Bereden politie voor duin en strand teruggeschroefd Kermis in Renesse Scharendijkse middenstanders organiseren grote braderie „MENSEN MOETEN AUTO S AFSLUITEN" DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEMEENTE DUIVELAND NAM AFSCHEID VAN E. P. J. COFFI Botulisme op werkeiland Philipsdam WAh ffih P& eitr Brand in woning te Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werken mei uitkering Musea op Schouwen-Duiveland Enorme drukte Ronde van Bru Staatssekretaris De Graaf is van mening De verschillende musea op Schouwen- Het toeristenseizoen is in volle gang. In het Donderdagavnd wordt de zeventiende Ron- dat alle vormen van arbeid met behoud van Duiveland èn hun bezoekersaantallen vorm- voorbije weekeinde peilden we wat menin- de van Bruinisse verreden. Toon van der een uitkering aan strakke voorwaarden den de ingrediënten voor een globaal over- gen over wat het toerisme betekent voor Steen is in geweldige vorm en geldt als dé moet voldoen. (Pag. 2). zicht. (Pag. 3). Schouwen-Duiveland. (Pag. 4 en 5). favoriet. (Pag. 6). DINSDAG 26 JULI 1983 139ste jaargang Nr. 23359 WAARIN OPGENOMEN 11797 - 1889) Wij beseffen de waarde van het water eerst wanneer de bron is opgedroogd. Thomas Fuller Minder assistentie voor korps Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - In het hoogseizoen verblijven er op Schouwen-Duiveland 170.000 mensen per dag, bestaande uit bewoners, dagrekreanten en vakantiegangers, die hier enige tijd vertoeven. Voor dit enorme aantal men sen staat een politie-apparaat ter grootte van 51 agen ten klaar. Dat betekent één agent op 3400 mensen. Groepskommandant J. Hoekman moet er zelf om lachen. Het is toch ook te gek om los te lopen. En eigenlijk wordt dat aantal van 51 nog niet eens gehaald. Groepscommandant J. Hoekman: Het korps Schouwen-Duiveland beschikt over 38 mensen, onder wie twee administratieve krachten en een assistent-mentor van de opvang- groep. De organieke sterkte is dus 35 man. Trek daar de vrije dagen en de vakantiedagen vanaf, dan blijft er per dag twintig man over. In het zomerseizoen verlenen der tien agenten van buiten Schouwen- Duiveland assistentie. Eind augustus vertrekken ze weer. In voorgaande jaren kreeg Hoekman de beschik king over vijftien extra krachten. In het kader van de bezuinigingen is dat aantal teruggeschroefd naar dertien. Dat is op zich al heel vervelend, maar het ergste is nog dat de bereden poli tie daardoor verminderd is tot twee Via voorlichting en de aktie Voorkoming Misdrijven doet de politie er alles aan om het aantal misdrijven terug te dringen. Vele auto's staan nog steeds onafgesloten geparkeerd, waardoor de dief het wel èrg gemakkelijk krijgt. N1EUWERKERK - Het gemeente bestuur en -personeel van Duiveland nam afscheid van gemeente-ambte naar E. P. J. Coffi en zijn gezin. De heer Coffi heeft gedurende een periode van ruim tien jaar in de ge meente Duiveland gewerkt op de af deling algemene zaken en vooral op 300 dode vogels: BRUINISSE/PHILIPSDAM - Van daag (dinsdag) zullen medewerkers van gemeentewerken Bruinisse ruim 300 kadavers gaan opruimen van een den, kievitten e.d., die op het werk eiland van de Philipsdam levenloos zijn aangetroffen. De dieren zijn gestorven aan de besmettelijke ziek te botulisme. die in een stilstaand water op het eiland heerst. In dit water wordt ook door toe risten gezwommen. Hoewel het botu lisme niet direkt gevaarlijk is voor mensen, is het uiteraard geen frisse bedoening. Anders dan het op het kollega-eiland Neeltje Jans, waar be zoekers een bewaakte slagboom moe ten passeren, kunnen toeristen op dit eiland ongezien en ongestoord rond dwalen. Het wordt dan ook ten sterkste afgeraden om in dit besmet te water te baden, in welke vorm dan ook. Borden met opschrift .Verbo den te zwemmen wegens botulisme" moeten rekreanten aan de onfrisse boel herinneren. De borden zullen eveneens door gemeentewerken Bruinisse (waaronder het werkei land resorteert) geplaatst worden. het gebied van ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en milieu. Hij ver trekt aan het eind van deze week naar zijn nieuwe werkkring op het eilandgebied Curacao op de Neder