streeknieuws Bollen bloeiden om Parijs Orgelkoncert R.K.-kerk Zierikzee Bloeddorstige film The Thing in bioskoop Geslaagden examen typeschool Koetsdijk Vakantiespreiding 1984 vastgesteld ANWB en Recron willen grenswaarde geluidshinder bij rekreatieterreinen Zomer- avondkoncert in Burgh Maak een mooie kans op één van de Laatste zangavond Haamstede EG-steun voor kustvisserij 4 Organist Arie Karreman zal dinsdagavond 23 augustus in Zierikzee te beluisteren zijn. ZIERIKZEE - Organist Arie Karreman geeft dinsdagavond 23 augustus - de laatste toeristendag - een kon- cert in de Rooms-Katholieke Kerk te Zierikzee. Op het programma staan werken van onder anderen Swee- linck, Bach, Mendelssohn en Dubois. Arie Karreman studeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag; piano bij Léon Orthel en orgel bij Adriaan Engels en Johann Th. Lemckert. Voor piano deed hij in 1969 eindexamen, voor orgel in 1972. Hij behaalde zijn solistendiploma in 1973. Aan het Brabants Conservatoriun studeerde hij koordirektie bij Jan Boogarts. Karreman is thans cantor organist van de Grote Kerk te Terneuzen en docent orgel, piano, theorie en Barokmuziek aan de Terneuzense Muziekschool. Verder is hij dirigent van enkele koren. Hij werkte mee aan radio- en T.V.-programma's en aan enkele plaatopnamen. Hij gaf orgelkoncerten in Nederland, België, Duitsland en Engeland (o.a. kathe draal van Guildford en St. Pauls Cathedral in Londen). Karreman is een veel gevraagd begeleider met orgel, piano en met zijn Italiaans clavecimbel. Dit jaar maakte hij ook reeds een koncertreis naar Napels. Het koncert dinsdagavond in de Rooms-Katholieke kerk begint om 20.30 uur. ZIERIKZEE - In de bioscoop draait zaterdag en zondag de film The Thing. Winter '82 een aFGELEGEN Amerikaanse post voor wetenschappelijk onder zoek op de Zuidpool. Vanuit een Noorse helicopter wordt verwoed geschoten op een hond die het Amerikaanse kamp nadert. De helicopter landt, een man stapt uit en blijft als een dolleman schieten op de hond, daarbij een Ameri kaan rekend. Op het moment dat hij een handgranaat naar de hond wil gooi en, wordt hij getroffen door een Amerikaanse kogel. De handgranaat blijft liggen en blaast de Noorse helicopter op. Alleen de hond leeft nog steeds. Geen der Amerikanen slaat verder acht op de hond. Als hij echter 's avonds in de kennel bij de andere trekhonden wordt gestopt, voltrekt zich iets ongelooflijks en afschuwe lijks. Het dier groeit in enorm tempo uit tot een spinachtig monster. Uit zijn lijf persen zich koppen met enor me kaken, de vele tentakels grijpen een der trekhonden die verzwolgen lijkt te worden. Voor het zover is BURGH - Donderdagavond 20.00 uur, wordt in de Ned. Herv. kerk te Burgh een orgel- en trompetkoncert gegeven door Mar v. d. Veer, samen met Wolfgang Pohle. Mar v. d. Veer, leerling van Piet v. d. Kerkhof en Jet Dubbeldam, is o.a. organist van de Chr. Geref. kerk en aan de Gasthuiskerk te Zierikzee. Wolfgang Pohle is afkomstig uit Düsseldorf en speelt als trompetist bij de „Deutsche Oper am Rhein". Hij studeerde bij Walther Holy aan de Musikhochschule te Essen. Op het programma staan onder meer een aantal dansen uit de Re naissance (voor orgel en trompet), een orgelsonate van de 18e eeuwse Nederlandse komponist Ph. Pool en enkele werken van Jean Langlais (geb. 1907). Uit de schat van Engelse muziek voor trompet zal een tweetal „Voluntary's" van achtereenvolgens J. Alcock en H. Purcell ten gehore ge bracht worden. wordt het Ding met kogels door zeefd. Twee van de teamleden, helicopter- piloot Macready (Kurt Russell) en wetenschapper Copper (Richard Dy- sart) treffen in het verlaten Noorse kamp videobanden aan en een half verbrand wezen. De videobanden to nen dat de Noren een in het ijs inge vroren ruimteschip hebben ontdekt en enkele tientallen meters daar van daan iets van zo'n 3 meter lengte uit het ijs hebben gehakt. Dokter Blair (A.