Rommelmarkt IJSBAAN WEER GEOPEND Plannen rekreatiedorp Kabbelaarsbank Waterspin en ruggezwemmer zijn ook in het aquarium mooi Studieregeling voor werkloze jongeren - IE 1 ERIK DE NOORMAN weeft Open vooA de geu^dfen Voetbalvereniging Met een schepnet aan het water: Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 augustus 1983 Nr. 23363 7 Natuurboeken kunnen aanstekelijk werken. Dat blijkt maar weer nu je met een stuk ijzerdraad, een oude panty en een tonkinstok in de weer bent. Aangespoord door een beschrijving van het leven in de sloot zet je met twee linkerhanden een schepnet in elkaar. En het lukt nog ook. Met het net en een lege appelmoesfles fiets je naar een schone sloot, terwijl de zon als een oranje bal langzaam naar de einder zinkt. Haar verzengende stra len worden zwakker en zwakker. Het stof en de zweet druppels van de hete middag zijn vergeten zodra het schepnet in het water plonst. Korting op kosten Soms glijdt het net traag langs de krabbescheerplanten, dan weer on derschep je vlug een waterinsekt. De grote verrassing komt nadat het ny lon in het water van de glazenpot is uitgespoeld. In het glas wemelt het van de meest wonderlijke schepse len. De schrijver van het natuurboek heeft niets teveel gezegd. De appel moespot is in een komplete dieren tuin veranderd. Een opvallend dier, anderhalve centimeter groot, zwemt een eindje en blijft aan een stukje waterpest hangen. Met twee lange poten die schuin uit zijn lichaam ste ken, houdt hij zich in evenwicht. Nog twee paar poten liggen ingeklapt te gen het lichaam gedrukt. Op de kop zitten twee grote zwarte bolle ogen die blijkbaar een prooi ontdekt heb ben. ioneens schiet het monster naar beneden. Wat zwemt dat dier eigen aardig! Zijn zwart-bruine, fraai gete kende rug blijft bij het zwemmen on der en de gele buik ligt aan de boven zijde. Het dier zwemt dus eigenlijk op zijn rug en wordt daarom rugge- zwemmer genoemd. Roeispanen Het achterste potenpaar, waarmee hij in rusttoestand balanceert, heeft nóg een belangrijke taak; ze dienen ook als roeispanen. Aan de randen van deze roeipoten zitten haren die voor weerstand en voor stuwkracht zorgen. Als de poten tijdens een slag afzetten staan de haren wijduit en als de poten ingetrokken worden, liggen de haren dicht tegen de poten om de weerstand te verkleinen. Je kunt het vergelijken met een eendepoot. Bij het afzetten spreidt een eend zijn gevliesde tenen, bij het intrekken kiffjpt de eend zijn tenen samen om niet geremd te worden. Al met al beschikt de ruggezwem- mer - samen met zijn familieleden het bootsmannetje en de duiker- wants - over een stel voortreffelijke roeiriemen. Ze laten hem met een flinke vaart door het water vliegen. De waterbij kan steken Over vliegen gesproken, de rugge- zwemmer kan ook door de lucht vlie gen. Dat zou je niet zo direkt vermoe den, als je hem in de glazen pot heen en weer ziet schieten. Zijn vleugels liggen onder de dekschilden van zijn rug verborgen en moeten eerst dro gen voor ze gebruikt kunnen worden. Het ruggezwemmertje kan van rugslag niet onmiddellijk overscha kelen op de vleugelslag. Vóór hij het luchtruim kiest, kruipt hij op de kant om een tijdje in de zon te zitten. Wie een ruggezwemmer in de hand houdt, kan merken dat het langpoti- ge waterinsekt nog meer verrassin gen in petto heeft. Aan zijn kop draagt hij een soort angel, waarmee hij behoorlijk steken kan. Niets voor niets noemen de Duitsers hem „Was- serbiene", waterbij. Gewoonlijk gebruikt de rugge zwemmer zijn steekwapen voor het doden van prooidieren. Het voedsel van de waterbij bestaat onder andere uit vissebroed en daarom wordt wel beweerd, dat het dier schadelijk zou zijn. 