m Bollen bloeiden om Parijs Dertiende Bruse taptoe op de dertiende augustus geen enkel punt voor aktieve organisatie Dans- en showfilm Fame in bioseoop Zierikzee Bodemsanering in knel door ontbreken opslagterreinen Sekretaris H. E. Braber: „Er is enige moed voor nodig" Maak een mooie kans op één van de Minister Smit-Kroes: „Niets aan de hand met Zeelandbrug" Nederland Gifvrij": 6 Het tamboer- en trompetterkorps Juliana uit 's Gravendeel treedt op de dertien Bruse taptoe als openingsnummer op. BRUINISSE - „Er is enige moed voor nodig", aldus de heer H. E. Braber, sekretaris van de Stichting Festivitei ten Bruinisse, „om op de dertiende augustus de dertien de Taptoe Bru te organiseren. Bijgelovige mensen zou den kunnen denken dat het deze keer mis zou moeten gaan. Maar nog nooit in het bestaan van de Taptoe is er één in het water gevallen. Vol goede moed zijn we dan ook aan het organiseren geslagen om Bru weer een eve nement aan te bieden dat letterlijk klinkt als een klok". Dat „we" slaat op de organiserende sekretaris die er bij na een dagtaak bij heeft in samenwerking met de Bruse tamboer-maitre Van de Putten. De taptoe vindt plaats als gebruikelijk op het sportterein op zaterdagavond 13 augustus. Vijf korpsen gaan weer zorgen voor een muzikaal spektakel in de schijn werpers van het voetbalveld. In volgorde van optreden zijn dat: „Juliana" - 's Gravendeel, „Rust Roest" - Zierikzee, „Nu met hope" met „Oefening en Uit spanning" -Bruinisse-Nieuwerkerk, „Excelsior" -Goes en de „Klapper" „O.B.K." uit Rhenen. De koördinatie is in handen van de Stichting Kombinatie van Korpsen in de persoon van de heer A. Kros, die in het hele land dergelijke evene menten regelt en programma's opstelt. Speaker is de heer S. G. v. d. Paal uit Middelburg die over elk deelnemend korps de bijzonderheden zal vertellen en ook iets over de uit te voeren werken. Voor aanvang van de Taptoe zullen de korpsen een rond gang door het dorp maken, vanaf de diverse kleedgelegenheden: het vere nigingsgebouw, het dorpshuis en het sportpark. Als om precies negen uur het kleu rige klankspel begint hebben vroege toeschouwers al kunnen genieten van een sportdemonstratie, die deze keer verzorgd wordt door sport school Joseph Tol uit Zierikzee. Het betreft hier karate-demonstraties, die om 19.30 uur beginnen: Gewone klub Juliana uit 's Gravendeel zal het spits afbijten, na de presentatie van korpsen. Dit tamboer en trompetter korps waarin ook vrouwen hun par tij meeblazen, bestaat dit jaar 55 jaar. In 1982 werd het korps in de nieu we uniformen gestoken en van nieu we instrumenten voorzien. Juliana is geen gewone klub vindt voorzitter Leen de ."Vlan. „Het klinkt misschien een beetje onbescheiden", aldus de voorzitter, „maar we doen wel eens mee aan konkoersen en ik vind dat we daar geen slecht figuur slaan. We verbeelden ons niets: het enige wat we willen is een gezellig, goed stukje muziek brengen, dat prettig in het gehoor ligt". Ilij vult nog aan dat een uurtje lopen en blazen bijzonder goed voor de konditie is en vergelijkt dat met een edele vorm van trimmen. Een enthousiaste klub dus, dat een goed begin van Taptoe Bru waar borgt. Goede wijn behoeft geen krans, is een gezegde dat zeker voor het Zie- rikzeese „Rust Roest" opgaat. Want wie kent dit show korps niet, met zijn uitstekende muzikanten, goed ge trainde majoretten en vlaggengroep. Een veelvuldig en graag gezien korps onder leiding van Gerard van Wag- tendonk. Hetzelfde geldt voor het ei gen „Nu met hope" en „Oefening en Uitspanning", die natuurlijk niet ontbreken op dit specifiek Bru's ge beuren. Omschakelingen Nummer vier in volgorde van op treden is de bijna professionele band „Excelsior" uit Goes. Opgericht in 1930 als „Pijperkorps" met voorna melijk fluiten, trompetten, signaal hoorns en trommels als instrumenta rium. Twee drastische omschakelingen gaven het korps een geheel ander aanzien en is er weinig meer over van het aloude Pijperkorps. Volledig ge schoold op Amerikaanse leest met als voorbeeld het Amerikaanse „drumcorps" verzorgt Excelsior nu perfekt uitgevoerde shows, waartoe bijvoorbeeld het hele slagwerkin strumentarium in [1J980 werd vervan gen door een percussieinstrumentari um. De Goese mannen bewezen al tallo ze malen met dit nieuwe element heel goed uit de voeten te kunnen. De Color-guard