Bollen bloeiden om Parijs Veertien nieuwe gediplomeerde leden Strand-Reddingsbrigade streeknieuws Afscheid van gemeente door ds Jan Eikelboom Afdeling Zierikzee/Duiveland Na acht jaar Haamstede Bromfietser ernstig gewond bij botsing 4 OUWERKERK - De Reddingsbrigade Zierikzee Dui- veland heeft er sinds zaterdag weer veertien gediplo meerde leden bij. Zaterdagochtend werden op het strandje bij Ouwerkerk examens afgenomen voor: Bre vet Strandwacht, Strandwacht A en Strandwacht B. On der de kritische oren en ogen van de examinatoren: G. J. de Rooy en C. Schoof gaven achttien kandidaten blijk van hun kennis zowel in theorie als in de praktijk. Enige teleurstelling was er na afloop over het feit, dat vier kandidaten moesten worden afgewezen, maar ja de normen zijn streng en wellicht halen ze volgende keer het begeerde diploma wel met vlag en wimpel. K.N.B.R.D.-examinator G. J. de Rooy voelt Atie Bouwman aan de tand tij dens het theoretisch gedeelte. Jan Berrevoets, Martin van den Berg, André Romijn en André Boogerd hebben gedurende de afge lopen weken de groep leerlingen op geleid voor de diverse examens strandwacht. Dat opleiden gebeurt eveneens op het strandje bij Ouwer kerk tijdens de bewaking van de reddings- en E.H.B.O.-post aldaar. Gedurende de herfst en de winter worden wekelijks trainingsavonden gehouden in de zwembaden „Onder dak" en „Dolfijn". Daar kunnen de leden worden klaar gestoomd voor de zwembrevetten 1 t/m 6. Deze bre vetten kunnen worden behaald door jeugdleden van 7 t/m 15 jaar en zijn gericht op zelf-beveiliging in binnen wateren. Dit in tegenstelling tot de opleiding strandwacht, die uiteraard voorziet in hulpverlening in buiten water. Zes surfplanken afgedreven De leden van de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland moeten 's zo mers nogal eens uitrukken. Onlangs waren er zes surfplanken tegelijk af gedreven en dan is het zaak, dat er kordaat wordt opgetreden. Vooral bij afgaand water zijn er in die hoek bij Ouwerkerk wezenlijke gevaren voor wie zich te ver in zee waagt. Op het einde van de pier staat niet voor niets een waarschuwingsbord. „Als de mensen zich toch buiten de pier begeven, gaan we er echter pas op af als ze werkelijk in moeilijkheden ko men. Als je ze eerder op de gevaren wijst, kun je toch alleen maar een grote mond krijgen", merkt Jan Ber revoets nuchter op. Zelf staat hij eventjes op non- aktief wat betreft hulpverlening we gens een moeizaam herstellende ten nisarm, maar hij toont zich wel zeer nauw betrokken bij de verrichtingen van zijn pupillen, die deze zaterdag examen moeten doen. Jan vertelt desgevraagd, dat gedu rende de zomerweken de red- dingspost in Ouwerkerk dagelijks is bezet. Zo mogelijk door een klubje van zes leden. Thans wordt dat weer wat moeilijker nu de scholen inmid dels zijn begonnen. Er wordt naar gestreefd de post van 's ochtends tien tot 's avonds zes uur te bemannen. De dagtaak begint met het schoonma ken van het strand en het legen van de afvalbakken. Vervolgens krijgen de toiletten een opknapbeurt en daarna wordt de boot gereed ge maakt en in het water gelegd. Indien de boot niet paraat ligt, posten er wel op het einde van de pier drie leden om zonodig met een lijn van onge veer 20 m hulp te bieden in geval van nood. Aktieve leden De reddingsbrigade kan putten uit een areaal van'31 aktieve leden voor de bezetting van de strandpost. Over igens varieert het aantal uren, dat'de leden aan dit werk besteden zeer sterk. Volgens Jan Berrevoets zijn er leden, die deze zomer reeds in totaal 210 uren hebben gepost, daar tegen over zijn er ook leden, die slechts 4 a 5 uur achter hun naam konden note ren. Het betreft allemaal vrijwilligers werk, dat - met een blik op de dag rapporten - duidelijk in een behoefte voorziet. Naast het echte redden van drenkelingen wordt er belangrijk werk gedaan in de vorm van het be handelen van kleine wondjes, wespensteken en kwallenbeten. Een verkort E.H.B.O.