Botulisme velt vogels werkeiland Philipsdam Drie Tweede-Kamerleden vragen uitbreiding van politiekorps DE ZIERIKZEESCHE COURANT ODIHte ZWEMNEN i jv>; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Staking openbaar vervoer Omtrent de stakingsakties bij de ZWN op 1, 2 en 3 augustus bestaat onder de chauf- Volle bak De derde toeristendag in Zierikzee trok dinsdag een dermate grote hoeveelheid be- Jeugduitwisseling Rekreatie Tafeltennisevenement Een aantal jongeren uit Hatfield arriveerde Zo'n 350 badgasten streden woensdag fa- gisteren in Zierikzee voor een 14-daags be- natiek om de hoogste eer tijdens het in feurs, die fid zijn van de Vervoersbond FNV, langstellenden, dat gesproken kan worden zoek in het kader van de internationale Brouwershaven gehouden Rekreatie Tafel- nog geen enigheid. (Pag. 2). van een volle bak. (Pag. 3). jeugduitwisseling. (Pag. 4) tennistoernooi. (Pag. 5). DONDERDA 139ste jaargang Nr. 23360 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Op een behoorlijke vraag moet een behoorlijk antwoord volgen. Euripides Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Advies Faunabeheer: niet zwemmen in besmet water BRUINISSE - Tot nu toe zijn al 350 kadavers van dode watervogels gevonden in het (stilstaande) water op het werkeiland van de Philipsdam, dat bekend staat als het „Hoge Bekken". Vrijdag werden tweehonderd dieren geborgen, en dinsdag nog eens honderdvijftig. Leden van Faunabeheer, de jachthouders, provinciale wa terstaat en gemeente Bruinisse verzamelen de dieren, die aan verlamming sterven. De opruimaktie staat onder leiding van Faunabeheer in de persoon van de heer P. C. Remijnse en onder toezicht van de veterinair inspekteur. l.V.M. BOTULISME r Ambtenaren van gemeentewerken Bruinisse plaatsen het waarschuwings bord op het werkeiland Philipsdam. Links Jan Kooiman, midden D. van Strien en rechts M. van Strien, die niet in dienst is van de gemeente maar ge woon zijn vader helpt met het opruimen van dode dieren. Het zijn overwegend watervogels die aan het aldaar heersende botu lisme ten prooi vallen, zoals: de wil de eend, bergeend, meeuw, smient, taling, kluut, watersnep, strandlo- per, maar ook werden dode kieviten en lijsters aangetroffen. Volgens de heer Remijnse is de hoge tempera tuur gekoppeld aan het stilstaand water de oorzaak van het botulisme. Het botulisme werd gekonstateerd door jachthouders van de Philips dam in aanbouw uit St. Philipsland. Deze vonden aan de oostzijde van het werkeiland een aantal dode vogels en waarschuwde Faunabeheer direk- tie Zoetermeer afdeling Goes. Het is de eerste keer dat hier botulisme wordt aangetroffen, ook omdat het voor de eerste keer is dat er hier stilstaand water is. ,,Is er ooit botu lisme geweest in zo'n gebied, is de kans op herhaling erg groot", aldus Remeijnse. De verzamelde dieren worden eerst naar de destruktie-af- deling in Serooskerke gebracht, waarna ze worden afgevoerd naar de verbrandingsoven in het Brabantse Son. Niet zwemmen Hoewel deze besmettelijke ziekte niet in alle gevallen voor mensen ge vaarlijk is, heeft de gemeente Brui nisse toch maar een bord geplaatst waarmee toevallige (of niet toevalli ge) bezoekers van het werkeiland worden gewaarschuwd niet in dit besmette water te gaan zwemmen of surfen, zoals de laatste tijd vaak voorkwam. ,,De dode dieren kunnen wel andere (mensgevaarlijke) vergif tigingen veroorzaken", wijst Re mijnse nog aan. Over de voorkoming van botu lisme in dit gebied zegt de Faunabe heerder, dat opruimen van de dode dieren het enige is wat op dit ogen blik gedaan kan worden. Mogelijk is ook nog een verjaging van nog niet besmette dieren. Maar een daling van de temperatuur van het water zou uitkomst kunnen brengen". Botulisme is een vorm van voedsel- VERENIGDE NATIES - De Arabi sche landen hebben woensdag om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd naar aanleiding van de schietpartij van afgelopen dinsdag in Hebron op de westelijke Jordaan- oever, waarbij drie Palestijnen wer den gedood. Dit heeft de vertegen woordiger van Zuid-Jemen bij de Verenigde Naties, Abdalla Al Ash- tal, bekendgemaakt. vergiftiging, veroorzaakt door het opnemen van giftstoffen (toxinen) die door de bacterie Clostridium bo- tulium zijn gevormd. Er worden ze ven toxine-typen onderscheiden, aangeduid met de letters A. t.e.m. G. De vogelsterfte wordt veroorzaakt door detypen C en ook E en D. De mens is gevoelig voor A. B. E. en F. Watertemperatuur Het ontstaan van botulisme is af hankelijk van de aanwezigheid van met genoemde bacterie besmet kada vermateriaal met een watertempera tuur van minstens 20°C. Een ideale voedingsbodem voor een zich sterk vermeerderende bacterie waarbij de toxine-vorming