Zesentwintigste Delta-Flora weer voor publiek geopend De heer Van Sonsbeek: De duizendpoot van park Klein Poelland99 LANDBOUWSCHAP BETREURT UITSTEL AANLEG PHILIPSDAM Bloemen houden van mensen... Veertig jaar PTT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 augustus 1983 Nr. 23384 5 Mevrouw drs. /V. Smit-Kroes luidt de fraaie scheepsbel, waarmee 2ij de offi ciële opening verricht van de Delta-Flora 1983. STELLENDAM - „Wat mij hier het meest aantrekt is, dat er mensen bereid zijn om steeds weer hun nek uit te steken en risiko's lopen om iets dergelijks te organise ren. Als je hier ziet wat er gepresteerd is: niet „zomaar" iets". Woorden uit de openingstoespraak van minister mevrouw drs. N. Smit-Kroes, dinsdagochtend in het restaurant van de 26e Delta Flora in Stellendam. Na haar toespraak luidde mevrouw Smit zes maal een scheepsbel, waarmee werd gesymboliseerd dat Delta- Flora voor de zesde keer in het bestaan van deze gladio- lententoonsteling het anker in de visafslag aan de Meester Snijderweg had laten vallen. ,,Of het de normaalste zaak is om een gladiolententoonstelling door de mi nister van Verkeer en Waterstaat te laten openen", zo merkte de minister op aan het begin van de officiële opening. Ze had zich al afgevraagd waaraan die eer te danken was, zeker niet aan die éne gladiool in haar tuin Van zelfsprekender had zij gevonden, dat de minister van Landbouw deze vreug devolle plicht had komen vervullen. „Maar", zo stelde de minister, „aan dit verlangen kan toch worden voldaan: want voor u staat tevens de minister van Landbouw, Buitenlandse Zaken, Financiën, Justitie, Volkshuisvesting, On derwijs en noem ze maar op; echter wel ad interim. Kortom: het hele kabinet is met vakantie. Als u welke andere minister zou hebben uitgenodigd, zou ik als plaatsvervanger toch gekomen zijn". Mevrouw Smit-Kroes had haar huiswerk goed gedaan en wist zonder aarzelen het belang van deze be drijfstak met een paar sprekende cij fers te illustreren. Zo werden er in 1982 maar liefst 106 miljoen stelen op de veiling aangeboden (alléén gladio len), voor een waarde van 21 mil joen. Dat er ook nog eens 250 varia ties in gladiolen zijn was voor de mi nister nieuws, evenals het feit dat er daar van alleen op Flakkee al 25 soorten worden verbouwd. Verder kijkend over de landsgrenzen heen, wist de minister te vertellen dat de Nederlandse snijbloem maar liefst 66% van het wereldaandeel bevatten, en van de potplanten nog eens 45%. Cijfers, die de bewindsvrouwe met enig ontzag noemde, bijna chauvi nistisch, een beetje denkend aan haar éne gladiool in haar tuin Top-tien Dat ze het dik de moeite waard vond om voor de opening naar Stel lendam te komen, relateerde ze aan het feit dat in de onderhavige sektor 63.000 mensen hun bestaan vinden. Onverklaarbaar vond de minister dat de gladiool nog niet op de „top tien" van best verkochte bloemen is te vinden. Dat was dan ook haar wens voor de telers en organisatoren: zo snel mogelijk op die lijst te ko men. „Met de bijdragen van velen zal dat best wel lukken" besloot de mi nister, „waarmee u uw belangrijke bijdrage levert aan de Nederlandse ekonomie. En wat is er mooier om die bijdrage te leveren met bloemen. Want bloemen blijken van mensen te houden", aldus minister N. Smit- Kroes, waarna ze de bel zes keer luid de. Zoals gebruikelijk was er eerst de rede van voorzitter A. Struijk, die na een uitgebreid welkomstwoord aan de genodigden en in het bijzonder de minister, zijn licht liet schijnen over de gladiool en het Delta Flora- gebeuren dat nu alweer voor de 26e keer plaatsvindt. Natuurlijk kwam het zeer natte voorjaar aan de orde, gevolgd door langdurige droogte, een reden waarom ook maar weinig in zenders op tijd hun knolgewas be schikbaar hadden. Op z'n mooist Dit is er tevens de oorzaak van, dat