Strandreddingsbrigade Westerschouwen: 12V2 jaar paraat op strand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag: 8 augustus 1983 Nr. 23368 3 WESTERSCHOUWEN - Vandaag - maandag 8 augustus - is het precies 12V2 jaar gele den, dat de Strandreddingsbrigade Westerschouwen werd opgericht. De brigade be mant drie posten. De oudste staat op het strand van Westerschouwen bij de overgang bij de rotonde, de tweede is bij de overgang Jan van Renesseweg in Renesse, terwijl de derde post is gesitueerd bij de Wilhelminahoeve, eveneens in Renesse. De posten bestrijken ongeveer zeven kilometer strand. De Strandreddingsbrigade Westerschou wen bewaakt het strand in samenwerking met de Rijkspolitie, de Kustwacht Schou wen, de artsen en de gemeente Westerschouwen. De Strandreddingsbrigade bestaat dit jaar uit 28 jongeren van zestien tot twintig jaar van brigades uit Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg, die gedurende de vakantiemaanden al hun vrije tijd opof feren om het strand van Westerschouwen te bewaken. „De meesten zijn twee tot drie maanden aktief. Je staat ervan versteld hoe zeer de jeugd zijn verantwoordelijkheden kent. Zij zijn stuk voor stuk gediplomeerd redder en daardoor in staat om bij alle voorkomende reddingswerkzaamheden aktief te zijn", vertelt Corrie van der Haven, leidster en mede-oprichtster van de jubilerende reddingsbrigade. Bij de foto's: Rechtsboven de vier kommandanten en trainer Theo Sluys, die gefeliciteerd worden door burgemeester me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer met hun staat van dienst. Daaronder een inkijk bij het theoretisch gedeelte, dat door de kandidaten moest worden afgelegd. In het mid den het opzoeken van een zwin tijdens het praktisch gedeelte. Linksonder een van de kandi daten in gespannen afwach ting. Onder het wakend oog van de kamera van onze foto graaf Johan D. C. Berrevoets kon er toch nog wel een lachje af en rechtsonder een kijkje bij het praktisch gedeelte op het water. Van de 28 vrijwilligers komen slechts drie leden van Westerschou wen zelf. ,,Dat is duidelijk te verkla ren uit het feit, dat bijzonder veel jongeren tijdens de zomermaanden op andere manieren met de rekreatie bezig zijn", legt Corrie van der Ha ven uit. „Dit biedt wel de gelegen heid aan andere brigades om hun le den eens praktische ervaring te la ten opdoen met het werk aan zee. Normaliter zijn ze alleen bezig in een zwembad. Hier krijgen ze echter pas een goede indruk van wat er zoal komt kijken wanneer het zeewater zijn tol eist". £5 keerd. Als men hiervoor zakt, dan is het duidelijk de eigen schuld", legt Corrie van der Haven uit. Het praktische gedeelte wordt ten dele op het droge en ten dele in het water afgenomen. Op het droge moet getoond worden, dat men de diverse grepen goed onder kontrole heeft, voor wanneer een drenkeling op het droge gehaald moet worden, verder moet het seinen van een reddingslijn getoond worden. In het water dienen de kandidaten te laten zien hoe een drenkeling „vervoert" wordt en komt het onderwaterzwemmen aan de orde. Ook moet de kettinggreep en het afzoeken van een zwin gede monstreerd worden ten aanschouwe van de examinatoren.' „Alles bij el kaar is het dus wel degelijk een fiks examen, maar dat moet ook wel wil men kapabel bevonden worden om strandreddingswerk te verrichten". Resultaat Van de 24 kandidaten werden uit eindelijk slechts twee jeugdige red ders teruggewezen voor een nieuwe examen. „Van een dergelijk gewel dig resultaat had ik voor het seizoen niet durven dromen", stelde Corrie van der Haven na het bekend worden van de uitslag. Verleden jaar kwamen we door de goede zomer niet aan examens toe en het is alleen maar verheugend, dat het dit jaar, ondanks de nog betere weersomstandigheden toch wel luk te. Het enthousiasme van de redders heeft ons verrast. We vzijn dan ook bijzonder trots op deze ploeg, zeker nu dit samen valt met het jubileum. Het is als het ware een kado van de ploeg aan de leiding". Als aandenken aan het jubileum kregen alle leden een fraaie mok met opdruk van