Spuitvoetbal ludiek spel met enkele druipnatte toeschouwers ZWN-direktie neemt stappen tot aanspannen kort geding Bewoner ontdekt wespennest in huis DE ZIERIKZEESCHE COURANT Evenementendag in Noordwelle Buschauffeurs voeren nog steeds aktie Dwarsfluit- en orgelkoncert in Noordgouwe PE |(i.r Inbraak bij jeugdsoos de Pul liSHC vau Ul^3 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oudheidkamer Reddingsbrigade De Oudheidkamer in Bruinisse is gevestigd De Strandreddingsbrigade Westerschou- in een van de oudste huizen van het vissers- wen viert vandaag zijn koperen jubileum, dorp en laat het publiek de leefgewoonten Gisteren slaagden 22 jeugdige redders voor van begin deze eeuw zien. (Pag. 2). een strandwachtdiploma. (Pag. 3). Eén wedstrijdhelft Zierikzee speelde tegen het Rotterdamse COAL een wedstrijdhelft uitstekend. He laas zorgden een aantal omzettingen voor een veel mindere tweede helft. (Pag. 5). Promotie Ingeborg Jonker skoorde met haar paard Courageux maar liefst 138 punten tijdens het Kringkonkoers in Noordgouwe, waar door zij promoveerde. (Pag. 7). MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 139ste jaargang Nr. 23366 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Voorbijgaande verschijnselen laten vaak de diepste sporen na, terwijl de blijvende en ge wone zich slechts in de oppervlakte inprenten. Sirius NOORDWELLE - De kleine kern Noordwelle pakte za terdag weer eens breed uit. De aktieve Dorpdsgemeen- schap Noordwelle organiseerde een vrolijke en zeer ge- variëerde dorpsevenementendag en kreeg daarbij de steun van vrijwel de gehele bevolking, hetzij in de vorm van deelnemers hetzij als toeschouwers. Ludiek hoogte punt van deze dag werd de spannende wedstrijd spuit voetbal zaterdagavond op het sportterrein. Overeenkomsten met „echt" voet bal bleken niet zo talrijk: er kwam een bal een goal aan te pas, maar ver der hield de vergelijking eigenlijk wel op. Overigens was het niet zo, dat er sprake was van een beetje in het wil de weg spuiten met brandweerslan gen. Brandweerkommandant J. van Sluyters liet weten, dat er wel dege lijk spelregels in acht genomen wor den. Deze spelregels werden uitge dacht door brandweervereniging „Paraat", die zorg draagt voor - om een duur woord te gebruiken - de pu blic relations van het brandweer korps Westerschouwen. Merkwaardige outfit Het spel werd gespeeld - uiteraard - met twee ploegen tegenover elkaar. Deze ploegen bestonden uit zes man nen, die twee aan twee een brand weerslang bedienden. Het was de be doeling door middel van water kracht de grote, soort skippie- achtige bal in het doel te laten ver dwijnen. De aanval vond op haar -weg dan uiteraard wel de verdedi gende spuiten van de tegenpartij. De ploegen hadden zich getooid in een merkwaardige outfit: een nostalgi sche brandweekjekker met een mo gelijk nog oudere helm. De ene ploeg toonde zonder schroom alle fraaie en minder fraaie blote mannenbenen, de andere ploeg was juist herkenbaar door de kuise broeken. Scheidsrechter was de heer Jan Hendrikse, die voorafgaand aan de wedstrijd kort en bondig de spelre gels trachtte uit te leggen, maar daar bij danig werd gestoord door de komst van dweilband „De Vossebla- zers" uit Nieuwe-Vossemeer. Hun muzikale omlijsting droeg echter wel belangrijk bij tot verhoging van de sfeer. De heer Hendrikse tobde aanvan kelijk nog wat met het korrekt plaat sen van zijn helm, die eigenlijk best een maatje kleiner had mogen zijn en gaf toen het startsein voor het begin van deze komische wedstrijd spuit voetbal. Heel snel kwam het publiek kort langs de zijlijnen erachter, dat het daar niet zo safe was als er rappe