landse Antillen. Loco-burgemeester, de heer A. L. Bakker, richtte namens het gemeentebestuur enkele waarde rende woorden tot de scheidende ambtenaar. Verder ging waarne mend gemeente-secretaris, de heer J. A. Waasdorp, op humoristische wijze in op de prettige samenwerking, wel ke het sekretarie-personeel met de heer Coffi heeft gehad. De heer Coffi bedankte ten slotte zijn kollega's en het gemeentebestuur voor de mooite tijd, die hij in Duiveland heeft mee gemaakt. man. ,,Deze mensen zijn inzetbaar voor heel Schouwen-Duiveland. Maar ze draaien vaak dienst in de Westhoek. De bereden politie is uit stekend geschikt om toezicht te hou den aan duinen en stranden. Zij kun nen op plaatsen komen, waar de Lan drovers en de agenten op de fiets niet meer doorheen kunnen. Twee is wel erg weinig, ja. We hebben wel vier paarden, maar slechts twee bereden agenten", aldus Hoekman. Surfplanken in trek De zomertijd legt een zware druk op het beschikbare politie- potentieel, niet alleen op Schouwen- Duiveland, maar in de hele provincie Zeeland. De kustgroepen moeten alle zeilen bijzetten om het werkaanbod het hoofd te kunnen bieden. Met na me in de weekeinden is het bijzonder druk. Renesse vormt het grootste probleempunt. De horeca- etablissementen trekken zoveel men sen aan dat heel wat Rijkspolitie mensen in die plaats worden ingezet. „We doen er alles aan om het aantal misdrijven te laten afnemen. We ge ven voorlichting door middel van fol ders, die we in veel niet afgesloten auto's achterlaten. We waarschuwen de mensen ook. Zo moeten ze bijvoor beeld eens meer op de surfplanken gaan letten. Ze laten de planken ge woon op de auto's liggen en even la ter zijn ze weg. De mensen moeten al les mee naar binnen nemen", vindt de groepskommandant. Ondanks de voorlichting kan het openbreken van wagens en dergelijke niet worden voorkomen. ,,Daar kunnen we niets aan doen. Met een breekijzer is het portier zo open. Meestal hebben de daders het op stereo-apparatuur, pa pieren, cheques, geld en foto-appara- ,tuur gemund". Enorme toename Het aantal extra krachten dat het korps Schouwen-Duiveland in de zo mermaanden krijgt toegewezen staat niet in de verste verte in verhouding tot de toename van het aantal mis drijven. In januari van het vorige jaar werd er 39 maal aangifte gedaan van diefstal en inbraak. In juli was dat 189 maal. In januari 1982 vonden zeven gevallen van aangifte van diefstal van fiets, bromfiets, motor, auto en onderdelen plaats. In juli wa ren dat er 114. In januari 1982 deden zes mensen aangifte van vernieling en vandalisme, in juli was dat 32 maal het geval. Van overige misdrij ven werd in januari 1982 twaalf maal aangifte gedaan, in juli gebeurde dat 44 maal. Onbegonnen werk dus, voor het korps Schouwen-Duiveland? Hoekman zegt dat het tekort aan po litiemensen echt dringend aan een permanente uitbreiding toe is. De Vaste Kamerkommissie voor Politiezaken konkludeerde enkele dagen geleden dat de politiesterkte in Zeeland gedurende de zomermaan den sterk onderbezet is. De kommis sie wil in die periode een permanente uitbreiding. Hoekman is daar uite raard zeer blij mee en hoopt dat deze konklusie ook werkelijkheid wordt. ,,Maar ja, het is een kwestie van poli tiek, hè, dus we zullen maar afwach ten". Tot en met woensdag is er in de kern van Renesse een vrij uitgebrei de kermis; tijdens de eerste avond, gisteravond mocht het festijn zich verheugen in een grote belangstelling. Als kind kun je je, zo te zien heel goed vermaken in de ouderwetse carroussel. Maar het is toch ook wel een beetje eng, zo in je eentje hoog te paard. Om kern te promoten SCHARENDIJKE - Op het Zwarte Plein, in de Dijkstraat en in de Dorpsstraat valt zaterdag 30 juli heel wat te beleven. De Belangenvereniging Middenstand Scharendijke organiseert een braderie waar ongeveer vijftig stands aan zullen deelnemen. Scharendijke is uiteraard niet zo veel ondernemers rijk en dat houdt in, dat naast de tien eigen mid denstanders vele standhouders van buitenaf aangetrokken zullen wor den om op die wijze toch een aktivi- teit van enig niveau op touw te kun nen zetten. Plaatselijk verenigingen Verder zullen ook plaatselijke ver enigingen propaganda maken voor hun aktiviteiten. Zo zullen van de peuterspeelzaal, de vrouwenkon- taktklub en de V.V.V.