wc „Maak van Neeltje Jans een paradepaard op rekreatief gebied" cr Jtiotnisso ZEE-AQUARIUM SCHARENDIJKE VOOR PUBLIEK GEOPEND Plaatsing eerste pijler stormvloedkering in de nacht van 10/11 augustus 2%) DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Boereninkomen Kamperen bij de boer Het Landbouwschap verwacht een flinke De mogelijkheden (of beter gezegd: de on- daling van het gemiddelde inkomen van de Nederlandse boer tengevolge van de weers omstandigheden in het voorjaar. (Pag. 2). mogelijkheden) in Nederland voor het kam peren bij de boer houdt de rekreatieve ge moederen danig bezig. (Pag. 3). Kartelvorming De Bruse wethouder H. Schot is van me ning dat er, ten aanzien van de oester teelt Toon van der Steen De 17e amateurwielerronde van Bruinisse kreeg de winnaar, waar iedere Bruënaar op in het Grevelingenmeer, aan kartelvorming gewacht heeft. Plaatsgenoot Toon van der wordt gedaan. (Pag. 4). Steen was ongenaakbaar. (Pag. 7). VRIJDAG 29 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23361 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Sommige mensen schimpen op andere mensen omdat andere mensen hebben wat sommige mensen graag zouden bezitten. Henry Fielding BURGHSLUIS - In april van dit jaar maakte Piet van den Aarsen de balans op. Zijn gezondheid plaatste hij bovenaan de prioriteitenlijst. De energie van de voor lichter/beheerder van het informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde was bijna opgebrand. Naast zijn zeer drukke werkkring bij de ZWN heeft hij ook nog de funktie van CDA-raadslid van de gemeente Westerschouwen. En dat was nu net een beetje teveel van het goede. Een mens kan maar één ding tegelijk. „Als ik dat leven vol zou wil len houden, dan zou ik naar de pillen of de spuiten moe ten grijpen, valium gaan slikken of zo. En dat wil ik nu net niet. De taak, die ik had op het voorlichtingscentrum op Neeltje Jans heb ik altijd als veel ruimer opgevat dan die van voorlichter/beheerder," vertelt Piet van den Aarsen. De werkzaamheden van hem beslaan een waslijst, maar zijn in vijf grote groepen onder te verdelen: organisatie, promotie-aktiviteiten, voorlichting, bedrijfsresultaten en jaarverslag plus begroting. „Naast de verantwoording voor twintig man personeel, het maken en uitwerken van proinotieplannen moest ik nog eens voor 100 voorlichter zijn. Dat kan dus niet. Dan moet je kiezen voor jezelf, of voor het materialisme. Mijn prioriteit is een gezond le ven en als het even kan wat materialisme erbij," bekent hij. Piet stapt op. Met ingang van 1 sep tember start hij in Londen een eigen bedrijf. „Holland Journey Services" heet het en kent als doel zoveel moge lijk mensen de Oosterscheldewerken te laten bezoeken. Op 250 middelbare en hogere scholen in Zuid-Oost- Engeland heeft hij een brief laten cir culeren, die door 125.000 mensen is gelezen. In het schrijven worden de stormvloedkering èn de omgeving aanbevolen als een uitstekende plaats om te bezichtigen. Aan scho len en andere belangstellenden kan Van den Aarsen via dia's en film in formatie verstrekken over de pijler- dam. Mensen, die een tripje naar de monding van de Oosterschelde wil len maken, kunnen ook bij hem te recht, maar dan voor een groepsex- kursie. „Waarom ik naar Engeland vertrek? Omdat 20 van het totale aantal touringcars, dat Neeltje Jans aandoet, uit het buitenland komt. En 10 van het totaal is Engelstalig. Volgens mij zit daar het bekende gat in dc markt. Ik ga proberen om in de stilste periode, die het informatie centrum kent, gezelschappen aan te bieden." Om dat te realiseren werkt Piet samen met een aantal instanties, zowel op Schouwen-Duiveland als daarbuiten. Kontakten leggen is be langrijk als je nóg meer mensen de bouw van de pijlerdam wil laten zien. Van den Aarsen is ontzettend optimistisch over zijn nieuwe baan. Hij ziet het helemaal zitten; in Lon den promotie maken voor het gigan tische stormvloedkering-projekt in de Oosterschelde. „Er is maar één Advertentie ri Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten probleem: ik denk dat het te druk wordt op Neeltje Jans", lacht hij hard. Draaischijf Vandaag - vrijdag - wordt op het