passes werden gemaakt door de spui tende spelers in het veld. Menige toe schouwers liep dan ook een nat pak op deze avond; tot grote hilariteit van hen, die de wedstrijd op veilige afstand volgden. De beide grensrech ters verrichtten in dit opzicht veel korrigerend werk, want de bal ging nogal eens uit, onderdruk van de pit tige stralen en dan waren zij er om de bal weer in het spel te brengen. Doelpunt Al met al werd het een zeer amu sant schouwspel en daar was het in de eerste plaats natuurlijk om begon nen. Na tien minuten spelen wist de blote-benen-ploeg te scoren. Het bleek het enige goaltje in deze wedstrijd te zijn, want gaandeweg werd duidelijk, dat beide ploegen, gevormd door dorpsbewoners, aar dig aan elkaar gewwaagd waren en elkaar derhalve geen duimbreed ruimte toestonden. Steeds weer wa ren er de dwingende waterstralen om de bal in de gewenste richting te stu ren. Braderie Voorafgaand aan het vrolijke avondgebeuren beleefde Noordwelle zaterdagmiddag een zeer geanimeer de braderie, waar zeer veel dorpsbe woners hun medewerking aan ver leenden. Zonder die enthousiaste me dewerking zou een dergelijk evene ment op Noordwelle ook niet georga niseerd kunnen worden, gezien het zeer kleine aantal ondernemers, dat in deze kleine kern is gevestigd. De bewoners bleken echter in staat een zeer gevarieerde braderie leven in te blazen. Zo was ook de lagere school vertegenwoordigd met een stand, waar oude schoolplaten, boekjes e.d. ten behoeve van de schoolkas werden verkocht. Antiek, prullaria, curiosa of ge woon dingetjes uit grootmoederstijd bleken zeer ruim vertegenwoordigd - op deze braderie en uiteraard ontbra ken ook de'oude boeken niet. Verder hadden de dorpsbewoners zich uitgeput in het maken van eigen jam, advokaat, zelf gebakken cakes en pannekoeken, in fris opgemaak- ten salades en in het kweken van planten. Het aantal professionele on- dermers was klein in aantal: Bloem- sierkunst Romeijn uit Zierikzee en de firma Leeuwe met groenten- en fruit. Verder bleek de bevolking van Noordwelle veel talenten te tellen op het gebied van handwerken, en schil deren. Veel bekijks trokken ook de demonstratie? van spinster mevrouw Bakker en stoelenmatter de heer De Rijke, beiden uit Serooskerke. Zij verleenden belangeloos hun mede werking aan deze braderie. De Rabobank verzorgde een stand met pijltjes werpen en verder was er een schiettent, een ballegooistand en voor de kleintjes uiteraard een grab belton. Het onderwijzend personeel van de lagere school tekende voor een fijne poppenkastvoorstelling, waar de jeugd bijzonder van genoot. Verder waren er prijzen te winnen met het alom bekende Een-en- twintig spel en het vermaarde enve loppen trekken. Om wat extra cent jes te vergaren stond ook het Rad van Avontuur opgsteld, waar de heer R. Dooge in staat bleek tussen één en zes uur voortdurend de aandacht van het publiek te trekken. Brandweerdemonstratie Het avondprogramma bood naast het komische spuitvoetbal ook nog wat serieusere zaken in de vorm van brandweerdemonstratie, verzorgd door het vrijwillige brandweerkorps Westerschouwen. Hiet kon het pu bliek aanschouwen hoe met hydrau lische redmiddelen omgesprongen dient te worden. Dergelijke appara tuur wordt gebruikt onder meer voor het openknippen van de dakstijlen van een auto als de inzittenden be klemd zijn geraakt. Verder kwamen twee persluchtmaskerdragers in ak- tie om twee slachtoffers uit een cara van vol rook te redden. Met de hoge drukspuit werden,„ook enkele in "brandgeraakte voertuigen geblust en ten slotte werd door middel van poerder een fiks oliebrandje bestre den. De evenementendag in Noordwelle werd