c Demonstratieve aktie's in centrum Zierikzee OPENT Projektleider werkloosheid wil haanlozen uit isolement DE ZIERIKZEESCHE COURANT Maarten Hohmann ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Taptoe Renesse Examens reddingsbrigade Afstraffing Overwinningen De organisatoren van de Taptoe Renesse Zaterdagmiddag legden 18 leden van de Zondag derde klasser Zierikzee bezorgde Schouwen-Duivelandse komblnaties boek- kunnen terugzien op een geslaagd muzi- reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland exa- tweede klasser Oostkapelle een fikse af- ten in Renesse fraaie overwinningen tij kaal festijn. Ongeveer 1.500 bezoekers ge- men af voor het diploma strandwacht. Veer- straf fing. na een 2-1 ruststand won de dens een selektiewedstrijd om het NCP- noten ervan. (Pag. 2). tien leden slaagden. (Pag. 3). thuisploeg met 5-1. (Pag. 5). kampioenschap. (Pag. 6). MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 140ste jaargang Nr. 23374 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Gehoorde melodieën zijn zoet, maar ongehoor de zoeter. Keats Na intrekking muziekvergunning diskotheek „De Steeg" ZIERIKZEE - Een geplande demonstratieve optocht van zo'n 150 tot 200 jeugdige be zoekers van de bar/dancing-diskotheek ,,De Steeg" aan de Beddeweeg in Zierikzee, die zondagmiddag om vier uur van start had moeten gaan, is ter elfder ure afgelast. De optocht was gepland in verband met het feit dat het kollege van B. en W. van Zierikzee vrijdag de muziekvergunning van De Steeg had ingetrokken. Een en ader leidde het afgelopen weekend tot een aantal akties, die moesten aantonen dat het besluit van het kollege van B. en W. bij de jeugd bepaald niet in goede aarde was gevallen. draaid. We vormen duidelijk een es sentiële sociale voorziening voor de jeugd." m I De demonstratieve optocht door het centrum van Zierikzee ging zondagmid dag niet door. Er voor in de plaats kwam een stille demonstratie op het geïnu- proviseerde terras in de Beddeweeg. Volgens de eigenaar van De Steeg, de heer J. W. Meerdink, kwam de rijkspolitie, vrijdagavond, als een donderslag bij heldere hemel, het be richt van het Zierikzeese kollege overbrengen dat de muziekvergun ning met ingang van zaterdag 20 au gustus werd ingetrokken. De reden voor deze handelswijze wordt, volgens de eigenaar, omschre ven als geluidsoverlast vor de omwo nenden. ,,En dat is onbegrijpelijk. Toen ik vijf jaar geleden dit pand kocht als klein cafeetje, besloot ik om er een diskotheek in te vestigen. Dat is bepaald niet zonder strubbe lingen gegaan en terecht was er in die beginperiode klacht op klacht met betrekking tot geluidsoverlast. Ik heb toen een geluidsakoustisch bu reau uit Utrecht in de arm genomen om een geluidsprojekt uit te voeren. Uit dat onderzoek kwam een rapport naar voren, waarin stond welke maatregelen dienden te worden ge troffen om binnen de normen van ge luidsoverlast te blijven. Die maatre gelen zijn zo'n drie jaar geleden, in overleg met de gemeente, getroffen en werd er voor ongeveer een ton ver spijkerd aan isolatie. Toen kregen we ook de geluidsvergunning, die nu is ingetrokken. En dat, terwijl er noch aan de eisen, noch aan de inrich ting van het pand en de voorzienin gen veranderingen zijn aangebracht. Het is een onbegrijpelijke zaak." Sluiten De heer Meerdink stelt dat hij, zon der muziek, zijn zaak wel kan slui ten: ,,Wat is nou een diskotheek zon der muziek? Dan komt er geen mens meer in de zaak. Daarmee staan op dit moment wel een drietal banen op, de tocht." Meerdink geeft te kennen dat hij niet van plan is om het hier zomaar bij te laten. „Maandagmorgen zal ik met mijn advokaat overleggen welke mogelijkheden we hebben om via een kort geding de gemeente te dwingen om de vergunning te blijven verle nen. Het is toch te gek om los te lopen dat een gemeentebestuur zomaar, zonder aanleiding, een vertrekte ver gunning kan intrekken." De heer Meerdink vertelt dat hij vorige week donderdag, op uitnodi ging van burgemeester Th. H. de Meester, een bezoek heeft gebracht aan het gemeentehuis om een gesprek met B. en W. te