informatie-centrum in intieme kring afscheid genomen van Piet. Meer dan vier jaar is hij bedrijfsleider geweest en dat heeft hij - ondanks alle proble men - altijd met plezier gedaan. Van 1978 tot 1982 was hij ook wethouder van de gemeente Westerschouwen. „Een ideale kombinatie", vindt hij zelf. „Ik fungeerde als een enorme draaischijf, sorteerde wat erop werd gegooid en deponeerde het waar het hoorde." Die kombinatie was zo ideaal, omdat hij als wethouder veel met de pijlerdam te maken had. Van uit de gemeente Westerschouwen werd en wordt immers veel geope reerd ten aanzien van de bouw van de stormvloedkering. Door zijn funktie als voorlichter/beheerder was hij als wethouder erg goed op de hoogte van de bouwaktiviteiten. In beide funkties heeft hij door de jaren heen altijd gepleit voor een ver dere en vooral snellere ontwikkeling van de rekreatie. „in de gemeente Westerschouwen vinden 2.500.000 overnachtingen per jaar plaats. De bouw van de Ooster- scheldedam is,een groie trekpleister voor het publiek. Het informatie?-' centrum draait voor 90 op de inte resse van de rekreanten en voor 10 op de interesse van bouwkundig pu bliek. Dit jaar worden er in het info centrum 325.000 mensen verwacht, er zijn er al 150.000 geweest. We hebben met een groei van 30 te maken ten opzichte van het vorige jaar, dus voor komend jaar verwacht ik een half miljoen bezoekers. Bij 325.000 zitten we aan de top van onze moge lijkheden, wat de opvangkapaciteit van het informatie-centrum betreft. De medewerkers kunnen het nog wel aan, maar het gebouw wordt te klein als we dat aantal gaan Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog, maar vooral in de noordelijke provincies enkele wolkenvelden. Minimumtem peratuur omstreeks 15 graden; mid- dagtemperatuur van 19 graden vlak aan zee tot 25 graden in het binnen land. Zwakke tot matige wind, kracht 3, uit uiteenlopende richtin gen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/iii dinsdag 2 aug.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: zuidw. 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noordw. 4 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 207 Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidw. 3 Piet van den Aarsen blijft - ondanks bonden met de Oosterscheldewerken. stormvloedkering promoten. zijn vertrek bij het info-centrum - ver- In Londen gaat hij per 1 september de overschrijden' Aarsen. aldus Pietes-van dem. Advertentie Kritiek Hij heeft nogal wat kritiek op de vervoersmaatschappij ZWN, die de Lijndiensten vanaf de damaanzet naar het werkeiland Neeltje Jans verzorgt. „De ZWN loopt achter de groei van liet aantal bezoekers aan. Deze week moesten er ineens allerlei dingen ge regeld worden, die allang hadden Vervolg pag. 4 BEL VOOR AUTOSCHADE NAAR: Kloosterweg 2 4317 AL Noordgouwe Telefoon 01112-1347 SCHARENDIJKE - In het nieuwe diepzeeaquarium in de haven West-Repard bij Scharendijke, konden woens dagmiddag de eerste bezoekers worden verwelkomd. Het aquarium, dat de naam Aquadome meekreeg, zal pas in september officieel worden geopend. Degenen die geïnteresseerd zijn in wat er zoal zwemt in de Grevelin- gen en de Noordzee kunnen er tussen tien uur 's ochtends en tien uur 's avonds terecht. Interieur van het zee-aquarium bij Scharendijke. Door de glazen wanden is te zien dal het Grevolingenwuler momen teel wat troebel is. Het openstellen van deze nieuwe attraktie is ietwat overhaast gegaan. Nog niet eerder werd een dergelijk projekt gerealiseerd zodat er tijdens de bouw zich zaken voordeden, waar door men achter kwam te liggen op schema. Pas verleden week werd het projekt naast petit-restaurant het Dolfijn met een ballast van 150 ton afgezonken, waardoor het 1.60 meter onder de waterspiegel kwam te lig gen. De bezoekers in het aquarium wanen zich dus min of meer onder water. De aquaria staan overigens in open verbinding met het Grevelin- gen, alleen kooien van gaas zorgen ervoor dat de tot nu toe verzamelde vissen niet zullen ontsnappen. Zoeken Sinds verleden week wordt naarstig gezocht naar aparte vissoor ten. Met een kotter trekt men erop uit om zoveel mogelijk verschillende vissen te vangen, die gezamenlijk een indruk moeten geven van de fau na in de Zeeuwse wateren. Beheerder van Aquadome, de heer Kenters, ver telde desgevraagd dat het wat de vangst betreft niet mee zit. Het aqua rium is momenteel dus nog niet kom pleet. En nog een negatief puntje: AI sinds enkele weken staat de wind precies op het haventje Repard. Dat heeft als oorzaafc dat het water wat troebel wordt en er niet zo gek veel vissen te bewonderen zijn. 