besloten met een geanimeerde barbecue in en rond het dorpshuis. De dorpsgemeenschap kan terug zien op enkele zeer geslaagde aktivitei- ten. De braderie had als extra voor deel, dat dit niet alleen een gezellige middag opleverde, maar ook wat ex tra inkomsten voor de dorpsvereni gingen, omdat de opbrengst onder deze klubs wordt verdeeld. Bijzonder leuk was het spuitvoetbalgebeuren dat 's avonds op het sportterrein van Noordwelle werd gehouden. RENESSE - Het is nooit prettig om door een of ander insekt te worden gestoken, maar voor een.wospesteek is men over het algemcéiutocbiwel het meest beducht. Dat is ook de reden dat de bewegingen van het diertje met meer dan gewone belangstelling worden gevolgd als het ten tonele verschijnt. Nu geeft een enkele wesp weinig problemen. Anders wordt het wanneer ze met meerdere tegelijk verschijnen. Natuurlijk kunnen de diertjes zijn aange trokken door zoetigheid, maar het is ook mogelijk dat ze hun nest in de on middellijke omgeving hebben gebouwd. Vooral wanneer ze in groten getale in huis verschijnen is het zaak eens goed na te gaan of men geen gastvrijheid heeft geboden aan een heel wespenvolk. Dit overkwam dit weekeinde de heer L. van Kooten uit Renesse, die uitein delijk, na enig speurwerk, op zijn zolder terecht kwam en daar de oorzaak van de overlast ontdekte. Daar zat tussen de balken een nest zo groot als een voet bal. De heer Van Kooten waarschuwde de Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land en speciaal belast met de bestrijding van ongedierte. De heer S. van Don gen vernietigde het volk door insekticide in het vlieggat te spuiten. Door de twee warme zomers heb ben de insekten zich bijzonder goed kunnen ontwikkelen. Er werden veel koninginnen geboren en dat betekent steeds weereen nieuw volk. Hij heeft aan het verdelgen van dergelijke nesten dan ook bijna een dagtaak. Zelf aan de nesten zitten raadt hij overigens wel af, omdat vooral wespen erg onberekenbaar kunnen zijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE - Tegen de aktievoerende buschauffeurs van de streekvervoersmaatschappij Zuid-West-Neder land zullen stappen worden ondernomen. ZWN- direkteur J. Deïst heeft heden (maandag)ochtend kon- takt opgenomen met de ESO (Exploitatievereniging voor Streekvervoer Ondernemingen) met het voorstel over te gaan tot aktie tegen de Vervoersbond FNV. De ledenvergadering van de Ver voersbond FNV besloot vrijdagmid- tiel was bijzonder druk op de braderie en rommelmarkt in Noordwelle. dag in Spijkenisse op te houden met de sinds vorige week maandag aan de gang zijnde busstaking in Zuid west-Nederland. In plaats daarvan wordt sinds zaterdag op Voorne en Putten en Rozenburg, waar de sta kingen zich de laatste dagen koncen treerden, gratis gereden. De akties van de buschauffeurs zijn een protest tegen de proef met bustaxi's in Zeeuws-Vlaanderen. De Vervoersbond FNV wil de ak ties ook landelijk uitbreiden, indien niets wordt gedaan tegen experimen ten met bustaxi's. Volgens de woord voerder van de Vervoersbond zijn bij andere streekvervoersbedrijven al akties in voorbereiding. Intussen zul len de „verrassingsakties" in Zeeuws-Vlaanderen gewoon door gaan. Vrijdag blokkeerden kaderle den van de Vervoersbond met perso nenauto's een route van een bustaxi, waardoor daar enkele uren niet gere den kon worden. „Onrechtmatig" Heden (maandag)ochtend bleken de buschauffeurs in Spijkenisse en Rozenburg de reizigers nog steeds gratis te vervoeren. Volgens de ZWN- direkteur is het gratis vervoeren van passagiers onrechtmatig en in strijd met de beginselen van „Fair Play". Ifilli De heer Deist nam derhalve vanoch tend kontakt