't Is maar hoe je het bekijkt. Wanneer alle visseeitjes tot maatvis zouden uitgroeien, bleef er geen ruimte over in de sloot. Ademhaling De ademhaling van de ruggezwem mer is een hoofdstuk apart. Als je ruggezwemmers houdt, in een weck fles of in een aquarium, of als je ze bezig ziet in de sloot valt het op dat ze telkens naar het wateroppervlak komen om daar een luchtje te schep pen. De luchtvoorraad die mee naar beneden gaat, blijft tussen de haart jes van zijn achterlijf zitten. Na enige tijd is de zuurstof verbruikt en dan moet er een nieuwe hap gehaald wor den. Net als de ruggezwemmer gaat ook de waterspin telkens lucht hap pen aan de waterspiegel. De wa terspin is de enige spinnesoort die zijn hele leven in het water door brengt. Kijk hem daar achter het eti ket over een takje hoornblad lopen. Hij is ongelooflijk mooi door zijn lichtgroene kleur en zijn verzilverd achterlijf. Toch is het ..zilver" maar een gewone luchtbel die tussen de vettige haren van het achterlijf blijft hangen. Luchtkasteel in het water Waterspinnen bouwen luchtkaste len in het water. Tussen enkele wa terplanten spint hij draden en daar onder verzamelt hij luchtbellen. Na heel wat ritjes heen en weer naar de oppervlakte, groeit de luchtbel tot een echte duikersklok. waarin de spin dagenlang vertoeven kan. Soms wordt ook een leegstaande slakken- woning als luchtpakhuis gebruikt. Zo'n slakkehuis volgestouwd met lucht is pok heel geschikt als win terslaapkamer voor een waterspin, geen nood als het slakkenhuis nog bewoond wordt, de rechtmatige eige naar wordt opgepeuzeld en de spin betrekt zijn kraakwoning. De jachtmanieren van de wa terspin zijn niet veel anders dan die van zijn waterschuwe familieleden. Het enige verschil is, dat de wa terspin zijn vangweb onder water bouwt. Wie zelf wil zien hoe waterspin en ruggezwemmer leven en ademhalen, hoeft er niet eens bijzonder veel moeite voor te doen. In elke schone sloot komen ze algemeen voor en ze zijn niet moeilijk te vangen. Als je na zo'n ontdekkingstocht naar huis fietst, zitten de mensen nog voor hun warme huizen te genieten van de ver frissende avondkoelte. Misschien vinden ze je ,,nu toch wel te oud om nog met een schepnetje en een potje langs de slootkant te zitten". Maar oud... dat ben je pas als je je nergens meer over verwondert. AMSTERDAM - De Duitse politie ke partij Die Grüenen heeft zich na een overleg tussen de beide partij besturen in Bonn geschaard achter het initiatief van de PPR om in ons land te komen tot een groen-progres- sieve lijst bij de Europese verkiezin gen. Dit heeft de PPR zaterdag mee gedeeld. DEN BOSCH - De Rijkspolitie heeft opnieuw een verdachte aange houden in de ontvoeringszaak van de 51-jarige mevrouw Van der Valk uit Nuland, op 27 november vorig jaar. In zijn woonplaats Amsterdam werd zaterdagochtend de dertigjarige R. P. O. vastgenomen. Dit heeft de rijkspolitie in Den Bosch zaterdag meegedeeld. ZIERIKZEE Koninklijke PBNA te Arnhem, het oudste instituut voor schriftelijk onderwijs in Nederland, zal in de loop van augustus een stu dieregeling voor werkzoekenden van 17 tot en met 25 jaar introduceren. Met deze studieregeling - die de naam „startblokken" heeft gekregen - wil PBNA jonge werkzoekenden in de gelegenheid stellen tegen lagere kosten dan normaal verder te leren. De studieregeling omvat onder meer: een korting van 