geeft aan het geheel nog een extra tintje. Bekend van dit korps is de zogenaamde „front facing show" met o.a. Star war, Suspicious minds. My way en Let the sun shine". Hopelijk voor de organi satoren schijnt die zon op het Bruse Boys voetbalveld! De rij van deelne mende korpsen wordt gesloten door „O.B.K." uit Rhcden ZIERIKZEE - Coco, Montgomery, Doris en Leroy, wie kent die namen niet. Het zijn enkele van de hoofdrolspelers van de in Nederland zeer populaire se rie Fame, die al maanden op de televisie te zien is. Door de producers David de Sivla en Alan Marshall is er ook een film over het leven van de studenten aan de school voor modernde kunst in New York gemaakt. De regie is in han den van Alan Parker. De film is zaterdag en zondag in Zierikzee te zien. Deze film beeldt de droom van suk- ses en de voortdurende herinnering aan mislukking in de wereld der kreatieve kunstenaars uit het genadeloze gevecht van acht jonge mensen om erkenning en hun weg van onschuld naar ervaring. Acht tieners laten zich inschrijven bij de school te New York. Het zijn: Ralph (Barry Miller), 'n Puertori- Advertentie Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 september ih vol doende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 345. 8901 BC Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivelfa of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilf. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes caanse jongen, die graag komiek wil worden met Freddie Prinze als zijn grote voorbeeld; Hilary (Antonia Franceschi), een meisje met rijke ou ders, die de ambitie heeft een grote ballet-danseres te worden; Coco (Irene Cara), een jonge kleurlinge en begaafde zangeres; Montgomery (Paul McCrane), een kwetsbare, gef rustreerde jongen, die de toneeloplei ding volgt en gekonfronteerd wordt met zijn eigen homosexualiteit; Do- ris (Maureen Teefy), een verlegen joods meisje uit Brooklyn, die door haar toneel-lessen zelfbeswuster en zelfverzekerder wordt; Lisa (Laura Dean), een onverbeterlijke kletskous heeft de droom een beroemd danse res te worden, helaas blijkt haar ta lent ontoereikend om die droom te verwezenlijken; Leroy (Gene Antho ny Ray), is een keiharde, zwarte ghetto-beWoner, die graag danser wil worden, doch al het onderwijzend personeel tegen zich inneemt door zijn agressieve houding. Zij delen allen dezelfde pijn en de zelfde wanhoop om te slagen. ARNHEM - In de provincie Gelder land gaan dit jaar zeker 14.000 schoolverlater op zoek naar een baan. Dat is echter slechts een derde deel van het totaal aantal eindexa menkandidaten. Minder dan tien procent van de eindexamenkandida ten van Mavo, Havo en VWO gaat na het behalen van het diploma op zoek naar werk. De ongunstige ar beidsmarktsituatie doet veel leerlin gen besluiten een vervolgopleiding te gaan volgen. DEN HAAG - Er is geen sprake van dat er bij de Zeelandbrug sprake zou zijn van onderstroomde en afgebro ken pijlers. Dat heeft minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat geantwoord op schriftelijke vragen van twee D'66-kamerleden. De mi nister toonde zich nogal geïrriteerd door de vragen van de dames Wessel- Tuinstra en Lambers-Hacquebard, want zij voegde er aan toe: „Gaarne zou ik van de vragenstelsters verne men welke serieuze informatie hen bewogen heeft het zware instrument van kamervragen in deze te hante ren." Volgens de vragenstelsters zouden de pijlers twee en drie onderstroomd zijn en zou de voet van pijler twee op een diepte van 25 meter zijn afgebro ken. Zij vroegen in verband daarmee ongeveer twee weken geleden aktie van de zijde van de minister. Volgens mevrouw Smit is er echter geen vuiltje aan de lucht. De provin ciale waterstaat in Zeeland onder zoekt de pijlers van de brug vijf maal per jaar. Als bij die periodieke kon- trole blijkt dat er ongewenste ont wikkelingen zijn, wordt het onder zoek geïntensiveerd tot eenmaal per veertien dagen, aldus mevrouw Smit, die dan ook geen enkele aanlei ding ziet tot nadere akties van haar kant. Vrijdag 5 augustus Ned. 1 9.30 en 13.00 Nieuws voor doven 16.00 uur Ouders van niks? 16.50 uur De uitvinder 18.55 uur De uitvinder 18.55 uur De avonturen van muis op mars 19.00 uur Pippi Langkous 19.25 uur Het koraaleiland 20.00 uur Journaal 20.28 uur Pinokkio. Pinokkio komt eindelijk Gepetto weer tegen en op de rug van signor Tonijn probeert het tv, eetal weer aan land te komen. 