Belang van reizigers komt voor WO Plannen rekreatiedorp Kabbelaarsbank krijgen steeds vastere vormen: Van Bohemen Groep mag realiseren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verklaring Z.WMdirekteur J. Deïst naar aanleiding van stakingsaktie: ftwfBldÉv: MÈÊSBKS& Reünie mosselsektor Zevibel Inbraak door Spanjaarden in woning Zierikzee WAt Wjr- pe gitr Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Taxi-experiment FNV-bestuurder Van den Bergh waar schuwde in Middelburg ervoor, dat het taxi- Hatfield-twins Inmiddels zijn de Hatfield-twins al weer een week in Zierikzee. Het klikt ontzettend goed experiment niet die vorm mag aannemen tussen hen en de Zierikzee-twins. (Pag. 3). van het buurtbusprojekt. (Pag. 2). Zoet water Kompetitië De aardappeloogst dreigt fikse problemen in het weekeinde van 10 en 11 september te ontmoeten. Het is allemaal ontstaan gaat de KNVB-voetbalkompetitie van start, door de overvloedige hitte, waarmee het Op de sportpagina een overzicht van de sei- aardappelbed krijgt af te rekenen. (Pag. 4). zoenstart. (Pag. 6). DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 139ste jaargang Nr. 23363 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij reist het best, die weet wanneer terug te keren. Middleton ZIERIKZEE - „Wij zijn er in de eerste plaats voor de reizigers en niet voor de werkgelegenheid. Het aantal reizigers is bepalend voor de werkgelegenheid, niet om gekeerd". Dit onomwonden standpunt maakte de heer J. Deist, direkteur van de Vervoersmaatschappij Zuid- West Nederland (ZWN) maandagmiddag bekend tijdens een perskonferentie te Zierikzee naar aanleiding van de stakingsakties door buschauffeurs in Zeeuws- Vlaanderen als reaktie op de proef met de zogenaamde taxibus. Hij beschikte op dat moment over - nog niet de finitieve - gegevens ten aanzien van de aantallen staken de en werkwillige buschauffeurs, die uitwezen, dat het merendeel (achtentwintig chauffeurs) werkwillig was. Tegenover hen hadden zich op dat moment zeventien sta kers aangemeld. Ondanks het verhoudingsgewijs grote aantal werkwilligen achtte direk teur Deïst het niet zinvol de staking te breken. Berichten dat hij de politie daartoe zou hebben verzocht, wees hij dan ook volstrekt van de hand. ..Wij willen het lot van de werkwillige chauffeurs in dit geval niet in de waag schaal stellen", aldus. Deist. Ook ten.aanzien v..n de voorgenomen grote sta- kingsaktie woensdag 3 augustus wanneer alle buschauffeurs in het gebied van de ZWN het werk dreigen neer te leggen, was de direkteur niet van plan een doorbraak te forceren of het taxi-experiment stop te zetten. ,,Ik hoop, dat onze mensen zo verstandig zullen zijn om het werk weer te hervatten, want vandaag is men bezig zowel de kwaliteit van het vervoer als de werkgelegen heid op straat te gooien". -Persoonlijk was de ZWN -direkteur van mening, dat het FNV van deze taxiproef te veel een prestige-zaak heeft gemaakt en derhalve niet meer om een staking heen kon. Op de vraag of hij andere akties, zoals het gratis vervoeren van reizigers min der verwerpelijk had gevonden, ant woordde Deist: ,,Dat is even erg, want in dat geval onthoud je de rijks overheid inkomsten". Hij noemde de uitspraken van de YERSEKE - Zaterdag 27 augustus wordt in Yerseke de reünie van de mosselsektor van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbe- langen „Zevibel" gehouden. De reünie beging om 10.30 uur in de feestten op de Julianahaven te Yerse ke. Tijdens deze bijeenkomst zal on der andere een toespraak worden ge houden door drs. A. L. Drinkwaard onder de titel: „Optimalisering van de Zeeuwse maricultuur". Vervol gens zal het kollege van burge meester en wethouders van Reimers- waal het gezelschap officieel ontvan gen en aansluitend wordt een mossel maaltijd aangehouden, 's Middags zal een vaartocht op de Oosterschel- de worden gemaakt met een gepavoi- seerde mossel vloot. ZIERIKZEE - In de woning van de fam. J. S. D. aan de Kaersema- kerstraat is maandagavond door twee Spanjaarden ingebroken. S. C. M. (42) uit Barcelona (Spanje) en Z.B.A.T. (43) uit Oostende (België) hebben met een breekijzer de achter deur opengebroken en doorzochten vervolgens heel de woning. Alles werd overhoop gehaald. M. en T. namen onder meer siera-v den en een stereo-installatie mee. Ten tijde van de inbraak waren de bewoners niet thuis. Zij zijn met va kantie. Getuigen zagen de beide man nen in een auto wegrijden en waar schuwden de Rijkspolitie. Deze hield de betreffende auto op de Grevelin- gendam aan. