diensten Kandidaatstelling voor Zeeuwse waterschappen op 24 augustus Zeeuwse Koorschool bracht zeer indrukwekken concert „Vervoersbond FNV moet leden oproepen te stoppen met aktie gratis vervoer passagiers" Voor verkiezingen op woensdag 19 oktober The World According to Garp In R.K. kerk te Zierikzee President rechtbank Utrecht: 2 zijn gesteld en niet meer lijsten per kategorie worden ingediend, is een verkiezing niet nodig. Als er slechts één opgave van kandidaten is ingele verd en daarop de namen van meer kandidaten voorkomen dat er plaat sen te vervullen zijn, verklaart het hoofdstembureau in de volgorde van de lijst een zodanig aantal kandida ten gekozen als er vakatures zijn. MIDDELBURG - Ter verkiezing van een aantal op 31 december 1983 aftredende leden van de algemene bestu ren (hoofdingelanden) van de zeven Zeeuwse water schappen zal op 24 augustus 1983 de voorgeschreven kan didaatstelling worden gehouden. Drie jaar later vindt de kandidaatstelling van de overige leden plaats. De kandi daatstelling op 24 augustus (voor de op woensdag 19 ok tober a.s. vastgesteldde verkiezingen) geldt voor alle drie de categorieën die in de waterschappen zijn verte genwoordigd: de ongebouwde eigendommen (grond, lan derijen), de gebouwde eigendommen (huizen, bedrijfsge bouwen) en de waterkwaliteit (de vervuilers). In het algemeen Zeeuws water schapsreglement wordt o.a. het pas sief kiesrecht geregeld. Om als hoofdingeland voor het ongebouwd in aanmerking te kunnen komen (en dus eerst kandidaat te kunnen wor den gesteld) moet iemand zijn: volle eigenaar, erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker, ander zakelijk ge nothebbende of pachter van ten minste 2 ha grond waarvoor het volle geschot moet worden betaald. Deze eisen gelden in grote trekken voor de adspirant-hoofdingelanden voor het gebouwd; als zakelijk genothebben de van gebouwde eigendommen moet men zijn aangeslagen naar een be lastbare opbrengst van tenminste 150,- dan wel huurder zijn van een dergelijk gebouwd eigendom. Wie als hoofdingeland wil verte genwoordigen „degenen die direkt of indirekt afvalstoffen brengen in op pervlaktewater of op zuiveringstech- nische werken" moet zelf in de ver ontreinigingsheffing zijn aangesla gen. Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland en de Be- velanden wordt geen onderscheid ge maakt tussen huishoudelijke en in dustriële vervuilers, in Drie Am bachten, Hulster Ambacht, Het Vrije van Sluis, alsmede op Tholen en Wal cheren is dat wel het geval. Daar geldt de regeling: om als hoofdingeland „huishoudelijk ver vuiler" te kunnen worden gekzoen is een aanslag in de zuiveringsheffing voor minder dan tien zg. vervuilings eenheden voldoende. Voor de catego rie industriële vervuilers geldt: tien of meer vervuilingseenheden (een vervuilingseenheid isde gemiddelde hoeveelheid afvalstoffen die één in woner per dag in het oppervlaktewa ter of op een zuiveringstechnisch werk brengt). In de plaats van de eer der genoemde volle eigenaren, er fpachter enz. zijn ook de echtgenoten verkiesbaar. Iedereen die stembevoegd is, vol gens het algemeen Zeeuws water schapsreglement, heeft ook het recht kandidaten te stellen (mits die vol doen aan de eisen die voor de verkie zing worden gesteld). Iemand is in het algemeen stembevoegd als wordt voldaan aan de eisen die gelden om als hoofdingeland gekozen te kunnen worden. Voor het uitoefenen van het actieve kiesrecht (recht om te kiezen) geldt dat men de leeftijd van 18 jaar moet hebben bereikt, voor het pas sieve kiesrecht (recht om gekozen te worden) is 23 jaar de minimumgrens. Wie wil weten of hij of zij tot de stem bevoegden behoort, kan dat nagaan aan de hand van lijsten die officieel ter inzage liggen op de griffies van de zeven aan de verkiezingen deelne mende waterschappen. Pachter en huurders zijn niet stembevoegd. Echtgenote Alle rechten die men als stembe voegde op grond van het water- schapsreglement kan doen gelden, vallen ook toe aan de huwelijkspart ner in plaats van de stembevoegde. Onder andere betekent dit dat de echtgenote een opgave van kandida ten mag ondertekenen. Daarbij dient wel te worden vermeld dat het onder tekenen van een opgave voor dezelf de categorie door beiden de handte keningen - van beiden - van onwaar de maakt, hetgeen weer niet geldt als zowel de man als de vrouw zelfstan dig stembevoegd is in dezelfde cate gorie. Op de dag