Mosselvissers uit Yerseke krijgen bekeuring wegens varen „buitenom" Grevelingenmeer levert vijftien miljoen oesters streeknieuws Ongewoon verkeer op de Zeelandbrug In september Koffie veertien cent duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Zevibel-voorsitter H. Rammeloo: „In de zomer volstrekt verantwoord ZIERIKZEE - De rijkspolitie te water in IJmuiden en Den Helder heeft maandag zes Zeeuwse mosselvissers een bekeuring gegeven, omdat zij met hun kotters langs de kust op weg waren naar de Wadden om daar mosselen te laden. Volgens een politiewoordvoerder ging het om kotters uit Yerseke, die niet waren voorzien van een cer- tifikaat van zeewaardigheid. Door de rijkspolitie te wa ter van IJmuiden zijn overtredingen gekonstateerd door Ye 50 (fa. W. Bom) en de Ye 82 (fa. Gebr. van IJsseldijk). De rijkspolitie te water in Den Helder verbaliseerde de Ye 3 (J. v. d. Plasse b.v.), de Ye 18 (J. D. Verschuure en zn.), de Ye 20 (fa. Verschuure-Otte) en de Ye 83 (fa. J. Vet te). In verband met het mooie zomer weer maken Zeeuwse mosselvissers de laatste maanden veelvuldig ge bruik van de snellere route langs de Noordzeekust. Eigenlijk moeten de niet-zeewaardige schepen via de Ne derlandse binnenwateren naar de Wadden varen, maar de schippers ne men bij mooi weer veel liever de Noordzee, omdat er dan een tijd winst van zes uur per reis kan wor den behaald. Die route buitenom" wordt vooral graag op de thuisreis naar Zeeland gevaren, omdat de tijd winst de kwaliteit van de mosselen ten goede komt. Het kwaliteitsas- pekt speelt vooral de laatste weken een belangrijke rol vanwege het war me zomerweer. LONDEN - De Britse regering is van plan de werkloosheidsuitkerin gen voor jongeren te verlagen om de „motivatie tot werken te versterken". Dit hebben de kranten in Groot-Brittannië maandag gemeld op basis van informatie uit rege ringskringen. De maatregel moet een besparing opleveren van ongeveer 100 miljoen pond sterling (omstreeks 450 miljoen gulden) per jaar. BRUSSEL - Florennes, de plaats in België waarvan gezegd is dat er kruisraketten zouden kunnen ko men, heeft maandag plaatsing of ver voer van kernwapens binnen de ge meente verboden. Dit werd bekend gemaakt door een gemeentefunktio- naris. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Den Helder is de kontrole op de Zeeuwse mossel vissers de laatste maanden in op dracht van justitie verscherpt. In het verleden werd wel gebruik gemaakt van de Noordzee-route, maar verbali seren had toen betrekkelijk weinig zin, omdat de Zeeuwse schippers in lang niet alle gevallen werden ver oordeeld door de rechtbank. Gebeurde dat wel dan was er, vol gens de woordvoerder, sprake van kleine boetes. De afgelopen weken echter heeft de rechtbank in Middel burg een aantal mosselvissers uit Zeeland tot flinke geldboetes (tot 750 gulden) veroordeeld. Verantwoord Bij de Stichting Zeeuwse Visserij- belangen (Zevibel) is men boos over de intensieve kontroles van de rijkspolitie te water. Voorzitter H. Rammeloo: „Iedereen kan op een surfplank of met een plezierboot de Noordzee op. Iemand die in een sinaasappelkist naar Amerika wil varen wordt geen strobreed in de weg gelegd". Volgens hem is het volstrekt verantwoord als Zeeuwse mosselvissers in de zomer via de kust naar de Wadden gaan. „Het gaat om goed uitgeruste schepen met radar en radio aan boord. Er kan niets gebeu ren", aldus Rammeloo. De rijkspolitie te water is het daar overigens niet mee eens. Een woordo- verder: „Tussen IJmuiden en Den Helder is er geen enkele uitwijkha- ven. In de zomer blijft het niet altijd mooi weer. Er kan plotseling een storm opsteken en dan zijn die sche pen zo in de moeilijkheden, zonder dat zij een haven kunnen binnenva ren. Hoge kosten Volgens Rammeloo zien veel mos selvissers op tegen de hoge kosten die aan het zeewaardig maken van hun kotters zijn verbonden. Aanpas singen die nodig zijn om een certifi- kaat te krijgen kosten al gauw 5Ü.