Sociale-premiedruk in 1984 niet omhoog Noordweller jeugd vermaakte zich kostelijk met speldagen Afval kerncentrales niet weren in Petten Franse troepen dichter bij front in Tsjaad Wagons met loog uit rails gelopen Israël bezuinigt fors op defensie GS Brabant willen uitspraak staten over lokatiekeuze Woensdrecht Aktie tegen bustaxi in zuidoost Brabant Slachtoffers na slecht weer in Japan Sociale Verzekeringsraad ziet gunstig perspektief voor premiebeeld in 1984 DEN HAAG - De sociale-premiedruk (alle sociale pre mies bij elkaar) hoeft in 1984 niet omhoog. Dat komt doordat de overheid thans vrijwel alle rijksbijdragen aan de fondsen heeft teruggetrokken, wat dus niet meer door premiestijgingen gekompenseerd hoeft te worden, en door de gunstige ontwikkeling van de werkloosheids verzekering. Weliswaar komen er nog veel werklozen bij, maar het aantal dat na zes maanden de WW verlaat (en naar de uit algemene middelen gefinancierde WWV overgaat) zal het aantal nieuwkomers overtreffen. Mocht het stelsel van de sociale zekerheid ongewijzigd blijven, dan wordt een ongewogen premiedruk (alle pre mies bij elkaar opgeteld) van 40,98 procent verwacht over 1984, tegen 41,62 procent thans. Wijzigt het kabinet het stelsel, zoals de bedoeling is, dan zal het premiebe leid in 1984 afwijken. Dit staat te lezen in de Verkenning van de Financiële Ontwikkeling van de Sociale- Verzekeringsfondsen in 1983 en 1984 van het sekreta- riaat van de Sociale Verzekeringsraad. De raad zal de verkenning donderdag vaststellen. Premiepercentages sociale verzekeringen 1983 1984 Idem met Calcul. wegwerken premie tek./oversch. in een jaar Volksverzek. AOW 11,65 (A) 11,72 11,90 AWW 1,35 1,44 1,48 AKW 4,68 (A) 4,01 4,04 17,68 17,17 17,42 Arbeidsongeschiktheid ZW 6,25 6,82 6,82 (B) AWW 5,00 (A) 5,85 5,86 WAO 7,65 (A) 7,26 7,42 18,90 19,93 20,10 Werkloosheid Wachtgeld 0,94 1,06 1,06 (B) Werkloos- heidsverz. 4,10 (A) 2,82 2,90 5,04 3,88 3,96 Totaal 41,62 40,98 41,48 (A) Jaargemiddelde (B) Voor deze verzekeringen zijn altérnatiev'eh opgenomen aangezien de premievaststelling door de besturen van de verschillende bedrijfsver enigingen aan nadere^egels gebonden is. uos PARIJS/N'DJAMENA - Frankrijk heeft zondag weer een deel van zijn 500 man troepen in Tsjaad dichter naar het front gezonden waar het regeringsle ger van president Hissene Habre strijdt met de door Libië gesteunde opstan delingen van de voormalige president Goukouni Oueddei. De troepen vertrokken in groepen uit de hoofdstad N'djamena naar Salal, 300 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad en slechts honderd kilometer van het front. Dit werd meegedeeld in een kommuniqué van het Franse mi nisterie van defensie in Parijs. Om hoeveel man het ging werd niet gezegd. De verdeling van het premietotaal over werkgevers en werknemers - dit jaar gemiddeld 16,60 respektievelijk 25,02 procent - zal in 1984 17,30 respektievelijk 23,68 procent bedra gen. Als de voor dit jaar voorziene dekkingsoverschotten dan wel -te korten van de zes centrale fondsen weggewerkt dan wel ingehaald moe ten worden in 1984, dan is een totale drukstijging van een half procent nodig tot 41,48 procent. Dit percenta ge is nog altijd lager dan gemiddeld in 1983 (41,62 procent). De gezamenlijke fondsen (AOW, AWW en AKW, AAW, WAO, WW en ZW) verwachten een expolitatie- overschot van 200 miljoen gulden, wat een verbetering ten opzichte van 1982 is, toen er een tekort van 1,5 mil jard gulden was. In 1982 kampten de fondsen met een dekkingstekort (het verschil tussen het aanwezige eigen vermogen en het gewenste eigen ver mogen) van 1,9 miljard. Eind 1983 zal dit tekort tot 800 miljoen zijn terug gebracht. Het dekkingstekort over 1982 is voornamelijk veroorzaakt doordat de rijksbijdrage aan het AKW-fonds (kinderbijslag) volledig werd stopgezet. Doorgevoerde pre mieverhogingen zijn alleen -aange wend ter vervanging van de rijksbij dragen en hebben als zodanig ter be perking van het financieringstekort van de overheid gediend, meent de SVR. De exploitatie-rekening van de zie kengeldverzekeringen en de wacht geldverzekering hebben over 1983 een gezamenlijk tekort van 1,6 mil jard. De wachtgeldfondsen hebben eind dit jaar een vermogenstekort van 1,1 miljard. Wachtgeldfondsen die in moeilijkheden komen, kunnen renteloos lenen bij het AWF (werk loosheidsfonds), welke fonds dit geld (raming: twee miljard) deels op de