hebben. „Tij dens dat gesprek is wel terloops ge zegd, dat de mogelijkheid zou bestaan, dat mijn vergunning zou worden ingetrokken; maar dat dat daadwerkelijk en op zo'n korte ter mijn zou gebeuren is toen niet met zo veel woorden gezegd." Sociale voorziening Meerdink noemt het ook voor de jeugd van Zierikzee en van geheel Schouwen-Duiveland een enorme te leurstelling, als de diskotheek niet meer zou mogen draaien. „We heb ben per weekend gemiddeld zo'n 500 tot 600 jongeren van Schouwen-Dui veland over de vloer, die hier hun vertier komen zoeken. Waar moeten die jongeren heen, als de tent dicht moet? Dan gaan ze de straat op met alle narigheid vandien. Zeker in de winterperiode, als elders op het ei land de zaken niet open zijn, dan vor men wij een duidelijke bron van ver tier voor de jeugd. Wat moeten ze an ders doen? En die mogelijkheid valt weg als de beslissing van het Zierik zeese kollege niet wordt terugge- Akties In een gesprek met een aantal jon gere bleek duidelijk dat ook zij be paald niet gelukkig zijn met de situa tie. Toen vrijdagavond bekend werd dat de muziekvergunning werd inge trokken, werden allerlei snode plan nen gesmeed, waardoor de nodige moeilijkheden zouden kunnen ont staan. Zelfs een bezetting van bepaalde overheidsgebouwen stond op het pro gramma. Het is er uiteindelijk niet van gekomen. Wel werd vanaf zaterdagmorgen een handtekeningenaktie gevoerd, om aan te tonen dat een groot aantal mensen voorstander zijn van het openhouden van diskotheek De Steeg. Het resultaat van deze aktie was een totaal van 1.600 handteke ningen, die aangeboden zullen wor den aan het kollege van B. en W. Zaterdagmiddag reed ook een ge luidswagen door de stad om de men sen op te roepen adhesie te betuigen. Tevens werden vlugschriften uitge deeld. Voorschriften hanteren In een toelichting op de gang van zaken vertelt burgemeester Th. H. de Meester, dat er al geruime tijd over leg is over de situatie rond De Steeg. „Deze zaak is al heel vaak aan de or de geweest, ook in aanwezigheid van Diskotheek-eigenaar J. W. Meerdink en een aantal van zijn klanten maken duidelijk wat zij willen. de heer Meerdink. Kortgeleden .is. door een erkend bureau driemaal een onderzoek ingesteld naar de geluids overlast en werden op verschillende plaatsen rond het etablissement ge luidsmetingen verricht. Daarbij is gebleken dat de geluidsnormen steeds werden overschreden, in één geval zelfs zeer ernstig." De heer De Meester geeft te kennen dat er veelvuldig klachten van bewo ners uit de buurt moesten worden aangehoord. „Het kollege is dan ver plicht om de voorschriften te hante ren. Uiteindelijk heeft het de taak Om de belangen van alle inwoners van Zierikzee te behartigerf. De om wonenden hebben óók recht op een rustig woonklimaat. We gunnen de heer Meerdink zijn bedrijf best wel, maar zoals het er nu toegaat is een onhoudbare situatie. Bovendien leent de Beddeweeg zich bepaalt niet voor de huisvesting van een disko theek." De burgemeester zegt toe dat de gemeente bereid is om waar moge lijk hulp te verlenen bij een eventue le bedrijfsverplaatsing. De geluidsoverlast betreft overi gens niet alleen datgene, wat zich in ZIERIKZEE - „Het is van wezenlijk belang- voor hun sociaal funktioneren, dat werklozen uit het isolement komen, waar ze dreigen in te raken". Aan het woord Maarten Hohmann (43), sinds 1 augustus projektleider van de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland Sint-Philipsland, gevestigd op de bovenverdieping van de Intergemeentelijke Sociale Dienst (I.S.D.) aan de Ou de Haven te Zierikzee. Reeds tijdens de diskussies voor afgaand aan de oprichting van deze stuurgroep kwam aan de orde, dat in de eerste plaats getracht zal worden iets te doen tegen de gevolgen van werkloosheid in de vorm van werkgelegenheidsprojekten, zo mogelijk met een edukatief karakter en door middel van kursus- aktiviteiten. Geen rechtstreeks bestrijden van de werkloosheid, maar met dertien honderd haanlozen in de regio's Schouwen-Duiveland en Sint-Phi lipsland samen, zou het uiteraard ook een utopie zijn te denken, dat