TAPTOE BRU WAS EEN KLANK-BEELD - JUWEEL O Officiële opening van wereldkampioenschappen zeilen in Cadet-klasse donderdag in Brouw DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drie mensen verdronken in Domburg Bezoekersaantal valt zwaar tegen, maar....: gstr I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zilveren jubileum Joop Kleppe, chef zetterij bij Drukkerij La- kenman en Ochtman BV, viert deze week zijn 25-jarig dienstjubileum bij dit bedrijf. (Pag. 2). Oefening De Strandreddingsbrigade Westerschou- Afstraffing Huttendorp Afdelings eerste klasser Duiveland kreeg Vrijdagavond beleefde Zierikzee een heuse wen hield zaterdagmorgen een geslaagde zaterdag een fikse afstraffing te inkasseren vlammenzee die vergezeld ging met een ge oefening voor de kust van Westerschouwen tegen de Dirklandse formatie van DES '67: weldig spuitfestijn, waaraan de jeugd veel met 21 leden. (Pag. 3). 1-6. (Pag. 4). plezier beleefde, (Pag. 7). MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 139ste jaargang Nr. 23370 r J "J "''"A WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een mens moet teleurgesteld worden in de klei nere dingen des levens voordat hij de volle waarde der grotere kan beseffen. Bulwer BROUWERSHAVEN - Van 16 tot 25 augustus worden in Brouwershaven de Wereldkampioen schappen zeilen in de Cadet-klasse gehouden, een organisatie van de Belgische Cadet-klasse Orga- nistie en de Watersportvereniging Brouwershaven. De officiële opening van het gebeuren staat op het programma voor donderdagavond 18 augustus om 19.00 uur op de Markt van Brouwershaven. Deze ce remonie belooft een hapening van de eerste orde te worden, met tal van hoogwaardigheidsbekleders en muziekgezelschappen. Onder de genodigden ook de Kommissaris van de Koningin in de provincie Zee land Dr. C. Boertien als ook de burgemeester van Brouwershaven C. Slabbekoorn en de voltallige ge meenteraad van deze gemeente. De officiële opening wordt mu zikaal ondersteund door Muziek vereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire onder de leiding van E. A. de Looff, Drumband Apollo uit Brouwershaven en de bijbehorende Majorettes van Apollonia onder leiding van me vrouw W. van Ast. Het welkomst woord zal worden verricht door Jan Vermant, voorzitter van het organisatiekomitee van de We reldkampioenschappen. Na diens toespraak zal het woord worden gevoerd door een aantal sprekers. Opening Het spits wordt daarbij afgebe ten door dr. C. Boertien, gevolgd door Dick Knoester, voorzitter van de WSV Brouwershaven en Don Driebeek, voorzitter van de BNCCA. Vervolgens is het woord aan Dr. D. Peeraer, voorzitter van de Ko ninklijke Belgisch Jachtverbond. Hierna komt R. G. Holmes aan de beurt. De voorzitter van de Inter nationale Cadet-klasse Organisa tie verricht de officiële opening. Vervolgens zullen de vlaggen van alle deelnemende landen wordeii gehesen. Dit zal gebeuren door de jongste deelnemer van elk land. Onder het hijsen van de vlaggen zullen de bijhorende volksliede ren worden gespeeld. Op het laatste moment is het aantal deelnemende landen nog met twee uitgebreid door de aan melding van een aantal ploegen uit Turkije en de Verenigde Sta ten. Na afloop van de openingsce remonie wordt in het tonnenma- gazijn een openingsreceptie aan geboden door het gemeente bestuur van Brouwershaven aan alle deelnemers en officials van deze Wereldkampioenschappen. Ook de leden van het erekomitee, Dr. C. Boertien is een van de ere gasten tijdens de opening van de WK zeilen in Brouwershaven. het bestuur van de WSV Brou wershaven en een aantal genodig den zijn welkom tijdens