-diploma is dan ook tevens verplicht om als strandwacht te mogen fungeren. De ze E.H.B.O.-opleiding voor de leden van de reddingsbrigade wordt gege ven door mevrouw Boot-Mangold van het Rode Kruis. Het gaat om twaalf lessen, die echter elk jaar her haald dienen te worden. De klub, die de E.H.B.O.-lessen volgt, wordt der halve steeds groter. Gedurende lange tijd heeft de red dingsbrigade het zonder officiële voorzitter moeten doen. Daar is in middels verandering in gekomen sinds de heer Sjef Bruens zich bereid heeft verklaard de leiding op zich te nemen als nieuwe voorzitter. Financieel gezien dreigen er wat donkere wolken zich samen te pak ken. Van de gemeente Duiveland wordt een jaarlijkse subsidie van 500,— ontvangen, van het Rode Kruis afdeling Duiveland een bijdra ge van 200,— en de gemeente Zie rikzee toont zich incidenteel bereid een subsidie te verstrekken, zoals vo rig jaar toen een bijdrage van 458,— werd verleend voor de aanschaf van enkele nieuwe reddingspakken. Af gelopen week heeft de Reddingsbri gade echter vrijwel haar gehele re- servepot moeten opsouperen in ver band met de aanschaf van een nieu we motor op de reddingsboot: een zo genaamde langstaart-motor van 2.400,—. Verder zal men te maken krijgen met een drastische tariefs verhoging voor zwembad „Onder dak". Volgens Jan Berrevoets ziet het er naar uit, dat er volgend jaar 600,— meer betaald moet worden voor het gebruik van het zwembad in Zierikzee. Per brief is inmiddels bezwaar aan getekend tegen die tariefsverhoging. De kontributie voor de leden van de reddingsbrigade bedraagt 5,— per maand en dat zou het bestuur eigen lijk voorlopig graag zo willen hou den. Een spannend moment zaterdag ochtend tijdens het afnemen van de examens ontstond, toen de gloed nieuwe langstaart-motor weigerde te werken op het moment, dat K.N.B.R.D.-examinator Schoof daar juist in had plaats genomen om het praktijkexamen in het water af te ne men. „O, dat valt niet mee", ver zuchtte André Boogerd aan de wal met een van spanning vertrokken ge zicht. Donderdag nog had hij de nieu we motor in Zierikzee zeer grondig getest en toen ging alles prima. „Daar word je niet goed van", vulde Jan Berrevoets aan, die ondanks zijn met gips omhulde arm het water in stapte om zelf polshoogte te gaan ne men. Breekpen Het euvel werd tot opluchting van iedereen ontdekt: de breekpen was verdwenen; waarschijnlijk eruit ge schoten toen eerder op de ochtend over een wat te grote steen werd ge varen. Gelukkig bevatte de motor nog een reserve breekpen en na enig oponthoud kon dat praktisch exa men dan toch worden uitgevoerd. Za terdagavond werd over de gebeurte nissen deze dag nog eens ontspannen nagepraat tijdens een gezellige bar becue op het strand. De geslaagden Het K.N.B.R.D.-brevet strand wacht werd belaid door: Marion Koper, Sjaak Spiegels, Marcel van Twist en Mare Brunger. Voor het exa men Strandwacht-A slaagden: Marja v. d. Have, Janneke Wiggers, Atie Bouwman, Karin Kesteloo en het di ploma Strandwacht-B kwam in bezit van: André boogerd, Yvonne Koster, Martin v. d. Berg, Robert Smaling, André Romijn en Patrik Kouijzer. dwenen. In de tas zat onder meer 125,—. De Rijkspolitie kon later de dader, R. v. d. M. uit Breda, aanhou den. SCHARENDIJKE Surfplanken gestolen Uit de jachthaven van Scharendij- ke zijn zaterdag surfplanken met tui gage gestolen van P. C. uit St. Ni klaas (België). De waarde bedraagt 76.000 Belgische francs. Lampionoptocht Op zaterdag 27 augustus wordt in Scharendijke een lampionoptocht ge houden in de Dorpsstraat. Medewer king verleent het blaasorkest „Witte Wel". De tocht begint om 20.00 uur. AMSTERDAM - Bij de opening van het academisch jaar bij de universi teit van Amsterdam zal op 5 septem ber de president van het African Na tional Congres of South Africa (ANC), Oliver Tambo, een toespraak houden. RENESSE Auto beschadigd P. d. H. uit Haamstede parkeerde zijn wagen in de Roelandsweg. In de nacht van zaterdag op zondag werd een koplamp verwijderd en werd het spatbord beschadigd. Tas gestolen M. S. uit Dordrecht ging vrijdag avond in een bar te Renesse naar het toilet. Zij liet haar tasje op een tafel achter. Bij terugkeer was de tas ver Dinsdag 23 augustus Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Rof 15.30 uur RVU 16.00 uur De alles is anders show. Herhaling van de hoogtepunten uit diverse shows van Aad v. d. Heuvel. 