plaatsvindt. Een andere (waarschijnlijk nog be langrijker) bron vormen de maden van de sarcophage vliegen (op het werkeiland in grote hoeveelheden aangetroffen op de dode dieren) die hun ontwikkeling in kadavers door maken. Deze maden worden door di verse vogels gegeten, en één enkele made kan een dodelijke dosis toxine bevatten, die een volwassen eend kan vellen. De dieren sterven aan verlamming van yleugel-, poot- en halsspieren. Ze raken in coma of verdrinken, omdat ze de kop niet meer boven water kun nen houden. Verwijderen .Faunabeheer- wijst er-met klem op, dat het verwijderen van de aange taste kadavers nog steeds als een van de belangrijkste bestrijdingsmidde len wordt gezien. Er is voorts in de meeste gevallen geen direkt gevaar voor baden in besmet water, maar naarmate de kadavers in verdere staat van ontbinding verkeren neemt dit gevaar voor de volksgezondheid wel toe. Gesteld kan worden dat bij toena me van het type C (de veroorzaker van vogelsterfte), de kans op het zich ontwikkelen van de mensgevaarlijke typen eveneens toeneemt. Vooral na besmetting van voor menselijk kon- sumptie bestemd voedsel met bacte riesporen van genoemde toxinety- pen, kan dit voedsel, indien niet juist ffih PE eiir Eén van de jachthouders op het werkeiland vindt hier het zoveelste slacht offer. behandeld, voor de mens gevaar opleveren. Het gif breekt overigens boven de 60°C snel af. Goed bakken of koken voorkomt dus vergiftiging. Botulisme kan ook onder landbouw-huisdieren voorkomen. Zo zijn er gevallen bekend onder paar den, runderen, schapen en slachtkui- kens. Vissen kunnen eveneens het slachtoffer worden van botulisme. Richtlijnen Faunabeheer heeft een aantal richtlijnen vastgesteld hoe gemeen ten moeten handelen als er in hun ge bied dode vogels worden aangetrof fen.'Regel één is: alle 'dode vogels uit het water halen, met plastic hand schoenen aan. De vogelsterfte direkt melden aan de provinciale wa terstaat in Middelburg met zo moge lijk vermelding van aantallen en soorten. Enkele verse kadavers per expresse opsturen naar het Dierge neeskundig instituut in Rotterdam, om de doodsoorzaak vast te laten stellen. In geval van botulisme die nen de kadavers door verbranding vernietigd te worden. Verder is het van belang om de besmette gebieden tenminste éénmaal per dag te kontro- leren en daarvan een wekelijkse staat bij te houden. De gegevens over botulisme wer den beschikbaar gesteld door de heer P. C. Remijnse van Faunabeheer. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden. Mi nimumtemperatuur 15, middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Matige westen wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 aug. Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: west 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: n.-oost 3 Maandag; Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: n.-west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 5.56, onder 21.36 Maan op 23.46, onder 10.20 Laatste Kwartier: 2 aug. (2.52) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 juli 7.18 18.42 0.29 12.32 Springtij: 4 augustus Temperatuur zeeswater Schouwse kust: 19° C. v HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag blijft het overal droog. De wind wordt westelijk, on der invloed van een hogedrukgebied dat zich van de oceaan via Engeland uitbreidt in de richting van Frank rijk. Met die westenwind wordt lucht aangevoerd van de Noorzee, daarin komen wolkenvelden voor, die wor den afgewisseld door perioden met zon. De temperatuur wordt ongeveer 23 graden, ongeveer hetzelfde als donderdag. Ook in het weekeinde en het begin van de volgende week blijven de temperaturen in het algemeen bene den de 25 graden. „Bestaande werkdruk van politie-ambtenaren leidt tot een niet aanvaardbare situatie DEN HAAG/ZIERIKZEE - De CDA-tweede- kamerleden G. van Dam, C. Evenhuis en V. van der Burg, die allen deel uitmaken van de vaste kamerkom missie voor politiezaken, hebben de minister van justitie dinsdag schriftelijk gevraagd het politiekorps van Schouwen-Duiveland een permanente uitbreiding toe te staan en de groep Veere op Walcheren, waaronder Dom burg valt, in ieder geval in de toeristische topmaanden juli en augustus met tijdelijk personeel uit te breiden. In het zomerseizoen wordt de groep rijkspolitie op Schouwen-Duiveland ver sterkt. Dat gebeurt onder andere met een groep bereden politie. Als de mi nister van justitie de gestelde kamervragen honoreert, zal de groep Schouwen-Duiveland in de toekomst zelf een groep bereden politie krijgen. De drie kamerleden hebben vorige week op verzoek van de Rijkspolitie in Zeeland en de drukste rekreatiege- meenten Westerschouwen, Veere en