DE MAAG WIL OOK WAT... FNV-bestuurder Van den Bergh: „Taxi-experiment niet zo ver laten komen als buurtbusproef Onderwijsinspektie laat zich kritisch uit over middenschool Twee arrestaties na roofoverval met dode Chauffeurs busgarages Spijkenisse staken nu ook Chris Barnard met pensioen Aftreden van Guatemalans minister SPIJKENISSE - Chauffeurs van het streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN) hebben dinsdagochtend om vijf uur in Spijkenisse de poorten van de busgarages af gesloten, waardoor ook de staking van het openbaar streekvervoer op Voorne-Putten en Rozenburg een feit is. De aktie verliep volgens distriktsbestuurder Dilia van der Heem van de Vervoersbond FNV zonder inciden ten. Tot de staking bij het openbaar streekvervoer in dit Zuid-Hollands gebied werd maandagavond besloten tij dens een vergadering in Spijkenisse die door de Ver voersbond FNV was belegd. De bond vroeg de chauffeurs soli dair te zijn met stakers in Zeeuws- Vlaanderen en de aktie van de bus chauffeurs in Zeeuws-Vlaanderen woensdag te steunen. De afdeling Spijkenisse besloot daarop om zowel dinsdag als woensdag niet aan het werk te gaan. De akties zijn bedoeld als protest tegen invoering van een taxi-experiment in Zeeuws- Vlaanderen waar een partikulier taxi-bedrijf een onrendabele ver voerslijn met taxi-bussen bij wijze van proef een half jaar van het streekvervoer heeft overgenomen. De Vervoersbond vreest dat dit de aanzet zal zijn van de invoering van taxi-bussen op tachtig onrendabele buslijnen in Nederland. En dat bete kent een ernstige aantasting van de ANKARA - De nationale veilig heidsraad van Turkije heeft zaterdag acht nieuwe oprichters van de sociaal-demokratische partij Sodep van de verkiezingen uitgesloten. Dit is uit officiële bron in Ankara verno men. Het tweetal is 4 juli aangehouden op basis van ruim 500 getuigenver klaringen. De verdachten zijn de 24- jarige M. de W. en de 28-jarige J. de VV. Het tweetal is geen familie van el kaar. De jongste verdachte heeft bekend. Hij heeft volgens de politie ver klaard Bruens in het bijzijn van diens vrouw te hebben mishandeld, terwijl de ander de woning en de be drijfsruimte doorzocht. Beide ver dachten waren gemaskerd en gewa pend met een vuistvuurwapen en een alarmpistool. Ze overvielen het echtpaar Bruens in bed. Om aan de weet te komen waar in huis zich kostbaarheden be vonden, werd Bruens geslagen. Ook werd zijn pyamabroek in brand gestoken. Voor hartpatiënt Bruens was dit geweld noodlottig. Het overvalduo is anderhalf uur in de woning geweest. Van de gestolen sieraden en geld (900 gulden) is nog niets terug gevonden. Nog veertien zaken Met de aanhouding is ook klaar heid gekomen in veertien andere za ken, waaronder twee roofovervallen, die grote gelijkenis vertonen met de zaak Bruens. De parallellen tussen deze zaken (op 17 februari in Tilburg en op 3 mei in Oisterwijk) heeft de politie op het goede spoor gezet waardoor de zaak uiteindelijk kon worden opgelost. KAAPSTAD - Professor Christi- aan Barnard, die zestien jaar geleden de eerste menselijk harttransplanta tie verrichtte, zal dit jaar om gezond heidsredenen met pensioen gaan. Dit heeft het hoofd van de medische dienst van Kaapprovincie bekendge maakt. De 59-jarige Barnard moet vanwe ge reumatische gewrichtsontsteking zijn werk als hoofdspecialist in de hartchirurchie opgeven. De eerste patiënt die een hart transplantatie onderging, in 1967, overleed 18 dagen later. Volgende pa tiënten echter leidden nog jaren na de operatie een vrijwel normaal le ven. Een van hen, Mary Fisher, leef de zo nog 12 jaar. Later werd Barnard ook baanbre ker voor de zogenaamde .Piggy Back operatie, waarin het hart van een donor in het lichaam van de pa tiënt wordt geplaatst om als stimula tor van het zieke hart te fungeren. DEN HAAG/ROME - Italië heeft zijn grenzen gesloten voor de invoer van levende varkens uit de Neder landse provincies Noord-Brabant, Zuid-Holland en Gelderland. Reden hiervoor is het voorkomen van var- kenspets op een aantal varkenshou derijen in deze provincies. Gok zijn voor levende varkens uit de Wcst- duitse regio's Munster en Dusseldorp de Italiaanse grenzen dicht gegaan. De Italiaanse minister van volksge zondheid heeft de grenzen gesloten op verzoek van de Italiaanse Natio nale Varkensfokkersassociatie. 