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De bewoners van het pand zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de inbraak. vakvereniging, dat deze taxiproef in den lande wellicht tot het verlies van 250 arbeidsplaatsen zal leiden, nogal voorbarig. De direkteur wees erop, dat het inzetten van een taxibus op de lijn Hulst-Lamswaarde een proef van zes maanden betreft. Deze proef, die onder politieke druk wordt uitgevoerd, moet volgens zijn toelichting uitwijzen of het vervoer op lijnen aan de zogenaamde onder grens van het voorzieningennivo (dus: lijnen met een zeer laag gemid deld aantal reizigers per rit) goedko per kan geschieden door gebruik te maken van zogenaamde taxibusjes, die door partikuliere ondernemingen worden ingezet. Een belangrijke voorwaarde voor de Streekvervoersmaatschappij is daarbij dat de kwaliteit van het ver voer niet wordt aangetast. Met ande re woorden, die partikuliere onder neming moet instaat zijn met de taxi busjes ook plotselinge pieken in het reizigersaanbod (bijvoorbeeld tij dens gladheid in de winter) flexibel op te vangen. De proel dient derhalve uit te \v ij zen of hét inzetten va'il de taxibus ex ploitatie!' haalbaar is. Zeil bleek de ZWN-direkteur daar thans nog zijn twijfels over te hebben en hij achtte het dan ook niet juist nu reeds vast te stellen, dat de proef inderdaad tot ontslagen van ZWN-chauffeurs zal leiden. Op de vraag waarom de ZWN /elf niet overging tot het inzetten van de taxibusjes antwoordde Deïst, dal dit een zeer kostbare exploitat ie zou ver gen. Een partikuliere onderneming zou volgens hem veel beter kunnen inspelen op liet wisselend reizigers aanbod. Keus ESO De Exploitatievereniging Streek vervoer Ondernemingen, waar de heer Deïst zelf ook zitting in heeft, koos de lijn Hulst-Lamswaarde als experiment voor de taxibus, omdat deze lijn door het geringe reizigers aanbod (drie a vier per rit) toch al in aanmerking 'kwam voor een alterna tieve vervoersvoorziening. In dit ver band noemde de direkteur ook de mogelijkheid tot het inzetten vaneen buurtbus, waardoor de werkgelegen heid meteen zou verdwijnen, omdat een dergelijke voorziening volledig door vrijwilligers wordt verzorgd. Toen de ESO haar licht op de lijn Hulst-Lamswaarde had laten vallen, bleek de ZW N' bereid ten aanzien van de taxiproef inderdaad landelijk het voortouw op te riemen, „Als snelst groeiende streekvervoersmaatschap pij moet je niet schromen je nek uit te steken", aldus Deïst. Di' ondernemingsraad maakte vol gens hem destijds weinig woorden vuil aan de voorgenomen taxiüus- pruet, maar de vakvereniging greep liet experiment aan om lot een grote aktie te komen. In tegenstelling tot het FNV was de ZWN-direkteur niet overtuigd van het feit, darprivatise- ring uit den boze is, als dat zou bete kenen, dat ook op een onrendabele lijn het openbaarvervoer in stand gehouden kan worden, zonder «at de kwaliteit van dat vervoer wordt aan getast De proel met de taxibus op de lijn Huist-Lamswaarde bet relt thans liet enige experiment. Volgens lu-t ministerie /ouden ongeveer tachtig lijnen voor een dergelijke voorzie ning m aanmerking komen, omdat /ij zich bevinden aan die zogenaamde ondergrens van liet oorzieningeimi- Niet elke regio gelijk De heer Deist was van mening, ciat de huidige proel overigens nog niet zal kunnen uitvv ijzen ol de taxibus op al die tachtig lijnen in den lande m- zetbmrrv.ou.zijn. Volgens jde ^VN-di rekteur dient in meerdere gevallen een proefperiode in acht w worden genomen, omdat uiteraard niet in ei- ke regio de situatie gelijk is. De heer Deïst liet desgevraagd we ten niet van plan te zijn naar de mi nister toe te stappen met het verzoek v an het taxibus-experiment al te zien >ok niet als de grote stakingsaktie woensdag aanslaande in geheel Zuid- West-Nederland doorgang zal vin den. Hij gaf le kennen zich achter het standpunt van de minister te stellen, dat eerst proefondervindelijk moet worden vastgesteld of een taxibus exploitatie! haalbaar is. Zelf heeft de ZWN-direkteur. zoals gezegd, daar thans nog zijn tu ijtels over. VLISSINGEN - Een Cesna 172 vliegtuigje van het vliegveld Midden-Zeeland vloog zaterdaga vond met een op het Vlissingse strand gevonden, een met olie besmeurde jonge zeehond naar het vliegveld Eelde bij Groningen, van waar het dier verder werd vervoerd naar het opvangcentrum van Lenie 't Hart in Pietersburen. SCHARENDIJKE/DEN HAAG - De plannen voor een groots rekreatiedorp op de Kabbelaarsbank aan het Grevelingenmeer (aan de Brouwersdam) gaan steeds vastere vormen aannemen. In een onlangs gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van