*Wilford Brimley) komt na onerzoek van de hond/het Ding tot de ontdekking dat de cellen ervan in staat zijn zich te vormen tot het evenbeeld van het organisme waarmee het in kontakt is geweest. Bij dit proces wordt het origineel verzwolgen. De hond bleek dus een aande Aarde aangepaste levensvorm van het Ding te zijn, uiterlijk iden tiek aan de hond, innerlijk geladen met vele los van elkaar levende bloeddorstige levensvormen. Blair's computer berekent de kans dat een of meer van de teamleden al „besmet" is door het kontakt met de hond, op 75%. Er zouden dus Dingen rondlopen, identiek aan de mensen die ze „verzwolgen" hebben. Nog gruwelijker is de berekening van de computer, dat binnen 27000 uur alle Aardse leven zal overgenomen zijn, zodra het Ding in kontakt zou komen met de bewoonde wereld. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE Typeschool Koest- dijk nam in Zierikzee een examen Advertentie Maak dit zinnetje at en stuur 't voor 15 september in vol doende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 345, 8901 BC Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10.flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen; 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. OOSTERLAND/ NIEUWERKERK Strip-o-theek weer geopend De strip-o-theek is sinds vandaag, donderdag, weer geopend. Voortaan iedere donderdag kan men tussen half zeven en half acht in het dorps huis terecht voor het lenen of lezen van stripboeken. De strip-o-theek in Nieuwerkerk opent volgende week woensdag, ook van half zeven tot half acht, in het ge bouw Rehoboth. DEN HAAG - Er zijn geen bezwa ren tegen het werken met erfelijk heidsmateriaal, het zogenaamde re combinant DN A-onderzoek. Dit zegt de brede DNA-kommissie, ofwel de kommissie Oele, in haar eindrap port. Het rapport is woensdag aan minister Deetman van onderwijs en wetenschappen aangeboden. HAAMSTEDE - Afgelopen maan dag werd in de Gereformeerde kerk de laatste zangavond van een serie van zes gehouden. Opnieuw grote be langstelling met veel waardering voor het gebodene. Deze avond bespeelde Frans van Tilburg het or gel en zong de bekende alt-zangeres Reinata Heemskerk. Evenals in voorgaande jaren werd het laatste programma samengesteld uit grotendeels verzoeknummers met o.a. Fuga in g-moll van J. S. Bach, Psalm 100 en door Reinata Heems kerk gezongen Zegen mij, o Hemel koning en Leg je hand in de hand van de Heer. Zij besloot met Gebed voor mijn kinderen en Het concert des le vens. Tot slot werd gezamenlijk ge zongen Dank U, o Heer. Jan van den Driest, die de leiding had in deze zangavonden als voorzit ter van de Rekreatiekommissie sprak hartelijke dankwoorden tot een ieder die aan deze avonden had meegewerkt naar een geslaagd ge heel. Verder sprak een vertegen woordiger van het vakantiekoor waarderende woorden. Bij de uit gang werd gekollekteerd voor het re- kreatiewerk van de Gereformeerde kerk en na afloop was er voor ieder een kopje koffie in de Rekreatiezaal. De organiserende dames en heren ho pen in 1984 op dezelfde voet door te mogen gaan. Vrijdag 19 augustus Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Afrekenen met het verle den 17.00 uur Sherlock Schmidt en Co 18.25 uur Studio Sport 18.55 uur De avonturen van muis op Mars 19.00 uur Pippi Langkous 19.25 uur Koraaleiland 20.00 uur Journaal 20.28 uur Hard tegen hard. De Socia le dienst betrapt zes „zwartwerkers" en dit heeft voor de gezinnen drama tische gevolgen 21.20 uur Achter het nieuws 22.05 uur Film thuis; La grande bouf- fe. Vier mensen zien het leven niet meer zo zitten en besluiten zoveel te eten zodat zij aan de gevolgen ster ven. 23.10 uur Journaal 23.15 uur La grande bouffe Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.10 uur Ruimtekwis 19.20 uur Dagboek van een planters dochter. Een luipaard doodt een van de honden van de familie Palmer. Een grote klopjacht wordt op het dier geopend. 