ÜÜÜ tot 75.000 gulden, zo zegt hij. Bij de Stichting Zeeuwse Visserij- belangen wil men dat de kotters die daarvoor in aanmerking komen van de scheepvaartinspektie een beperkt certifikaat krijgen. Deze schepen zouden dan op dit certifikaat tussen zonsopgang en zonsondergang en bij mooi weer (tot windkracht drie) via de Noordzee-route naar de Wadden mogen varen. Een dergelijk voorstel heeft de stichting al eens gedaan, maar volgens Rammeloo vindt de scheepvaartinspektie dat geen oplos sing: „Ze houden zich daar aan de wet", aldus de Zevibel-voorzitter. Rammeloo denkt dat alleen de poli tiek via wetswijziging met een oplos sing kan komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - Het ministerie van defensie heeft het marinefregat „Van Nes" uitdrukkelijk opgedragen niet mee te doen met een Amerikaanse vlootoefening in de wateren bij Nica ragua. De „Van Nes" neemt wel deel aan de Amerikaanse vlootoefening „Readex" die zich afspeelt rondom de Amerikaanse vlootbasis op Puer to Rico in het Caribisch gebied. AMSTERDAM - In het Allard Pier- son Museum, het archeologisch mu- zeum van de Universiteit van Amsterdam, wordt donderdag een bijna 2000 jaar oude Romeinse sarco faag (doodskist) geplaatst. De sarco- fag is voor een bedrag van meer dan honderduizend gulden aangekocht door de Vereniging Rembrandt ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan. ZIERIKZEE - Er zullen dit jaar vijftien miljoen Zeeuwse oesters op de Ne derlandse markt komen, die echter voor het grootste gedeelte zullen worden geëxporteerd. Aan zestien oesterhandelaren in Yerseke wordt van 5 september af geduren de zes maanden vergunning verleend om in het zogenaamde vrije gebied van het Grevelingen weer in totaal 7'/2 miljoen oesters op te vissen. Onder hen zijn ook begrepen de VERVOEX leden, die reeds eerder op het Grevelingenmeer oesters moch ten vissen en op door hen afgebaken de percelen te verzamelen en op te kweken. Ook zij beschikken reeds over 7'/2 miljoen stuks, zodat in to taal vijftien miljoen stuks oesters in de handel mogen worden gebracht. De oesters zullen worden opgevist door acht speciale vaartuigen. Zeer tot hun misnoegen zijn de pa lingvissers van het opvissen vén de wilde oesters uitgesloten, want juist zij zijn op de hoogte van de beste plaatsen op de Grevelingen waar veel oesters voorkomen. Bovendien vrezen zijn, dat door de nieuwe ont wikkeling (vijf maal zoveel wilde oesters dan verleden jaar mogen bo ven water worden gebracht) nieuwe schade en inkrimping van hun eigen ZIERIKZEE - Maandagavond maakte een wat ongewone verkeersdeelnemer de overtocht van Schouwen-Duiveland naar Noord-Beveland via de Zeeland- brug. Het betrof de stoomwals IJzeren Maggiedie op weg was naar de ha ven van Vlissingen om vandaar de overtocht te maken naar het thuisland En geland. Eigenaar Brian Smith had met zijn wals tijdens het afgelopen week end deelgenomen aan een rally ter gelegenheid van de Vestingdagen Helle- voetsluis. Vorige week donderdag maakte het gevaarte de overtocht richting Hellevoetsluis. Onder politiebegeleiding was het voertuig gisteren weer op de terugweg. Gedurende de gehele reis naar Vlissingen verbruikt de uit 1922 da terende stoomwals nogal wat water, waardoor het noodzakelijk is om onder weg enkele malen zo'n 500 liter water bij te tanken. Eén van de plaatsen, waar dat gebeurde, was bij het restaurant De Val nabij de Zeelandbrug. De brand weer van Zierikzee was aanwezig om daarbij de helpende hand te bieden. DEN HAAG/AMSTERDAM - Woensdag wordt een pak koffie van 250 gram als gevolg van het doorwerken van de dollarkoers in de kostprijs veertien cent duurder. Op 13 juli steeg de koffieprijs om dezelfde reden met zes cent per pak. Op de wereldmarkt worden de grondstoffen voor koffie in Amerikaanse dollars ingekocht. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers deelde mee, dat binnen de vereniging maandagmorgen overeenstemming is be reikt over deze prijsverhoging. Eerder gaf het ministerie van ekonomi- sche zaken al toestemming, aldus een woordvoerder van ekonomische zaken. Woordvoerders van Douwe Eg berts en Ahold (Albert Heijn) be vestigden dat de koffieprijs in ons land niet meer op hetzelfde ni veau kan blijven. De Ahold- woordvoerster verklaarde dat Al- bert Heijn een prijsverhoging „zeer reëel" vindt en de stijging wel zal volgen, „waarbij we de prijzen van konkurrenten wel in het oog zullen blijven houden en eventuel op zullen reageren". Een konkurrent heeft al aktie ondernomen. De direktie Her mans Groep (Jac. Hermans, Profi- markt Zuid-Holland) heeft laten weten dat zij in antwoord op de prijsverhogingen haar koffiesoor- ten onder eigen naam met zes cent per pak zal verlagen. Dit is moge lijk door een „groeiend markt aandeel van de eigen merken" en de „sterke positie" van deze su permarktketen", zo verklaarde een direktiewoordvoerder. visgebieden. Hopenlijk komt daarin nog verbetering, want de Grevelin gen was vanouds vele honderden ja ren een visgebied voor de inwoners van Bruinisse. Verzamelcentrum Het is nog niet bekend of nog ge hoor zal worden gegeven om in een der havens aan de Grevelingen (ge dacht wordt dan aan Bommenede of Bruinisse) een verzamelpunt of cen trum op te richten. Daar zouden de gevangen oesters kunnen worden ge sorteerd, terwijl de te kleine oesters dan weer in de Grevelingen kunnen worden teruggezet. Een ambtelijk advies heeft daarop indertijd wel aangedrongen en het zou de kontrole van de voorschriften vergemakkeli j ken Enkele jaren geleden dacht men dat de Zeeuwse oester door de harde winter 1962/63 was doodgevroren (overald elders was dat het geval) maar toen ontdekte men in het Gre velingenmeer nog vele duizenden moederoesters, die voor een goede nakomelingschap hadden gezorgd. De duizenden werden tot miljoenen, toen onder leiding van een stimule ring door het R.I.V.O. (Rijkstinsti- tuut Visserij Onderzoek) met de te- rugkweek van de Zeeuwse oester werd begonnen. DEN HAAG - De officier van justi tie in Breda mag van de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. R. Wijnholt, optreden tegen het roulette-achtige ,,24-en". Volgens Wijnholt moet de strafrechter maar uitmaken of het spel al dan net in strijd met de wet op de kansspelen. HILVERSUM - Het programma Ci- nevisie, de filmrubriek van de NOS, ondergaatr woensdag (NetJ. 2, 21.33- 22.00 uur) een wijziging. Het aange kondigde programma over camera man Peppino Rotunno gaat niet door. In plaats daarvan zendt de NOS de Engelse TV-dokumentaire „The meaning of the meaning of live" van Ian Johnstone uit die gaat over de film van Monty Python „The meaning of live". HILVERSUM Het NCRV- actualiteitenprogramma Hier en Nu bestedt donderdag (Nederland 1, 21.20 uur) in een special aandacht aan de toestand in Tsjecho-Slowakije, vijftien jaar na de Russische inval. Hier en Nu-redacteur Aart Zeeman slaagde er, ondanks konsekwente achtervolging door de geheime poli tie, in gesprekken te voeren met vooraanstaande leden van de Charta '77-beweging, aldus de NCRV. ZIERIKZEE UVV-bijeenkomst De UVV-afdeling Zierikzee houdt donderdag 