op met de ESO, die zich verder zal beraden over het aanspan nen van een kort geding tegen de Ver voersbond FNV. Landelijk aktiekoördinator van de Vervoersbond Dick Ketting noemde de akties van de buschauffeurs een gerechtvaardig middel tegen het ex periment met de bustaxi's en zag om die reden een kort geding dan ook met vertrouwen tegemoet. NOORDGOUWE - Op maandag 15 augustus geven Fransje de Visser, dwarsfluit en Piet Westhocve, orgel, een koncert in de Ned. Herv. Kerk van Noordgouwe. Het programma bevat werken van o.a. Michel Blavet voor fluit en orgel, Georg Böhm (Freu dich sehr, o meine Seele), Jo seph Haydn (Flötcnuhr) en Gcorg Fricdrich Handel. Fransje de Visser studeerde in Amerika en in Nice (Fr.) bij de we reldberoemde fluittist Jean Pierre Rampal. Zij voltooide haar studie aan het Conservatorium te Arnhem. Piet Westhoeve studeerde aan het Rotterdams Conservatorium orgel, piano en kerkmuziek. Hij is organist van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland en van de Ger. Kerk te Ouddorp, en is organist bij het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. WAt mi- Op de zolder tussen de balken van de heer Van Kooten een wespennest zo groot als een voetbal. Schade f 10.000 BRUINISSE - Vermoedelijk in do nacht van dinsdag 2 op woensdag 3 augustus is uit jeugdsoos De Pul in Bruinisse de komplete geluidinstal latie gestolen. De daders zijn via een raam binnengekomen. De waarde van de vermiste apparatuur be draagt rond de 4000. Voor ongeveer 6000 werd aan LP's en singles mee genomen. Uit de kast wordt 400 vermist. Eind juli van het vorige jaar was De Pul ook al slachtoffer van een' inbraak. Ook toen werden de kom plete geluidinstallatie en LP's en singles meegenomen. Verwachting tot dinsdagavond: Droog en warm Droog, zonnig en warm; minimum temperatuur ongeveer 14 graden; middagtemperatuur rond 27 graden; meest matige oostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 aug. Woensdag: Zonnig Kans op neerslag.' 30%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: oost 4 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: noordoost 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Minimumtemp.: 14 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 aug. Zon op 6.13, onder 21.17 Maan op 6.34, onder 22.11 Eerste Kwartier: 15 aug. (14.47) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 9 aug. 4.32 16.12 10.00 22.28 Springtij: 11 aug. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19.1° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zomerweer heeft zich hersteld. Gedurende het wee keinde is het hogedrukgebied boven noord- en west-Europa weer wat toe genomen. Het centrum ervan ligt op het noorden van de Noordzee en ver oorzaakt samen met een lagedrukge bied boeven de Golf van Biscaje bij ons een oostelijke wind. Die brengt warme lucht naar ons toe en dinsdag kan het dan ook 24 tot 28 graden wor den. Er zal ook veel zon zijn, maat* het is niet uitgesloten dat er later op de dag in het zuiden van het land be wolking komt. Boven Frankrijk en België dringen dan enkele onweersbuien naar het noorden op. Het lijkt onwaarschijn lijk dat die ons land zullen bereiken. Een groot deel van Europa is zon nig. Behalve in Spanje en Frankrijk komt er alleen wat lokaal onweer voor in Italië en de Balkan. AMSTERDAM - De politie heeft het afgelopen weekeinde in dc Bijl mermeer in Amsterdam de 24-jarige Amerikaan P. A. B. aangehouden, die ervan wordt verdacht vorige week donderdag de 24-jarige Gerrold Kolf uit de hoofdstad te hebben doodgestoken. Dit heeft do politie maandag meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1