1 werkgelegenheid bij het streekver voer, aldus de bond. De staking van het openbaar streekvervoer in Zeeuws-Vlaanderen die maandag is begonnen, wordt ook dinsdag en woensdag voortgezet. Eensgezind Het ZWN-personeel in de regio Middelburg stelde zich dinsdaga vond heel wat minder eensgezind op. Na een chaotische vergadering, waarin men elkaar steeds opnieuw niet kon of wilde begrijpen, spraken de chauffeurs zich bij de stemming eerst uit tegen de staking. Toen de vergadering was beëindigd en men buiten nog wat stond na te praten, bleek, dat men de stem- mingsvoorstellen niet begrepen had. De vergadering werd opnieuw bij eengeroepen en na de tweede stem ming bleek toch de meerderheid van de aanwezige buschauffeurs voor sta king van de lijndiensten maar voor handhaving van het groepsvervoer voor bedrijven en fabrieken, zodat het streekvervoer op Walcheren aan- Andere zaken waaraan het tweetal zich volgens de politie heeft schuldig gemaakt betreffen inbraken die in de periode eind februari tot begin juni zijn gepleegd in Tilburg,! Ühaam, Baarle Nassau, Loon op Zand, Reusel en Horst Sevenum. De buit bestond ook daar hoofdzakelijk uit geld. sie raden en cheques ter waarde van on geveer 30.000 gulden. I staande woensdag ook volledig plat gaat. Volgens de distriktsbestuurder van de FNV Vervoersbond, W. van den Bergh, die op de vergadering in Middelburg aanwezig was, zal het groepsraadbestuur van de FNV, waarin kaderleden zitting hebben van alle streekvervoersondernemin- gen in Nederland dinsdag bijeen ko men om eventuele verdere landelijke akties bij het streekvervoer te koör- dineren. Deze plannen zullen woens dag tijdens de protestbijeenkomst die in Zierikzee wordt gehouden, aan de leden worden voorgelegd. Volgens Van den Berg wil men het taxi-experiment niet zo ver laten ko men als het buurtbusexperiment, waarvan er nu al zestig in Nederland rondrijden, bemand door vrijwilli gers. De FNV vreest dat met het in voeren van de taxibus precies dezelf de kant opgaat en dat wil men kost wat kost voorkomen, aldus Van den Berg, in het belang van de werkgele genheid bij het streekvervoer. De betere leerlingen dreigen daar door in het gedrang te komen ,,de huidige VWO-leerlingen hebben er recht op in het VBAU enthousiast en zinvol bezig te zijn en niet zoet ge houden te worden", aldus wordt in dit verband opgemerkt. Voor deze kategorie leerlingen moet naast verdieping in de leerstof van dë aangeboden vakken, ook ver breding in een of*nilw extra vakken mogelijk worden gemaakt Verbreding van het basispakket in het derde leerjaar moet tot keuzemo gelijkheden leiden \oor verdere doorstroming naar middelbaar on- LONDEN - De Britse regering wil geen toestemming geven voor goed kope doordeweekse vluchten over de atlantische Oceaan in het najaar. Verscheidene Britse en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hadden daarom gevraagd. British Airways liet weten dat zij het regeringsbesluit aanvaardt en geen goedkope tickets meer aanbiedt voor vluchten na au gustus, evenmin als de andere aan vragers. GUATEMALA - De minister van binnenlandse zaken van Guatemala, kolonel Ricardo Menze Ruiz, is alge- treden. Dit is dinsdag officieel in de hoofdstad meegedeeld. Men ver moedt dat Mendez Ruiz door een bur ger zal worden opgevolgd. Hij is een jaar aan het bewind geweest en wordt nu inspekteur-generaal