's Avonds is de situatie heel anders als er felle lichten boven de aquaria schijnen. „Het lijkt wel of de vissen op dat licht afkomen, het is echt een prach tig gezicht", aldus een enthousiaste Kenters. Voorlopig is het dus beter het Aquadome tijdens de avonduren te bezoeken, want voor een entreeprijs van f 3,50 per persoon wil men toch wel iets te zien krijgen. GUATEMALA - Volgend jaar zul len er in Guatemala parlementsver kiezingen worden gehouden. Dit is donderdag officieel meege deeld in Guatemala na een bijeen komst van president Efrain Rios Mont en de leiders van de politieke partijen. De verkiezingscampagne begint 23 maart en het parlement zal voor het eerst in september 1984 bijeenko men. ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli Zon op 5.57, onder 21.34 Maan op onder 11.29 31 juli Zon op 5.59, onder 21.33 Maan op 0.00, onder 12.39 1 aug. Zon op 6.00, onder 21.31 Maan op onder 13.51 Laatste Kwartier: 31 aug. (2.52) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 30 juli 7.46 19.21 1.03 13.09 31 juli 8.15 20.04 1.38 13.48 1 aug. 8.50 20.51 2.18 14.32 Doodtij: 4 augustus Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19°C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De zon zal zich in de ko mende dagen wat minder uitbundig laten zien, dan we de laatste tijd ge wend waren. Ook dc temperaturen gaan iets omlaag en komen op een ni veau, dat ongeveer normaal is voor deze tijd van het jaar. Een en ander is het gevolg van een wat groter worden invloed van een oceaandepressie op het weer in West- Europa. We krijgen daarom te maken met westelijke wind, zodat de aan voer van zeer warme lucht uit het vasteland wordt beëindigd. Dc westelijke winden sturen ook van tijd tot tijd gebieden met meer be wolking naar ons land. ZIERIKZEE - De plaatsing van de eerste pijler- voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde, in het noordelijke sluitgat „De Ham men", zal in tegenstelling tot eerdere berichtgeving, gebeuren in de nacht van woensdag 10 op donderdag 11 augustus. Aanvankelijk lag in de bedoeling om deze plaatsing te laten plaatshebben in de ochtendu ren van woensdag 10 augustus. De roden voor het verplaatsen van het tijdstip moot, volgens Rijkswaterstaatvoorlichter G. Baayens worden gezocht in het feit dat men het gunstige getijde in de ochtenduren niet kan benut ten omdat de voorbereidingen dan nog niet gereed zijn. Aan het begin van de avond zal de Ostrea met haar zware last al op de plaats van de bestemming liggen, waarna wordt begonnen met het plaatsen van de pijler. Omstreeks 24.00 uur zal de pijler dan voor 100% op de bodem van de Ooster schelde rusten. Hoewel cr vanaf de Schouwse kust weinig of niets te zien zal zijn van het gebeuren, verwacht men toch wel dc nodige toeschouwers. Het zal echter verboden zijn om een en ander vanaf dc damaanzet te kunnen volgen. Dc aanwezige politie zal de eventuele toeschou wers naar plaatsen leiden, van waar men veilig (en op afstand) het plaatsen kan volgen. „Men zal echter weinig spekta- kulaire beelden zien. In het begin van de avond hangt de pijler een meter boven de bodem; gedurende de volgende uren zal de pijler langzaam zakken totdat de bodem is bereikt. Vervolgens zal dc Ostrea, tengevolge van het ge wichtsverlies. enkele meters ho ger in het water komen te liggen, Het enige bezienswaardig zal het feit zijn, dat er uiteindelijk een pijler in het water staat. Maar dan is de feitelijke plaatsing al ge beurd". Aldus de heer Baayens. Bedrijfsleider Piet van den Aarsen van infocentrum Neeltje Jans start in Londen eigen bedrijf om Oosterschelde iverken te promoten Dit nummer bestaat uit 10 pagina's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1