals anders. Dan riep hij vriendelijk onder boom: „Wim! Kom jongen! We gaan een beetje fiet sen met elkaar, kom nou maar weer beneden." Uit de boomtop kwam slechts: „Gaat u maar, ik geniet hier zo van het uitzicht, ik blijf thuis om opa straks te helpen met de tuin." Een beetje mistroostig liep Henk terug naar de anderen. Alleen Nita begreep hoe gekwetst hij zich nu moest voelen. Opa, die wijze oude man, hield zich slapende, maar over peinsde, dat Wim dat lichtgeraakte helemaal van zijn vader had meege kregen. Jammer, zo'n leuke jongen overigens, maar direkt op zijn teen tjes getrapt. Het scheen Henk anders nogal verschrikt te hebben, die op merking van Jan, ja. ja, grote jon gens hadden grote woorden, hij had het beter kunnen nalaten. Maar Woensdag 24 augustus Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Filmclub 18.00 uur Studio Sport 18.55 uur Zo is het nu eenmaal 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Middletown. Deze afleve ring handelt over de verkie zingsstrijd tussen een Democraat en een Republikein in dit Amerikaanse stadje. 21.45 uur Muncle 1983. Een beeld van dit „doorsnee" Amerikaanse stadje. 21.55 uur Middletown. Laatste afle vering handelt over de Fundamenta listen Phil en Phyllis die met hun kinderen een streng en gelovig leven leiden. 22.55 uur Teleac 23.30 uur Journaal, 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Van gewest tot gewest. Een terugblik van tien jaar tien Nieuwe- gein nog in wording was. 20.00 uur Collin. In een kliniek voor zieken van standing wordt de schrij ver Collin opgenomen. Hij ontmoet daar een oude strijdmakker waar mee hij destijds in de burgeroorlog heeft gevochten. Deze vriend is nu een prominent wat betreft de staats veiligheidsdienst. Collin wil zij me moires schrijven, maar de persoon in kwestie verzet zich enorm hiertegen. 21.30 uur Cinevisie. Filmrubriek. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Donderdag 25 augustus Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven MOSKOU - In Moskou is aandag een Nederlandse vredesaktivist eni ge tijd vastgehouden door de politie en de Russische geheime dienst de KGB, zo melden de internationale persbureaus UPI en AP. Het zou gaan om een lid van het IKV. ja zo waren ze nou eenmaal Bram ook, vroeger maar ge lukkig nooit over zó iets als dit, nee, nee, Truitje was voor hem de ko ningin van zijn gezin geweest. Later fietsten Henk en Nita samen met Jasper een eindje om. Wim had zich uit de boom laten zakken, nadat de anderen uit het gezicht waren ver dwenen. Hij ging opa helpen wieden, de oude man was er gelukkig om, hoewel hij voelde, dat Wim zijn draai kwijt was. De jongen was in zijn hart dol op Truus, hij probeerde op alle mogelijke manieren haar aandacht te trekken, maar als Jan in de nabijheid was, kreeg hij geen woord van haar. Jammer voor Wim, de jongen stond net tussen de anderen in, voor Jasper te oud en voor Jan en Truus te jong. Hij schaamde zich nu natuurlijk, dat zijn vader hem in het bijzijn van Truus zo had aangeblaft. Opa pieker de er over, hoe hij Wim een genoegen kon bereiden. „Je moest bij de kruidenier voor ons elk een flesje gazeuse halen, Wim, ik stik van de dorst." Dat was goed geraden, Wim stond op, sloeg het vuil van zijn stevige blo te knieën en hield zijn hand op, ter wijl opa secuur in zijn portemonnee naar gepast geld zocht. „Jij hebt zeker geen geld meer, Wim?" „Nee, opa, ik maak mijn zakgeld altijd achter elkaar op, anders ver lies ik het