Duikteam vindt komplete geldkist in VOC-schip f Nederlandse en Duitse autoriteiten werken nauw samen bij problematiek Oudheidkamer Bruinisse laat publiek levensomstandigheden begin negentiende eeuw zien Koppelbazen houden alleen boek met de papiervernietiger" CNV: Aktie onjuist pressiemiddel Massale vissterfte in de Maas Voor de kust van Walcheren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 RENKUM - Nagenoeg het hele grensoverschrijdende werkverkeer met Duitsland, is voor wat betreft het zoge noemde „kolonneverkeer", het uitzenden van groepjes bouwvakkers voor bouwprojekten in de Bondsrepu bliek, in handen van Nederlandse koppelbazen. Deze fraude komt voort uit de behoefte aan uiterst goedkope inleenkrachten, die na afloop van het bouwprojekt mak kelijk weer zijn te ontslaan. De prijzen, die door Neder landse koppelbazen bij Duitse aannemers worden be dongen, liggen 25 tot zelfs 35 procent onder het legale uurloon. Op deze wijze werken vele duizenden Nederlan ders in Duitsland. Het speciale, 15 man sterke recher cheteam dat bijna twee jaar met de koppelbazenaffaire bezig is geweest, werd in het leven geroepen na tips uit de Renkumse burgerij, dat men sen met een uitkeriVig zich lieten be talen voor werk, dat zij verzwegen voor uitkerende instanties. Aan het opsporingsteam namen onder meer de politie van Renkum, Arnhem, Doetinchem en Huissen, het GAK in Arnhem en sociale rechercheurs uit Ede en Arnhem deel. Het onderzoek stond onder leiding van de Arnhemse officier van justitie, mr. E. Gelder man, die de zaak tegen de twee hoofdverdachten (morgen) dinsdag ook voor de Arnhemse rechtbank zal brengen. dinsdag terecht voor de rechtbank in Arnhem. Funktioneren Het team funktïoneerde van no vember 1981 tot heden en stak in to taal 16 manjaren in het onderzoek. Tegen 80 verdachten werd proces ver baal opgemaakt en meer dan 120 mensen in Nederland en Duitsland werden verhoord. Het dossier van de zaak omvat meer dan 20 ordners, en kele duizenden fotocopieën van be langrijke stukken en dozen vol be wijsmateriaal. Dat zegt de politie van Renkum naar aanleiding van een zeer uitvoe rig fraude-onderzoek naar de aktivi- teiten van een vooral vanuit Arnhem opererende koppelbazenorganisatie, die fiskus en uitkerende instanties de afgelopen jaren voor vele tiental len miljoenen guldens heeft bena deeld. De twee hoofdverdachten, over wie de politie tijdens een pers- konferentie in Doorwerth geen nade re mededeling wilde doen, staan Busstaking: DEN HAAG - De Vervoersbond CNV doet niet mee aan de akties in het openbaar vervoer op Voorne- Putten en Rozenburg, die erop neer komen dat het buspersoneel vanaf zaterdag het publiek gratis liet rei zen. Dit heeft bestuurder Ad Smit van de Vervoersbond CNV vrijdag meegedeeld. Hij noemde de aktie een onjuist pressiemiddel, zeker in de onderha vige situatie. Het CNV zal dan ook zijn leden in Zuid-West Nederland adviseren normaal hun werk te blij ven doen, aldus Smit. Smit: ,,Wij vinden die aktie moreel onjuist, omdat het publiek wordt aangezet tot wetsoverteding, en de chauffeurs tot overtreding van hun cao-bepalingen. Bovendien is de zaak tot mislukken gedoemd, omdat het zo goed als zeker is dat er juridische stappen tegen kunnen worden onder nomen. En tenslotte: het effekt is ave rechts. Er komt immers minder geld binnen, zodat het gevolg uiteindelijk is dat er bezuinigd moet worden, mo gelijk op arbeidsplaatsen. De men sen zijn dus gewaarschuwd: als ze een CNV-chauffeur treffen, dan moe ten ze wél betalen". Het aantal bij de CNV aangesloten buschauffeurs op Voorne-Putten en Rozenburg bedraagt volgens Smit enkele tientallen. LUIK - De blauwzuurvergiltiging over een afstand van meer dan 12 ki lometer in de Maas nabij de Belgi sche stad Luik heeft een grote schade aan de visstand toegebracht. Meer dan een miljoen vissen zijn gestor ven, zo is op een perskonferentie in Luik door de Federatie van Waalse Sportvissers bekendgemaakt. Hoe het blauwzuur in de Maas te recht is gekomen