van de krijgsmacht, een nieuwe funktie. Zijn vertrek wordt in verband ge bracht met geleidelijke overdracht van de macht van leger aan burgerij Sinds generaal Efrain Rios Montt aan de macht is (23 maart 1982), is Mende Ruiz de tweede minister die aftreedt. Julio Matheu van ekonomi- sche zaken stapte twee maanden ge leden „om persoonlijke redenen' op. derwijs. Dit laatste moet echtei niet tot norm worden gemaakt voor doorstroming naai bepaalde vormen v an ondervv ijs, aldus de inspekteurs. Bezwaren De onderwijsinspektie heeft grote bezwaren tegen de ministeriële voor steilen met betrekking tot het voort gezet onderwijs („tweede fase" ge noemd) in de sektor HAVO/VWO. Die bezwaren zijn zo groot, dat de inspekteurs het noodzakelijk hebben Wonderbaarlijke visvangst MOSKOU - Een maand nadat hij de sleuteltjes van zijn brieven bus had verloren, heeft een Rus uit de streek van Krasnoyarsk in Siberië ze teruggevonden in een snoek. Volgens Troed, de krant van de Sowjetrussische vakbeweging, had Georgi Tarassenko zijn sleu teltjes bij het vissen in de Siberi sche rivier de Jennissei in het wa ter laten vallen. Wie zal zijn ver bazing schetsen toen hij ze een maand later aantrof in de maag van een snoek die hij 50 kilometer verderop had gevangen? FREDAPPIO - Duizenden mensen hebben in het Middenitaliaanse stad je Predappio de 100e geboortedag van de fascistische diktator Benito Mussolini gevierd. Veel mensen wa ren gekleed in zwarte hemden en brachten elkaar de facistengroet. MEXICO - De filmregisseur Luis Bunuel is in het Engelse ziekenhuis in Mexico op 83-jarige leeftijd overle den. Dit heeft zijn arts, dr. Casarman verklaard. Bunuel werd verleden week in het ziekenhuis opgenomen wegens pro blemen met hart, lever en nieren. geacht een alternatief voorstel te for muleren. Dit voorstel voorziet in de instelling van een schooltype niet de naam lycem. Leerlingen kunnen hier vanuit het voortgezet basisonderwijs naar toe, nadat hun geschiktheid is gebleken mede op basis van een toe latingsexamen. In de ministeriële plannen is van een toelatingsexamen voor de tweede fase geen sprake. De totale kurxusduui van hel ly ceum bedraagt, afhankelijke van de samenstelling van het pakket exa menvakken. maximaal vier jaar. Examen moet worden gedaan in ne gen vakken (zes verplicht), die op twee niveau's kunnen worden afgele- ged (HAVO- en VWO-niveau). Afhan kelijk van de samenstelling en het ni veau van het examenpakket biedt iiet lyceum de mogelijkheid om ho ger beroepsonderwijs of wetenschap pelijk onderwijs te gaan volgen, al dus het voorstel van de onderwijsin- spekteurs. Kritiek uiten de inspekteurs tenslotte op de in de beide ministe riële nota's geschetste middelen om de kwaliteit van bet gegeven onder wijs te bepalen en te bewaken. Het geheel biedt „onvoldoende garan ties". zo menen zij. t Iedere dinsdag Renesse Start VVV-kantoor. Fietswandel- tochten. 14.00 - 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Haamstede Tot en met 17 augustus. Nederl. Herv. Kerk. Dia-serie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Renesse VVV-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochlen. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur. kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Van 7 juli t/m 18 augustus. De Beurs. Openluchtschaken van 19.00 - 21.00 uur. Toegang vrij Haamstede Hotel Haamstede. Zomerbridge- drive. 19.30 uur. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Tot en met 6 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Zomertentoonstel- ling, maandag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. Elke donderdag t/m 18 augustus Zierikzee Beuze. Openluchtschaak. 19.00 tot 21.00 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Maandag 1 augustus Zierikzee Scheldestraat. Circus Holiday. 