20.10 uur Elvis Presley van Nashville tot Hollywood. Fragmenten uit films en optredens van deze fameuse ar tiest. 21.30 uur De bankiers. De zakelijke adviezen van Roscoe leiden tot een catastrofe. De kleine spaarders eisen met z'n allen het spaargeld op. 21.00 uur Gekkelui die Amerikanen. Impressie van de meest vreemdsoor tige mensen. 21.30 uur De bankiers. Vandervoórt probeert met alle geweld de storm loop van de kleine spaarders te ke ren. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Wereldraad van Kerken in Vancouver bijeen 23.15 uur Nieuws voor doven Zeeland van 7 juli t/m 19 augustus DEN HAAG - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft de spreiding vastgesteld van de bedrijfsvakanties voor 1984. Het schema komt overeen met het voorstel van de Stichting van de Arbeid, dat het be drijfsleven adviseert zich aan te passen het schema van de schoolvakanties. De Konings departement heeft dit donderdag (vandaag) meegedeeld. Het schema geeft in principe de volgende regeling aan: Noord- en Zuid-Holland: zaterdag 14 juli tot en met zondag 26 augustus (voortgezet onderwijs) en zaterdag 21 juli tot en met zondag 2 september (kleuter- en lager onderwijs). Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg: zaterdag 7 juli tot en met zon dag 19 augustus voor zowel kleuter- SCHOUWEN-DUIVELAND Kop-staart-botsingen Woensdag vonden er weer enkele kop-staart-botsingen plaats op Schouwen-Duiveland. In Nieuwerkerk kwamen drie au to's met elkaar in botsing bij de ver keerslichten rijksweg. Automobilist A. S. uit Polsbroek zou te laat heb ben gezien dat de auto's voor hem stopten voor het rode licht. Hij knal de bovenop de wagen van K. d. B. uit Kerkwerve, die weer tegen de wagen van J. K. uit Sommelsdijk terecht kwam. Alle drie de wagens raakten beschadigd. In Burgh bij de kruising Kray- esteinweg Weeldeweg kwam auto mobilist H. d. P.-G. uit Krimpen a.d. IJssel in botsing met D. L. uit Wesse- ling (W.-Duitsland). De Duitser wilde linksaf de Weeldeweg in. G. zag dit te laat en reed er bovenop. HAAMSTEDE Auto in brand Dinsdagavond vloog de twaalf jaar oude auto van A. V. uit Zwijndrecht, op de Meeldijk in Haamstede in brand. De bestuurder, V. T. uit Dordt, had de wagen even geleend van V. De brandweer van Haamstede heeft de brand geblust, maar kon niet verhinderen dat het hele motor- kompartiment werd vernield. DEN HAAG - De ANWB en de organisatie van rekreatieondernemers Ne derland Recron willen dat minister Winsemius van volkshuisvesting en ruim telijke ordening een voorlopige grenswaarde gaat vaststellen voor geluidhin- der bij rekreatieterreinen, veroorzaakt door vliegverkeer. In een brief aan de bewindsman schrijven de twee organisaties dat zij als grenswaarde aan 35 KE (kosteneenheden) denken, de maximaal toelaatbare geluidsbelasting voor ge luidgevoelige gebouwen, waarbij geen geluidisolerende maatregelen moge lijk zijn. Door deze vaststelling willen de or ganisaties bereiken dat een einde komt aan de onzekerheid roiid de toe komst van yerblijfsrekroatieterrei- nen, die bloot staan aan een hoge ge luidsbelasting tengevolge van vlieg verkeer. Gewezen wordt op de pro blemen bij het kampeerterrein „De Brenkberg" in het Limburgse Sehin- veld. Door de aanwezigheid" van Awac-toestellen op het Westduitse vliegveld Geilenkirchen staat dit kampeerterrein sinds enige tijd bloot aan een geluidsbelasting van 45 KE. De exploitant wil hel bedrijf ver plaatsen, en krijgt daarbij steun van gemeente en provincie. Verzoeken aan het ministerie van defensie om de kosten van verplaatsing te vergoe den, zijn tot nu toe afgewezen. Argu ment daarvoor was dat er geen wet telijke normen zijn voor toelaatbare geluidhinder voor verblijfsrekreatie. Voorlopig De beide organisaties wijzen er ook op dat er voorlopig geen onderzoek te verwachten is naar geluidshinder veroorzaakt door vliegverkeer bij verblijfsrekreanten. Alleen de ver oorzaker wegverkeer zou dit jaar on der de loep genomen worden. Maar de resultaten daarvan kunnen niet gehanteerd worden voor vliegver keer. Daarom vinden de organisaties dat voorlopig als grenswaarde 35 KE moet worden aangewezen, maar dat nader onderzoek naar de definitieve grenswaarde van die geluidhinder moet plaatsvinden. en lager onderwijs als voor voortge zet onderwijs. Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmeerpolders: za terdag 23 juni tot en met zondag 5 au gustus (kleuter- en lager onderwijs) en zaterdag 30 juni tot en met zondag 12 augustus (voortgezet onderwijs. Spreiding van tien weken Voor het kleuter- en lager onder wijs betekent het schema in totaal een spreiding over tien weken van de zesweekse zomervakantie, waarvan het begin per regio steeds twee we ken verspringt. Het begin van d eve neens zesweekse zomervakantie voor het voortgezet onderwijs verspringt per regio telkens een week en kent derhalve een spreiding over acht we ken. DEN HAAG - De Europese kom missie heeft 4.746.682 gulden uitge trokken voor steun aan elf Neder landse kustvissers en een viskweek- projekt. Het geld is afkomstig uit het Europees oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw. Ons land verleent bovendien nog een bijdrage van 956.238 gulden. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit dinsdag bekendgemaakt. Het viskweekprojekt betreft een palingkwekerij op Texel. Vier vis sers uit Wieringen, Den Helder, IJ- muiden en Colijnsplaat krijgen steun bij verbouwing en modernisering van hun schepen. De rest gaat naar kustvissers in Wieringen (2), Texel, Colijnsplaat (2), Tholen en Harlin- gen, die hun oude schepen vervangen door nieuwe. een paar apart met héél weinig calorietjes machineschrijven af. Van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee slaagden de volgende kandidaten. Zierikzee: S. Besling, K. den Boer, C. Bolijn, G. J. de Bruijne, D. van Dijk, W. Ennenga-Steenstra (met lof), L. J. van der Have (met lof), C. J. Janse, A. C. J. de Jongen, J. H. Kloet, P. J. Knape, P. M. Noordijk, J. E. van der Sluis, A. M. van de Steen, E. M. van de Steen, H. M. Stoel, M. A. Y. Syswerda, S. M. van der Wekken, E. P. Wijsman, S. C. de Ruyter. Renesse: P. C. vanden Boogert, L. J. Hoogerhuis, M. A. Verseput- Wandel (met lof). Schuddebeurs: M. J. Bruynzeel, W. F. Bruynzeel. Nieuwerkerk: W. Dorst (met lof), C. H. Theunisse, M. C. Roepers, P. Cingel. Kerkwerve: A. J. van der Have, E. A. Stouten, C. Simonse, K. M. C. van de Velde. Brouwershaven: E. A. Kloet. Ouwerkerk: M. G. C. Ludlam- Verboom. Noordgouwe: C. W. van de Velde. Nieuwe Tonge: C. H. Por. Sommelsdijk/Middelharnis: P. D. Schol, P. K. Blok. Scharendijke: P. van der Linde. 32 Direkt al ontdekte Nita, toen zij die twee zo samen zag wachten ach ter het hek, dat opa extra was opge doft. Ze raakte licht ontroerd, toen haar zusters kind de armen zo spon taan om haar hals sloeg en uitbundig kussen drukte op haar wangen. „Dag tante! Heerlijk, dat u er nu al is! Moeder had ook wel mee willen komen, maar ik zei, dat ik veel liever alleen ging. Trouwens, zij kan vaak genoeg eens met de trein, hè tante." Trotse opa verliet het kale station netje tussen Nita en Truus en ze had den van allerlei nieuwtjes met elkan der uit te wisselen. Dat ging vóór hem om, terwijl zij elk een arm van hem te pakken hadden, hun lieve ge zichten zweefden steeds onder zijn baardje door, hij zag de ogen blinken van vreugde. In het huisje nam Nita direkt de teugels in handen, ze inspekteerde de zolder, het kamertje en de provisie kast, alles was keurig in orde. Een emmer vol aardappelen stond al ge schild, dat hadden opa en buurman samen gedaan, gister in het avond uurtje, de rug geleund tegen de heg. Sla of andere groente kon uit de tuin gehaald worden, dat moest Nita zelf maar zien. Om beurten hadden ze al eens de weg afgekeken of de anderen aan kwamen, Nita wilde pas de aard appelen opzetten