is nog niet bekend. Het kunnen, aldus het bestuur van de federatie, zogenaamde piraten zijn die het gevaarlijke gif illegaal heb ben gestort, of het gif is afkomstig van een bedrijf. Het staalbedrijf Cockerill-Sambre dat al als schuldi ge door sportvissers werd aangewe zen, liet op de perskonferentie na drukkelijk weten dat het blauwzuur niet door dit bedrijf in de Maas is gestort. De Nederlandse sportvissers van de hcngelkombinatie Juliana noem den het een groot geluk dat het gif niet in de Limburgse Maas is terecht gekomen maar dat het rampgebied beperkt is gebleven tot een gedeelte van de rivier ten zuiden van Luik. Illegaal De belangrijkste oorzaak van de fraude is volgens de Renkumse poli tie het feit, dat Duitse aannemers uit sluitend uit financieel gewin opzette lijk gelegenheid geven tot het inzet ten van illegale werknemers. De Duitse Krankenkassen (een soort bedrijfsverenigingen, waar werkgevers in Duitsland maande lijks aangifte moeten doen van per sonen die voor hen werken en van het genoten brutoloon, op grond waar van verschuldigde premies worden berekend), zijn volgens de politie te veel uitgegaan van de goede trouw van die werkgevers. Die Krankenkassen kunnen vol gens de politie zien om welke opval lend lage uurlonen het gaat bij onder meer uit Nederland afkomstige werknemers die in dienst zijn van koppelbazen, maar aksepteren des ondanks zonder argwaan de aangif tes, waardoor de koppelbaas zijn onderneming" probleemloos in stand kan houden. Volgens de Ren kumse politie onderkennen de Duit se Krankenkassen inmiddels dat ver schijnsel en worden in de Bondsrepu bliek momenteel passende maatrege len genomen om daar een eind aan te maken. Vanaf het begin van het uitvoerige politie-onderzoek, waarbij werd sa mengewerkt met tientallen Neder landse en Duitse instanties, waren de aktiviteiten van het fraudeteam ge richt op de oorzaken van deze kop- pelbazerij en op de mensen en de or ganisaties, die het opereren van kop pelbazen gewild of ongewild moge lijk maakten. Op die manier werd het volgens de Renkumse politie ook mogelijk aandacht te schenken aan de in andere onderzoeken naar kop- pelbazerij vaak onbereikbaar geble ven „mannen achter de schermen". Duitse aannemers huurden van Ne derlandse koppelbazen, die daarvoor gebruik maakten van dekmantelon dernemingen, werknemers in op ba sis van vaak zelf en in strijd met de waarheid opgestelde kontrakten en fakturen. Daaruit blijkt volgens de politie dat de Duitse aannemer in de praktijk vaak nog beter weet hoe hij kontrolerende instanties moet misleiden dan de koppelbazen. Duitse autoriteiten zijn volgens de Renkumse politie inmiddels gestart met een grondige bestrijding van de koppelbazenfraude, onder meer op basis van de gegevens die het onder zoek van het Nederlands fraudeteam heeft opgeleverd. Bij die bestrijding zal zeer intensief worden samenge werkt met Nederlandse uitvoerings organen en hun opsporingsdiensten. Zwartwerkers „Aangenomen moet worden dat de ze vorm van koppelbazerij in de toe komst vooral door de goed op gang komende samenwerking tussen Ne derland en Duitsland klappen kan worden toegebracht", aldus de poli tie. „Door het nu verrichte onderzoek kan er een groot aantal zwartwer kers aansprakelijk worden gesteld voor het verzwijgen van inkomsten en het ten onrechte ontvangen van uitkeringen, terwijl ook een groot aantal ondernemers aansprakelijk kan worden gesteld voor het illegaal inlenen van personeel van Neder landse koppelbazen". Tijdens het politie-onderzoek naai de omvangrijke koppelbazerij is vol gens de Renkumse politie gebleken dat er dringend behoefte is aan een landelijke regeling voor de financie ring van speciaal in het leven geroe pen fraudeteams. „Als de overheid geen maatregelen treft zal dit zeker in een tijd van bezuinigingen er toe leiden dat de zulke teams niet gestart kunnen worden". Hoewel een ruwe schatting van de Renkumse politie van de door kop pelbazen aangerichte schade onder meer fiskus en uitkerende instanties uitgaat van tientallen miljoenen gul dens, zal een konkrete bepaling van het veroorzaakte nadeel volgens de politie nimmer mogelijk zijn. Vol gens opsporingsambtenaar V. Reu kers van het Arnhemse GAK hebben de koppelbazen geen boekhouding bijgehouden. „Ze hadden slechs een boekhoudkundig instrument: de pa piervernietiger". Iedere maandag Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Renesse Start VVV-kantoor, Fietswandel- 14.30 uur. tochten. 