geldmarkt zal lenen. De totale lasten van de fondsen zul len bij bestaande wetgeving met twee procent stijgen, voornamelijk door oplopende lasten (4,5 procent) van de volksverzekeringen (AOW,AWW en AKW). Bij de ZW en de WAO zijn de lasten stabiel, als ge volg van het lage ziekteverzuim. De WW-lasten dalen met 11,2 procent doordat de uittreders het aantal toe treders zal overtreffen. De SVR kon- kludeert dat gezien deze ontwikke ling naar verwachting het premie beeld voor 1984 gunstiger zal uitval len dan voor 1983. Voor de AAW (Al- Salal ligt aan de hoofdweg van de hoofdstad naar Koro-Toro. Zaterdag was al een kontingent vertrokken naar de oostelijke hoofdplaats Abe- che, ook ten oosten van de hoofdstad. De Fransen moeten fungeren als militaire adviseurs voor de rege ringstroepen van Habre en mogen al leen vechten als zij direkt worden aangevallen. gemene Arbeidsongeschiktheidswet) wordt een forse premie-stijging ver wacht, maar de premie voor AKW, WAO en WW kunnen in meer of min dere mate omlaag. EDE - Op een rangeerterrein in Ede zijn dinsdagmorgen twee spoorwa gons met daarin 16 ton chloor- bleekloog en 56 ton natronloog uit de rails gelopen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Met het oog op eventuele lekkages is de Edese brandweer met groot ma terieel ter plaatse. De wagons zijn niet gekanteld, aldus een woordvoer der. Volgens de brandweer zal de che mische lading van beide wagons waarschijnlijk moeten worden over gepompt. In Tsjaad arriveerde zondag Guy Penne, de voornaamste adviseur voor Afrikaanse aangelegenheden van de Franse president Francois Mitterand voor een dag overleg over de militaire situatie die is ontstaan nu de opstandelingen na de val van Faya-Largeau in het noorden de noordelijke helft van het land in han den schijnen te hebben. BREDA - Aan de achtste Nationale Taptoe Breda, die van 25 augustus tot en met 3 septemer wordt gehou den, werken dit jaar in totaal twee duizend mensen mee. Het evene ment, waaraan zowel burgers als mi litairen deelnemen, is daarmee uitge groeid tot het grootste op het gebied van de Nederlandse amateurmuziek, zo heeft voorzitter R. Sandberg maandag op een perskonferentie meegedeeld. JERUZALEM - Na een hevig debat van twee dagen is het Israëlische ka binet het maandag eens geworden over een forse bezuiniging op de de fensiebegroting voor de komende twee jaar. De ministers Arens van defensie en Aridor van financiën kwamen overeen dat 16 miljard she kel (ongeveer 900 miljoen gulden) wordt besnoeid op de defensie uitgaven. Aridor eiste aanvankelijk een bezuiniging van 20 miljard she kel (bijna 1,1 miljard gulden). De officiële radio meldde eerder dat minister Yoram Aridor dreigde ontslag te nemen als het kabinet niet snel een beslissing nam. Hij wil de overheidsuitgaven in totaal korten met 55 miljard shekel (ongeveer drie miljard gulden) en nieuwe belastin gen heffen om de ekonomie te stabili seren. Het inflatiepercentage is dit jaar opgelopen tot 125. Minister Moshe Arens en de leger leiding hebben zich hevig verzet te gen de besnoeiingen op de defensie begroting. Beperking van de militai re uitgaven leidt volgens Arens tot aantasting van de strijdkrachten. ,,In de huidige situatie dat de Arabie ren zich zwaar bewapenen, is zeker heid voor ons van levensbelang, wij moeten beslissen of wij willen leven", zo verklaarde Arens. Oppositieleider Shimon Peres le verde ook kritiek op de bezuinigin gen voor defensie. Volgens hem zijn de besnoeiingen niet nodig als de re gering haar uitgaven voor de bezette westelijke Jordaanoever beperkt. Raad van State: DEN HAAG - Er is geen reden radio-aktief afval van de kerncentra les in Borssele en Dodewaard uit te sluiten van de opslag op het ECN- terrein in Petten. Dit stelt de voorzit ter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State, dr. G. H. Veringa. Veringa wees de verzoe ken van een aantal milieu organisaties en b. en w. van Callant- soog om de vergunning voor de opslag in afwachting van een kroon- beroep te schorsen maandag af. De indieners van de schorsingsver- zoeken hadden Veringa ook ge vraagd de opslag van verschillende radio-aktieve stoffen gescheiden te doen plaatsvinden. Volgens een van de indieners, de Stichting Natuur en Milieu, zal gescheiden opslag ertoe leiden dat er minder afval hoeft te worden verwerkt, terwijl bovendien de overzichtelijkheid wordt ver groot. Een en ander