-Scharendijke Mevrouw M. Veerman-Wolberscn, sekretaresse van deze middenstands- vereniging, laat desgevraagd weten, dat het de deelnemende ondernemers er in de eerste plaats om bedoeld is Scharendijke wat breder onder de aandacht van het toeristisch publick te brengen. Heel bewust werd dan ook gekozen voor een datum middenin de vakan tieperiode. ,,In voorgaande jaren werd de braderie weieens voor de va kantie gehouden, maar dan was het bezoekersaantal toch eigenlijk veel te laag", aldus mevrouw Veerman. ook van partij zijn. Verder zal een kraam worden bemand door de Die renbescherming, de Wereldwinkel en deLionsclub. Er zal een kraam staan waar het publiek alles wordt verteld over bijehnhouden en er zullen de monstraties worden gegeven, zoals glasgraveren en T-shirt bedrukken. Uiteraard zullen er ook eet-, drink en snoepstandjes zijn en voor de kin deren staat er een vlicgtuigmolen op gesteld. De Belangenvereniging draagt zorg voor de muzikale om lijsting van de braderie. Het evene ment zal zaterdagochtend oin half elf officieel geopend worden door wet houder L. C. Hart. Dit jaar werd afgezien van het or ganiseren van wedstrijdjes. Vorig jaar nog war er een prijs te winnen met een b 1 i;-1 "V wiens ba... met familie - een gratis weekend in Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Scharendijke doorbrengen, inklusief een etentje bij de Chinees. Mevrouw Veerman vindt het wat teleurstel lend, dat de prijswinnaar van vorig jaar, na wisselende datumafspraken, ten slotte helemaal heeft afgezien om van deze prijs gebruik te maken. Dit jaar derhalve maar geen wedstrijden meer. De organisatie van de braderie in Scharendijke vindt plaats in koördi- natie met dc plaatselijke Evencmcn- tcnkoinmissie, waar mevrouw Veer man namens dc middenstand zitting heeft. SCHARENDIJKE - Bij de woning van F. d. W. uit de Klaproostraat te Scharendijke is maandagmiddag om half drie brand uitgebroken. D. W. wilde met petroleum een mierennest langs zijn woning wegbranden. De isolatie tussen de spouwmuren vatte echter vlam. De brandweer van Mid- denschouwen was met twee eenhe den snel tor plaatse en om 14 55 utir »'i. nei inicncur van uc woning nop veel rookschade op. Verwachting tot woensdagavond: Kans op onweer Af en toe zon. Ook enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 18 graden, middag- temperatuur ongeveer 28 graden. Ma tige noordoosten wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 30 juli: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 307c. Min.temp.: 10 gr. Middagtcmp.: 23 gr. Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: n.-west 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juli Zon op 5.53, onder 21.38 Maan op 23.13, onder 08.03 28 juli Zon op 5.55, onder 21.37 Maan op 23.30, onder 9.11 Laatste Kwartier: 2 aug. (1.52) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwaler 27 juli 5.59 17.39 11.20 23.53 28 juli 6.42 18.09 11.54 - Springtij: 27 juli Temperatuur zeewater Schouvtsf? kust: 19° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Onweerstoringen uit Frankrijk blijven ook woensdag hot weer bij ons beïnvloeden Daarbij blijft het nog warm, met middagtem- peraturen gemiddeld over het land rond 28 graden. Ook donderdag is er nog kans op regen- of onweersbuien, maar het wordt dan een stuk koeler. Een hoge- drukgebied boven de oceen breidt zich dan uit naar Engeland en Ier land, en geeft bij ons een noorden wind, waarmee koelere zeelucht wordt aangevoerd. De middngtempe- ratuur wordt dan ongeveer 23 gra den. Daarna, van vrijdag tot en met zondag, wordt het weer overal droog, met middagtemperaturen rond 21 graden en flinke perioden met zon DEN HAAG - De Amerikaanse vlootmanoeuvre ..Readex", die be gin september in het Caribisch ge bied wordt gehouden en waaraan ook Nederlandse eenheden deelne men, heeft volgens een woordvoer der van do Marinevooriiehtinrsdiont in D' Haag niets te m> o vlootoefeningen in de wateren-bij Ni caragua.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1