Dollar weer lager, benzine prijs moet mee Streekplan Midden-Zeeland aan praktijk getoest weekend diensten Walradarpersoneel vreest gevolgen van privatisering van het loodswezen Konsumenten Kontakt: Publikatieverbod voor tweede Turkse krant Tekstschrijver Ira Gershwin overleden Komend weekend nauwelijks verkeersdrukte verwacht Vondst in Stad van David Overleden na mislukte redding Snelrecht in Gdansk voor periode van een maand DEN HAAG - De konsumentenorganisatie Konsumen ten Kontakt vindt dat de benzineprijzen onmiddellijk moeten worden verlaagd, zo zegt een woordvoerder van K.K. woensdag. Hij geeft daat zeven redenen voor op, waarvan de daling van de dollar-koers de belangrijkste is. De oliemaatschappijen waren er als de kippen bij om de koersverhoging van de dollar in de benzineprijzen door te berekerien. Nu de koers weer is gedaald meent K.K. dat alleen al hierdoor een onmiddellijke prijsverla ging van twee tot drie cent per liter op zijn plaats is. Een tweede argument van de kon sumentenorganisatie is dat de olie maatschappijen de Nederlandse kon- sument een veel hogere prijs rekenen dan de Duitse konsument. Op basis van EG-cijfers is berekend dat de benzine in Duitsland (zonder be lastingen en accijns) vijf tot in enkele gevallen zelfs vijftien cent lager ligt. De konsumentenorganisatie beschul digt de oliemaatschappijen van het maken van onderlinge afspraken die de konkurrentie drastisch beperken. Uit informatie die K.K. hierover heeft ontvangen uit de oliebranche blijkt dat de grote oliemaatschappij en begin juli afspraken hebben ge maakt die ertoe moeten leiden dat de onderlinge konkurrentie wordt te ruggedrongen. Steekproef Een steekproef bij 120 benzine-ver- kooppunten bevestigt volgens K.K. deze berichten. De prijzen variëren niet noemenswaardig. Opvakkend is wel dat de witte pompen de benzine ongeveer zeven cent per liter goedko per leveren. ISTANBUL - De konservatieve Turkse krant Milliyet heeft dinsdag zonder opgave van redenen voor on bepaalde duur een publikatieverbod gekregen, zo is van de redaktie van de krant vernomen. Vorige week kreeg het konservatieve dagblad Tercuman al een verschijningsver bod. Het is voor het eerst sinds de mili taire coup van september 1980 dat Milliyet een publikatieverbod kreeg, en dat dat tegelijkertijd de twee grootste kranten in Turkije over komt. De maatregel tegen Milliyet zou verband houden met een maan dag verschenen kritisch artikel over de strikte kontrole op nieuwe partij en die meedoen aan de verkiezingen op 6 november a.s. Anderzijds zouden de maatregelen te maken hebben met het verzet te gen de nieuwe in krantenkringen als repressief beschouwde perswet die de militairen in de maak hebben. Het Internationaal Pers Instituut (IPI) stuurde eerder een protestboodschap na de maatregel tegen Tercuman en deed een beroep op president Kenan Evren de gewraakte wet in te trek ken. LOS ANGELES - De Amerikaanse tekstschrijver Ira Gershwin is woensdag overleden. Hij was 86 jaar. Ira Gershwin werkte meer dan vijf tig jaar in de schaduw van zijn be roemde broer George, die in 1937 op 38-jarige leeftijd overleed. Samen met hem schreef hij de on sterfelijke negeropera „Porgy and Bess" en tophits als „Lady be good", „Strike up the band", „Rosalie" en „Of thee I sing". Andere bekende songs waarvoor Ira Gershwin de tekst schreef zijn on der meer „The man I love", „I've Got a Crush on you", „I can't get started", „Love walked in" en ,,s 'Wonderful". Na de dood van zijn broer richtte Ira Gershwin zich merendeels op het schrijven van songs voor films. Hier van zijn „Cover Girl", met muziek van Jerome Kern, „A star is born" met muziek van Harold Arlen, „An American in Paris" en „Rhapsody in Bleu" erg bekend geworden. Zijn „Lady in the dark", met mu ziek van Kurt Weill, was een sukses op Broadway en later het thema van een film. Een vierde oorzaak van de hoge benzineprijs schuilt in de vertikale prijsbinding. Oliemaatschappijen leggen de pomphouders in veel geval len een verplichte prijs op. Volgens K.K. is dit in strijd met een EEG- verordening die op 1 juli dit jaar van kracht is geworden. Als vijfde argument voert K.K. aan dat de prijzen opvallend zijn gestegen