van de kandidaatstel ling - 24 augustus dus - kunnen bij de dijkgraaf of de aangewezen gezwore ne op de griffie van het waterschap opgaven worden ingeleverd. Dat moet persoonlijk gebeuren door een van de ondertekenaars. De formulie ren zijn na 9 augustus bij de water schappen verkrijgbaar. Er moeten per distrikt en per kategorie (ge bouwd, ongebouwd en waterkwali teit) afzonderlijk opgaven worden in gediend (waarbij voor wat Hulster Ambacht en Walcheren betreft voor de waterkwaliteit met opgaven voor het gehele waterschapsgebied kan worden volstaan). Een belangrijke bepaling is dat elke opgave van kan didaten wordt ondertekend door ten minste zoveel daartoe stembevoeg den als gezamenlijk tien stemmen kunnen uitbrengen in het distrikt waarvoor de lijst zal gelden. Om alle misverstanden te voorkomen: men mag alleen kandidaten opgeven voor de kategorie waarin men stembe voegd is. Inlevertermijn Direkt nadat de termijn van inle vering van de formulieren is verstre ken - 's middags 4 uur op 24 augustus - wordt een openbare vergadering ge houden om na te gaan of de ingedien de opgaven aan de voorwaarden vol doen. Als bij het onderzoek op 24 au gustus mocht blijken dat een opgave niet aan de eisen voldoet, dan krijgt degene die deze heeft ingeleverd een week gelegenheid het verzuim goed te maken. Iedereen kan ingediende opgaven inzien en iedere stembe voegde kan binnen een week mogelij ke bezwaren indienen. Op de inge diende bezwaren wordt uiterlijk op de veertiende dag na de kandi daatstelling een beslissing genomen. Dat gebeurt weer in een voor stembe voegden toegankelijke bijeenkomst. Indien er voldoende kandidaten Advertentie STICHTING THEATER l 0 vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 20.00 uur J a.s. zondag 20.00 uur 12 jaar lil# IHiiNi:: DEN HAAG - In 1980 is totaal 3,6 miljoen ton aan bedrijfsafvalstoffen vrijgekomen. 92 procent daarvan werd gestort, zeven procent ver brand en een procent gecomposteerd. 43 procent van de hoeveelheid be drijfsafval werd in eigen bedrijf ver werkt. DEN HAAG - Administratief per soneel dat voornamelijk met beeld schermen moet werken krijgt steeds meer last van stress. Het rooskleuri ge beeld uit de zeventiger jaren dat in kantoren nieuwe en interessante ba nen zouden ontstaan als de geauto matiseerde wondermachines het een- tonige werk zouden hebben overge nomen, begint aardig te verbleken, aldus de Internationale Arbeidsorga nisatie (ILO) naar aanleiding van een rapport van de Amerikaanse onder zoeker Michael Smith. ZIERIKZEE - „Jongens zingen niet." Wie nog in deze veronderstelling leef de kon dinsdagavond bij het koncert van het jongenskoor „Zeeuwse Koor school" in de R.K. kerk te Zierikzee het tegendeel bewezen horen. Het begrip „Koorschool" houdt in dat de jongens meerdere dagen per week schoolwerk en koorrepetities kombineren. Een koncert van de op enigszins Engelse leest gestoelde Koorschool is altijd weer een belevenis. Het in een lange processie twee aan twee binnenschrijdende koor, in uniforme kledij gestokken, daarbij een prachtige hymne aanheffend geeft het concert van het begin af aan al de juiste atmosfeer. Daarna volgde voor een groot aan tal concertbezoekers een programma van „klassieke en licht-klassieke muziek" zoals het door een presente rende „koorknaap" werd getypeerd. Het geheel stond onder leiding van Evert Heijblok. Het grootste deel van het concert werd ook meege werkt door mannen die wekelijks werken ten gehore werden gebracht. Voor dit koor krijgt men des te meer bewondering als men in aan merking neemt dat men voor de tweede keer op één dat dit zware pro gramma bracht waarbij in Zierikzee op een voor de kleine jongens wat laat tijdstip (half negen). Het koor begon met een tweetal po lyfone lofzangen uit de 16e eeuw, mu ziek die de hoogste technische eisen aan een koor stelt, waarna het eerste optreden van het koor beëndigd werd met een fraai homofoon werk van een onbekende komponist. Organiste Organiste Marjan Leijnse, die haar programma geheel op het koorrepor- toir had afgestemd speelde hierna, mede in verband met het havenstad je Zierikzee, het Ave Maris Stella van Cabanilles. Het waren variaties op een gregoriaans thema, waarbij zij bij de versierde melodie leuke re gistraties had uitgekozen. Het tweede gedeelte van het koor bestond uit werken uit de Barok periode. Het „Exsultate Deo" met een groots uitgesponnen „Alleluja", Psalm 47 van De la Lande en het „Let the bright Seraphim" van G. F. Han del. Het laatste werk werd alleen door de jongens gezongen. Bijzonder goed kon men nu het geheel eigen timbre van jongesstemmen ervaren, een tim bre dat men niet moet vergelijken met ervaringswereld en manier van uitvoeren door volwassenen. De karakteristieke kleur van jon gensstemmen werpt vak een nieuw licht vooral op oudere werken, aan gezien in die tijd nagenoeg alle hoge stemmen door jongens werden ver tolkt. Overigens was dit voor jong en oud zeer moeilijke werk mede in ver band met het late tijdstip voor de jongens te hoog gegrepen. De hoge to nen en moeilijke intervallen vragen een grote koncentratie die niet meer voor 100% kon worden opgebracht. Ciaconne Marjan Leijnse speelde hierna de Ciaconne ih Bes van een neefje van de grote Johann Sebastiaan Bach, Joh. Bernard Bach. Een ciaconne is een werk voor orgel met een steeds herhaald pedaalthema waarbij de handen diverse variaties op dat the ma maken. Zeer goed wist zij het oor spronkelijke dansante karakter-van een Ciaconne te laten horen, daarbij gebruik makend van zorgvuldig uit gebalanceerde registraties, een uitzoek-werk wat op zichzelf al zeer veel tijd in beslag neemt. Op gevoelvolle wijze werd hierna het bekende Ave Verum van Mozart door mannen en jongens gezongen, waarna het koncert in de lofzang van Simeon van Stanford een hoogtepunt bereikte. Prachtig stak de kleur van de bariton-solo af tegen de heldere jongensstemmen Het laatste orgelwerk van de Vo- lontary in d van de Engelse kompo nist Stanley. Het allegro viel op door de originele registratie, het langzame deel vooral door de uitstekende in terpretatie en het slotdeel door tech nische virtuositeit van de organiste van de St. Jacobskerk té Vlissingen. Het koncert werd besloten door de Koorschool. Een Kyrie van Gloria van Schubert vormden het grootste einde, waarbij de prachtige so lostemmen opvielen. Dirigent Evert Heijblok wist nog één keer het koor tot een uitstekende prestatie te brengen. Een dirigent die er in slaagt niet zichzelf, maar het koor en de muziek centraal te stellen. Het publiek reageerde met een en thousiast applaus, waarna de Koor school een toegift gaf. het bekende „Rejoyce in the Lord". Presentatie De presentatie van het koor was in drukwekkend. Kleine jongens vanaf een jaar of acht beleefden het kon cert, ook tijdens de orgelsoli, bewust mee. Ook achter de schermen hing er een ongedwongen maar gediscipli neerde sfeer (in de goede zin van het woord). Het is als kuriositeit misschien wel aardig te vermelden hoe de jongens na afloop van het koncert van toch wel degelijke klassieke muziek zich als één man op de avonturen van Do nald Duck stortten, waarna men ze niet meer hoorde. Deze avond liet het koor zich van één muzikale kant zien. Het koor kan echter nog meer genres ten gehore brengen. Het is niet ondenkbaar dat een koncert van de Zeeuwse Koor school in Zierikzee een traditie gaat worden. M. v. d. V. Zaterdag 13 en zondag 14 augustus Zierikzee Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. Duiveland Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van Zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. UTRECHT - De vervoersbond FNV moet zijn leden bij de vervoersmaatschappij Zuid-West Nederland binnen 24 uur oproepen te stoppen met het gratis vervoer van passagiers op Voorne-Putten en Rozenburg. De bond moet zich onthouden van steun aan chauffeurs die met de aktie zouden willen doorgaan. Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, Mr C. Baron van Harinxma Thoe Slooten woensdag in kort geding bepaald. Zuid- West Nederland in het samenwerkingsverband van streekvervoerders ESO hadden dinsdag om stopzetting van de aktie gevraagd. In zijn overwegingen stelt de recht bankpresident dat de vervoersbond FNV onrechtmatig handelt door de passagiers niet te laten betalen, maar wel gebruik te laten maken van de bedrijfsmiddelen van ZWN. Volgens Mr van Harinxma lokt de bond gratis rijden door derden uit en bevordert dit door het afplakken van stempel automaten in de streekbussen en het niet kontroleren van plaatsbewijzen. Het feit dat de gratis vervoer-aktie voor onbepaalde duur was uitgeroe pen, maakt de zaak nog ernstiger, al dus de president. Gevolgen De financiële gevolgen van deze aktie zijn bovendien veel ernstiger dan bij een staking, aldus het vonnis in