Kollege voor deelname aan gezondheidsdienst Hawaiïan-Night Help kinderen veilig door het verkeer streeknieuws Welzijnskommissie heeft het goed voor met muzikale jeugd uit gemeente Middenschouwen Raad Brouwershaven op 22 augustus Drinken onder bedreiging Oplichterij in Nieuwerkerk Van Velthoven plotseling overleden ANWB-tips Boerendag in Tholen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Graag „ideale" subsidie voor muziekschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 augustus 1983 Nr. 23372 3 BROUWERSHAVEN - In de raadsvergadering van maandag 22 augustus van de gemeente Brouwershaven, zal het kollege de raad voorstellen deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling „Districts Gezondheids dienst Zeeland". Al jaren wordt gestreefd naar een ge zondheidsdienst in Zeeland. Deze plannen konden echter niet worden gerealiseerd. Struikelblok was de financie ring. Door nieuwe voorstellen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, wordt de oprich ting van een gezondheidsdienst financieel wel haalbaar. ZIERIKZEE - Veel kinderen zijn na de schoolvakantie voor het eerst naar school gegaan. Ouders weten vaak wel dat kleuters begeleid moeten worden. Ten onrechte wordt echter nogal eens gedacht, dat kinderen na de kleuterschool wel alleen naar de „grote" school kunnen. ZIERIKZEE - Horeca-ondrnemer K. Weber houdt dins dagavond 23 augustus voor de Auberge Maritime een Hawaïan-Night. Op deze laatste toeristendag zijn twee optredens te bekijken en te beluisteren. Tijdens de Aio- ha Maritime show komen de Kilima Hawaiians in hun Southsea fantasy en de Hilino Kalami Hula Girls het pu bliek vermaken. De Hawaiïan-Night begint om negen uur. Op de foto boven de Kilima Hawaiians en op de foto onder de Hilino Kalami Hula Girls. De taken en werkzaamheden van deze gezondheidsdienst zijn onder meer: het verstrekken van adviezen en inlichtingen aan de gemeente besturen, ten aanzien van de vraagstukken op het terrein van de gezondheidszorg- en bescherming; het voorlichten van de bevolking over al hetgeen de algemene gezond heidstoestand kan verbeteren; het opsporen en bestrijden van ziekten; het verrichten van inentingen (in sa menwerking met bijvoorbeeld kruis verenigingen); het coördineren en eventueel uitvoeren van preventieve onderzoeken naar het voorkomen van bepaalde ziekten. Voorlopig wordt uitgegaan van Goes als vesti- RENESSE - Negen jongelui uit Waddinxveen, die zichzelf ,,The Helldogs" noemen, hebben vol gens de rijkspolitie Zierikzee een misselijke streek uitgehaald op camping Bremhoeve. De jongens, allemaal tussen de 16 en 17 jaar, hebben vier jongelui van dezelfde leeftijd die eveneens op camping Bremhoeve verbleven bedreigd met messen en fietskettingen. De negen droegen de vier jon gens op allereerst voor hen te dan sen. Daarna werden de vier door de Helldogs volgegoten met rier. Onder bedreiging hebben de jon gens net zo lang bier moeten drin ken, totdat ze stomdronken wa ren. Inmiddels hadden de negen de tent van de vier met brandende sigaretten vernield. Te laat werd dit gebeuren door één van de familieden van de jon gens opgemerkt, die meteen de politie waarschuwde. De Hell dogs werden gearresteerd en mee genomen naar het buro Zierikzee. In de cel richtten zij ten slotte nog vernielingen aan, waarna ze na zes uur wachten werden meegeno men door hun ouders. In de tenten van de negen vond de politie overigens nog een serie messen, wapenstokken, boksbeu gels en fietskettingen. Ook een gestolen brommer werd er aange troffen. De negen jongens zullen nog meer van deze zaak hore n via de officier van justitie. NIEUWERKERK - In de afgelopen drie jaar heeft het Rotterdamse echt paar P. R. enkele inwoners van Nieu werkerk voor in totaal een kwart miljoen opgelicht. Het echtpaar vertoefde sinds 1980 zo nu en dan in een vakantiewoning in Ouwerkerk. Sinds die tijd hebben de twee in Nieuwerkerk goederen verkocht, die echter nooit werden be taald. Ook leende het echtpaar geld, dat nooit is terugbetaald. De bena deelden hebben uiteindelijk hiervan aangifte gedaan bij de rijkspolitie. Het echtpaar werd gearresteerd en voorgedragen aan de officier van justitie in Middelburg. Een van de twee zit in Zierikzee in hechtenis, terwijl de ander, bij gebrek aan ruimte, in Maastricht is onder ge