sinds op 1 augustus 1982 het maximum-prijssysteem werd losge laten. Tot 1 mei van dit jaar bleven de oliemaatschappijen aardig in de pas. Maar nadat het ministerie van ekonomische zaken het loslaten van de prijzen nog eens bekeken had, is de konsument steeds meer voor ben zine gaan betalen. In de zesde plaats vindt het Konsumenten Kontakt dat witte pompen zich ook op gunstige punten (langs snelwegen) moeten kunnen vestigen. Zeker gezien de la gere prijzen die de witte pompen be rekenen zou de konsument ermee ge baat zijn als dit wel het geval is. Tot slot pleit K.K. voor strengere normen voor de ijking van de pom pen. Op dit moment is het de pomp houders toegestaan één procent min der te leveren dan de apparatuur aangeeft. Met de huidige apparatuur is een dergelijke marge volgens K.K. overbodig en kost de konsument on nodig veel geld. Advertentie 0 0 0 0 STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal ROTTERDAM - Walradarpersoneel en andere werknemers binnen de ver- keersbegeleidingsdienst voor de scheepvaart vrezen, dat de voorgenomen pri vatisering van het loodswezen tot verlies van arbeidsplaatsen leidt. De ver- keersbegeleiders beraden zich 24 augustus in Rotterdam tijdens een ledenver gadering van de Ambtenarenbond Abvakabo over te nemen stappen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil in 1985 van het loodswezen een partikuliere organi satie maken. De loodsen hebben on langs besloten daarover met de mi nister besprekingen aan te gaan. Een van hun voorwaarden is, dat in de toekomst alleen loodsen vanachter de op de wal gelegen radarschermen, die in overheidshanden blijven, ad viezen mogen uitbrengen aan de loodsen op de zeeschepen. Walradarpersoneel ziet niet alleen om deze reden de bui hangen. Een an dere voorwaarde van de loodsen is, dat niemand van hen gedwongen ont slag krijgt. De Abvakabo verwacht echter, dat de reorganisatie die met de privatisering gepaard gaat, tot een overschot aan loodsen leidt. „We zijn bang dat het Rijk hen vervolgens ten koste van de radarwaarnemer- banen aan het werk houdt", zegt ka derlid T. van de Berge van de Abva kabo. Een reorganisatie brengt volgens Van den Berge ook de werkgelegen heid in gevaar van de bemanningen van de loodsboten en tenders, die eveneens onder de verkeersbegelei- dingsdienst vallen. Tenders zijn de kleine vaartuigen die de loodsen naar de schepen brengen. Het walradarpersoneel lag vorig jaar overhoop met de dienstleiding, toen deze bij de invoering van een nieuw walradarsysteem had beslo ten ook loodsen in dienst te nemen. Volgens Van den Berge zijn nu al en kele tientallen loodsen als zodanig werkzaam op de verkeerspost in Hoek van Holland. In totaal bedienen ongeveer twee honderd mensen de verschillende walradarposten in ons land. Er zijn ruim achthonderd loodsen. DEN HAAG - Per 1 september treedt in werking de Wet Overeen komst Wegvervoer (W.O.W.), die voor het eerst afgeronde rechtsregels bevat inzake het wegvervoer. Tot nu toe bestond voor deze branche nau welijks een wettelijke regeling. Slechts in de wet autovervoer perso nen was een summiere regeling voor dat vervoer opgenomen. Het ministe rie van justitie meldt dit donderdag. DEN HAAG - De ANWB en de politie verkeerscentrale in Driebergen ver wachten voor het komend weekeinde in het algemeen geen enorme verkeers drukte op de doorgaande wegen. Weliswaar zal weer een groot aantal vakan tiegangers terugkeren, maar de terugtocht zal waarschijnlijk niet massaal plaatsvinden. Incidenteel kunnen er wel knelpunten optreden, met name op de aanlooproutes naar Raamsdonkveer vanwege het Holland ballon festival en bij mooi weer, op de toegangswegen naar de kust en andere rekreatiegebie- den. De spitstijden zullen ruwweg val len tussen 10.00 en 12.00 uur en 16.00 en 20.00 uur op de A-2 ter hoogte van Eindhoven, de A-T2lJtüssen Woerden en Maarn, de A-27 ter hoogte van Raamsdonkveer, de A-67 ter hoogte van Eindhoven, de N-50 tussen Arn hem en Apeldoorn en de N-59 tussen Hellegatsplein en Zierikzee. Duitsland In de Bondsrepubliek wordt vrij dag, zaterdag en zondag druk ver keer en filevorming verwacht op de A-l Keulen-Bremen, A-3 Neurenberg-Osnabruck-Arnhem, de A-5 