Slot Haamstede helaas maar voor klein gedeelte door belangstellenden te bekijken Bollen bloeiden om Parijs stoeeknieuws Naaikursus in Brouwershaven Prijsstijgingen juli ondermijnen gezinsbudget Spoedoverleg over ABP Uitleg aan bezoekers door Pieter Dijckmeester, een van de tijdelijke kasteel bewoners. HAAMSTEDE - Een fervent kastelenbezoeker zal mis schien een tikkeltje teleurgesteld zijn, wanneer hij be merkt dat slechts een piepklein gedeelte van het slot Haamstede kan worden bezichtigd. Hij kan er echter niet moeilijk over doen, want op het bord aan het toe gangshek staat dat duidelijk aangegeven. Toeristen betreden door de poort het domein van Slot Haamstede. Het maakt weer wat goed, dat de bezoeker dan wei het oudste gedeelte te zien krijgt, namelijk de woontoren of donjon, gebouwd in de tweede helft van de dertiende eeuw. Daarin is ook de ridderzaal, die bij de restau ratie (1963-1973) weer in de midde leeuwse staat werd teruggebracht. Daarnaast bestaat ook nog de moge lijkheid een wenteltrap te beklim men om van de toren uit te genieten van een schitterend vergezicht op het Schouwse land. Bewoond Salons, slaapkamers of een keuken bekijken, dat is er niet bij. Geen blik in oude, authentiek gemeubileerde interieurs, geen inleven in de „le venswijze van vroeger". Dat is niet zo vreemd als het lijkt, en ook niet niet negatief bedoeld, want en de meeste inwoners van BROUWERSHAVEN - De H.V.P. (huishoudelijke voorlichting) organi seert in samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven een naaikursus. De kursus bestaat uit 12 lessen, die steeds op woensdagmiddag van half twee tot vier uur worden gehouden. De eerste les wordt gegeven op woensdag 21 september in het vereni gingsgebouw aan de Nieuwstad. Men kan zich hiervoor opgeven bij n].e- vrouw C. J. v. d. Putte in Brouwers haven. tel. 01119-1367. Schouwen-Duiveland zullen dat wel weten - Slot Haamstede wordt nog steeds bewoond. Het wordt als va kantieverblijf gebruikt door de naza ten van de laatste eigenaar, hoewel het Slot en het landgoed - wegens de voortdurend stijgende onderhouds kosten - in januari 1982 is verkocht aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, waardoor de instandhouding voor de toekomst werd verzekerd. Ook in deze tijd is het Slot weer in gebruik als vakantieverblijf, het geen donderdag bijvoorbeeld merk baar was aan een door een raam van de Ridderzaal te zien wapperend wasje aan een moderne droogmolen. Bovendien was de rondleiding afge lopen donderdag in handen van Pie ter Dijckmeester (zoon van de oud- burgemeester van Zierikzee) één van de huidige vakantiebewoners. Sa men met een studiegenoot nam hij de honneurs waar van de vaste „rond leider", die op zijn beurt met vakan tie was. Bezoekers Hij kreeg een forse schare bezoe kers te verwerken op de dondérda- gochtend van de vierde Ring- Promotion. En die zullen toch niet geheel teleurgesteld zijn, want bij de bezichtiging behoort de vertoning van een uitgebreide dia-serie, die een aardig beeld geeft van de inrichting van het nog in gebruik zijnde deel van het Slot. Het meubilair dateert echter niet van eeuwen her, want toen de familie Van der Lek de Clerck als laatse vaste bewoners haar intrede op het landgoed deed, trof zij waarschijn lijk een leeg slot aan. Er is althans geen meubilair van voor 1850 aange troffen, zo vermeldt het door de Ne derlandse Kastelenstichting en de ANWB uitgegeven boekje over het Slot Haamstede, geschreven door L. A. Dijckmeester-de Brauw en mr. P. Th. Dijckmeester. Het is te koop tij dens de rondleiding, maar ook de Haamsteedse VVV heeft het in voor raad. HétIs trouwens toch best handig omdat aan te schaffen, want tijdens; de dia-serie töbrdti per gesproken woord zoveel informatie tegelijk ver strekt, dat het moeilijk is om dat al lemaal in één keer te onthouden. Na-. mjen als Witte van "Hae'mstede, Van Gruuthuse, Jacob van der Eynde, de geslachten De Witte, Mogge en Van der Lek de Clerck, de befaamde be woners van het Slot, passeren uite raard de revue. Maar wie zich in de historie wil verdiepen heeft als lei draad veel aan dat historisch