zou ook zijn be pleit door de kommissie heroverwe ging verwijdering radio-aktief afval. Hoewel Veringa vindt dat de vraag of er een voorschrift van deze strek king in de vergunning moet worden opgenomen pas kan worden beant woord door de Kroon, wil hij een eventueel bevestigend antwoord niet bij voorbaat onmogelijk maken. Bij wijze van voorlopige voorziening ge last hij daarom dat de afvalstoffen zodanig worden opgeslagen dat ze naar herkomst, aard van de nucliden en halveringstijd kunnen worden ge scheiden. De vergunning voor de opslag in DEN BOSCH - Het kollege van Ge deputeerde Staten van Noord- Brabant wil dat provinciale staten nu al verklaren dat loyaal zal wor den meegwerkt aan het besluit van de regering om op de vliegbasis Woensdrecht eventuele kruisvlucht- wapens te plaatsen. Dat blijkt uit een ontwerp-besluil, dat op 31 au gustus in de staten zal worden behan deld. Al eerder liet het kollege weten van mening te zijn dat lagere over- hden loyaal moeten meewerken aan besluiten van de regering. Alleen de PvdA-gedeputeerde Brugman is het daar niet mee eens. Het kollege van GS is wel van plan om na te gaan hoe eventueel noodzakelijke bouwwer ken zich verhouden tot het streek plan West-Brabant en het bestem mingsplan van de gemeente Woens drecht, zo blijkt uil een notitie aan d staten. Iedere dinsdag Renesse Start VVV-kantoor. Fietswandel- tochten. 14.00 - 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re- Petten is voor de duur van tien jaar verleend aan de centrale organisatie voor radio-aktief afval (Covra). Het gaat om uit Nederland afkomstig radio-aktief afval. Dit afval werd voorheen gestort in de Atlantische Oceaan. HAPERT - Een aantal kaderleden van de vervoersbond FNV heeft maandagmorgen in Zuidoost Bra bant aktie gevoerd tegen de mogelij ke invoering van de zogenoemde bustaxi. Op het busstation in de Eindhovense binnenstad werden pamfletten uitgereikt met daarop de bezwaren van de vervoersbond. Later reden ongeveer vijftien ak tievoerders met de bus mee naar Ha pert, waar op het gemeentehuis een petitie werd aangeboden. De ver voersbond FNV vindt, dat de ge meenteraad van Hapert zich met de ze zaak moet bezighouden omdat de bestaande buslijn tussen Hapert en Hoogeloon in de toekomst mogelijk vervangen zal worden door een bustaxi. TOKIO - In Japan zijn als gevolg van slecht weer dit weekeinde 46 mensen verdronken of worden nog vermist terwijl twee tyfoons in aan komst waren, zo meldde de politie maandag. De tyfoon ,,Abby" met winden van 160 km wordt tegen dinsdag aan de oostkust verwacht. De tweede ,,Ben" genaamd, nam in hevigheid af toen hij de oostkust naderde. De wervelstormen gaan gepaard met zeer warme winden. In Gifu, dat noordelijk van Nagoya aan de oost kust ligt, bereikte de temperatuur van ruim 39 graden en 38,5 in Osaka, aldus de Japanse meteorologische dienst. Het binnenlandse vliegver keer heeft enorm veel hinder van de sterke winden. Gedurende drie dagen durende festijn... Broodje vinger FR1EDRICHSHAFEN - Een va- kantieganger in Friedrichshafen aan het meer van Constanz trof tot zijn afschuw bij het ontbijt een vinger aan in het brood. Bij navraag bij de politie bleek dat enkele dagen tevoren een werknemer bij een broodfabriek in Hechingen. in de Westduitse deelstaat B aden-Württemberg, bij een arbeidsongeval een vinger ivas kwijtgeraakt. Ondanks ijve rig zoeken in het deeg had men het verdwenen lichaamsdeel niet kunnen terugvinden. NOORDWELLE - Afgelopen vrijdagavond gingen de met zoveel ijver en kreativiteit gefabriceerde hutten in vuur en vlam op. Tot groot vermaak van de aanwezige kinde ren overigens, want dit vurig schouwspel vormde een spektakulaire afsluiting van de kindervakantiespeldagen op Noordwelle, die ook dit jaar weer met groot sukses geor ganiseerd werden. Gedurende het drie dagen durende festijn werd door een dertigtal jeugdige knutselaars en artiesten getimmerd, gelachen, geplakt en gedronken, zand kastelen ontworpen en toneel gespeeld. Kortom drie dagen aktiviteit aan het einde van een lange, warme zomervakantie! Woensdagochtend werd na het spannende griezelverhaal begonnen met de bouw van de hutten. Na wat beraadslagingen werden met plan ken, balken, doeken en dekens, zweet en hamers, fraaie bouwsels in elkaar getimmerd, die aan het einde van de ochtend de fantasierijke na men als ,,het Krotje" en ,,de Puin hoop" meekregen. Tussen de bedrij