c Duizend postduiven symboliseren opening PTT-voorsorteercentrum Drie miniatuur kr oonkraant j es in Ouwerkerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Officiële inbedrijfsstelling: woensdag 14 september Een zeldzaamheid: De maten van Tante Pos, Tarief verlaging Zeelandbrug in vooruitzicht gesteld WA> wr gstr Liever geen kijkers bij pijlerplaatsing Zeeuwse rekreatie moet verder kijken dan eigen grenzen aowu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Huttendorp Tot en met vrijdag 12 augustus kan de Westlands Mannenkoor Vrijdagavond 19 augustus verzorgt het be- jeugd van Brouwershaven zich uitleven bij faamde Westlands Mannenkoor een optre de bouw van een huttendorp op het oude den in de Hervormde Kerk van Bruinisse, Gouden jubileum Dansschool Janvier, die ook aktief is in Zie- rikzee, viert de komende maand het gouden Nationale Mendag Twee jeugdige Schouwen-Duivelandse pony-menkombinaties stalen de show tij sportveld. (Pag. 2). een happening van allure. (Pag. 4). jubileum, een gebeurtenis die uitgebreid dens de Nationale Mendag, die zaterdag in DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 139ste jaargang Nr. 23397 wordt gevierd. (Pag. 5). Ermelo werd gehouden. (Pag. 7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De roem der voorouders is een licht voor het nageslacht. Sallustius ZIERIKZEE - Duizend postduiven zullen woensdag middag 14 september worden gelost: een fraaie symbo liek ter gelegenheid van de officiële inbedrijfsstelling van het P.T.T.-voorsorteercentrum aan het Haringvliet- plein. Hoofdaannemer Slavenburg uit Schiedam/Dord recht zal dit nieuwe gebouw op 17 augustus opleveren. In de daarop volgende weken worden de machines gemon teerd en het meubilair geplaatst. Op die 14e september verricht burgemeester Th. H. de Meester dan de officiële inbedrijfsstelling. De donderdag daarop zullen - tijdens een open dag - alle gepensioneerde P.T.T.-werknemers in de ochtenduren van harte welkom zijn, terwijl er 's mid dags en 's avonds open huis voor alle belangstellenden zal zijn. Op maandag 19 september zal er dan voor het eerst echt worden voorgesorteerd in dit fraaie nieuwe ge bouw in Poortambacht. Een kroonkraatitje van slechts een week oud. OUWERKERK - West-Afrikaanse kroonkraanvogels zijn niet alleen indrukwekkende dieren, maar ze zijn ook zeer eigenaardig. Het komt name lijk zelden voor dat een kraanvogelechtpaar in gevangenschap een paar kroonkraantjes ter wereld brengt.-Harry en Paula uit Ouwerkerk stonden dan ook verbaasd toe te kijken toen hun moederkroonkraanvogel plotseling drie eieren legde, waar enige weken later drie schitterende miniatuur vogelt jes uitkwamen. Dit is echt een zeldzaamheid, omdat slechts enkele exempla ren per jaar worden geboren. En dan spreken we niet alleen over de dierentui nen in Nederland, maar zelfs over die in de gehele wereld. ,,Ik heb inmiddels al kontakt ge had met alle dierentuinen in Neder land om adviezen in te winnen, maar. als ik vertel dat we hier met drie kleine kroonkraanvogeltjes zitten, dan zijn ze eerst een tijdje sprake loos. In bijna iedere dierentuin lopen een paar van dergelijke kraanvogels rond, maar alleen in Artis werden 10 jaar gelden voor het laatst kleintjes geboren" vertelt Paula trots. Omdat het om een werkelijk unie ke gebeurtenis gaat, zijn Paula en Harry een beetje voorzichtig wat de publiciteit betreft. .Liever geen adres of achternaam in de krant" was hun verzoek. Vandaar. Nerveus Rond hun woning in Ouwerkerk staan tientallen hokken opgesteld, waarin voornamelijk bijzondere soorten fazanten zitten. In één van die hokken zitten pa en moe kroon- kraanvogel, die overigens al nerveus worden als je er naar kijkt. Het vrouwtje heeft namelijk sinds de eerste leg de smaak te pakken, want sindsdien heeft ze (dat wordt een tweede leg genoemd) drie eieren ge legd en deze week (de derde leg) nog eens twee. Paula vermoedt dat er nog meer komen. .Omdat er eieren in hok liggen, reageren de dieren zo agressief. Ze willen het verdedigen". Uniek Over het broeden van de kroon- kraanvogel in gevangenschap is nog niet zo gek veel bekend omdat het zo zelden voorkomt. In het wild komen deze dieren voor in Afrika, ten zuiden van de Sahara, men kan ze vinden in de buurt van ri vieren of meren en het produceren van een groot nageslacht levert daar geen problemen op. In tegenstelling tot de 13 overige soorten kraanvo gels, reageert de kroonkraanvogel in gevangenschap een beetje wonder lijk wat het kreëren van een gezin be treft. Het is niet bekend waarom er van dit soort zo weinig kleintjes ter wereld komen ,,De vraag is nu natuurlijk, waarom gebeurt het hier wel en in de dierentuinen niet. Aan het hok kan het niet liggen, want die zijn in de dierentuinen veelal groter en mooier. Het is wel bekend dat deze vogels Vervolg pag. 3 Huidige direkteur van het post kantoor te Zierikzee, de heer C. Kar- remans vond de duiven vereniging „Gevleugelde Vrienden" bereid de genoemde duizend postduiven be schikbaar te stellen ter opluistering van die officiële opening. Daarente gen kwam ook de P.T.T.