25 augustus in het ont moetingscentrum een bijeenkomst. Op de agenda staat onder meer de na tionale ziekendag op 11 september. Aanvang 19.30 uur. Aanrijding brommer-auto Maandagochtend, waarschijnlijk door een voorrangskwestie, ontstond er een aanrijding op de hoek van de Verrenieuwstraat-Watermolen, tus sen de bromfietser H. B. en de auto mobilist C. V., beiden uit Zierikzee. Alleen materiële schade viel er te be treuren. Aanrijding met gewonde Maandagavond wilde A. S. uit Amsterdam met zijn auto een trek ker met aanhanger passeren op de Sandströmweg in Zierikzee, met de bedoeling linksaf te slaan richting ziekenhuis. De trekker, bestuurd door A. W. uit Ouwerkerk, haalde echter op dat moment dezelfde ma noeuvre uit, waarna een aanrijding ontstond. Een passagiere van S., me vrouw D. M. v. A., eveneens uit Amsterdam belandde met een gebro ken knieschijf in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. -Kilima Hawaiians op schip in Nieuwe Havën De vermaarde zang- en muziek groep Kilima Hawaiians zal dinsdag avond 23 augustus vanaf de ZZ8 in de Nieuwe Haven te beluisteren en te aanschouwen zijn. Dit optreden vindt plaats in het kader van de gro te Hawaiian Night, die horeca-onder- nemer K. Weber van Auberge Mariti me organiseert. Eerder op de avond zal een enorme kreeftenbak op het terras langs de Nieuwe Haven wor den onthuld door de heer Tj. Visser van Rijkswaterstaat. De bezoekers van deze Hawaiian Night kunnen ook meedingen naar een aardige prijs (diner voor twee personen) door te raden naar de naam van een nieuw soort thuis gebrouwen bier. NEELTJE JANS Kraan opengebroken Maandag deed J. K. uit Arnemui- den bij de politie aangifte van een in braak in zijn (grijper) kraan. De kraanwagen staande op Neeltje Jans werd in het weekeinde opengebro ken en verdwenen zijn: gereedschap, kompressoren, de binnenverlichting en de komplete stereo-installatie, sa men ter waarde van 5.000,—. MIDDENSCHOUWEN Zonnige vaartocht voor Middenschouwse bejaarden Negentig bejaarden uit Kerkwer- ve, Ellemeet en Scharendijke hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging van de watersportvereniging Scha rendijke om een bootreisje over de Grevelingen te maken. Van de jachthaven vertrok „de Wil- ford" met de Middenschouwse gasten aan boord. De voorzitter van de vereniging, de heer Ruts, heette iedereen welkom en sprak de hoop op een goede vaart uit. Tijdens deze tocht werden de lange afstandswedstrijden gadegeslagen, een van de onderdelen van de wereld kampioenschappen cadet-zeilen. Stuurman Van Oeveren vertelde het gezelschap over de bezienswaardig heden die de Grevelingen rijk is. On der het genot van verfrissende dran ken en een stralende zon bracht het schip de gasten naar Ouddorp. Van daar aanvaardde men de terugreis. Voordat de boot de thuishaven bin nenvoer bedankte de voorzitter van de watersportvereniging de aanwezi gen. Hij was blij dat hij zoveel gasten aan boord mocht hebben op deze prachtige zaterdagmiddag. Namens de bejaarden bedankte mevrouw S. den Boer-ven Hoeve de uitnodigende vereniging voor deze „traktatie": het was voor het hele gezelschap een ge weldige belevenis. Tegen vijf uur stond iedereen weer aan wal. OUWERKERK Geslaagd Vroegere dorpsgenoot Leen Smits LEEUWARDEN - Op de vliegbasis Leeuwarden zijn militairen dinsdag morgen begonnen een stiptheidsak- tie uit protest tegen de aantasting van de arbeidsvoorwaarden van het militair beroepspersoneel. Deze ak tie heeft geleid tot vertragingen aan de toeganspoorten van de basis. Het vliegprogramma zal volgens de voor lichting van de basis met vermoede lijk een uur worden vertraagd. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Haamstede Hotel Haamstede, drive. 