21.25 uur Achter het nieuws 21.55 uur Claude Coretta. Vraag gesprek met deze Zwitserse cineast. 22.35 uur De huwelijksdag. In de film wordt een familie tijdens een mooie zomerdag gevolgd. Buiten Genève willen zij in een klein restaurant de lunch gebruiken, maar jammerge- noeg is het restaurant volledig bezet door bruiloftsgasten. Zij moeten naar elders uitwijken. Zoon Philip mag wegens een oude traditie aan schuiven 23.55 uur Journaal 00.00 uur Studio Sport Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws '19.10 uur Tom en Jerry 19.20 uur Anna en koning van Siam 19.45 uur De zomeravondshow. Imi tators zullen om de play-back trofee strijden. Muzikale medewerking wordt verleend door Corrie Konings, Peter Koelewijn, Dennie Christian. 20.45 uur Hokus pokus. Goochelshow 21.40 uur Formule I plus I. Film over de integratie van het kleuteronder wijs en het basisonderwijs. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven 22.50 uur The Killers. Een film met in de hoofdrol Ronald Reagan. Hij speelt hierin de rol van gangster die met een kollega een man wil doden, waarvan bekend is dat hij minstens een miljoen moet bezitten. Zij vinden echter geen cent Vrijdag 5 augustus, 22.50 uur. Nederland 2 The Killers. Een scene uit deze film met Angie Dickinsons en John Cassavetes. UTRECHT - Het opruimen van door gevaarlijke stoffen verontreinigde grond in ons land komt in de knel door het ontbreken van goede opslagterrei nen voor de afgegraven grond. Dit stelt „Nederland Gifvrij", een samenwer kingsverband van een aantal milieu-organisaties, in een brief aan minister YVinsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. De milieu-organisaties komen tot deze konklusie op basis van de sane ringsprogramma's- van enkele provincies. „Nederland Gifvrij" vindt dat de minister samen met de provinciebesturen zo snel mogelijk voor goede opslag plaatsen moet zorgen. Het is nu vaak zo dat verontreinig de grond her en der in het land in af gelegen hoeken van vuilstortplaat sen terecht komt, zonder dat goede milieuveilige voorzieningen zijn aan gebracht, of dat schoonmaakopera- ties worden uitgesteld omdat de grond nergens heen kan. De opslag plaatsen zijn nodig voor de tijdelijke opslag van verschillende soorten ver ontreinigde grond waarvoor nog geen goede saneringstechnieken be schikbaar zijn, aldus Nederland Gif vrij. Er is volgens de milieu organisaties nog een probleem dat de bodemsanering belemmert: De „drempelbijdrage" van maximaal 200.000 gulden die gemeenten per verontreinigingsgeval moeten beta len aan het rijk. Dit bedrag komt bo- vernop de eigen bijdrage van tien procent die de gemeenten al aan de schoonmaakkosten moeten bijdra gen. Voor veel gemeenten leveren de ze kosten grote problemen op, vooral bij kleine gemeenten met verschil lende „gifgronden" binnen de gren zen. Gevolg is, aldus „Nederland Gif vrij", dat gemeenten steeds minder geneigd zijn hun medewerking aan het opstellen van bodemsane ringsprogramma's te verlenen. Dit betekent in de praktijk dat vele ver ontreinigingen niet worden onder zocht en opgeruimd. Ook neemt de neiging van gemeenten toe om de vervuilde grond maar zelf Op te rui men, en dat is volgens de milieu-or ganisaties meestal niet bepaald een garantie voor een goede aanpak. „Nederland Gifvrij" vraagt1 minister Winsemius daarom met klem om de drempelbijdrage af te schaffen. 24 In de loop der tijden was hij gaan inzien, dat hij de liefhebberij voor schrijven van zijn moeder had mee gekregen. Van zijn enige broer, waar hij in zijn jeugd altijd alles mee had gedeeld, hoorde hij slechts iets op hoogtijdagen. Op zijn verjaardag kwam het pakje met de eigengebak ken cake van Nita, een fröbeldinget- je van Jasper, een doos sigaretten van Henk en een boek van Jan en Wim. Hun briefjes waren in hartelij ke stijl geschreven, maar de onver schilligheid lag er duimendik boven op. Koos had dit alles in de loop dei- tijd aanvaard. Hij had slechtere tij den gekend, toen bij de vijand en hij wist, dat hij besmet telijk was geweest voor de jonge kin deren. Alleen Nita had lang volge houden hem iedere week te schrij ven, maar ook dat was uitgesleten. Een enkele keer kwam ze op bezoek, dan nam ze één of twee van de jon gens mee en liet ze op-het