ZZ 10: mosselen vissen op de Oosterschelde Kollege wil bouw 96 woningen in gemeente Middenschouwen Bedreigt kust afslag drinkwatervoorziening?' Voorstel raadsvergadering 24 augustus Aanrijding tussen traktor en fietser Negenennegentig maal Zierikzee in galerie „Tussen de Havens" 4 SCHARENDIJKE - Afgestemd op de werkelijke gege vens over de bevolkingsgroei en de groei van het aantal woningbehoevende huishoudens blijkt, dat in de komen de vijf jaar een totale produktie van 96 woningen dient plaats te vinden. Globaal gezien betekent dat een groei met 19 woningen per jaar. Op basis hiervan is berekend, dat voor 1984 twintig woningwetwoningen dienen te worden gebouwd, voor 1985 zestien en voor 1986 veer tien, terwijl daarbij nog een gering aantal (2 a 3 per jaar) woningen in de andere sektoren zijn gepland. Dat schrijft het kollege van b. en w. van de gemeente Middenschou wen in een voorstel aan de raad over het vaststellen van de meerjaren planning voor woningbouw in de pe riode 1984-1988. De ontwerp-nota Bewoningspa- troon van het Provinciaal Bestuur geeft echter weinig aanleiding tot op timisme. Alle kernen van de gemeen- Middenschouwen hebben daarin de naam plattelandskern gekregen. Dat betekent, dat slechts voor de nor male, natuurlijke groei woningbouw mag worden gepleegd. De cijfers van OOSTERLAND - De oorzaak en het gevolg van het ongeval dat woensdag (en niet donderdag) plaatsvond op de parallelweg van Rijksweg N59 ter hoogte van Oosterland en waarbij een tractor en een fietser waren be trokken, bleken anders te zijn dan in de berichtgeving van vrijdag in de ZN werd vermeld. De tractor met landbouwwagen, bestuurd door L. F. uit Nieuwerkerk stak de N59 over ter hoogte van de weegbrug ,,Even Buiten" en bemerk te daarbij niet J. v. d. W. uit Nieu werkerk, die op de parallelweg voor overgebogen het wiel van zijn fiets stond te repareren. V. d. W. werd van achter aangereden en kwam onder een wiel van de tractor terecht. Hij raakte daarbij gewond aan boven been en hoofd, waardoor medische hulp diende te worden verleend. de ontwerp-nota geven echter vol gens het kollege een onjuist beeld van het bevolkingsverloop binnen Middenschouwen. Het voorstel tot vaststelling van de meerjarenplan ning komt aan de orde tijdens de raadsvergadering van woensdag 24 augustus. Koopavond Het kollege wil de koopavond bin nen de gemeente verschuiven van donderdagavond naar vrijdagavond. Dit in verband met de gasten, die al vrijdagavond voor een lang week einde in de gemeente Middenschou wen arriveren. De huidige belangen vereniging voor de middenstand Scharendijke heeft het kollege ver zocht vrijdagavond als koopavond aan te wijzen. De Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft bij schrij ven van 1 juli meegedeeld te kunnen instemmen met de verschuiving., Riolering Het aanleggen van een riolering van Eikerzee naar Scharendijke en het treffen van aanpassingsmaatre gelen voor het rioolnet in Scharendij ke kost 551.000,—. De provincie Zeeland heeft de gemeente een subsi die toegezegd tot 40 van de aanleg- kosten tot een maximum van 216.000,—. Door de aanleg van de riolering kan, op basis van de Finan ciële Verhoudingswet 1960, nog gere kend worden op een uitkering inge volge de verfijningsregeling riolerin gen. Deze kan berekend worden op negentien aansluitingen 10.150,—. Uiteindelijk blijft een bedrag van 199.290,— over welke aan de reser ve nieuw rioolstelsel onttrokken moet worden. Het kollege stelt voor een bedrag van 551.000,— beschik baar te stellen voor de uitvoering van de rioleringswerken. De aanlegkosten van het drukriole- ringssysteem