20 procent op de lesgelden, een afstudeerpremie van 5 procent en hulp en informatie bij het aanvragen van studiefinancie ring. Jongeren die al enige tijd uit hun studieritme zijn, kunnen boven dien voor de halve prijs gebruik ma ken van het hulppakket „Leren stu deren" van PBNA. De „Startblokken"-studieregeling geldt voor het gehele opleidingenpro gramma van PBNA. Dit programma omvat meer dan 285 algemene en gespecialiseerde opleidingen op vrij wel alle gebieden, zoals informatica en statistiek, energie-, elektro-, elektronica-, meet- en regeltechniek, besturingstechnologie, civiele tech niek, werktuigbouwkunde en inte rieurtechniek, ekonomie, kuituur techniek en milieubeheer, admi nistratie, MAVO, HAVO en VWO, vreemde talen en pedagogiek. Voorwaarde Om gebruik te kunnen maken van de studieregeling mogen cursisten bij de aanvang van de studie niet jonger dan 17 en niet ouder dan 25 jaar zijn en moeten zij als werkzoekende inge schreven staan bij het Arbeidsbu reau, of een uitkering krachtens de Bijstandsdwet genieten. Een andere voorwaarde is dat de cursist een stu die kiest die redelijkerwijs past bij zijn of haar vooropleiding PBNA heeft een „Startblokkenlijn" geo pend om adspirant-cursisten onder meer op dit punt studieadviezen te kunnen geven. Nadat de opleiding is afgemaakt, ontvangt de cursist van PBNA een afstudeerpremie van 5 procent van het betaalde lesgeld. Subsidiewijzer Kursisten die van de „Startblok- ken"-regeling gebruik maken, kun nen in een groot aantal gevallen een overheidsbijdrage in de studiekosten verkrijgen. Deze bijdragen kunnen worden verstrekt door de Arbeidsbu reaus (Studiekostenregeling Werklo zen) en vrijwel alle provincies (pro vinciale studiefondsen). Kursisten die hiervoor niet in aanmerking ko men, kunnen - wanneer zij aan be paalde voorwaarden voldoen - een te gemoetkoming in de studiekosten aanvragen bij het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen. PBNA heeft daarom in de brochure over de „Startblokken"-studierege- ling een „Subsidiewijzer" opgeno men. In deze subsidiewijzer worden de voorwaarden voor de verschillen de studiefinancieringsregelingen om schreven en wordt tevens informatie gegeven over de aanvraagprocedures die moeten worden gevolgd. Via de speciale „Startblokkenlijn" van PBNA kunnen adspirant-kursisten nadere informatie over de studiefi nancieringsmogelijkheden vragen en desgewenst persoonlijke hulp krij gen bij het aanvragen van een over heidsbijdrage in de studiekosten. DEN HAAG - De Gemeentelijke Sociale Diensten gaan straks zelf on derzoeken wie in het najaar van de bijstandtrekkers recht heelt op de eenmalige uitkering. Dat houdt in. dat bijn geen van de bijstandsgerech tigden zelf de uitkering via een for mulier op het postkantoor behoeft aan te vragen. In een nota heeft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken de Tweede Kamer hiervan op de hoogte gesteld. De Graaf komt met zijn besluit tegemoet aan een Wens van de Kamer. DREISCHOR - Terwijl de horeca- omzetten naar grote hoogten zijn gestegen, de oogst op het land min of meer staat te verschroeien en de stran den overbevolkt zijn zorgt Dreischor deze week voor een daverende verras sing. „Het bestuur" (waarvan staat niet vermeld) heeft op het prikbord bij het landbouwmuseum een aankondi ging gehangen, die ongetwijfeld bij de bevolking enige vragen op zal roepen. Menigeen zal bij het lezen van de be kendmaking „Vanaf heden is de IJS BAAN weer open voor de jeugd" zijn voorhoofd hebben gefronst. Wat is dat voor een bestuur, dat het presteert om midden in de zomer de ijsbaan open te stellen? Of is het slechts een linke tak- tische manoeuvre om het hoofd koel te houden? lieden is Je weiw* witten Spcftteo QlLeen Je de velden meqen fUüT BieTftecien woflJe.