c Negenennegentig maal Zierikzee in galerie „Tussen de Havens' Zierikzee wil onderzoek maar milieu-overlast van metaalhandel Groenleer Westerschouwen nam afscheid van raadslid P. M. van den Aarsen O V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mosselzaad op funderingsmatten Feestelijk slot laatste Ringpromotion Kommissie financiën Amateurkunstenaars bleken enthousiast wlt <C3 Ondersoek naar wettelijke mogelijkheden en bevoegdheden ZIER1KZEESCHE Vakantiespeldagen Noordwelle Vorige week heeft de jeugd van Noordwelle zich uitstekend vermaakt tijdens de kinder- vakantiespeldagen, die van woensdag tot vrijdag werden gehouden. (Pag. 2). Bestemmingsplan Burghsluis De gemeenteraad van Westerschouwen heeft, nadat in juni geen overeenstemming werd bereikt, gisteren het bestemmings plan vastgesteld. (Pag. 3). Woningbouw Middenschouwen Het kollege van Middenschouwen heeft voor de periode 1984-1986 een planning ge maakt voor de bouw van 96 woningen. (Pag. 4). Bottine Vriesekoop in Burgh Bettine Vriesekoop zal op 9 november met het Nederlands team in de sporthal Kraye- stein te Burgh een Europacup-duel tafelten nis spelen tegen België. (Pag. 6). DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 139ste jaargang Nr. 23371 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beschouw nauwkeurig de dingen van het verle den: zij werpen licht op de toekomst. Guicciardini BURGH-HAAMSTEDE - Maandagavond werd na het afwerken van de offi ciële agenda afscheid genomen van het vertrekkend raadslid de heer P. M. van den Aarsen. Hij gaat de gemeente Westerschouwen verlaten en begint in Londen een eigen bedrijf, waarmee hij de bouw van de Oosterscheldedam wil promoten bij de Engelse bevolking. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer zei dat in een gemeente als Westerschouwen bijzonder veel te leren is en zij dacht dat de heer Van den Aarsen veel had geleerd. In 1978 kwam hij in de raad, gelijk in de funktie van wethouder. Na vier jaar stopte hij wegens privé-redenen met deze taak en nam hij zitting als raadslid in de gemeente. „We zijn een bijzondere gemeente wat betreft het toerisme en de struk- tuur", zei de burgemeester. Het was haar opgevallen dat het kollege zel den voorstellen had gemaakt in de wethoudersperiode van Van den Aar sen, die niet door het voltallige kolle ge werden gedragen. Bord met wapen ,,Dank voor het werk dat u ge vraagd en ongevraagd hebt gedaan. We hopen dat u een herinnering hebt overgehouden aan uw werk hier en we hopen dat uw leven loopt, zoals u verwacht", aldus mevrouw Nie- De in het zeegat Hammen in de monding van de Oosterschelde afge zonken funderingsmatten, waarop de pijlers voor de stormvloedkering worden geplaatst, blijken bijzonder aantrekkelijk te zijn voor het in het water zwevende mosselzaad. Op de funderingsmat is het mosselzaad be zig een eigen mat op te bouwen, dat in een minimum van tijd een laagje vormt. Het werkschip Macoma dat wordt gebruikt om het zand van de matten weg te zuigen op het moment dat de pijler wordt geplaatst, moet nu ook zijn krachten gaan meten met het snel voortwoekerende mosselzaad. Vertraging van de werkzaamheden zal dit echter waarschijnlijk niet opleveren. mantsverdriet. Namens de gemeente bood zij twee kado's aan. Het ene be trof een bord met het wapen van Westerschouwen en het andere kado was een boek, getiteld .Zeeland, de parel van Nederland." De heer dr. H. J. van Zuijlen sprak als nestor van de raad. „Dank voor wat u voor de gemeente hebt gedaan. Ik sluit me bij de woorden van de burgemeester aan. Het is prettig te weten dat u zich met de promotie van de gemeente gaat bezighouden," sprak de heer Van Zuijlen. De heer L. Tieleman, fraktie- voorzitter van het CDA bracht dank uit namens het CDA en ook namens hemzelf. ,,U heeft de taak van het wethouderschap van mijn schouders afgenomen en het gedragen. U heeft zich een voortreffelijk wethouder ge toond." In zijn dankwoord zei de heer Van den Aarsen dat zijn periode als wet houder en als raadslid buitengewoon vruchtbaar is geweest. „Wat ik heb opgestoken, dat zal ik proberen om in het buitenland in de praktijk te brengen." HAAMSTEDE - De laatste Ring Promotion, op donderdag 18 au gustus, krijgt een feestelijk muzi kaal slot. Na de gebruikelijke braderie overdag volgt 's avonds om kwart over zeven een optreden van het tamboer- en majorettenkorps Rust Roest uit Zierikzee, altijd de moeite waard. Na afloop van de prestatie/trimloop, die wekelijks ongeveer honderd deelnemers trok, geeft de plaatselijke Konin klijke Muziekvereniging Witte