de RSB Westerschouwen. Willie ten Cate en Saskia de Wach ter legden suksesvol hun examen brevet af en hetzelfde deden Rieneke Koelman, Karin Raasing, Ton Gooy- ers, Eric Snoeren, Peter Mols, Erik- Jan Vos, Joost van Riel, Henk Poell, Jaap Oudijn, Bert Andeweg, Geert Schuurman en Yolanda Rigter voor Strand A. Voor het Strand B-examen zakten Marian van de Neut en Lau rens van der Haven, terwijl Gerry Tacx, Martin van der Haven, Martin Meyer, Alex Vermeeren, Kees Stel- laard, Patrick Kok en Ad Lankhuy- zen wel met sukses door het examen kwamen. Aansluitend aan de diploma-uitreiking verrichtte de Westerschouwse burgemeester me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer nog een aantal speciale hul digingen voor de mensen, die zich al vele jaren uitzonderlijk verdienste lijk maakten voor de Reddingsbriga de Westerschouwen. Trainer Theo Sluis is inmiddels twaalf jaar bij de brigade en hij traint de leden al tien jaar voor de strandwachtdiplo- ma's. Hij is bijzonder kontiëntieus en verwacht honderd procent inzet van zijn leerlingen, waardoor er ook honderd procent resultaat kan ko men. De eerste jaren deed hij zijn werk samen met zijn echtgenote, zijn twee zoons en zijn dochter. De laatste ja ren laat hij het werk meer over aan de jongeren, maar het wakend oog blijft er wel op rusten. Jan van Noor loos is kommandant van de post aan de Jan van Renesseweg en hij offert al tien jaar zijn hele vakantie op voor de brigade. Dat doet ook Arie Re- court, die kommandant is bij de ro tonde van Westerschouwen, maar hij heeft het voordeel, dat hij studeert en dus wat gemakkelijker vrij te ma ken is, maar ook hij spendeert zijn hele vakantie aan de brigade. Bij de Wilhelminahoeve leiden Martin en Laurens van der Haven de zaken en zijn zijn beiden al lid van de brigade van de oprichting af. Alle leiders van de brigade werden door de burge meester extra in het zonnetje gezet ter gelegenheid van het jubileum. gasten bijeen bij de post aan de Jan van Renesseweg om daar weer een stapje hoger te klimmen in de grada tie. Twee leden deden een poging om het brevet te halen, twaalf gingen op voor Strand A en tien probeerden zelfs strand B toe te voegen aan hun staat van dienst. De examens werden afgenomen door een drietal examina toren van het distrikt Zuidwest van de KNBRD. „De examens zijn be paald niet gemakkelijk. We dringen er ook op aan om het kwa moeilijk heidsgraad fiks op te schroeven, om dat we goede mensen willen hebben op ons strand", stelt Corrie van der Haven. De leden van de Reddingsbri gade Westerschouwen werden gedu rende de voorbije weken klaar gestoomd door Theo Sluys, die juist op de dag van de examens zijn 54e verjaardag vierde. Examen Het examen bestaat uit een theore tisch en een praktisch gedeelte. Tijdens het theoretisch gedeelte krijgen de kandidaten vragen voor gelegd over de wind en de invloed van de wind op de stroming, ook de stromingen zelf, de getijden, de zwin nen, de golfbrekers en de pieren ko men aan de orde. Verder worden de kandidaten ondervraagd over de be veiliging van de baders en de zwem- De Strandreddingsbrigade Wester schouwen moest in het verleden voornamelijk aantreden bij kleine verwondingen tengevolge van obsta kels, die op het strand lagen. De laatste tijd is dit evenwel aan merkelijk minder het geval, omdat het strand voortreffelijk schoon wordt gehouden. „We hebben dit sei zoen nog niet zoveel ernstige verwon dingen te verzorgen gekregen", on derkent Corrie van der Haven. „Hierdoor wordt het werk behoor lijk beperkt voor de brigade. Dit heeft dan weer tot gevolg, dat we vol doende gelegenheid hadden om de grootste groep van de leden van de brigade voor te bereiden op de exa mens, die vandaag werden afgeno men". Zondagmorgen om negen uur kwa men daartoe 24 van de 28 brigade- mers en de zelfbevciliging en natuur lijk komen ook de diverse red dingsmethoden aan de orde. „We dringen er op aan, dat het theoretisch gedeelte bijzonder goed wordt ge leerd, van voor tot achter en omge

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3