De Stove in Noordwelle voortaan basisschool „Als ik gepensioneerd ben Zierikzeese gemeenteraad verloor bekwaam bestuurder in Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven DE ZIERIKZEESCHE COURANT L. S. P. van Velthoven plotseling overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een goed besteed leven is lang. Leonardo da Vinei Zo werden de kleuters verwelkomd op het schoolplein van de nieuwe basisschool in Noordwelle. Kleuters nu in eigen dorp naar school NOORDWELLE - De eerste schooldag, 't is weer even wennen. Voor vijf kleuters in Noordwelle was het dins dag zeker een zeer bijzondere dag. Ze werden 's ochtends op feestelijke wijze welkom geheten in „De Stove", een schooltje dat zich sinds dinsdag één van de kleinste ba sisscholen mag noemen in Nederland. „Het zal nog enige jaren duren voordat de Wet op het Basisonder wijs in werking treedt. Hieraan voorafgaand zijn er al diverse experi menten van start gegaan, onder meer in de kleine school in Serooskerke en nu dus ook in Noordwelle. Kleuters werden de afgelopen jaren naar een school in Renesse gebracht, maar met ingang van dit schooljaar is De Stove ook op kleuters ingericht", vertelt het hoofd van de school, de heer J. A. C. Smallegange. De school beschikt over twee loka len. Dat lijkt misschien wat weinig voor een kleuter- én een lagere school, maar het gaat in totaal om maar 24 kinderen. Net als in Seroos kerke, worden de kleuters bij de klassen één en twee gevoegd, althans zo zou het in theorie moeten gaan. Noordwelle heeft echter geen eerste klas, om de eenvoudige reden dat er geen kinderen van die leeftijd in het dorp wonen. In het éne lokaal blijft het dus bij vijf kleuters en vier tweede-kiassers, terwijl de heer Smallegange les geeft aan de klassen 3. 4, 5 en 6. Kleuterleidster „In het projekt kleine basisscholen staat vermeld dat een kleine school door twee leerkrachten gerund zou moeten worden. Onderdeel van het experiment is om dit gegeven inder daad aan de praktijk te toetsen. Mijn kollega Katrien Beije, die tot en met het afgelopen schooljaar voor de klassen 1 tot en met 3 stond, heeft er enorm naar toegeleefd om dit jaar ook met kleuters te kunnen werken. Zij had zich er intensief op voorbe reid. Toen begin juli de toestemming binnenkwam van het ministerie om déadwerkelijk met het experiment te beginnen, werd als voorwaarde gesteld dat er een aparte kleuter leidster moest worden aangesteld. Dat is Nelle Koopman geworden, die deze kinderen overigens goed kent, omdat ze bijna allemaal als kleuter bij haar in de klas in Renesse hebben gezeten," vertelt Smallegange. „Drie leerkrachten op 24 kinderen, dat is nogal wat. Het ziet er naar uit dat we bijzonder goed met elkaar zul len samenwerken." Addertje onder het gras Er zit nog wel een addertje onder het gras. In de zesde klas zitten mo menteel zeven leerlingen, dat is bijna één/derde van het totale aantal. Als dit groepje volgend jaar de school verlaat, zakt het leerlingenaantal da nig. Dat houdt waarschijnlijk in dat het weer een tweemansschool moet worden. Eén van de twee dames zal waarschijnlijk moeten vertrekken. De situatie zoals die nu is, blijkt dus van tijdelijke aard te zijn. Betrokkenheid Voorlopig was de stemming op de school allerminst somber. In bijzijn van de heer J. C. de Feiter, wethou der (onderwijs) en mevrouw A. C. Houtman, als vertegenwoordigsters van de gemeente Westerschouwen, en verder ouders van de kinderen, wer den de hieuwe leerlingen ^'öchterfs hartelijk welkgrn geheten. In een korte speech, komplimen- teerde de heer De Feiter vooral de ou ders voor hun hulp bij het opknap pen van de school. ,,In korte tijd werd veel werk verzet. De betrok kenheid bij de dorpsschool is goed." nog jonge - kinderen, verder naar zijn moeder, dïè reeds eerder zwaafr werd getroffen door het