de (toch nog) vele lange snijbloemen niet helemaal tot hun recht kwamen op de dag van de opening. Voorzitter Struijk hield zijn gehoor dan ook voor om aan het eind van de week nog eens terug te komen, als de ten toonstelling op z'n mooist zal zijn. Verder memoreerde de voorzitter, dat een bloemententoonstelling nog steeds de goedkoopste vorm van re- klame is, een vorm die zichzelf be taalt. Omslachtig legde de heer Struijk de „link" tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Delta- Flora, om uit te leggen waarom de minister gevraagd was de ten toonstelling te openen. Beginnend bij het feit, dat het dit jaar 30 jaar ge leden is van de februari-ramp die dit gebied zo in het hart trof, vervolgens het Delta-plan ter sprake brengend waaraan het thema van deze exposi tie was ontleend: water, belandde de voorzitter bij het minister van Ver keer en WATERstaat, waarvan me vrouw Smit-Kroes de grote baas is. Maar, om al genoemde reden, had het stichtingsbestuur elke minister kun nen vragen: ze was toch gekomen. Het thema water werd trouwens in de grote expositie-ruimte meer dan: voortreffelijk door arrangeur Leo Kooien uit Haarlem in beeld ge bracht, met medewerking van de vis ser, het loodswezen, bedrijven als Maaskant en Padmos, maar ook de Steenhouwersschool uit Stellendam. Met diverse attributen is de heer Kooien erin geslaagd om voor de eerste keer dat hij Delta-Flora het fleurig aanzien geeft, er zo'n werke lijk schitterende bloemenzee van te maken. Voorzitter Struijk zei, dat Leo Kooien zelfs afgeremd moest worden in zijn enthousiamse. „De hobby-klub is uitgegroeid tot een bij na professioneel gebeuren", stelde de voorzitter vergenoegd vast. Beurs Naast de grote hal van de visafslag is als vanouds weer de huishoud- en konsumentenbeurs gegroepeerd, dit keer in een iets gewijzigde opstel ling. De vertrouwde beurszaken heb ben hier hun plaats weer ingenomen, gelardeerd met de bekénde stand werkers. Het land- en tuinbouwbedrijf is ook weer present, met een keur van machines en produkten. De veiling RENESSE - Volgende week dinsdag 9 augustus zal de beheerder van het PTT-bungalowpark „Klein Poelland" in Renesse, de heer H. P. J. van Sons beek, veertig jaar in dienst zijn van dit staatsbe drijf. We bezochten hem in zijn bungalow op het park, en ook al had hij zelf dit jubileum liever in al le rust aan zich voorbij willen laten gaan, hij was toch bereid het één en ander over zijn loopbaan te vertellen. GOES - De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap besprak de beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat om de aan leg van de Philipsdam een jaar uit te stellen. De Raad was teleurgesteld dat de minister het advies van de Raad van de Waterstaat om de plannen volgens het vastgestelde schema uit te voeren niet heeft overgenomen. Verbetering van de zoetwatervoorziening van de landbouw in het zuid-westen is hiermee op nieuw vertraagd. De nadelen van dit uitstel overtreffen volgens de Raad de voordelen ruimschoots. De ongunstige weersomstandigheden deze zomer be vestigen deze zienswijze opnieuw. De Gewestelijke Raad was ver heugd dat de staatssekretaris van Landbouw en Visserij besloten heeft zijn voorstellen tot verhoging van de pachtnormen te matigen. Met betrek king tot de verhoging van de aftrek ken en toeslagen bestaat nog steeds een belangrijk verschil tussen zee kleigronden en andere grondsoorten. Landelijk heeft het Landbouwschap aangedrongen op een geringere ver hoging van de toeslagen, terwijl te vens voor de zeekleigronden geen verhoging van de toeslagen bjphoort te worden aangebracht zolang het verschil met de overige grondsoorten niet is ingelopen. De Gewestelijke Raad onderschreef dit standpunt vol ledig. Werkgelegenheid De Raad besprak de konsekwen- ties die het in toenemende