het Rekreatieschap van de Grevelingen i.o. werd een se- lektie gemaakt uit een aantal projektontwikkelaars, die voor de bouw van het park in aanmerking wilde komen. Uit dit aantal inschrijvingen werd Van Bo hemen Groep, gevestigd in Den Haag, uitgekozen om het park te gaan realise ren. Van Bohemen heeft reeds een rekreatiepark in Limburg en voert het be heer over een vakantiedorp in Haamstede, dat Bohemen enkele jaren geleden verkocht aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Direkteur I. L. A. van Bohemen heeft dit desgevraagd bevestigd. Meer informatie over het projekt wild ehij echter nog niet kwijt. „Ook voor mij is dit bericht kom pleet nieuw. Pas vandaag kreeg ik te horen dat wij waren geselek- teerd door het rekreatieschap. Er staat echter nog geen streep op pa pier, alle tekeningen moeten nog worden gemaakt. Nadere gege vens zijn zodoende niet voorhan den", aldus zijn reaktie. Hij gaf toe dat getracht zal worden het vakantiedorp volledig zelfvoor zienend te maken op het gebied van energie, water en afvalver werking, afhankelijk van subsi dies van het rijk. „Het vergt een miljoeneninvestering en er gaan maanden van voorbereiding aan vooraf, voordat er eventueel een begin kan worden gemaakt met het park". Vastomlijnd Ook de heer J. W. Harreveld, waarnemend sekretaris van het rekreatieschap i.o. vond de zaak wat prematuur. „Het Schap wil inderdaad met Van Bohemen in zee. Deze projektontwikkelaar kwam als beste uit de bus. Inmid dels heeft de Rijksdienst IJssel- meer Polders (RIJP) opdracht ge kregen met Van Bohemen te gaan praten over inrichten etc. Verder zijn er nog geen vastom lijnde plannen. Het ziet er naar uit dat deze projektontwikkelaar zelf het rekreatiedorp moet gaan financieren. Dat is toch een nor male gang van zaken. Wat de al ternatieve energievoozieningen betreft, moet nog kontakt worden opgenomen met de Ministeries van WVC of Ekonomische Zaken. Dan zal blijken of ook het Rijk over de brug wil komen om een projekt te ontwikkelen dat wat de energievoorziening betreft volko men nieuw zal zijn". Inmiddels is een onderzoek af gerond dat het Centrum voor Energiebesparing heeft uitge voerd in opdracht van de hoofddi- rektie Natuurbehoud en Open- luchtrekreatie van het ministerie van Landbouw en Visserij, over de mogelijkheden van een zelf voorzienend vakantiedorp op de Kabbelaarsbank. Aan dit onderzoek is eveneens meegewerkt door het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening en de RIJP. Het toont aan dat het toekomastige dorp technisch en ekonomisch zijn eigen energie kan opwekken door middel van warmtepompen en dertig giganti sche windmolens. Deze zouden dan tevens moeten gaan zorgen voor de zuivering van het ter plekke gewonnen drinkwater. Een dergelijk projekt is nog niet eerder in Nederland, ja zelfs niet in de wereld gerealiseerd. Negen miljoen In het onderzoek werd uitge gaan van een park met 600 vakan- (Vervolg pag. 7) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. -U» -e-.v- - v -V-- - Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagtemperatuur rond 19 graden; matige noordweste lijke wind, in de avond afnemend. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 6 aug.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 6.03, onder 21.28 Maan op 1.53, onder 17.24 4 aug. Zon op 6.05, onder 21.26 Maan op 1.19, onder 17.43 Nieuwe Maan: 8 aug. (21.18) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 aug. 10.28 22.37 4.00 16.27 4 aug. 11.29 23.45 5.04 17.35 Doodtij: 4 aug. Temperatuur zeewater Schouwse kust: 18.7° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De warme lucht is nu tot oost en zuid-Europa teruggedrongen. De depressie die bij ons het weer deed omslaan ligt boven Scandinavië en stuurde vandaag koele lucht in on ze richting. Op de Atlantische Oce aan ligt echter een hogedrukgebied, dat in de loop van deze week naar ons toekomt. Morgen zal dit nl merkbaar zijn aan een onderdrukking van de buien en wat meer zon. De tempera tuur zal dan nog wat onder normaal zijn: omstreeks 19 graden in de mid dag. Daarna draait de wind echter naar zuidwest, wordt zwak en zal de be wolking verder afnemen. In het weekeinde kan de temperatuur weer opgelopen zijn tot iets boven nor maal, dus tot ongeveer 23 graden. Vooral in Noorwegen en Zweden is het weer nu tijdelijk van de kook. Verder komen onweerscomplexen voor in een strook van Polen tot de oostelijke Alpen en het noorden van de Balkan. In Schotland is het vrij koel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1