van Haemstede een populair kon- cert op de muziektent, dat om streeks kwart over negen zal be ginnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Drie kopstukken" maakten tijdens de openingsavond van de expositie een babbeltje. Links de heer H. de Muijnck, sekretaris van de amateurschilders- vereniging Tussen de Havens"; in het midden Th. Raayen, sekretaris van de Evenementenkommissie en rechts de heer Ad Zuiderent, die het idee voor de expositié 'd'estijds opperde: BURGH-HAAMSTEDE - De kom missie financiën van de gemeente Westerschouwen houdt maandag 22 augustus in het gemeentehuis een vergadering. Op de agenda staat het verzoek om een eenmalige bijdrage voor de Stichting Samenwerkings school voor Middelbaar- en Beroeps onderwijs, de betaling niet verschul digde O.G.B. door de PZEM, het aan brengen van een optimalisator ten bate van de basisschool Haamstede, vervanging van het leerlingenmeubi- lair basisschool Serooskerke, krediet bestemmingsplannen en het verzoek van de Ned. Sport Federatie vrijstel ling o.g.b. sportakkommodaties. Aanvang 16.00 uur. ZIERIKZEE - „Negenennegentig- stuks Zierikzee, dat is een hele klus, dat is een enorme prestatie", konsta- teerde de heer H. de Muijnck, sekretaris van Amateur- schilderklub „Tussen de Havens" toen hij maandag avond de officiële opening verrichtte van een bijzondere expositie in de gelijknamige galerie in de Visstraat. Een expositie met Zierikzee als thema, waar vele amateur schilders hun medewerking aan verlenen. Het initiatief voor deze Zierikzee- tentoonstelling is toe te schrijven aan kunstschilder Ad Zuiderent, die steeds weer persoonlijk ervaart hoe groot de belangstelling voor het amateur-schilderen thans reeds is en nog steeds groeit. Hij ontvouwde zijn plannen tegen over de heer T. Raaijen, bestuurslid van de Evenementenkommissie en dat was het begin van een suksesvol- le samenwerking. De Evenementen kommissie zag veel in de plannen van Zuiderent om amateur-kunste naars te entameren een werk met als theme Zierikzee te vervaardigen. Al le werkstukken zouden na een aantal weken dan in „Tussen de Havens" ten toon gesteld worden om door de bezoekers niet alleen aanschouwd, maar ook beoordeeld te worden. Aan het einde van de expositie zouden de drie door het publiek verkozen wer ken worden bekend gemaakt. Boven dien zouden de makers ervan in aan merking komen voor een prijs. Wie de afgelopen weken met enige belangstelling in Zierikzee heeft rondgekeken zal vele amateur kunstenaars aan het werk hebben ge zien. De verondei's tel ling lag voor de hand, dat het idee van Ad Zuiderent was aangeslagen bij velen. Maandag avond bleek die veronderstelling ge rechtvaardigd. Zoals gezegd nege nennegentig stuks Zierikzee werden bijeengebracht in „Tussen de Ha vens". De heer Raaijen liet desge vraagd weten, dat ongeveer de helft van de werken werd gemaakt door amateurkunstenaars van buiten de regio. Er zijn zelfs inzendingen bij uit Denemarken en België. Verder zijn er schilderijen te aanschouwen van mensen uit de regio, want Schouwen- Duiveland telt, zoals bekend, de Vervolg pag. 4 Verwachting tot woensdagavond: Later kans op een bui Perioden met zon en later op de dag mogelijk een bui; minimumtempera tuur omstreeks 14 en middagtempe- ratuur ongeveer 22 graden; matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 aug.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50 Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: n.west 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 17 aug. Zon op 6.26, onder 21.01 Maan op 17.17, onder 0.38 18 aug. Zon op 6.28, onder 20.59 Maan op 18.20, onder 1.11 Volle Maan: 23 aug. (16.59) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 aug. 10.40 23.10 4.16 16.47 18 aug. 11.59 5r30--18.-98 Doodtij: 17 aug. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.0° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer gaat langzaam aan wat onbestendiger worden. Van avond kan, voornamelijk ten zuiden van de grote rivieren een lokale regen- of onweersbui voorkomen, morgen kan dat ook 's middags ge beuren en dan ook ten noorden van de rivieren. In de ochtend en voor middag kan er nog flink wat zonne schijn zijn. Na een minimumtempe ratuur van ongeveer 14 graden mag op een middagtemperatuur rond 22 graden worden gerekend. De wind blijft zuidwestelijk en hij is overdag matig, windkracht 4, aan zee iets sterker, 5. Het onbestendiger worden van het weer heeft te maken met storingen, die via de Golf van Biscaje naar het noordoosten trekken. HELLEVOETSLUIS - Stoomma chines, -vaar