als ze in zicht wa ren. Maar ook geen minuut later, ze kende de magen van haar zoons. Ein delijk zag Truus ze komen, oom Henk op de bromfiets en Jan en Wim zo snel hun benen maar wilden er achteraan. Ze staken hun handen al op tot een groet. Nita goot direkt ko kend water op de wachtende aard appelen en snelde dan naar het hekje. Truus was ze al tegemoet gerend en liep nu hijgend naast de jongens voort, haar ogen straalden en er was geen spoor van liefdespijn meer in door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS haar gezicht te ontdekken. Opa veeg de stil met zijn mouw over zijn ogen, lastig toch die tranen, de oude dag natuurlijk, of van het lange uitkij ken op de weg. Het huisje daverde van leven en ze riepen allemaal luid om eten, zodat Nita maar vast de soepborden vol- schepte. Ze had er extra veel vermi celli en rijst ingedaan, dat gaf een on- dergrondje. En Henk stond al aan de sigaret te trekken, die opa hem aan geboden had, hij snakte naar roken na zo'n vermoeiende tocht. De jon gens hadden om beurten een stukje op de bromfiets mogen rijden, maar het trappen op de oude jongensfiet sen was niet meegevallen. En gek, jongensfietsen mankeerden eeuwig en altijd wat, dan sloeg de rem door, de bel deed het niet meer of je verloor een trapper. Gelukkig hadden ze ge reedschap bij zich gehad en was Wim handig in zulke dingen. Dit alles vertelde Henk aan opa, terwijl Nita zorgde voor de maaltijd. Truus had al weer een gesprek met Jan, Jasper leek erg moe en Wim, de robuste jongen, verzorgde ijverig de fietsen, die gedeeltelijk bij buurman in de schuur mochten staan. Aan ta fel ging het vrolijk toe, Wim wist het verhaal van de verloren trapper hu moristisch te vertellen en imiteerde zijn vaders gezicht, toen hij begon te zwaaien op het krakende zadel van Jan. Ze schaterden allemaal, behalve Henk, die meer lachte als iemand met kiespijn. Hij had zich op een raar plekje pijn gedaan, maar durfde het niet te zeggen, omdat hij overtuigd was dat dan een nieuw lachbui los zou komen. Je zitvlak was altijd be lachelijk, als je daar blaren op kreeg, maar het was toch maar lastig. Opa had ingesteld, dat de huis houdster zou komen om af te wassen, ze verdiende er bovendien nog een extraatje mee en deed het graag. Het kostte Nita wel moeite, zich er niet mee te bemoeien, maar toen ze zo ge zellig in een kring om de ouderwetse tafel zaten, met de thee op het lichtje, doorstroomde haar toch een geluks gevoel. Nu had zij ook eens vakantie zonder zorgen. Ze zag wel, dat Jan een beetje rusteloos rondkeek, die jongen kon gewoon niet buiten de piano, als hij eens een dag niet kon spelen, voelde hij zich onvoldaan. Ze gingen allemaal op tijd naar bed, de eerste avond was bovendien nog erg aantrekkelijk voor de jonge lui, om zo samen op zolder te slapen op kermisbedden. Truus vond het jammer, dat ze een meisje was, ze mopperde een beetje, dat jongens al tijd meer mochten dan meisjes. Maar bom Henk trok haar naar zich toe en fluisterde wat met haar, zodat ze weer ging lachen. Nita zag het en ze dacht aan de gestorven Marianne, die nu een meisje van twaalf jaar had kunnen zijn. Ze herinnerde zich, hoe Truus een klein moedertje geweest was voor het schattige kleine nichtje, dat ze had helpen baden en aankle den, als ze eens bij tante Nita logeer de. Ook Henks gedachten gingen even uit naar Marianne, die vast en zeker geworden zou zijn als Truus. Meisjes waren zo anders dan jongens, een meisje hing gezellig tegen je aan. of zat op je knie, zelfs al was ze al vrij groot. Ze wilden altijd met hun zach te vingers in je haar wriemelen en ze waren ook altijd schoon en fris. Hun tanden blonken tussen de zachte lip pen en ze kamden tien keer per dag hun haar op Om half elf was alles in opa's huis je in diepe rust. Onder het roodpan- nedak sliep een gelukkige familie. (wordt vervolgd) t 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4