deze re ceptie. De eerste race wordt vrij dagmiddag gehouden. De tweede en derde race staan zaterdag op het programma en op zondag staat de vierde race geprogram meerd. Na de rustdag op maandag staan dinsdag de vijfde en zesde race op het programma, terwijl op woensdag de zevende en laatste race vervaren wordt. Op donder dag 25 augustus wordt om zeven uur de prijsuitreiking verricht. DOMBURG - In de zee voor de kust van Domburg op Walcheren zijn za terdagmiddag twee Duitse en een Ne derlandse badgast verdronken. De eerste, de 36-jarige H. Otten uit Wassenberg-Ophoven, verdronk rond drie uur toen hij met zijn twee kinderen aan het zwemmen was. Zijn kinderen wisten zich met hun lucht bed in veiligheid testellen. De vader kon niet wegkomen uit de sterke stroming die rond de paalhoofden stond. Een groep van vijftien Duitse bad gasten raakte tegelijkertijd in moei- BRUINISSE - Ooit een swingende, rockende, jivende tamboer-maitre gezien, die daarbij ook nog eens met zijn staf probeerde het rekord hoog-gooien te verbeteren? Nee? Véél te weinig mensen zagen dit wel, zaterdag avond in Bruinisse, waar genoemde tambour-maitre de smaakmaker was van de dertiende Taptoe Bru. Want de ze twee elementen vormden de hoofdmoot van de taptoe: Arie Roelofsen met zijn „O.B.K." uit Rhenen, die werke lijk alle registers open trok, en het teleurstellend aantal bezoekers dat van een grandiose avond barstens vol show en muziek heeft genoten. Burgemeester T. C. Hekman zei in zijn slotwoord wel: ,,Tot de veertien de taptoe", maar er valt nog te bezien öf er wel een veertiende taptoe komt. De vraag is: hoelang kan de organise rende Stichting Festiviteiten Brui nisse doorgaan met er flink wat geld bijleggen, als het publiek het in gro ten getale laat afweten. Kwa organi satie was het (weer) dik in orde, zaterdagavond. Het werd als van ouds een avond vol verrassingen, muziek, show, klank en kleur. Kort om: het resultaat van nijver oefenen werd „den volke" getoond. En men genoot, met volle teugen. Nadat leden van sportschool Jo seph Tol uit Zierikzee, die in het voorprogramma stonden, de brok ken van hun karate-demonstratie hadden opgeruimd (stapels stenen werden met één klap tot bouw-afval.) betraden de deelnemende korpsen uit uiteenlopende richtingen het Bru se Boys voetbalveld, voorop gegaan door het magistrale „Excelsior" uit Goes. Gevolgd door het Zierikzeese „Rust Roest", de samenwerkende korpsen „Nu met hope" en „Oefe ning en Uitspanning" uit Bruinisse- Nieuwerkerk, „O.B.K.", en „Julia na" uit 's-Gravendeel. Klokslag ne gen stelden deze korpsen zich op voor de presentatie, terwijl de speaker een groots spektakel beloofde. Groots formaat Na de afmars zette „Juliana" als eerste het koper aan de mond en roer de de trom. In een ingewikkeld uit ziend patroon marcheerde dit show korps in hun blauw-wit-rode outfit over het gras, ondertussen voor een pittig stuk muziek zorgend. Een korps van formaat, letterlijk en fi guurlijk: enkele zwaargewichten op trombone geven dit 's-Gravendeels gezelschap een volumineus uiterlijk. De muziek was af. Zeker het slot „What now my love" met een over donderend crescendo tot besluit, im poneerde. Maar dit was nog maar het begin van de taptoe! Verrassend! Ronduit verrassend was „Rust Roest" dat hierna de grasmat betrad. Toch een goede bekende in de regio en zeker niet voor de eerste keer aan wezig in Bruinisse. Maar wat dit Zie rikzeese korps in Bru presteerde grenst aan het ongelooflijke! De or ganisatoren van Taptoe Renesse kun nen nu al spijt hebben dat zij „Rust Roest" niet hebben gekontrakteerd Onder leiding van Gerard Wagten- donk