kort geding. Het samenwerkingsverband van streekvervoeders ESO is door de pre sident niet ontvankelijk verklaard, omdat deze organisatie geen finan ciële schade van de aktie ondervindt. De vervoerdersbond FNV is geen dwangsom opgelegd bij het niet op volgen van het vonnis, omdat de vak beweging gewoonlijk gerechtelijke uitspraken respekteert, aldus de pre sident van de Utrechtse rechtbank. Distriktsbestuurder D. Ketting van de vervoersbond zei woensdag dat het vonnis inderdaad zal worden op gevolgd. Volgens distriktsbestuurder Ket ting is het duidelijk dat de recht bankpresident gratis vervoer als ak- tiemiddel afwijst. „Hij heeft echter op geen enkele wijze gezegd dat de aktie tegen het taxi-experiment op zichzelf ongeoorloofd is", aldus Ket ting. De vervoersbond FNV gaat daarom in Spijkenisse overleggen met de leden bij ZWN over mogelijke andere aktiemiddelen. De eerder aangekondigde prikaties her en der in Nederland gaan volgens Ketting gewoon door. Ongeoorloofd De voorzitter van de ESO, Mr H. Hoed, zei woensdag namens de streekvervoermaatschappij ZWN te vreden te zijn over het vonnis. Vol gens Hoed is de uitspraak dat gratis vervoer als aktiemiddel ongeoor loofd is, „van wijdere betekenis dan alleen dit geval". Het kort geding dat ZWN en ESO tegen de vervoersbond FNV hebben aangespannen is de eerste direkte konfrontatie in het omstreden taxi experiment op de lijn Hulst- Lamswaarde in Zeeuws-Vlaanderen. Omdat het experiment door een par- tikulier taxibedrijf wordt uitge voerd, gingen zo'n honderdvijftig ZWN-chauffeurs vorige week maan dag in staking uit protest tegen deze „bedreiging voor de werkgelegen heid bij het streekvervoer". Afgelopen zaterdag werd de sta king omgezet in een gratis vervoer- aktie op Voorne-Putten en Rozen burg. Deze aktie moet uiterlijk don derdag om twaalf uur 's middags zijn beëindigd. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij. Haamstede Hotel Haamstede. Zomerbridge- drive. 19.30 uur. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Vertrek Slotlaan, rondleiding Slot Moermond, 15.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B, Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dagelijks Van 15 tot en met 27 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Visstraat. Tentoonstelling werken over Zierikzee door amateur schilders, uitgaande van de Evene mentenkommissie. Iedere dag (be halve 's zondags en op maandagoch tend) van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uur, bovendien op dinsdagavonden van 19.00-21.00 uur. Tot en met 6 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling, maandag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. Elke donderdag t/m 18 augustus Zierikzee Beuze. Openluchtschaak. 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 27 augustus Haamstede Bewaerschole. Expositie het leven op het land (van Westerschouwen). Za terdag en zondag gesloten. Ope ningstijden 14.00-17.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Donderdag 11 augustus Zierikzee Poortambacht, Schouwenbank. Hut- tendorpfeest. 10.00-16.00 uur. Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondkon- cert, Jan van Dijk, orgel; Cora van Dijk, viool; Hans Buitenhuis, hobo en Nancy Buitenhuis, harp. 20.00 uur. Vrijdag 12 augustus Zierikzee Poortambacht, Schouwenbank. Hut- tendorpfeest. 10.00-16.00 uur. Ver branding hutten 19.00 uur. Sporthal Onderdak, Klaverjastoer- nooi org. Deltasport, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Ouwerkerk Surf- en vrijetijdskledingshow. Pa viljoen De Vierbannen. 15.00-16.00 uur. Discoavond vanaf 21.30 uur. Zaterdag 13 augustus Zierikzee Concertzaal, film: „The world accor ding to Garp", 20.00 uur (12 jaar). Bruinisse Sportterrein. Taptoe Bru. 21.00 uur, (voorprogramma 19.30 uur). Zondag 14 augustus Zierikzee Concertzaal, film: „The world accor ding to Garp", 20.00 uur (12 jaar). Maandag 15 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", ope ning expositie werken over Zierikzee door amateur-kunstenaars (Evene mentenkommissie), 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis; Gemeenteraadsver gadering, 19.30 uur. Ger. kerk. Maandagavondzang met Frans van Tilburg, orgel en de alt- zangeres Reinata Heemskerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 augustus Zierikzee Rode Kruis gebouw, Paternoster- straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2