verant woorde, prettig leesbare boekje. Ongeveer tot eind augustus, zolang er belangstelling is, kan het slot wor den bezichtigd. Misschien ook een ideetje voor de Schouwen-Duive- landers, die het Slot nog nooit heb ben bezocht of die logees hebben. Konsumenten Kontakt: DEN HAAG - Het prijsindexcijfer over juli betekent een forse aanslag op het gezinsbudget. Alleen al door de huurverhoging en de enorme benzine prijsstijging worden vaste lasten voor de konsument verder verhoogd. Dit blijkt uit een onderzoek dat Konsumenten Kontakt en de Voedingsbond FNV hebben laten uitvoeren. Op de Stolpweg bij Nieuwerkerk reed vrijdag rond 11.00 uur J. D. D. uit Nieu- loerkerk door nog onbekende oorzaak in de sloot. D. werd ter observatie in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee opgenomen, maar mocht 's avonds weer huiswaarts keren. Garage Ista ontfermde zich over de totaal ver nielde auto. Volgens Konsumenten Kontakt zijn de vaste lasten al opgelopen tot 54 procent van het netto-inkomen. De organisatie vreest overigens dat het bij deze prijsstijging niet zal blijven. Zij acht de kans groot dat de benzine prijs binnenkort een rekordhoogte van 1,90 gulden zal bereiken, in het kielzog van de al maar stijgende dol larkoers. Iedere stijging van de dol lar met een cent betekent 0,27 cent verhoging van de prijs van een liter benzine. Konsumenten Kontakt konklu- deert mede op grond van dit prijsin dexcijfer dat de minister van ekono- mische zaken veel te snel heeft beslo ten tot het vrijwel overboord zetten van het prijsbeleid. Verdere prijsstij gingen die wellicht nog zullen volgen kunnen door het ontbreken van een prijsbeleid ongehinderd worden doorgevoerd. Horeca en campings Konsumenten Kontakt vreest dat binnenkort ook de prijsbeschikkin- gen van de horeca en campings en dergelijke zullen worden losgelaten. Verder wordt gekonstateerd dat de DEN HAAG - Minister Rietkerk van binnelandse zaken heeft vrijdag laten weten bereid te zijn op korte termijn de Tweede Kamer nader in te lichten over de uitkomsten van het onderzoek door drs. H. Gruijters naar de gang van zaken bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds en over de ontwikkelingen inzake het ABP nadien. De minister zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden mevrouw R. Beekers-de Bruijn (PPR), mevrouw I. Brouwer (CPN). H. Kombrink (PvdA) en W. J. Willems (PSP). In hun vragen zeiden de kamerleden dat hun frakties op korte termijn met de minister wilden overleggen naar aanleiding van be richten over regelmatigheden bij het ABP. gemeentelijke heffingen en tarieven buitensporig stijgen. Tot nu toe heeft minister Van Aardenne geen stokje gestoken voor tariefverhogingen van vijftig procent en meer in bijvoor beeld de gemeente Delft, aldus Kon sumenten Kontakt. Dinsdag 9 augustus Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur Wat geen oog heeft gezien 16.50 uur De smokkelaar 18.30 uur WK atletiek 19.15 uur De Europa Kwis. België staat hierin centraal 20.00 uur Journaal 20.28 uur Oppenheimer. Robert Op- penheimer was in 1938 professor aan de Berkely universiteit. Tijdens de Tweede Wereldoorlog krijgt hij be zoek van een kolonel uit het leger, die hem voorstelt het atoombompro- jekt van het leger verder uit te wer ken. Oppenheimer liet hiervoor een laboratorium bouwen in Los Alamos in de staat New Mexico. 22.05 uur Aktua tv 22.40 uur Falcon Crest. Ondanks hun geheime huwelijk van Nick en Vickie krijgen ze toch een bruiloft aangebo den. Julia geeft te kennen haar ex- man te willen bezoeken en Angie laat weten dat zij dan nooit meer een voet op Falcon Crest mag zetten. 23.30 uur Hockey Nederland-Frank rijk Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.00 uur WK atletiek 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.10 uur De strijd om het bestaan 20.10 uur Leven van andermans vuil. Een dokumentaire is opgenomen in Egypte en toont mensen die van het vuil van de rijken proberen te leven. 20.25 uur Graag gehoord. Koorzang programma. 20.50 uur Krill. Voedsel van de toe komst. Dokumentaire over dit zee diertje dat kwa eiwitgehalte te ver gelijken valt met een goede-biefstuk. 