voltrok zich een show op het veld, met muzikale- en show-hoogte punten, een echt showkorps waardig. Op de welbekende tonen van A Ban- ba werd de sterk vernieuwde drum- sektie ten volle uitgebuit. De Beatles-suksessen Miehell, Yello sub-marine en vooral het melodieuze Yesterday kregen voor hun uitvoe ring tussentijds applaus, zéér ver diend trouwens, niet in de laatste plaats door de solocornetist Rini de Looze die met zijn es-cornet weerga loos goed op dreef was. Was het muzikale deel al meer dan voldoende, ook de meisjes leken een gedaantewisseling te hebben onder gaan. Majoretten en vlaggengroep^ze" waren bijzonder gediciplineerd bezig en dat hebben we wel eens anders ge zien Met Swinging Safari (vóór- en achteruitlopend, links en rechts stappend, korte en lange passen ne mend) nam „Rust Roest" met Benve- nuto afscheid om plaats te maken voor het andere regionale korps: de Bru's-Nieuwerkerkse kombinatie. Regionaal Zonder deze korpsen tekort te doen (want het is een prestatie om elke keer maar weer aan Taptoe Bru mee te doen!) kan worden opgemerkt dat deze korpsen niet in de schaduw van hun „grotere broers" kunnen staan. Een vergelijking met anderen zou trouwens niet terecht zijn. Onder lei ding van dirigent Radewald presteerden „Nu met hope" en „Oe fening en Uitspanning" samen met de majoretten op hun niveau heel pri ma. Het door de samenvoeging mas saal gezelschap maakte goed gebruik van het hele veld en speelde voortref felijke marsmuziek, onder meer het bekende „Drumbo". „Excelsior" Van een geheel ander kaliber is het voor Zeeland toonaangevende „Ex celsior" uit Goes. Een driemanschap Hans Willemstein (boomlange leider), Jan Kees Dekker en Eima Dekker, stond er borg voor dat de at letisch gevormde muzikanten een perfekte show neerzetten. Hoewel de nieuwe, op Amerika gerichte, mu ziek niet zo bekend is, was dat toch geen bezwaar om de jongens en meis jes uit Goes aan het werk te zien en te hóren. Ze demonstreerden uitstekend wat de in deze wereld bekende term „front-facing" inhoudt: met het ge zicht naar de tribune, als het ware het publiek „bespelend". Werkelijk één brok ritmiek, deze groep, die ge heel op hun manier (I did it my way hun optreden besloot. Een optreden, dat véél te kort had ge duurd. In de herhaling toonde „Juliana" zich in groot gala. Weer voor een ge degen stuk muziek zorgend, maar één kanttekening zouden we toch willen maken: „Juliana" zou zich uitsluitend op het marsen moeten werpen. Want hoe het komt is moei lijk uit te leggen, maar zo'n geweldig stoer korps, met een enorme long- inhoud dat borg staat voor een weer galoos volume, én prima geleid, als zo'n korps zich waagt aan danspas jes, is dat héél anders dan wanneer bijvoorbeeld de atleten van „Excelsi or" dat doen Maar hoe dan ook, mu zikaal haalden ze een dikke voldoen de. Iets bijzonders Last but nol least „O.B.K." (üele- ning Baart Kunst) uit Rhenen. Eer lijk gezegd een beetje onbekend in deze regio hoewel ze wel eens eerder op Schouwen-Duiveland te bewonde ren waren, een aantal jaren geleden. Maar aan het feit''dal z'ij hét sluitstuk van de taptoe zouden zijn, kon al worden opgemaakt dat het hier om iets héél bijzonders ging, hetgeen de tambour-maitre al bewees bij de op mars, toen hij zijn stok een tiental meters in de lucht v\ ierp en hem ook weer opving! Dit staaltje show zou hij nog dikwijls herhalen, tot groot vermaak van het publiek, die wel wat zag in deze showman van al lure. Bij de ouverture als aankondiging van een spannende film, bleken we met een bezielende leider van doen te hebben, die zijn mannen (èn vrou wen) tot presteren opzweepte. Inspi