14.00 Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Haamstede Tot en met 17 augustus. Nederl. DEN HAAG - Een Engels-Nederlands duikteam onder leiding van wrakkenspecialist Rex Cowan uit Londen heeft ongeveer een week geleden bij Vlissingen in het in 1735 vergane VOC-schip ,,'t Vliegent Hert" een komplete geldkist gevonden. De kist bevatte twee zakken met ie der 1000 gouden dukaten, in 1729 in Holland geslagen, plus een aantal zakken met zilveren Mexicaanse mun ten. De gouden munten bevinden zich momenteel voor onderzoek in het Rijkspenningenkabinet in Den Haag. Volgens direkteur drs. H. W. Jacobi van het Penningenkabinet is de totale waarde moeilijk te schat ten, maar aan goud is die zeker 280.000 gulden waard. De direkteur sprak zondag van een „prachtige vondst". De kist was nog geheel intakt en het goud is niet erg aangetast. De zilveren munten heb ben wel van het water -te lij den gehad en moeten eerst worden schoonge maakt, voordat ze naar het Pennin genkabinet komen. Het is voor het derde jaar dat het Engels-Nederlandse duikteam pogin gen doet voorwerpen uit het VOC- schip op te duiken. Het team heeft daarvoor met de Nederlandse staat een kontrakt afgesloten. Het team had in de twee voorgaande jaren on der meer al meer dan 600 gouden du katen naar boven gebracht, die ver spreid lagen in het schip. Afspraak Voor de eerste twee jaar gold met het rijk de afspraak dat het duik team van de eventueel gevonden muntenen andere voorwerpen van wetenschappelijke waarde 75 pro cent mocht houden en de staat 25 pro cent. Voor dit seizoen was afgespro ken dat de duikers 90 procent van de gevonden buit mochten houden en het rijk tien procent. De hele duikaktie staat onder toe zicht van het Rijksmuseum in Amsterdam en het Stedelijk Museum in Vlissingen. BRUINISSE - De Oudheidkamer in Bruinisse is ge vestigd in één van de oudste huizen in die plaats. Dit pand werd in de tijd uitverkoren, omdat het één van de weinige huizen is, die na de oorlog en de waters noodramp, in de Oudestraat waren overgebleven. Het pand heeft alle verschrikkingen goed doorstaan en is volledig intakt gebleven. De gemeente Bruinisse besloot in samenwerking met de Culturele Stichting Bruinisse de Oudheidkamer in deze woning in te richten. In juli 1968, vijftien jaar geleden, werd bij het vijfhonderdjarig bestaan van Bruinisse de Oudheidkamer geopend door de toenmalige burgemeester Van de Linde. In de Oudheidkamer krijgt de be zoeker een goede indruk van het le ven aan het begin van deze eeuw. Het pand is tweemaal per week te bezich tigen, op woensdag- en zaterdagmid dag van 15.00-17.00 uur. De Ou destraat, vroeger Houtstraat gehe ten, vanwege de bomen die er ston den, is de voornaamste straat van Bruinisse geweest. Het waren de rij ke inwoners, die hun huizen bouw den aan de Oudestraat. „Mooie kamer" De woning is dan ook veel groter dan men van de buitenkant af gezien zou zeggen. Binnen hangt een wat Herv. Kerk. Dia-serie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Renesse VVV-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij. Haamstede Hotel Haamstede, drive. 