toch maar." De oude man trok nu en dan aan zijn pijpje en sloeg de jongen gade. terwijl deze achter elkaar het flesje prikkelwater met klokkend gebaar leegdronk. Geen wonder, dat zo'n jongen nooit geld bezat, hij groeide altijd maar door in sneltreinvaart, veel harder dan de andere klein zoons, zijn maag scheen voortdurend hol te zijn. Opa zei wat later: „Kan jij goed een geheim bewaren, Wim7" 16.00 uur Beklimming van de Matter- horn 16.20 uur In de sporen van de Madi- gan 17.10 uur Hoogtepunten uit de we reldmuziekliteratuur 18.55 uur De roze panter 19.00 uur De schat van de Gouden valk 19.25 uur Wild west op zijn best 20.00 uur Journaal 20.28 uur Kessler. Een verlaggever komt een oorlogsmisdadiger op het spoor en dat dienen verzetsmensen te bevestigen, maar er zijn in het vijan delijke kamp ook kapers op de kust 21.20 uur Hier en nu 22.00 uur Kerkepad. Haarlem en met name de St. Bavo wordt nader beke ken. 22.30 uur Hill street blues. De agen ten op het buro krijgen te maken met een moord en voortvarende nieuwe kollega. 23.20 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.10 uur Tom en Jerry 19.30 uur Op de praatstoel. Ien Dales neemt plaats. 19.55 uur Spys. Een Amerikaanse film uit 1974. In de hoofdrollen Elliot Gould en Donald Sutherland. Deze CIA agenten hebben zulke blunders gemaakt dat ze besluiten op free lan ce basis te gaan spioneren. Zij krij gen een opdracht die echter niet zon der levensgevaar is. 21.30 uur Master Musicians of Jajou- ka. Een reportage van de muzikale families die sinds eeuwenlang mu ziek beoefenen in dit Marokkaanse plaatsje. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport. DEN HAAG - Het tweede-kamerlid Engwirda, leider van de fraktie van D'66, wil weten waarom de regering negatief heeft gereageerd op het Griekse voorstel om de plaatsing van kruisraketten in West-Europa een half jaar uit te stellen Direkt stak de jongen zijn hand uit en greep de rimpelhand van zijn grootvader, die hij stevig drukte. „Op mijn padvinderseer, opa, ver tel maar." Opa raakte wel een beetje met deze comedie verlegen, maar vertelde toch zijn zorgen. „Zie je, jongen, ik maak me wat be zorgd over Truus. Ze heeft een jongen leren kennen in Utrecht, die haar maar wat aan de lijn houdt, hij doet haar verdriet en haalt haar dan weer aan." „Wat een gluiperd, moet ik hem af rossen, opa? Is hij soms hier?" „Nee, nee, bedaar maar wat, geen knokpartijtjes. Ik weet niet of hij hier in de buurt is, die snotjongen is ook nog maar een schoolbroekie en het zou me niks verwonderen als hij een kans waagt om Truus weer mal te maken. Die jongen heeft, geloof ik. wel drie maanden vakantie, veel te erg voor zo'n patjakker, hij weet van verveling niet wat hij doen moet." „En moet ik hem nou in de weg gaan lopen, opa? Dat is niet sportief. Ik snap trouwens Truus niet, ze heeft toch ook een gevoel van eigenwaar de?" „Nee. nee, dat moet je ook niet doen, ik wil alleen zekerheid hebben of die snuiter hier soms in de buurt kampeert." „Misschien is Jan er wel met Truus naar toe, u kunt beter Jan in vertrou wen nemen. Maar natuurlijk doe ik graag wat u vraagt." „Mooi zo, ik weet, dat Truus van avond alleen uitgaat, Jan mag bij ie mand pianospelen zoals je weet, dan krijgt hij een extraatje voor, want er is immers een feestje. En als jij nou eens oplet of Truus niet in verkeerd gezelschap is. krijg je van opa een kwartje." (wordt vervolgd) 35 door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3