rerend en bezielend, dat is Arie Roe lofsen, die als geen ander weet wat show is en wat het publiek (want daar doen ze het toch voor) graag wil zien en horen. De speaker kondigde dit korps aan als een show-harmonie, en dat is op zich al bijzonder. Ooit begonnen als eerzame dorpsharmonie, heeft men in Rhenen hel roer drastisch omge gooid, maar toch de harmonie klank kleur weten te behouden. Ook het uniform doet nog aan de aloude har monie denken. Antoinette van dei- Linden heeft de leiding over de mei plezier dansende majoretten, en sa men met Roelofsen schotelde zij het inmiddels al verwende publiek iels voor, waar men in Bru nog lang niet is over uitgepraat! In trance Het begin van de show ging er lijkheden. Een van hen, de 57-jarige mevrouw I. E. Weiss uit Hamrn, ver dronk. Zaterdagavond rond negen uur werd na een zoekaktie op de vloed lijn op het strand van Domburg het lichaam gevonden van de 21-jarige Petra Hermann uit Vaals. Het meisje- was 's middags gaan zwemmen. Zc was pas om acht uur door reisgeno ten als vermist opgegeven. Opkomend water De verdrinkingsgevallen deden zich allemaal voor bij opkomend wa ter. De zwemmers zijn vermoedelijk verrast door de sterke stromingen die rond de in zee stekende paalhoof den staan. De twee Duitse badgasten verdronken op een onbewaakt stuk strand. Petra Hermann had wei op een bewaakt stuk strand zee geko zen. Onmisbaar tijdens een taptoe zijn na tuurlijk de majorettes. Spaans toe met een echte passo- doble. De wel eens verkeerde pasjes vielen niet eens op. toen „O.B.K.".' zich aan het swingen zette, aange-* vuurd door hun meester, die zelf het voorbeeld gaf. Niet verstild voor hel korps staan, zoals gebruikelijk, maar tussen de verschillende sekties door lopend, knielend, rockend, ji- Vervblg:pag*2'' Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. WAt ffih PÊ Een fraai beeld van de Showharmonie Oefening Baart Kunst uit Rhenen. die tijdens de Bruinisser Taptoe optrad. Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en in de namid dag en avond mogelijk een regen- of onweersbui; minimumtemperatuur omstreeks 14 en middagtemperatuur ongeveer 23 graden; matige zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/ni vrijdag 19 aug. Woensdag; Perioden met zon Kans op neerslag: 40L Minimumtemp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Half tol zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50??. Minimumtemp 14 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 509? Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op 6.24, onder 21.03 Maan op 16.08, onder 0.12 Volle Maan: 23 aug. (16.59) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 aug. 9.35 21.55 3.11 15.37 Doodtij: 17 aug. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.0° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen is er meer be wolking en de kans op een bui neemt toe. De kans hierop lijkt het grootst in het zuiden en in het noorden van het land. In het zuiden, omdat daar in de loop van de dag stapelwolken ont staan, die later op de dag een regen of onweersbui kunnen produceren. In het noorden hangt dc bewolking samen met een front, dat de schei ding vormt tussen warme lucht in het zuiden en koele lucht in het noorden. Dit front behoort bij een lagedruk gebied, dat over het noorden van Noorwegen naar het oosten trekt. De temperatuur daalt in de nacht tot ongeveer 14 graden en hij varieert morgenmiddag van 21 graden in het noordwesten tot 25 graden in het zuidoosten van het land. De wind waait matig, kracht vier. uit het zuidwesten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1