Zoet water zou oogst voor groot gedeelte kunnen redden Aardappelen kampen met enorme doorwasontwikkeling LANDBOUWORGANISATIES DIEP VERONTWAARDIGD O** l i 4 Duiveland tot nu toe nog redelijk stand. Alleen in de aardappeiensek- tor is het minder gunstig gesteld met de verwachte opbrengst. Nadat de veehouders al te maken hebben ge had met een matige opbrengst van het wintervoer, is nu de hergroei op die percelen minimaal. De verwachte hoeveelheid gras is heel weinig en dat betekent voor de komende win ter nog minder voer. „In Zuid-West-Nederland hebben de veehouders dan nog het voordeel dat ze in een akkerbouwgebied zit ten. Deze mensen kunnen bij de buur man terecht. Ze halen het benodigde gras bij de akkerbouwers," vertelt Van Gastel. De verwachtingen voor de graanoogst, die binnenkort gaat be ginnen, zijn redelijk. Ook de bieten hebben de droogte en de hitte tot nu toe redelijk goed overleefd. Doordat de wortels van een suikerbiet diep de grond ingaan, kunnen ze vrij lang vocht aan de bodem onttrekken. De situatie van de uien verschilt van be drijf tot bedrijf. Op sommige plaat sen is het gewas behoorlijk ontwik keld en in andere gebieden gaat het heel slecht met de uien. ,,Uien heb ben veel water nodig. De hitte maakt het er ook niet veel beter op." Doorwasontwikkeling- Bij de aardappelen is een geweldi ge doorwasontwikkeling geweest. Het aardappelbed is door de hitte zo warm geworden, dat er aan de plant nieuwe scheuten ontstaan met een nieuwe, tweede, aangroei. Dit euvel komt overwegend in zwaardere grond voor. Een en ander houdt een kwaliteitsvermindering van de oude, eerste, aardappel in. De tweede knol onttrekt namelijk voeding van de eerste en daardoor is deze niet goed geschikt voor de konsumptie. Die ex tra aardappel kost eigenlijk alleen maar geld, want ten eerste moeten de oude en de nieuwe knol van elkaar worden gescheiden en ten tweede verdwijnt de eerste knol in de vee- voedersektor. Volgens de heer Van Gastel worden de komende drie we ken een heel belangrijke periode voor de akkerbouw. ,,In de maand augustus is een enorme hoeveelheid water nodig, toch zeker elke week zo'n 1U a 15 mm. Gemiddeld bedraagt "de aardappelopbrengst per jaar op Sebouwcn-Duiveland 45 ton. Als die regen; niet komt. dan schat ik de op brengst op 35 ton, dus een veel lagere opbrengst. De regen kan nog veel goedmaken. Er staat momenteel een gezond gewas te velde. De struktuur is vrij redelijk en bij voldoende wa ter is de plant alsnog in staat om tot een redelijke ontwikkeling te ko men. De natuur is sterk." aldus de kring-voorzitter. Schade beperken Aardappelen en uien vallen onder De tarwevelden aan de Boerenweg te Zierikzee staan er redelijk bij. De verwachtingen voorde graanoogst zijn rede lijk. Hoewel de situatie uan plaats tot plaats verschillend is. In de polder Bruinisse werd zaterdag begonnen met hel maaien en dorseti van de tarweoogst. Het bleef echter bij een poging, die tin enige tijd werd gestaakt Het vochtgehalte van het koren (21 7c) was te hoog. ZIERIKZEE - Deze zomer blijkt maar weer eens over duidelijk dat het gemis aan zoet water op Schouwen- Duiveland de landbouwers in grote problemen brengt. Hoofdschuldige is uiteraard de natuur, die de boeren in het voorjaar op een overvloed aan water trakteerde en nu, in de zomer, diezelfde boeren verrast met een langdu rige droogte. „Ach, boeren klagen altijd, het is nooit goed," is een veel gehoorde opmerking onder de burgers. Terecht of niet terecht, dit jaar is het werkelijk abomina bel wat de weersomstandigheden voor de gewassèn be treft. Volgens kringvoorzitter L. J. van