19.30 uur. Renesse Zomerbridge- Rommelmarkt levert vierduizend gulden op voor Ned. Herv. Kerk De rommelmarkt en bazar, georga- niseerd door het kinderkoor „De Wegwijzertjes" onder leiding van Ri- anda Dalebout, is zaterdag heel goed verlopen. Ruim voor aanvang van de rom melmarkt (10.00 uur) was het al druk in de omgeving van de Nederlands Hervormde Kerk. Vrijwel de gehele dag bood het grasveld bij de kerk en het Torenplein een gezellige aanblik met het talrijke publiek, dat be langstelling toonde voor de overzich telijk opgestelde stands en attrak- ties. De kinderen voor het koor ble ken een ruim assortiment „rommel" verzameld te hebben, waaronder speelgoed, huishoudelijke artikelen en vele boeken. Tevens werden hand werken verkocht, vervaardigd door een aantal dames. Met enthousiasme wierpen jong en oud zich op het korf balgooien, het sjoelen en - uiteraard de allerkleinsten - op de grabbelton. De Oosterlandse middenstand stelde enkele mooie prijzen beschikbaar. Goede belangstelling voor Oranjereis De Oranjereis die de Oranjevereni ging organiseert voor 9 september, blijkt goed in de belangstelling te staan. Op dit moment is het aantal deelnemers zodanig dat één bus vol is. Tot zaterdag 3 september kan ech- ..ter nog opgave worden gedaan, zodat eventueel een tweede bus kan wor gden ingezet., BRUINISSE Brandweer oefende Met drie lage druk stralen hield het Bruse korps van de vrijwillige brandweer de fiktieve uitslaande brand onder kontrole die woedde in de panden Kerkstraat 35 en 37. Het betrof een oefening die gehouden werd in de voor de sloop bestemde huizen. Een ideaal objekt derhalve. Nadat er kwistig met rookpoeder was omgegaan werd de eerste aan- valsploeg naar binnen gedirigeerd die al snel konstateerde dat er zes slachtoffers waren. De persluchtmas- kerdragers haalden alle slachtoffers uit de brand met de nodige kunstgre pen waarna „brand meester" werd gegeven. Er was aardig wat publiek op de been om de spuitgasten gade te slaan. Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouweh- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tpt 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn" sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte, theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Vertrek Slotlaan, rondleiding Slot Moermond, 15.00 uur. Kaarteri voor dien bij VVV-kantoor. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17|00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maan^l Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Stadhuis Zierikzee, Meelstiraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dagelijks Van 15 tot en met 27 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Vis- straat. Tentoonstelling werfken over Zierikzee door amateur-schilders, uitgaande van de Evenementenkom missie. Iedere dag (behalve 's zon dags en op maandagochtend) van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uur, bo vendien op dinsdagavonden van 19.00-21.00 uur. Tot en met 27 augustus Haamstede I Bewaerschole. Expositie het lieven op het land (van Westerschouwim). Za terdag en zondag gesloten. Openings tijden 14.00-17.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Dinsdag 23 augustus Zierikzee Rode Kruis gebouw, Paternoster straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Start VVV-kantoor. Fietswandel- tochten. 14.00 - 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Renesse VVV-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Uitgeven B.V. DrukRerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) (37,00; per jaar (141,00; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2