grote plein spelen, waar hij ze zien kon als hij de spiegel maar goed draaide. Wim was een paar keer met een verkenners- vriend geweest, op de fiets, ze had den toen bloemen en fruit gebracht uit naam van zijn Groep. En de por tier had naar de afdeling gebeld om te vragen of patiënt Huisman uit wil de kijken naar de duinzijde. Het had hem diep geroerd, toen de zuster hem zo op het balkon plaatste, dat hij de jongens goed kon gadeslaan. Ze had den geschreeuwd met hun jonge stemmen en gezwaaid met hun hoe den. Zo lang ze maar mochten, waren ze op dat stukje duin tussen het helm gras blijven bivakkeren en Moeder- Overste had de jongens wat boter hammen laten brengen, had Wim la ter met zijn slechte jongenshand ge schreven. Koos kon urenlang naden ken over allerlei kleinigheden. Hij koesterde ook weer toekomstdro men, want de datum was nu vast- door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHU Y S gesteld, dat ze hem zouden opereren. Daarna zou hij in een gewoon bed mogen slapen. Van lieverlede kwam dar de algehele genezing. De zondagochtenden waren de laatste tijd iets afgeweken van voor heen, nadat Henk een paar prent kaarten had gestuurd uit Parijs, was Nita plotseling regelmatig gaan schrijven. Tussen de regels door sche merde verdriet om Henk, die zo erg veranderd was. En al was Koos vrij gezel gebleven, toch kende hij het le ven goed genoeg om haar gevoelens te begrijpen. Zijn schoonzuster Nita had altijd een heel aparte plaats bij hem ingenomen en hoewel hijzelf geen gezin had gevormd, was hij toch blij, dat zij de familie vier Huisman netjes had nagelaten. De kleine Mari anne had hij slechts gekend als een mollige baby en een parmantige kleuter, daarna was hij verbannen naar Duitsland. Toen ze stierf, was hij nog maar pas thuis, het had hem erg aangepakt, omdat hij wist, hoe trots Nita op haar dochter was. Op een zonnige zondagmorgen in juli, toen een onafgebroken rij dag jesmensen het sanatorium passeerde, las Henk, dat Nita van plan was hem a.s. donderdag te komen bezoeken. Ze kwam expres niet op zondag, om dat het dan zo druk was met bezoek en ze wilde met hem praten. Of dat kon? Koos moest glimlachen en haastig schreef hij terug, dat hij niet van plan was donderdg op reis te gaan, ze werd verwacht. Toen kwam het on geduld, dat hij al zo lang had weten te verduwen. Ze had hem nodig, hem, de zieke Koos, omdat ze niemand an ders durfde toevertrouwen waar haar hart zo vol van was. Terwijl zijn buren bezoek kregen, lag hij stil peinzend aan Nita te denken en gaf maar verstrooid antwoord, als ze uit medeleven hem ook eens iets vroe gen. Nita kwam op de fiets, ze had alle tijd, want alle drie de jongens waren met vakantie, Wim en Jasper in het padvinderskamp, Jan bij opa, waar hij in hoofdzaak at en sliep, verder zat hij de hele dag in het zwembad of lag te zonnen op het sportveld. En Henk was zogenaamd voor zaken een paar dagen van huis, maar ze wist. dat hij drie vakantiedagen had opge nomen. Met stralende ogen zag Koos haar aan, toen ze hem zo hartelijk de hand schudde en allerlei heerlijkhe den voor hem uitpakte, die ze zelf had gebakken. De overige patiënten hadden geen bezoek, hun familie woonde ver weg, ze lagen te lezen of maakten leuke kleedjes en bladwij zers van strengetjes gekleurde zijde. Nita gaf ieder een aparte groet, sprak eerst over allerlei futiliteitjes en viel dan plotseling met de deur in huis. „Koos, jij bent zijn broer, je kent Henk vanaf zijn geboorte en vroeger, toen ik er nog niet was om hem van je af te houden, gingen jullie toch altijd samen. Vertel me, Koos, is Henk vroeger ook zo lichtzinnig geweest? Want nu wordt het toch wel wat al te bar, hij schijnt het heel vanzelfspre kend te vinden drie dagen met een andere vrouw op stap te gaan. Ik noem de dingen maar bij denaam ik ben helemaal alleen de jon gens zijn uit kamperen Jan is bij mijn vader Koos Ze had zo nuchter en kalm willen blijven, maar toch brak haar stem, al wist ze het gefluisterde gesprek voor de overige patiënten te verbergen. Koos nam haar hand, de stevige hand van een huisvrouw, die al het werk zelf doet en alleen al dit gebaar gaf steun en moed. Maar hij zag nu duidelijk hoe haar zenuwen de laatste tijd geleden hadden, ze kon haar trekken nauwelijks beheersen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6