met enige inspanning voor al die mensen betaald werk te kreëren zou zijn. Volgens de - soms wat omstre den - richtlijnen van het ministerie was het echter wel mogelijk via een Stuurgroep Werkloosheid subsidies voor een projektleider, voor kursus- aktiviteiten en - indien goedgekeurd - ook voor werkgelegenheidsprojek ten te ontvangen. De regionale overheid besloot, on danks talrijke bedenkingen, die richtlijnen te volgen om in elk geval iets te kunnen doen voor het stijgend aantal werklozen in bovengenoemde regio's. Het werkloosheidspercenta ge hier ligt met 17 nu nog net iets onder het landelijk gemiddelde, maar wethouder J. Groen, voorzitter van de stuurgroep, verwacht dat men daar straks, na het seizoenwerk door de rekreatie, dik boven komt te zit ten. Maarten Hohmann: Projektleider van de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland Sint Philips- land. Werken met behoud van uitkering is een omstreden begrip. Vooral de vakbeweging houdt het wakend oog scherp gericht op werkverschaffing, dat weieens de positie van de mensen met bezoldigde arbeid in gevaar zou kunnen brengen. Het lijkt eenvoudig te stellen, dat werkgelegenheidsprojekten alleen door haanlozen met behoud van uit kering uitgevoerd mogen worden, als het betreffend karwei niet door be taalde werknemers gedaan zou kun nen worden. De praktijk blijkt soms minder eenvoudig. Wie bepaalt de normen en hoe worden belangen van werklozen en baanbezitters tegen el kaar afgewogen? De zogenaamde toetsingskommis sie heeft in dezen een belangrijke taak. Tot voor kort werden de door de gemeenten aangedragen projekt- jes beoordeeld door een regionale toetsingskommissie. Volgens de heer Groen werkte dat naar genoegen, omdat - uiteraard - met kennis van zaken over lokale en regionale situa ties een oordeel gevormd kon wor den. Het wil overigens niet direkt zeg gen, dat in die bevredigende situatie verandering komt, als straks de nieu we Toetsingskommissie Werkgele genheidsprojekten Tholen- Bevelanden-Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland gaat funktioneren. Feit is echter wel, dat alle in die toet singskommissie vertegenwoordigde groeperingen een vetorecht hebben: een werkgelegenheidsprojekt moet dus in aller ogen genade vinden. Overigens krijgt de projektleider wel de gelegenheid persoonlijk het belang van een aangemeld projekt te komen toelichten. „Kop van Schouwen" Eén van de eerste grotere projek- ten waar Maarten Hohmann dat voor zal doen, wordt wellicht „De Kop de diskotheek afspeelt. Volgens de heer De Meester betreffen heel veel klachten ook het lawaai op straat: la waai van brommers en geschreeuw in de straat. „Daar kan de heer Meer dink weliswaar weinig aan doen, maar een en ander is toch een voort vloeisel van het feit dat daar een dis kotheek gevestigd is. We hebben twee, drie jaar lang geprobeerd om tot een oplossing te komen. Dat is niet gelukt en dan moet je als kollege een keer doorpakken. Maar het is beslist niet zo dat de eigenaar van de diskotheek in het geheel niet op de hoogte was van de plannen, die het kollege nu ten uitvoer heeft ge bracht." Geen demonstratie De akties van het weekend moesten hun bekroning vinden in een demonstratieve optocht door het centrum van Zierikzee. Het start punt van de optocht was De Steeg, waar zondag om 16.00 uur ongeveer 200 jongeren bijeengekomen waren. Omstreeks half vijf werd echter mee gedeeld dat men, in overleg met de korpschef van de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland had besloten om af te zien van de demonstratie. „We krij gen er geen toestemming voor. Als we toch gaan lopen dan is de politie genoodzaakt om de demonstratie on der dwang te ontbinden en worden er mensen gearresteerd. Bovendien zal dan de drank- en horecavergunning worden ingetrokken. Daarom heb ben we besloten tot een stille de monstratie." Zo luidde de medede ling van het personeel van De Steeg. De Beddeweeg werd vervolgens om gebouwd tot een flink terras, waar de aanwezigen een alternatieve sit- down-demonstratie hielden tot laat in de avond. Volgens de gedane mededelingen zullen de verzamelde handtekenin gen maandagavond om 19.15 uur worden aangeboden aan het kollege van B. en W. Daartoe zal een optocht worden gehouden vanaf De Steeg naar het gemeentelaas. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. WA> ffih PÊ Bii.r van Schouwen". Een werkgelegen heidsprojekt, waar ongeveer vijftien werklozen gedurende twee jaar met behoud van uitkering aktief kunnen zijn. Eraan gekopeld zit het eduka- tieve aspekt: de deelnemers zullen - afgezien van welke vooropleiding dan ook - een studie aan „De Groene School" in de Bevelanden moeten volgen. Deze studie biedt vervolgens aan sluiting op andere land- en tuin- bouwopleidingen, zodat de deelne mers, volgens Maarten Hohmann, niet alleen in die Kop van Schouwen bezig zullen zijn met het herstellen en het behouden van de houtwallen, maar door het projekt ook geestelijk verrijkt worden. Bovendien wil hij niet uitsluiten, dat dit projekt te zij ner tijd ook tot enkele vaste ar beidsplaatsen zou kunnen leiden. De stuurgroep is er voor alle werk lozen, maar heeft de jeugd als belang rijkste doelgroep. Die doelgroep be vat dan echter niet uitsluitend schoolverlaters, maar jongeren tot ongeveer dertig jaar. Voor het kwam tot de oprichting van deze stuurgroep, waren de ge meenten reeds aktief met het zoeken naar kleine werkgelegenheidspro- jektjes (aanleg fietscrossbaantjes, strand-schoonmaken, bouw dieren asiel enz.). Uiteraard zal de projekt leider inspelen op deze initiatieven, die de gemeenten volgens hem die nen te blijven ontplooien. Goede kansen ziet hij in de nabije toekomst ook voor een projekt van wat grotere omvang: een oesterteeltprojekt in Bruinisse. Overigens zijn het niet al leen de gemeenten, die projekten kunnen aandragen. Ook ideeën van ondernemers, instellingen en uiter aard van werklozen zelf zullen wel kom zijn. Maarten Hohmann is er om bruikbare ideeën met adviezen en eventueel zelfs met richtlijnen voor financiering te ondersteunen. Te kort „Mensen met een baan hebben de taak mensen zonder baan te helpen", aldus de projektleider. Hij straalt een enthousiast makend idealisme uit, dat overigens niet van alle nuch terheid is gespeend. Hij beseft terde ge dat de stuurgroep voorlopig één jaar de tijd heeft gekregen de gevol gen van de werkloosheid te lijf te gaan. „Dat is te kort; over een jaar zal de werkloosheid niet zijn verdwe nen". Maarten heeft er echter ver trouwen in, als de werklozen zelf wil- Vervolg pag. 2 Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 15 graden en in de nacht en ochtend enkele mistbanken; middag- temperatuur omstreeks 23 graden; weinig wind, kracht 3 of minder, in hoofdzaak uit noordelijke richtin gen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 26 aug. Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 209i-. Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noord 2 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 2(1 Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag. 1095- Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 6.36, onder 20.49 Maan op 21.19, onder 5.53 Volle Maan: 23 aug. (16.59) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 aug. 4.24 15.55 9.48 22.15 Springtij: 25 aug. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.9° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De regenkans voor de rest van de week is klein. De on weersbuien van het afgelopen week einde waren dus niet de voorbode van een natter weertype. Morgen wordt het weer voorname lijk bepaald door een rug van hoge luchtdruk die zich van de Azoren naar Noorwegen uitbreidt. Er zijn zonnige perioden maar in de middag ook stapelwolken. De middagtempe- ratuur ligt rond de 23 graden. Ko mende nacht ontstaat plaatselijk mist bij een minimumtemperatuur van ongeveer 15 graden. Morgen is do wind zwak tot matig in hoofdzaak uit noord tot noordoost. Onweer zal de komende dag vooral voorkomen in Zuid-Duitsland, Oost- Frankrijk en in het Alpengebied. In grote delen van Europa blijft het weer zomers en vrij warm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1