van Eikerzee naar Scharendijke bedragen 439.756,—. Een voordeel van dit systeem is dat de persleiding van ca. 10 m doorsne de relatief makkelijk kan worden ge legd en dat de leiding overal onge veer op gelijke diepte ligt, ca. 90 cm. Een gevolg van het lozen van het ri oolwater van Eikerzee in het stelsel van Scharendijke zal zijn dat de pro blemen met het rioolstelsel van Scha rendijke groter worden. De stank overlast zal toenemen, terwijl de ber- gingskapaciteit in feite vermindert als gevolg van een groter aantal over- storten. Met de uitvoering van deze door de Technische Dienst voor gestelde aanpassingswerken is 111.137,— gemoeid. Het kollege stelt verder voor een subsidie van 18.500,— te verlenen voor de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland voor 1984. Het kollege wil alle kursusja- ren van het kursusjaar 1983/1984 van de Zeeuwse Muziekschool nog subsi diëren en wil tevens de acht nieuwe leerlingen voor subsidie in aanmer king laten komen, maar wil daarna zoeken naar een andere wijze van subsidiëring. De limiet van 380 les- duureenheden wordt overschreden en daardoor zou de subsidie in ge vaar komen. De gemeente verstrekt voor het kursusjaar 1983/1984, in dien de raad akkoord gaat, een be drag van 14.693,40. Ook wordt voorgesteld om vanaf het kursusjaar 1984/1985 alleen nog maar tot en met het vijfde kursusjaar na de algemene muzikale vorming te subsidiëren. Aanvang 19.30 uur. PvdA Westerschouwen: (Vervolg van pag. 1) I laatste tijd steeds meer bewoners, die in het schilderen een fijne vrijetijds-besteding vinden. De genodigden, die maandagavond de officiële opening van deze exposi tie bijwoonden kregen allen reeds een „stembiljet" uitgereikt om hun voorkeurskeuze op in te vullen. In de komende twee weken zal dat aan alle bezoekers worden gevraagd. Het pu bliek bepaalt dus wie er straks be kroond gaan worden. Het zal duidelijk zijn, dat bij het bepalen van die keus hoofdzakelijk zal worden afgegaan op persoonlijke smaak en voorkeuren. Dat is ook in de eerste plaats de bedoeling. Om echter toch enige aandacht te beste den aan de vaktechnische aspekten van de ingezonden werken, zal ook kunstenaar Theo Voorzaat een beoor deling geven, die los van de publieks- keuze, bekend zal worden gemaakt. Zeer gevarieerd De expositie in „Tussen de Havens" biedt zeer veel gevarieerd werk. Men vindt er olieverf, penteke ningen, aquarellen, waterverf en zelfs een opvallend exemplaar ver vaardigd met houtlijm. Dat Zierikzee voor kunstenaars ve le mogelijkheden biedt, is niet nieuw. Het poortenkomplex, de stad huistoren en de St. Lievensmonster- toren inspireerden velen. Ook de mo len op het bolwerk (nog met wieken) bleek favoriet. Op deze tentoonstel ling is hij in zes verschillende wer ken te aanschouwen en één keer - een recent werk dus - zelfs zonder wie ken. Naast de voor de hand liggende onderwerpen, zochten de amateur- schilders echter ook naar andere plekjes en items. Daarvan getuigen bijvoorbeeld fraaie werkjes als „De Venkelstraat", het hoekje „St. Do- musstraat Visstraat" en „Hendrik en zijn Sinaasappels". Het is slechts een opsomming om een indruk te geven van de geva rieerdheid van deze expositie en - uiteraard - niet bedoeld als beïnvloe ding voor het beoordelen. Ongetwij feld zullen de bezoekers overigens tot zeer uiteenlopende keuzen ko men. Smaken verschillen, dat zal straks eens te meer blijken. De heer De Muijnck omschreef in zijn openingstoespraak de amateur- BURGH-HAAMSTEDE - De fraktie-voorzitter van de P.v.d.A. van de gemeen te Westerschouwen, de heer S. Roos vroeg maan dagavond tijdens