en -voertuigen van ve lerlei soort zijn te bewonderen tij dens het „Stoomweekeinde" op vrij dag 19, zaterdag 20 en zondag 21 au gustus (respektievelijk van 14.00 tot 23.00, 10.00 tot 24.00 en 11.00 tot 18.00 uur) in Hellevoetsluis. ZIERIKZEE - In verband met de nodige milieu technische overlast, die wordt veroorzaakt door het slopers-, afvalverzamel- en sorteerbedrijf Groenleer aan de Gravenstraat, is het noodzakelijk om een onderzoek te laten verrichten naar de mogelijkheden, die de ge meente ten dienste staan om deze overlast aan banden te leggen. Dit schrijft het kollege van b. en w. in een memo rie van toelichting aan de raad van Zierikzee. Zij ver zoekt de raad in te stemmen met het voorstel een krediet te voteren ad 6.000 gulden, teneinde een dergelijk onder zoek te kunnen laten uitvoeren. Het kollege is van me ning dat de overlast moet worden beteugeld, hetzij door stringente voorwaarden te verbinden aan af te geven vergunningen en verplichte bodemsanering, hetzij door verplaatsing van het bedrijf en daarop volgende bodem sanering. Het voorgestelde onderzoek moet uitwijzen welke wettelijke mogelijkheden en bevoegdheden het kollege daartoe ter beschikking staan. De dienst gemeentewerken, bij monde van de heer L. J. Zondag, licht toe dat de tijd rijp werd geacht om ten aanzien van dit bedrijf de zaken eens goed op een rijtje te zetten om te kunnen beoordelen welke stringente voorwaarden aan een bedrijfsvoe ring ter plaatse kunnen en moeten worden gesteld. „Het is overigens best mogelijk dat dit voorgenomen onderzoek doorkruist wordt door de uitslag van het bodenonderzoek in het kader van de bodemsane ringsprogramma. Het eerste oriënte rende onderzoek is inmiddels bijna afgerond en de rapportage daarvan is op korte termijn te verwachten. Wan neer bij dit laatstgenoemde onder zoek bodemverontreiniging wordt gekonstateerd, dan is de kans groot dat het bedrijf verplaatst moet wor den. Het stellen van eisen in het ka der van de hinderwet heeft dan, al thans voor de huidige vesti gingsplaats van het bedrijf, niet zo veel zin meer". Volgens de heer Zondag is met be trekking tot het bedrijf een hinder wetvergunning verstrekt, die echter al dateert van zo'n twintig jaar gele den. „Regelmatige kontroles, onder an dere door de inspektie volksgezond heid, hebben nooit geleid tot het konstateren van overtredingen en nadere stappen". De heer Zondag vertelt dat met name de jongere be woners van de buurt, waarin het be drijf is gevestigd, grote moeite heb ben met het handhaven van dit be drijf op deze plaats. „De ouderen rea geren nauwelijks, zij zijn met deze si tuatie van jongs af aan opgegroeid en staan er daardoor kennelijk toch wat anders tegenover". Er zijn in het verleden al meerdere malen door het gemeentebestuur po gingen ondernomen om in overleg met de eigenaar van het bedrijf, de heer L. Groenleer, te komen tot ver plaatsing van het bedrijf; deze pogin gen bleven echter zonder resultaat omdat beide partijen het samen niet eens konden worden. Financiële konsekwenties De heer Zondag wijst tijdens het gesprek nog even op de financiële konsekwenties, die een vastgestelde bodemverontreiniging voor de ge meente met zich mee kan brengen. „Per vastgestelde verontreiniging moet de gemeente in de sanerings- kosten tien gulden per inwoner op ta fel leggen, tot een maximum van 200.000 gulden, plus 10% van de over blijvende kosten. Deze bedragen gel den voor het nader onderzoek, het sa neringsonderzoek en de uiteindelijke sanering. De rest van de kosten wor den door het rijk betaald. Het oriën terend onderzoek, zoals dat nu nog gaande is ten aanzien van dit bedrijf, kost de gemeente geen geld. De pro vincie krijgt per jaar een bepaald budget om deze onderzoeken te be kostigen". „We zullen wel zien" De heer Groenleer verklaarde nog niet wakker te liggen van de onder zoeken. „Wat moeten ze hier nou in de grond vinden? Misschien een klein beetje accuzuur, maar dat is in de loop der jaren al zo verdund door het regenwater, dat je er praktisch niets meer van terugvindt. Ik ken bedrij ven, waar ze dit soort zuur, na s(erke verdunning met water, op de riole ring mogen lozen; het zal allemaal wel meevallen. We zullen wel zien". De heer Groenleer zegt het verba- Vervolg pag. 3 Het opslagterrein van metaalhandel Groenleer, ingeklemd tussen Slingerbos. 's-Gravenstraat en Weststraat, levert volgens het kollege van b. en w. milieu technische overlast op. Zij wil een onderzoek naar mogelijkheden om daaraan paal en perk te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1