verlies van een zoon, en naar de verdere familie. „Woorden van troost zijn nauwelijks te vinden; men staat als mens vrijwel machteloos als het er over gaat ver lichting te vinden voor dit leed", al dus de burgemeester. ;v"-: -vi; V-Lx,./ v! .f .Yxf ./"Y-y? x "S- - t Ijji BROUWERSHAVEN - Dinsdag 16 juli was de Sint Nicolaas kerk in Brouwershaven weer geopend voor muziekliefhebbers. Dat die er nog steeds zijn blijkt wel uit de be zoekcijfers: die liggen dit seizoen tussen de 100 en 120. Terwijl de „Toeristendagen" in Zierikzee een geduchte konkurrent is. Deze keer werd het koncert gegeven door Kees en Henny van Eersel, beiden al min of meer vertrouwd in Brouwershaven. De schoon heid van het orgel is hier debet aan, getuige een uitspraak van Kees: „Als ik gepensio neerd ben wil ik hier organist worden." door Henny, die zowel op klarinet als op orgel speelde. Hoe moeilijk het is om twee muzikale persoonlijkheden tot een muzikale eenheid te vormen, kon men horen in de Fantasie in F van A. F. Hesse. Het was praktisch allemaal gelijk, terwijl ook de inter pretatie meestal konsekwent doorge voerd werd. Dat het mooi klinkende orgel ook nadelen heeft, is op het koncert weer eens gebleken. Door de kleine ruimte moet de organist zelf ook nogal eens meeregistreren. Van het Positief zit ten de registers achter zijn rug, zodat een snelle greep naar achteren tij dens het spelen wel eens een minder gewenst resultaat op kan leveren. Het programma was bijzonder af wisselend, niet in de laatste plaats (1797 - 1889) Benzineprijs De Konsumentenbond is van mening, dat de benzineprijs onmidellijk moet zakken nu de koers van de Amerikaanse dollar is ge daald. (Pag. 2). Muziekschool De Welzijnskommissie van de gemeente Middenschouwen stelt zich uiterst positief op ten opzichte van de muzikale jeugd uit deze gemeente. (Pag. 3). Begeleiding De ANWB is van mening, dat de begelei ding van de schoolgaande jeugd nog wel eens te wensen overlaat. Ook de lagere schooljeugd verdient aanbeveling. (Pag. 4). Karakter De Zierlkzeese zaterdag vierde klasser Me- vo toonde tegen Den Bommel karakter door na een 1-3 achterstand goed terug te vech ten tot 4-3 winst. (Pag. 5). WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 139ste jaargang Nr. 23372 ZIERIKZEE - „Een goed besteed leven is lang". Deze spreuk van Leonardo da Vinei bezigde burgemeester Th. H. de Meester woensdagavond in zijn rede gewijd aan Luciën van Velthoven, C.D.A.-fraktievoorzitter in de Zierikzeese gemeenteraad, die dinsdag geheel onver wacht op 54-jarige leeftijd kwam te overlijden. De bur gemeester hield deze rede woensdagavond tijdens een zeer druk bezochte bijzondere raadsvergadering. De zeer pijnlijk aandoende lege plaats aan de raadstafel werd bij deze gelegenheid gemarkeerd met een stijlvol wit boe ket. De heer De Meester sprak over de grote verslagenheid en de ontroe ring, die niet alleen in bestuurlijke kring werd ervaren, maar ook als een golf door de gehele stad ging, getui gend van de bekendheid van en de waardering voor Van Velthoven. De eerste gedachten gingen in de zen ook uit naar zijn vrouw en vier - Terugkijkend op diens aktieve, in tens geleefde en welbestede leven trachtte spreker een beeld te schilde ren van de persoon Luciën van Vel thoven. „Hij was een Zierikzeeënaar van geboorte, maar ook van aard en met hart en ziel, want hij hield van zijn stad als weinig anderen. Een dy namisch bewogen mens met een gro te wilskracht, die in korte tijd veel werk wist te verzetten". Ingaand op het dagelijks werk, het onderwijs, sprak de eerste burger over Van Velthovens grote be langstelling voor het didactische, over diens aandacht voor de jonge mens en in het bijzonder voor de min der begaafden, voor de kansarmen onder zijn leerlingen, die hij met alle middelen trachtte omhoog te trek ken. Uiteraard