de raads vergadering of de voortdu rende kustafslag aan de westkant van Schouwen- Duiveland een bedreiging vormt voor de drinkwater voorziening. „Wij dachten dat door de kustafslag het risico voor overstro ming met zout water naar de bronnen en de vijver de Boompjesput alleen maar toeneemt. Als dat het geval is, wat denkt de WMZ te ondernemen ten opzichte van Rijkswaterstaat, die hiervoor verantwoordelijk is? De kustafslag neemt jaarlijks toe. Het heeft ook te maken met het achterlig gende bos. De bosrand staat al min der dan 100 m van de kust af. Als er van de zijde van Rijkswaterstaat niets aan wordt gedaan, dan zal er een tijd komen dat de bomen op het strand staan. We zullen alles moeten doen om dit te voorkomen", aldus de heer Roos. kunstenaar als iemand, die onbe perkt bezig kan zijn. „Als hij geen zin heeft, werkt hij niet; voelt hij plotseling niets meer voor verf, dan gebruikt hij houtskool". Thans was de amateur-kunstenaar echter toch een beperking opgelegd: hij had zich namelijk te houden aan het thema Zierikzee. De heer Muijnck filoso feerde verder nog over de vraag „Wat is kunst". Hij was het eens met een radioforum, dat onlangs tot de kon- klusie kwam: „Kunst is iets wat vra gen oproept". In dit verband leek het hem best verantwoord de thans ten toon gestelde werken in „Tussen de Havens" tot echte kunst te verhef fen. Tiende expositie Spreker toonde zich verheugd, dat deze tiende expositie in deze galerie zoveel werken heeft opgeleverd. Hij sprak de hoop uit, dat in de nabije Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zei dat de gemeente al een paar keer heeft verzocht aan dacht te schenken aan de afslag. „Het zal een gevecht worden over wie het zal moeten betalen." Zij deel de mee dat de laatste paar jaar al meer dan één meter duin is afgesla gen bij de trap bij de rotonde bij Westenschouwen. „We hopen dat wanneer de pijlers van de storm vloedkering in de Oosterschelde zijn geplaatst duidelijk wordt wat het strand gaat doen. We moeten niet af wachten, maar preventief werken. We zullen alle pogingen, die Staats bosbeheer onderneemt om er iets aan te doen, ondersteunen", aldus de raadsvoorzitter. toekomst ook nog eens tentoonstel lingen met keramiek, foto's en beeld houwwerk in „Tussen de Havens" ingeruimd kunnen worden. Later gaf de heer De Muijnck ook nog te ken nen, dat deze galerie in de Visstraat wellicht ook af en toe plaats zou kun nen bieden aan kleine koffieconcer ten door amateur-musici. Na deze bijzondere tentoonstelling in „Tussen de Havens" exposeren Karin Heeman en haar schoonvader Gerrit Jan Heeman hun kunstwer ken van keramiek (29 aug. t/m 11 september). Ten slotte is het de beurt aan Gabriella Lelieveld (schilder technieken), een lerares van de leden van de amateurschilderklub. Zij ex poseert samen met Bea Corbes (teke ningen) van 13 september t/m 2 okto ber in „Tussen de Havens". De Zierikzee-tenloonstelling van amateurkunstenaars zal de komende twee weken geopend zijn op maan dag van 14.OU - 17.uur, op dinsdag van 10.- 13.UU uur, van 14.- 17.ÜU uur en van 19.ÜU - 21.OU uur, en op woensdag t/m zaterdag van 1U.ÜU - 13.UU uur en van 14.OU - 17.UU uur. Üp zaterdagmiddag 27 augustus om 15.UU uur zal de uitslag van zou-el de keuze van het publiek als van Theo Voorzaat worden bekendgemaakt en zullen de prijzen worden uitgereikt. TUNIS - De Libische leider, kolo nel Mouammar Gaddafi, brengt van dinsdag tot en met donderdag een of ficieel bezoek aan Tunesië op uitnoL diging van president Habib Bourgui| ba, zo is maandag officieel in Tunis bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4