-direktie met een aardige geste: voor de wedvlucht van zondag aanstaande naar Com- piègne worden een beker en drie prij zen (inleg op een spaarbankboekje) - beschikbaar gesteld. Deze prijzen zullen dan ook op die 14e september worden uitgereikt. Het nieuwe voorsorteercentrum - in P.T.T.-jargon kortweg aangeduid met V.C. - mag beslist een aanwinst worden genoemd. Voor hoofdbestel ler Johan de Jonge en zijn groep van achtendertig bestellers moet het een plechtig moment zijn als ze straks de deur van de Graanbeurs, waar ze sinds enkele jaren tijdelijk onderdak hadden, kunnen sluiten en hun in trek kunnen nemen in een aan alle ei sen des tijds voldoende sorteerruim- te. Met direkteur Karremans en oud- direkteur H. M. v. d. Post werd gesproken over de situatie in het ver leden, over de plannen en de bouw en over het funktioneren in de toekomst van het P.T.T.-voorstorteercentrum. Tien jaar verstreken Volgens de heer Karremans is het in P.T.T.-begrippen heel „normaal", dat er tussen planning en gereedko men van dit gebouw ongeveer tien jaar is verstreken. Ruimtegebrek deed zich de afgelopen jaren op vele postkantoren in Nederland voor en er moest derhalve duidelijk een af weging van belangen plaatsvinden. Door reorganisatie en een steeds ver der gaande koncentratie van de werkzaamheden rond Tante Pos werd de situatie in Zierikzee tegen het eind van de jaren zeventig echter zeer nijpend. Het voorsorteercen trum was toen nog gevestigd in het pand van het huidige postkantoor in de Postsstraat en de daar beschikba re ruimte werd veel te klein. „Je kon er geen hond met staart doorheen trekken", volgens de heer Van der Post. Zijn opvolger licht toe, dat verschillende faktoren tot die si tuatie hebben bijgedragen: Door het terugbrengen van twee naar één postbestelling per dag ontstond een aanzienlijke koncentratie. Bovendien viel het besluit dat voor taan niet meer op de hulppostkanto ren in de regio voorgesorteerd zou worden, maar dat alle post naar Zie rikzee zou worden gebracht om daar verdeeld te worden over de bestello- pen en de postbussen. Ook de pak ketten zouden in het vervog met de auto's worden bezorgd en niet meer zoals voorheen door de bestellers in de regio op de fiets. Nog drukker bin nen de kleine ruimte werd het toen de officiële werkweek werd terugge bracht van 48 uur naar 40 uur: dezelf de hoeveelheid werk moest toen im mers in korter tijdsbestek worden verricht. Naar de Graanbeurs Met ingang van 1 januari 1978 kwam er letterlijk en figuurlijk wat lucht voor de postbestellers toen „De Graanbeurs", de zaal behorend bij „Het Huis van Nassau", voor enkele jaren kon worden afgehuurd om als Vervolg pag. 3 99 ZIERIKZEE - Het voorsorteren van de post voor Schouwen-Dui- veland geschiedt uiteraard in de nachtelijke uren. Elke nacht wordt vijfmaal heen en weer gere den tussen Goes en Zierikzee om alle post voor Schouwen-Duive- land naar het voorsorteercentrum te voeren. Gemiddeld worden in deze regio per week 175.000 stuks post bezorgd. In de decemberwe- ken is er sprake van een verdub beling van dit aantal. In Zierikzee alleen worden per week gemid deld 75.000 stuks post op hun bestemming afgeleverd. Alleen voor het bezorgen van de post - de interlokale ritten dus niet meege rekend - wordt wekelijks 3.500 km afgelegd, waarvan 550 km te voet. In de postbussen komen we kelijks 6.500 stuks post. Twee maal per dag vindt op geheel Schouwen-Duiveland een buslich ting plaats: 's middags tussen vier en zes uur en 's avonds vanaf elf Voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De inwoners van Schouwen-Duiveland komen wellicht met ingang van 1988 in aanmerking voor 40 reduktie op de tarieven voor de Zeelandbrug. In de exploitatie-opzet van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij wordt rekening gehouden met deze reduk tie voor de Schouwen-Duivelandse bevolking. De regeling zou van kracht dienen te worden op het moment dat de bouwkosten zijn afge schreven. In de toelichtingsbrief bij de begroting 1984 van de provincie Zeeland wordt medegedeeld dat die volledige afschrijving in 1988 een feit zal zijn. In de exploitatie-opzet van de N.V. PZBM wordt ervan uitgegaan, dat 90 van het verkeer uit Schouwen-Duiveland gebruik maakt van de rittenkaarten. Gerekend is verder, dat het aandeel van de inwoners van Schouwen- Duiveland 15 van het totale verkeer bedraagt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. P