21.40 uur Armin Mehling. Portret van deze apotheker die kunstschilder werd. 22.05 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur WK atletiek 23.00 uur Nieuws voor doven ARNHEM - De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) uit Culemborg heeft zaterdag op het Rozendaalse Veld bij Arnhem twee Duitse vlieg tuigbommen van elk 500 kilo onscha delijk gemaakt. ZIERIKZEE Jubileumkommissie Hervormd Verenigingsgebouw De jubileumkommissie van het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee houdt donderdag 18 au gustus een vergadering. Het aantal medewerksters dat bijeenkomt is nog te klein om straks alle komende aktiviteiten en de bazar op 4 en 5 no vember te kunnen runnen. Een flink aantal nieuwe medewerkers is daar om welkom. Belangstellenden hoe ven zich niet vooraf te melden, maar kunnen 18 augustus naar het Vereni gingsgebouw komen. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de cen trale verwarming. Publiek kan gaan jureren over Zierikzeese schilderstukken Het verzoek van de Evenementen kommissie Zierikzee aan amateur kunstenaars om op eigen wijze een beeld te geven van Zierikzee heeft ge leid tot een aantal interessante inzen dingen in sterk uiteenlopende schil derstijlen. De officiële opening van de exposi tie van deze werkstukken in galerie „Tussen de Havens" aan de Visstraat geschiedt op maandag 15 augustus om 20.00 uur. Zoals reeds eerder bekendge maakt, zal het bezoekende publiek kunnen jureren door het invullen van formuliertjes, die voor dit doel bij de ingang van de galerie verkrijg baar zullen zijn. Dit zal kunnen tot en met donderdag 25 augustus. De kunstenaar Theo Voorzaat zal het werk vaktechnisch beoordelen en aanwijzen wie er recht heeft op een eervolle vermelding. Op zaterdag 27 augustus om 15.00 uur zal de uitslag worden bekendgemaakt en zullen de prijzen worden uitgereikt. De expositie is dagelijks (behalve 's zondags) geopend van 10.00-13.00 een van 14.00-17.00 uur. Op dinsdaga vonden (toeristendagen) is de galerie bovendien van 19.00-21.00 uur open gesteld voor het publiek. ELKERZEE Kop-staart botsing Op de Kuijerdamseweg te Ellemeet heeft zich een kop-staart botsing voorgedaan. Automobilist R. M. uit Ridderkerk stopte, reed iets achter uit en raakte de wagen van automo bilist A. de J. uit Ellemeet. Beide voertuigen raakten beschadigd. Aanrijding Op de hoek Dijkstraat-Elkerzeese- weg is de auto van J. de V. uit Brou wershaven zondagmiddag om 17.00 uur aangereden. De vermoedelijke dader is S. uit Zierikzee, die na de aanrijding doorreed. Het kenteken van de wagen van S. is bij de rijkspo litie bekend. BROUWERSHAVEN Concert in N.H. Kerk gaat niet door Het concert, dat het trio Zéphire zou geven in de N.H. Kerk te Brou wershaven, dinsdagavond 9 au gustus, kan wegens omstandigheden niet door gaan. OOSTERLAND Opbrengst kollekte De maandelijkse kollekte ten be hoeve van de Mbuma-zending heeft opgebracht de som van 306,65. De milde gevers worden hartelijk dank gezegd. De ijverige kollektantjes wa ren Jolanda Verhoek, Carola de Jon ge, Adrianne Morks, Irma Pieper, El- na Steenpoorte, Trijnie Verhoek en Joanke IJzelenberg. BRUINISSE Kano gestolen H. D. uit Eschweiler (W.D1.) had zijn twee persoons kano bij het strandje aan de Havenweg te Brui- nisse aan de ketting gelegd. De vol gende ochtend was de kano verdwe nen. De waarde bedraagt 600 DM. Kettingbotsing Drie auto's raakten zaterdagmid dag bij de Grevelingensluis te Brui- nisse betrokken bij een kettingbot sing. De automobilisten D. d. G. uit Dordrecht en H. J. V. uit Ridderkerk stonden stil voor de sluis. Automobi list J. v. d. Z. uit Rotterdam remde te laat en reed op de voor hem stilstaan de wagen, bestuurd door V. Deze klapte op de voor hem staande D. G. Alle voertuigen werden beschadigd. flWWHWWOWWWWOWWGWWHWWWWWWQWHWWWK 26 „Weet je wat het is, Koos ik schaam me zo het is zo ve rnede- rend als een ouwe jas aan de kapstok te worden gehangen." „Natuurlijk kind, heel juist uitge drukt, een ouwe jas, een ding van de gelijke kwaliteit, niet af te beulen gewoon, maar een