Frankfurt-Basel, de A-7 Fulda- Kassel-Hannover en de A-8 Karlsruhe-München-Salzburg. Bij de grensovergangen Kufstein en Pfronten-Reutte moet met wachttij den van een uur rekening worden ge houden. De spitstijden liggen op vrij dag en zondag tussen 12.00 en 20.00 uur, en zaterdag tussen 08.00 en 16.00 uur. België In België wordt druk verkeer ver wacht op zaterdag tussen 09.00 en 13.00 uur in de richting van de kust en de Ardennen en zondg in tegen gestelde richting naar Brussel tussen 16.00 en 20.00 uur. MIDDELBURG - De stuurgroep die is ingesteld om het streekplanwerk in Zeeland te begeleiden heeft het vorig jaar vastgestelde streekplan Midden-Zeeland vergele ken met de feitelijke gang van zaken. Het is de eerste keer dat een dergelijke „voortgangsrapportage" (de officië le titel is: Nota nazorg streekplan Midden-Zeeland) van een streekplan ver schijnt. Op deze manier kan beter in de gaten worden gehouden of de plannen die op papier staan ook in de praktijk worden verwezenlijkt. Eventueel kan dan het streekplan worden gewijzigd, of dient er iets te worden gedaan aan bepaalde ontwikkelingen. De algemene konklusie na een jaar werken met het streekplan is dat het ontwikkelde beleid redelijk tot zijn recht is gekomen. Het is echter niet uitgesloten dat zaken als het provin ciaal beleidsplan voor rekreatie en toerisme, de herziening van de nota bewoningspatroon en de te verwach ten verdergaande bezuinigingen en 5? JERUZALEM - Bij de jongste opgravingen in de „Stad van David", ten zuidoosten van de ommuurde oude stad van Jeruzalem, zijn sporen gevonden die teruggaan tot de eerste kern van deze stad van 5.000 jaar geleden. Dit heeft prof. Ygal Shilo bekendgemaakt, die de opgravingen sinds 1977 leidt. Naar aanleiding van kritiek van zeer orthodox-Joodse zijde dat er op de plaats van het onder zoek uit de Middeleeuwen stam mende graven liggen, die zouden worden ontwijd, verzekerde Shilo dat men niets had aangetroffen dat op de juistheid van die stel ling zou wijzen. Desalniettemin hebben ultra-orthodoxe kringen opgeroepen, een nieuwe mani festatie tegen de opgravingen te houden. Volgens prof. Shilo zijn bij de jongste graafwerkzaamheden ver- scheiene vruchtbaarheidsbeelden gevonden uit de tijd van de twee de tempel van Jeruzalem die in 70 na Christus werd verwoest. Uit deze vondst zou blijken dat in die tijd de Kanaanitische godsdienst nog een belangrijke rol speelde. dereguleringsvoorstellen, gevolgen zullen hebben voor het streekplan. De stuurgroep konstateert verder dat er op het punt van de rekreatie vorig jaar al in provinciale staten een verschuiving in het beleid heeft plaatsgevonden: als gevolg van de slechter wordende financiële- ekonomische situatie dient extra aandacht te worden besteed aan de ekonomische aspekten van de re kreatie. Er valt nog niet te overzien wat dit precies betekent voor het streekplan. Rekreatie Op een punt is het streekplan in middels verder uitgewerkt: de wen selijke geachte opvangmogelijkheid voor drukke dagrekreatie in de hals van Zuid-Beveland is nader gepreci seerd als het deel van de Bathse schorren ten westen van het Schelde- Rijnkanaal. Verder komt eind dit jaar een studie gereed naar de moge lijkheden van het damvak Geul, het „dichte gedeelte" van de Pijlerdam in de Oosterschelde. Kamperen bij de boer De stuurgroep schenkt ook aan dacht aan het kamperen bij de boer. In 72 procent van de gevallen gebeurt dit zonder vergunning (in 1982). Ak- Zaterdag 20 en zondag 21 augustus Zierikzee Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-H aamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. Duiveland Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor' dokter Van den Berg. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierik'zëè. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar .voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon (011-12) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Frankrijk In Frankrijk zullen tussen donder dag en maandag twee miljoen Fran sen en een groot aantal buitenlanders van vakantie terugkeren. De groot ste verkeersdrukte wordt verwacht op vrijdag en zaterdag in het Rhone- dal op het trajekt Orange-Beaune tussen 11.00 en 20.00 uur. Automobi listen die vrijdag en zaterdag naar huis willen doen er goed aan om voor 09.00 uur de stad Orange te passeren. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. tiepunt zou moeten zijn het kampe ren in overleg met gemeenten slui tend in de bestemmingsplannen moet worden geregeld. Landbouw De stuurgroep vindt dat in het plan voor de ruilverkaveling Wolphaarts- dijk alsnog de rondweg (westelijk van het dorp) moet worden opgeno men. Enige voortgang is geboekt met, het onder de relatienota brengen van gebieden en het opstellen van be heersplannen, zo deelt de stuurgroep mee. Verder heeft de minister van Volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne voorstellen gedaan aan g.s. voor de omgrenzing van zeven relatienotagebieden die niet in landinrichtingsprojekten val len: Den Inkel, Westerschenge, het heggengebied Kleverskerke, weilan den Kleverskerke, Fort den Haak, vroongrond Westkapelle en de Zuid westkust van Walcheren. Zeelandroute De verbinding Middelburg-Vrou wenpolder is inmiddels verbeterd. Ook is de Zeelandroute doorgetrok ken tot rijksweg 58. De door trek king van de weg over de stormvloed kering Oosterschelde tot aan Middel burg (de Dammenweg) is onzeker ge worden. Zoals het er nu naar uitziet kan ook de in het streekplan nodig geachte nieuwe verbinding tussen Vlissingcn en Koudekerke niet voor 1995 wor den gerealiseerd. Dat kan weer gevolgen hebben voor de ontsluiting van het toe komstige nieuwe ziekenhuis. De provinciale planologische kom missie behandelt de nota over het streekplan in zijn vergadering van 24 augustus. Aanvang 10.00 uur. ERMELO - De 43-jarige medewer ker A. den Haring van het psychia trisch ziekenhuis „Veldwijk" in Er- melo is woensdagavond in een zie kenhuis in Zwolle overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een poging een 19-jarige patiënte van het ziekenhuis voor een aanstormende trein weg te trekken. De patiënten liep woensdagoch tend tussen de rails, op het moment dat in de verte de sneltrein Amersfoort-Zwolle naderde. De red dingspoging mislukte. Het meisje kwam om het leven. Den Haring werd zwaar gewond. Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij. Haamstede Hotel Haamstede, drive. 19.30 uur. Zomerbridge- Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. WARSCHAU - De Poolse autoritei ten zullen in het distrikt Gdansk streng de hand houden aan het ver bod op illegale bijeenkomsten en ver gaderingen. Met ingang van woens dag zal voor een periode van een maand snelrecht worden toegepast op overtreders van het verbod. Dit heeft de plaatselijke pers meege deeld. De minister van binnenlandse za ken, generaal Czeslaw Kiszcak, heeft tot deze maatregelen besloten. Naar uit de persberichten blijkt, die zijn gebaseerd op een officieel kommunique, gelden de maatregelen ook voor een ieder die kerkgebou wen ter beschikking stelt voor bij eenkomsten die niets met religie te maken hebben. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Vertrek Slotlaan, rondleiding Slot Moermond, 15.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mdgge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dagelijks Van 15 tot en met 27 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Vis- straat. Tentoonstelling werken over Zierikzee door amateur-schilders, uitgaande van de Evenetnen tenkommissie. Iedere dag (behalve 's zondags en op maandagochtend) van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uu -, bo vendien op dinsdagavonden van 19.00-21.00 uur. Elke donderdag t/m 18 augustus Zierikzee Beuze. Openluchtschaak. 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 27 augustus Haamstede Bewaerschole. Expositie het leven op het land (van Westerschouwen). Za terdag en zondag gesloten. Openings tijden 14.00-17.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Donderdag 18 augustus Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Mar v. d. Veer, orgel; Wolfgang Pohle, trompet. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie openbare werken. 19.30 uur. Vrijdag 19 augustus Bruinisse Ned. Herv. Kerk. Koncert Westlands Mannenkoor. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2