bracht. gingsplaats aangezien deze gemeente geografisch het middelpunt van mid den Zeeland is. Extra In de aanloopkosten van de Dis trict Gezondheidsdienst (DGD) zal door het rijk een éénmalige uitkering worden verleend van maximaal ƒ7,— per inwoner per deelnemende gemeente. Ook de provincie Zeeland zal voor de oprichting van de dienst een éénmalige bijdrage beschikbaar stellen. Daarnaast ontvangen de ge meenten maximaal 3,— per inwo ner van het rijk voor de werkelijk ge maakte personeelskosten. In de gemeenschappelijke regeling wordt benadrukt dat de oprichting van de DGD geen extra lasten van de gemeenten met zich mee mag bren gen. Welzijn '84 Verder staat op de agenda: aanbie ding gemeenterekening '82; vaststel ling welzijnsprogramma '84 en de man, die altijd klaar stond voor zijn parochie, was hij destijds ook de mo tor achter de viering van het honderd jarig bestaan van de Corneliastich- ting. De heer De Meester memoreerde verder Van Velthovens entree in de Zierikzeese gemeenteraad in septem ber 1978 en diens fraktievoorzitter- schap een jaar later. Een funktie, die weer vele extra taken met zich mee bracht, taken waar hij zich altijd ge degen en uitvoerig op voorbereidde. De burgemeester omschreef de overledene als een kritisch raadslid, dat impulsief reageerde en menig maal ongezouten, haast ongenuan ceerd zijn mening te kennen durfde te geven. Er niet van terugschrik kend om de strijd met zijn politieke tegenstanders aan te gaan. Politiek en persoonlijke gevoelens werden echter scherp gescheiden gehouden; direkt na afloop van de raad werd ge tracht de intermenselijke kontakten in positieve zin voort te zetten. „Waardevol burger" ,,Zo heeft hij in de jaren, die hem gegeven waren in dit naar menselij ke maatstaven te korte leven, gewoe kerd met zijn talenten, gevochten voor wat hij als een goede zaak zag; voor zijn gezin, voor zijn parochie, voor Zierikzee, want hij was een waardevol burger voor zijn stad", al dus de burgemeester. Namens de gemeenteraad sprak de heer De Meester de hoop uit, dat de nabestaanden uit de herinnering aan de overledene en uit hun geloof de kracht zullen putten om verder te gaan. „Wij zullen hem steeds in dankbaarheid gedenken", besloot de burgemeester. Woorden van troost tot vrouw, kin deren, moeder, broer en zusters van Van Velthoven werden verder gesproken door C.D.A.-woordvoer- vaststelling reglement voor de mede zeggenschapsraden gemeen tel ij k e scholen Brouwershaven. De vergade ring begint om 19.30 uur. der de heer C. Bij de Vaate. Na het ontstellend bericht van het plotse ling overlijden had zich een grote droefheid van de fraktie meester ge maakt in het besef, dat een zeer goe de vriend was ontvallen. Bij de Vaate konstateerde het als vrijwel niet te realiseren, dat deze werkza me man niet meer in de raad zal te rugkeren. Waardering- „Groot is onze waardering voor de wijze, waarop hij zijn raadslidmaat schap heeft vervuld. Nooit was hem iets te veel, steeds stond hij voor ie dereen klaar en in de komende tijd zullen wij, meer nog dan wij ons nu kunnen voorstellen, ervaren wat wij in hem verloren hebben", aldus de C.D.A.-woordvoerder. Bij de Vaate De meeste kinderen tot 8 jaar voe len zich bij het oversteken volledig hulpeloos. Kinderen kunnen vaak maar op één ding tegelijk letten en de meeste kinderen zijn gewoon te klein van stuk om vanaf de trottoirrand het verkeer te overzien. Kleine kin deren hebben een simpele voorstel ling van het verkeer. Het driehoeki ge bord met twee hollende kinderen wordt bijvoorbeeld geïnterpreteerd als „hier moet je hollen". De ANWB geeft de volgende tips om te helpen bij het begeleiden van het kind in het verkeer. Als u uw kind naar school brengt, neem dan een route die ook veilig is als het kind later alleen gaat. De veiligste fietsroute is niet altijd dezelfde als de veiligste looproute. Houdt u bij het fietsen en lopen aan de verkeersregels. Kinderen vol gen slechte voorbeelden op. Parkeer, als u per auto gaal, nooit vlak voor de school. U maakt de situatie, waar de meeste kinderen zijn, dan onoverzichtelijker. Parkeer echter nooit aan de overzijde van de school. U lokt dan het rennen tussen auto en school uit. Bij het oversteken kan dit funest zijn. Laat de kinderen altijd aan de In de ontwerp-nota was wat de tijdsduur betreft