19.30 uur. Zomerbridge- Met de jongste grote vondst heeft het duikteam van de staat de garan tie gekregen ook volgend jaar in de zomer weer te mogen zoeken, aldus direkteur Jacobi van het Rijkspen ningenkabinet. De dienst der Domeinen draagt zorg voor wat er met het Nederlandse deel van de vondst gaat gebeuren. Daarvan zal naar verwachting een deel op de markt worden gebracht. Het scheepswrak van de Oostindië- vaarder 't Vliegend Hert ligt enkele mijlen uit de Walcherense kust bij West-Kapelle. Het schip verging in 1735 met 250 opvarenden aan boord. Ook wijn De duikers vonden bij hun akties niet alleen gouden en zilveren mun ten, maar ook gave flessen wijn en gebruiksvoorwerpen van de beman ning. In het Stedelijk Museum van Vlissingen is een tentoonstelling van de diverse voorwerpen ingericht, die tot 11 september duurt. Met de jongste vondst is voor dit seizoen een einde gekomen aan de ak ties van de duikploeg „North Sea Ar- chealogical Expedition". Volgend' jaar gaat de duikploeg verder op zoek. Een fraaie inkijk op de mooie kamer", zoals die in de Oudheidkamer in Bruinisse is ingericht. muffige lucht, die de bezoeker on middellijk in de sfeer van vroeger brengt. Met name in de zogenaamde „mooie kamer" is het net alsof de tijd heeft stilgestaan. In deze voorka mer bevinden zich de pronkstukken van de Oudheidkamer: een kabinet, een secretaire, een plattebuiskachel en een mannelijke en een vrouwelij ke pop, beiden in klederdracht. De vrouw draagt kleding uit de dertiger jaren, terwijl de dracht van de man van ver voor die tijd dateert. In de kamer bevinden zich twee originele bedsteden, waarvan er één is veranderd in een vitrine. Daarin liggen onder meer de mutsen voor de vrouwen uitgestald: één zondagse en verschillende voor door de week. De ze mutsen zijn na 1940 geheel uit de dagelijkse dracht verdwenen. Een lange, smalle gang leidt naar de achterkamer, waarin de bewoners vroeger in de zomermaanden leef den. „Ja, vroeger was dat zo. Dan verhuisden de mensen na de winter naar een ander vertrek. De mooie ka mer werd dan schoongemaakt en niet meer gebruikt," vertelt de heer S. A. Jumelet, lid van de sektie Oudheid kamer. „Voor volgend jaar bestaat het voornemen om de achterkamer een beter aanzien te geven. Met name de inventaris zal wat worden aange vuld, het is nu een beetje magertjes." Meekrap In de kamer tegenover de mooie kamer bevindt zich de meest volledi ge kollektie in Zeeland van de mee krapkuituur. In de kamer staan verschillende werktuigen, die werden gebruikt bij de teelt van meekrap. De meekrap- teelt was in vroeger dagen, naast de mosselvisserij, de belangrijkste vorm van bestaan. In de vitrine ligt de meekrapwortel, waaruit men de rode verfstof produceerde. Daarmee werden textiel en verschillende an dere dingen geverfd. Aan de muren hangt volop informatie over de mee krapkuituur. „Het bezoekersaantal ligt heel laag. Per jaar komen er ongeveer achthonderd mensen een kijkje ne men. Dat is jammer. In vergelijking met het aantal toeristen, dat hier 's zomers aanwezig is, wordt de Oud heidkamer slecht bezocht," aldus de heer Jumelet. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Dagelijks Van 15 tot en met 27 augustus Zierikzee Galerie „Tussen de Havens", Visstraat. Tentoonstelling werken over Zierikzee door amateur schilders, uitgaande van de Evene mentenkommissie. Iedere dag (be halve 's zondags en op maandagoch tend) van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uur, bovendien op dinsdagavonden van 19.00-21.00 uur. Tot en met 6 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling, maandag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. Elke donderdag t/m 18 augustus Zierikzee Beuze. Openluchtschaak. 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 27 augustus Haamstede Bewaerschole. Expositie het leven op het land (van Westerschouwen). Za terdag en zondag gesloten. Ope ningstijden 14.00-17.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Maandag 8 augustus Haamstede Ger. kerk. Maandagavondzang met Frans van Tilburg, orgel en Adrie v. d. Veen, hoorn. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. Optreden zang- en dansen semble Pol'ana. 20.00 uur. Dinsdag 9 augustus Zierikzee Rode Kruis gebouw, Paternoster straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 uur. Bioscoop. Franck en Frey. 14.00 uur. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2