-»!! -vi" organiseert op zaterdag 30 juli as. een (Vervolg van pag. 1) tiewoningen. Volgens dit rapport zou er ongeveer negen miljoen gulden méér nodig zijn om de Kabbelaarsbank zelfvoorzienend te maken, dan om het schiereiland aan te sluitend op de konventio- nele nutsvoorzieningen- Door de grote brandstofbespa ring, wordt er van uitgegaan dat de meerinvestering binnen afzien bare tijd is terugverdiend. Op de Kabbelaarsbank zijn tot nu toe nog geen voorzieningen als water, elektriciteit etc. aanwezig. Dege nen die het park gaan realiseren, komen dus voor de keus te staan: kiezen voor de konventionele me thoden of de alternatieve syste men die tevens vriendelijker zijn voor het milieu in en rond de Gre- velingen. In het rapport over de Kabbe laarsbank wordt het onderzoek 'tevens omschreven als een „pio- niersonderzoek", want er is nogal wat energie en water nodig voor bijvoorbeeld de haven met 450 lig plaatsen waarvoor verlichting en stopkontakten moeten worden aangelegd, of voor het zwembad, de sauna's, de bowling, het restaurant en de winkels. Verder moet ook worden gedacht aan de voorzieningen voor de dagre- kreanten en ook het strandpavil joen, de surfschool of het kam peerterrein hebben water en elek triciteit nodig. Het leven in een rekreatiedorp vraag heel wat energie en het is de vraag of dat allemaal via alternatieve metho den gerealiseerd kan worden. Volgens het rapport moet het kunnen, maar of de Kabbelaars bank in de toekomst inderdaad het neusje van de zalm wordt op het gebied van zelfvoorziening is nog onzeker. De heer Van de Perk van RIJP in Zonnemaire kon daar geen ze kerheid over geven. „Het rapport is natuurlijk niet voor niets ge maakt. Er zeer zeker met alterna tieve energiebronnen worden ge werkt, maar in welke mate. dat is moeilijk te zeggen. Voorlopig is Van Bohemen uitgezocht om het park te realiseren. Gevens over hoe en wanneer dit gaat gebeuren, daar zullen we nog even op moe ten wachten". De vlammende gesel 71Eric's gevangene schijnt wel te begrijpen, dat zijn leven op het spel staat, want hij houdt zich muisstil. Op korte afstand hoort Eric de anderen voorbijscharrelen en hij ademt ver licht op als de geluiden zich langzaam verwij deren. Razendsnel denkt hij na. Wat nu met deze ge vangene te doen9 De kerel meenemen heeft geen zin, maar zodra hij hem loslaat begint hij natuurlijk opnieuw te brullen. Eensklaps houdt hij verschrikt de adem in. Vanuit de richting, waar hij Pritt achtergela ten heeft, klinkt een luid kabaal op en de Noorman begrijpt maar al te goed, wat dat be tekent; Pritt en zijn gevangene zijn ontdekt. Het geschreeuw verstomt snel en hij vraagt zich af wat er met de arme dwerg gebeurt kan zijn als er een geritsel in het struikgewas klinkt en even later ziet hij Pritt's verschrikte kopje voor zich. „Krijgers, zij pakken gevangene", fluistert hij. „Zij niet krijgen mij - mij klein en vlug, hèhèhè". Zijn lach besterft hem op het gezicht als hij Eric's nieuwe gevangene ziet. Hij staart met uitpuilende ogen van de nomade naar de Noor man en zijn gezichtje wordt asgrauw als hij gesmoord zegt: „Gij loslaten gauw deze gevan gene. Wat ramp! Gij niet beseffen, wat gij doen, gij vergrijpen aan aan Attila

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7