16.00 en 20.00 uur. Kerkwerve Chr. Geref. Kerk, „Pniëlkerk". Va kantie Bijbelschool. 10.00 - 12.00 en 14.00 - 16.00 uur. Haamstede Ger. kerk. Maandagavondzan^ met Maarten Arendsen, orgel en Yvonne Dorr-Jonkcr. hobo. 20.00 uur. I Dinsdag 2 augustus Zierikzee Rode Kruis gebouw, Paternoster straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 uur. Bioscoop. Heksen en bezemstelen. 14.00 uur. Kerkwerve Chr. Geref. Kerk, „Pniëlkerk". Va kantie Bijbelschool. 10.00 - 12.00 en 14.00 - 16.00 uur. Woensdag 3 augustus Kerkwerve Chr. Geref. Kerk, „Pniëlkerk". Va kantie Bijbelschool. 10.00- 12.00 uur. Haamstede Bcrnhardstraat. Circus Holiday. 16.00 en 20.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Janszoon Zwart, mede werking wordt verleend door me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk, sopraan. 20.00 uur. ZIERIKZEE - Muziek, kraampjes, vermaak voor jong en oud, een zee van terrassen in de Zierikzeese binnenstad en vandaag voor het eerst een iets min der zonovergoten dinsdag. De Toeristendagen doen bijna zuidelijk aan Slenteren, luisteren naar muziek en zang, genie ten van de historische stad. Dat maakt de toerist dorstig, maar ook hongerig Die honger wordt gestild met een zak popcorn of een broodje hambur ger Kleine hapjes dus, vaak niet eens op terrassen gegeten, maar lopend op straat genuttigd. Dat is de tendens van de toeristendagen deze zo mer, zo leerde hier en daar geprikte informatie. De toerist laat duide lijk merken dat de bestedingen beperkter zijn geworden. Toch zijn de zakenmensen uit de horeca in deze sektor zeker niet onte vreden. Paul du Buf van Cafetaria Marktzicht: „Op andere dagen heb ben we een betere omzet met minder mensen. Op de toeristendagen gaat het meer om de kleine hapjes als hamburgers, frites met croquet of uit smijters". „Er worden veel snacks meegenomen", vertelt André Deurloo van ca- fetarie Centrum, „We draaien veel beter dan verleden jaar, al gaat de voorkeur uit naar het betaalbare kleingoed". Vooral de broodjes gaan vlot over de toonbank. Dat laatste konkludeert ook de heer J. M. Hogerheijde van de vishan del, die een kraam voor zijn ?.aak aan de Mol heeft staan. „Losse haring wordt niet veel verkocht", heeft hij gemerkt, „De broodjes haring gaan wel erg goed. Dan is de maag gauwer gevuld Daarnaast loopt het met de verkoop van de broodjes garnaal en paling, die op straat worden verorberd, eveneens uitstekend. Ook de straatverkoop van de Droptiek uit de Passage gaat „lekker", hoewel bij warm weer eerder een ijsje wordt gegeten. Een beetje min der warm weer, zoals vandaag, blijkt de omzet van drop te bevorderen. Degenen die toch iets meer willen eten dan het broodje of frietje in de hand. doen vaak de Pizzeria of het Pannekoekhuis aan. waar het 's och tends trouwens ook goed gaat met de „koffie-met-gebak" TILBURG - De gewapende roofoverval op 20 mei in Tilburg waarbij de 59- jarige fabrieksdirekteur W. Bruens om het leven kwam, is opgelost. De Til- burgse politie heeft twee inwoners van Tilburg aangehouden, waarvan een in middels een volledige bekentenis heeft afgelegd. Met de aanhouding is tevens klaarheid gekomen in een groot aantal andere zaken. „De betere leerlingen dreigen in het gedrang te komen DEN HAAG - De onderwijsinspektie heeft zich in een advies aan minister Deetman (Onderwijs en Weten schappen) kritisch uitgelaten over de plannen voor een middenschool. Het gaat hier om een advies over twee mi nisteriële onderwijsnota's, waarin die plannen globaal worden uitgewerkt. Het advies is maandag door het mi nisterie vrijgegeven. Op basis van hun ervaringen met midden-schoolexperimenten zetten de inspekteurs een groot vraagteken bij het plan om alle leerlingen tussen de 12 en 15 jaar gedurende drie jaar in het kader van het Voortgezet Basisonderwijs (VBAO) bij elkaar te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2