ven door werd er gesmuld en gesmik keld en werden de rollen voor het to neelstuk verdeeld, dat traditiege trouw voor alle dorpsbewoners zou worden opgevoerd. Donderdag kon het jonge gezel schap wat uitrusten van de vermoeie nissen van de voorgaande dag. Maar tegen een uur of elf moest het bed toch vaarwel gezegd worden, daar de trekker met wagen bij het dorpshuis klaarstond om alle kinderen naar het strand te vervoeren. Op het strand waren een tweetal schatten verstopt, die met behulp van echte schatkaar ten ontdekt moesten worden. Dit kostte overigens weinig moeite en binnen tien minuten kon de inhoud van de begraven schatkisten worden genuttigd. De volgende uren werden gevuld met een serie van touwtrek- en wa- terhaalwedstrijden, voetballen, poe delen en plensen, verspringen en rui- terspelen, zo nu en dan onderbroken door een chocoladetoffee en de geza menlijke verorbering van de meege brachte lunchpakketten. Tegen drieën werden de kinderen opge haald door enkele ouders, die hen met de auto naar het dorp terug brachten. Vrijdag ging het dorpshuis al vroeg open om de toneelspelers in de gele genheid te stellen nog enkele attribu ten voor het grote gebeuren later op de dag te maken en wat te oefenen voor d& uitvoering. Piekeren en puzzelen Om vier uur werden ze in een vijf tal groepen verdeeld en kon de speur tocht beginnen. De opdracht was aan de hand van aanwijzingen een ge heim bericht over te brengen, en wel in een zo kort mogelijke tijd. Dit le verde nogal wat piekeren en puzze len op, maar uiteindelijk wisten alle groepen hun berichten bijna foutloos over te brengen, hoewel daarvoor aardig wat minuten nodig bleken te zijn. Na het ijs en de films ging de hele menigte hongerig naar het sportveld, waar enkele dorpsbewoonsters grote stapels zelfgebakken pannekoeken brachten die echter in een mum van tijd in de grote, kleine kindermagen verdwenen. Nog wat laatste aanwijzingen van de regisseurs, spanning op de gezich ten, verkleedkleren en kaboutermut sen en rondom de klok van zevenen zaten ouders, oma's en opa's, neven en nichten en andere belangstellen den klaar om de twee theaterproduk- ties van het Noordweller jeugdto neelensemble te aanschouwen. Groot sukses, veel lachen en een hartelijk applaus. Maar nog waren de festiviteiten niet ten einde. Want in het dorpshuis had de beheerder een groot spelencir- cus voor jong en oud uitgezet, waar mee vooral de jeugd - de belangstel ling van de ouderen viel wat tegen - zich prima amuseerde tot de inmid dels afgebroken hutten onder het waakzaam oog van de brandweer in brand werden gestoken. Een mooi einde van een mooie vakantie, de speldagen van Noordwelle petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Haamstede Tot en met 17 augustus. Nederl. Herv. Kerk. Dia-serie ,,De banken zijn hard". 20.00 uur. Renesse VVV-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland ,,Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij. Haamstede Hotel Haamstede. Zomerbridge- drive. 19.30 uur. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk ..Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Vertrek Slotlaan, rondleiding Slot Moermond, 15.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dagelijks Van 15 tot en met 27 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Visstraat. Tentoonstelling werken over Zierikzee door amateur- schilders, uitgaande van de Evene mentenkommissie. Iedere dag (be halve 's zondags en op maandagoch tend) van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uur, bovendien op dinsdagavonden van 19.00-21.00 uur. Elke donderdag t/m 18 augustus Zierikzee Beuze. Openluchtschaak. 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 27 augustus Haamstede Bewaerschole. Expositie het leven op het land (van Westerschouwen). Za terdag en zondag gesloten. Openings tijden 14.00-17.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Dinsdag 16 augustus Middelburg Nieuwe Kerk, orgelkoncert Willem Hendrik Zwart, 20.00 uur. Zierikzee Rode Kruis gebouw. Paternoster straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 uur. Stadhuis, vergadering kommissie publieke werken, 17.00 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk. Concert Kees en Henny van Eersel, 20.00 uur. Woensdag 17 augustus Zierikzee Sociëteit UW. Start bejaardensoos (voor dames en heren). 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2