rekening gehouden met een subsidie over vijf jaren, maar in de hoorzitting voor de verga dering van de welzijnskommissie (woensdagavond in het gemeente huis) had mevrouw Van Sluis na mens de muziekschool reeds gepleit voor een tijdsduur van zeven jaren, omdat dit in verband met de vorde ringen der leerlingen een meer ak- septabele periode is. Haar tweede pleidooi behelsde een subsidie verho ging die toereikend zou zijn voor het gebruikelijke half uur les van de leerlingen. Met de huidige bijdrage komen zes leerlingen nu 10 minuten lestijd te kort en twintig minuten muziekles is wel heel erg krap, legde zij uit. Armoedig Vooral de kommissieleden Pia Ber- revoets en Wijnand Renden maakten zich sterk voor een „ideale" situatie. Ze vonden de schrale 20 minuten wat „armoedig" overkomen: „Vooral nu Uit in Zeeland" en „Samenleving sopbouw" al afgestoten zijn", aldus Renden. „Dit komt toch duidelijk mensen uit de eigen gemeente ten goede", doelend op het motief dat bij de vorige afwijzende raadsbeslissin- gen was gehanteerd. Pia Berrevoets wees er nog op, dat Middenschouwen geen muziekkorp- LOSSER - De VVV in Overijssel heeft mede het initiatief genomen voor een nieuwe toeristische attrak- tie in Twente: het maken van tochten met een ballon. THOLEN - Op zaterdag 27 au gustus organiseert de Stichting Thoolse Dagen een zogenaamde Boe rendag aan de Langeweg. Op het pro gramma staan: kampioenswedstrij den Trekker-trek voor de regio Zuidwest-Nederland en België, de re gionale ploegwedstrijd, graanoogst op de ouderwetse manier met sikkel, vlegel en malen, demonstratie drai neren en tal van oude ambachten (spinnen, klompenmaken, potten bakken etc.). De avond wordt beslo ten met een groots Boerenschuur- feest met medewerking van de band „Pardoes". sprak verder over een groot verlies voor de raad en voor de C.D.A.- fraktie: „De lege plaats naast mij zal wel opgevuld worden, maar er is een vriend ons ontvallen, die wij node kunnen missen en die altijd een grote plaats in onze herinnering zal inne men". kant van het trottoir in- en uitstap pen. Laat uw kind niet op u wachten bij gesprekken met mede-ophalers. Het kind ontsnapt dan aan uw aan dacht. Stop de begeleiding niet abrupt. Oók niet als het kind niet meer be moederd wil worden. Laat het kind langzaam oefenen door het laatste stukje van de route achter te blijven. Zorg zoveel mogelijk voor op vallende, lichte kleding. Vooral bij regenkleding is dit van belang. Zorg dat een kind onderweg niets in zijn handen heeft. Als een kind iets laat vallen, is zijn aandacht bij het verkeer weg. Laat het kind op tijd van huis gaan. De angst om te laat te komen is vaak groter dan de angst om onder weg een ongeluk te krijgen. Wijs de kinderen op het "belang van verkeersbrigftdgN Het is altijd een goed idee een moeder of vader uil de buurt een groepje te laten begelei den. Kinderen voelen zich vaak min der bemoederd als zc onder toeziend oog van een vreemde lopen. Verlicht de taak van volwassen verkeersbrigades. De plaatselijke politie weet meestal wel tot wie u zich kunt wenden om in een team mee te draaien. sen kent, dus daarvoor is ook geen deel uit de subsidiepot nodig. Burge meester Den Boer waarschuwde er voor, dat het effekt op langere ter mijn een forse financiële aderlating voor de gemeente zou kunnen gaan betekenen, maar uit de kommissie werd er weer op gewezen dat het ver leden heeft aangetoond hoe weinig leerlingen de volledige negen jaren volmaken. De gehele kommissie stel de zich tot slot achter het eerder ge noemde advies, ook al omdat het te leurstellend is om leerlingen te moe ten afwijzen. Kommissielid Ton van der Tak op perde tijdens deze diskussie het idee om het geld dat nu niet meer nodig is wegens het opheffen van de Stichting Samenlevingsopbouw dan maar door te schuiven naar de muziekschool. Er is in 1984 trouwens toch nog een bij drage nodig voor deze Stichting: voor wachtgeld aan de in de dienst van de Stichting werkzame personen. Voor Middenschouwen bedraagt deze ra ming 1245,- (van de in totaal 14.634,- over heel Schouwen- Duiveland). Rijtoer bejaarden Het komité rijtoer bejaarden Scharendijke/Ellemeet had bezwaar gemaakt tegen de voorgesteldesubsi- die van 400, omdat dit een terugval van tegen de 300,- betekende. Er is echter in dit verband niet meer