Gastel zou de oogst nog voor een groot gedeelte te redden zijn geweest als Schouwen-Duiveland de beschikking had over regen- sproei-installaties met zoet water. Nu de natuur tekort schiet in het geven van regen, zou de mens haar een handje kunnen helpen door ei genhandig zoet water op de akkers te sproeien en daardoor die hoeveelheid vocht kunnen verstrekken, waar de planten zo om schreeuwen. „Maar dat is niet mogelijk, want we hebben op Schouwen-Duiveland geen voor raad zoet water. Voor de boeren had de zoetwaterwinning uit de Greve- lingen er dan ook al gisteren moeten zijn," aldus Van Gastel. Dat het zoet water te hulp moet ko men is trouwens niet een kwestie, die alleen dit jaar speelt. Volgens de heer Van Gastel is er elk jaar wel een peri ode, waarin er een tekort aan water is. Op dat moment zou het zoete wa ter uitkomst bieden. De gewassen houden op Schouwen- BRUSSEL - De landbouworganisaties in de Europese Gemeenschap zijn diep teleurgesteld en verontwaardigd over de voorstellen voor her ziening van het Europese landbouwbeleid die de Europese Commissie verleden week heeft bekend gemaakt, zo blijkt uit een eerste reaktie van de organisatie van de Copa (boerenbonden) en de Cogeca (land bouwcoöperaties). Zoals verleden week in Brussel is meegedeeld hoopt de kommissie tot 1986/87 24 miljard gulden op de uitgaven voor de landbouw te besparen door verlaging van subsidies en andere maatregelen. Zij vindt dat het geld beter kan worden besteed aan de ekonomische en sociale ontwik keling van achtergebleven regio's in de gemeenschap. De landbouworganisaties vrezen dat de voorstellen de onzekerheid in de landbouw groter zullen maken. Het wordt voor de boeren en de coö peraties moeilijker om plannen voor investeringen te maken. Als de denkbeelden van de kommissie werkelijkheid worden zal dat ernstige konsequenties voor de toekomst van landbouw en landbouwgebieden in de EG hebben, zeggen ze. De voorzitter van de Copa, Emo Capodillista, vreest dat de in komsten van de boeren door de plannen van de kommissie sterk zullen dalen en dat de toch al grote werkloosheid in de landbouw verder zal toenemen. Het gevaar is groot dat de rationalisering van het agrarische beleid uitdraait op de terugkeer naar een nationaal beleid in de afzon derlijke landen, aldus Capodillista. De twee organisaties zijn van mening dat de voorstellen van de Euro pese Commissie in scherpe tegenstelling staan tot de afspraken die in de jongste.topkonferentie van de EG in Stuttgart zijn gemaakt. Daar besloten de regeringsleiders dat de inkomens van de boeren in de EG niet zouden worden aangetast. De landbouworganisaties vinden dat de subsidies gehandhaafd moeten worden maar de import van landbouw- produkten van buiten de EG moet worden beperkt. de zogenaamde „vrije produkten" en in die sektor bestaat de kans om de financiële schade enigszins beperkt te houden. De prijs van de aardappel en de ui kan dermate hoog worden, dat de landbouwer (een deel van) het tekort kan kompenseren. Ondanks dit lichtpuntje verwacht de heer Van Gastel dat enkele landbouwers toch zwaar in de problemen zullen raken. „Die mensen hebben bepaalde vaste lasten en die moeten toch betaald worden. Bedrijven, die bestaansmogelijkheden hebben, kunnen via de gemeente zelfstandi genhulp krijgen om het tekort aan in komsten enigszins op te vangen. Ik kan er nog geen definitieve uit spraak over doen, maar ik vrees wel dat er enkele landbouwers op Schou wen-Duiveland in de problemen ko men, ja," voorspelt kring-voorzitter L. J. van Gastel. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4