mate in schakelen van vrijwilligers voor al lerlei projekten heeft. De Raad heeft waardering voor het enthousiasme dat in vrije tijd (weekenden e.d.) wordt opgebracht om diverse aktivi- teiten te ontplooien. Het vrijwilli gerswerk behoort echter de reguliere werkgelegenheid niet te verdringen door het werk in feite geheel over te nemen en konkurrentievervalsend te werken. Hierdoor gaan arbeidsplaat sen verloren. Dit gevolg acht de Ge westelijke Raad niet akseptabel. Bij de stimulering of subsidiëring van vrijwilligerswerk moet hier dan ook terdege rekening mee worden gehou den. De Gewestelijke Raad besteedde .aandacht aan de concept-nota water huishouding van Nederland. In dit belangrijke beleidsstuk van de mi nister van Verkeer en Waterstaat worden een aantal voor Zeeland es sentiële zaken behandeld. Zo wordt bijvoorbeeld in de nota de garantie gegeven dat ook tijden van waterte kort bij de toevoer naar het Zoom meer niet wordt gekort op de hoe veelheden benodigd voor de handha ving van het peil en de watervoorzie ning van de landbouw. De consept-nota Waterhuishouding Verbeteringen van het waterhuis- houdkundige hoofdsysteem zullen geheel door het rijk worden uitge voerd en gefinancierd. De Geweste lijke Raad gaat ervan uit dat dit zon der enige restruktie zal gebeuren. Po sitief ervaart de Raad de uitspraak in de financiële paragraaf van de no ta dat de regionale plannen ter verbe tering van de waterhuishouding van de landbouw in aanmerking kunnen komen voor een rijksbijdrage van 50%, in de landinrichtingsgebieden oplopend tot 65%. Een funktie als beheerder is natuurlijk wel een zeer bijzondere binnen het PTT-bedrijf. Een „vrije ambtenaar" zou de heer Van Sons beek kunnen worden genoemd. „Het is geen baan van acht tot vijf, geen koffiepauzes op ge zette tijden. In principe sta ik dag en nacht pa raat om de gasten te woord te staan. Ik moet er niet aan denken terug te moeten naar de kata- kombe van de centrale direktie in Den Haag". De heer Van Sonsbeek is sinds de opening van „Klein Poelland" in 1976 beheerder van het park. Het bungalowpark is eigendom van de Stichting personeel en kinderfonds van de PTT. Deze Stichting werd in 1927 in het leven geroepen om onder meer kinderen waarvan de ouders in financiële moeilijkheden verkeer den, toch een leuke vakantie te kunnen bie- den, Later konden ook PTT-personeelsleden die financiële problemen hadden, bij deze Stichting aankloppen. Personeel Ieder personeelslid van de PTT (en dat zijn er nogal wat: 106.000) wordt gevraagd een vrij willige bijdrage te geven aan de Stichting. Op deze wijze kan deze Stichting nog steeds drie bungalowparken in Nederland in stand houden. „We spelen precies quitte, het is overi gens ook niet de bedoeling dat de stichting winst gaat maken. Ik vind het best belangrijk dat dit even goed wordt uitgelegd, want het zal niet de eerste keer zijn dat ik opmerkingen krijg te horen als: „Die bungalowparken moe ten ook worden betaald" als de PTT prijzen weer omhoog gaan. Het park wordt dus eigen lijk door het personeel bekostigd en verder be talen de gasten natuurlijk ook gewoon huur voor deze vakantiewoningen". Met enthousiasme kan de heer Van Sons beek vertellen over zijn werkzaamheden op Klein Poelland. „Als beheerder moet je eigen lijk een duizendpoot zijn. Het gaat niet alleen om de ontvangst van gasten, maar ook repara ties aan en in de bungalows, verzorging van de groenvoorzieningen en dan hebben we het nog niet gehad' over de grote hoeveelheid admi nistratieve werkzaamheden. Het werk is dus bijzonder veelzijdig en dat bevalt met uitste kend". De jubilaris moet er dan ook nog niet aan denken te stoppen met zijn werk. Voorlopig gaat de 59-jarige Van Sonsbeek (je zou hem overigens absoluut jonger schatten) er nog niet vanuit over enkele jaren gebruik