uitge- ROTTERDAM - De werkloosheid is in Rotterdam de vorige maand opge lopen tot 21 procent van de mannelij ke en vrouwelijke beroepsbevolking. Volgens het Gewestelijk Arbeid Bu reau (GAB) in de Maasstad ligt dat percentage 3,7 boven het landelijk gemiddelde. gaan van het aantal inwoners boven de 65 jaar, maar van het daadwerke lijke aantal deelnemers. In Scharen dijke/Ellemeet zijn dat er jaarlijks ongeveer 80 en in Kerkwerve 40, van daar dat in de ontwerpnota voor deze kern de helft 200,-) is genoteerd. Peuterspeelzalen Voor de peuterspeelzalen in Ker kwerve en Scharendijek staan voor beide gemeentelijke subsidies van 7020,- genoemd, waarmee de kom missie geen problemen had. Tijdens de bespreking kwam wel tot uiting, dat men niet zo gelukkig is met de si tuatie betreffende de huisvesting van de peuterzaal Scharendijke. Bur gemeester Den Boer maakte van de gelegenheid gebruik om na afloop van de vergadering een afspraak te maken met het bestuur om deze kwestie op korte termijn te bespre ken. Meer financieel inzicht De kommissieleden Van der Tak en Hans Coomans vroegen enkele malen naar uitvoeriger Financieel inzicht bij bepaalde zaken. Burgemeester Den Boer beloofde dat dergelijke stukken, indien mogelijk, voortaan ter inzage zullen liggen. In verband met de 20 procent kor ting die het rijk in 1984 op de bijdra gen gaat toepassen, had Gert Groen- leer een globale berekening gemaakt van de totalen der gemeentelijke subsidies van dit en volgend jaar. Verleden jaar was dit bedrag 55.000,- geweest, voor 1984 kwam hij op een ruw bedrag van 51.000,-, 14 tot 15 procent minder dan het tota le bedrag. De rijksbijdrage bedroeg in 1983 17.000,-. Hij voorzag dus niet zo erg veel problemen voor Mid denschouwen. Burgemeester Den Boer hield de vergadering echter voor, dat er inmiddels toch weer wat posten zijn bijgekomen. De ontwerp nota bevat echter ook nog een reser ve van 2000,- voor onvoorziene ak- tiviteiten. ZIERIKZEE Aanrijding Op de hoek van de Julianastraat- Visserdijk deed zich dinsdagmiddag een aanrijding voor tussen een motor en een auto. De bestuurder van de motor, W. K. uit het Westduitse Plankstadt zou geen voorrang ver leend hebben aan J. D. uit Rotter dam. Alleen materiële schade viel er te betreuren. NOORDWELLE Diefstal uit auto Uit een aan de Ring geparkeerd staande auto in Noordwelle werd een cassetterecorder en toebehoren gesloopt met een waarde van 700,—. De wagen is eigendom van J. B. uit Scharendijke. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij.vooruitbeta ling) I 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes"'(Um 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. NOORDWELLE - In Noordwelle groeien grote tomaten. Dat ontdekte deze week de heer Isaak Mabelis in zijn kas aan de Ingridstraat. De heer Mabelis, die al jaren voor zijn plezier in een kasje achter zijn huis tomaten kweekt had al een poosje waargenomen, dat er enkele vruchten waren, die maar steeds bleven doorgroeien. Naast exemplaren van 300 en 325 gram spande een to maat van 375 gram toch wel de kroon. Nu worden vleestomaten wel wat gro ter dan andere soorten, maar voor de heer Mabelis en een aantal kennissen aan wie hij veel trots zijn produkt toonde was een dergelijk zwaar exemplaar toch wel een uniek geval. SCHARENDIJKE - De advieskommissie voor het welzijnsbeleid van Mid denschouwen heeft het beste voor met de leerlingen uit de gemeente die de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee bezoeken. Hoewel burgemeester W. den Boer al mondeling een verhoging van binna 2400,- van de genoemde subsidie in het ontwerp-welzijnsprogramma mee deelde, zou de welzijnskommissie nog 1800,- meer willen geven om zodoende een ideale situatie te scheppen. Dat zou betekenen, dat de gemeente 16.500,- zou moeten subsidiëren. Als het enigszins mogelijk is, zou de subsidiebijdrage bovendien voor de volledige negen muziekschooljaren moeten gelden, vindt de kommissie. Wan neer dat niet zou lukken, zou ze tevreden zijn met een limiet van zeven jaar met een „ontsnappingstermijn" voor begaafde leerlingen zodat die van de muziekschool gesubsidieerd kunnen afmaken. Dit advies zal het kollege van B. en W. doorspelen naar de raadsvergadering van volgende week woensdag 24 augustus. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3