DAMAANZET PIJLERDAM - De voorbereidingen voor het grote werk, het plaatsen van de eerste pij ler voor de stormvloedkering in de nacht van woensdag op donderdag, zijn in volle gang. Vannacht om drie uur vertrok het hefschip Ostrea uit bouwdok I met zijn zware betonnen last naar de stroomgeul Hammen, waar het om zeven uur arriveerde. Om half acht reeds, vroeger dan gepland, was men bezig de koppeldraden van de Ostrea over te brengen naar de Macoma. Drie sleepboten, twee grote van Wijsmuller en een kleinere, de „Til- ly", die de Ostrea - via een omweg vanwege de ondiepte van de rechtstreekse afstand - naar de pijler plaats hadden getrokken, bleven in de Hammen bij het reusachtige werkschip om het in de loop van de dag nog wat te kunnen verslepen. Deze meest noordelijke pijler van de stormvloedkering heeft van de wallekant uit gezien geen sponning voor een schuif, omdat de „oprit" voor de dam daar tot op de bodem wordt dichtgemaakt. Vanochtend was een ploeg van vijf man van de PTT, onder leiding van Kees in 't Veld. bezig twee telefoon lijnen ten behoeve van de rechtstreekse televisie-uitzending aan te leggen, De voorlichtingsdienst van rijks waterstaat wijst op deze regelrechte beelden, die woensdagavond laat worden uitgezonden, wanneer be langstellenden informeren waar zij van de wal af de pijlerplaatsing mo gen volgen. Uit het hele land komen die vragen binnen. De voorlichters wijzen er met na druk op, dat er vandaar uit in de eerste plaats weinig te zien zal zijn en dat er bovendien maar weinig plaat sen zijn waar het gebeuren kan wor den gevolgd. Dit in verband met de aanwezigheid dicht aan de wal van ankerdraden, waarop een paar hon derd ton kracht staat. Wanneer die zouden knappen, zouden er grote on gelukken kunnen gebeuren. Een groot deel van de omgeving wordt dus woensdag verboden ge bied; slechts op het kleine strandje - onder bij het hokje van de portier - mogen belangstellenden aanwezig zijn. MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland, wil via seizoens verlegging, het toerisme in deze pro vincie bevorderen. Dit blijkt uit dc zojuist gepresenteerde begroting voor 1984/Om dit te bereiken moeten de mogelijkheden worden onder zocht voor de stichting van een pro vinciaal fonds ten behoeve van de toeristische promotic door de Zeeuw se Provinciale VVV. Daarbij wordt vooral gekeken naar dc Westduitse en Engelse markt. De staten van Zeeland krijgen in de loop van 1984 een beleidsplan open- luchtrekreatie en toerisme ter goed keuring voorgelegd. De nieuwe re- kreatieve ontwikkelingen in Zeeland moeten volgens gedeputeerde staten van Zeeland vooral gericht zijn op realisering van voorzieningen voor alle weersomstandigheden en het op zetten van goedkopere logies-akkom- modaties in deze provincie. Geddeputeerde staten hopen daar mee de werkgelegenheidssituatie die zich in Zeeland slechter ontwikkeld dan in de rest van Nederland, te ver beteren. Ook is de provincie van plan om het komend jaar opnieuw een miljoen gulden te storten in het pro vinciale werkgelegenheidsfonds. Dat fonds is bestemd voor ondernemers die met financiële steun van de pro vincie een nieuw bedrijf willen op zetten. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Droog en zonnig; minimumtempe ratuur ongeveer 14 graden, middag- temperatuur rond 25 graden; matige noordoostenwind maar in het bin nenland weinig wind en kans op mistbanken. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 13 aug.: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 24 gr Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: n.west 3 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 aug. Zon op 6.14, onder 21.15 Maan op 8.04, onder 22.35 11 aug. Zon op 6.16, onder 21.13 Maan op 9.32, onder 22.55 Eerste Kwartier: 15 aug. (14.47) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 aug. 5.30 16.50 10.45 23.17 11 aug. 6.23 17.39 11.32 - Springtij: 11 aug. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.0° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De regenkansen blijven deze week nog erg klein. De weer kaart wordt grotendeels beheerst door een krachtig hogedrukgebicd. Het strekt zich uit van het midden van de Atlantische Oceaan via de Noordzee tot in midden Rusland en brengt daar vrijwel overal zonnig weer. Satellietfoto's laten wel bewolking zien boven Span je en een deel van Frankrijk. Die hangt samen met een lagedrukgebied boven Spanje. Dat komt wat naderbij maar zal volgens computer berekening later in de week via Frankrijk naar midden Eu ropa trekken. De voorste grens van de bewolking ligt boven midden Frankrijk en kan morgen misschien dicht bij ons land komen, maar zal daarna niet verder opdringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1