Domburg, zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de enoreme over belasting waarmee de Rijkspolitie in Zeeland in de zomer te kampen heeft. De politiesterkte is gebaseerd op het normale inwonertal. Dat aantal is in de zomermaanden vier, vijf of zelfs zes maal zo hoog. Bovendien krijgt de politie dan te maken met meer kriminaliteit, meer drukte op de wegen, terwijl ook het aantal nor male te behandelen zaken toeneemt. De drie CDA-kamerleden hebben de minister van justitie gevraagd om de Rijkspolitie in Zeeland meer man kracht te geven, met name in de zo mermaanden. Strukturele aanpassing nodig Ten aanzien van de problematiek rond de politiebezetting op Schou wen-Duiveland stellen de drie CDA- leden, dat een strukturele aanpas sing van de politiesterkte van deze groep noodzakelijk is gezien het feit dat er „vanwege de konstante bezet ting van een groot aantal tweede wo ningen (ruim 4.000) een permanente aanwezigheid is van rekreanten ge durende het gehele jaar." De vra genstellers zijn van mening dat, op grond van de geografische situatie met aan het strand grenzende natuur gebieden, een gedeelte van de sterkte-uitbreiding moet bestaan uit bereden politie. De kamerleden onderbouwen hun verzoek tot uitbreiding van dc bezet ting met een tweetal redenen: „Ge zien de geringe bevolkingsdichtheid van het betrokken gebied in kombi- natie met de enorme toename van het aantal rekreanten gedurende de maanden juli en augustus is de werk druk voor de betrokken politieamb tenaren en het algemeen niveau van politietoezicht zodanig, dat geen risi- ko's meer kunnen worden opgevan gen. Dat leidt tot een niet aanvaard bare situatie." Bovendien wordt deze situatie ge durende de weekeinden 'nog ver scherpt door het feit, dat ook de politie-funktionarissen recht kunnen doen gelden op vakantie- en vrije- weekenddagen, zo stellen de kamer leden. Veere De kamerleden pleiten in hun vra gen om een permanente detachering, gedurende de maanden juli en au gustus, van een aantal politie-funk tionarissen van buiten de provincie Zeeland. Deze detachering zou die nen te geschieden in overleg met de betrokken bestuurlijke en politie autoriteiten. „Hierdoor wordt een jaarlijks terugkerend en tijdrovend touwtrekken met „Den Haag" voor komen", aldus de vragenstellers. Dit verzoek wordt gedaan op grond van dezelfde redenen, die ook van toepassing zijn voor de situatie op Schouwen-Duiveland. Ook de geo grafische ligging van het bewakings gebied van de groep Veere van de Rijkspolitie, alsmede de slechte be reikbaarheid van de woonkernen ter plaatse, wordt als argument aange voerd. Minister op bezoek Tijdens een al eerder gepland be zoek van minister Kort hals-Altes van Justitie aan het distrikt Middel burg van de rijkspolitie op 12 sep tember zal de minister een groot ge deelte van de dag doorbrengen op Schouwen-Duiveland. De minister brengt dit bezoek in het kader van een oriëntering op de taken van de (rijks-)politie in Nederland. Tijdens zijn verblijf op Schouwen- Duiveland zal de minister zich tevens op de hoogte stellen van de proble matiek inzake de bezetting van de groep Schouwen-Duiveland. ïn dat kader zal hij gesprekken voeren met de eilandelijke politie-autoriteitcn en -manschappen; ook staat een bespreking met de zes burgemeesters van Schouwen-Duiveland op het pro gramma. Hoop op resultaat Van verschillende zijden wordt door de regionale bestuurders en be trokkenen erg positief gereageerd op zowel de gestelde kamervragen als op het voorgenomen bezoek van de minister. Steeds weer wordt de hoof) uitgesproken dat een en ander nu ein delijk eens resultaat mag hebben en mag leiden tot een definitieve oplos sing van het probleem ten aanzien van de bezetting van de rijkspolitio- groep Schouwen-Duiveland. „Het is jammer dat de minister niet in au gustus zijn bezoek brengt. Dan had den we hem aan de hand van de dage lijkse praktijk kunnen laten ken nismaken met de problemen, waar voor we steeds weer worden gesteld." Aldus burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van de gemeente Westerschouwen. „Maar ik ben al lang blij dat deze zaak nu in de Tweede Kamer aan de orde is gesteld. Uiteindelijk hebben we daar heel lang voor moeten pleiten." UTRECHT - De VVDM wil dat de dienst Welzijnszorg van defensie stopt met het verkopen van zinne- prikkelende posters. Ook moet het afgelopen zijn met het afdrukken van foto's van deels ontklede mooie meiden in TM. hel blad van Welzijns zorg. Met de verkoop van bijna le vensgrote naaktposters op de kazer nes maakt defensie misbruik van de geïsoleerde positie waarin soldaten zich vaak tijdens hun diensttijd be vinden, zo meent de soldatcnvak- bond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1