17.00 uur De smokkelaar 18.00 uur Studio Sport 18.55 uur Gloria 19.20 uur Simonskoop 20.00 uur Journaal 20.28 uur Krakatoe east of Java. Een film uit 1968 die zich afspeelt op Java in Krakatoe, toen de vulkaan plotse ling aktief werd, hetgeen een ramp werd. 22.20 uur Aktua tv 22.55 uur Maastrechter staar. Portret van dit bekende koor dat al honderd jaar lang bestaat. 23.30 uur Journaal, 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De verdediging van het grondgebied 20.05 uur 3x M. Een programma rond gospelzangeres Jessie Dixon. 20.40 uur Christenen vandaag 21.10 uur Wheaton male chorus. Pro gramma van dit koor. 21.35 uur Tenslotte 21.40 uur Hungry to paint. Portret van de Indonesische schilder Affan- di. 22.15 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport HAAMSTEDE - Zondagmiddag was de afscheidsdienst in de Gereformeerde kerk van Haamstede, waarin domi nee Jan Eikelboom na een periode van bijna acht jaar af scheid nam van zijn gemeente. De Gereformeerde kerk van Den Haag-Loosduinen was in dit geval de „roepen de" kerk. Het afscheid ging gepaard met goede, waarde rende woorden, cadeaus, maar ook met weemoed en zelfs ontroering. Zijn afscheids-preek baseerde do minee Eikelboom op twee schriftle zingen: uit Genesis 12, de verzen 1-8 en uit Johannes 8 de verzen 1-11. Cen traal stond de vraag: Wat is geloven? Geliëerd aan zijn vertrek besprak Eikelboom Abraham, die alles ach terliet wat hem vertrouwd was, om de stem van God te volgen. „Je moet wel lèf hebben om alléén op die stem af te gaan", vond Eikelboom, die hierin toch een vorm van herkenning zag: elke keer weer opnieuw weg gaan en opnieuw beginnen en leven in onzekerheid. Afhankelijk Het schriftgedeelte uit Johannes gaat over de overspelige vrouw, met de bekende woorden van Jezus: Ga heen, zondig van nu af aan niet meer! Het verhaal van een angstig mens, die het helemaal moest hebben van een ander, van genade. Ook hiervoor moet je lef hebben volgens de schei dende dominee, die in beide figuren gewone mensen zag, met beide benen op de grond. Geloven is: het moeten hebben van een ander, je volledig af hankelijk maken van die ander. Geloven, aldus dominee Eikel boom heeft te maken met het verlies van zekerheden. In dit verband haal de de scheidende pastor een vraag van het I.K.V. aan: Waar ligt je ver trouwen precies? Als antwoord vond hij: niet zweren bij de zekerheden van deze wereld maar het aandurven met God, óók al lijkt dat soms heel onzeker. „Je gaat niet zómaar weg! Je ver laat niet zómaar je eigen groep, je kerk. Dat doe je als geroepene om op weg te gaan, het te wagen. En gelo ven is: als mensen onderweg gaan, je laten wegroepen, grensoverschrij dend. Op weg naar het verrassende, het aandurven met God. Geloven be gint vaak waar je veel verliest, als je kwetsbaar bent. Maar verlies nooit de hoop", besloot dominee Jan Eikel boom zijn laatste preek in dienst van zijn kerk. Avondmaal Voordat hij officieel werd uitge luid, vierde de gemeente (met de gasten) het Heilig Avondmaal, op de wijze die Jan Eikelboom had inge voerd: lopen en mét de kinderen zo als hij het graag wil. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer sprak een kort woord namens de burgerlijke gemeente. Haar wens was Gods zegen voor Jan Eikelboom, zijn werk en zijn gezin. Ds. R. Stutvoet bedankte de schei dende dominee voor zijn kollegiali- teit en schilderde hem af als een open, hartelijk mens, zo helders als glas, die niet van formaliteiten houdt. De cadeau-kommissie over handigde de dominee een litho en een wandkleed als aandenken aan de acht Haamsteedse jaren. Uitdaging De heer S. Silvis, voorzitter van de kerkeraad sprak als voorlaatste. Sil vis feliciteerde Den Haag-Loosdui nen met hun dominee. „Een beroep naar één van de drie grote steden is een uitdaging. Jan kan dat óón", was zijn stellige overtuiging. De predi kantsplaats van gereformeerd Haamstede is vakant, en de beroe pingskommissie is al aan het verga dering, vertelde de heer Silvis. „We zoeken geen tweede Jan, maar de profielschets voor de nieuwe dominee luidt: hij moet goed kunnen preken, goed organiseren, goede kontaktuele eigenschappen hebben met jong en oud, een goede relatie hebben met andere kerken, de catechese moet voorop staan, hij moet de gemeente aktiveren, aan dacht hebben voor de liturgie, voor stander zijn van avondmaal met kin deren en Zambia niet vergeten. Geen tweede Jan dus, maar hij heeft dit al lemaal wèl aldus de kerke- raadsvoorzitter, die hiermee de ver diensten van de geliefde predikant opsomde. Maar ook de spanningen die Eikel boom soms opriep in zijn streven naar een mobile kerk inplaats van een slapende kerk, stipte de heer Sil vis aan. „Enkele haakten af, maar dat was niet nodig". Soms moeilijk „We hebben het goed gehad in de periode die nu wordt afgebroken", aldus ds. Jan Eikelboom. „Soms had u het moeilijk met mij, en ik met u, want ik heb het u niet gemakkelijk gemaakt, en mezelf ook niet. Het heeft weieens wat stof doen opwaai en, maar ik had graag nog méér ge wild: politiek in de kerk bijvoor beeld, en dat mis ik in de profiel schets van de nieuwe dominee De relatie met andere kerken had Eikelboom ook graar meer uitge breid, dat er geen samenwerking was met Hervormd Haamstede was hem een doorn in het oog. „Ik had eens een droom, waarin één grote pro testantse kerk was in dit gebied. Het verschil tussen hervormd en gerefor meerd was volledig verdwenen. Dat móet kunnen!" SCHARENDIJKE - De bromfietser L. K. uit Scharendijke is zaterdaga vond vrij ernstig gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. K. reed zonder helm op de hoek [Eb en Vloedstraat-Platteweg te Scharen dijke. K. zou geen voorrang [hebben verleend aan de automobilist'C. v. d. H. uit Ellemeet. De voertuigén raak ten zwaar beschadigd. 34 Een lange wandeling maakte zij daarna op de Champs Elysées, waar ze meer Engels en Hollands dan haar eigen taal hoorde spreken. Ach ja, dit was de tijd, dat vreemdelingen beslag legden op Parijs en de inwo ners een goed plekje uitzochten daar buiten. Nu was ze zelf eigenlijk ook een bezoekster en als ze later nog eens met Henk kon trouwen, zou ze een Hollandse vrouw worden. Hoe zou dat klinken? Mevrouw Claudette Huisman-B'esangon, voor Frangoise zou het heel anders klinken, zoiets als Wieman, maakte die van zijn, naam, hij had het grappig gevonden. Henry Wiesman, zouden ze zeggen, als hij in Parijs wilde wonen. Dat zou toch het beste zijn, want dan moest hij wel helemaal breken met zijn ge zin. Het was niets gedaan een man te bezitten, die altijd op bezoek wilde bij zijn kinderen en het zou ook niet leuk zijn, als die kinderen bij haar kwamen. Zulke grote jongens al, het moest toch eigenlijk voor die jongens erg pijnlijk zijn. En die vrouw be greep ze niet, die moest nu toch ei genlijk niet meer met hem uit loge ren willen gaan? Samen in zo'n klein oud huisje, had Henk verteld en hij had haar zo'n klein exemplaar aange wezen, toen ze ergens buiten de stad wandelden. Dat was ook zo mal, hij wilde in de stad nooit gearmd lopen, bang als hij wa's, dat ze hem zouden zien met haar. Wat gaf dat nu? Over een poosje wist toch iedereen het im mers Terwijl Claudette al fantaserend wandelde en genietend hier en daar etalages bekeek, was Henk totaal verdiept in zijn zoon Wim. Weggedo ken achter een vlierstruik in een luie stoel, volgde hij met zijn blik de ka