beetje uit de mode. Alleen nog geschikt voor slecht weer doe nu verstandig en laat je niet in een hoek drukken. Laat hem maar thuiskomen in een leeg huis, laat hij zelf zijn ontbijt maar klaar maken en laat hem vooral „die ouwe jas" missen, want er is vast storm op til. En nu moet je weg, lieve kind, de zuster geeft al een teken, het bezoek uur is om. Hoor ik gauw eens iets van je, Nita? Ik zal in die tijd goed naden ken over alles." „Goed, Koos, maar denk er om, jij bent de enige die het weet." „Natuurlijk, maar als je weer eens komt, gap dan zo'n kiekje mee uit zijn bureau, ik wil wel eens zien, hoe die verleidster er uit ziet." Buiten bleef Nita nog een poosje wuiven, dan trapte ze energiek tegen de wind terug, ze gunde zichzelf geen tijd even op het strand te gaan wan delen, wat ze eerst toch van plan was geweest. En thuisgekomen begon ze direct toebereidselen te maken, on derweg had ze een groot aantal adres sen bedacht, waar ze zonder veel kosten heen kon gaan. Allemaal op de fiets, ook naar haar zuster in Utrecht ze ging eerst naar Amsterdam, daar woonde Suus, die ook in de verpleging was geweest. En nu niet langs Thea's huis rijden, die moest maör denken, dat ze met de door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS jongens op stap was. Maar ze kwam Thea toch tegen, die riep opgewekt: „Waar ga jij zo gauw naar toe? De jongens zijn er immers toch niet, ga met mij een kopje thee drinken!" Weldra fietsen ze samen op en Nita verzon: „Nee, ik ga uit, juist nu de jongens weg zijn is dat eenvoudig, Henk redt zich wel en ik zou al zo lang eens naar mijn schoonmoeder toe." „Ik zou best mee willen, Joop is voor een paar dagen op reis. Leuk eens samen op stap te géan, ik laat niets achter, dat weet je." Nita kreeg het warm, ze leefde de laatste tijd steeds met het angstige gevoel, dat de mensen in het dorp 't wisten. Vooral een dorp was zo'n kletsgat, je begreep nooit hoe ze aan de nieuwtjes kwamen. „Ik zou het maar niet doen, Thea, liever een andere keer, mijn schoon moeder is ziekelijk en het is daar nogal behelpen met slapen." Na nog wat gebabbel sloeg Thea luchtig een zijweg in, het kon haar ei genlijk niets schelen, zo'n uitstapje, maar ze wilde graag het vertrouwen terugwinnen van de eens zo trouwe vriendin. Er was iets in het gezin Huisman, nadat Henk in Parijs was geweest. Joop lachte daar om, zei. dat de meeste mannen er tegenwoor dig geheimen op na hielden, dat was de geest van de tijd. Maar ze was er van overtuigd, dat Joop daar geen behoefte aan had. Hij was gelukkig, als hij na een drukke dag op de zaak gezellig thuis kon zijn, wat wroeten in zijn tuintje en de kranten uitspel len. De radio had ook zijn liefde en soms zat hij er zelf aan te prutsen, wat er nu juist niet goed voor was. En wat deed Nita tegenwoordig schichtig, als ze elkander ontmoet ten, ze trok het zich natuurlijk veel te erg aan, dat Henk zo uithuizig was geworden. Enfin, Parijs was ver en die vrouw, want dat moest het zijn. zou er wel voor bedanken naar Hol land te komen. Gelukkig maar, dat Henk Huisman over weinig geld be schikte, de armoede hield maar een hoop mannen krap. Nita nam alleen haar grote tas mee, waar ze het allernodigste inpropte. Op de tafel zette ze een briefje van enkele woorden tegen de vaas, opdat Henk niet ongerust behoefde te zijn. Er begon onverwacht iets in haar hart te jubelen, ze had altijd van lan ge fietstochten gehouden, van bui tenlucht en een beetje avontuur. Nog één keer keek ze om naar haar lief huisje, dat ze nu tot op de helft had den afbetaald. Het stond zo aardig tussen de velden, net als een plaatje uit een leesboekje, dat ze vroeger op school had. En ze wist, dat haar dier baar huisje, dat haar lief gezin zo ver trouwelijk herbergde in vreugde en leer, het allerhoogste betekende in haar leven. Vanaf haar jonge jaren had ze er altijd naar verlangd te kun nen trouwen, een eigen nest te bou wen. kinderen groot te brengen in eer en deugd. Ja. zelfs een klein onder deeltje te zijn in een goede maat schappij. want die begon toch in het gezin. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4