te gaan ma- kên van de VUT-regeling. „Ik heb het geluk heel goed met m'n as sistent Ad Bouwman te kunnen samenwerken. Dat heb je echt nodig in zo'n baan".' Draadomroep Nog even terug in de tijd. In 1943 begon dc heer Van Sonsbeek als besteller bij dc post dienst Leiden. Het lag voor de hand dat hij vooreen baan bij de PTT zou kiezen, omdat zo wel zijn vader, als zijn grootvader bij „de post" werkzaam waren. Na de moeilijke oorlogstijd, kreeg hij enkele jaren later de funktie draadomrocpaquisiteur. De draadomroep was een nieuw idee van de PTT. „Wij noemden het destijds „radio aan een touwtje". Via de lijn, kon men radio ont vangen zonder bijvoorbeeld last te heben van storingen. De draadomroep was echter geen lang leven beschoren. De radiotoestellen wer den steeds beter en ten slotte werden de ex ploitatiekosten zo hoog, dat deze vorm van omroep werd opgedoekt". Vervolgens kwam de heer Van Sonsbeek bij de filmdienst van pers en publiciteit terecht. Dat betekende veel reizen door het land om aan scholen, bedrijven, plattelandsvrouwen, etc.. voorlichting te geven over de PTT. Maar zijn grootste wens bleef: zelf een cam ping of bungalowpark exploiteren. Toen de Stichting personeel en kinderfonds voor een park in Uddel een beheerder zocht, pakte Van Sonsbeek zijn kans. Hij kreeg de baan. Na en kele jaren vroeg hij om overplaatsing naar het nieuwe park in Renesse. Dat is inmiddels ze ven jaar geleden. Receptie Als geboren Rotterdammer voelt hij zich zeer goed thuis tussen de Zeeuwen. Naast zijn werk vervult hij tevens funkties in het bestuur van „Luctor et Emergo" en van de „Stichting dorpshuis Renesse" Dinsdag 9 augustus is het dus precies veertig jaar geleden dat de jubilaris bij de PTT in dienst kwam. Ter gelegenheid hiervan wordt die dag van 15.00 tot 17.00 uur een receptie ge houden in hel dorpshuis van Renesse. Degenen die Van Sonsbeek met dit feil willen felicite ren, zijn dan van harte welkom. Westland (met klok) eveneens. Ver der een kleine greep: handwerkspul- letjes, glasgravures, (erg goedkope) horloges, kleding, huizen, auto's, meubelen, drop en snoep, het bubbel bad, diverse instellingen, computers, de nostalgische foto, de wonderpan- nen, tapijten en poffertjes. Uiteraard ontbreken ook de gladiolen niet, die tegen kostprijs kunnen worden ge kocht. Vermeldenswaard zijn verder nog de konijnen en pluimvee, die tussen de gladiolen een plaats hebben ge kregen, en^ie als het ware een eigen biotoop vormden. De tentoonstel ling-beurs is tot en met zaterdag geo pend. Gezien het voor Delta-Flora vreemde weer zullen ongetwijfeld meer bezoekers de expositie bezoe ken. De lange rij wachtenden vóór het officiële openingsuur dinsdag middag getuigde daar al van. Prijswinnaars Uitslag prijzen „Delta-Flora" 1983: Gouden medaille: gewonnen met boeket Traderhorn door G. Lokker te Den Bommel. Hij komt hiermede te vens in het bezit van de wisselbeker. Idem gewonnen met boeket Prin ses Margareth Rose, doorG. P. Steen voorden, le prijs kleinbloemigen. Idem L. Verhoek met La Financée Zilveren medaille: J. Alleman Czn met Fidelio; G. Lokker met Pinky; G. Lokker met Praha. Bronzen medaille: J. Neele met Pe ter Pears; G. Lokker met Rose Frienship; G. Lokker met Jackpot. Prijzen van de inzendingen van de ned. Gladiolus Vereniging: Gouden medaille: Gewonnen door P. Visser met gemengd boeket klein bloemigen. Hij komt hiermee in het bezit van de wisselbeker; A. J. Prey- de met Joysewuse Entrée; J. P Snoek met Topaze; N.G.V. met Chan sons. Zilveren medaille: K. M. met Arian. De wisselbeker voor de beste nieuwe aanwinst is gewonnen met het boeket Kiss of Brasil door Glaco. Ken van de fraaie hoeken in de tentoonstellingshal van de zesde Delta-Flora, die momenteel in Stellendam wordt ge houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5