tachtige bewegingen van Wim in zijn korte brokje. De jongen sloop over de dakgoot en bereikte de openstaande raampjes van het kleine slaapka mertje. dat in koekoeksvorm wat vooruit sprong. Zijn verbrande snuit door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTPUYS gluurde omzichtig naar binnen, hij zocht kennelijk de afdeling waar Truus haar slaapplaats had. Henk wist, dat ze met de andere jongens bezig was bessen te plukken in buur- mans tuintje en hij verkeerde in de mening, dat Wim iets in haar bed wil de verstoppen, opdat ze 's avonds zou schrikken. Zulke dingen deed hij vroeger zelf ook wel eens om een nichtje te plagen. De lange benen verdwenen nu door de raamopening, de jongen bleef maar een ogenblikje weg en toen henk hem weer zag verschijnen, liet hij zich met een plof op de grond val len. Met krijgsgeschreeuw begon hij dan te huppelen naar de anderen en toen ontdekte Henk pas, wat zijn veelbelovende zoon gedaan had. Aan zijn padvindersriem bengelde een pakje brieven, keurig met een rose lint bij elkaar gebonden. Hij maakte wel zoveel lawaai, dat de anderen opkeken met hun besmeurde bessenmonden. Henk zat te schudden van het la chen om de potsierlijke sprongen die Wim maakte tegenover nichtje Truus. Pas later ontdekte ze de brieven en ze stootte een gil uit, alsof ze ver moord werd. Dan vloog ze op Wim af, schold hem uit voor lelijke dief en probeerde hem te overweldigen. Maar Wim was vlug en had lange be nen, hij sprong zonder enige moeite over de heg en rende de weg op. Truus er achteraan. Nita, die stiekem in de kamer een dutje was gaan doen na het eten, kwam haastig de tuin in, waar Henk haar probeerde uit te leggen, wat er aan de hand was. maar hij schudde zó van het lachen, dat Jasper het met een paar woorden zei en het dan ook op een lopen zette. Alles was nu in rep en roer, want ook opa en de buur man gingen op de weg kijken. Ze za gen Wim in zijn lichte zomerkleding allerlei omtrekkende bewegingen maken, want ook Jan had een vervol ging ingezet. De jongen holde einde lijk weer terug en klom vlu|» als eeri kat in een boom en toen de janderen hem bereikten, zat hij met éen glun der gezicht op een dikke takten deed, alsof hij de brieven wileje lezen. Henk kreeg medelijden met Truus, die van een agressieve in een sme kende toon was vervallen. Nita be weerde bemoedigend, dat Wim veel te sportief was om andermöns brie ven te gaan lezen, hij plaagde zijn nichtje maar een beetje op [zijn jon gensachtige manier. Toen zei Jan plotseling stug: „Va der, u moet het Wim verbieden, het is gemeen, u zou het ook niet leuk vin den als hij zo deed met uw brieven." Onbewust dacht Henk aan het pak je blauwe geparfumeerde brieven, dat hij in een afgesloten vakje van zijn schrijftafel bewaarde. Een schok voer door hem heen, stel je voor, dat Wim de brieven van Claudette vond en ze plagend aan zijn riem bond. Boven zijn hoofd galmde de jon- gesstem: „Mijn allerliefste poesenel- letje, wat heb je een zacht velletje Plotseling prikkelbaar, riep Henk boos: „Kom naar beneden, Wim, en geef die brieven terug." Maar hij zag niet, dat het gezichtje van Truus was opgeklaard, ze zag duidelijk, dat Wim het briefje zelf ge schreven had en het zogenaamd uit de bundel had genomen. Wim deed alsof hij zijn vaders stem niet hoorde en las op hoogdravende toon veel malle woorden voor. Hij schrok he vig, toen Henks stem veranderde tot een hese woedestem. „Bliksemse jongen, doe je nou ein delijk wat ik je zeg. of solliciteer je naar een ouder wets pak rammel?" Ze werden er allemaal stil van en Henk zag nog juist, hoé over Jans smal gezicht een triomfantelijk lach je gleed. (wordt vervolgd) KV4U1IH (•maiKZi Examenkandidaten lanceren vol goede moed de reddeingsboot, nog onwetend van het feit. dat de nieuwe langstaart motor het aanvankelijk zal laten afweten wegens het verliezen van een zogenaamde breekpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4