had ook de bouw van de nieuwe L.T.S. zijn volle aandacht. Spreker noemde het derhalve zeer tragisch, dat het heengaan juist sa menviel met een eerste opvang van nieuwe leerlingen en dat Van Veltho ven de vruchten van het onderwijs in deze nieuwe omgeving niet meer heeft mogen aanschouwen. De burgemeester ging verder in op het aandeel dat de overledene heeft gehad in de bouw van de fraaie ka tholieke scholen in Zierikzee en de verbouwing van de R.K. kerk. Bezieling vanuit geloof Funkties als voorzitter van het ka tholiek schoolbestuur, lid Charitas werkgroep, Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening en Maatschap pelijk Centrum Zeeland, behartigde Van Velthoven met gróte ijver en nauwgezetheid en vanuit de bezie ling, die zijn geloof hem gaf. Als Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE - Dinsdag werd de op een na laatste Toeristendag in Zierikzee ge houden. Over het geheel genomen viel er bij de deelnemers en middenstan ders in Zierikzee een vrij positief geluid te beluisteren wat betreft de bezoe kersaantallen en de sfeer. Met name de judo- en jiu-jitsu-demonstraties op het Havenpark, in de vroege avonduren, mochten zich in een ruime belangstelling verheugen (links). Ook de kunstmarkt in de St. Domusstraat trok de nodige belangstellenden (rechts). Rapsodie De kombinatie orgel en klarinet is aangenaam voor de oren. Er is in de geschiedenis niet zo heel veel voor geschreven, zodat dit waarschijnlijk de reden is geweest voor Kees van Eersel om zelf iets te komponeren. Het is een „Rapsodie" geworden. Hierin kwamen veel mogelijkheden en technieken van de klarinet aan bod. Naast de afwisseling in deze Rap sodie klonken de andere klarinet orgel stukken erg braaf en netjes. De tegenwoordige kompositietechnie ken omvatten duidelijk meer stijl vormen. Ondanks al het moois wat men kon horen, de goede toonbeheersing van Henny en de virtuositeit van Kees van Eersel was cr toch niet de juiste sfeer. Het stralende ontbrak, maar waar dt aanlag is me niet duidelijk geworden. Ook in het applaus ont braken de elementen bewogenheid en emotie. De slotimprovisatie liet de moge lijkheden van het orgel horen die eer der op de avond niet gebruikt waren, zodat toch een vrij volledig beeld ontstond van de rijke kleurschake ringen die dit mooie instrument te bieden heeft. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig en warm In de nacht en ochtend plaatselijk mist; overdag droog en zonnig; mini mumtemperatuur omstreeks 16 gra den en middagtemperatuur ongeveer 27 graden; matige oostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 22 aug. Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30' Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 26 gr. Windkracht: zuidoost 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: variabel 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 6.29, onder 20.57 Maan op 19.13, onder 1.52 Volle Maan: 23 aug. (16.59) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 19 aug. 0.33 13.16 6.45 19.25 Springtij: 25 augustus Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.0° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vrijdag belooft een war me dag te worden. Een gebied van hoge luchtdruk dat donderdag boven de Noordzee is gevormd breidt zich uit naar het zuidoosten en zorgt in ons land voor droog en zonnig weer. Daardoor kan de middagtempera tuur tot circa 27 graden oplopen. Er staat daarbij een matige oosten wind. In de vroege ochtend echter moet plaatselijk op mist gerekend worden. Dit hogedrukgebied brengt niet alleen in ons land zon, maar ook in grote delen van Europa, In de lan den rond de Middellandse Zee komen temperaturen voor van 30 graden. Plaatselijk echter kunnen in die stre ken onweersbuien voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1